110227 / 2010-05-06 - Uczelnia publiczna / Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Wrocław)
Numer biuletynu: 1
Pozycja w biuletynie: 110227
Data publikacji: 2010-05-06
Nazwa: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Ulica: ul. C.K. Norwida 25/27
Numer domu: 25/27
Miejscowość: Wrocław
Kod pocztowy: 50-375
Województwo / kraj: dolnośląskie
Numer telefonu: 071 3283576, 3205496
Numer faxu: 071 3283576
Adres strony internetowej: www.up.wroc.pl
Regon: 00000186700000
Typ ogłoszenia: ZP-408
Rodzaj zamawiającego: Uczelnia publiczna
Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Opracowanie innowacyjnej technologii otrzymywania naturalnych biopreparatów mineralnych (łącznie z partią próbną) w postaci suplementów żywności bogatych w biopierwiastki wytworzonych na bazie skorup jaj kurzych i przepiórczych.RAP 17 2010
Rodzaj zamówienia: U
Przedmiot zamówienia:
Przedmiot usługi badawczej:
Przedmiotem usługi badawczej jest opracowanie innowacyjnej technologii otrzymywania naturalnych biopreparatów mineralnych służących m.in. prewencji osteoporozy, w postaci suplementów żywności bogatych w biopierwiastki wytworzonych na bazie skorup jaj kurzych i przepiórczych.
Zakres usługi badawczej
Opracowana technologia musi się opierać na udokumentowanych badaniach naukowych oraz technologicznych z uwzględnieniem:
1.Badania podstawowe na skorupach jaj kurzych i przepiórczych, w tym standaryzacja surowca, skład chemiczny, stopień rozdrobnienia, trwałość i czystość.
2.Optymalizacja warunków przygotowania surowca w celu zapewnienia jego właściwości technologicznych.
3.Opracowanie postaci preparatów suplementów diety z uwzględnieniem związków mineralnych, zwłaszcza wapnia w aspekcie prewencji osteoporozy.
4.Ocena biodostępności opracowanych preparatów wapnia:
a. poprzez określenie zdolności przenikania wapnia przez naturalne membrany,
b.na zwierzętach laboratoryjnych, w tym na zwierzętach modelujących proces osteoporozy,
c.badania skuteczności preparatów w profilaktyce osteoporozy wykonywane na modelu osteoporozy na szczurach samicach oraz samcach.
5.Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji biopreparatów mineralnych bogatych w wapń i składniki wspomagające jego wchłanianie oraz opracowanie dokumentacji normatywno-technologicznej i założeń do projektu procesowego na produkcję co najmniej dwóch preparatów.
6.Wyniki badań muszą być udokumentowane w publikacjach lub materiałach przygotowanych do publikacji oraz w zgłoszeniach patentowych (patenty wykonane w ramach przedmiotowych badań są własnością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu).
7.Wymagana jest ścisła współpraca z zespołami badawczymi jednostki zlecającej usługę, szczególnie w obszarze elastyczności realizowanych badań i kreatywności w celu uzyskania najlepszych rezultatów w ramach przeznaczonych środków finansowych.
Efektem finalnym zamówienia będzie opracowana technologia produkcji wraz z dokumentacją i próbki naturalnych preparatów mineralnych (co najmniej 2) ze skorup jaj kurzych i przepiórczych o właściwościach prewencyjnych wobec osteoporozy wytworzonych w skali półtechnicznej.
Zalecany sposób przygotowania:
W przygotowaniu przedmiotowego preparatu w ramach usługi badawczej można oprzeć się na następujących opisach patentowych i zaleceniach technologicznych:
1. Nr P.188067 Sposób otrzymywania preparatu farmaceutycznego przeciw osteoporozie, gdzie uwzględnia się ok. 1/3 ilości kwasu cytrynowego z witaminą D i witaminą C i ewentualnie ze środkiem smakowo - zapachowym i barwiącym, po czym otrzymaną mieszaninę miesza się z mieszaniną stanowiącą sól wapniową ewentualnie z dodatkiem wodorowęglanu sodu i środkiem słodzącym, a następnie obie mieszaniny miesza się z pozostałością kwasu cytrynowego i środkiem poślizgowym.
