68027 / 2009-04-28 - Administracja samorządowa / Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu (Poznań)
Przeprowadzenie badania ewaluacyjnego pt. Bariery w aplikowaniu o środki
z EFS przez Jednostki Samorządu Terytorialnego województwa wielkopolskiego
Opis zamówienia
Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie Wykonawcy w zakresie Przeprowadzenia badania ewaluacyjnego pt: Bariery w aplikowaniu o środki z EFS przez Jednostki Samorządu Terytorialnego województwa wielkopolskiego
Wstęp
Program Operacyjny Kapitał Ludzki stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Do wyzwań tych należą: uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.
Dążąc do efektywnego rozwoju zasobów ludzkich, Program koncentruje wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także na zagadnieniach związanych z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej
i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli, wdrażaniem zasady dobrego rządzenia oraz promocją zdrowia zasobów pracy.
Celem głównym Programu jest: umożliwienie pełnego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich, poprzez wzrost zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie dla budowy struktur administracyjnych państwa.
Program składa się z 10 Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym. W ramach komponentu centralnego środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego zostaną przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych.
W województwie wielkopolskim funkcję Instytucji Pośredniczącej pełni Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
Priorytet VI (Rynek pracy otwarty dla wszystkich) obejmuje działania związane
z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych i biernych zawodowo. Pomoc kierowana jest m.in. do osób młodych, kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych oraz osób długotrwale bezrobotnych. W ramach Priorytetu VI znajdują się działania prowadzące do zmniejszenia bezrobocia ukrytego, dotykającego najbardziej mieszkańców obszarów wiejskich. Pomoc skoncentrowana jest na podnoszeniu zdolności do zatrudnienia (m.in. poprzez doradztwo zawodowe i szkolenia), rozwoju przedsiębiorczości i szkoleniach oraz na podniesieniu jakości usług świadczonych przez instytucje rynku pracy.
Priorytet VII (Promocja integracji społecznej) ma na celu ułatwienie dostępu do rynku pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz rozwój instytucji ekonomii społecznej. Grupami docelowymi są osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, imigranci, osoby opuszczające zakłady karne. Wsparcie przeznaczone jest na wyeliminowanie barier, jakie napotykają te grupy w dostępie do zatrudnienia, na tworzenie warunków sprzyjających zatrudnieniu oraz na podniesienie kwalifikacji kadr instytucji pomocy i integracji społecznej.
W ramach Priorytetu VIII (Regionalne Kadry Gospodarki) wsparciem objęte są przedsiębiorstwa i pracownicy w nich zatrudnieni, którym zapewni się możliwość podnoszenia i aktualizacji umiejętności zawodowych. Ważnym elementem wsparcia jest także rozwój Regionalnych Strategii Innowacji oraz zapewnienie transferu wiedzy między przedsiębiorstwami a jednostkami naukowo-badawczymi.
Priorytet IX (Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach) kładzie nacisk na dostęp do edukacji oraz wyrównanie szans edukacyjnych. Działania obejmują upowszechnienie edukacji przedszkolnej (głownie na obszarach wiejskich), programy rozwojowe szkół (np. dodatkowe zajęcia pozalekcyjne), dostosowanie wiedzy i umiejętności absolwentów do potrzeb lokalnego rynku pracy, rozwijanie szkolnictwa zawodowego, programy stypendialne, upowszechnienie kształcenia ustawicznego oraz rozwój kadr pedagogicznych i administracyjnych systemu oświaty.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85% ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15% ze środków krajowych. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację Programu, wynosi prawie 11,5 mld euro, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro.
Za efekty realizacji założeń komponentu regionalnego PO KL odpowiedzialne są: Wydział Koordynacji i Kontroli PO KL oraz Wydział Obsługi Projektów PO KL Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.
W ramach Wydziału Kontroli i Koordynacji działają cztery Oddziały: ds. Kontroli, Ewaluacji i Rozliczeń Finansowych, Informacji i Pomocy Technicznej oraz Programowania. Poszczególne Oddziały w ramach Wydziału zajmują się:
-kontrolą poprawności stosowania procedur i weryfikacją prawidłowości realizacji projektów oraz kontrolą wydatków poniesionych w ramach projektu;
-monitorowaniem wdrażania komponentu regionalnego i realizacji założonych wskaźników oraz osiągniętego poziomu alokacji w rozbiciu na poszczególne lata realizacji PO KL w Wielkopolsce oraz refundacją i prognozami finansowymi;
-Pomocą Techniczną PO KL i obsługą projektów własnych oraz informacją
i promocją EFS;
-rozpatrywaniem protestów, prowadzeniem sekretariatu PKM oraz opracowywaniem procedur.
W Wydziale Obsługi Projektów działają Oddziały dla Priorytetów VI-IX odpowiadające za obsługę finansową i ogólną projektów.
