Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

257207 / 2012-12-05 - Administracja samorządowa / Burmistrz Miasta Piastowa (Piastów)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 257207

Data publikacji: 2012-12-05

Nazwa: Burmistrz Miasta Piastowa

Ulica: ul. 11 Listopada 2

Numer domu: 2

Miejscowość: Piastów

Kod pocztowy: 05-820

Województwo / kraj: mazowieckie

Numer telefonu: 022 7236499

Numer faxu: 022 7236600

Adres strony internetowej: www.piastow.pl

Regon: 00052703200000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Świadczenie usług pocztowych dotyczących przesyłek pocztowych o masie do 50 gram.

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie usług pocztowych polegających na przyjmowaniu i doręczaniu przesyłek listowych, poleconych, ekonomicznych i priorytetowych o wadze do 50 gram.

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: c;d;

zamowienie_pprawna:
art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a
art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. b

zamowienie_uzasadnienie:
Przedmiotem zamówienia jest świadczenie powszechnych usług pocztowych w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych do 50 gram
Świadczenie usług pocztowych do 50 g, w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r., Nr 189, poz. 1159 z późn. zm.):
1) w obrocie krajowym i zagranicznym, ekonomicznych i priorytetowych w zakresie:
a) przesyłek listowych nierejestrowanych,
b) przesyłek listowych rejestrowanych,
2) w obrocie krajowym w zakresie:
a) przesyłek reklamowych,
b) przesyłek pocztowych przyjmowanych na warunkach szczególnych ekonomicznych i priorytetowych,
3) w zakresie usług komplementarnych do przesyłek rejestrowanych w obrocie krajowym i zagranicznym,
4) w zakresie przesyłek zwracanych do Nadawcy po wyczerpaniu możliwości ich doręczenia lub wydania odbiorcy.
Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Pzp, Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi okoliczność, iż dane usługi mogą być świadczone tylko przez jednego Wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze.
Jak wynika z przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe, obecnie na rynku jest tylko jeden dostawca uprawniony do świadczenia usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym dla przesyłek zastrzeżonych do 50 g (art. 47 ust. 1 ww. ustawy), którym jest Poczta Polska S.A. W myśl art. 46 ust. 2 ww. ustawy Poczta Polska S.A. pełni funkcję operatora publicznego, mającego obowiązek świadczenia powszechnych usług w sposób ciągły (tzn. musi prowadzić swoją działalność niezależnie od jej rentowności) i na warunkach określonych przepisami Prawa pocztowego oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych z dnia 09 stycznia 2004r. (Dz. U. Nr 5 poz. 34 z późn. zm) wydanego na podstawie delegacji Prawa pocztowego zawartej w art. 46 ust. 3 (3. Minister właściwy do spraw łączności określi, w drodze rozporządzenia, warunki wykonywania powszechnych usług pocztowych przez operatora publicznego dotyczące:
1)minimalnych wymagań w zakresie jakości powszechnych usług pocztowych:
a)wskaźnika terminowości doręczeń przesyłek w obrocie krajowym, wyrażonego jako procentowy udział przesyłek doręczonych w określonych terminach, liczonych od dnia nadania do dnia doręczenia, w ogólnej liczbie nadanych przesyłek,
b)liczby i sposobu rozmieszczenia placówek operatora,
c)procentowego udziału nadawczych skrzynek pocztowych spełniających wymagania, o których mowa w art. 56 pkt 3,
2)wymagań w zakresie przyjmowania i doręczania przesyłek i przekazów pocztowych, w tym:
a)warunków przyjmowania przesyłek oraz przekazów pocztowych,
b) sposobu postępowania z przesyłkami uszkodzonymi, nieopłaconymi lub opłaconymi w kwocie niższej niż należna,
c)dokumentowania wykonania usługi doręczenia przesyłek rejestrowanych lub przekazów pocztowych,
d)terminów odbioru przesyłek lub przekazów pocztowych z placówki operatora,
e) wymagań w zakresie opakowania i wymiaru przesyłek,
3)terminów, po upływie których wymagania określone w pkt 1 lit. a i c zostaną osiągnięte,
4)sposobu świadczenia powszechnych usług pocztowych, biorąc pod uwagę ochronę interesów podmiotów korzystających z powszechnych usług pocztowych i sposób wykonywania tych usług, kierując się wymaganiami Europejskiego Komitetu Normalizacji, a w przypadku braku tych wymagań - innych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych, których Rzeczpospolita Polska jest członkiem.
