Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

125064 / 2015-05-26 - Administracja samorzÄ…dowa / Prezydent Miasta Piekary ÅšlÄ…skie (Piekary ÅšlÄ…skie)

Opracowanie Studium transportowego wraz z projektem planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Piekary Śląskie

Opis zamówienia

STUDIUM TRANSPORTOWEGO WRAZ Z PROJEKTEM PLANU ZRÓWNOWAŻONEJ
MOBILNOŚCI MIEJSKIEJ DLA MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE.

W ramach opracowania Studium transportowego należy w szczególności wykonać:
A. POZYSKANIE DANYCH I MATERIAŁÓW WEJŚCIOWYCH
1) Pozyskać (zakupić) dane wektorowe i mapowe w zakresie:
a) warstwa osi ulic (w formacie .shp - format bazodanowy),
b) warstwa punktów adresowych (w formacie .shp - format bazodanowy),
2) Zamawiający przekaże ortofotomapę obszaru opracowania (kolor),
3) Zebrać i wprowadzić do systemu dane o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych:
- założenia funkcjonalno-programowe pracy obiektów,
- wyniki pomiaru ruchu generowanego przez obiekty(zespoły obiektów) - pomiar w okresie 3 godzin około szczytowych (okres popołudniowy), przeprowadzonego w ciągu dnia roboczego: we wtorek lub środę lub czwartek, z uwzgl. struktury kierunkowej i rodzajowej ruchu.
Docelowa lokalizacja ww. punktów pomiarowych podlega uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez Zamawiającego.
4) Wykonać badanie ankietowe zachowań komunikacyjnych pracowników znaczących przedsiębiorstw na terenie miasta w zakresie podróży do-z pracy.
Łączna liczba pracowników poddanych ankietowaniu nie może być niższa niż 400 osób i zostać proporcjonalnie rozłożona na ww. zakłady pracy.
Treść i układ docelowej ankiety podlega uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez Zamawiającego.
5) Wykonać badanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców obszaru opracowania w gospodarstwach domowych (wielkość próby badania ankietowego - 3,5% populacji, tj. około 800 wybranych losowo gospodarstw domowych.
Ankieta powinna dać informację na temat:
- więźby ruchu w obszarze opracowania,
- podziału zadań przewozowych w obszarze opracowania,
- preferencji komunikacyjnych mieszkańców w obszarze opracowania.
Ankietowaniu winni podlegać wszyscy respondenci w wylosowanych gospodarstwach domowych w wieku, od uczniów szkół ponadpodstawowych począwszy. Treść i układ docelowej ankiety podlega uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez Zamawiającego, a w zakresie merytorycznym nie może być uboższa niż 3 strony przykładowej ankiety - stanowiącej załącznik nr 9.
Wykonawca w ramach przetwarzania danych przekaże jego wyniki Zamawiającemu w postaci bazy danych przestrzennych (systemów informacji geograficznej - GIS) zawierającej zgeokodowane dane z ankiet, pozwalające na dalsze przetwarzanie przestrzenne informacji przez Zamawiającego.
6) Wprowadzić do bazy danych przestrzennych (GIS) przekazane przez Zamawiającego materiały ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP), Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), strategii itp. dla miasta.
7) Zweryfikować dane zebrane w ww. punkcie pod względem chłonności demograficznej i inwestycyjnej przez zespół geografów społeczno-ekonomicznych.
8) Pozyskać wyciągi z bazy PESEL (aktualne z 2014 r. oraz historyczne z lat 2004 i 2011 w zakresie:
adres, tj. nazwa ulicy i nr domu oraz płeć i wiek mieszkańca).
9) Opracować prognozę demograficzną (składowe: tzw. prognoza rodna oraz migracyjna) dla miasta w okresie perspektywicznym (+ 15 lat).
10) Pozyskać z zasobu Urzędu Statystycznego i zgeokodować dane o zatrudnieniu (aktualne z 2014 r. oraz historyczne z lat 2004 i 2011).
11) Pozyskać od organizatorów przewozów komunikacji zbiorowej działających na terenie miasta i zakodować dane sieciowe i ruchowe (kodowanie: sieci, linie, rozkłady jazdy).
12) Pozyskać i zakodować dane sieciowe o przewoźnikach prywatnych, wykonujących przewozy regularne w obszarze opracowania, którzy posiadają zawarte umowy na korzystanie z przystanków (kodowanie: sieci, linie, rozkłady jazdy).