W związku ze stosunkowo niskim zainteresowaniem Jednostek Samorządu Terytorialnego i jednostek im podległych aplikowaniem o środki w ramach komponentu regionalnego PO KL na tle wszystkich podmiotów aplikujących o dofinansowanie w województwie wielkopolskim, Instytucja Pośrednicząca dostrzega potrzebę zaktywizowania tych instytucji. W tym celu, niniejsze badanie ewaluacyjne będzie skoncentrowane na diagnozie barier w aplikowaniu o dofinansowanie oraz identyfikacji czynników wpływających na zwiększenie zainteresowania aplikowaniem o środki z EFS.
Odbiorcą raportu końcowego będą między innymi następujące instytucje:
-Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz jednostki im podległe;
-Instytucja Pośrednicząca PO KL;
-Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Cele badania
Główne cele badania ewaluacyjnego to:
-Diagnoza barier utrudniających lub uniemożliwiających JST aplikowanie o środki z EFS;
-Oszacowanie zainteresowania JST ubieganiem się o dofinansowanie z EFS;
-Identyfikacja czynników zwiększających zainteresowanie JST aplikowaniem
o środki z EFS;
-Analiza możliwości absorpcyjnych JST.
Od wykonawcy oczekuje się zaproponowania celów szczegółowych korespondujących z głównymi celami badania oraz uzyskania odpowiedzi na poniższe oraz dodane pytania ewaluacyjne:
UWAGA: W zaproponowanych pytaniach przez JST rozumiemy Jednostki Samorządu Terytorialnego i jednostki im podległe.
-Jak terytorialnie i ilościowo kształtuje się zainteresowanie wielkopolskich JST aplikowaniem o środki z EFS?
-Które powiaty/gminy najskuteczniej aplikują o środki z EFS?
-W jaki sposób można pomóc JST z peryferyjnych obszarów regionu w skutecznym aplikowaniu o środki z EFS? Jakie czynniki najbardziej ograniczają aktywność tych podmiotów?
-Czy oddalenie od dużych wielkopolskich ośrodków miejskich (Poznań, Piła, Kalisz, Konin) wpływa na dynamikę aplikowania o środki z EFS przez JST? Czy JST
z małych ośrodków wiedzą gdzie mogą się zwracać o pomoc?
-Czy doświadczenie w aplikowaniu o środki we wcześniejszych okresach programowania oraz z innych źródeł finansowania np. EFRR ma wpływ na aplikowane o środki w ramach komponentu regionalnego PO KL?
-Jaki procent Beneficjentów aplikuje o środki więcej niż raz?
-Które JST wymagają największych nakładów czasu i pomocy ze strony IP lub ROEFS w zakresie aplikowania o środki z EFS oraz realizacji projektów?
-Czy JST realizujące powtórnie projekty z EFS nawet w ramach różnych Programów Operacyjnych wymagają równie dużego zaangażowania ze strony pracowników IP oraz ROEFS, jak te JST, które realizują projekty po raz pierwszy?
-Jakie czynniki mają największy wpływ na decyzję o powtórnym pozyskiwaniu środków z EFS przez JST?
-Ile JST planuje skorzystać ze środków z EFS? Jakiego typu JST najczęściej zamierzają skorzystać ze środków z EFS? Jak są rozmieszczone terytorialnie te podmioty? W ramach jakich Priorytetów i Działań planują aplikować?
-Jak kształtuje się wiedza i przygotowanie merytoryczne pracowników JST w zakresie przygotowywania wniosków aplikacyjnych? Jak kształtuje się poziom wiedzy pracowników JST dotyczący możliwości i szans jakie stwarza EFS ich jednostkom? Jakie szkolenia są najbardziej przydatne pracownikom JST? Czy pracownicy JST uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez IP i ROEFS dotyczących zagadnień związanych z aplikowaniem o środki z EFS?
-Na jakim etapie aplikowania o środki z EFS występują bariery? Jakiego rodzaju są to bariery? Czy są to bariery możliwe do zniwelowania? Jeśli tak, to w jaki sposób można je zniwelować lub zlikwidować?
-Czy na poziomie aplikowania o środki z EFS występują bariery proceduralne?
-Czy na etapie aplikowania o środki z EFS występują bariery związane
z funkcjonowaniem IP, jeśli tak, to czy są trudne do przezwyciężenia oraz czy generują kolejne problemy na etapie aplikowania o środki z EFS? W jaki sposób można im zapobiec?
-Jaki wpływ na gotowość JST do aplikowania o środki z EFS mają procedury?
-Skąd JST czerpią wiedzę usprawniającą aplikowanie o środki z EFS? Czy ta wiedza jest kompleksowa oraz sformułowana w jasny i przejrzysty sposób?