2. Nr P - 338771 Sposób wytwarzania preparatu wapniowego w postaci proszku polegający na tym, że skorupki jaj płucze się w kotłach, a następnie poddaje się gotowaniu przez 10 minut, po czym zalewa się górną warstwę wody wraz z resztkami białka i po odcedzeniu przez sito suszy się w suszarce owiewowej, aż do uzyskania suchej masy. Następnie osuszone skorupki jaj mieli się w młynku udarowym, i tak uzyskany proszek w ilości 50 - 85% wagowych wapnia łączy się z witaminą E - do 0,4% wagowych, kwasem cytrynowym do 1,25% wagowych, witaminą B l do 0,006% wagowych, witaminą B6
3. P. 383170 Sposób otrzymywania preparatu wapniowego zawierającego skorupy jaj. Preparat wapniowy zawierający skorupy jaj z błonami podskorupowymi przemywa się wodą wapienną lub alkoholem o stężeniu od 30 do 90%, korzystnie alkoholem etylowym o stężeniu od 60 do 80%, zawierającym środek dezynfekujący o stężeniu od O do 3%, glukonianu chlorheksydyny o stężeniu od 0,1 do 0,5%, po czym przemyte skorupy jaj suszy się do 12 godzin w temperaturze od 80 do 130°C do uzyskania stałej masy, którą mikronizuje się do wielkości cząstek do 100 mikronów i mieszając z substancjami wypełniającymi, korzystnie z sacharozą lub sorbitolem, wprowadza się kwas organiczny (w postaci kwasu mlekowego lub kwasu cytrynowego lub kwasu fumarowego) w ilości od 2 do 20%, korzystnie rozpuszczony w alkoholu etylowym w ilości od 8 do 12% i poddaje granulacji, a następnie uzyskany granulat przesiewa się i konfekcjonuje do kapsułek i saszetek lub po dodaniu substancji poślizgowych, korzystnie skrobi i stearynianu magnezu, tabletkuje się.
Skrócony proces technologiczny
Przedmiotem zamówienia jest produkcja preparatu wapniowo-organicznego
obejmująca proces, w którym surowcem do produkcji wspomnianego preparatu,
są wysuszone i wstępnie rozdrobnione skorupy jaj ptaków,
zwłaszcza kur i przepiórek.
W celu uzyskania preparatu wapniowo-organicznego, surowiec winien być rozdrobniony w młynie krzyżakowo-bijakowym. Po uzyskaniu odpowiedniego stopnia rozdrobnienia skorupy przesypywane są do mieszalnika dwustożkowego, gdzie do znajdujących się wewnątrz komory skorup dozuje się w ilości przewidzianej w recepturze: skrobię, syrop prosty, kwas cytrynowy. Po uzyskaniu odpowiedniego stopnia ujednolicenia masy wsadu wypakowuje się go do misy granulatora. Powstały w ten sposób przetarty granulat poddaje się dosuszaniu do pożądanej wilgotności w komorze suszarni tacowej.
W następnej kolejności granulat miesza się z substancją poślizgową w mieszalniku dwustożkowym i poddaje się tabletkowaniu. Otrzymane tabletki dwuwypukłe zlicza się i pakuje w woreczki strunowe lub pojemniczki.
Uwagi końcowe
Wyżej przedstawione zalecenia i proces technologiczny mają charakter ogólny w celu stworzenia płaszczyzny współpracy. Generalnie zamawiającemu zależy w oparciu na ww. opisach, na stworzeniu nowszej, innowacyjnej technologii zdolnej do opatentowania, a następnie do wdrożenia.
Kody CPV:
731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
731100006 (Usługi badawcze)
Kod CPV trzeciej częsci zamówienia:
731110003 (Laboratoryjne usługi badawcze)
szacunkowa_wart_zam: Tak
Kod trybu postepowania: WR
zamowienie_pprawna: 67 ust 1 pkt 1 lit b
zamowienie_uzasadnienie:
Zamówienie może być udzielone jednemu wykonawcy z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów. Jako najważniejsze w przedmiotowej sprawie uznaje się opracowane przez zespół Prof. dr hab. n. med. Floriana Ryszki (właściciela Firmy Biochefa) dwa zgłoszenia patentowe, w tym:
a)Sposób otrzymywania preparatu wapniowego ze skorup jaj (Nr P 383 170 z dn. 17.08.2007)
b) Zestaw i sposób produkcji preparatu odżywczego ze skorup jaj ptaków zwłaszcza kur i przepiórek (Nr P 389 994 z dn. 32.12.2009).