13) Wykonać pomiary/pozyskać dane dot. ruchu komunikacji indywidualnej:
a) ruch w okresie dobowym - pozyskać za pośrednictwem Zamawiającego i przetworzyć dane z elementów miejskiego systemu pomiarów ciągłych (dane z wybranych minimum 3 przekrojów- skrzyżowań wyposażonych w sygnalizację świetlną).
Na podstawie uzyskanych wyników ww. pomiarów należy określić okres trwania (od - do) godziny porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego dla miasta.
b) ruch w zasadniczym trzygodzinnym okresie pomiarowym popołudniowego szczytu komunikacyjnego z uwzględnieniem wcześniej określonej godziny jego trwania w obszarze opracowania (1 godzina przed rozpoczęciem godziny szczytu, 1 godzina jego trwania i 1 godzina po zakończeniu godziny szczytu, co w sumie daje łącznie 3 godzinny okres pomiarowy), należy wykonać:
- pomiar kordonowy obszaru opracowania przeprowadzony w 18 punktach tworzących kordon miasta (uwaga: dla rozpoznania ruchu autostradowego z-do miasta należy punkt pomiarowy ulokować w przekroju łącznic autostrady A1 w rejonie planowanego punktu poboru opłat PPO).
Pomiar ten musi być przeprowadzony w dzień roboczy: wtorek lub środę lub czwartek.
Jedyną dopuszczaną przez Zamawiającego metodą realizacji pomiaru kordonowego jest metoda filmowania pojazdów i ich tablic rejestracyjnych z rozróżnieniem ich kategorii oraz kierunkowości ruchu (konsekwentnie należy każdorazowo filmować przód pojazdu)
- pomiar w punktach węzłowych układu (skrzyżowania lub węzły drogowe) obejmujący 8 punktów o lokalizacji uzgodnionej z Zamawiającym, dotyczący wszystkich relacji ruchu pojazdów z wzgl. ich struktury rodzajowej.
Pomiar ten może być przeprowadzony w innym terminie niż pomiar kordonowy - z zastrzeżeniem, że będzie prowadzony w dzień roboczy: wtorek lub środę lub czwartek.
Zamawiający wymaga aby metodami realizacji tego pomiaru były:
- metoda filmowania pojazdów i ich tablic rejestracyjnych z rozróżnieniem kierunkowości ruchu (konsekwentnie należy każdorazowo filmować przód pojazdu) dla skrzyżowań/węzłów o układzie sytuacyjnowysokościowym nie pozwalającym na filmowanie pojazdów w ujęciu umożliwiającym każdorazowo poprawne rozpoznane ich liczby oraz kategorii,
- metoda filmowania pojazdów z rozróżnieniem ich kategorii oraz kierunkowości ruchu dla skrzyżowań-węzłów o układzie sytuacyjno-wysokościowym pozwalającym na filmowanie skrzyżowania lub węzła w całości.
Lokalizacja punktów pomiarowych na terenie miasta podlega uzgodnieniu z Zamawiającym.
14) wykonać pomiar ruchu pojazdów ciężkich generowanego w kilku silnych ruchotwórczo punktach-strefach miasta, takich jak: tereny przemysłowe, centra logistyczne, istotne skupiska zakładów pracy uzgodnionych z Zamawiającym. Pomiar ten musi być zrealizowany równocześnie z pomiarem kordonowym miasta.
15) Wykonać pomiary weryfikujące zbiorowego systemu transportu osób w zakresie podsystemów:
- komunikacji autobusowej miejskiej (wymiana pasażerów: wsiadło-wysiadło na przystankach) w do 4 istotnych (węzłowych) punktach sieci podlegających uzgodnieniu z Zamawiającym przed realizacją pomiaru oraz
- komunikacji autobusowej dalekobieżnej-ponadregionalnej (wymiana pasażerów: wsiadło-wysiadło na przystankach) w do 2 istotnych punktach sieci podlegających uzgodnieniu z Zamawiającym przed realizacją pomiaru.
Każdorazowo pomiary należy wykonać w zasadniczym trzygodzinnym okresie pomiarowym szczytu popołudniowego. Pomiar może być przeprowadzony w innym terminie niż pomiar kordonowy - z zastrzeżeniem, że będzie prowadzony w dzień roboczy: wtorek lub środę lub czwartek.
16) Określić - przy współpracy z Zamawiającym - przebieg granic rejonów komunikacyjnych na terenie miasta w ilości do 60.
17) Przygotować dane do rejonów komunikacyjnych narzędziami GIS;
18) Dokonać delimitację (określenie granic) i kierunków oddziaływań miasta oraz redystrybucji przestrzennej ludności ze szczególnym uwzględnieniem procesu suburbanizacji (rozprzestrzeniania się miasta).