Na podstawie tych przepisów Poczta Polska S.A. jako operator publiczny jest zobowiązana m.in. do zachowania określonych terminów doręczeń przesyłek oraz zobowiązana jest do posiadania na terenie kraju co najmniej 8.240 placówek, co daje gwarancję, w odróżnieniu od innych operatorów, dostarczania przesyłek na terenie całego kraju, jak i możliwość odbioru nie doręczonych przesyłek w siedzibie operatora. Z pełnienia funkcji operatora publicznego przez Pocztę Polską S.A. wynika również fakt, iż przesyłki pocztowe oraz przekazy pocztowe mają moc dokumentu urzędowego co reguluje art. 45 Prawa pocztowego. Takiej mocy - potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego przez operatora nie mającego statusu operatora publicznego - nie posiada. Oznacza to, że potwierdzenia nadania przesyłki wydane przez innych operatorów nie są dokumentami urzędowymi, tylko prywatnymi.
Zgodnie z poglądem wyrażonym w Komentarzu do kodeksu postępowania cywilnego (Jędrzejewska Maria, Witz Karol, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Warszawa 2009 LexisNexis wydanie III) przez Tadeusza Erecińskiego: przez domniemanie zgodności z prawdą dokument urzędowy staje się najbardziej wiarygodnym środkiem dowodowym w postępowaniu cywilnym, mającym dla sądu najczęściej rozstrzygające znaczenie. Dokument prywatny stanowi zaś tylko dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie (np. art. 245 kpc). W praktyce moc dokumentu urzędowego przejawia się tym, iż złożenie przez zamawiającego w toku postępowania sądowego lub administracyjnego potwierdzenia nadania posiadającego taką moc umożliwi mu wykazanie, iż określona przesyłka (np. wezwanie do zapłaty, oświadczenie o odstąpieniu) została doręczona adresatowi w określonej dacie. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy od momentu otrzymania przesyłki biegną terminy do dokonania określonych czynności.
Innymi regulacjami prawnymi w zakresie skutków nadania pisma w placówce pocztowej, które wyróżniają operatora publicznego od innych operatorów, są w szczególności: art. 57 § 5 pkt 2 kpa (termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało: nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego), art. 165 § 2 kpc (oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu) czy art. 198 b. ust. 2 zdanie drugie ustawy Pzp (złożenie skargi w placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z jego wniesieniem). Zamawiający jest organem administracji publicznej, zobowiązanym do stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Jednocześnie jest stroną w kilkuset postępowaniach cywilnych, toczących się zgodnie z procedurą określoną w kodeksie postępowania cywilnego.
Inni operatorzy pocztowi nie są w stanie świadczyć usług o takim charakterze, jaki jest konieczny do wykonywania zadań nałożonych na Zamawiającego. Wynika to z konkretnych uregulowań zawartych w kodeksie postępowania cywilnego, postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej. Należy stwierdzić, iż Poczta Polska S.A. ma unikatowe uprawnienia, których nie ma żaden inny podmiot na rynku mogący świadczyć usługi, które są konieczne do funkcjonowania Zamawiającego. Powyższe stwierdzenie znajduje potwierdzenie w Wyroku KIO z 14 grudnia 2011r. Sygn. akt KIO 2583)11 cytując: faktycznie zgodnie z art. 47 ust. 1 prawa pocztowego operatorowi publicznemu (...) przysługuje wyłączność świadczenia usług pocztowych polegających na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczania przesyłek pocztowych o masie nieprzekraczającej 50 gram (...) W przedmiotowym stanie faktycznym należy mieć na uwadze, iż monopol operatora publicznego w przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek pocztowych o masie nieprzekraczającej 50 gram nie wynika z woli zamawiającego a wprost z obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.
Zamawiający zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy Pzp jest zobowiązany do ustalenia z należytą starannością wartości zamówienia poprzez ustalenia całkowitego szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy, bez podatku od towarów i usług. Za komentarzem Becka Jerzy Pieróg Prawo zamówień publicznych Komentarz 10 wydanie 2010r., Ustawa Pzp nakazuje zamawiającemu ustalić (wyszacować) wartość zamówienia z należytą starannością. Kodeks cywilny określa w art. 355, iż należyta staranność to staranność ogólnie wymagana w stosunku do danego rodzaju (teza 2 str. 165). W przedmiotowym zamówieniu za należyta staranność należy uznać skalkulowanie wartości zamówienia na poziomie cennika operatora publicznego, a nie na poziomie operatora niepublicznego, to jest co najmniej dwu i półkrotnie wyższej niż cennik Poczty Polskiej S.A. Tym samym należy wskazać na bezprzedmiotowość organizowania przetargu w sytuacji gdy na usługi zastrzeżone dla Poczty Polskiej