Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

308246 / 2014-09-16 - Administracja samorzÄ…dowa / Miasto Katowice (Katowice)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie 1 z dnia 2014-08-26 pod pozycją 182209. Zobacz ogłoszenie 182209 / 2014-08-26 - Administracja samorzÄ…dowa.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 308246

Data publikacji: 2014-09-16

Nazwa: Miasto Katowice

Ulica: ul. Młyńska 4

Numer domu: 4

Miejscowość: Katowice

Kod pocztowy: 40-098

Województwo / kraj: śląskie

Numer telefonu: 32 2593302

Numer faxu: 32 2593303

Adres strony internetowej: www.katowice.eu

Typ ogłoszenia: ZP-403

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 182209

Data wydania biuletynu: 2014-08-26

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Czy zamówienie było ogłoszone w BZP: Tak

Rok ogłoszenia: 2014

Pozycja ogłoszenia: 182209

Czy w BZP zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie: Nie

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wykonanie robót dodatkowych do zamówienia podstawowego pn.: Przebudowa układu drogowego, placów publicznych, torowiska tramwajowego oraz infrastruktury technicznej w strefie Rondo-Rynek - Etap II związanych z przebudową koryta rzeki Rawy i realizowanych w ramach zadania inwestycyjnego Przebudowa Strefy Śródmiejskiej Miasta Katowice - Etap II-Strefa Rondo-Rynek.

Rodzaj zamówienia: B

Przedmiot zamówienia:
Wykonanie robót dodatkowych do zamówienia podstawowego pn.: Przebudowa układu drogowego, placów publicznych, torowiska tramwajowego oraz infrastruktury technicznej w strefie Rondo-Rynek - Etap II związanych z przebudową koryta rzeki Rawy i realizowanych w ramach zadania inwestycyjnego Przebudowa Strefy Śródmiejskiej Miasta Katowice- Etap II-Strefa Rondo-Rynek.
Zakres rzeczowy robót obejmuje :


- wykonanie przepony poziomej (korka betonowego) w technologii jet-grouting w celu zabezpieczenia
wykopu przed naporem wód gruntowych,

- wykonanie kolumn jet-grouting będących uciągleniem palisady z pali CFA tworzących razem
ściankę szczelną,

- rozebrania części muru oporowego tylu L (z uwagi na kolizję istniejącego muru oporowego typu L
z projektowaną palisadą w rejonie budynku Al. Korfantego nr 2a i nr 4,

- wykonania zabezpieczenia narożnika budynku Al. Korfantego 4 (na starym przykryciu rzeki Rawy)
za pomocą ściany oporowej żelbetowej,
- wykonania materaca poliestrowego grubości 30 cm, ułożonego na podbudowie z przekrusza betonowego celem wykonania wzmocnienia podłoża pod projektowane koryto rzeki Rawy,

Kody CPV:
452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)

Kod trybu postepowania: WR

Czy zamówienie dotyczy programu UE: Nie

Nazwa wykonawcy: lider Konsorcjum NDI S.A.

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Powstańców Warszawy 19

Miejscowość: Sopot

Kod pocztowy: 81-718

ID województwa: 10

Województwo / kraj: pomorskie

Data udzielenie zamówienia: 12/09/2014

Liczba ofert: 1

Szacunkowa wartość zamówienia: 11973630,38

Cena wybranej oferty: 11178301,94

Cena minimalna: 11178301,94

Cena maksymalna: 11178301,94

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

zal_pprawna_hid: i;

Postępowanie prowadzone jest w trybie zapytanie o cenę na podstawie art.: art. 67 ust. 1 pkt 5

Uzasadnienia wyboru trybu:
Zamówienie należy udzielić zgodnie z art.67 ust.1 pkt. 5b) Ustawy PZP cyt.: ... wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego.

W wyniku problemów realizacyjnych dotyczących budowy koryta rzeki Rawy odbyły się na placu budowy spotkania przy udziale przedstawicieli Wykonawcy, Nadzoru Autorskiego oraz Inżyniera Kontraktu. W wykonanych przekopach kontrolnych w nowym korycie stwierdzono występowanie silnego napływu wód gruntowych na poziomie -3,5m. W związku ze stwierdzeniem odmiennych warunków gruntowo-wodnych od przyjętych w dokumentacji geotechnicznej , których projektant nie był w stanie przewidzieć na etapie prac projektowych Nadzór Autorski wskazał na konieczność ścisłego nadzoru hydrotechnicznego poprzez montaż piezometrów celem kontroli poziomu wód. Na podstawie wyników z zamontowanych piezometrów , dodatkowych odwiertów geologicznych i przekopów kontrolnych stwierdzono duże zróżnicowanie nasypów niekontrolowanych warstw gruntu (gruz) pomiędzy którymi gromadzi się woda w postaci oczek oraz gruntów nienośnych. Wykazano również silny napływ wód gruntowych znajdujący się ok. 1m powyżej projektowanego poziomu posadowienia koryta rzeki Rawy. Pobrane próbki przekazane do badań laboratoryjnych udokumentowały konieczność wymiany gruntu pod całe koryto rzeki Rawy. Ponadto zinwentaryzowano posadowienie istniejącego budynku Al. Korfantego 4 na starym przykryciu rzeki Rawy oraz kolizję posadowienia budynki Al. Korfantego 2a z murem oporowym typu L.

