202744 / 2009-06-22 - Instytucja ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego / Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie (Rzeszów)
Wykonanie termomodernizacji budynku Inspektoratu ZUS w Jarosławiu
Opis zamówienia
SPECYFIKACJA TECHNICZNAWYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH
Nazwa zamówienia: Termomodernizacja budynku Inspektoratu ZUS w Jarosławiu ul. Słowackiego 21
Obiekt-adres : Budynek Inspektoratu ZUS w Jarosławiu 37-500 Jarosław, ul. Słowackiego 21
Zamawiający-Inwestor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Rzeszów 35-075 Rzeszów, al. Piłsudskiego 12
1. PODSTAWA OPRACOWANIA
- audyt energetyczny budynku
- projekt techniczny kolorystyki elewacji budynku
- przepisy i normy obowiązujące w budownictwie
2. ZAKRES OPRACOWANIA
Przedmiotem opracowania jest projekt termomodernizacji budynku z odtworzeniem istniejącej kolorystyki elewacji budynku z wymianą obróbek blacharskich. Opracowanie obejmuje zakres wymagań dotyczących wykonania i odbioru robót oraz stanowić będzie dokument przetargowy i kontraktowy przy zleceniu i realizacji robót wymienionych na wstępie. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków jak również nie figuruje w ewidencji zabytków.
3. PODSTAWOWE DANE OBIEKTU·
długość budynku - 28,29m·
szerokość - 25,10m·
pow. zabudowy - 568,00m2·
pow. użytkowa - 1.631,00m2 ·
kubatura - 7.125,00m3
4. OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO
Budynek Inspektoratu ZUS w Jarosławiu jest obiektem o trzech kondygnacjach nadziemnych, częściowo podpiwniczony z dachem płaskim wentylowanym, krytym papą termozgrzewalną. Konstrukcję budynku stanowią ramy żelbetowe wylewane. Ścinany osłonowe murowane z bloczków gazobetonowych oraz cegły kratówki. Stolarka okienna z profili PCV oraz z profili aluminiowych w kolorze ciemnozielonym, szklona szkłem zespolonym. Stolarka drzwiowa zewnętrzna z profili aluminiowych w kolorze ciemnozielonym.Tynki elewacji akrylowe kornik Dryvit w kolorach RAL 9010 (biały) oraz 6002 (ciemna zieleń). Cokół budynku, okładzina z płyt piaskowca. Fragmenty elewacji z tynkiem Dryvit kolor RAL 6002 (ciemna zieleń) posiadają wystrój w formie boni tasiemkowych wykonanych w pionie o szerokości 2cm w odstępach co 25cm - wykonane z tynku Dryvit baranek o fakturze 1,5mm kolor RAL 6002 (ciemna zieleń)
5. ZAKRES PRAC TERMOMODERNIZACYJNYCH
W zakres przedmiotu zamówienia wchodzą roboty:
- obicie fragmentów istniejących tynków o braku lub słabej przyczepności
- demontaż okapników z blachy oraz obróbek nakryw i attyk
- demontaż rur spustowych
- demontaż przewodów instalacji odgromowej
- przygotowanie powierzchni ściany pod docieplenie
- wykonanie docieplenia ścian
- wykonanie elewacji z cienkowarstwowych tynków akrylowych (kolorystyka jak w stanie istniejącym) z odtworzeniem boni tasiemkowych
- montaż nowych okapników z blachy oraz obróbek nakryw i attyk
- montaż rur spustowych (z odzysku) - montaż instalacji odgromowej (z odzysku) 6. OPIS ROBÓT
6.1 Ocieplenie ścian osłonowych.
6.1.1 . Warstwa izolacyjna.Zgodnie z postanowieniami audytu energetycznego budynek nie spełnia wymagań w zakresie ochrony cieplnej budynków. Dla osiągnięcia wartości współczynnika przenikania ciepła U, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 (Dz. U. Nr 75, poz.690) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 lutego 2008r. W sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego (dz. U. Nr 33, poz.195) celowym jest docieplenie budynku płytami styropianowymi o grubości 5cm.
6.1.2. Materiały .Do docieplenia ścian należy stosować materiały odpowiadające wymaganiom aktualnych norm, bądź wymaganiom podanym w aprobatach technicznych wydanych przez jednostkę aprobującą tj. jednostkę organizacyjną upoważnioną do udzielania, zmiany i uchylania aprobat technicznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2004 r. w sprawie aprobat technicznych oraz jednostek organizacyjnych upoważnionych do ich wydawania (Dz.U. z dnia 23 listopada 2004 r.) . Bezwzględnie stosować należy materiały posiadające aprobatę techniczną dla całego systemu docieplenia . Schemat docieplenia budynku metodą bezspoinowych systemów ociepleń z wykorzystaniem płyt styropianowych
- ściana zewnętrzna (osłonowe)
- systemowa zaprawa klejąca do płyt styropianowych
- warstwa izolacji termicznej z płyt styropianowych
- łączniki mechaniczne
- siatka z włókna szklanego
- zaprawa klejąca do siatki
- farba gruntująca
- akrylowa wyprawa tynkarska
W omawianym przypadku warstwę izolacyjną stanowią płyty styropianowe odmiany EPS 70-040 gr.5cm.
Wszelkie prace należy wykonać zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcjach ITB Nr 334-2002 oraz Nr 418-2007, kartach technicznych poszczególnych elementów oferowanego systemu. Przed przystąpieniem do wykonywania prac ociepleniowych należy dokładnie ocenić wytrzymałość podłoża. Powinno ono być mocne, suche i czyste. Kruszący się tynk, słabo przylegające powłoki malarskie, występujące algi i grzyby należy bezwzględnie usunąć. Znaczne nierówności i wgłębienia do 2 cm, należy wypełnić zaprawą wyrównującą oferowanego systemu (np. GREINPLAST ZW). Jeżeli nierówności są większe niż 2 cm należy je wyrównać naklejając odpowiednio grubszą warstwę materiału izolacyjnego (styropian). W przypadku podłoży o zwiększonej chłonności należy zagruntować je gruntem głęboko penetrującym np. GREINPLAST U. W celu uzyskania całkowitej pewności, że przygotowane podłoże jest wystarczająco mocne należy wykonać próby przyklejenia styropianu w różnych miejscach elewacji (8 - 10 próbek). Po trzech do sześciu dni (w zależności od warunków atmosferycznych), należy wykonać próbę odrywania. Rozerwanie materiału ociepleniowego w jego strukturze świadczy o jakości podłoża umożliwiającej prawidłowe wykonanie zadania. Roboty termomodernizacyjne należy realizować w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Temperatura podłoża oraz otoczenia, zarówno w trakcie robót jak i w okresie schnięcia zapraw i tynków powinna wynosić od +5°C do + 25°C. Na czas trwania robót elewacja powinna zostać osłonięta i zabezpieczona przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, w tym opadów oraz nadmiernym nasłonecznieniem.
Mocowanie listew cokołowych
Listwa cokołowa aluminiowa powinna być dostosowana do grubości stosowanego materiału izolacyjnego (płyty EPS) i montowana przy użyciu rozporowych łączników mechanicznych rozmieszczonych w odległości max 50 centymetrów. Listwa cokołowa musi być zamontowana wokół całego budynku. Na narożach budynku listwę cokołową należy przyciąć pod odpowiednim kątem i zamontować za pomocą łącznika mechanicznego. Jeżeli łączymy dwie listwy, na krawędziach obu listew należy bezwzględnie zamocować łączniki mechaniczne.
