Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

83141 / 2010-04-13 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej / Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne (Opole)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 83141

Data publikacji: 2010-04-13

Nazwa:
Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne

Ulica: Al. W. Witosa 26

Numer domu: 26

Miejscowość: Opole

Kod pocztowy: 45-418

Województwo / kraj: opolskie

Numer telefonu: 077 4520114

Numer faxu: 077 4520123, 077 4520121

Adres strony internetowej: www.wcm.opole.pl

Regon: 53051239100000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
TZP/2-23/233/47/10 Stworzenie systemu monitorowania pacjentów na salach intensywnego nadzoru neurochirurgicznego poprzez zakup 7 modułowych kardiomonitorów stacjonarnych z 1 monitorem centralnym wraz z montażem, uruchomieniem i szkoleniem personelu w zakresie obsługi

Rodzaj zamówienia: D

Przedmiot zamówienia:
7 modułowych kardiomonitorów stacjonarnych z 1 monitorem centralnym wraz z montażem, uruchomieniem i szkoleniem personelu w zakresie obsługi

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna: 67 ust.1 pkt 1a

zamowienie_uzasadnienie:
Zgodnie z art. 67 ust.1 pkt.1a ustawy Prawo zamówień publicznych, dostawę może świadczyć tylko jeden wykonawca ze względu na przyczyny techniczne o obiektywnym charakterze.
W związku z potrzebą stworzenia systemu monitorowania pacjentów oraz systemu Informacji klinicznej w Oddziale Neurochirurgii kompatybilnym z kardiomonitorami znajdującymi się na Bloku Operacyjnym i w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta poprzez możliwość przenoszenia kompatybilnych modułów oraz zmniejszenia ryzyka popełnienia błędu i poprawy komfortu pracy personelu, istnieje konieczność zakupienia sprzętu w pełni kompatybilnego z posiadanymi kardiomonitorami modułowymi.
Zgodnie z otrzymanym upoważnieniem producenta Spacelabs Healthcare, Inc. zostało potwierdzone, że jedynym dostawcą kardiomonitorów modułowych i centrali prod. Spacelabs jest firma Lifemed Poland Sp.z o.o. z Warszawy. Ponadto firma Lifemed Poland z Warszawy oświadczyła, że kardiomonitory modułowe z centralną innego producenta nie będą kompatybilne z posiadanym sprzętem i nie będzie możliwe utworzenie systemu informacji klinicznej.
W obecnej chwili na stanie Bloku Operacyjnego i OAi IT znajdują się kardiomonitory producenta Spacelabs typ SL 2400, SL 2600, SL 2700 w ilości 26 szt. w tym 19 szt. zakupionych w grudniu 2009 r.