W związku z powyższym Nadzór Autorski opracował rozwiązanie projektowe w zakresie:

1. Wykonanie przepony poziomej (korka betonowego) w technologii jet-grouting w celu zabezpieczenia wykopu przed naporem wód gruntowych,

2. wykonanie kolumn jet-grouting będących uciągleniem palisady z pali CFA tworzących razem ściankę szczelną,

3. rozebrania części muru oporowego tylu L (z uwagi na kolizję istniejącego muru oporowego typu L z projektowaną palisadą w rejonie budynku Al. Korfantego nr 2a i nr 4,

4. wykonania zabezpieczenia narożnika budynku Al. Korfantego 4 (na starym przykryciu rzeki Rawy) za pomocą ściany oporowej żelbetowej,

5. wykonania materaca poliestrowego grubości 30 cm, ułożonego na podbudowie z przekrusza betonowego celem wykonania wzmocnienia podłoża pod projektowane koryto rzeki Rawy,



Zdaniem Inżyniera Kontraktu przedmiotowy zakres wykazany we wniosku Wykonawcy WZ-43/14 jest konieczny do prawidłowego wykonania prac związanych z budową koryta rzeki Rawy tym samym uznając jego zasadność.

Wystąpienia powyższych prac nie można było przewidzieć na etapie projektowania

Obszar prowadzone inwestycji znajduje się na terenie centrum Miasta przemysłowego ulegającego dynamicznym zmianom zagospodarowania i dynamicznym zmianom struktury warstw podziemnych.



W czasie prowadzenia prac geologicznych dla fazy projektowania nie możliwe było w wykonywanie dowolnej liczby otworów badawczych w dowolnie wybranych miejscach, ponieważ było to ograniczone zarówno ze względu na zagospodarowanie terenu - pasy jezdni, tereny własności prywatnej itp. jak również istniejącym bardzo gęstym uzbrojeniem podziemnym.



Na etapie projektowania nie było możliwe wykonanie siatki otworów geologicznych z powodów wyżej wymienionych a równocześnie nawet gdyby taką siatkę otworów wykonano to i tak pełna wiedza o realnych warunkach geologicznych - rodzajach warstw podłoża i o stosunkach wodnych - na poziomie (głębokości) posadowienia projektowanego koryta nie była możliwa do uzyskania bez wielkoprzestrzennego wykopu (którego na etapie projektowania nie można było wykonać ). Wykonane na etapie projektowania odwierty wskazały na znaczącą zmienność zalegania poszczególnych formacji oraz na istotną zmienność warstw wodonośnych.

Dopiero w trakcie realizacji przedmiotowej inwestycji, gdy wykonano wielkoprzestrzenny wykop pod nowy odcinak koryta Rawy i tym samym wyłączono terenu inwestycji z ruchu pieszego i kołowego ujawniła się skomplikowana budowa warstw podziemnych , a także uzyskano wiarygodną wiedzę o istniejących stosunkach wodnych. Po wykonania wykopu i odsłonięciu konstrukcji koryta Rawy stwierdzono, że te odsłonięte elementy konstrukcji koryta odbiegają w istotny sposób od wiedzy jaką posiadał ( i mógł posiąść) projektant na etapie sporządzania projektu budowlanego i wykonawczego.



Projektant zaprojektował wykonanie koryta Rawy częściowo w technologii monolitycznej (na odcinku 144m) a częściowo w technologii prefabrykowanych segmentów ( na odcinku 113m) .

Tak więc mając na uwadze występowania różnego rodzaju podłoża projektant przewidział osadzenie oczepów nowego przekrycia koryta oraz samego przekrycia na palisadach sięgających warstw o zapewnionej nośności - tym samym zabezpieczając projektowane budowle przed ryzykiem natrafienia na warstwy o obniżonej nośności. Równocześnie uznano że nie jest konieczne dodatkowe wzmacnianie samego koryta podobnymi zabiegami (palisadami) wobec odciążenia konstrukcji koryta palisadą podtrzymującą / stabilizującą przekrycie i warstwami zasypowymi ponad przekryciem koryta.