-Jak kształtuje się w perspektywie czasowej rozkład barier? Czy więcej barier występuje na etapie aplikowania o środki z EFS czy też podczas realizacji projektów?
-Czy JST aplikujące o środki z EFS wiedzą gdzie szukać rozwiązań sytuacji problemowych?
-Czy IP oraz ROEFS dysponują dobrymi praktykami w zakresie rozwiązywania sytuacji problemowych lub pokonywania barier związanych z aplikowaniem o środki przez JST? Czy IP oraz ROEFS wypracowują swoje własne dobre praktyki w tym obszarze?
-Czy IP oraz ROEFS udzielają chętnie pomocy w rozwiązywaniu problemów na etapie aplikowania o środki?
-Które problemy z punktu widzenia IP oraz ROEFS są najpoważniejszymi barierami
w aplikowaniu o środki z EFS przez JST?
-W jaki sposób można zminimalizować bariery, tak by wpłynąć na wzrost zainteresowania JST i skuteczność aplikowania o środki z EFS?
-Które Działania w ramach poszczególnych Priorytetów EFS cieszą się największym zainteresowaniem JST aplikujących o środki? Które Działania w ramach poszczególnych Priorytetów cieszą się najmniejszym zainteresowaniem JST i jakie są tego powody? Jakiego rodzaju czynniki sprzyjają lub nie sprzyjają temu zainteresowaniu?
-Jakie czynniki mają wpływ na skuteczność aplikowania JST o środki? (z punktu widzenia aplikujących i pracowników IP)
-Czy bardziej skutecznie o środki z EFS aplikują JST czy jednostki im podległe?
-Czy gminy oddalone od Poznania dysponują wystarczająco liczną i przygotowaną do aplikowania o środki z EFS kadrą?
-W jaki sposób IP może skutecznie zachęcić JST do aplikowania o środki z EFS?
-Czy występujące bariery związane z aplikowaniem o środki są lub mogą się stać
w najbliższej przyszłości wąskimi gardłami systemowymi? Czy ich skala i natężenie oraz konsekwencje są znaczne?
-W jaki sposób można efektywnie niwelować i zapobiegać tworzeniu się wąskich gardeł systemowych?
-Czy w trakcie realizacji projektów JST napotykają bariery? Czy są to bariery proceduralne czy też związane z funkcjonowaniem IP, czy związane
z funkcjonowaniem jednostek sektora finansów publicznych?
-Czy bariery w trakcie realizacji projektów mają wpływ na podjęcie decyzji
o powtórnym aplikowaniu o środki z EFS?
-Czy JST dysponują zapleczem finansowym umożliwiającym realizację projektów?
-Czy proponowane obszary wsparcia w ramach komponentu regionalnego PO KL są wystarczające ze względu na potrzeby JST?
-Czy działania informacyjno-promocyjne prowadzone przez IP mają wpływ na intensywność aplikowania przez JST?
-Czy JST wymieniają się doświadczeniami w zakresie aplikowania o środki z EFS?
-Czy JST wspierają jednostki im podległe w aplikowaniu o środki z EFS i w realizacji projektów?
Wykonawca może zaproponować modyfikację powyższych pytań badawczych (przy założeniu, że zabieg ten umożliwi skuteczniejsze pozyskanie materiału badawczego lub rozszerzy zakres badania).
W badaniu uwzględnione zostaną kryteria:
Skuteczność - kryterium to pozwoli ocenić Instytucję Pośredniczącą pod kątem niwelowania barier i problemów w pozyskiwaniu środków z EFS przez JST.
Efektywność - kryterium to pozwoli ocenić poziom ekonomiczności Instytucji Pośredniczącej w procesie niwelowania barier w dostępie do środków
z EFS oraz z ich wykorzystania.
Adekwatność - kryterium to pozwoli określić czy właściwie zostały zidentyfikowane wąskie gardła w dostępie do środków z EFS oraz w racjonalnym wykorzystaniu tych środków.
Numer biuletynu: 1
Pozycja w biuletynie: 68027
Data publikacji: 2009-04-28
Nazwa: Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu
Ulica: ul. Kościelna 37
Numer domu: 37
Miejscowość: Poznań
Kod pocztowy: 60-537
Województwo / kraj: wielkopolskie
Numer telefonu: 061 8463819
Numer faxu: 061 8463820
Adres strony internetowej: www.wup.poznan.pl
Regon: 63976996400000
Typ ogłoszenia: ZP-400
Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak
Ogłoszenie dotyczy: 1
Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa
Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Przeprowadzenie badania ewaluacyjnego pt. Bariery w aplikowaniu o środki
z EFS przez Jednostki Samorządu Terytorialnego województwa wielkopolskiego
Rodzaj zamówienia: U
Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie Wykonawcy w zakresie Przeprowadzenia badania ewaluacyjnego pt: Bariery w aplikowaniu o środki z EFS przez Jednostki Samorządu Terytorialnego województwa wielkopolskiego
Wstęp
Program Operacyjny Kapitał Ludzki stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Do wyzwań tych należą: uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.