Mocowanie płyt styropianowych
Realizację robót należy rozpocząć od zamocowania na ścianie listwy cokołowej (startowej). Ułatwia ona zachowanie równomiernego poziomu przy układaniu pierwszej i kolejnych warstw płyt styropianowych, a także stanowi wzmocnienie dolnej części systemu. Pierwszy rząd płyt styropianowych należy zamocować opierając je na listwie startowej. Układanie kolejnych odbywa się stosując przewiązania w tzw. cegiełkę (mijankowy układ spoin). Takie przesunięcie należy wykonać zarówno na powierzchni ściany, jak w narożach budynku. Płyty styropianowe należy układać w taki sposób, by nie powstały pomiędzy nimi szczeliny większe niż 2mm. Niedopuszczalne jest szpachlowanie styków płyt zaprawą klejową, ponieważ w miejscach tych powstają tzw. mostki termiczne. Powstałe szczeliny należy uzupełnić obojętną dla styropianu pianką poliuretanową. Głównym elementem mocującym styropian do podłoża jest zaprawa klejąca do płyt styropianowych oferowanego systemu. Zaprawę należy nakładać na powierzchnie płyt metodą pasmowo-punktową. Szerokość zaprawy ułożonej wzdłuż krawędzi płyty powinna wynosić co najmniej 3cm. Na pozostałej powierzchni należy nałożyć równomiernie sześć placków o średnicy 8÷12cm. Po nałożeniu zaprawy płytę należy bezzwłocznie przyłożyć do podłoża i docisnąć. Na całej powierzchni ocieplenia należy stosować dodatkowe mocowanie w postaci łączników mechanicznych w ilości 4szt na 1m². Dodatkowe mocowania należy wykonać po upływie co najmniej 24 godzin po przyklejeniu płyt styropianowych. Długość łączników mechanicznych należy dobrać tak aby głębokość ich mocowania w murze wynosiła co najmniej 9cm.
Wykonanie warstwy zbrojącej (zatopienie siatki)
Jako warstwę zbrojącą należy zastosować siatkę z włókna szklanego zatopioną w zaprawie klejowej oferowanego systemu. Do wykonania warstwy zbrojącej można przystąpić nie wcześniej niż po trzech dniach od przyklejenia płyt styropianowych. Przed przystąpieniem do nakładania zaprawy klejowej powierzchnię płyt styropianowych przeszlifować. Ma to na celu poprawienie przyczepności zaprawy klejącej do powierzchni styropianu oraz wyrównanie uskoków sąsiednich płyt, jak również w znaczny sposób wpływa na wygląd estetyczny wyprawy tynkarskiej. Niedozwolone jest wykonanie warstwy zbrojącej bez szlifowania styropianu. Warstwę zbrojącą należy wykonać do 7 dni od momentu szlifowania styropianu. Pozostawienie styropianu na dłuższy okres wiąże się z koniecznością ponownego szlifowania. Na wszystkich narożach pionowych budynku oraz na wszystkich narożach ościeży drzwi i okien należy wkleić aluminiowe listwy narożne. W dalszej kolejności należy wzmocnić powierzchnie ścian w sąsiedztwie styku pionowych i poziomych naroży otworów okiennych i drzwiowych poprzez zatopienie w zaprawie pasków siatki o wymiarach ok. 20 x 30cm. Paski te powinny być ustawione pod kątem 45° do linii wyznaczonych przez krawędzie ościeży. Wykonanie warstwy zbrojącej polega na rozprowadzeniu zaprawy klejowej do siatki i styropianu równomiernie po całej powierzchni termoizolacji i wtopieniu w nią kolejnych pasów siatki. Należy wcisnąć najpierw siatkę w kilku punktach, a potem zatopić cały pas pacą zębatą. Prawidłowo zatopiona siatka powinna być całkowicie niewidoczna spod powierzchni kleju i nie powinna stykać się bezpośrednio z powierzchnią płyty. Warstwa zbrojąca musi być warstwą ciągłą tzn. że kolejne pasy siatki muszą być układane z zakładem min. 10cm. na narożach zakład powinien wynosić 15cm. Zakłady siatki nie mogą pokrywać się ze spoinami między płytami styropianowymi. Na wysokość 2,0m od poziomu terenu należy stosować dwie warstwy siatki. Ostatnią czynnością jest wygładzenie warstwy zbrojącej pacą metalową.
Warstwa wykończeniowa.
Po całkowitym wyschnięciu kleju (ok. 3 dni) ściany należy przemalować farbą gruntującą oferowanego systemu. Podłoża tynków gdzie występują ciemne kolory (RAL 6002) należy stosować farby podkładowe w kolorze zbliżonym do tynku. Farba gruntująca ma za zadanie wzmocnienie i impregnuję kleju oraz izolację pod względem chemicznym warstwy tynku od podłoża oraz tworzy warstwę kontaktową z tynkiem. Jako warstwę wykończeniową przewidziano tynk cienkowarstwowy akrylowy kornik o uziarnieniu 2,0mm kolor RAL 9010 (biały) oraz RAL 6002 (ciemna zieleń) - zgodnie z zatwierdzonym PT Kolorystyka elewacji. Płaszczyzny wykończone kolorem RAL 6002 dodatkowo z wystrojem architektonicznym w formie boni tasiemkowych wykonanych w pionie o szerokości 2cm w odstępach co 25cm wykonane z tynku baranek o uziarnieniu 1,5mm w kolorze RAL 6002. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować np. w narożnikach, załamaniach budynku, pod rurami spustowymi. Tynkowaną powierzchnię należy chronić zarówno w trakcie prac jaki w czasie wysychania tynku przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych.Temperatura podłoża i otoczenia w czasie wykonywania prac i wysychania tynku powinna wynosić +5°C do + 25°C. Aby uniknąć różnic w odcieniach barw należy na jedną powierzchnię nakładać tynk o tej samej dacie produkcji .
7. OPIS ZEWNĘTRZNYCH ROBÓT BUDOWLANYCH
7.1 Parapety i obróbki zewnętrzne
Przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych należy zdemontować istniejące rury spustowe oraz okapniki zewnętrzne z blachy. Po zrealizowaniu robót dociepleniowych należy ponownie zamontować rury spustowe (z odzysku) po uprzednim wyprostowaniu i dwukrotnym pomalowaniu, przewody instalacji odgromowej (z odzysku) oraz zamontować nowe okapniki oraz obróbki attyk, które należy wykonać z blachy powlekanej w kolorze ciemna zieleń o grubości 0,70 -1,00 mm. Przed wykonaniem okapników należy ich wymiary sprawdzić zgodnie ze stanem rzeczywistym .
7.2 Elementy zewnętrzne
Przed przystąpieniem do realizacji robót należy zdemontować elementy instalacji odgromowej, lampy na wysięgnikach oraz istniejące urządzenia (klimatyzatory - o ile zajdzie taka potrzeba). Instalację odgromową jak w stanie istniejącym, lampy na wysięgnikach oraz urządzenia należy ponownie zamontować po wykonaniu robót związanych z termomodernizacją budynku. Zewnętrzne elementy stalowe takie jak balustrady schodów, drzwi, kraty zabezpieczyć przed uszkodzeniem i zabrudzeniem na czas realizacji robót. Koszty robót o których mowa należy ująć w kosztach ogólnych poszczególnych cen jednostkowych oferty.
8. Przygotowanie i organizacja robót.
Zamawiający przekaże Wykonawcy plac budowy w całości lub w takich fragmentach, które będą niezbędne do realizacji zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji. Wykonawca opracuje i przedłoży do akceptacji Zamawiającemu kompleksowy harmonogram realizacji robót.