Uzasadnienie

Zakup kardiomonitorów producenta Spacelabs pozwoli na stworzenie spójnego systemu monitorowania pacjentów po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych, których cechuje konieczność przekazywania pomiędzy Blokiem Operacyjnym (gdzie procedura implantacji czujnika ICP jest wykonywana, oprócz lub łącznie z otwartą procedurą neurochirurgiczną), Oddziałem Neurochirurgii i Oddziałem Intensywnej Terapii, z uwagi na to, iż w/w oddziały równolegle leczą takich pacjentów. Z powodu częstego transportu pacjentów pomiędzy tymi oddziałami niemożliwe jest multimodalne monitorowanie sygnałów ABP i ICP w sposób sekwencjonowany na różnych systemach monitoringu.
Ciągłość monitorowania pacjenta na monitorach SPACELABS, od Bloku Operacyjnego przez salę pooperacyjną, OIT po Oddział Neurochirurgii zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo pacjenta poprzez umożliwienie stałej obserwacji parametrów życiowych najciężej chorych pacjentów. Poprzez możliwość przenoszenia kompatybilnych modułów zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu i poprawia komfort pracy personelu. Wymiana i kompatybilność modułów umożliwia przekazywanie danych pacjenta do każdego monitora firmy SPACELABS i zamiany kardiomonitora bądź modułu bez utraty danych pacjenta poprzez co uzyskuje się nieprzerwaną rejestrację danych pacjenta, gromadzenie ich w postaci 24 godzinnych trendów, począwszy od zabiegu operacyjnego, następnie podczas transportu między oddziałami, pobytem na odcinku pooperacyjnym, później na OIOM-ie-Ultraview, aż do Oddziału Neurochirurgii. Ponadto wymiana modułów między monitorami to znaczne skrócenie czasu pracy i oczekiwania na monitorowanie pacjenta bowiem nie ma konieczności odpinania akcesoriów. Pacjent od bloku operacyjnego przez inne oddziały jest przewożony z modułem i podłączonymi tymi sami akcesoriami.
Specyfika pracy na odcinku pooperacyjnym wymaga podejmowania szybkich decyzji, często nieodwołalnych, w dużej mierze na podstawie wskazań aparatury. Zróżnicowanie sprzętu monitorującego i jego niekompatybilność w efekcie może prowadzić do zagrożenia życia pacjenta. Różny sprzęt monitorujący uniemożliwi także podgląd i monitorowanie innych stanowisk całego odcinaka pooperacyjnego i sal operacyjnych z jednego dowolnie wybranego miejsca, a więc na szybką reakcję i obserwowanie stanu pacjenta w momencie pracy przy innym stanowisku.
Niebagatelnym jest również fakt, iż jednolita obsługa monitorów w sytuacjach zagrożenia życia pacjenta jest bezcenna, bowiem obsługa nowych monitorów jest praktycznie taka sama jak monitorów kilkunastoletnich, tak więc obsługa systemu jest znacznie sprawniejsza wręcz instynktowna.
Dodatkową przesłanką o obiektywnym charakterze jest możliwość wstawienia modułu lub monitora z innego oddziału w przypadku awarii, a także w razie potrzeby rozszerzenie możliwości monitora przez wstawienie bardziej rozbudowanego modułu oraz jeden serwis do wszystkich monitorów, co powoduje obniżenie kosztów przeglądów i innych kosztów serwisowych.
Zakup centrali stworzy możliwość utworzenia System Informacji Klinicznej - sieci klinicznej wszystkich posiadanych przez szpital monitorów SPACELABS, niezależnie od tego na którym oddziale są umiejscowione a co za tym idzie stworzenie takiego systemu informacji klinicznej zapewni zbieranie wszystkich danych klinicznych monitorowanych pacjentów i ich eksport do informatycznego systemu szpitala oraz import tożsamości i danych demograficznych.
Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż wolą ustawodawcy zawartą w art. 67 ust.1 pkt.1 ppkt.a ustawy Prawo zamówień publicznych było właśnie stworzenie Zamawiającemu możliwości pozyskania świadczeń o charakterze niepowtarzalnym z powodu przyczyn obiektywnych (technicznych) co niniejszym ma miejsce. Rzeczywistymi (obiektywnymi) przyczynami jest potrzeba utrzymania tych samych norm, parametrów i standardów (jednolity system monitorowania i informacji klinicznej).
Stwierdzić należy, że zastosowanie monitorów innego producenta, które tylko w części posiadałyby konieczne parametry spowodowałoby utracenie dotychczas zastanych wyników badań pacjenta i niemożliwym byłoby wprowadzenie jednolitego systemu informacji klinicznej.
Mając na uwadze, iż tryb zamówienia z wolnej ręki jest odstępstwem od zasady konkurencyjności i należy go stosować na zasadzie *wyjątku* zamawiający ma pełną wiedzę i świadomość, że przedmiotowe zamówienie może zrealizować tylko jeden wykonawca, a rzeczywistymi (obiektywnymi) przyczynami jest potrzeba utrzymania tych samych norm, parametrów i standardów (jednolity system informacji klinicznej), a ich jednoznaczność w dziedzinie badań pacjenta nie pozwala na jakiekolwiek odstępstwa. Taki pogląd wielokrotnie jest prezentowany w orzeczeniach zarówno Zespołu Arbitrów, jak i Krajowej Izby Odwoławczej, iż jeśli potrzeba zamawiającego jest zobiektywizowana, może on tak opisać przedmiot zamówienia, że jest w stanie zadośćuczynić mu tylko jeden wykonawca- w takim wypadku celem nie jest preferowanie określonego wykonawcy, ale otrzymanie przez zamawiającego świadczenia odpowiadającego jego rzeczywistym potrzebom (wyrok ZA z 4 kwietnia 2003 r., sygn. akt UZP/ZO/0-348/03, wyrok KIO z dnia 10 lipca 2009 r. sygn. akt KIO/UZP 807/09).
Nadto dokonując zakupu 19 kardiomonitorów w trybie przetargu nieograniczonego w roku 2009, zamawiający nie posiadał wiedzy, że w przyszłości będzie dysponował środkami na stworzenie w/w sieci, tym samym nie zachodzi także kumulatywnie zarzut celowego, świadomego podziału zamówienia.