B. OPRACOWANIE MULTIMODALNEGO MODELU RUCHU DLA MIASTA
Na podstawie ww. materiałów wejściowych Wykonawca opracuje multimodalny model ruchu w stanie istniejącym wraz z jego walidacją, tj. sprawdzeniem poprawności i zgodności z zadanymi kryteriami.
Zamawiający nie dopuszcza stosowania kalibracji modelu ruchu przy użyciu modułu typu TflowFuzzy, tj. dokonywania zmiany danych wejściowych do rejonów komunikacyjnych (liczba mieszkańców, liczba zatrudnionych) przy niezmienności wielkości natężenia ruchu (dane z pomiarów) w układzie.
Zamawiający wymaga wypracowania zgodności modelu z wynikami pomiaru ruchu na poziomie powyżej 85%.

C. ANALIZA STANU ISTNIEJĄCEGO
Wykonawca przeprowadzi analizę stanu istniejącego:
1) układu drogowego w zakresie przepustowości, funkcjonalności i spójności systemu z otoczeniem (sprawdzenie czy układ drogowy jest rozbudowany adekwatnie do potrzeb);
2) systemu komunikacji zbiorowej w zakresie spójności, zasięgu, pracy przewozowej-potoków pasażerskich, w tym wykonanie:
- analizy izochronowej dostępności komunikacji zbiorowej dla wybranych 10 punktów sieci wskazanych przez Zamawiającego;
3) systemu transportowego (analiza funkcjonalna) jako całości w zakresie integracji, kształtowania właściwych wzajemnych relacji pomiędzy przewozami indywidualnymi i komunikacją zbiorową;
4) korytarzy dla systemu kołowego ruchu ciężkiego - transportu towarów-ładunków.
Wykonawca na podstawie przeprowadzonej analizy stanu istniejącego przedstawi w ramach diagnozy wnioski i zalecenia, które winny być uwzględnione w procesie planowania przebudowy układu drogowego miasta w celu sprawnego funkcjonowania systemu transportowego osób (indywidualnego i zbiorowego) oraz kołowego ruchu ciężkiego (transportu towarów-ładunków).
Ponadto Wykonawca wskaże najpilniejsze potrzeby w zakresie rozwiązań organizacyjno - technicznych, w tym ewentualne rozwiązania z zakresu ITS wprowadzających preferencje dla pojazdów publicznego transportu zbiorowego.

D. PROGNOZA ZEROWA
Wykonawca opracuje prognozę zerową - tj. symulację ruchu dla scenariusza na okres perspektywiczny (+15 lat), uwzględniającego planowaną maksymalną zmianę potencjałów ruchotwórczych miasta (ludność oraz miejsca pracy) - przy braku rozwoju jego systemu transportowego.
Na podstawie tej prognozy Wykonawca przedstawi w ramach diagnozy ogólne wnioski i zalecenia prorozwojowe, które winny być uwzględnione na następnym etapie prac - w procesie planowania przebudowy układu drogowego miasta mającej na celu usprawnienie funkcjonowania jego systemu transportowego.

E. CZĘŚĆ WYNIKOWA PRAC
W ramach części wynikowej studium transportowego Wykonawca przygotuje we współpracy z Zamawiającym (a także merytorycznie powiązanymi z tematyką studium Wydziałami UM Piekary Śl.) - w szczególności:
1) analizy obszarowe procesów demograficznych przy zastosowaniu narzędzi GIS obrazujące wielkość oraz dynamikę zmian demograficznych w mieście,
2) analizy obszarowe obrazujące dynamikę zmian w zatrudnieniu w Piekarach przy zastosowaniu narzędzi GIS,
3) opracowanie wariantów rozwoju systemu transportowego miasta opartych na różnych założeniach społeczno-gospodarczych i zagospodarowaniu przestrzennym obszaru wg trzech scenariuszy rozwojowych: optymistycznego (pozytywnego), pesymistycznego (negatywnego) oraz neutralnego (realistycznego) w postaci wsadowej do systemu symulacyjnego;
4) opracowanie wariantowych danych do rejonów komunikacyjnych z uwzględnieniem procesów demograficznych, procesów deglomeracyjnych, analizy atrakcyjności inwestycyjnej obszaru analiz, analizy chłonności nowych terenów inwestycyjnych wg trzech scenariuszy rozwojowych: optymistycznego (pozytywnego), pesymistycznego (negatywnego) oraz neutralnego (realistycznego);
opracowanie multimodalnego, wariantowego systemu transportu osób - indywidualnego i zbiorowego ze szczególnym uwzględnieniem powiązań z aglomeracją;
5) opracowanie wariantowych ruchowych analiz prognostycznych (+5, +15 lat) wraz ze sparametryzowaniem ich pod względem ruchowym (natężenia ruchu), środowiskowym (wpływu komunikacji na środowisko), kosztowym (nakładów koniecznych do poniesienia na inwestycje i eksploatację), społeczno-ekonomicznym (efektywności ekonomicznej - stopa zwrotu);
6) opracowanie wielokryterialnych analiz wariantowania rozwoju układu drogowego dla obszaru opracowania z uwzględnieniem wskazań Białej Księgi Transportu;
7) po wyborze optymalnego środowiskowo i społecznie modelu - opracowanie szczegółowych analiz ruchowo-ekonomicznych dla:
a) kierunków zmian w rozwoju przestrzennym Piekar Śląskich wynikających z uwarunkowań komunikacyjnych,
b) kierunków rozwoju układu drogowego miasta,
c) kierunków rozwoju systemu komunikacji zbiorowej.
8) opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko do przeprowadzenia przez Zamawiającego Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko (SOOS).
Opracowanie projektu planu zrównoważonej mobilności miejskiej należy wykonać zgodnie z Wytycznymi opracowania i wdrożenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej - dokumentu przygotowanego na zlecenie Unii Europejskiej (wersja przygotowana i przetłumaczona przez Regionalne Centrum Ekologiczne - marzec 2014 roku) stanowiącymi załącznik nr 10.

