Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

223460 / 2008-09-22 - Administracja samorządowa / Województwo Śląskie (Katowice)

Wykonanie w 2008r. badania - Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim

Opis zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie w 2008r. badania - Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim.
A.WSTĘP
Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji NSRO 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce. Program stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Do wyzwań tych należą: uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.
B.OPIS PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI 2007-2013
Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) ma na celu umożliwienie pełnego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich, poprzez wzrost zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie dla budowy struktur administracyjnych państwa. Wsparcie w ramach Programu skoncentrowane jest na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnieniach związanych z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli, wdrażaniem zasady dobrego rządzenia oraz promocją zdrowia zasobów pracy. Celem głównym PO KL jest wzrost zatrudnienia i spójności społecznej. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych, którymi są:
- Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo,
- Zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego,
- Poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce,
- Upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy,
- Zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa,
- Wzrost spójności terytorialnej.
Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie decyzji Zarządu Województwa Śląskiego pełni rolę Instytucji Pośredniczącej (IP) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Do podstawowych obowiązków w tym obszarze należą:
- Dokonywanie, w oparciu o określone kryteria, wyboru projektów, które będą dofinansowane w ramach komponentu regionalnego,
- Zawieranie umów z beneficjentami o dofinansowanie projektu lub wydawanie decyzji o dofinansowanie projektu,
- Rozpatrywanie protestów zgłaszanych przez beneficjentów,
- Dokonywanie płatności na rzecz beneficjentów,
- Weryfikacja i poświadczanie wydatków w ramach komponentu regionalnego,
- Odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych beneficjentom,
- Kontrola realizacji dofinansowanych projektów,
- Monitorowanie postępów w realizacji komponentu regionalnego,
w tym przygotowywanie prognoz wydatków w ramach komponentu regionalnego,
- Prowadzenie ewaluacji,
- Zapewnienie realizacji projektów innowacyjnych i ponadnarodowych,
- Prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych, zgodnie z Planem Komunikacji Programu,
- Osiąganie celów komponentu regionalnego określonych w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu w formie wskaźników rezultatu i produktu.
C. CELE BADANIA.
Cel główny.
Główny cel badania to uzyskanie pogłębionej wiedzy na temat funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim. Ewaluacja ma za zadanie dostarczyć rekomendacji dotyczących udoskonalenia systemu zarządzania i wdrażania pod względem jego funkcjonalności i prawidłowości (zgodności z przepisami prawa i zawartym porozumieniem). Przedmiotem badania jest w szczególności ocena spójności funkcjonującego systemu wdrażania programu, w tym sprawność działania poszczególnych instytucji, ich efektywność w wypełnianiu zadań oraz jakość systemu przepływu informacji pomiędzy Instytucją Pośredniczącą (IP) a Instytucją Pośredniczącą drugiego stopnia (IP2) z punktu widzenia procedur, komunikacji angażowania się w pracę pracowników obsługujących PO KL. Ewaluacja systemu zarządzania i wdrażania programu, która prowadzona będzie w 2008 r. ma przyczynić się do wypracowania użytecznych wniosków wykorzystywanych do ewentualnego usprawnienia systemu zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL na poziomie województwa śląskiego oraz postulowania ewentualnych zmian na poziomie Programu.
Cele szczegółowe.
Aby określić precyzyjnie obszar badania podzielono jego zakres na trzy podstawowe obszary. Ocena powinna skupiać się na dogłębnej analizie wyszczególnionych obszarów badawczych:
1) zarządzanie zasobami ludzkimi,
2) system procedur,
3) komunikacja i współpraca wewnętrzna w ramach instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie PO KL oraz pomiędzy tymi instytucjami a także między instytucjami, a beneficjentami.
Zamawiający wymaga, aby wyniki badania w poszczególnych obszarach badawczych pozwoliły odpowiedzieć na następujące pytania ogólne:
Ad 1) Zarządzanie zasobami ludzkimi.
a.W jakim stopniu nabór pracowników (szeroko rozumiany)
w IP i IP2 zapewnia prawidłową realizację zadań w ramach PO KL w regionie?
b.Jak przygotowanie merytoryczne pracowników instytucji wpływa
na realizację zadań w ramach PO KL w regionie?
c.W jakim stopniu kwalifikacje i doświadczenie pracowników zatrudnionych
w IP i IP2 są odpowiednie z punktu widzenia powierzonych im zadań?
Jak wpływa to na efektywność IP i IP2 (IW) PO KL na poziomie regionu?
d.Czy obecny stan zatrudnienia w instytucjach jest wystarczający, aby proces wdrażania PO KL przebiegał terminowo i sprawnie?
e.Czy fluktuacja zatrudnienia wpływa, na jakość realizowanych zadań, jeśli
tak, to w jakim stopniu?
f.Czy system motywacyjny i szkoleniowy pracowników wdrażających PO KL jest adekwatny do potrzeb pracowników oraz dla odpowiedniej realizacji Programu? Jeśli nie, to jak należy je zmodyfikować, aby zwiększyły wydajność realizacji zadań powierzonych instytucjom?
g.Jak beneficjenci oceniają kompetencje pracowników instytucji?
h.Czy zasoby kadrowe oraz warunki lokalowe (w tym powierzchnia, stan
i wyposażenie pomieszczeń) dają gwarancję sprawnej i prawidłowej realizacji zadań powierzonych jako IP i IP2 PO KL?
Ad 2) System procedur.
a.Czy obowiązujące procedury i instrukcje związane z wdrażaniem i zarządzaniem w IP i IP2 są zrozumiałe, jasne i czytelne dla pracowników zaangażowanych we wdrażanie i zarządzanie PO KL na poziomie IP i IP2?
b.Czy w systemie proceduralnym na poziomie regionalnym występują
tzw. wąskie gardła? Jeśli tak, to czy te bariery proceduralne przyczyniają się bądź mogą się przyczynić do opóźnień we wdrażaniu PO KL i czy te ewentualne opóźnienia są możliwie do nadrobienia?
c.Czy zmiany wprowadzane w systemie realizacji PO KL powodują opóźnienia we wdrażaniu PO KL?
d.W jakim stopniu procedura konkursowa jest efektywna? Czy jest możliwość usprawnienia jej w taki sposób, aby była bardziej efektywna
i skuteczna?
- Czy proces oceny wniosków przez Komisję Oceny Projektów
z uwagi na czas potrzebny na ocenę projektów, sposób punktacji
i uzasadnienie oceny, kwalifikacje personelu, jest skuteczny
i efektywny?