9. Opis robót towarzyszących.
Do robót towarzyszących należy wykonanie badań powykonawczych (realizowanych przez wykonawcę w ramach kosztów zadania) instalacji odgromowej. Protokół z badań stanowić będzie załącznik do protokołu odbioru końcowego robót. Ponadto roboty towarzyszące obejmują zabezpieczenie terenu budowy i rusztowań przed dostępem osób trzecich. Zamawiający nie zabezpiecza na czas trwania robót zaplecza socjalnego jak również magazynowego - organizacja zaplecza należy do obowiązków Wykonawcy
10. Zabezpieczenie interesów osób trzecich
Wszelkie roboty przygotowawcze i budowlane, będą realizowane na terenie będącym we władaniu Zamawiającego.Wykonawca zobowiązany jest do ochrony przed uszkodzeniem lub zniszczeniem własności zamawiającego, własności publicznej lub prywatnej.Wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ochrony p.poż., w tym :
-utrzymania sprawnych urządzeń gaśniczych
-właściwego magazynowania materiałów łatwopalnych itd.
Wykonawca jest odpowiedzialny za wszelkie straty spowodowane pożarem, jako rezultatem niewłaściwie prowadzonych robót budowlanych albo przez pracowników wykonawcy.
10.5 Ochrona środowiskaZgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 24 września 2002r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportów o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. 2002r. Nr. 176, poz. 1490), przedmiotowe zadanie nie wykazuje znamion inwestycji szczególnie szkodliwej dla środowiska i zdrowia ludzi, nie morze pogorszyć stanu środowiska i nie wymaga opracowania ocen lub raportu.Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za utrzymanie placu budowy w zadowalającym stanie i porządku, od momentu jego przyjęcia do czasu odbioru końcowego. W miarę postępu robót, plac budowy i jego otoczenie powinno być uprzątane z nadmiaru materiałów, zbędnego sprzętu i zanieczyszczeń.
10.6 Warunki bezpieczeństwa pracyZgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz. U. Z 2003 r. Nr. 120, poz. 1126) dla przedmiotowego zakresu robót budowlanych, jest wymagana informacja i plan bioz. Podczas realizacji zadania budowlanego, Wykonawca będzie przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
10.8. Warunki dotyczące organizacji ruchuRoboty będące przedmiotem niniejszych specyfikacji, nie wymagają zmian organizacji ruchu. W trakcie wyładunku materiałów budowlanych, należy pojazdy oznakować i zachować szczególną ostrożność. Na terenie przylegającym do budynku Inspektoratu, mogą znajdować się pojazdy pracowników oraz interesantów Zakładu.
10.10 Zabezpieczenie chodników i jezdniRoboty będące przedmiotem niniejszej specyfikacji, wymagają zabezpieczenia terenu przy ścianach budynku, w miejscach transportu pionowego materiałów budowlanych i wykonania termorenowacji budynku. W trakcie transportu materiałów budowlanych, niedopuszczalne jest wykonywanie manewrów nad nawierzchniami przeznaczonymi do ruchu pieszego.
10.11 Wymagania dotyczące właściwości wyrobów budowlanych
Zgodnie z postanowieniami Art.10 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, przy wykonywaniu robót należy stosować wyroby dopuszczone do obrotu i stosowania w budownictwie. Wszystkie materiały użyte do wykonania robót powinny posiadać krajową deklarację zgodności z Polską Normą Wyrobu lub aprobatą techniczną. Producent wyrobu składa taką deklarację na swoją odpowiedzialność. Wykonawca jest zobowiązany do składowania i przechowywania materiałów w sposób zapewniający ich właściwą jakość i przydatność do robót. Wszystkie materiały i urządzenia muszą być objęte gwarancją.
10.12 Wymagania dotyczące sprzętu i maszyn
Wykonawca jest zobowiązany do używania jedynie takiego sprzętu, który nie spowoduje niekorzystnego wpływu na jakość wykonywanych robót, zarówno w miejscu tych robót, jak też przy wykonywaniu czynności pomocniczych oraz w czasie transportu, załadunku i wyładunku materiałów, sprzętu itp. Sprzęt używany przez Wykonawcę powinien uzyskać akceptację przedstawiciela Inwestora.
10.13. Wymagania dotyczące środków transportu
Wszystkie elementy mają być dostarczane w opakowaniach producenta, zabezpieczających przed uszkodzeniem w czasie transportowania. Elementy drobne dostarczane są przez Wykonawcę w pojemnikach zapobiegających zgubieniu i zniszczeniu. Wszystkie materiały dostarczane będą samochodami dostawczymi, zamkniętymi. Transport ręczny na miejsce wbudowania oraz z użyciem żurawia samochodowego, podnośnika jednomasztowego, rusztowania wiszącego i żurawia okiennego przenośnego. Wykonawca przedstawia do akceptacji Zamawiającego dobór środków transportu. Wykonawca będzie usuwał na bieżąco, na swój koszt, wszelkie zanieczyszczenia spowodowane jego pojazdami na drogach publicznych oraz dojazdach do terenu budowy.
10.14 Wymagania dotyczące wykonania robót budowlanych
Wszystkie roboty należy wykonać zgodnie z instrukcjami montażowymi producentów, obowiązującymi normami branżowymi, przepisami bhp i ppoż. oraz Warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano- montażowych - Vademecum budowlane, Wydawnictwo Arkady Warszawa 2002r. sprawdzając aktualność norm i przepisów wymienionych w tym opracowaniu, przepisami prawa budowlanego, ustaleniami podjętymi w czasie pełnienia nadzoru inwestorskiego. Wszelkie prace należy prowadzić pod nadzorem technicznym sprawowanym przez uprawnionego kierownika budowy oraz inspektora nadzoru. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za jakość wykonania wszystkich elementów i rodzajów robót wchodzących w skład zadania budowlanego. Wykonanie każdego rodzaju robót powinno być odnotowane w dzienniku budowy, ewentualnie w protokole odbioru, w dokumentach badań i pomiarów. W okresie realizacji kontraktu, Wykonawca zobowiązany jest do prowadzenia, przechowywania i zabezpieczenia następujących dokumentów budowy:
- dziennik budowy- księgi obmiarów
- dokumentów badań i oznaczeń laboratoryjnych
- certyfikatów i aprobat technicznych wbudowanych elementów budowlanych
- protokołów odbioru robótPomiary i wyniki badań muszą być prowadzone na odpowiednich formularzach i podpisane przez Wykonawcę i Inwestora.