Rozwiązania równoważne:
Dokumentacja projektowa musi zawierać opis rozwiązań równoważnych dla zawartych w niej znaków towarowych, patentów i miejsc pochodzenia, a także dla norm, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów odniesienia, o których mowa w art. 30 ust 1-3 Pzp.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 125064

Data publikacji: 2015-05-26

Nazwa: Prezydent Miasta Piekary Śląskie

Ulica: ul. Bytomska 84

Numer domu: 84

Miejscowość: Piekary Śląskie

Kod pocztowy: 41-940

Województwo / kraj: śląskie

Numer telefonu: 32 3939379

Numer faxu: 32 287 22 69

Adres strony internetowej: www.piekary.pl

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Opracowanie Studium transportowego wraz z projektem planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Piekary Śląskie

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
STUDIUM TRANSPORTOWEGO WRAZ Z PROJEKTEM PLANU ZRÓWNOWAŻONEJ
MOBILNOŚCI MIEJSKIEJ DLA MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE.

W ramach opracowania Studium transportowego należy w szczególności wykonać:
A. POZYSKANIE DANYCH I MATERIAŁÓW WEJŚCIOWYCH
1) Pozyskać (zakupić) dane wektorowe i mapowe w zakresie:
a) warstwa osi ulic (w formacie .shp - format bazodanowy),
b) warstwa punktów adresowych (w formacie .shp - format bazodanowy),
2) Zamawiający przekaże ortofotomapę obszaru opracowania (kolor),
3) Zebrać i wprowadzić do systemu dane o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych:
- założenia funkcjonalno-programowe pracy obiektów,
- wyniki pomiaru ruchu generowanego przez obiekty(zespoły obiektów) - pomiar w okresie 3 godzin około szczytowych (okres popołudniowy), przeprowadzonego w ciągu dnia roboczego: we wtorek lub środę lub czwartek, z uwzgl. struktury kierunkowej i rodzajowej ruchu.
Docelowa lokalizacja ww. punktów pomiarowych podlega uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez Zamawiającego.
4) Wykonać badanie ankietowe zachowań komunikacyjnych pracowników znaczących przedsiębiorstw na terenie miasta w zakresie podróży do-z pracy.
Łączna liczba pracowników poddanych ankietowaniu nie może być niższa niż 400 osób i zostać proporcjonalnie rozłożona na ww. zakłady pracy.
Treść i układ docelowej ankiety podlega uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez Zamawiającego.
5) Wykonać badanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców obszaru opracowania w gospodarstwach domowych (wielkość próby badania ankietowego - 3,5% populacji, tj. około 800 wybranych losowo gospodarstw domowych.
Ankieta powinna dać informację na temat:
- więźby ruchu w obszarze opracowania,
- podziału zadań przewozowych w obszarze opracowania,
- preferencji komunikacyjnych mieszkańców w obszarze opracowania.
Ankietowaniu winni podlegać wszyscy respondenci w wylosowanych gospodarstwach domowych w wieku, od uczniów szkół ponadpodstawowych począwszy. Treść i układ docelowej ankiety podlega uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez Zamawiającego, a w zakresie merytorycznym nie może być uboższa niż 3 strony przykładowej ankiety - stanowiącej załącznik nr 9.
Wykonawca w ramach przetwarzania danych przekaże jego wyniki Zamawiającemu w postaci bazy danych przestrzennych (systemów informacji geograficznej - GIS) zawierającej zgeokodowane dane z ankiet, pozwalające na dalsze przetwarzanie przestrzenne informacji przez Zamawiającego.
6) Wprowadzić do bazy danych przestrzennych (GIS) przekazane przez Zamawiającego materiały ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP), Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), strategii itp. dla miasta.
7) Zweryfikować dane zebrane w ww. punkcie pod względem chłonności demograficznej i inwestycyjnej przez zespół geografów społeczno-ekonomicznych.
8) Pozyskać wyciągi z bazy PESEL (aktualne z 2014 r. oraz historyczne z lat 2004 i 2011 w zakresie:
adres, tj. nazwa ulicy i nr domu oraz płeć i wiek mieszkańca).
9) Opracować prognozę demograficzną (składowe: tzw. prognoza rodna oraz migracyjna) dla miasta w okresie perspektywicznym (+ 15 lat).
10) Pozyskać z zasobu Urzędu Statystycznego i zgeokodować dane o zatrudnieniu (aktualne z 2014 r. oraz historyczne z lat 2004 i 2011).