Niniejszy stan faktyczny w całej rozciągłości wyczerpuje przesłanki powołanej podstawy prawnej.

Nazwa wykonawcy: Lifemed Sp z o o

Adres pocztowy wykonawcy: Ul. Cybernetyki 19b

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 02-677

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Nazwa:
System monitorowania pacjentów na salach intensywnego nadzoru neurochirurgicznego poprzez zakup 7 modułowych kardiomonitorów stacjonarnych z 1 monitorem centralnym wraz z montażem, uruchomieniem i szkoleniem personelu w zakresie obsługi

Nr częsci: 1

Kody CPV:
331232103 (Urządzenia do monitorowania czynności serca)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
331950003 (System monitorowania pacjentów)

Podobne przetargi

123787 / 2010-05-14 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne - Opole (opolskie)
CPV: 331232103 (Urządzenia do monitorowania czynności serca)
TZP/2-23/233/47/10 Stworzenie systemu monitorowania pacjentów na salach intensywnego nadzoru neurochirurgicznego poprzez zakup 7 modułowych kardiomonitorów stacjonarnych z 1 monitorem centralnym wraz z montażem, uruchomieniem i szkoleniem personelu w zakresie obsługi.

82889 / 2010-04-13 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne - Opole (opolskie)
CPV: 331232103 (Urządzenia do monitorowania czynności serca)
TZP/2-23/233/36/10 Rozbudowa systemu monitorowania pacjentów na salach intensywnego nadzoru kardiochirurgicznego poprzez zakup 7 modułowych monitorów stacjonarnych z 1 monitorem centralnym, oraz systemu monitorowania sali operacyjnej z monitorem pacjenta i ekranem dla operatora

142757 / 2010-06-02 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne - Opole (opolskie)
CPV: 331232103 (Urządzenia do monitorowania czynności serca)
TZP/2-23/233/59/10 Rozbudowa systemu monitorowania pacjentów na salach intensywnego nadzoru kardiochirurgicznego poprzez zakup 7 modułowych monitorów stacjonarnych z 1 monitorem centralnym, oraz systemu monitorowania sali operacyjnej z monitorem pacjenta i ekranem dla operatora.

183953 / 2010-07-12 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne - Opole (opolskie)
CPV: 331232103 (Urządzenia do monitorowania czynności serca)
TZP/2-23/233/59/10 Rozbudowa systemu monitorowania pacjentów na salach intensywnego nadzoru kardiochirurgicznego poprzez zakup 7 modułowych monitorów stacjonarnych z 1 monitorem centralnym, oraz systemu monitorowania sali operacyjnej z monitorem pacjenta i ekranem dla operatora.