11. KONTROLA I BADANIA JAKOŚCI WYROBÓW I ROBÓT BUDOWLANYCH
Za jakość zastosowanych materiałów i wykonanych robót oraz ich zgodność z wymaganiami, odpowiedzialny jest Wykonawca robót. Celem kontroli jest stwierdzenie osiągnięcia założonej jakości wykonywanych robót. Jakość robót budowlanych jest sprawdzana przez osoby upoważnione, wymienione w odpowiednich przepisach Prawa budowlanego. W trakcie robót należy kontrolować prawidłowość zabudowy, podwieszenia, mocowania i zabezpieczenia antykorozyjnego elementów stalowych oraz uszczelnień. Do obowiązku wykonawcy należy opracowanie i przedstawienie do aprobaty inwestora, projektu organizacji robót w którym przedstawia się zamierzony sposób wykonania robót, możliwości techniczne, kadrowe i organizacyjne gwarantujący wykonanie robót zgodnie z projektem. Projekt organizacji robót powinien zawierać:Opis organizacji wykonania robót w tym: terminy, sposób prowadzenia robót,Plan BiOZ,Wykaz maszyn i urządzeń stosowanych na budowie z podaniem ich parametrów technicznych oraz opisem wyposażenia w mechanizmy do sterowania i urządzenia pomiarowo-kontrolne, Wykaz środków transportu (rodzaje i ilość), Wykaz osób odpowiedzialnych za jakość i terminowość wykonania poszczególnych elementów robót,Wykaz zespołów roboczych, opis ich kwalifikacji i przygotowania praktycznego,Do obowiązków Wykonawcy w zakresie materiałów między innymi należy :Wyegzekwowanie od producenta (dostawcy) materiałów odpowiedniej jakości,Przestrzeganie takich warunków transportu i przechowywania materiałów ,które zagwarantują zachowanie ich jakości i przydatności do planowanych robót,Określenie i uzgodnienie takich warunków dostaw (wielkości i częstotliwości), aby mogła być zapewniona rytmiczność robót,Prowadzenie systematycznej kontroli jakości otrzymywanych materiałów,Zgromadzenie na składowiskach przed rozpoczęciem robót takiej ilości materiałów, która pozwoli zrealizować je w sposób płynny.Wszystkie wykonane roboty i użyte materiały powinny być zgodne z projektem, Polskimi Normami (aprobatami technicznymi), warunkami technicznymi i ST.
Numer biuletynu: 1
Pozycja w biuletynie: 202744
Data publikacji: 2009-06-22
Nazwa:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie
Ulica: Al. Piłsudskiego 12
Numer domu: 12
Miejscowość: Rzeszów
Kod pocztowy: 35-075
Województwo / kraj: podkarpackie
Numer telefonu: 017 8675000
Numer faxu: 017 8523638
Regon: 00001775600180
Typ ogłoszenia: ZP-400
Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak
Ogłoszenie dotyczy: 1
Rodzaj zamawiającego:
Instytucja ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego
Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wykonanie termomodernizacji budynku Inspektoratu ZUS w Jarosławiu
Rodzaj zamówienia: B
Przedmiot zamówienia:
SPECYFIKACJA TECHNICZNAWYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH
Nazwa zamówienia: Termomodernizacja budynku Inspektoratu ZUS w Jarosławiu ul. Słowackiego 21
Obiekt-adres : Budynek Inspektoratu ZUS w Jarosławiu 37-500 Jarosław, ul. Słowackiego 21
Zamawiający-Inwestor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Rzeszów 35-075 Rzeszów, al. Piłsudskiego 12
1. PODSTAWA OPRACOWANIA
- audyt energetyczny budynku
- projekt techniczny kolorystyki elewacji budynku
- przepisy i normy obowiązujące w budownictwie
2. ZAKRES OPRACOWANIA
Przedmiotem opracowania jest projekt termomodernizacji budynku z odtworzeniem istniejącej kolorystyki elewacji budynku z wymianą obróbek blacharskich. Opracowanie obejmuje zakres wymagań dotyczących wykonania i odbioru robót oraz stanowić będzie dokument przetargowy i kontraktowy przy zleceniu i realizacji robót wymienionych na wstępie. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków jak również nie figuruje w ewidencji zabytków.
3. PODSTAWOWE DANE OBIEKTU·
długość budynku - 28,29m·
szerokość - 25,10m·
pow. zabudowy - 568,00m2·
pow. użytkowa - 1.631,00m2 ·
kubatura - 7.125,00m3
4. OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO
Budynek Inspektoratu ZUS w Jarosławiu jest obiektem o trzech kondygnacjach nadziemnych, częściowo podpiwniczony z dachem płaskim wentylowanym, krytym papą termozgrzewalną. Konstrukcję budynku stanowią ramy żelbetowe wylewane. Ścinany osłonowe murowane z bloczków gazobetonowych oraz cegły kratówki. Stolarka okienna z profili PCV oraz z profili aluminiowych w kolorze ciemnozielonym, szklona szkłem zespolonym. Stolarka drzwiowa zewnętrzna z profili aluminiowych w kolorze ciemnozielonym.Tynki elewacji akrylowe kornik Dryvit w kolorach RAL 9010 (biały) oraz 6002 (ciemna zieleń). Cokół budynku, okładzina z płyt piaskowca. Fragmenty elewacji z tynkiem Dryvit kolor RAL 6002 (ciemna zieleń) posiadają wystrój w formie boni tasiemkowych wykonanych w pionie o szerokości 2cm w odstępach co 25cm - wykonane z tynku Dryvit baranek o fakturze 1,5mm kolor RAL 6002 (ciemna zieleń)
5. ZAKRES PRAC TERMOMODERNIZACYJNYCH
W zakres przedmiotu zamówienia wchodzą roboty:
- obicie fragmentów istniejących tynków o braku lub słabej przyczepności
- demontaż okapników z blachy oraz obróbek nakryw i attyk
- demontaż rur spustowych
- demontaż przewodów instalacji odgromowej
- przygotowanie powierzchni ściany pod docieplenie
- wykonanie docieplenia ścian
- wykonanie elewacji z cienkowarstwowych tynków akrylowych (kolorystyka jak w stanie istniejącym) z odtworzeniem boni tasiemkowych
- montaż nowych okapników z blachy oraz obróbek nakryw i attyk
- montaż rur spustowych (z odzysku) - montaż instalacji odgromowej (z odzysku) 6. OPIS ROBÓT
6.1 Ocieplenie ścian osłonowych.
6.1.1 . Warstwa izolacyjna.Zgodnie z postanowieniami audytu energetycznego budynek nie spełnia wymagań w zakresie ochrony cieplnej budynków. Dla osiągnięcia wartości współczynnika przenikania ciepła U, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 (Dz. U. Nr 75, poz.690) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 14 lutego 2008r. W sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego (dz. U. Nr 33, poz.195) celowym jest docieplenie budynku płytami styropianowymi o grubości 5cm.
6.1.2. Materiały .Do docieplenia ścian należy stosować materiały odpowiadające wymaganiom aktualnych norm, bądź wymaganiom podanym w aprobatach technicznych wydanych przez jednostkę aprobującą tj. jednostkę organizacyjną upoważnioną do udzielania, zmiany i uchylania aprobat technicznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2004 r. w sprawie aprobat technicznych oraz jednostek organizacyjnych upoważnionych do ich wydawania (Dz.U. z dnia 23 listopada 2004 r.) . Bezwzględnie stosować należy materiały posiadające aprobatę techniczną dla całego systemu docieplenia . Schemat docieplenia budynku metodą bezspoinowych systemów ociepleń z wykorzystaniem płyt styropianowych
- ściana zewnętrzna (osłonowe)
- systemowa zaprawa klejąca do płyt styropianowych
- warstwa izolacji termicznej z płyt styropianowych
- łączniki mechaniczne
- siatka z włókna szklanego
- zaprawa klejąca do siatki
- farba gruntująca
- akrylowa wyprawa tynkarska
W omawianym przypadku warstwę izolacyjną stanowią płyty styropianowe odmiany EPS 70-040 gr.5cm.
