Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

171378 / 2015-07-09 - Administracja samorządowa / Zarząd Dróg Wojewódzkich (Olsztyn)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 171378

Data publikacji: 2015-07-09

Nazwa: Zarząd Dróg Wojewódzkich

Ulica: ul. Pstrowskiego 28b

Numer domu: 28b

Miejscowość: Olsztyn

Kod pocztowy: 10-602

Województwo / kraj: warmińsko-mazurskie

Numer telefonu: 089 5346265 w. 22

Numer faxu: 089 5399876

Adres strony internetowej: www.zdw.olsztyn.pl

Regon: 51075125000000

Typ ogłoszenia: ZP-404

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące w koronie drogi - BUFORSTRADA.

Przedmiot zamówienia:
Szczegółowy opis przedmiotu konkursu:

Przedmiotem konkursu jest: Opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące w koronie drogi - BUFORSTRADA.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenie w drzewo rosnące w koronie drogi oraz chroniącego drzewo przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w wyniku najechania na nie.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie administruje siecią dróg wojewódzkich o łącznej długości 1.869,564 km i obejmuje swoim zakresem działania obszar województwa warmińsko-mazurskiego - za wyjątkiem miast na prawach powiatu (Olsztyn i Elbląg). Na mocy porozumienia pomiędzy Starostą Kętrzyńskim a Zarządem Województwa ZDW w Olsztynie zarządza również 438 km dróg powiatowych.
Szacuje się, że około 70 % tych dróg porośniętych jest drzewami. Zadrzewienia przydrożne przez stulecia sadzone były nie tylko dla ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów praktycznych, dawały bowiem cień, wyznaczały drogę. Przez ten czas stopniowo zmieniała się ich funkcja dla człowieka, jednak niezmiennie stanowią one ważny element przyrody i krajobrazu regionu.
Bezsprzecznym jest, że aleje stanowią dziedzictwo Warmii i Mazur, są kluczowym elementem krajobrazu regionu, świadkami jego historii. Aleje stanowią również unikatowe ekosystemy oraz ostoje bioróżnorodności.
Jednak aleje to również istotne utrudnienie w ruchu drogowym, a także przeszkoda w bieżącym utrzymaniu dróg oraz prowadzeniu inwestycji. W tym kontekście aleje są poważnym ograniczeniem dla rozwoju gospodarczego regionu. Zachowując je w istniejącym kształcie, ogranicza się tym samym parametry pojazdów (wysokość, szerokość, ciężar) korzystających z tych dróg.
Z informacji podanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że jednym z istotnych zagrożeń w otoczeniu polskich dróg, potęgującym skutki wypadków, są drzewa, które rokrocznie przyczyniają się do śmierci kilkuset osób.
Wypadki związane z najechaniem na drzewo stanowią bardzo poważny problem w województwie warmińsko-mazurskim. Wiąże się to z charakterem dróg naszego regionu. W przeważającej części drogi przebiegają trasą dawnych traktów, które były wysadzane drzewami. Po wybudowaniu utwardzonych dróg, często drzewa znalazły się bezpośrednio przy krawędzi w odległości mniejszej niż 1,5 metra. Taka lokalizacja drzew w rejonie dróg, bez zachowania nawet minimalnej strefy bezpieczeństwa, wolnej od przeszkód powoduje w sytuacji najmniejszego błędu kierowcy, usterki pojazdu lub złego stanu nawierzchni, wypadek z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia ofiary śmiertelnej lub ciężko rannej.
Drzewa rosnące przy krawędzi jezdni wpływają w wielu przypadkach negatywnie na zachowania uczestników ruchu drogowego, co prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia wypadków drogowych:
- zawężają skrajnię drogi zmuszając do zjazdu na przeciwny pas ruchu, co przyczynić się może do zderzenia czołowego z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku,
- ograniczają widoczność na skrzyżowaniach i zjazdach, co może spowodować zderzenia boczne,
- zasłaniają znaki drogowe powodując nieczytelność i nierozpoznawalność warunków drogowych przez kierowców,
- nie pozostawiają miejsca dla ruchu pieszego, wymuszając poruszanie się pieszego po jezdni, co stwarza zagrożenie wystąpienia wypadków związanych z najechaniem na pieszych,
- zasłaniają widoczność na przejściach dla pieszych powodując zagrożenie wyjścia pieszego przed jadący pojazd,
- powodują szkody w infrastrukturze drogowej
Mimo, że do wypadków w ruchu drogowym najczęściej dochodzi z winy człowieka system transportu drogowego powinien ograniczać do minimum następstwa ludzkich błędów tak aby uniknąć ich najbardziej tragicznych skutków - śmierci lub ciężkich obrażeń (za KRBRD).
Tylko w 2014 r. na drogach w województwie warmińsko-mazurskim wskutek najechania na drzewo zginęło 48 osób, a liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat.
Najechanie na drzewo, poza najtragiczniejszymi skutkami dla użytkownika drogi, nie pozostaje bez wpływu również dla samego drzewa. Uszkodzenia mechaniczne drzew wpływają z kolei niekorzystnie na ich kondycję. Mogą wpływać na zachwianie statyki i przez to powodować zagrożenie ludzi i mienia.
Tkanki leżące bezpośrednio pod korą stanowią dla drzewa drogi transportu wody z korzeni do liści oraz drogę asymilatów z liści do korzeni, czyli substancji, które odżywiają drzewo i bez których jego rozwój nie jest możliwy. Obicie kory, spowodowane na przykład uderzeniem lub otarciem pnia przez pojazd, nie jest widoczne, powoduje natomiast powstanie rany przez przerwanie tras przewodzenia. Przerwanie ciągłości komórek lub ich zmiażdżenie upośledza z kolei procesy przewodzenia, co wpływa negatywnie na kondycję drzewa. Uszkodzona kora z czasem odpada, a rana często przekształca się w próchniejący ubytek. Drzewa takie stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla użytkowników dróg.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz w szczególności utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę wypadków śmiertelnych i kolizji w wyniku najechania na drzewo, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ogłasza konkurs na znalezienie innowacyjnego rozwiązania technicznego, technologicznego, bądź systemu rozwiązań, które przyczyni się do zminimalizowania skutków uderzeń w drzewo, rosnące w koronie drogi oraz, w ramach nagrody tj. zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki autora wybranej pracy konkursowej, wykonanie projektu technicznego oraz prototypu rozwiązania będącego przedmiotem konkursu - BUFORSTRADA.
Przedmiotem konkursu jest więc opracowanie takiego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego, które połączy niezbędne właściwości fizyczne i ekonomiczne, zapewniając tym samym skuteczność jego działania.