11) Pozyskać od organizatorów przewozów komunikacji zbiorowej działających na terenie miasta i zakodować dane sieciowe i ruchowe (kodowanie: sieci, linie, rozkłady jazdy).
12) Pozyskać i zakodować dane sieciowe o przewoźnikach prywatnych, wykonujących przewozy regularne w obszarze opracowania, którzy posiadają zawarte umowy na korzystanie z przystanków (kodowanie: sieci, linie, rozkłady jazdy).
13) Wykonać pomiary/pozyskać dane dot. ruchu komunikacji indywidualnej:
a) ruch w okresie dobowym - pozyskać za pośrednictwem Zamawiającego i przetworzyć dane z elementów miejskiego systemu pomiarów ciągłych (dane z wybranych minimum 3 przekrojów- skrzyżowań wyposażonych w sygnalizację świetlną).
Na podstawie uzyskanych wyników ww. pomiarów należy określić okres trwania (od - do) godziny porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego dla miasta.
b) ruch w zasadniczym trzygodzinnym okresie pomiarowym popołudniowego szczytu komunikacyjnego z uwzględnieniem wcześniej określonej godziny jego trwania w obszarze opracowania (1 godzina przed rozpoczęciem godziny szczytu, 1 godzina jego trwania i 1 godzina po zakończeniu godziny szczytu, co w sumie daje łącznie 3 godzinny okres pomiarowy), należy wykonać:
- pomiar kordonowy obszaru opracowania przeprowadzony w 18 punktach tworzących kordon miasta (uwaga: dla rozpoznania ruchu autostradowego z-do miasta należy punkt pomiarowy ulokować w przekroju łącznic autostrady A1 w rejonie planowanego punktu poboru opłat PPO).
Pomiar ten musi być przeprowadzony w dzień roboczy: wtorek lub środę lub czwartek.
Jedyną dopuszczaną przez Zamawiającego metodą realizacji pomiaru kordonowego jest metoda filmowania pojazdów i ich tablic rejestracyjnych z rozróżnieniem ich kategorii oraz kierunkowości ruchu (konsekwentnie należy każdorazowo filmować przód pojazdu)
- pomiar w punktach węzłowych układu (skrzyżowania lub węzły drogowe) obejmujący 8 punktów o lokalizacji uzgodnionej z Zamawiającym, dotyczący wszystkich relacji ruchu pojazdów z wzgl. ich struktury rodzajowej.
Pomiar ten może być przeprowadzony w innym terminie niż pomiar kordonowy - z zastrzeżeniem, że będzie prowadzony w dzień roboczy: wtorek lub środę lub czwartek.
Zamawiający wymaga aby metodami realizacji tego pomiaru były:
- metoda filmowania pojazdów i ich tablic rejestracyjnych z rozróżnieniem kierunkowości ruchu (konsekwentnie należy każdorazowo filmować przód pojazdu) dla skrzyżowań/węzłów o układzie sytuacyjnowysokościowym nie pozwalającym na filmowanie pojazdów w ujęciu umożliwiającym każdorazowo poprawne rozpoznane ich liczby oraz kategorii,
- metoda filmowania pojazdów z rozróżnieniem ich kategorii oraz kierunkowości ruchu dla skrzyżowań-węzłów o układzie sytuacyjno-wysokościowym pozwalającym na filmowanie skrzyżowania lub węzła w całości.
Lokalizacja punktów pomiarowych na terenie miasta podlega uzgodnieniu z Zamawiającym.
14) wykonać pomiar ruchu pojazdów ciężkich generowanego w kilku silnych ruchotwórczo punktach-strefach miasta, takich jak: tereny przemysłowe, centra logistyczne, istotne skupiska zakładów pracy uzgodnionych z Zamawiającym. Pomiar ten musi być zrealizowany równocześnie z pomiarem kordonowym miasta.
15) Wykonać pomiary weryfikujące zbiorowego systemu transportu osób w zakresie podsystemów:
- komunikacji autobusowej miejskiej (wymiana pasażerów: wsiadło-wysiadło na przystankach) w do 4 istotnych (węzłowych) punktach sieci podlegających uzgodnieniu z Zamawiającym przed realizacją pomiaru oraz
- komunikacji autobusowej dalekobieżnej-ponadregionalnej (wymiana pasażerów: wsiadło-wysiadło na przystankach) w do 2 istotnych punktach sieci podlegających uzgodnieniu z Zamawiającym przed realizacją pomiaru.
Każdorazowo pomiary należy wykonać w zasadniczym trzygodzinnym okresie pomiarowym szczytu popołudniowego. Pomiar może być przeprowadzony w innym terminie niż pomiar kordonowy - z zastrzeżeniem, że będzie prowadzony w dzień roboczy: wtorek lub środę lub czwartek.
16) Określić - przy współpracy z Zamawiającym - przebieg granic rejonów komunikacyjnych na terenie miasta w ilości do 60.
17) Przygotować dane do rejonów komunikacyjnych narzędziami GIS;
18) Dokonać delimitację (określenie granic) i kierunków oddziaływań miasta oraz redystrybucji przestrzennej ludności ze szczególnym uwzględnieniem procesu suburbanizacji (rozprzestrzeniania się miasta).