Wszelkie prace należy wykonać zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcjach ITB Nr 334-2002 oraz Nr 418-2007, kartach technicznych poszczególnych elementów oferowanego systemu. Przed przystąpieniem do wykonywania prac ociepleniowych należy dokładnie ocenić wytrzymałość podłoża. Powinno ono być mocne, suche i czyste. Kruszący się tynk, słabo przylegające powłoki malarskie, występujące algi i grzyby należy bezwzględnie usunąć. Znaczne nierówności i wgłębienia do 2 cm, należy wypełnić zaprawą wyrównującą oferowanego systemu (np. GREINPLAST ZW). Jeżeli nierówności są większe niż 2 cm należy je wyrównać naklejając odpowiednio grubszą warstwę materiału izolacyjnego (styropian). W przypadku podłoży o zwiększonej chłonności należy zagruntować je gruntem głęboko penetrującym np. GREINPLAST U. W celu uzyskania całkowitej pewności, że przygotowane podłoże jest wystarczająco mocne należy wykonać próby przyklejenia styropianu w różnych miejscach elewacji (8 - 10 próbek). Po trzech do sześciu dni (w zależności od warunków atmosferycznych), należy wykonać próbę odrywania. Rozerwanie materiału ociepleniowego w jego strukturze świadczy o jakości podłoża umożliwiającej prawidłowe wykonanie zadania. Roboty termomodernizacyjne należy realizować w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Temperatura podłoża oraz otoczenia, zarówno w trakcie robót jak i w okresie schnięcia zapraw i tynków powinna wynosić od +5°C do + 25°C. Na czas trwania robót elewacja powinna zostać osłonięta i zabezpieczona przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, w tym opadów oraz nadmiernym nasłonecznieniem.
Mocowanie listew cokołowych
Listwa cokołowa aluminiowa powinna być dostosowana do grubości stosowanego materiału izolacyjnego (płyty EPS) i montowana przy użyciu rozporowych łączników mechanicznych rozmieszczonych w odległości max 50 centymetrów. Listwa cokołowa musi być zamontowana wokół całego budynku. Na narożach budynku listwę cokołową należy przyciąć pod odpowiednim kątem i zamontować za pomocą łącznika mechanicznego. Jeżeli łączymy dwie listwy, na krawędziach obu listew należy bezwzględnie zamocować łączniki mechaniczne.
Mocowanie płyt styropianowych
Realizację robót należy rozpocząć od zamocowania na ścianie listwy cokołowej (startowej). Ułatwia ona zachowanie równomiernego poziomu przy układaniu pierwszej i kolejnych warstw płyt styropianowych, a także stanowi wzmocnienie dolnej części systemu. Pierwszy rząd płyt styropianowych należy zamocować opierając je na listwie startowej. Układanie kolejnych odbywa się stosując przewiązania w tzw. cegiełkę (mijankowy układ spoin). Takie przesunięcie należy wykonać zarówno na powierzchni ściany, jak w narożach budynku. Płyty styropianowe należy układać w taki sposób, by nie powstały pomiędzy nimi szczeliny większe niż 2mm. Niedopuszczalne jest szpachlowanie styków płyt zaprawą klejową, ponieważ w miejscach tych powstają tzw. mostki termiczne. Powstałe szczeliny należy uzupełnić obojętną dla styropianu pianką poliuretanową. Głównym elementem mocującym styropian do podłoża jest zaprawa klejąca do płyt styropianowych oferowanego systemu. Zaprawę należy nakładać na powierzchnie płyt metodą pasmowo-punktową. Szerokość zaprawy ułożonej wzdłuż krawędzi płyty powinna wynosić co najmniej 3cm. Na pozostałej powierzchni należy nałożyć równomiernie sześć placków o średnicy 8÷12cm. Po nałożeniu zaprawy płytę należy bezzwłocznie przyłożyć do podłoża i docisnąć. Na całej powierzchni ocieplenia należy stosować dodatkowe mocowanie w postaci łączników mechanicznych w ilości 4szt na 1m². Dodatkowe mocowania należy wykonać po upływie co najmniej 24 godzin po przyklejeniu płyt styropianowych. Długość łączników mechanicznych należy dobrać tak aby głębokość ich mocowania w murze wynosiła co najmniej 9cm.
Wykonanie warstwy zbrojącej (zatopienie siatki)
Jako warstwę zbrojącą należy zastosować siatkę z włókna szklanego zatopioną w zaprawie klejowej oferowanego systemu. Do wykonania warstwy zbrojącej można przystąpić nie wcześniej niż po trzech dniach od przyklejenia płyt styropianowych. Przed przystąpieniem do nakładania zaprawy klejowej powierzchnię płyt styropianowych przeszlifować. Ma to na celu poprawienie przyczepności zaprawy klejącej do powierzchni styropianu oraz wyrównanie uskoków sąsiednich płyt, jak również w znaczny sposób wpływa na wygląd estetyczny wyprawy tynkarskiej. Niedozwolone jest wykonanie warstwy zbrojącej bez szlifowania styropianu. Warstwę zbrojącą należy wykonać do 7 dni od momentu szlifowania styropianu. Pozostawienie styropianu na dłuższy okres wiąże się z koniecznością ponownego szlifowania. Na wszystkich narożach pionowych budynku oraz na wszystkich narożach ościeży drzwi i okien należy wkleić aluminiowe listwy narożne. W dalszej kolejności należy wzmocnić powierzchnie ścian w sąsiedztwie styku pionowych i poziomych naroży otworów okiennych i drzwiowych poprzez zatopienie w zaprawie pasków siatki o wymiarach ok. 20 x 30cm. Paski te powinny być ustawione pod kątem 45° do linii wyznaczonych przez krawędzie ościeży. Wykonanie warstwy zbrojącej polega na rozprowadzeniu zaprawy klejowej do siatki i styropianu równomiernie po całej powierzchni termoizolacji i wtopieniu w nią kolejnych pasów siatki. Należy wcisnąć najpierw siatkę w kilku punktach, a potem zatopić cały pas pacą zębatą. Prawidłowo zatopiona siatka powinna być całkowicie niewidoczna spod powierzchni kleju i nie powinna stykać się bezpośrednio z powierzchnią płyty. Warstwa zbrojąca musi być warstwą ciągłą tzn. że kolejne pasy siatki muszą być układane z zakładem min. 10cm. na narożach zakład powinien wynosić 15cm. Zakłady siatki nie mogą pokrywać się ze spoinami między płytami styropianowymi. Na wysokość 2,0m od poziomu terenu należy stosować dwie warstwy siatki. Ostatnią czynnością jest wygładzenie warstwy zbrojącej pacą metalową.
Warstwa wykończeniowa.
Po całkowitym wyschnięciu kleju (ok. 3 dni) ściany należy przemalować farbą gruntującą oferowanego systemu. Podłoża tynków gdzie występują ciemne kolory (RAL 6002) należy stosować farby podkładowe w kolorze zbliżonym do tynku. Farba gruntująca ma za zadanie wzmocnienie i impregnuję kleju oraz izolację pod względem chemicznym warstwy tynku od podłoża oraz tworzy warstwę kontaktową z tynkiem. Jako warstwę wykończeniową przewidziano tynk cienkowarstwowy akrylowy kornik o uziarnieniu 2,0mm kolor RAL 9010 (biały) oraz RAL 6002 (ciemna zieleń) - zgodnie z zatwierdzonym PT Kolorystyka elewacji. Płaszczyzny wykończone kolorem RAL 6002 dodatkowo z wystrojem architektonicznym w formie boni tasiemkowych wykonanych w pionie o szerokości 2cm w odstępach co 25cm wykonane z tynku baranek o uziarnieniu 1,5mm w kolorze RAL 6002. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować np. w narożnikach, załamaniach budynku, pod rurami spustowymi. Tynkowaną powierzchnię należy chronić zarówno w trakcie prac jaki w czasie wysychania tynku przed bezpośrednim nasłonecznieniem, działaniem wiatru i opadów atmosferycznych.Temperatura podłoża i otoczenia w czasie wykonywania prac i wysychania tynku powinna wynosić +5°C do + 25°C. Aby uniknąć różnic w odcieniach barw należy na jedną powierzchnię nakładać tynk o tej samej dacie produkcji .