Jednak wykonany wykop ujawnił istnienie licznych pustek podziemnych jak również i kawern wodnych. Równocześnie do wykopu zaczęła napływać woda z nieznanego kierunku.

Pojawienie się napływu do nowo wykonywanego koryta Rawy, wód podziemnych (niestwierdzonych w dokumentacji geotechnicznej do celów projektowych) skłoniło nadzór i wykonawcę do montażu piezometrów i obserwację poziomu wód gruntowych oraz do wykonania dodatkowych odwiertów kontrolnych. Ponieważ teren budowy był już bez infrastruktury nadziemnej i bez ruchu kołowego i pieszego możliwe było wykonanie (bez ograniczeń co do ich lokalizacji) dodatkowych odwiertów



- Wobec natrafienia na niekontrolowane napływy podjęto decyzję o wykonaniu przepony poziomej (korka betonowego) w technologii jet-grouting w celu zabezpieczenia wykopu przed naporem wód gruntowych, tak aby ułożenie nowego koryta Rawy ulokowane było na warstwach zaplanowanych i o zapewnionej nośności.



Informacje na temat zbudowanego koryta uzyskano z archiwum miejskiego i archiwum państwowego na podstawie wykonanego wówczas projektu wykonawczego. Uzyskane plany dość szczegółowo ukazują sposób wykonanych wówczas konstrukcji podziemnych Ponadto przed przystąpieniem do prac projektowych przeprowadzono inwentaryzację dostępnych elementów koryta podziemnego. Wyniki przeprowadzonej inwentaryzacji wskazywały na zbieżność istniejących obiektów z dokumentacją archiwalną. Jednak po wykonaniu wykopu stwierdzono, że w międzyczasie dokonywano przebudowy koryta i biegu Rawy Przebudowa ta obejmowała wykonanie monolitycznych odcinków koryta żelbetowego oraz przekrycia opartego na odrębnej palisadzie. Przekrycia budowano jako segmentowe żelbetowe wylewane na placu budowy. Jak ustalono wykonane one zostały w latach 60-tych XX wieku

Rozbieżność rzeczywistej konstrukcji istniejącego koryta rzeki Rawy względem informacji możliwych do uzyskania przez projektanta na etapie przygotowania i sporządzania projektów uzyskała potwierdzenie wraz z wykonaniem przekopów kontrolnych i odkryciem elementów konstrukcji w rejonie budynków Al. Korfantego nr 2 i nr 4 i w związku z tym,

- Mając na uwadze rzeczywistą postać istniejącej konstrukcji koryta Rawy zaistniała konieczność wykonania przepony poziomej zabezpieczającej wykop przez napływem wód gruntowych oraz konieczność wykonania uciąglenia palisady z pali CFA poprzez wykonanie kolumn jet-grouting tworzących ściankę szczelną z palami.

- Ponadto w tamtym obszarze stwierdzono wystąpienie dodatkowych konstrukcji wspierających stare koryto - murów wsporczych / oporowych o przekroju w kształcie litery L, dodatkowo opartych na całkiem odrębnych palisadach. Odkryte mury wsporcze nie tylko nie znajdują odbicia w dokumentach archiwalnych ale dodatkowo w istotny sposób kolidują z częścią nowo projektowanych palisad wspierających przekrycia nowego koryta. Dla wykonania palisady pod nowe przekrycie rzeki Rawy w obszarze zbliżonym do budynku Korfantego nr 2A konieczny okazał się częściowy demontaż tego muru oporowego / wsporczego. Bez tego demontażu wykonanie nowej palisady nie jest możliwe

- Konieczność wzmocnienia narożnika budynku Korfantego 4 wynika z odmiennego - od wskazywanych w dokumentacji wykonawczej archiwalnej - rozstawu palisady wspierającej przekrycie istniejącego koryta w pobliżu narożnika budynku Korfantego 4. Po wykonaniu nowej palisady w rejonie włączenia nowego koryta rzeki do koryta istniejącego wsparcie narożnika budynku Korfantego 4 odsuniętą od osi starego koryta starą palisadą znacząco spadnie powodując istotne niebezpieczeństwo naruszenia konstrukcji budynku. Dla zabezpieczenia narożnika budynku Korfantego 4 konieczne jest wykonanie dodatkowej konstrukcji wsporczej.



Na etapie opracowania projektu projektant dysponował badaniami geotechnicznymi, które nie wskazywały na występowanie nienośnych gruntów organicznych. Fakt ten został stwierdzony dopiero podczas prac związanych z korytowaniem rzeki Rawy.