Dążąc do efektywnego rozwoju zasobów ludzkich, Program koncentruje wsparcie na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także na zagadnieniach związanych z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej
i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli, wdrażaniem zasady dobrego rządzenia oraz promocją zdrowia zasobów pracy.
Celem głównym Programu jest: umożliwienie pełnego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich, poprzez wzrost zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie dla budowy struktur administracyjnych państwa.
Program składa się z 10 Priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym. W ramach komponentu centralnego środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na wsparcie efektywności struktur i systemów instytucjonalnych, natomiast środki komponentu regionalnego zostaną przeznaczone na wsparcie dla osób i grup społecznych.
W województwie wielkopolskim funkcję Instytucji Pośredniczącej pełni Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
Priorytet VI (Rynek pracy otwarty dla wszystkich) obejmuje działania związane
z aktywizacją zawodową osób bezrobotnych i biernych zawodowo. Pomoc kierowana jest m.in. do osób młodych, kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych oraz osób długotrwale bezrobotnych. W ramach Priorytetu VI znajdują się działania prowadzące do zmniejszenia bezrobocia ukrytego, dotykającego najbardziej mieszkańców obszarów wiejskich. Pomoc skoncentrowana jest na podnoszeniu zdolności do zatrudnienia (m.in. poprzez doradztwo zawodowe i szkolenia), rozwoju przedsiębiorczości i szkoleniach oraz na podniesieniu jakości usług świadczonych przez instytucje rynku pracy.
Priorytet VII (Promocja integracji społecznej) ma na celu ułatwienie dostępu do rynku pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz rozwój instytucji ekonomii społecznej. Grupami docelowymi są osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, imigranci, osoby opuszczające zakłady karne. Wsparcie przeznaczone jest na wyeliminowanie barier, jakie napotykają te grupy w dostępie do zatrudnienia, na tworzenie warunków sprzyjających zatrudnieniu oraz na podniesienie kwalifikacji kadr instytucji pomocy i integracji społecznej.
W ramach Priorytetu VIII (Regionalne Kadry Gospodarki) wsparciem objęte są przedsiębiorstwa i pracownicy w nich zatrudnieni, którym zapewni się możliwość podnoszenia i aktualizacji umiejętności zawodowych. Ważnym elementem wsparcia jest także rozwój Regionalnych Strategii Innowacji oraz zapewnienie transferu wiedzy między przedsiębiorstwami a jednostkami naukowo-badawczymi.
Priorytet IX (Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach) kładzie nacisk na dostęp do edukacji oraz wyrównanie szans edukacyjnych. Działania obejmują upowszechnienie edukacji przedszkolnej (głownie na obszarach wiejskich), programy rozwojowe szkół (np. dodatkowe zajęcia pozalekcyjne), dostosowanie wiedzy i umiejętności absolwentów do potrzeb lokalnego rynku pracy, rozwijanie szkolnictwa zawodowego, programy stypendialne, upowszechnienie kształcenia ustawicznego oraz rozwój kadr pedagogicznych i administracyjnych systemu oświaty.
Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85% ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15% ze środków krajowych. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację Programu, wynosi prawie 11,5 mld euro, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro.
Za efekty realizacji założeń komponentu regionalnego PO KL odpowiedzialne są: Wydział Koordynacji i Kontroli PO KL oraz Wydział Obsługi Projektów PO KL Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.
W ramach Wydziału Kontroli i Koordynacji działają cztery Oddziały: ds. Kontroli, Ewaluacji i Rozliczeń Finansowych, Informacji i Pomocy Technicznej oraz Programowania. Poszczególne Oddziały w ramach Wydziału zajmują się:
-kontrolą poprawności stosowania procedur i weryfikacją prawidłowości realizacji projektów oraz kontrolą wydatków poniesionych w ramach projektu;
-monitorowaniem wdrażania komponentu regionalnego i realizacji założonych wskaźników oraz osiągniętego poziomu alokacji w rozbiciu na poszczególne lata realizacji PO KL w Wielkopolsce oraz refundacją i prognozami finansowymi;
-Pomocą Techniczną PO KL i obsługą projektów własnych oraz informacją
i promocją EFS;
-rozpatrywaniem protestów, prowadzeniem sekretariatu PKM oraz opracowywaniem procedur.
W Wydziale Obsługi Projektów działają Oddziały dla Priorytetów VI-IX odpowiadające za obsługę finansową i ogólną projektów.