S.A. jako operatora publicznego, inni operatorzy pocztowi mogą oferować ceny - zgodnie z art. 47 ust. 2 ustawy Prawo pocztowe -nie niższe niż dwu i półkrotność cennika obowiązującego operatora publicznego. Zamawiający w sytuacji wykluczenia czy odrzucenia oferty operatora publicznego, zobowiązany byłby do unieważnienia postępowania zwłaszcza w kontekście przepisu art. 44 ustawy o finansach publicznych. Skoro można taniej uzyskać usługę przesyłki pocztowej przy jednoczesnej gwarancji jakości tej usługi, regulowanej prawem pocztowym dla usług operatora publicznego oraz uzyskując prawem przewidziane skutki doręczenia oraz mocy dokumentu urzędowego przesyłek, co opisano powyżej, to zamiar zawarcia umowy z wolnej ręki z operatorem publicznym, którym jest Poczta Polska S.A. jest słuszny. Powyższe uzasadnienie znajduje potwierdzenie w Wyroku KIO z 20 kwietnia 2012r. Sygn. akt KIO 685/12. Ponadto zgodnie z zapisami art. 5 ust 1 a ustawy Pzp w przypadku zamówień, których przedmiotem są usługi o charakterze niepriorytetowym, Zamawiający ma możliwość przeprowadzenia zamówienia z wolnej ręki także w innych uzasadnionych przypadkach niż określone w art. 67 ust. 1 ustawy Pzp, w szczególności jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków czy też uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań. Udzielenie zamówienia na świadczenie usług objętych przedmiotem zamówienia za cenę dwu i półkrotnie wyższą od ceny oferowanej przez Pocztę Polską S.A. byłoby naruszeniem ww. zasad. Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 2010r. w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowym i niepriorytetowym (Dz. U. nr 12, poz. 68) usługi te należy zaliczyć do kategorii nr 27 pt. inne usługi ujęte w Wykazie usług o charakterze niepriorytetowym (załączniku nr 2 do Rozporządzenia), bowiem żadnej kategorii począwszy od nr 1 do nr 26 nie przypisano kodów CPV właściwych usługom pocztowym tj. 64.11.00.00-0, 64.11.40.00-8, 64.11.30.00-1, 64.11.20.00-4. Również zachodzi przesłanka udzielenia zamówienia z wolnej ręki, na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Pzp, ponieważ Poczta Polska jako operator publiczny posiada wyłączność na świadczenie usług zastrzeżonych, wymienionych w art. 47 ust. 1 prawa pocztowego (operatorowi publicznemu przysługuje wyłączność, z zastrzeżeniem ust. 2, świadczenia usług pocztowych zwanych dalej usługami zastrzeżonymi polegających na (...)), ponieważ operatorzy niepubliczni mogą wykonywać te usługi, ale za wyższą ceną (dwu i półkrotność cennika operatora publicznego) a z treści samego art. 47 ust. 2 prawa pocztowego wynika, że Nie narusza wyłączności świadczenia usług zastrzeżonych przyjmowanie , przemieszczanie i doręczanie przesyłek wymienionych w ust. 1 (...). Na okoliczność, że wyłączności nie znosi art. 47 ust. 2 prawa pocztowego należy przywołać art. 67 ust. 3 ustawy Pzp, który wskazuje na zwolnienie z obowiązku powiadamiania Prezesa UZP o wszczęciu postępowania w trybie z wolnej ręki, jeśli przedmiotem zamówienia są m.in. zastrzeżone usługi pocztowe.
Ponadto, przywołując powyższy artykuł, należy - zgodnie z zasadami wykładni przepisów prawa - przyjąć zasadę racjonalności ustawodawcy. Z zasady tej wynika, iż skoro prawodawca jest racjonalny, to i jego dzieło w postaci aktu normatywnego jest racjonalne. Przyjmując założenie racjonalności ustawodawcy, który w ustawie Prawo zamówień publicznych przewidział, iż zamówienia, których przedmiotem są zastrzeżone usługi pocztowe są udzielane w trybie zamówienia z wolnej ręki, nie można przyjąć, iż w innych przepisach ten sam ustawodawca przyjął, iż powyższe zamówienia mają być udzielane w trybach konkurencyjnych. Operatorzy niepubliczni mogą świadczyć usługi zastrzeżone dla operatora publicznego (art. 47 ust. 2 prawa pocztowego), ale na innych warunkach niż operator publiczny, zarówno co do wymogów świadczenia usługi oraz cennika. Tym samym nie można stwierdzić, że na tych samych warunkach świadczone są usługi zastrzeżone przez więcej niż jednego operatora. Reasumując - fakt, że usługi zastrzeżone dla Poczty Polskiej S.A. mogą wykonywać inni operatorzy na warunkach określonych w art. 47 ust. 2 prawa pocztowego nie powoduje, że Poczta Polska S.A. nie zachowuje prawa wyłączności do usług zastrzeżonych na warunkach właściwych tylko dla niej jako operatora publicznego. Co w efekcie daje prawo zamawiającemu do korzystania, w przypadku zamówienia usług zastrzeżonych, z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit a i b ustawy Pzp, to jest do zamówienia z wolnej ręki. Powyższe stwierdzenie zawarte zostało w Wyroku KIO z 20 kwietnia 2012r. Sygn. akt KIO 685)12.