B. OPRACOWANIE MULTIMODALNEGO MODELU RUCHU DLA MIASTA
Na podstawie ww. materiałów wejściowych Wykonawca opracuje multimodalny model ruchu w stanie istniejącym wraz z jego walidacją, tj. sprawdzeniem poprawności i zgodności z zadanymi kryteriami.
Zamawiający nie dopuszcza stosowania kalibracji modelu ruchu przy użyciu modułu typu TflowFuzzy, tj. dokonywania zmiany danych wejściowych do rejonów komunikacyjnych (liczba mieszkańców, liczba zatrudnionych) przy niezmienności wielkości natężenia ruchu (dane z pomiarów) w układzie.
Zamawiający wymaga wypracowania zgodności modelu z wynikami pomiaru ruchu na poziomie powyżej 85%.

C. ANALIZA STANU ISTNIEJĄCEGO
Wykonawca przeprowadzi analizę stanu istniejącego:
1) układu drogowego w zakresie przepustowości, funkcjonalności i spójności systemu z otoczeniem (sprawdzenie czy układ drogowy jest rozbudowany adekwatnie do potrzeb);
2) systemu komunikacji zbiorowej w zakresie spójności, zasięgu, pracy przewozowej-potoków pasażerskich, w tym wykonanie:
- analizy izochronowej dostępności komunikacji zbiorowej dla wybranych 10 punktów sieci wskazanych przez Zamawiającego;
3) systemu transportowego (analiza funkcjonalna) jako całości w zakresie integracji, kształtowania właściwych wzajemnych relacji pomiędzy przewozami indywidualnymi i komunikacją zbiorową;
4) korytarzy dla systemu kołowego ruchu ciężkiego - transportu towarów-ładunków.
Wykonawca na podstawie przeprowadzonej analizy stanu istniejącego przedstawi w ramach diagnozy wnioski i zalecenia, które winny być uwzględnione w procesie planowania przebudowy układu drogowego miasta w celu sprawnego funkcjonowania systemu transportowego osób (indywidualnego i zbiorowego) oraz kołowego ruchu ciężkiego (transportu towarów-ładunków).
Ponadto Wykonawca wskaże najpilniejsze potrzeby w zakresie rozwiązań organizacyjno - technicznych, w tym ewentualne rozwiązania z zakresu ITS wprowadzających preferencje dla pojazdów publicznego transportu zbiorowego.

D. PROGNOZA ZEROWA
Wykonawca opracuje prognozę zerową - tj. symulację ruchu dla scenariusza na okres perspektywiczny (+15 lat), uwzględniającego planowaną maksymalną zmianę potencjałów ruchotwórczych miasta (ludność oraz miejsca pracy) - przy braku rozwoju jego systemu transportowego.
Na podstawie tej prognozy Wykonawca przedstawi w ramach diagnozy ogólne wnioski i zalecenia prorozwojowe, które winny być uwzględnione na następnym etapie prac - w procesie planowania przebudowy układu drogowego miasta mającej na celu usprawnienie funkcjonowania jego systemu transportowego.

E. CZĘŚĆ WYNIKOWA PRAC
W ramach części wynikowej studium transportowego Wykonawca przygotuje we współpracy z Zamawiającym (a także merytorycznie powiązanymi z tematyką studium Wydziałami UM Piekary Śl.) - w szczególności:
1) analizy obszarowe procesów demograficznych przy zastosowaniu narzędzi GIS obrazujące wielkość oraz dynamikę zmian demograficznych w mieście,
2) analizy obszarowe obrazujące dynamikę zmian w zatrudnieniu w Piekarach przy zastosowaniu narzędzi GIS,
3) opracowanie wariantów rozwoju systemu transportowego miasta opartych na różnych założeniach społeczno-gospodarczych i zagospodarowaniu przestrzennym obszaru wg trzech scenariuszy rozwojowych: optymistycznego (pozytywnego), pesymistycznego (negatywnego) oraz neutralnego (realistycznego) w postaci wsadowej do systemu symulacyjnego;
4) opracowanie wariantowych danych do rejonów komunikacyjnych z uwzględnieniem procesów demograficznych, procesów deglomeracyjnych, analizy atrakcyjności inwestycyjnej obszaru analiz, analizy chłonności nowych terenów inwestycyjnych wg trzech scenariuszy rozwojowych: optymistycznego (pozytywnego), pesymistycznego (negatywnego) oraz neutralnego (realistycznego);
opracowanie multimodalnego, wariantowego systemu transportu osób - indywidualnego i zbiorowego ze szczególnym uwzględnieniem powiązań z aglomeracją;
5) opracowanie wariantowych ruchowych analiz prognostycznych (+5, +15 lat) wraz ze sparametryzowaniem ich pod względem ruchowym (natężenia ruchu), środowiskowym (wpływu komunikacji na środowisko), kosztowym (nakładów koniecznych do poniesienia na inwestycje i eksploatację), społeczno-ekonomicznym (efektywności ekonomicznej - stopa zwrotu);
6) opracowanie wielokryterialnych analiz wariantowania rozwoju układu drogowego dla obszaru opracowania z uwzględnieniem wskazań Białej Księgi Transportu;
7) po wyborze optymalnego środowiskowo i społecznie modelu - opracowanie szczegółowych analiz ruchowo-ekonomicznych dla:
a) kierunków zmian w rozwoju przestrzennym Piekar Śląskich wynikających z uwarunkowań komunikacyjnych,
b) kierunków rozwoju układu drogowego miasta,
c) kierunków rozwoju systemu komunikacji zbiorowej.
8) opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko do przeprowadzenia przez Zamawiającego Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko (SOOS).
Opracowanie projektu planu zrównoważonej mobilności miejskiej należy wykonać zgodnie z Wytycznymi opracowania i wdrożenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej - dokumentu przygotowanego na zlecenie Unii Europejskiej (wersja przygotowana i przetłumaczona przez Regionalne Centrum Ekologiczne - marzec 2014 roku) stanowiącymi załącznik nr 10.

Rozwiązania równoważne:
Dokumentacja projektowa musi zawierać opis rozwiązań równoważnych dla zawartych w niej znaków towarowych, patentów i miejsc pochodzenia, a także dla norm, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów odniesienia, o których mowa w art. 30 ust 1-3 Pzp.