Na podstawie wyników z zamontowanych piezometrów, dodatkowych odwiertów geologicznych i przekopów kontrolnych stwierdzono duże zróżnicowanie nasypów niekontrolowanych warstw gruntu (gruz) pomiędzy którymi gromadzi sie woda w postaci oczek oraz gruntów nienośnych. Wykazano również silny napływ wód gruntowych znajdujących się ok. 1 m powyżej projektowanego poziomu posadowienia koryta rzeki Rawy. Pobrane próbki przekazane do badań laboratoryjnych udokumentowały konieczność wymiany gruntu pod całe koryto rzeki Rawy. W związku z powyższym koniecznym stało się:
- wykonanie materaca poliestrowego grubości 30 cm, ułożonego na podbudowie z przekrusza betonowego celem wykonania wzmocnienia podłoża pod projektowane koryto rzeki Rawy.

Podobne przetargi

140327 / 2015-09-24 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Mikołów - Mikołów (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
Budowa w rejonie Przedszkola nr 4 przy ul. Katowickiej 132 w Mikołowie - Kamionce przyłączy kanalizacji sanitarnej, deszczowej, likwidacji osadnika ścieków z odtworzeniem terenu i nawierzchni po robotach

308852 / 2013-08-01 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Zabrze - Zabrze (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
Wykonanie robót związanych z wykonaniem dodatkowej sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej do zamówienia podstawowego nr POIS.01.01.00-00-092/08-2 pn.: Poprawa gospodarki ściekowej w dzielnicy Zaborze Południowe finansowanego ze środków publicznych (w tym ze środków Funduszu Spójności) w ramach realizowanego Projektu nr POIS.01.01.00-00-092/08 pn. Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze. Etap II. Zamówienie uzupełniające.

170543 / 2013-08-27 - Podmiot prawa publicznego

Zarząd Budynków Miejskich I Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o - Gliwice (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
wykonanie sieci i przyłącza wodnego do budynku przy ul. Kopalnianej 3 w Gliwicach oraz zjazdu z ulicy Kopalnianej na działkę nr 489 (obręb Trynek) wraz z aktualizacją map geodezyjnych po wykonaniu robót

118343 / 2011-04-19 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Gminy Wilkowice - Wilkowice (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Wilkowice - zadanie nr A3 - Zadanie realizowane w ramach projektu pn.: Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Wilkowice, Bystra i Meszna na terenie Gminy Wilkowice współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

143315 / 2013-07-15 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Orzesze - Orzesze (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
1. Budowa kanalizacji sanitarnej w Orzeszu, etap XII ul. Chopina, Waryńskiego, Pasieki, Łąkowa, Wiosny Ludów, Mikołowska, 1000-lecia - zadanie 1-zamówienie dodatkowe

303773 / 2011-11-21 - Uczelnia publiczna

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej - Bielsko-Biała (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
Budowa kompleksu innowacyjnych laboratoriów Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na potrzeby gospodarki regionu MODUŁ A i MODUŁ B na zasadzie zaprojektuj i zbuduj.

281524 / 2009-08-17 - Inny: Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Towarzystwo Budownictwa Społecznego Dombud Sp. z o.o. w Katowicach - Katowice (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
Budowa trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych (jeden budynek typ A i dwa budynki typ B) o wysokości sześciu kondygnacji wraz z infrastrukturą towarzyszącą, położonych w Rudzie Śląskiej w rejonie ul. Kędzierzyńskiej i ul. Ks. Czempiela - Etap III

112398 / 2015-05-13 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Wojkowice - Wojkowice (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
Budowa żłobka miejskiego w Wojkowicach w systemie zaprojektuj i wybuduj realizowanego w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch konkurs MALUCH - edycja 2015 ( Moduł 1 )

119386 / 2009-04-24 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach - Katowice (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
PRZEBUDOWA PRZEPUSTU POD DROGĄ WOJEWÓDZKĄ NR 425 W KM 20+879 ORAZ REMONT DROGI OD KM 20+754 DO KM 21+004 W ZWIĄZKU Z DEFORMACJĄ KORPUSU DROGOWEGO WYNIKAJĄCĄ Z WYSTĄPIENIA ZJAWISK OSUWISKOWYCH W MIEJSCOWOŚCI RUDA KOZIELSKA

204487 / 2012-09-24 - Inny: Samorządowa jednostka budzetowa oświaty

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3 - Sosnowiec (śląskie)
CPV: 452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)
Wykonanie zadania p.n.: Zaprojektowanie i wykonanie remontu niecki basenu w zakresie: uszczelnienia, wykończenia powierzchni, wymiany elementów wyposażenia niecki oraz wymiany instalacji cyrkulacji wody basenowej