- Czy przyjęte zasady wdrażania i kryteria wyboru projektów
są trafne i umożliwiają wybór tych projektów, które
w największym stopniu przyczyniają się do realizacji celów Programu ?
- Czy procedura odwoławcza jest funkcjonalna z punktu widzenia
IP i IP2? Jak duża jest skala protestów i czy ich przyczyny są obiektywne?
Ad 3) Komunikacja i współpraca wewnętrzna w ramach instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie PO KL oraz pomiędzy tymi instytucjami a także między instytucjami, a beneficjentami.
a.Jaki jest wpływ zastanego systemu komunikacji wewnętrznej w ramach poszczególnych instytucji na wypełnianie zadań PO KL?
b.Jakie są sposoby komunikacji wewnętrznej w ramach poszczególnych Instytucji oraz pomiędzy Instytucjami, a także pomiędzy Instytucjami
a Beneficjentami? Czy i w jaki sposób można polepszyć jakość komunikacji?
c.Czy struktura organizacyjna każdej z obu instytucji sprzyja swobodnemu przepływowi informacji i dokumentów?
d.Jaka jest efektywność komunikacji pionowej i poziomej w obrębie każdej instytucji branej pod uwagę z osobna?
e.Czy komunikacja pomiędzy IP a IP2 PO KL w regionie jest skuteczna i przynosi korzyści? Jeżeli nie, co zrobić, aby ją usprawnić?
f.Czy odpowiednio rozdzielono kompetencje pomiędzy IP i IP2?
Czy nie dochodzi do dublowania się kompetencji lub przeciwnie, czy jakieś kompetencje nie zostały przydzielone? Jeśli tak, to w jakich przypadkach?
g.Jak oceniany jest przepływ informacji pomiędzy IP i IP2? Jak można usprawnić system wymiany informacji, jeśli nie działa on w pełni poprawnie?
h.Jak beneficjenci oceniają dostępność i jakość informacji, które uzyskują ze strony IP oraz IP2, a także jak oceniają efektywność współpracy ?
i.Jak oceniana jest przez beneficjentów wzajemna współpraca IP/IP2 oraz IP/IP2 a IZ w trakcie realizacji projektów? Czy i w jaki sposób współpraca ta mogłaby być usprawniona?
j.Czy w proces wdrażania PO KL powinny zostać włączone inne instytucje
np. partnerzy społeczni, Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego? Jaka powinna być ich rola w tym zakresie?
k.Jakie są preferencje beneficjentów w zakresie źródeł uzyskiwania informacji od IP i IP2?
Wskazane jest by Wykonawca powiększył katalog pytań o pytania dodatkowe.
D. ZAKRES BADANIA I METODOLOGIA.
Głównymi kryteriami oceny, którymi ma posługiwać się Wykonawca podczas badania będą:
- trafność - kryterium powinno udzielić odpowiedzi na pytania czy cele programu
są zgodne z potrzebami; czy wstępnie obrana strategia wdrażania i zarządzania pozostaje aktualna?
- efektywność - kryterium to pozwoli ocenić czy podobne efekty można już osiągnąć
w zakresie wdrażania i zarządzania PO KL wykorzystując niższe nakłady finansowe
lub/i inne instrumenty, czy też inną strukturę organizacyjną
- skuteczność - kryterium to powinno udzielić odpowiedzi na pytania jakie problemy pojawiają się w wdrażaniu i zarządzaniu PO KL w woj. śląskim i czy system wdrażania
i zarządzania jest skuteczny?
Wykonawca może powiększyć katalog kryteriów badawczych o inne dodatkowe kryteria.
Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL woj. śląskiego powinna dostarczyć wyczerpujących i wiarygodnych informacji w ramach wymienionych powyżej obszarów tematycznych. Wykonawca powinien przedstawić propozycję szczegółowych pytań badawczych odpowiadającą celom szczegółowym badania wskazanych przez Zamawiającego .
Metodologia.
Zamawiający wymaga przedstawienia przez Wykonawcę spójnej koncepcji realizacji badania odpowiadającej celom badania, w tym propozycji szczegółowych pytań badawczych i ewentualnych dodatkowych pytań badawczych.
Wymaga się, iż Wykonawca w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie zaproponuje, właściwą z punktu widzenia celów ewaluacji, metodologię oraz pełny katalog metod i technik badawczych, i tam, gdzie to możliwe i zasadne - wskaźników, które wykorzysta przy badaniu poszczególnych obszarów badania.
Różnorodność narzędzi badawczych gwarantować powinna otrzymanie bezstronnych i wiarygodnych danych. Ponadto, w ofercie powinno znaleźć się wskazanie konkretnej wielkości lub liczby narzędzi zaproponowanych przez Wykonawcę, także opis sposobów zagwarantowania rzetelności oraz trafności wewnętrznej i zewnętrznej zastosowanych narzędzi. Wykonawca zobowiązany będzie konsultować narzędzia badawcze z Zamawiającym.
Wymaga się od Wykonawcy aby realizacja badania oraz analiza danych została dokonana przez zespół badawczy (a nie przez jedną osobę).
Aby móc w pełni ocenić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi należy przeprowadzić: stosowne oględziny w pomieszczeniach zajmowanych przez pracowników IP i IP2, biorąc pod uwagę warunki lokalowe (powierzchnia, stan pomieszczeń oraz wyposażenie pomieszczeń biurowych) oraz wywiady z pracownikami IP i IP2.
Poniżej podany został zakres podstawowych narzędzi badawczych, który powinien
być wykorzystany w zamawianym badaniu:
- analiza danych pierwotnych (desk research),
- ankieta kwestionariuszowa,
- wywiady indywidualne,
- zogniskowane wywiady grupowe (focus group).
Biorąc pod uwagę obszary badawcze:
1. Obszar dotyczący zarządzania zasobami ludzkimi.
- desk research (badanie dokumentów opisujących procesy zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL oraz procesy opisane w dokumentach wewnętrznych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programu w regionie),
- ankieta kwestionariuszowa CAWI (ankieta internetowa) z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie PO KL - próba ok.200 osób,
- wywiad indywidualny (z kadrą zarządzającą IP i IP2 zaangażowaną we wdrażanie komponentu regionalnego PO KL- próba składająca się min. z 8 osób, z pracownikami
IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie PO KL - próba liczącą min. 20 osób),
- ankieta kwestionariuszowa CATI (wywiad telefoniczny) lub CAWI (ankieta internetowa) z beneficjentami - próba min. 20 osób
2. Obszar dotyczący systemu procedur.
- desk research (badanie dokumentów opisujących procesy zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL oraz procesy opisane w dokumentach wewnętrznych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programu w regionie),
- ankieta kwestionariuszowa (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie
PO KL - próba ok. 200 osób ),
- wywiady indywidualne (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie PO KL - próba licząca min. 20 osób; z kadrą zarządzającą w IP i IP2 zaangażowaną we wdrażanie PO KL - próba składająca się min. z 8 osób),
- zogniskowane wywiady grupowe (z członkami Komisji Oceny Projektów
pod kątem badania procesu oceny wniosków w zakresie skuteczności
i efektywności -min. 1 wywiad grupowy).
3. Obszar dotyczący komunikacji i współpracy wewnętrznej w ramach instytucji
odpowiedzialnych za wdrażanie PO KL oraz pomiędzy tymi instytucjami a także między instytucjami a beneficjentami