Nazwa wykonawcy:
Poczta Polska S.A. Przedstawicielstwo Handlowe w Płocku

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Bielska 14B

Miejscowość: Płock

Kod pocztowy: 09-400

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Kody CPV:
641100000 (Usługi pocztowe)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
641120004 (Usługi pocztowe dotyczące listów)

Podobne przetargi

28374 / 2013-01-21 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Wyszków - Wyszków (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie usług pocztowych o wadze do 50g w obrocie krajowym i zagranicznym

16897 / 2013-01-31 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Stołeczne Warszawa - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie na rzecz Zamawiającego usług pocztowych polegających na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu nierejestrowanych (zwykłych) przesyłek pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym

331691 / 2011-12-15 - Organ kontroli państwowej lub ochrony prawa, sąd lub trybunał

SÄ…d Apelacyjny w Warszawie - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Wykonanie usług pocztowych polegających na przyjmowaniu, przemieszczaniu i dostarczaniu przesyłek pocztowych dla Sądu Apelacyjnego w Warszawie

211309 / 2011-08-04 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Pracy m.st. Warszawy - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie powszechnych usług pocztowych w obrocie krajowym na potrzeby Urzędu Pracy m. st. Warszawy

46250 / 2012-02-15 - Administracja samorzÄ…dowa

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie powszechnych usług pocztowych polegających na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek listowych w tym ekonomicznych i priorytetowych o masie poniżej 50g oraz usług komplementarnych i specjalistycznych w obrocie krajowym i zagranicznym dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz 5 filii

67698 / 2013-02-18 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Warka - Warka (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie usług pocztowych dla przesyłek do 50g na lata 2013-2015 dla Urzędu Miejskiego w Warce

54900 / 2013-02-11 - Administracja samorzÄ…dowa

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie usług pocztowych na rzecz Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy w roku 2013

261785 / 2014-12-19 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Miejska Legionowo UrzÄ…d Miasta Legionowo - Legionowo (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym na potrzeby Urzędu Miasta Legionowo.

309882 / 2015-11-17 - Inny: Państwowa Jednostka Organizacja

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa Główny Urząd Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie usług pocztowych na rzecz Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w 2016 roku, których nadanie jest wymagane wyłącznie w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - nr postępowania P-3/2015

150203 / 2014-07-10 - Administracja rzÄ…dowa centralna

UrzÄ…d Lotnictwa Cywilnego - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Sukcesywne świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym

63198 / 2016-03-21 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiat Otwocki - Otwock (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek listowych, paczek i przekazów pocztowych oraz ich ewentualnych zwrotów na rzecz niżej wymienionych podmiotów: 1. Powiat Otwocki - Starostwo Powiatowe w Otwocku ul. Górna 13, 2. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku ul. Komunardów 10 3. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Otwocku ul. Sołecka 52

263718 / 2011-08-29 - Administracja samorzÄ…dowa

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 641100000 (Usługi pocztowe)
Świadczenie powszechnych usług pocztowych polegających na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek listowych w tym ekonomicznych i priorytetowych o masie poniżej 50g oraz usług komplementarnych i specjalnych w obrocie krajowym i zagranicznym dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie oraz 5 filii