Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

73054 / 2011-04-11 - / Zarząd Dróg Wojewódzkich (Bydgoszcz)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie 1 z dnia 2011-04-11 pod pozycją 72814. Zobacz ogłoszenie 72814 / 2011-04-11 - Administracja samorzÄ…dowa.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 73054

Data publikacji: 2011-04-11

Nazwa: Zarząd Dróg Wojewódzkich

Ulica: ul. Fordońska 6

Numer domu: 6

Miejscowość: Bydgoszcz

Kod pocztowy: 85-085

Województwo / kraj: kujawsko-pomorskie

Numer telefonu: (52) 370-57-17

Numer faxu: (52) 370-57-16

Adres strony internetowej: www.zdw-bydgoszcz.pl

Regon: 09236416000000

Typ ogłoszenia: ZP-406

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 72814

Data wydania biuletynu: 2011-04-11

Ogłoszenie dotyczy: 3

Przedmiot zamówienia: Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia

Miejsce składania: załącznik

Przed wprowadzeniem zmainy:
Wywiezienie gruzu z terenu budowy
Pozycje te są rezultatem wykonania robót dodatkowych związanych z rozbiórką ogrodzeń przy realizacji ronda w m. Żnin. Jest to wywóz gruzu wraz z załadunkiem po tej rozbiórce.
Projektant nie ujął tej pozycji w dokumentacji gdyż w czasie opracowywania projektu budowlanego ogrodzenia usytuowane były na gruntach kolei wąskotorowej. W trakcie realizacji projektu grunty te zostały przekazane do starostwa powiatowego, które bez przeszkód wyraziło zgodę na wejście wykonania robót drogowych.

Mechaniczne profilowanie i zagęszczenie
W nawiązaniu do wystąpienia Związku Niewidomych do ZDW, w sprawie przystosowania przejść dla pieszych do wymogów dla niepełnosprawnych, należało wykonać rozbiórkę wykonanych chodników z kostki betonowej w celu wbudowania nowych elementów betonowych dostosowanych dla niewidomych. Korektę przejść wykonano przy rondzie w m. Żnin przy drodze wojewódzkiej nr 251.

Wykonanie koryta na poszerzeniach, ułożenie nawierzchni
W ramach dokumentacji pierwotnej azyle spowalniające ruch na drodze wojewódzkiej nr 251 w km 37+950 oraz 40+000 zaprojektowano w układzie osiowym. W ramach wprowadzania elementów BRD przy współudziale Departamentu Infrastruktury i Komendy Wojewódzkiej Policji, po rozpoczęciu robót budowlanych, wprowadzono zmiany do ich usytuowania w układzie asymetrycznym w stosunku do osi jezdni. W związku z tym należało dokonać poszerzenia drogi w pełnej konstrukcji aby ten wniosek zrealizować (rysunki zamienne w załączeniu).

Ad. kosztorys ofertowy
Projektant w swoim opracowaniu na przebudowę drogi wojewódzkiej przyjął część znaków drogowych istniejących bez zmian. Znaki te nie odpowiadały Szczegółowym Warunkom Technicznym wg rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 03.07.2003 r. Różnica tych warunków to wysokość słupków do zamontowania znaków (stare - 1,80/2,00 a nowe 2,00/2,20) oraz inna generacja folii odblaskowej.
Dla ujednolicenia oznakowania na całym odcinku drogi wojewódzkiej nr 251 postanowiono dokonać ich weryfikacji i wprowadzenia dodatkowego nowego oznakowania w miejsce starego.

Karczowanie drzew, pni i wywóz materiału
Dodatkowa wycinka drzew na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia przy drodze wojewódzkiej nr 252, wynika z polecenia komisji odbioru częściowego robót, która wnosiła o ich usunięcie, gdyż po wykonaniu rowów nastąpiło odsłonięcie systemu korzeniowego.

Ułożenie przepustów
Ułożenie przepustu pod drogą wykonano z powodu podniesienia się poziomu wód gruntowych. Przy rozwiązaniu według dokumentacji, występowało cofanie się wód. Należało więc na odcinku od km 22+029,60 do km 24+312,15 przeprojektować system odwodnieniowy, z którego wynikała potrzeba wykonania dodatkowego przepustu pod drogą w m. Dąbrowa Biskupia przy drodze wojewódzkiej nr 252 w km 23+850.

Oczyszczenie i skropienie warstw konstrukcyjnych oraz wykonanie z betonu asfaltowego
W związku z odkryciem po sfrezowaniu zgodnym z projektem, została odkryta podbudowa (zdjęcia w załączeniu), na drodze wojewódzkiej nr 252. Po konsultacji z projektantem została podjęta decyzja o wprowadzeniu warstwy wzmacniającej. W załączeniu pomiary ugięć, wskazujące na brak nośności oraz karta nadzoru autorskiego akceptująca wzmocnienie.

Po wprowadzeniu zmiany:
Rozebranie ścian betonowych, ogrodzeń, cokołu Rozebranie ogrodzeń ze ścian betonowych oraz z siatki na cokole betonowym.
Potrzeba tych rozbiórek wynikała ze zrealizowania chodnika przy rondzie w Żninie. Część tych chodników przebiegała po gruntach kolei wąskotorowej. W trakcie realizacji projektu grunty te przeszły pod władanie Starostwa Powiatowego w Żninie, które wyraziło zgodę na przekazanie ich do ZDW. Wcześniej sprawa przejęcia gruntów bezpośrednio od Zarządu Kolei Wąskotorowej była niemożliwa. Dlatego projektant nie uwzględnił rozbiórki parkanów okalających tereny kolejowe.