- zogniskowane wywiady grupowe (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi
we wdrażanie PO KL przy założeniu, że w pojedynczych wywiadach zogniskowanych (focusach) powinny brać udział pracownicy tego samego szczebla. Wywiady zogniskowane dotyczące komunikacji i współpracy wewnątrz IP oraz pomiędzy IP a IP2 oraz wewnątrz IP2 a także pomiędzy IP i IP2 a Beneficjentami (projektodawcami),
- ankiety kwestionariuszowe (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie
PO KL - próba ok. 200 osób),
- ankiety kwestionariuszowe ( CATI, CAWI) z beneficjentami - próba min. 20 osób.
Od wykonawcy wymaga się ponadto dokonania analizy SWOT, jako analizy funkcjonowania systemu wdrażania i zarządzania PO KL na moment przeprowadzania badania oraz na przyszłość - na podstawie przeprowadzonych wywiadów, wypełnionych ankiet, focusów oraz pozostałych metod i technik badawczych.
Podana powyżej propozycja metod i narzędzi badawczych nie jest listą wyczerpującą, a zawiera jedynie minimum metodologiczne, które musi być wypełnione podczas tego badania. Wymaga się, iż Wykonawca, w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie zaproponuje, właściwy z punktu widzenia celów ewaluacji, pełny katalog metod i narzędzi badawczych, opierający się zarówno na metodach jakościowych
jak i ilościowych. Różnorodność metod i narzędzi badawczych gwarantować powinna otrzymanie bezstronnych i wiarygodnych danych.
Ponadto, w ofercie powinno znaleźć się wskazanie konkretnej liczby pogłębionych wywiadów indywidualnych, wywiadów zogniskowanych (focusów), oraz innych narzędzi zaproponowanych przez wykonawcę.
E. WYMAGANIA WOBEC WYKONAWCY BADANIA.
Wykonawca zobowiązany jest do:
- terminowego i sprawnego przeprowadzenia badania oraz bieżącej współpracy
z Zamawiającym,
- przedstawienia raportu metodologicznego badania wraz z jego uzasadnieniem, który powinien zawierać koncepcję badania, opis metodologii i projekt zaproponowanych narzędzi badawczych, przy czym raport metodologiczny
nie musi zawierać ostatecznych wersji narzędzi badawczych, jeżeli będzie
to uzasadnione metodologią i harmonogramem badania (np. zaplanowano przygotowanie dyspozycji do wywiadu po uzyskaniu wiedzy z analizy danych zastanych),
- opracowanie (po konsultacjach z Zamawiającym) harmonogramu badań zawierającego:
- przewidywane etapy badania,
- czas trwania poszczególnych etapów,
- zapewnienie respondentom pełnej anonimowości w celu uzyskania
jak najbardziej wiarygodnych danych,
- pozostawania w stałym kontakcie z Zamawiającym (min. 4 spotkania
lub odpowiednio do potrzeb, kontakt telefoniczny lub mailowy, wyznaczenie osoby do kontaktów roboczych),
- konsultowania metodologii i narzędzi badawczych;
- bieżącego informowania o stanie prac, wynikłych problemach i innych zagadnieniach,
- stworzenia Raportu Końcowego (poprzedzonego propozycją wstępną Raportu Końcowego),
- przekazania Zamawiającemu po zakończeniu zlecenia pełnej dokumentacji (raporty, kwestionariusze ankiet itp.),
- umieszczenia na wszystkich materiałach logo PO KL, godła UE oraz sformułowania: Badanie ewaluacyjne Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Zgodnie z przekazanymi przez Zamawiającego wzorami,
- Przedstawienia Raportu Końcowego na posiedzeniu Regionalnej Grupy Sterującej Ewaluacją PO KL Województwa Śląskiego,
Realizacja badania będzie monitorowana przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - w tym celu zostaną wyznaczone osoby do kontaktów roboczych z Wykonawcą.
Wykonawca zobowiązany jest załączyć do oferty Szczegółowy opis sposobu realizacji zadania, zawierający w szczególności:
a) W celu wykazania zrozumienia celów i zakresu badania:
- propozycje szczegółowych pytań badawczych,
- dobór wskaźników do mierzenia efektywności, skuteczności, trafności,
- opis sposobu w jaki poszczególne elementy analizy łączą się ze sobą prowadząc do realizacji celów i zakresu badania
b) Propozycję podejścia metodologicznego w tym:
- opis za pomocą jakich narzędzi będą prowadzone analizy i w jaki sposób będą poszukiwane informacje niezbędne do realizacji obszaru badania (przedstawionego w pkt. III części C siwz).
- informacje wykazujące, iż zaproponowana metodologia jest właściwa z punktu widzenia celów i charakteru badania oraz prowadzi do uzyskania informacji z wskazanego zakresu badania. Z uwzględnieniem następujących elementów:
- zastosowanie dodatkowych narzędzi badawczych (w odniesieniu do wymogów minimalnych) wraz z uzasadnieniem celowości ich zastosowania,
- sposób doboru próby badawczej, w szczególności zaś uzasadnienie przyjętych założeń,
- rodzaje narzędzi badawczych do zbierania danych i do analizy danych,
- zróżnicowanie metod badawczych,
- spójność metodologiczna i adekwatność wobec celów i zakresu badania,
c) Sposób organizacji i przeprowadzenia badania w tym:
- informacje wykazujące, iż przyjęty sposób prowadzenia ewaluacji odpowiada celom (przedstawionym w pkt. III części D siwz) i prowadzi do uzyskania informacji z wskazanego obszaru badania (pkt. III w część E siwz ). Z uwzględnieniem następujących elementów:
- spójność i jasność planu pracy,
- rozdysponowanie pracy pomiędzy członków Zespołu Badawczego,
- dostosowanie planu pracy do zaproponowanej metodologii,
- dostosowanie planu pracy do harmonogramu wymaganego przez Zamawiającego,
- sposób rejestracji danych podczas ich zbierania,
- sposób prezentacji danych i wyników badania.
Raport końcowy.
Na podstawie badania Wykonawca sporządzi raport udzielający wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytania ewaluacyjne. Wykonawca dostarczy raport w wersji elektronicznej
(CD-ROM) oraz papierowej (do 80 stron) w 3 egz. Wszystkie raporty powinny
być opracowane w języku polskim i mieć następująca strukturę:
1. Streszczenie raportu - nie więcej niż 6 stron A4,
2. Spis treści,
3. Wstęp - we wstępie powinno się znaleźć:
- cele i zakres ewaluacji,
- kryteria i pytania badawcze,
- metodologia,
- ograniczenia procesu badawczego.
4. Opis wyników ewaluacji.
5. Wnioski i rekomendacje (rekomendacje powinny być jasne i praktyczne, najlepiej pogrupowane tematycznie. Jeśli to możliwe dobrze jest podać rekomendacje wiodące
(np. 10 rekomendacji) i do każdej z nich szczegółowe zalecenia o bardziej operacyjnym charakterze)
6. Aneksy - pełna dokumentacja badania - zastosowane narzędzia badawcze, dokładne wyniki badania, lista osób i organizacji, które wzięły udział w badaniu, lista dokumentów
i publikacji wykorzystanych przy realizacji ewaluacji.
Ponadto raport powinien:
1) zawierać dostatecznie szczegółowy i krytyczny opis i ocenę wykorzystanych metod tak, by umożliwić odbiorcom ocenienie wagi przedstawionych dowodów, na których bazują wnioski i rekomendacje,
2) podawać dokładne źródła informacji (tak by można je było zweryfikować),
3) być dokumentem użytkowym, jego forma musi być przystępna i zrozumiała
dla osób, które będą jego odbiorcami