W związku ze stosunkowo niskim zainteresowaniem Jednostek Samorządu Terytorialnego i jednostek im podległych aplikowaniem o środki w ramach komponentu regionalnego PO KL na tle wszystkich podmiotów aplikujących o dofinansowanie w województwie wielkopolskim, Instytucja Pośrednicząca dostrzega potrzebę zaktywizowania tych instytucji. W tym celu, niniejsze badanie ewaluacyjne będzie skoncentrowane na diagnozie barier w aplikowaniu o dofinansowanie oraz identyfikacji czynników wpływających na zwiększenie zainteresowania aplikowaniem o środki z EFS.
Odbiorcą raportu końcowego będą między innymi następujące instytucje:
-Jednostki Samorządu Terytorialnego oraz jednostki im podległe;
-Instytucja Pośrednicząca PO KL;
-Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Cele badania
Główne cele badania ewaluacyjnego to:
-Diagnoza barier utrudniających lub uniemożliwiających JST aplikowanie o środki z EFS;
-Oszacowanie zainteresowania JST ubieganiem się o dofinansowanie z EFS;
-Identyfikacja czynników zwiększających zainteresowanie JST aplikowaniem
o środki z EFS;
-Analiza możliwości absorpcyjnych JST.
Od wykonawcy oczekuje się zaproponowania celów szczegółowych korespondujących z głównymi celami badania oraz uzyskania odpowiedzi na poniższe oraz dodane pytania ewaluacyjne:
UWAGA: W zaproponowanych pytaniach przez JST rozumiemy Jednostki Samorządu Terytorialnego i jednostki im podległe.
-Jak terytorialnie i ilościowo kształtuje się zainteresowanie wielkopolskich JST aplikowaniem o środki z EFS?
-Które powiaty/gminy najskuteczniej aplikują o środki z EFS?
-W jaki sposób można pomóc JST z peryferyjnych obszarów regionu w skutecznym aplikowaniu o środki z EFS? Jakie czynniki najbardziej ograniczają aktywność tych podmiotów?
-Czy oddalenie od dużych wielkopolskich ośrodków miejskich (Poznań, Piła, Kalisz, Konin) wpływa na dynamikę aplikowania o środki z EFS przez JST? Czy JST
z małych ośrodków wiedzą gdzie mogą się zwracać o pomoc?
-Czy doświadczenie w aplikowaniu o środki we wcześniejszych okresach programowania oraz z innych źródeł finansowania np. EFRR ma wpływ na aplikowane o środki w ramach komponentu regionalnego PO KL?
-Jaki procent Beneficjentów aplikuje o środki więcej niż raz?
-Które JST wymagają największych nakładów czasu i pomocy ze strony IP lub ROEFS w zakresie aplikowania o środki z EFS oraz realizacji projektów?
-Czy JST realizujące powtórnie projekty z EFS nawet w ramach różnych Programów Operacyjnych wymagają równie dużego zaangażowania ze strony pracowników IP oraz ROEFS, jak te JST, które realizują projekty po raz pierwszy?
-Jakie czynniki mają największy wpływ na decyzję o powtórnym pozyskiwaniu środków z EFS przez JST?
-Ile JST planuje skorzystać ze środków z EFS? Jakiego typu JST najczęściej zamierzają skorzystać ze środków z EFS? Jak są rozmieszczone terytorialnie te podmioty? W ramach jakich Priorytetów i Działań planują aplikować?
-Jak kształtuje się wiedza i przygotowanie merytoryczne pracowników JST w zakresie przygotowywania wniosków aplikacyjnych? Jak kształtuje się poziom wiedzy pracowników JST dotyczący możliwości i szans jakie stwarza EFS ich jednostkom? Jakie szkolenia są najbardziej przydatne pracownikom JST? Czy pracownicy JST uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez IP i ROEFS dotyczących zagadnień związanych z aplikowaniem o środki z EFS?
-Na jakim etapie aplikowania o środki z EFS występują bariery? Jakiego rodzaju są to bariery? Czy są to bariery możliwe do zniwelowania? Jeśli tak, to w jaki sposób można je zniwelować lub zlikwidować?
-Czy na poziomie aplikowania o środki z EFS występują bariery proceduralne?
-Czy na etapie aplikowania o środki z EFS występują bariery związane
z funkcjonowaniem IP, jeśli tak, to czy są trudne do przezwyciężenia oraz czy generują kolejne problemy na etapie aplikowania o środki z EFS? W jaki sposób można im zapobiec?
-Jaki wpływ na gotowość JST do aplikowania o środki z EFS mają procedury?
-Skąd JST czerpią wiedzę usprawniającą aplikowanie o środki z EFS? Czy ta wiedza jest kompleksowa oraz sformułowana w jasny i przejrzysty sposób?
-Jak kształtuje się w perspektywie czasowej rozkład barier? Czy więcej barier występuje na etapie aplikowania o środki z EFS czy też podczas realizacji projektów?