7. OPIS ZEWNĘTRZNYCH ROBÓT BUDOWLANYCH
7.1 Parapety i obróbki zewnętrzne
Przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych należy zdemontować istniejące rury spustowe oraz okapniki zewnętrzne z blachy. Po zrealizowaniu robót dociepleniowych należy ponownie zamontować rury spustowe (z odzysku) po uprzednim wyprostowaniu i dwukrotnym pomalowaniu, przewody instalacji odgromowej (z odzysku) oraz zamontować nowe okapniki oraz obróbki attyk, które należy wykonać z blachy powlekanej w kolorze ciemna zieleń o grubości 0,70 -1,00 mm. Przed wykonaniem okapników należy ich wymiary sprawdzić zgodnie ze stanem rzeczywistym .
7.2 Elementy zewnętrzne
Przed przystąpieniem do realizacji robót należy zdemontować elementy instalacji odgromowej, lampy na wysięgnikach oraz istniejące urządzenia (klimatyzatory - o ile zajdzie taka potrzeba). Instalację odgromową jak w stanie istniejącym, lampy na wysięgnikach oraz urządzenia należy ponownie zamontować po wykonaniu robót związanych z termomodernizacją budynku. Zewnętrzne elementy stalowe takie jak balustrady schodów, drzwi, kraty zabezpieczyć przed uszkodzeniem i zabrudzeniem na czas realizacji robót. Koszty robót o których mowa należy ująć w kosztach ogólnych poszczególnych cen jednostkowych oferty.
8. Przygotowanie i organizacja robót.
Zamawiający przekaże Wykonawcy plac budowy w całości lub w takich fragmentach, które będą niezbędne do realizacji zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji. Wykonawca opracuje i przedłoży do akceptacji Zamawiającemu kompleksowy harmonogram realizacji robót.
9. Opis robót towarzyszących.
Do robót towarzyszących należy wykonanie badań powykonawczych (realizowanych przez wykonawcę w ramach kosztów zadania) instalacji odgromowej. Protokół z badań stanowić będzie załącznik do protokołu odbioru końcowego robót. Ponadto roboty towarzyszące obejmują zabezpieczenie terenu budowy i rusztowań przed dostępem osób trzecich. Zamawiający nie zabezpiecza na czas trwania robót zaplecza socjalnego jak również magazynowego - organizacja zaplecza należy do obowiązków Wykonawcy
10. Zabezpieczenie interesów osób trzecich
Wszelkie roboty przygotowawcze i budowlane, będą realizowane na terenie będącym we władaniu Zamawiającego.Wykonawca zobowiązany jest do ochrony przed uszkodzeniem lub zniszczeniem własności zamawiającego, własności publicznej lub prywatnej.Wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ochrony p.poż., w tym :
-utrzymania sprawnych urządzeń gaśniczych
-właściwego magazynowania materiałów łatwopalnych itd.
Wykonawca jest odpowiedzialny za wszelkie straty spowodowane pożarem, jako rezultatem niewłaściwie prowadzonych robót budowlanych albo przez pracowników wykonawcy.
10.5 Ochrona środowiskaZgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 24 września 2002r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportów o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. 2002r. Nr. 176, poz. 1490), przedmiotowe zadanie nie wykazuje znamion inwestycji szczególnie szkodliwej dla środowiska i zdrowia ludzi, nie morze pogorszyć stanu środowiska i nie wymaga opracowania ocen lub raportu.Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za utrzymanie placu budowy w zadowalającym stanie i porządku, od momentu jego przyjęcia do czasu odbioru końcowego. W miarę postępu robót, plac budowy i jego otoczenie powinno być uprzątane z nadmiaru materiałów, zbędnego sprzętu i zanieczyszczeń.
10.6 Warunki bezpieczeństwa pracyZgodnie z treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz. U. Z 2003 r. Nr. 120, poz. 1126) dla przedmiotowego zakresu robót budowlanych, jest wymagana informacja i plan bioz. Podczas realizacji zadania budowlanego, Wykonawca będzie przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
10.8. Warunki dotyczące organizacji ruchuRoboty będące przedmiotem niniejszych specyfikacji, nie wymagają zmian organizacji ruchu. W trakcie wyładunku materiałów budowlanych, należy pojazdy oznakować i zachować szczególną ostrożność. Na terenie przylegającym do budynku Inspektoratu, mogą znajdować się pojazdy pracowników oraz interesantów Zakładu.
10.10 Zabezpieczenie chodników i jezdniRoboty będące przedmiotem niniejszej specyfikacji, wymagają zabezpieczenia terenu przy ścianach budynku, w miejscach transportu pionowego materiałów budowlanych i wykonania termorenowacji budynku. W trakcie transportu materiałów budowlanych, niedopuszczalne jest wykonywanie manewrów nad nawierzchniami przeznaczonymi do ruchu pieszego.
10.11 Wymagania dotyczące właściwości wyrobów budowlanych
Zgodnie z postanowieniami Art.10 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, przy wykonywaniu robót należy stosować wyroby dopuszczone do obrotu i stosowania w budownictwie. Wszystkie materiały użyte do wykonania robót powinny posiadać krajową deklarację zgodności z Polską Normą Wyrobu lub aprobatą techniczną. Producent wyrobu składa taką deklarację na swoją odpowiedzialność. Wykonawca jest zobowiązany do składowania i przechowywania materiałów w sposób zapewniający ich właściwą jakość i przydatność do robót. Wszystkie materiały i urządzenia muszą być objęte gwarancją.
10.12 Wymagania dotyczące sprzętu i maszyn
Wykonawca jest zobowiązany do używania jedynie takiego sprzętu, który nie spowoduje niekorzystnego wpływu na jakość wykonywanych robót, zarówno w miejscu tych robót, jak też przy wykonywaniu czynności pomocniczych oraz w czasie transportu, załadunku i wyładunku materiałów, sprzętu itp. Sprzęt używany przez Wykonawcę powinien uzyskać akceptację przedstawiciela Inwestora.
10.13. Wymagania dotyczące środków transportu
Wszystkie elementy mają być dostarczane w opakowaniach producenta, zabezpieczających przed uszkodzeniem w czasie transportowania. Elementy drobne dostarczane są przez Wykonawcę w pojemnikach zapobiegających zgubieniu i zniszczeniu. Wszystkie materiały dostarczane będą samochodami dostawczymi, zamkniętymi. Transport ręczny na miejsce wbudowania oraz z użyciem żurawia samochodowego, podnośnika jednomasztowego, rusztowania wiszącego i żurawia okiennego przenośnego. Wykonawca przedstawia do akceptacji Zamawiającego dobór środków transportu. Wykonawca będzie usuwał na bieżąco, na swój koszt, wszelkie zanieczyszczenia spowodowane jego pojazdami na drogach publicznych oraz dojazdach do terenu budowy.