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 223460

Data publikacji: 2008-09-22

Nazwa: Województwo Śląskie

Ulica: ul. Ligonia 46

Numer domu: 46

Miejscowość: Katowice

Kod pocztowy: 40-037

Województwo / kraj: śląskie

Numer telefonu: 032 2078562

Numer faxu: 032 2563420

Adres strony internetowej: www.silesia-region.pl

Regon: 27628463800000

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wykonanie w 2008r. badania - Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie w 2008r. badania - Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim.
A.WSTĘP
Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji NSRO 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce. Program stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Do wyzwań tych należą: uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych, rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.
B.OPIS PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI 2007-2013
Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) ma na celu umożliwienie pełnego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich, poprzez wzrost zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw i ich pracowników, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie dla budowy struktur administracyjnych państwa. Wsparcie w ramach Programu skoncentrowane jest na następujących obszarach: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnieniach związanych z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli, wdrażaniem zasady dobrego rządzenia oraz promocją zdrowia zasobów pracy. Celem głównym PO KL jest wzrost zatrudnienia i spójności społecznej. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych, którymi są:
- Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo,
- Zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego,
- Poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce,
- Upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy,
- Zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa,
- Wzrost spójności terytorialnej.
Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego na podstawie decyzji Zarządu Województwa Śląskiego pełni rolę Instytucji Pośredniczącej (IP) w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Do podstawowych obowiązków w tym obszarze należą:
- Dokonywanie, w oparciu o określone kryteria, wyboru projektów, które będą dofinansowane w ramach komponentu regionalnego,
- Zawieranie umów z beneficjentami o dofinansowanie projektu lub wydawanie decyzji o dofinansowanie projektu,
- Rozpatrywanie protestów zgłaszanych przez beneficjentów,
- Dokonywanie płatności na rzecz beneficjentów,
- Weryfikacja i poświadczanie wydatków w ramach komponentu regionalnego,
- Odzyskiwanie kwot nienależnie wypłaconych beneficjentom,
- Kontrola realizacji dofinansowanych projektów,
- Monitorowanie postępów w realizacji komponentu regionalnego,
w tym przygotowywanie prognoz wydatków w ramach komponentu regionalnego,
- Prowadzenie ewaluacji,
- Zapewnienie realizacji projektów innowacyjnych i ponadnarodowych,
- Prowadzenie działań informacyjnych i promocyjnych, zgodnie z Planem Komunikacji Programu,
- Osiąganie celów komponentu regionalnego określonych w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu w formie wskaźników rezultatu i produktu.
C. CELE BADANIA.
Cel główny.
Główny cel badania to uzyskanie pogłębionej wiedzy na temat funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim. Ewaluacja ma za zadanie dostarczyć rekomendacji dotyczących udoskonalenia systemu zarządzania i wdrażania pod względem jego funkcjonalności i prawidłowości (zgodności z przepisami prawa i zawartym porozumieniem). Przedmiotem badania jest w szczególności ocena spójności funkcjonującego systemu wdrażania programu, w tym sprawność działania poszczególnych instytucji, ich efektywność w wypełnianiu zadań oraz jakość systemu przepływu informacji pomiędzy Instytucją Pośredniczącą (IP) a Instytucją Pośredniczącą drugiego stopnia (IP2) z punktu widzenia procedur, komunikacji angażowania się w pracę pracowników obsługujących PO KL. Ewaluacja systemu zarządzania i wdrażania programu, która prowadzona będzie w 2008 r. ma przyczynić się do wypracowania użytecznych wniosków wykorzystywanych do ewentualnego usprawnienia systemu zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL na poziomie województwa śląskiego oraz postulowania ewentualnych zmian na poziomie Programu.
Cele szczegółowe.
Aby określić precyzyjnie obszar badania podzielono jego zakres na trzy podstawowe obszary. Ocena powinna skupiać się na dogłębnej analizie wyszczególnionych obszarów badawczych:
1) zarządzanie zasobami ludzkimi,
2) system procedur,
3) komunikacja i współpraca wewnętrzna w ramach instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie PO KL oraz pomiędzy tymi instytucjami a także między instytucjami, a beneficjentami.
Zamawiający wymaga, aby wyniki badania w poszczególnych obszarach badawczych pozwoliły odpowiedzieć na następujące pytania ogólne:
Ad 1) Zarządzanie zasobami ludzkimi.
a.W jakim stopniu nabór pracowników (szeroko rozumiany)
w IP i IP2 zapewnia prawidłową realizację zadań w ramach PO KL w regionie?
b.Jak przygotowanie merytoryczne pracowników instytucji wpływa
na realizację zadań w ramach PO KL w regionie?
c.W jakim stopniu kwalifikacje i doświadczenie pracowników zatrudnionych
w IP i IP2 są odpowiednie z punktu widzenia powierzonych im zadań?
Jak wpływa to na efektywność IP i IP2 (IW) PO KL na poziomie regionu?
d.Czy obecny stan zatrudnienia w instytucjach jest wystarczający, aby proces wdrażania PO KL przebiegał terminowo i sprawnie?
e.Czy fluktuacja zatrudnienia wpływa, na jakość realizowanych zadań, jeśli
tak, to w jakim stopniu?
f.Czy system motywacyjny i szkoleniowy pracowników wdrażających PO KL jest adekwatny do potrzeb pracowników oraz dla odpowiedniej realizacji Programu? Jeśli nie, to jak należy je zmodyfikować, aby zwiększyły wydajność realizacji zadań powierzonych instytucjom?
g.Jak beneficjenci oceniają kompetencje pracowników instytucji?
h.Czy zasoby kadrowe oraz warunki lokalowe (w tym powierzchnia, stan
i wyposażenie pomieszczeń) dają gwarancję sprawnej i prawidłowej realizacji zadań powierzonych jako IP i IP2 PO KL?
Ad 2) System procedur.
a.Czy obowiązujące procedury i instrukcje związane z wdrażaniem i zarządzaniem w IP i IP2 są zrozumiałe, jasne i czytelne dla pracowników zaangażowanych we wdrażanie i zarządzanie PO KL na poziomie IP i IP2?
b.Czy w systemie proceduralnym na poziomie regionalnym występują
tzw. wąskie gardła? Jeśli tak, to czy te bariery proceduralne przyczyniają się bądź mogą się przyczynić do opóźnień we wdrażaniu PO KL i czy te ewentualne opóźnienia są możliwie do nadrobienia?
c.Czy zmiany wprowadzane w systemie realizacji PO KL powodują opóźnienia we wdrażaniu PO KL?
d.W jakim stopniu procedura konkursowa jest efektywna? Czy jest możliwość usprawnienia jej w taki sposób, aby była bardziej efektywna
i skuteczna?