-Czy JST aplikujące o środki z EFS wiedzą gdzie szukać rozwiązań sytuacji problemowych?
-Czy IP oraz ROEFS dysponują dobrymi praktykami w zakresie rozwiązywania sytuacji problemowych lub pokonywania barier związanych z aplikowaniem o środki przez JST? Czy IP oraz ROEFS wypracowują swoje własne dobre praktyki w tym obszarze?
-Czy IP oraz ROEFS udzielają chętnie pomocy w rozwiązywaniu problemów na etapie aplikowania o środki?
-Które problemy z punktu widzenia IP oraz ROEFS są najpoważniejszymi barierami
w aplikowaniu o środki z EFS przez JST?
-W jaki sposób można zminimalizować bariery, tak by wpłynąć na wzrost zainteresowania JST i skuteczność aplikowania o środki z EFS?
-Które Działania w ramach poszczególnych Priorytetów EFS cieszą się największym zainteresowaniem JST aplikujących o środki? Które Działania w ramach poszczególnych Priorytetów cieszą się najmniejszym zainteresowaniem JST i jakie są tego powody? Jakiego rodzaju czynniki sprzyjają lub nie sprzyjają temu zainteresowaniu?
-Jakie czynniki mają wpływ na skuteczność aplikowania JST o środki? (z punktu widzenia aplikujących i pracowników IP)
-Czy bardziej skutecznie o środki z EFS aplikują JST czy jednostki im podległe?
-Czy gminy oddalone od Poznania dysponują wystarczająco liczną i przygotowaną do aplikowania o środki z EFS kadrą?
-W jaki sposób IP może skutecznie zachęcić JST do aplikowania o środki z EFS?
-Czy występujące bariery związane z aplikowaniem o środki są lub mogą się stać
w najbliższej przyszłości wąskimi gardłami systemowymi? Czy ich skala i natężenie oraz konsekwencje są znaczne?
-W jaki sposób można efektywnie niwelować i zapobiegać tworzeniu się wąskich gardeł systemowych?
-Czy w trakcie realizacji projektów JST napotykają bariery? Czy są to bariery proceduralne czy też związane z funkcjonowaniem IP, czy związane
z funkcjonowaniem jednostek sektora finansów publicznych?
-Czy bariery w trakcie realizacji projektów mają wpływ na podjęcie decyzji
o powtórnym aplikowaniu o środki z EFS?
-Czy JST dysponują zapleczem finansowym umożliwiającym realizację projektów?
-Czy proponowane obszary wsparcia w ramach komponentu regionalnego PO KL są wystarczające ze względu na potrzeby JST?
-Czy działania informacyjno-promocyjne prowadzone przez IP mają wpływ na intensywność aplikowania przez JST?
-Czy JST wymieniają się doświadczeniami w zakresie aplikowania o środki z EFS?
-Czy JST wspierają jednostki im podległe w aplikowaniu o środki z EFS i w realizacji projektów?
Wykonawca może zaproponować modyfikację powyższych pytań badawczych (przy założeniu, że zabieg ten umożliwi skuteczniejsze pozyskanie materiału badawczego lub rozszerzy zakres badania).
W badaniu uwzględnione zostaną kryteria:
Skuteczność - kryterium to pozwoli ocenić Instytucję Pośredniczącą pod kątem niwelowania barier i problemów w pozyskiwaniu środków z EFS przez JST.
Efektywność - kryterium to pozwoli ocenić poziom ekonomiczności Instytucji Pośredniczącej w procesie niwelowania barier w dostępie do środków
z EFS oraz z ich wykorzystania.
Adekwatność - kryterium to pozwoli określić czy właściwie zostały zidentyfikowane wąskie gardła w dostępie do środków z EFS oraz w racjonalnym wykorzystaniu tych środków.
Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie
Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie
Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie
Czas: D
Data zakończenia: 10/08/2009
opis_war:
W postępowaniu mogą wziąć udział Wykonawcy, którzy:
1. spełniają warunki wynikające z art. 22 ust.1 ustawy, tzn.:
a) posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień,
b) posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia lub przedstawią pisemne zobowiązanie innych podmiotów do udostępnienia potencjału technicznego i osób zdolnych do wykonania zamówienia;
c) znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia,
d) nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia;
2. Ocena spełnienia ww. warunków udziału w postępowaniu dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu o dokumenty, oświadczenia dołączone do oferty. Z treści załączonych dokumentów musi wynikać jednoznacznie, iż ww. warunki wykonawca spełnił.
inf_osw:
1. Oświadczenie wykonawcy o spełnieniu warunków określonych w art. 22 ustawy PZP i niepodleganiu wykluczeniu na podstawie art. 24 ustawy PZP, wedle wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do formularza oferty; w przypadku, gdy ofertę składa kilka podmiotów dotyczy to każdego z nich, w tym każdego członka konsorcjum.
2. Aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej - wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert; w przypadku, gdy ofertę składa kilka podmiotów działających wspólnie, dotyczy to każdego z nich;
3. Aktualne na dzień składania ofert zaświadczenie z właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
o niezaleganiu z opłatami oraz składkami na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne lub o uzyskaniu zgody na zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat i składek (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert); w przypadku, gdy ofertę składa kilka podmiotów działających wspólnie dotyczy to każdego z nich.
4. Aktualne na dzień składania ofert zaświadczenie od właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z opłacaniem podatków lub o uzyskaniu zgody na zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji organu podatkowego (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert); w przypadku, gdy ofertę składa kilka podmiotów działających wspólnie dotyczy to każdego z nich.
5. Wykonawca (w przypadku konsorcjum co najmniej jeden z Wykonawców) musi wykazać, w formie załączonego do oferty oświadczenia, że w ciągu ostatnich 3 lat, a w przypadku, gdy okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie, licząc wstecz od dnia wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, wykonał, tj. zrealizował co najmniej dwie ewaluacje o charakterze zewnętrznym (niezależne od podmiotu ewaluacji, finansowane ze środków publicznych) oraz co najmniej jedno badanie społeczne (załącznik nr 3 do formularza oferty). Oświadczenie powinno zawierać nazwę i dane identyfikujące zleceniodawców, opis zakresu zamówień, terminy ich wykonania oraz wartości. Ponadto powinno być potwierdzone stosownym dokumentem uprzedniego zleceniodawcy o należytym wykonaniu zamówienia.
6. Wykonawca musi przedstawić wykaz osób lub podmiotów przewidzianych do wykonania przedmiotu zamówienia, tj. zespół zdolny do wykonania zamówienia poprzez załączenie listy osób i lub podmiotów, które będą wykonywać zamówienie lub przewidzianych do jego realizacji, tzn. każdy członek zespołu powinien posiadać niezbędną wiedzę z zakresu PO KL lub programów finansowanych z EFS (załącznik nr 4 do formularza oferty).
7. Wykonawca musi przedstawić Kierownika projektu, który posiada minimum roczne doświadczenie na podobnym stanowisku tj. nadzorowanie badań, pełnienie obowiązków kierownika badań (załącznik nr 5 do formularza oferty).
8. Dokumenty, o których mowa w rozdziale 6) specyfikacji, należy przedstawić w formie oryginału lub kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez osobę/y uprawnioną/e do reprezentowania Wykonawcy.
9. Każdy z członków konsorcjum przedstawia dokumenty wymienione w 6)rozdziale pkt 1, 2, 3, 4, 6. Dokumenty określone w rozdziale 6) pkt 5 i 7 przedstawia co najmniej jeden z Wykonawców tworzących konsorcjum.
10. W przypadku, gdy wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania za granicą,
w miejsce dokumentów, o których mowa w rozdziale 6) pkt 2, 3, 4, 6 SIWZ zobowiązany jest przedłożyć dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio że:
10.1 nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości, (wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert);
10.2 nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne albo, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu, (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert);
10.3 nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie, (wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert);
- odpowiednio dla pkt 5 składa:
10.4 zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4 - 8 PZP, (wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert); przy czym gdy ofertę składa kilka podmiotów działających wspólnie złożenie kompletu wymienionych wyżej dokumentów dotyczy to każdego z nich.
11. Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się powyższych dokumentów, wykonawca może je zastąpić stosownym dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.
12. Dokumenty, o których mowa w rozdziale 6) pkt.13. SIWZ muszą być złożone
w formie oryginału, odpisu, wypisu, wyciągu lub kopii, przetłumaczonych na język polski i poświadczonych przez wykonawcę za zgodność z oryginałem.
13. Zamawiający może zażądać przedstawienia oryginałów lub notarialnie potwierdzonych kopii dokumentów (np. jeśli przedstawione kserokopie będą nieczytelne lub będą wzbudzać wątpliwości co do ich prawdziwości).