10.14 Wymagania dotyczące wykonania robót budowlanych
Wszystkie roboty należy wykonać zgodnie z instrukcjami montażowymi producentów, obowiązującymi normami branżowymi, przepisami bhp i ppoż. oraz Warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót budowlano- montażowych - Vademecum budowlane, Wydawnictwo Arkady Warszawa 2002r. sprawdzając aktualność norm i przepisów wymienionych w tym opracowaniu, przepisami prawa budowlanego, ustaleniami podjętymi w czasie pełnienia nadzoru inwestorskiego. Wszelkie prace należy prowadzić pod nadzorem technicznym sprawowanym przez uprawnionego kierownika budowy oraz inspektora nadzoru. Wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za jakość wykonania wszystkich elementów i rodzajów robót wchodzących w skład zadania budowlanego. Wykonanie każdego rodzaju robót powinno być odnotowane w dzienniku budowy, ewentualnie w protokole odbioru, w dokumentach badań i pomiarów. W okresie realizacji kontraktu, Wykonawca zobowiązany jest do prowadzenia, przechowywania i zabezpieczenia następujących dokumentów budowy:
- dziennik budowy- księgi obmiarów
- dokumentów badań i oznaczeń laboratoryjnych
- certyfikatów i aprobat technicznych wbudowanych elementów budowlanych
- protokołów odbioru robótPomiary i wyniki badań muszą być prowadzone na odpowiednich formularzach i podpisane przez Wykonawcę i Inwestora.
11. KONTROLA I BADANIA JAKOŚCI WYROBÓW I ROBÓT BUDOWLANYCH
Za jakość zastosowanych materiałów i wykonanych robót oraz ich zgodność z wymaganiami, odpowiedzialny jest Wykonawca robót. Celem kontroli jest stwierdzenie osiągnięcia założonej jakości wykonywanych robót. Jakość robót budowlanych jest sprawdzana przez osoby upoważnione, wymienione w odpowiednich przepisach Prawa budowlanego. W trakcie robót należy kontrolować prawidłowość zabudowy, podwieszenia, mocowania i zabezpieczenia antykorozyjnego elementów stalowych oraz uszczelnień. Do obowiązku wykonawcy należy opracowanie i przedstawienie do aprobaty inwestora, projektu organizacji robót w którym przedstawia się zamierzony sposób wykonania robót, możliwości techniczne, kadrowe i organizacyjne gwarantujący wykonanie robót zgodnie z projektem. Projekt organizacji robót powinien zawierać:Opis organizacji wykonania robót w tym: terminy, sposób prowadzenia robót,Plan BiOZ,Wykaz maszyn i urządzeń stosowanych na budowie z podaniem ich parametrów technicznych oraz opisem wyposażenia w mechanizmy do sterowania i urządzenia pomiarowo-kontrolne, Wykaz środków transportu (rodzaje i ilość), Wykaz osób odpowiedzialnych za jakość i terminowość wykonania poszczególnych elementów robót,Wykaz zespołów roboczych, opis ich kwalifikacji i przygotowania praktycznego,Do obowiązków Wykonawcy w zakresie materiałów między innymi należy :Wyegzekwowanie od producenta (dostawcy) materiałów odpowiedniej jakości,Przestrzeganie takich warunków transportu i przechowywania materiałów ,które zagwarantują zachowanie ich jakości i przydatności do planowanych robót,Określenie i uzgodnienie takich warunków dostaw (wielkości i częstotliwości), aby mogła być zapewniona rytmiczność robót,Prowadzenie systematycznej kontroli jakości otrzymywanych materiałów,Zgromadzenie na składowiskach przed rozpoczęciem robót takiej ilości materiałów, która pozwoli zrealizować je w sposób płynny.Wszystkie wykonane roboty i użyte materiały powinny być zgodne z projektem, Polskimi Normami (aprobatami technicznymi), warunkami technicznymi i ST.
Kody CPV:
454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie
Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie
Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie
Czas: O
Okres w miesiącach: 3
Informacja na temat wadium:
Wadium w wysokości 4500,00 zł (cztery tysiące pięćset złotych)
opis_war:
1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy:
1.1.spełniają warunki udziału w postępowaniu określone w art. 22 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych, tzn:
a) posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień
b) posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonywania zamówienia lub przedstawią pisemne zobowiązanie innych podmiotów do udostępnienia potencjału technicznego i osób zdolnych do wykonania zamówienia.Warunek powyższy będzie spełniony jeżeli:
b.1 Wykonawca wykonał należycie w okresie ostatnich 5 lat przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie co najmniej 3 zamówienia polegające na wykonaniu robót termomodernizacyjnych tzn. docieplenia wraz z wykonaniem wyprawy elewacyjnej i o wartości co najmniej 180000,00 zł brutto każde. (wykaz należy sporządzić wg wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do SIWZ)
b.2 Co najmniej jedna osoba uczestnicząca w wykonaniu zamówienia posiada uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej wydane przez organ samorządu zawodowego tzn: Izbę Inżynierów Budownictwa,
c) znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia
2.Zamawiający dokona oceny spełniania warunków metodą O (nie spełnia) - 1 (spełnia) na podstawie złożonych dokumentów
inf_osw:
I. W celu potwierdzenia spełniania warunków Wykonawca złoży następujące dokumenty:
1. oświadczenie, że spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych (formularz oświadczenia został określony załącznikiem nr 2 do SIWZ)
2.aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składnia ofert,
3.Wykaz wykonanych w okresie ostatnich 5 lat przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, zamówień polegających na wykonaniu robót termomodernizacyjnych tzn. docieplenia wraz z wykonaniem wyprawy elewacyjnej z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i odbiorców, oraz załączenia dokumentów potwierdzających, że zamówienia zostały wykonane należycie, (wykaz należy sporządzić wg wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do SIWZ)
4. Dokument stwierdzający, że co najmniej jedna osoba uczestnicząca w wykonaniu zamówienia posiada uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej wydane przez organ samorządu zawodowego tzn: Izbę Inżynierów Budownictwa
5. Oświadczenie, że nie podlega wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy - Prawo zamówień publicznych (formularz oświadczenia został określony załącznikiem nr 3 do SIWZ)
6 zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat , lub zaświadczenie , że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert
7.zaświadczenie właściwego oddziału ZUS lub KRUS potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne , lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
II. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast dokumentów określonych w pkt. 2, 6, 7 składa dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu.
Dokument, o którym mowa w pkt. a) powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.
Dokument, o którym mowa w pkt. b) powinien być wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert. Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt. a) i b), Wykonawca składa dokument zawierający oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Terminy stosuje się odpowiednio.
III. W celu potwierdzenia, że zastosowany system docieplenia odpowiada wymaganiom Zamawiającego, Wykonawca złoży aprobatę techniczną wydaną przez jednostkę aprobującą tj. jednostkę organizacyjną upoważnioną do udzielania, zmiany i uchylania aprobat technicznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2004 r. w sprawie aprobat technicznych oraz jednostek organizacyjnych upoważnionych do ich wydawania (Dz.U. z dnia 23 listopada 2004 r.)
Kod trybu postepowania: PN
Kod kryterium cenowe: A
Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie
Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.zus.pl
Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie Al.Piłsudskiego 12, 35-075 Rzeszów pok. nr 2 (ul. Siemiradzkiego 8)
Data składania wniosków, ofert: 15/07/2009
Godzina składania wniosków, ofert: 10:00
Miejsce składania:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie Al.Piłsudskiego 12, 35-075 Rzeszów pok. nr 23 - Dziennik podawczy
On: O
Termin związania ofertą, liczba dni: 30
Podobne przetargi
246642 / 2013-06-26 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Miasto Rzeszów - Urząd Miasta Rzeszowa - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Modernizacja Domu Pomocy Społecznej przy ul. Powstańców Śląskich.