- Czy proces oceny wniosków przez Komisję Oceny Projektów
z uwagi na czas potrzebny na ocenę projektów, sposób punktacji
i uzasadnienie oceny, kwalifikacje personelu, jest skuteczny
i efektywny?
- Czy przyjęte zasady wdrażania i kryteria wyboru projektów
są trafne i umożliwiają wybór tych projektów, które
w największym stopniu przyczyniają się do realizacji celów Programu ?
- Czy procedura odwoławcza jest funkcjonalna z punktu widzenia
IP i IP2? Jak duża jest skala protestów i czy ich przyczyny są obiektywne?
Ad 3) Komunikacja i współpraca wewnętrzna w ramach instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie PO KL oraz pomiędzy tymi instytucjami a także między instytucjami, a beneficjentami.
a.Jaki jest wpływ zastanego systemu komunikacji wewnętrznej w ramach poszczególnych instytucji na wypełnianie zadań PO KL?
b.Jakie są sposoby komunikacji wewnętrznej w ramach poszczególnych Instytucji oraz pomiędzy Instytucjami, a także pomiędzy Instytucjami
a Beneficjentami? Czy i w jaki sposób można polepszyć jakość komunikacji?
c.Czy struktura organizacyjna każdej z obu instytucji sprzyja swobodnemu przepływowi informacji i dokumentów?
d.Jaka jest efektywność komunikacji pionowej i poziomej w obrębie każdej instytucji branej pod uwagę z osobna?
e.Czy komunikacja pomiędzy IP a IP2 PO KL w regionie jest skuteczna i przynosi korzyści? Jeżeli nie, co zrobić, aby ją usprawnić?
f.Czy odpowiednio rozdzielono kompetencje pomiędzy IP i IP2?
Czy nie dochodzi do dublowania się kompetencji lub przeciwnie, czy jakieś kompetencje nie zostały przydzielone? Jeśli tak, to w jakich przypadkach?
g.Jak oceniany jest przepływ informacji pomiędzy IP i IP2? Jak można usprawnić system wymiany informacji, jeśli nie działa on w pełni poprawnie?
h.Jak beneficjenci oceniają dostępność i jakość informacji, które uzyskują ze strony IP oraz IP2, a także jak oceniają efektywność współpracy ?
i.Jak oceniana jest przez beneficjentów wzajemna współpraca IP/IP2 oraz IP/IP2 a IZ w trakcie realizacji projektów? Czy i w jaki sposób współpraca ta mogłaby być usprawniona?
j.Czy w proces wdrażania PO KL powinny zostać włączone inne instytucje
np. partnerzy społeczni, Regionalne Ośrodki Europejskiego Funduszu Społecznego? Jaka powinna być ich rola w tym zakresie?
k.Jakie są preferencje beneficjentów w zakresie źródeł uzyskiwania informacji od IP i IP2?
Wskazane jest by Wykonawca powiększył katalog pytań o pytania dodatkowe.
D. ZAKRES BADANIA I METODOLOGIA.
Głównymi kryteriami oceny, którymi ma posługiwać się Wykonawca podczas badania będą:
- trafność - kryterium powinno udzielić odpowiedzi na pytania czy cele programu
są zgodne z potrzebami; czy wstępnie obrana strategia wdrażania i zarządzania pozostaje aktualna?
- efektywność - kryterium to pozwoli ocenić czy podobne efekty można już osiągnąć
w zakresie wdrażania i zarządzania PO KL wykorzystując niższe nakłady finansowe
lub/i inne instrumenty, czy też inną strukturę organizacyjną
- skuteczność - kryterium to powinno udzielić odpowiedzi na pytania jakie problemy pojawiają się w wdrażaniu i zarządzaniu PO KL w woj. śląskim i czy system wdrażania
i zarządzania jest skuteczny?
Wykonawca może powiększyć katalog kryteriów badawczych o inne dodatkowe kryteria.
Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL woj. śląskiego powinna dostarczyć wyczerpujących i wiarygodnych informacji w ramach wymienionych powyżej obszarów tematycznych. Wykonawca powinien przedstawić propozycję szczegółowych pytań badawczych odpowiadającą celom szczegółowym badania wskazanych przez Zamawiającego .
Metodologia.
Zamawiający wymaga przedstawienia przez Wykonawcę spójnej koncepcji realizacji badania odpowiadającej celom badania, w tym propozycji szczegółowych pytań badawczych i ewentualnych dodatkowych pytań badawczych.
Wymaga się, iż Wykonawca w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie zaproponuje, właściwą z punktu widzenia celów ewaluacji, metodologię oraz pełny katalog metod i technik badawczych, i tam, gdzie to możliwe i zasadne - wskaźników, które wykorzysta przy badaniu poszczególnych obszarów badania.
Różnorodność narzędzi badawczych gwarantować powinna otrzymanie bezstronnych i wiarygodnych danych. Ponadto, w ofercie powinno znaleźć się wskazanie konkretnej wielkości lub liczby narzędzi zaproponowanych przez Wykonawcę, także opis sposobów zagwarantowania rzetelności oraz trafności wewnętrznej i zewnętrznej zastosowanych narzędzi. Wykonawca zobowiązany będzie konsultować narzędzia badawcze z Zamawiającym.
Wymaga się od Wykonawcy aby realizacja badania oraz analiza danych została dokonana przez zespół badawczy (a nie przez jedną osobę).
Aby móc w pełni ocenić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi należy przeprowadzić: stosowne oględziny w pomieszczeniach zajmowanych przez pracowników IP i IP2, biorąc pod uwagę warunki lokalowe (powierzchnia, stan pomieszczeń oraz wyposażenie pomieszczeń biurowych) oraz wywiady z pracownikami IP i IP2.
Poniżej podany został zakres podstawowych narzędzi badawczych, który powinien
być wykorzystany w zamawianym badaniu:
- analiza danych pierwotnych (desk research),
- ankieta kwestionariuszowa,
- wywiady indywidualne,
- zogniskowane wywiady grupowe (focus group).
Biorąc pod uwagę obszary badawcze:
1. Obszar dotyczący zarządzania zasobami ludzkimi.
- desk research (badanie dokumentów opisujących procesy zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL oraz procesy opisane w dokumentach wewnętrznych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programu w regionie),
- ankieta kwestionariuszowa CAWI (ankieta internetowa) z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie PO KL - próba ok.200 osób,
- wywiad indywidualny (z kadrą zarządzającą IP i IP2 zaangażowaną we wdrażanie komponentu regionalnego PO KL- próba składająca się min. z 8 osób, z pracownikami
IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie PO KL - próba liczącą min. 20 osób),
- ankieta kwestionariuszowa CATI (wywiad telefoniczny) lub CAWI (ankieta internetowa) z beneficjentami - próba min. 20 osób
2. Obszar dotyczący systemu procedur.
- desk research (badanie dokumentów opisujących procesy zarządzania i wdrażania komponentu regionalnego PO KL oraz procesy opisane w dokumentach wewnętrznych instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programu w regionie),
- ankieta kwestionariuszowa (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie
PO KL - próba ok. 200 osób ),
- wywiady indywidualne (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie PO KL - próba licząca min. 20 osób; z kadrą zarządzającą w IP i IP2 zaangażowaną we wdrażanie PO KL - próba składająca się min. z 8 osób),
- zogniskowane wywiady grupowe (z członkami Komisji Oceny Projektów
pod kątem badania procesu oceny wniosków w zakresie skuteczności
i efektywności -min. 1 wywiad grupowy).
3. Obszar dotyczący komunikacji i współpracy wewnętrznej w ramach instytucji
odpowiedzialnych za wdrażanie PO KL oraz pomiędzy tymi instytucjami a także między instytucjami a beneficjentami
