Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

250883 / 2012-11-27 - Inny: instytut badawczy / Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (Warszawa)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 250883

Data publikacji: 2012-11-27

Nazwa:
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: ul. Rakowiecka 4

Numer domu: 4

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 00-975

Województwo / kraj: mazowieckie

Numer telefonu: 22 459 23 13, 22 459 21 55

Numer faxu: 22 459 20 23, 22 459 20 22

Adres strony internetowej: www.pgi.gov.pl

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Inny: instytut badawczy

Inny rodzaj zamawiającego: instytut badawczy

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Dostawa laboratoryjnego separatora magnetycznego Franz Magnetic Barrier Laboratory Separator - Model LB-1 wraz z wyposażeniem i instrukcją użytkownika

Rodzaj zamówienia: D

Przedmiot zamówienia:
Laboratoryjny separator magnetyczny ma służyć do precyzyjnego rozdziału minerałów wykazujących (nawet) bardzo słabe własności magnetyczne oraz nieznacznie różniących się podatnością magnetyczną oraz do testowania własności magnetycznych minerałów i ich mieszanin.
- Separator musi posiadać - możliwość płynnej regulacji wielkości pola magnetycznego poprzez kontrolę natężeniem płynącego przez zwojnice prądu przy pomocy amperomierza.
- Separator ma być przeznaczony do separacji małych ilości populacji (poniżej 1 grama ) drobnoziarnistych minerałów.
- Separator powinien nadawać się do separacji cyrkonów, monacytów, a także innych minerałów jak biotyt, amfibol, granat.
- Typowe uziarnienie materiału to frakcja rzędu 20-100 mikronów.
- Separacja powinna być wykonywana na sucho.
W zakres dostawy wchodzi: laboratoryjny separator magnetyczny oraz niezbędne do jego funkcjonowania wyposażenie wraz z instrukcją obsługi (w języku polskim lub angielskim).

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: c;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a

zamowienie_uzasadnienie:
Zamawiającemu nie jest znany żaden inny separator produkowany przez inne firmy do wykonywania takiej procedury separacji. Dość specyficzne wymagania (przyczyny techniczne o obiektywnym charakterze) związane z przygotowywaniem małych ilości koncentratów monomineralnych sprawiają, że krąg odbiorców takich urządzeń jest bardzo ograniczony.
Na rynku pod ogólną nazwą separatory magnetyczne powszechnie funkcjonują urządzenie przemysłowe, które przeznaczone są do usuwania metalowych zanieczyszczeń magnetycznych z sypkich materiałów o niskiej granulacji. Zaopatrzone są jednak w magnesy stałe ferrytowe lub neodymowe NdFeB, o wyższej indukcji magnetycznej (sile magnetycznej), które wychwytują nawet słabo magnetyczne zanieczyszczenia.
Wspomniane separatory magnetyczne nie są urządzeniami laboratoryjnymi. Stosowane są do oczyszczania, segregacji, w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych, spożywczym, tytoniowym, drzewnym, ceramice i recyklingu materiałów odpadowych. Służą do oddzielania elementów metalowych (żelaznych) od materiałów sypkich oraz lejnych.
Zawsze budowane są na bazie magnesów neodymowych lub ferrytowych. Jednak z uwagi na brak regulacji pola magnetycznego stanowią odrębną kategorię urządzenia. Sprawdzają się w przemyśle górniczym, hutniczym, gdzie występują duże ilości cieczy ciężkich z zawartością ferromagnetycznych zanieczyszczeń (głównie Fe). Te wysokowydajne urządzenia zabezpieczają przed trwałym zniszczeniem różne maszyny technologiczne.
Także rekuperatory magnetyczne, wykonane na bazie magnesów neodymowych lub ferrytowych. nie wymagając przy tym zasilania. Co oznacza brak możliwości płynnej regulacji wielkości pola magnetycznego poprzez kontrolę natężeniem prądu.
Głównym zadaniem poszukiwanego przez zamawiającego separatora magnetycznego, jest precyzyjny rozdział minerałów wykazujących nawet bardzo słabe własności magnetyczne czy też nieznacznie różniących się podatnością magnetyczną.
Zatem wszystkie nawet najwyższej jakości separatory magnetyczne skonstruowane i pracujące na bazie magnesów trwałych nie mogą być brane pod uwagę.
Okazuje się zatem, że zamawiany produkt jest wysokospecjalistycznym urządzeniem skonstruowane właściwie tylko do jednego celu.
Na podstawie przeprowadzonego rozpoznania udało się ustalić, że wszystkie sprawdzane laboratoria i pracownie separacji minerałów a także uczelnie wyższe przygotowujące do pracy materiały geologiczne, z uwagi na wymagania regulacji napięcia i natężenia prądu i małe ilości separowanego materiału posługują się jednym rodzajem separatora magnetycznego.
Na podstawie wizji lokalnych i sprawdzenia sposobu funkcjonowania laboratoriów specjalizujących się w separacji minerałów (ING, UW Wrocław, Uniw AM Poznań, USGS, Standford, USA, RSES ANU Canberra, Geoscience Australia) a także na podstawie kwerendy stron internetowych służb geologicznych i ośrodków naukowych udało się ustalić ze wszystkie posługują się separatorem jednego typu. Wynika, że istnieje tylko jeden producent takiego urządzenia laboratoryjnego do precyzyjnego separowania różnych frakcji mineralnych. Ogólnie w pracach technicznych i badaniach nad magnetycznym rozdziałem mieszanin mineralnych funkcjonuje tylko urządzenie, skonstruowane przez S. Frantza w 1936 roku. Jest to Magnetic Barrier Laboratory Separator, który nadaje się do suchej separacji magnetycznej ziarn o wielkościach poniżej 0,1mm.
Firma Frantz skonstruowała sama ww. urządzenie i opatentowała. Urządzenie jest produkowane wyłącznie na zamówienie.
Zasadniczą częścią tego separatora jest elektromagnes składający się z dwóch zwojnic nawiniętych na rdzeń tworzący dwa bieguny, pomiędzy którymi znajduje się rynienka. Pomiędzy biegunami, w przestrzeni roboczej (na rynience) wytwarza się pole, którego linie sił skierowane są anty-równolegle w przeciwnych kierunkach. W celu obniżenia wpływu sił tarcia na separowany materiał, do rynienki przymocowany jest trwale wibrator, który przekazuje swoje drgania do nachylonej rynienki wymuszając tym ruch (przesypywanie się) ziarn rozdzielanego materiału. Amplituda drgań wibratora jest regulowana. Możliwość zmian natężenia pola magnetycznego, amplitudy drgań rynienki, ilości zasypywanego przez lejek materiału i położenie rynienki transportującej w konsekwencji pozwalają na precyzyjny rozdział minerałów o zbliżonych wartościach podatności magnetycznych, co oznacza że jest spełnione podstawowe wymaganie.
Ponadto w trakcie badania rynku ustalono że:
- Wykonywane w ostatnim czasie zamówienie (rok 2010) gdzie przedmiotem zamówienia była dostawa separatora magnetycznego (Frantz Magnetic Barrier Laboratory Separator - Model LB-1) wraz z wyposażeniem a ogłaszającym Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, realizowane było w trybie zamówienia zamówienie z wolnej ręki;
- Firma Frantz nie posiada żadnego przedstawicielstwa handlowego ani lokalnego agenta w Europie;
- Nie istnieje na rynku żadne uprzędzenie o parametrach równoważnych dla urządzenia wymaganego przez Zamawiającego.