218472 / 2012-06-25 - Inny: Jednostka Wojskowa
Jednostka Wojskowa 3711 - Nowa Dęba (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Konserwacja domków 534; 537; 549; 550; 551; 552; 542; 536; 554; 555; 556/3187 PC Obozowisko JW. 2090 Nowa Dęba, Sprawa 31/2012
122925 / 2012-06-04 - Administracja samorzÄ…dowa
Miasto i Gmina Kańczuga - Kańczuga (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Rewitalizacja rynku w miejscowości Kańczuga
384730 / 2010-11-26 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej
Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Wymiana dźwigów
131073 / 2015-09-04 - Instytucja ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Roboty remontowo budowane budynku I/ZUS w Przeworsku przy ul. Dworcowej 1.
21254 / 2009-02-09 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Olszanica - Olszanica (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Przedmiotem zamówienia jest przebudowa dachu budynku szkoły podstawowej ze zmianą konstrukcji na stromy w Rudence na działce nr 207/2.
167662 / 2009-05-26 - Inny: spółka prawa handlowego
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Wykonanie modernizacji w postaci remontu czterech pomieszczeń w budynku RARR S.A. wraz z zabudową wnęk oraz dostawą i instalacją urządzeń klimatyzacyjnych na potrzeby projektu RARR S.A. w Rzeszowie - pt. Świadczenie nowych proinnowacyjnych usług doradczych z zakresu prawa własności intelektualnej, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Oś priorytetowa 5: Dyfuzja innowacji, Działanie 5.2. Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących usługi proinnowacyjne oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym, współfinansowanego ze środków EFRR.
109426 / 2016-05-02 - Administracja rzÄ…dowa terenowa
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Przetarg nieograniczony na wykonanie remontu elewacji budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przy ul. Grunwaldzkiej 15 (znak sprawy: OA-XVI.272.9.2016)
127033 / 2014-06-12 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Jasło - Jasło (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont Domu Ludowego w Warzycach
94973 / 2009-06-22 - Administracja samorzÄ…dowa
Urząd Gminy Solina z/s w Polańczyku - Polańczyk (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Przywrócenie właściwego funkcjonowania infrastruktury związanej z zaopatrzeniem w wodę na gminnym ujęciu wody w miejscowości Bukowiec
361310 / 2012-09-24 - Inny: MON - Jednostka Wojskowa
Jednostka Wojskowa 4784 - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont elewacji budynku wraz z robotami sanitarnymi w budynku nr 10, 35-900 Rzeszów, ul. Lwowska 5
62044 / 2015-03-19 - Inny: jednostka wojskowa
Jednostka Wojskowa 4784 - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont budynku nr 10 - ul. Krakowskiej 11B, 35-111 Rzeszów
4743 / 2010-01-07 - Inny: Szkoła Podstawowa
Szkoła Podstawowa Nr 23 w Rzeszowie - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
ZAMÓWIENIE UZUPEÅNIAJÄ„CE POLEGAJÄ„CE NA UTWARDZENIU PLACU I ROBOTY ELEKTRYCZNE W KUCHNI - PRZEWIDZIANE W RAMACH PRZETARGU PN. WYKONANIE ROBÓT REMONTOWO - BUDOWLANYCH W BUDYNKU SZKOÅY PODSTAWOWEJ NR 23 PRZY UL. BPA JÓZEFA PELCZARA 3 W RZESZOWIE
84713 / 2014-04-17 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Kuryłówka - Kuryłówka (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Kompleksowa termomodernizacja Domu Ludowego w Brzyskiej Woli ze zmianą źródła wytwarzania energii na pompy ciepła
62135 / 2013-04-24 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Dukla - Dukla (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont sali widowiskowo - kinowej Ośrodka Kultury w Dukli : budowa podjazdu dla osób niepełnosprawnych
445538 / 2012-11-12 - Administracja rzÄ…dowa terenowa
Komenda Wojewódzka Policji - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont budynku posterunku ochronnego nr 7 KWP w Rzeszowie z/s w Zaczerniu
76216 / 2009-03-25 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Ustrzyki Dolne - Ustrzyki Dolne (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Rewitalizacja centrum miasta - remont budynku ul. Rynek 17
w Ustrzykach Dolnych
383734 / 2013-09-20 - Organ kontroli państwowej lub ochrony prawa, sąd lub trybunał
Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu - Tarnobrzeg (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Wykonanie remontu holu VII piętra w budynku Sądów i Prokuratur w Tarnobrzegu
358140 / 2011-10-28 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont pomieszczeń w budynku administracyjnym
Rejonu Krosno, ul. TysiÄ…clecia 38
122627 / 2014-06-06 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Czarna - Czarna (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Rewitalizacja zdegradowanych terenów powojskowych w Żdżarach Etap -II Remont schronu obsługi anten, Oświetlenie terenu, Alarm i monitoring terenu , Teletechnika terenu, Przygotowanie budynku.
143851 / 2012-07-03 - Inny: Jednostka wojskowa
Jednostka Wojskowa 4784 - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Wymiana okładzin ściennych ,podłogowych, drzwi, urządzeń sanitarnych, osprzętu elektrycznego i malowanie pomieszczeń w budynku Nr 4 pion sanitarny strona południowa i elementów zewnętrznych budynku w kompleksie wojskowym w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 4.
300388 / 2009-09-01 - Podmiot prawa publicznego
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Rzeszów Sp. z o. o. - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont wiaty magazynowej MPGK - rzeszów Sp. z o.o. al. gen. Władysława Sikorskiego 428
70448 / 2009-03-20 - Inny: Komunalna Spółka Prawa Handlowego
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. - Ropczyce (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Kompleksowy remont pomieszczeń III -go piętra w budynku usługowo-handlowo-biurowym, przy ul. Rynek 1 w Ropczycach
243349 / 2011-09-13 - Administracja samorzÄ…dowa
Urząd Gminy Kuryłówka - Kuryłówka (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont budynku Zespołu Szkół w Dąbrowicy - etap I
48468 / 2015-03-05 - Inny: jednostka wojskowa
Jednostka Wojskowa 4784 - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Konserwacja elewacji i chodnika przy budynku nr 4 w Jarosławiu, 37-500 Jarosław, ul. 3-go Maja 80. Sprawa ZP/12/2015
133661 / 2013-07-04 - Administracja samorzÄ…dowa
Prezydent Miasta Tarnobrzega - Tarnobrzeg (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont części pomieszczeń Budynku Gimnazjum Nr 2 przy
ul. Kopernika 18 w Tarnobrzegu.
351056 / 2014-10-21 - Inny: jednostka wojskowa
Jednostka Wojskowa 4784 - Rzeszów (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Remont ogrodzenia wewnętrznego w kompleksie wojskowym w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 4, 35-021 Rzeszów
70878 / 2012-03-07 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Boguchwała - Boguchwała (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Organizacja centrum wsi oraz remont i wyposażenie Domu Ludowego w Zarzeczu
173578 / 2012-05-25 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Åšwilcza - Åšwilcza (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania części gospodarczej w podpiwniczeniu na szatnie dla uczniów oraz rozbudowa budynku szkoły o dodatkowe wejście na działkach nr ewid. 783 i 771/2 położonych w miejscowości Rudna Wielka
274185 / 2010-10-05 - Administracja samorzÄ…dowa
Powiatowy UrzÄ…d Pracy w Sanoku - Sanok (podkarpackie)
CPV: 454530007 (Roboty remontowe i renowacyjne)
Przeprowadzenie prac remontowo- modernizacyjnych w pomieszczeniach Centrum Aktywizacji Zawodowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sanoku
ul. Rymanowska 20 A ,