- zogniskowane wywiady grupowe (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi
we wdrażanie PO KL przy założeniu, że w pojedynczych wywiadach zogniskowanych (focusach) powinny brać udział pracownicy tego samego szczebla. Wywiady zogniskowane dotyczące komunikacji i współpracy wewnątrz IP oraz pomiędzy IP a IP2 oraz wewnątrz IP2 a także pomiędzy IP i IP2 a Beneficjentami (projektodawcami),
- ankiety kwestionariuszowe (z pracownikami IP i IP2 zaangażowanymi we wdrażanie
PO KL - próba ok. 200 osób),
- ankiety kwestionariuszowe ( CATI, CAWI) z beneficjentami - próba min. 20 osób.
Od wykonawcy wymaga się ponadto dokonania analizy SWOT, jako analizy funkcjonowania systemu wdrażania i zarządzania PO KL na moment przeprowadzania badania oraz na przyszłość - na podstawie przeprowadzonych wywiadów, wypełnionych ankiet, focusów oraz pozostałych metod i technik badawczych.
Podana powyżej propozycja metod i narzędzi badawczych nie jest listą wyczerpującą, a zawiera jedynie minimum metodologiczne, które musi być wypełnione podczas tego badania. Wymaga się, iż Wykonawca, w oparciu o swoją wiedzę i dotychczasowe doświadczenie zaproponuje, właściwy z punktu widzenia celów ewaluacji, pełny katalog metod i narzędzi badawczych, opierający się zarówno na metodach jakościowych
jak i ilościowych. Różnorodność metod i narzędzi badawczych gwarantować powinna otrzymanie bezstronnych i wiarygodnych danych.
Ponadto, w ofercie powinno znaleźć się wskazanie konkretnej liczby pogłębionych wywiadów indywidualnych, wywiadów zogniskowanych (focusów), oraz innych narzędzi zaproponowanych przez wykonawcę.
E. WYMAGANIA WOBEC WYKONAWCY BADANIA.
Wykonawca zobowiązany jest do:
- terminowego i sprawnego przeprowadzenia badania oraz bieżącej współpracy
z Zamawiającym,
- przedstawienia raportu metodologicznego badania wraz z jego uzasadnieniem, który powinien zawierać koncepcję badania, opis metodologii i projekt zaproponowanych narzędzi badawczych, przy czym raport metodologiczny
nie musi zawierać ostatecznych wersji narzędzi badawczych, jeżeli będzie
to uzasadnione metodologią i harmonogramem badania (np. zaplanowano przygotowanie dyspozycji do wywiadu po uzyskaniu wiedzy z analizy danych zastanych),
- opracowanie (po konsultacjach z Zamawiającym) harmonogramu badań zawierającego:
- przewidywane etapy badania,
- czas trwania poszczególnych etapów,
- zapewnienie respondentom pełnej anonimowości w celu uzyskania
jak najbardziej wiarygodnych danych,
- pozostawania w stałym kontakcie z Zamawiającym (min. 4 spotkania
lub odpowiednio do potrzeb, kontakt telefoniczny lub mailowy, wyznaczenie osoby do kontaktów roboczych),
- konsultowania metodologii i narzędzi badawczych;
- bieżącego informowania o stanie prac, wynikłych problemach i innych zagadnieniach,
- stworzenia Raportu Końcowego (poprzedzonego propozycją wstępną Raportu Końcowego),
- przekazania Zamawiającemu po zakończeniu zlecenia pełnej dokumentacji (raporty, kwestionariusze ankiet itp.),
- umieszczenia na wszystkich materiałach logo PO KL, godła UE oraz sformułowania: Badanie ewaluacyjne Ocena sprawności funkcjonowania systemu zarządzania i wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie śląskim współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Zgodnie z przekazanymi przez Zamawiającego wzorami,
- Przedstawienia Raportu Końcowego na posiedzeniu Regionalnej Grupy Sterującej Ewaluacją PO KL Województwa Śląskiego,
Realizacja badania będzie monitorowana przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - w tym celu zostaną wyznaczone osoby do kontaktów roboczych z Wykonawcą.
Wykonawca zobowiązany jest załączyć do oferty Szczegółowy opis sposobu realizacji zadania, zawierający w szczególności:
a) W celu wykazania zrozumienia celów i zakresu badania:
- propozycje szczegółowych pytań badawczych,
- dobór wskaźników do mierzenia efektywności, skuteczności, trafności,
- opis sposobu w jaki poszczególne elementy analizy łączą się ze sobą prowadząc do realizacji celów i zakresu badania
b) Propozycję podejścia metodologicznego w tym:
- opis za pomocą jakich narzędzi będą prowadzone analizy i w jaki sposób będą poszukiwane informacje niezbędne do realizacji obszaru badania (przedstawionego w pkt. III części C siwz).
- informacje wykazujące, iż zaproponowana metodologia jest właściwa z punktu widzenia celów i charakteru badania oraz prowadzi do uzyskania informacji z wskazanego zakresu badania. Z uwzględnieniem następujących elementów:
- zastosowanie dodatkowych narzędzi badawczych (w odniesieniu do wymogów minimalnych) wraz z uzasadnieniem celowości ich zastosowania,
- sposób doboru próby badawczej, w szczególności zaś uzasadnienie przyjętych założeń,
- rodzaje narzędzi badawczych do zbierania danych i do analizy danych,
- zróżnicowanie metod badawczych,
- spójność metodologiczna i adekwatność wobec celów i zakresu badania,
c) Sposób organizacji i przeprowadzenia badania w tym:
- informacje wykazujące, iż przyjęty sposób prowadzenia ewaluacji odpowiada celom (przedstawionym w pkt. III części D siwz) i prowadzi do uzyskania informacji z wskazanego obszaru badania (pkt. III w część E siwz ). Z uwzględnieniem następujących elementów:
- spójność i jasność planu pracy,
- rozdysponowanie pracy pomiędzy członków Zespołu Badawczego,
- dostosowanie planu pracy do zaproponowanej metodologii,
- dostosowanie planu pracy do harmonogramu wymaganego przez Zamawiającego,
- sposób rejestracji danych podczas ich zbierania,
- sposób prezentacji danych i wyników badania.
Raport końcowy.
Na podstawie badania Wykonawca sporządzi raport udzielający wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytania ewaluacyjne. Wykonawca dostarczy raport w wersji elektronicznej
(CD-ROM) oraz papierowej (do 80 stron) w 3 egz. Wszystkie raporty powinny
być opracowane w języku polskim i mieć następująca strukturę:
1. Streszczenie raportu - nie więcej niż 6 stron A4,
2. Spis treści,
3. Wstęp - we wstępie powinno się znaleźć:
- cele i zakres ewaluacji,
- kryteria i pytania badawcze,
- metodologia,
- ograniczenia procesu badawczego.
4. Opis wyników ewaluacji.
5. Wnioski i rekomendacje (rekomendacje powinny być jasne i praktyczne, najlepiej pogrupowane tematycznie. Jeśli to możliwe dobrze jest podać rekomendacje wiodące
(np. 10 rekomendacji) i do każdej z nich szczegółowe zalecenia o bardziej operacyjnym charakterze)
6. Aneksy - pełna dokumentacja badania - zastosowane narzędzia badawcze, dokładne wyniki badania, lista osób i organizacji, które wzięły udział w badaniu, lista dokumentów
i publikacji wykorzystanych przy realizacji ewaluacji.
Ponadto raport powinien:
1) zawierać dostatecznie szczegółowy i krytyczny opis i ocenę wykorzystanych metod tak, by umożliwić odbiorcom ocenienie wagi przedstawionych dowodów, na których bazują wnioski i rekomendacje,
2) podawać dokładne źródła informacji (tak by można je było zweryfikować),
3) być dokumentem użytkowym, jego forma musi być przystępna i zrozumiała
dla osób, które będą jego odbiorcami