Kody CPV:
712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy jest dialog: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 29/04/2016

Informacja na temat wadium: nie dotyczy

Zaliczka: Nie

Uprawnienia:
Zamawiający nie stawia szczególnych wymagań w zakresie spełnienia tego warunku. Wykonawca potwierdza spełnienie warunku poprzez złożenie oświadczenia.

Wiedza i doświadczenie:
wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże wykonanie w ostatnich trzech latach przed terminem składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie:
a) dwóch studiów komunikacyjnych (transportowych), wymagających badań ruchu w powiązaniu z analizami zagospodarowania przestrzennego, zawierających opracowanie lub aktualizację multimedialnego modelu ruchu w systemie cyfrowym,
b) dwóch studiów rozwoju systemu transportowego, wykonanych w ramach opracowania projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SuiKZP) lub opracowania analiz i modelu powiązań transportowych w obszarze funkcjonalnym (OF) miasta (aglomeracji),
c) dwóch badań zachowań komunikacyjnych mieszkańców metodą ankietowania, obejmujących swym zakresem co najmniej 1000 gospodarstw domowych,
d) dwóch kordonowych pomiarów ruchu wykonanych techniką wideo obejmującą filmowanie pojazdów i tablic rejestracyjnych, dla co najmniej 15 punktów pomiarowych każdy,
e) dwóch delimitacji obszaru opracowania SuiKZP lub studium komunikacyjnego (transportowego)
f) planu mobilności miejskiej.

Potencjał techniczny:
Zamawiający nie stawia szczególnych wymagań w zakresie spełnienia tego warunku. Wykonawca potwierdza spełnienie warunku poprzez złożenie oświadczenia.

Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
Wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże dysponowanie:
a) co najmniej jedną osobą posiadającą wykształcenie z zakresu kształtowania systemów transportowych i komunikacyjnych oraz doświadczenie w wykonaniu dwóch opracowań studiów komunikacyjnych (transportowych),
b) co najmniej jedną osobą posiadającą doświadczenie w wykonaniu prognoz oddziaływania na środowisko dla dwóch SuiKZP opracowanych dla gmin miejskich,
c) co najmniej jedną osobą posiadającą doświadczenie w wykonaniu diagnozy sytuacji demograficznej gminy miejskiej,
d) co najmniej jedną osobą posiadającą doświadczenie w wykonaniu planu mobilności miejskiej.

Sytuacja ekonomiczna:
Zamawiający nie stawia szczególnych wymagań w zakresie spełnienia tego warunku. Wykonawca potwierdza spełnienie warunku poprzez złożenie oświadczenia.

Oświadczenie nr 4: Tak

Oświadczenie nr 9: Tak

Oświadczenie nr 10: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak

Dokumenty grupy kapitałowej: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

III.7 osoby niepełnosprawne: Nie

Kod trybu postepowania: PN

Kod kryterium cenowe: B

Znaczenie kryterium 1: 90

Nazwa kryterium 2: Termin

Znaczenie kryterium 2: 10

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.piekary.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Urząd Miasta Piekary Śląskie ul. Bytomska 84 (pokój 218)

Data składania wniosków, ofert: 03/06/2015

Godzina składania wniosków, ofert: 11:30

Miejsce składania:
Urząd Miasta Piekary Śląskie ul. Bytomska 84 (pokój 218)

On: O

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Czy unieważnienie postępowania: Nie

Podobne przetargi

173125 / 2015-11-25 - Administracja samorzÄ…dowa

Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry - Tarnowskie Góry (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gminy Tarnowskie Góry na lata 2015-2022

53277 / 2012-03-07 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Gierałtowice - Gierałtowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie ekspertyzy dotyczącej możliwych do przeprowadzenia działań hydrotechnicznych, mających na celu ochronę przed powodzią terenów położonych na obszarach granicznych Gminy Gierałtowice i Miasta Zabrze oraz w dalszym biegu rzeki Kłodnicy na terenie Miasta Gliwice

202447 / 2013-10-02 - Administracja samorzÄ…dowa

Górnośląski Związek Metropolitalny - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Wykonanie opracowania pn: Ocena kondycji ekonomicznej osób fizycznych i podmiotów gospodarczych w kontekście dynamiki rozwoju społeczno-gospodarczego miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego

319920 / 2011-10-05 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Wykonanie studium zapotrzebowania na regionalne kolejowe przewozy pasażerskie w otoczeniu komunikacyjnym sieci kolejowej w województwie śląskim

11880 / 2013-01-08 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Knurów - Knurów (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Koncepcja odwodnienia terenów miasta Knurów położonych w zlewni cieku Knurówka

72521 / 2010-04-01 - Administracja samorzÄ…dowa

Prezydent Miasta Będzina - Będzin (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Przeprowadzenie warsztatów Charrette wraz z opracowaniem niezbędnych analiz ekonomicznych i prawnych dla projektu pn. Europejskie dziedzictwo kultury przemysłowej - Cementownia Grodziec w ramach Programu Operacyjnego dla Europy Środkowej (Central Europe Programme) Międzynarodowe działania na rzecz partnerstwa publiczno-prywatnego.