Kod trybu postepowania: PN
Kod kryterium cenowe: B
Znaczenie kryterium 1: 40
Nazwa kryterium 2: Sposób realizacji badania
Znaczenie kryterium 2: 60
Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie
Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.wup.poznan.pl
Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu
ul. Kościelna 37
60-537 Poznań
p.33
Data składania wniosków, ofert: 12/05/2009
Godzina składania wniosków, ofert: 12:00
Miejsce składania:
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu
ul. Kościelna 37
60-537 Poznań
On: D
Termin związania ofertą, data do: 10/06/2009
Informacje dodatkowe:
Badanie ewaluacyjne współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Kody CPV:
731100006 (Usługi badawcze)
Podobne przetargi
53151 / 2012-03-07 - Inny: Instytut Naukowy Polskiej Akademii Nauk
Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Usługa sekwencjonowania całych klonów BAC dla Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu
346663 / 2011-12-28 - Inny: zwiÄ…zek gmin
Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich - Piaski (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Badanie wody, ścieków, osadów i gleby w 2012 roku
231626 / 2009-07-09 - Administracja samorzÄ…dowa
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przeprowadzenie monitoringu stanu rozwoju regionalnego systemu innowacji w Wielkopolsce w związku z realizacją Regionalnej Strategii Innowacji Innowacyjna Wielkopolska oraz określeniem obszarów koniecznych do uwzględnienia w procesie jej aktualizacji
50095 / 2011-02-11 - Uczelnia publiczna
Uniwersytet im. A. Mickiewicza - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
wykonanie datowania radiowęglowego siedemdziesięciu próbek spoiw węglanowych i węgli drzewnych
115608 / 2015-05-18 - Inny: Agencja wykonawcza
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych - Słupia Wielka (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przeprowadzenie badania odmian roślin sadowniczych
84919 / 2009-06-02 - Administracja samorzÄ…dowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przeprowadzenie badania ewaluacyjnego pt. Bariery w aplikowaniu o środki
z EFS przez Jednostki Samorządu Terytorialnego województwa wielkopolskiego
342662 / 2010-10-22 - Administracja samorzÄ…dowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przeprowadzenie badania ewaluacyjnego pn.: Wpływ dofinansowania z EFS w ramach Priorytetu IX PO KL na rozwój oferty edukacyjnej szkół i upowszechnienie edukacji przedszkolnej na terenach wiejskich i w gminach miejsko-wiejskich oraz miastach do 25 tys. mieszkańców w województwie wielkopolskim.
209438 / 2013-05-29 - Administracja samorzÄ…dowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Badanie ewaluacyjne pt. Ocena wykorzystania środków komponentu regionalnego PO KL na realizację przez gminy województwa wielkopolskiego zadań związanych z edukacją publiczną.
222145 / 2008-09-17 - Administracja samorzÄ…dowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przeprowadzenie badania ewaluacyjnego pt. Ocena systemu zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL.
44853 / 2015-03-31 - Inny: nauka
Instytut Dendrologii PAN - Kórnik (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Usługa sekwencjonowania DNA
283143 / 2011-10-28 - Administracja samorzÄ…dowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Ocena możliwości aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w ramach komponentu regionalnego PO KL w województwie wielkopolskim
194918 / 2012-06-11 - Administracja samorzÄ…dowa
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
BOF-II.272.1.34.2012 - Wykonanie badania ewaluacyjnego pn. Komplementarność i synergia interwencji w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz z projektami wybranych programów operacyjnych obecnej i poprzedniej perspektywy finansowej UE
462954 / 2012-11-21 - Inny: nauka
Instytut Dendrologii PAN - Kórnik (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
usługa Sekwencjonowania DNA na automatycznym sekwenatorze 6240 prób po PCR łącznie 65 płytek po 96 prób na jednej płytce
131959 / 2012-06-18 - Administracja samorzÄ…dowa
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
BOF-II.272.1.38.2012 - Wykonanie badania ewaluacyjnego pn.
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 - 2013 oraz potrzeby regionu, jako źródła rekomendacji na rzecz inteligentnego rozwoju w zakresie innowacji przedsiębiorstw dla perspektywy finansowej 2014 - 2020
311886 / 2013-08-02 - Administracja samorzÄ…dowa
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
BOF-II.272.1.37.2013 - Wykonanie badania ewaluacyjnego pn. Ocena ex-ante projektu regionalnego programu operacyjnego dla Wielkopolski na lata 2014-2020.
86406 / 2015-04-16 - Administracja samorzÄ…dowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie badania ewaluacyjnego pt.
Ocena działań EFS na rzecz aktywności zawodowej osób poniżej 30 roku życia w województwie wielkopolskim
260696 / 2012-07-19 - Administracja samorzÄ…dowa
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie badania ewaluacyjnego pn. Wpływ projektów szkoleniowych oraz staży realizowanych w ramach Priorytetu VIII PO KL na regionalny rynek pracy.
107 / 2016-01-05 - Administracja samorzÄ…dowa
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
DPR-I-2.433.7.2015 - Wykonanie badania pn. Opracowanie koncepcji i wykonanie Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Planu transportowego województwa wielkopolskiego
210353 / 2012-10-03 - Uczelnia publiczna
Uniwersytet im. A. Mickiewicza - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie datowań AMS 14C 50 próbek z profili osadów z jezior północnej Polski w ramach projektu Polish-Swiss Research Programm CLIMPOL
24148 / 2013-01-17 - Inny: zwiÄ…zek gmin
Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich - Piaski (wielkopolskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Badanie wody, ścieków i osadów w 2013roku