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czas: O

Okres trwania zamówienia w dniach: 110

Informacja na temat wadium:
1. Oferta składana przez Wykonawcę musi być zabezpieczona wadium w kwocie:
2 000,00 zł (słownie: dwa tysiące złotych 00/100) przez cały okres związania ofertą.
2. Wadium może być wniesione w jednej lub kilku następujących formach:
2.1.w pieniądzu - przelewem na rachunek bankowy w:
GETIN Bank S.A. II Oddział w Katowicach
ul Powstańców 25a, 40-039 Katowice
nr 09 1560 1111 0000 9070 0003 5309
2.2.w poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym,
2.3.w gwarancjach bankowych,
2.4.w gwarancjach ubezpieczeniowych,
2.5.w poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust 5 pkt. 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000r o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (tekst jednolity Dz. U. 2007r. nr 42, poz. 275, z późn. zm).
W przypadku wyboru innej niż w pieniądzu formy wniesienia wadium, Wykonawca
zobowiązany jest złożyć oryginał poręczenia lub gwarancji w sekretariacie Wydziału
Zamówień Publicznych i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Śląskiego w Katowicach przy ul. Ligonia 46, pokój 565.
3. Wadium należy wnieść skutecznie przed upływem terminu składania ofert

opis_war:
1. Wykonawca musi spełniać warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r., prawo zamówień publicznych.
2. Wykonawca nie może podlegać wykluczeniu na podstawie art. 24 ustawy
z dnia 29 stycznia 2004 r., prawo zamówień publicznych.
3. Wykonawca wykonał w okresie ostatnich trzech lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie: co najmniej jedno zamówienie w zakresie przygotowywania analiz lub prowadzenia badań programów dotyczących przynajmniej jednego z następujących obszarów: rynku pracy lub integracji społecznej lub edukacji lub adaptacyjności pracowników i przedsiębiorstw oraz co najmniej jedno zamówienie w zakresie prowadzenia badań oceniających (ewaluacyjnych) programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej lub innych instytucji/organizacji udzielających grantów, o wartości nie mniejszej niż 50 tyś PLN;
4. Wykonawca powinien dysponować co najmniej 4 osobami (Zespół Badawczy) zdolnymi do wykonania zamówienia, które łącznie posiadają:
- doświadczenie (minimum rok) w zakresie znajomości zasad prowadzenia oceny (ewaluacji) programów,
- doświadczenie (minimum rok) w zakresie biegłej znajomości stosowania metod i technik badań społecznych (ilościowych i jakościowych),
- wiedzę w zakresie funduszy Unii Europejskiej
- doświadczenie (minimum rok) w prowadzeniu badań oceniających (ewaluacyjnych) programów,
Ocena spełniania warunków wymaganych od wykonawcy zostanie dokonana według formuły: spełnia - nie spełnia. Nie spełnienie chociaż jednego warunku skutkować będzie wykluczeniem wykonawcy z postępowania.

inf_osw:
Stosownymi dokumentami i oświadczeniami, które Wykonawca jest obowiązany dostarczyć są:
1.Aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie
do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu
do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione
nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.
2.Pełnomocnictwo w sytuacjach, w których uprawnienie do podpisania oferty nie wynika z zamieszczonego dokumentu wymienionego w punkcie XI ust.1 siwz.
3.Oświadczenie o spełnieniu warunków wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy
z dnia 29 stycznia 2004 r., prawo zamówień publicznych (zawarte w formularzu ofertowym - Załącznik nr 1 do siwz).
4.Aktualne zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzające odpowiednio, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne,
lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie
lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawionych nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
5.Wykaz wykonanych w okresie ostatnich trzech lat usług zgodnych z opisem zawartym w pkt. X ppkt 3 SIWZ, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy- w tym okresie, z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców wraz z dołączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi te zostały wykonane należycie (załącznik A do Formularza Ofertowego).
6.Wykaz osób, które będą uczestniczyć w realizacji zamówienia wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nich czynności (załącznik B do Formularza Ofertowego).
Do wykazu należy dołączyć CV wykazanych osób.
A Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zamiast dokumentów wymienionych w pkt. XI ppkt. 1 i pkt XI ppkt 4 siwz - składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b) nie zalega z uiszczeniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości decyzji właściwego organu.
B Dokument, o których mowa w pkt. a) powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Dokument, o którym mowa w pkt. b), powinien być wystawiony, nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
C Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w punktach XI ppkt. 1 i pkt. XI. ppkt. 4 siwz, zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Przepis pkt. B stosuje się odpowiednio.
Wszystkie dołączone dokumenty mogą być przedstawione w formie oryginału
lub czytelnej kserokopii poświadczonej za zgodność z oryginałem i podpisane przez osoby uprawnione do występowania w imieniu Wykonawcy.
Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez Wykonawcę.
Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku Wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu
o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy
w sprawie zamówienia publicznego.
Z chwilą ustanowienia pełnomocnika istnieje obowiązek załączenia pełnomocnictwa
z podaniem jego zakresu.
Każdy podmiot oferty wspólnej (np. konsorcjum) zobowiązany jest dołączyć dokumenty wymienione w pkt. XI od 1 do 4 siwz. Pełnomocnik musi dołączyć wszystkie dokumenty wymienione w pkt. XI siwz.
W przypadku, gdy Wykonawca pragnie zastrzec, przed dostępem innych uczestników W przypadku, gdy Wykonawca pragnie zastrzec przed dostępem dla innych uczestników postępowania, informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity Dz.U. 2003 nr 153 poz. 1503 z późn. zm.), do oferty winien dołączyć wykaz informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa podając precyzyjnie nazwę dokumentu i nr strony oraz podstawę prawną tajemnicy. Wykonawca nie może zastrzec informacji, o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy Pzp.

Kod trybu postepowania: PN

Kod kryterium cenowe: B

Znaczenie kryterium 1: 60

Nazwa kryterium 2: Metodologia i sposób realizacji badania

Znaczenie kryterium 2: 40

Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Wydział Zamówień Publicznych i Nadzoru Właścicielskiego
ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

Data składania wniosków, ofert: 08/10/2008

Godzina składania wniosków, ofert: 12:00

Miejsce składania:
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Wydział Zamówień Publicznych i Nadzoru Właścicielskiego p.565
ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

On: on

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Informacje dodatkowe:
Zamówienie jest współfinansowane w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15% ze środków budżetu Województwa Śląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013

Kody CPV:
731100006 (Usługi badawcze)

Podobne przetargi

41434 / 2011-03-10 - Inny: Spółka Akcyjna

Plasma SYSTEM S.A. - Siemianowice Śląskie (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Usługa badawcza w ramach zadania nr 2: Badania nad doborem właściwych parametrów procesowych dla różnych materiałów powłokowych napawanych laserowo na różne materiały podłoża.