162943 / 2015-11-09 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Mikołów - Mikołów (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie studium wykonalności wraz z analizą finansową dla projektu planowanego do zgłoszenia przez Gminę Mikołów do konkursu w ramach Poddziałania 10.2.1. Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych - ZIT Subregionu Centralnego, Oś Priorytetowa X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przedmiotem studium będzie projekt adaptacji i rozbudowy budynku na cele Centrum Usług Społecznych w Mikołowie.

137885 / 2013-07-09 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Katowice - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Przeprowadzenie analizy, wykonanie koncepcji systemu ERP dla Urzędu Miasta Katowice

391044 / 2009-11-10 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Bielsko-Biała - Urząd Miejski w Bielsku-Białej - Bielsko-Biała (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
WYKONANIE KOMPLEKSOWYCH USŁUG DORADCZYCH I ANALITYCZNYCH MAJĄCYCH DOPROWADZIĆ DO POZYSKANIA INWESTORA/PARTNERA PRYWATNEGO DLA ZAPROJEKTOWANIA, BUDOWY I EKSPLOATACJI PARKINGÓW WIELOPOZIOMOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ WRAZ Z EWENTUALNYMI OBIEKTAMI TOWARZYSZĄCYMI

220101 / 2012-10-16 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Racibórz - Racibórz (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Studium rozwiązań budowy parkingów w mieście Racibórz i Ostrava - Poruba w ramach projektu PARKING PL-CZ

24083 / 2015-02-23 - Podmiot prawa publicznego

Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. - Bytom (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie studium wykonalności zgodnie z wytycznymi finansowania przedsięwzięć w latach 2014-2020 dla Projektu inwestycyjnego pn: Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Centralna w Bytomiu-uporządkowanie gospodarki osadowej

377464 / 2009-10-28 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Racibórz - Racibórz (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie dokumentacji aplikacyjnej dla zadania pn.: Przywrócenie ładu przestrzennego parku Roth w Raciborzu

8637 / 2016-01-25 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Mikołów - Mikołów (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Usługi przygotowania i realizacji projektów (przedsięwzięć) inwestycyjnych, doradztwo ekonomiczno- finansowe, techniczne i formalno - prawne

296552 / 2014-09-05 - Podmiot prawa publicznego

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - Zabrze (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Analiza sieci wentylacyjnej w celu prowadzenia skutecznych działań profilaktycznych w zakresie zagrożenia pożarowego w wyrobiskach Kopalni Królowa Luiza.

360429 / 2010-12-15 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Katowice - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Wykonanie usług eksperta technicznego w zakresie stosowania technologii informatycznych, procedur przetargowych i metodyki prowadzenia projektów związanych z budową infrastruktury informacji przestrzennej Miasta Katowice w ramach projektu Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej

38929 / 2013-03-14 - Administracja samorzÄ…dowa

Górnośląski Związek Metropolitalny - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie studium wykonalności Metropolitalnego Systemu Wypożyczalni Rowerów dla miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

50264 / 2012-02-20 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Usługa modyfikacji studium wykonalności dla projektu pn. Dostawa Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych do wykonywania pasażerskich przewozów regionalnych

529680 / 2012-12-28 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Sosnowiec - miasto posiadające prawa powiatu - reprezentowana przez Prezydenta Miasta - Sosnowiec (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Wykonanie kontroli dokumentacji operatu geodezyjnego zarejestrowanego w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Sosnowcu pod numerem KERG 616-689/12 i 616-682/12.

277300 / 2010-09-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Wykonanie usługi pn. Wstępne studium wykonalności pozwalające na wybór optymalnego modelu funkcjonowania bytomskiego lecznictwa zamkniętego z uwzględnieniem możliwości budowy nowego szpitala na terenie miasta Bytomia

190895 / 2010-07-16 - Podmiot prawa publicznego

"Poczta Polska Spółka Akcyjna" Centrum Infrastruktury Oddział Regionalny - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Usługi zaprojektowania kluczowych kontroli wewnętrznych związanych z procesami realizowanymi przez Centrum Rachunkowości

156567 / 2015-10-27 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
OPRACOWANIE STUDIUM WYKONALNOŚCI DLA ZADAŃ REALIZOWANYCH NA DROGACH WOJEWÓDZKICH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO NR 933, 793, 791, 913, PLANOWANYCH DO DOFINANSOWANIA W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2014-2020, Z PODZIAŁEM NA 5 ZADAŃ: (...)

154934 / 2015-06-25 - Administracja samorzÄ…dowa

Prezydent Miasta Piekary Śląskie - Piekary Śląskie (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie Studium transportowego wraz z projektem planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla miasta Piekary Śląskie

88805 / 2015-06-17 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Mikołów - Mikołów (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie studium wykonalności dla projektu planowanego do zgłoszenia przez Gminę Mikołów do konkursu w ramach Poddziałania 7.1.2. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury uzupełniającej kluczową sieć drogową, Priorytet VII. Transport Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

12609 / 2016-02-05 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Katowice - Katowice (śląskie)
CPV: 712410009 (Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy)
Opracowanie studium wykonalności dla zadania inwestycyjnego pn: Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych - węzeł Sądowa