Ad a. W zgłoszeniu opisano pełną technologię przerobu jaj z wykorzystaniem błon podskorupowych. Ze względu na możliwość infekcji mikrobiologicznej, zgłoszenie patentowe określa warunki konserwacji surowca, jego rozdrabnianie i uzyskanie optymalnie dostępnego wapnia wraz z zespołem mikroelementów obecnych w skorupie jaj oraz substancji białkowych obecnych w błonach podskorupowych. Sposób przerobu skorup jaj uwzględnia dodanie do masy tabletkowej kwasów organicznych obecnych w organizmie, a będących produktem cyklu Krebsa (kwas fumarowy, kwas cytrynowy) co wybitnie podwyższa biodostępność jonów wapnia z tak wytworzonego preparatu. Zatem główny autor zgłoszenia patentowego Prof. Florian Ryszka opracował technologię optymalną z punktu widzenia realizowanego projektu, co umożliwia nie tylko dopracowanie rozwiązań technologicznych, ale pozwoli także na realne wdrożenie technologii do produkcji.
Ad b. Zgłoszenie jest wynikiem współpracy w ramach Klastra NUTRIBIOMED i realizacji projektu inwestycyjnego przez Wrocławski Park Technologiczny pod nazwą: Rozwój powiązań kooperacyjnych Klastra NUTRIBIOMED zmierzających do komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań - działanie 5.1. POIG. W zgłoszeniu jest ujęta technologia produkcji suplementów diety ze skorup jaj kurzych i przepiórczych w prewencji osteoporozy, zgodnie z wymaganiami i celami ujętymi w Projekcie :Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów na bazie nowej generacji jaj (OVOCURA). Akronim OVOCURA.
Należy szczególnie podkreślić, że cele działań przedmiotowego Projektu, zgodnie z założeniami w Studium Wykonalności, ściśle nawiązują do współpracy w ramach Klastra NUTRIBIOMED, dlatego też wcześniej planowano udział w realizacji zadań tego Projektu przez Firmę Biochefa, - członka Klastra.Klaster NUTRIBIOMED skupia ponad 30 jednostek gospodarczych, w tym 6 uczelni wyższych. W swoich założeniach Klaster odpowiada najnowocześniejszym zasadom uwzględniającym wdrażanie proinnowacyjnych systemów i wysokich technologii (know how). Generalnie podjęte przedsięwzięcia ze strony Klastra NUTRIBIOMED są nastawione na transfer wiedzy i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Klaster NUTRIBIOMED jest wizytówką interdyscyplinarnych działań na rzecz zdrowia, jakości życia i innowacyjności z udziałem uczelni wyższych Wrocławia i Poznania, rozwijających nowoczesne technologie, w tym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Akademia Medyczna we Wrocławiu. Uczelnie te z inicjatywy Klastra stworzyły konsorcjum realizujące Projekt OVOCURA. Jak wynika z powyższego istnieje ścisła współpraca pomiędzy członkami Klastra, w tym pomiędzy Firmą Biochefa, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Akademią Medyczną we Wrocławiu, co istotnie uzasadnia udział firmy Biochefa w realizacji zdania Projektu OVOCURA.
Aktualnie uczestnicy Klastra NUTRIBIOMED realizują projekty z grupy POIG i podejmują działania w zakresie nowych projektów w celu tworzenia strategii innowacyjności w ramach powiązań kooperacyjnych. Zakłada się, że przy wsparciu wszystkich sił, zarówno gremiów akademickich, jak i administracji samorządowej oraz biznesu ww. Klaster stanie się areną wielkich i innowacyjnych działań gospodarczych, pozwalających w bliskiej przyszłości na utworzenie setek, a może tysięcy miejsc pracy, szczególnie dla absolwentów wyższych uczelni (wszystkich specjalności). W tym również przewiduje się miejsca pracy dla uczestników Projektu OVOCURA, zgodnie z przedstawionymi wskaźnikami w Studium Wykonalności. Miejsca pracy będzie otwierać w ramach tego programu również Firma Biochefa. Jak wynika z powyższego Firma Biochefa jest integralnie związana przez Klaster NUTRIBIOMED z Projektem OVOCURA, co nie powinno budzić jakichkolwiek wątpliwości w zakresie zaangażowania i współpracy w przedmiotowym Projekcie.