Nazwa wykonawcy: S.G. Frantz Co. Inc.

Adres pocztowy wykonawcy: 1507 Branagan Drive

Miejscowość: Tullytown, PA 19007

ID województwa: 42

Województwo / kraj: Stany Zjednoczone

Kody CPV:
385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)

Podobne przetargi

207774 / 2011-07-20 - Inny: Instytut badawczy

Instytut Energetyki Instytut Badawczy - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa układu pomiaru ogniw paliwowych SOFC metodami spektrometrii impedancyjnej

368830 / 2010-11-15 - Inny: Instytut PAN

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa aparatury do otrzymywania biomasy mikroorganizmów w warunkach kontrolowanych oraz do analizy ekspresji genów - FE PN 11 10

224987 / 2012-10-23 - Inny: Instytut badawczy

Instytut Lotnictwa - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa 2 kompletnych zestawów, wyspecjalizowanego układu obciążającego do badania lotniczych łożysk tocznych

84008 / 2014-03-12 - Inny: Instytut badawczy

Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa zestawu urządzeń do pomiaru gęstości metodą oscylacyjną oraz współczynnika refrakcji, Numer sprawy: 9/D/Z-452/2014

73839 / 2014-04-04 - Podmiot prawa publicznego

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Zakup aparatury i sprzętu na potrzeby Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji

144124 / 2011-06-06 - Uczelnia publiczna

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Dział Inwestycji i Nadzoru Technicznego - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
DOSTAWA I MONTAŻ APARATURY I URZĄDZEŃ BADAWCZYCH DLA CENTRUM NAUKOWO-DYDAKTYCZNEGO WYDZIAŁU BUDOWNICTWA I INŻYNIERII ŚRODOWISKA SGGW -CENTRUM WODNE W WARSZAWIE .

345390 / 2013-08-27 - Podmiot prawa publicznego

Instytut Hematologii i Transfuzjologii - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa automatycznego systemu pipetowania do porcjowania i archiwizacji materiału biologicznego oraz automatycznego podajnika próbek z płytek wielodołkowych do cytometru FACS Canto II wg załącznika nr 1 (zadania 1-2)

92979 / 2015-06-24 - Uczelnia publiczna

Wojskowa Akademia Techniczna - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
DOSTAWA FABRYCZNIE NOWEJ SPAWARKI ŚWIATŁOWODOWEJ WRAZ Z WYPOSAŻENIEM DO SPAWANIA ŚWIATŁOWODÓW SPECJALNYCH STOSOWANYCH W TECHNICE LASERÓW I WZMACNIACZY ŚWIATŁOWODOWYCH DUŻEJ MOCY

174634 / 2015-07-13 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa aparatu do metody real-time PCR w ramach projektu: Mazowieckie Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW źródłem zwiększenia transferu wiedzy ze świata nauki do gospodarki dzięki wzmocnieniu infrastruktury badawczo-rozwojowej

246061 / 2011-09-15 - Inny: Instytut badawczy

Instytut Energetyki Instytut Badawczy - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa generatora pary do stanowiska testowania elementów peryferyjnych układu energetycznego ze stosami ogniw SOFC

221827 / 2012-10-18 - Inny: Instytut badawczy

Instytut Lotnictwa - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
Dostawa 2 kompletnych zestawów, wyspecjalizowanego układu obciążającego do badania lotniczych łożysk tocznych

518276 / 2013-12-13 - Uczelnia publiczna

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - SZP - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)
spr. nr 346/WIP/SGGW/2013 Dostawa defektoskopu ultradźwiękowego wraz z głowicami