172448 / 2009-05-28 - Inny: Jednostka naukowo-badawcza

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk - Zabrze (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie usługi badawczej pn. Badania biologiczne kompostu i gleby po degradacji wybranych kompozycji polimerowych opracowanych w ramach projektu oraz badania fitotoksyczności gleby i kompostu dla Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu, ul. Marii Curie Skłodowskiej 34

42213 / 2011-02-04 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Wyższy Urząd Górniczy - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Opracowanie metodyki oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych mających połączenie z powierzchnią, usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych, dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie przekazania środków na cele inwestycyjne

298064 / 2014-09-08 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Usługa wykonania badania ewaluacyjnego pt. Analiza możliwości wsparcia projektów z zakresu diagnostyki i profilaktyki zdrowotnej w ramach wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014-2020 w woj. śląskim

203242 / 2015-08-10 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Powiatu Mikołowskiego - Mikołów (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przygotowanie i opracowanie dokumentu strategiczno-operacyjnego pn. Podstrategia informatyzacji obszaru funkcjonalnego powiatu mikołowskiego wraz z przygotowaniem Planu Operacyjnego na lata 2016-2025- w ramach projektu pod nazwą J-ednolita S-trategia T-erytorialna = spójny obszar funkcjonalny powiatu mikołowskiego poprzez wzmocnienie mechanizmów efektywnej współpracy JST w ramach programu Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego finansowanego ze środków EOG

162495 / 2015-11-06 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Powiatu Mikołowskiego - Mikołów (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przygotowanie i opracowanie dokumentu strategiczno-operacyjnego pn.Podstrategia przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu obszaru funkcjonalnego powiatu mikołowskiego wraz z przygotowaniem Planu Operacyjnego na lata 2016-2025 w ramach projektu pod nazwą J-ednolita S-trategia T-erytorialna = spójny obszar funkcjonalny powiatu mikołowskiego poprzez wzmocnienie mechanizmów efektywnej współpracy JST w ramach programu Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę zprzedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego..

21481 / 2014-02-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie badania ewaluacyjnego pt. Ewaluacja ex post Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

83095 / 2014-04-15 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie badania ewaluacyjnego działań podjętych w ramach projektu systemowego Mam zawód - mam pracę w regionie

38757 / 2014-02-26 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie badania ewaluacyjnego pt. Ocena działań informacyjnych i promocyjnych podejmowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

372246 / 2009-10-23 - Inny: Spółka Akcyjna

Plasma SYSTEM S.A. - Siemianowice Śląskie (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Analiza problemu i opracowanie wstępnych założeń technicznych wytwarzania wysokoodpornych na korozję wysokotemperaturową i erozję ekranów kotłów energetycznych. Dobór materiałów, technik wykonania powłok, łączenia elementów i wstępnych parametrów procesowych. Wstępna analiza numeryczna deformacji panela ekranu szczelnego pod wpływem ciepła wprowadzanego do układu

298645 / 2008-11-04 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Jastrzębie Zdrój - Jastrzębie-Zdrój (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Inwentaryzacja oraz projekt modernizacji szczegółowej geodezyjnej osnowy poziomej II i III klasy dla miasta Jastrzębie Zdrój

314994 / 2013-08-06 - Podmiot prawa publicznego

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla - Zabrze (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
WYKONANIE SERII BADAŃ ODKAMIENIANIA SUROWEGO WĘGLA KOKSOWEGO Nr referencyjny nadany sprawie przez Zamawiającego 41/ichpw/2013

200945 / 2010-07-27 - Inny: Jednostka naukowo-badawcza

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk - Zabrze (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie usługi badawczej pn. Przeprowadzenie badań w zakresie warunków i sposobu otrzymywania granulatu polimerowego, oraz mieszania w stopie poliestrów alifatycznych jako metody otrzymywania kompozycji polimerowej przeznaczonej dla formowania włókien biodegradowalnych. Otrzymywanie kompozycji PLAGA + PHB o rożnych składach - dla Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu, ul. Marii Curie Skłodowskiej 34

160203 / 2015-11-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie badania ewaluacyjnego pt. Weryfikacja i oszacowanie wartości wybranych wskaźników Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020

286056 / 2015-10-27 - Podmiot prawa publicznego

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - Zabrze (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie w ramach zamówienia uzupełniającego dodatkowego zakresu badań i analiz geofizycznych pn.: Przeprowadzenie badań i analiz geofizycznych struktury górotworu w bezpośrednim otoczeniu wyrobisk kompleksu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej ze zlokalizowaniem wybranych zlikwidowanych wyrobisk oraz wykonanie projektów docelowego zabezpieczenia wyrobisk kompleksu Głównej Kluczowej Sztolni dziedzicznej wraz z pełnieniem nadzorów autorskich - zadanie 1. Zgodnie z umową nr 19-2015 z dnia 27.01.2015r.

98830 / 2010-04-08 - Inny: Jednostka naukowo-badawcza

Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk - Zabrze (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie usługi badawczej pn. Przeprowadzenie pomiarów grubości warstwy polimerowej techniką spektroskopowej elipsometrii obrazującej oraz badanie oddziaływań między powierzchnią polimeru i środowiskiem hodowli komórek dla Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu, ul. Marii Curie Skłodowskiej 34

355684 / 2011-10-27 - Inny: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

REM-KON Sp. z o.o. - Czechowice-Dziedzice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Usługa badawcza w ramach zadania nr 3: Badania istotnych parametrów mechanicznych wybranych powłok oraz połączeń spawanych pod kątem wymagań eksploatacyjnych.

121081 / 2015-08-13 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie badania ewaluacyjnego pt. Wpływ realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO WSL) na rozwój społeczno - gospodarczy województwa śląskiego, z wykorzystaniem makroekonomicznego 5-sektorowego modelu HERMIN

207437 / 2010-08-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie badań ankietowych na potrzeby monitoringu Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2003 - 2013

258044 / 2015-10-01 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Powiatu Mikołowskiego - Mikołów (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Przygotowanie i opracowanie dokumentu strategiczno-operacyjnego pn.Podstrategia ds. lokalnego rynku pracy, wspieranie zatrudnienia i mobilności pracowników wraz z przygotowaniem Planu Operacyjnego na lata 2016 - 2025- w ramach projektu pod nazwą J-ednolita S-trategia T-erytorialna = spójny obszar funkcjonalny powiatu mikołowskiego poprzez wzmocnienie mechanizmów efektywnej współpracy JST w ramach programu Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

116633 / 2012-05-25 - Inny: Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. - Bielsko-Biała (śląskie)
CPV: 731100006 (Usługi badawcze)
Wykonanie usług doradczo-eksperckich w zakresie badania praw własności przemysłowej innowacyjnych rozwiązań zgłaszanych w ramach projektu pn. TechnoBIT Venture - wiedza i kapitał dla innowacji, realizowanego w ramach Działania 3.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.