Nazwa wykonawcy:
Farmaceutyczny Zakład Naukowo-ProdukcyjnyBIOCHEFAFlorian RyszkaUl. Kasztanowa 3 41-205 Sosnowiec
Adres pocztowy wykonawcy: Ul.Kasztanowa 3
Miejscowość: Sosnowiec
Kod pocztowy: 41-205
ID województwa: 11
Województwo / kraj: śląskie
Podobne przetargi
239954 / 2014-07-17 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Wałbrzych - Wałbrzych (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Przeprowadzenie diagnozy potrzeb i opracowania na jej podstawie Zintegrowanego Programu Transportu Publicznego na lata 2014-2025 dla 22 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej. Zamówienie będzie realizowane w ramach projektu pn. Rozwój Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez opracowanie dokumentów strategicznych wspierających integrację 23 JST: Strategii ZIT, Programu Gospodarki Niskoemisyjnej i Zintegrowanego Programu Transportu Publicznego dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.
43701 / 2009-02-28 - Uczelnia publiczna
Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
AM/AZ/ WR-208/ 08 oznaczanie ilosciowe aminokwasów metoda Pico Tag przy użyciu HPLC
43703 / 2009-02-28 - Uczelnia publiczna
Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
AM/AZ/ WR-217/08
169896 / 2012-05-24 - Inny: Administracja rzÄ…dowa niezespolona
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Warunki korzystania z wód zlewni Widawy
51208 / 2013-02-07 - Inny: Administracja RzÄ…dowa Niezespolona
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy Etap II
319762 / 2013-08-08 - Inny: Administracja RzÄ…dowa Niezespolona
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Opracowanie warunków korzystania z wód zlewni Bobru
391508 / 2009-11-10 - Administracja samorzÄ…dowa
Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Wykonanie badania ewaluacyjnego pt. Badanie zbieżności celów projektu systemowego realizowanego przez Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej - Projekt systemowy DOPS w zakresie podnoszenia kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej - z potrzebami i oczekiwaniami grupy docelowej przewidzianej w Szczegółowym Opisie priorytetów PO KL dla podziałania 7.1.3 - na potrzeby Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej z siedzibą we Wrocławiu, przy pl. Jana Pawła II nr 8 (budynek A).
100780 / 2012-03-30 - Inny: Administracja rzÄ…dowa niezespolona
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy - Etap I
124116 / 2012-04-19 - Uczelnia publiczna
Politechnika Wrocławska - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Projekt i wykonanie prototypowej stacji pomiarowej na potrzeby projektu Czujniki i sensory do pomiarów czynników stanowiących zagrożenia w środowisku - modelowanie i monitoring zagrożeń. ZNAK SPRAWY: ZP/CIS/V/130/12/P
157980 / 2012-05-16 - Inny: Administracja rzÄ…dowa niezespolona
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy - Etap I
152364 / 2015-06-23 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Usługa przeprowadzenia porównawczych badań toksykologicznych dla dwóch liposomowych preparatów chlorowodorku doksorubicyny oraz przeprowadzenia porównawczych badań farmakokinetycznych dla dwóch liposomowych preparatów chlorowodorku doksorubicyny
247673 / 2009-12-18 - Uczelnia publiczna
Politechnika Wrocławska - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Usługa opracowania i wykonania specjalnych układów analogowo - cyfrowych wraz z przeprowadzeniem wstępnych testów, na potrzeby projektu
Czujniki i sensory do pomiarów czynników stanowiących zagrożenia w środowisku - modelowanie i monitoring zagrożeń. Znak sprawy ZP/CIS/V/33/09/P
261477 / 2011-10-04 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
USÅUGA
WYKONANIA BADAŃ I EKSPERYMENTÓW
W CELU OKREÅšLENIA WÅAÅšCIWOÅšCI BIOLOGICZNYCH SUBSTANCJI WYKAZUJÄ„CYCH DZIAÅANIE ANTYKOAGULACYJNE I PRZECIWPÅYTKOWE, WYIZOLOWANYCH Z ROÅšLIN LECZNICZYCH - PAKIETY
216508 / 2012-06-22 - Inny: Administracja rzÄ…dowa niezespolona
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Warunki korzystania z wód zlewni Widawy
294556 / 2014-09-04 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - Wrocław (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Usługa opracowania metod analitycznych oznaczania doksorubicyny w materiale biologicznym
137720 / 2014-04-23 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Wałbrzych - Wałbrzych (dolnośląskie)
CPV: 731000003 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe)
Opracowanie zbiorczego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2014-2020 z perspektywą do 2030r. Dla 16 gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej wraz z przeprowadzeniem konsultacji społecznych planu oraz promocją prowadzonych działań w ramach projektu pn.: Rozwój Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez opracowanie dokumentów strategicznych wspierających integrację 23 jst: Strategii ZIT, Programu Gospodarki Niskoemisyjnej i Zintegrowanego Programu Transportu Zbiorowego dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013