Układanie płyt i krawężników betonowych
Projektant założył w dokumentacji projektowej oporniki drogowe, na styku nawierzchni drogowej z przejazdem kolejowym na ul. Janickiego w Żninie. W trakcie realizacji robót PKP nie wyraziło na nie zgody. W tej sytuacji należało zastosować specjalne krawężniki kolejowe a tym samym przełożyć istniejące płyty najazdowe, pomiędzy nowym krawężnikiem kolejowym a szyną kolejową.

Chodnik z płyt betonowych
Związek Niewidomych wniósł prośbę do ZDW w Bydgoszczy w sprawie przystosowania przejść dla pieszych na skrzyżowaniach dla niepełnosprawnych. Postanowiono wyjść naprzeciw temu postulatowi i wykonać na wybudowanych chodnikach przy rondzie w Żninie, miejsca ostrzegawcze dla niewidomych z betonowych elementów w kolorze żółtym, o wymiarach 40x40x7, z uwypuklonymi elementami.

Rozbiórka, demontaż i montaż barier ochronnych
W miejscach występowania pod drogą przepustów projektant pozostawił istniejące bariery sprężyste bez jakichkolwiek korekt. Okazało się, że aby wykonać zgodnie z dokumentacją pobocza i roboty ziemne w rowach, należy istniejące bariery zdemontować a po wykonaniu robót, ponownie wbudować.
Dwie istniejące betonowe wiaty autobusowe należało zdemontować, ponieważ stały na przeszkodzie do wybudowania nowych zatok autobusowych. Dotyczyło to zatok w km 44+710 strona lewa i 44+800 strona prawa na odcinku drogi wojewódzkiej nr 251 Żnin - Młodocin.

Wzmocnienie nawierzchni
Wzmocnienie nawierzchni dotyczy odcinka od km 43+400 do km 45+144,96 na drodze wojewódzkiej nr 251, tj. na powierzchni 10.469,76 m2 (1.744,96 x 6,0). W załączeniu protokół przekazania placu budowy określający wątpliwy stan nawierzchni, zdjęcia ze stanu faktycznego oraz badania nośności przez laboratorium. Dokumenty te ukazują słuszność wykonania robót dodatkowych.

Wymiana konstrukcji jezdni
Konieczność wykonania nowej konstrukcji jezdni na drodze wojewódzkiej nr 252, wyniknęła w czasie realizacji poszerzenia na odcinku 1+262,5 - 3+075 strona prawa. Okazało się, że pod nawierzchnią bitumiczną na szer. 1,0 m brak jest całkowicie podbudowy. Mając na względzie eksploatację drogi przez ruch o obciążeniu 10 t/oś, postanowiono wykonać rozbiórkę istniejącej nawierzchni i dodatkowo zrealizować pełną konstrukcję nawierzchni w technologii założonej przez projektanta w dokumentacji wykonawczej.
.

Likwidacja przłomów
W związku ze złym stanem istniejącej nawierzchni (zdjęcia w załączeniu), postanowiono wykonać głęboki remont na skraju nawierzchni po stronie lewej i prawej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 252. W załączeniu zestawienie potrzeb likwidacji przełomów lekkich wraz z wyceną na 1 m2. W przypadku ich nie wykonania w okresie gwarancji występowały by odbicia spękań na nowo ułożonej warstwie ścieralnej.

Przebudowa studni telekomunikacyjnej
potrzeba przebudowy studni telekomunikacyjnej na ul. Św. Ducha w m. Inowrocław przy drodze wojewódzkiej nr 252, wynika z tego, że jej położenie przed przebudową było w nawierzchni jezdni. Przepisy nie dopuszczają takiej sytuacji. Z tego względu należało ją przenieść na chodnik. W załączeniu zdjęcia przed przebudową oraz kosztorys przestawienia studni.

Przebudowa 3 słupków oświetleniowych
Po wytyczeniu chodnika okazało się, że 3 słupy oświetleniowe w m. Radojewice przy drodze nr 252, usytuowane są na środku ciągu pieszego. Mając na względzie bezpieczeństwo pieszych, należało słupy te przestawić.

Przestawienie uszkodzonego słupa oświetleniowego
Po wykonaniu wszystkich robót przy rondzie w m. Żnin przy drodze wojewódzkiej nr 251 jeden ze słupów oświetleniowych został ścięty przez samochód ciężarowy. Stał on w odległości 0,5 m od krawędzi jezdni, czyli zgodnie z przepisami. Zakład energetyczny wystąpił z wnioskiem o jego przestawienie. Po uzgodnieniu z projektantem dokonano jego przestawienia. W załączeniu zdjęcie ściętego słupa, pismo ENEA z prośbą o przestawienie słupa oraz kosztorys na wykonanie.

Przebudowa przepustu w km 37+060 w m.Żnin
W trakcie realizacji robót rozbiórkowych na przepuście w km 37+060 w m. Żnin na drodze wojewódzkiej nr 251, okazało się, że nie jest to przepust rurowy jak założone było w projekcie budowlanym lecz duży ceglano-kamienny. W związku z powyższym wystąpiono do projektanta o wprowadzenie zmian.

Podobne przetargi