Szczegółowe informacje oraz Regulamin Konkursu na Opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące w koronie drogi - BUFORSTRADA są dostępne na stronie internetowej Zamawiającego www.zdw.olsztyn.pl

Kody CPV:
349960005 (Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne)

wymagania:
Warunki udziału w konkursie oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków:

1. Do konkursu mogą przystąpić Uczestnicy konkursu, którzy spełniają warunki udziału, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, dotyczące:
1) Posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeśli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania.
2) Posiadania wiedzy i doświadczenia.
3) Dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.
4) Sytuacji ekonomicznej i finansowej.

Zamawiający nie dokonuje szczegółowego opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu.

2. Do konkursu mogą przystąpić Uczestnicy konkursu, którzy nie podlegają wykluczeniu z udziału
w konkursie.

Zamawiający uzna, że Uczestnik konkursu spełnia niniejszy warunek, jeśli wykaże, że nie podlega wykluczeniu z udziału w konkursie na podstawie art. 24 ust. 1 Prawa zamówień publicznych.

3. Zamawiający oceni spełnienie warunków udziału w Konkursie na podstawie analizy treści żądanych oświadczeń, wykazów i dokumentów wymienionych w Rozdziale VI Regulaminu konkursu, potwierdzających spełnienie warunków i brak podstaw do wykluczenia z Konkursu. Ocena dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w oświadczeniach i dokumentach złożonych przez Uczestnika Konkursu.

Wykaz dokumentów oraz wzory, które będą musieli złożyć uczestnicy konkursu do wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie wymienione są w Regulaminie Konkursu oraz zamieszczone są na stronie internetowej Zamawiającego www.zdw.olsztyn.pl

data_odb: 31/08/2015

godz_odb: 10:00

miejsce_odb:
Zarząd Dróg Wojewódzkich
ul. Pstrowskiego 28b, 10-602 Olsztyn
- Sekretariat (pok. nr 17)

Data składania wniosków, ofert: 31/08/2015

Godzina składania wniosków, ofert: 10:00

miejsce_skl:
Zarząd Dróg Wojewódzkich
ul. Pstrowskiego 28b, 10-602 Olsztyn
- Sekretariat (pok. nr 17)

termin_konk: Data: 15.12.2015, godzina: 10:00

miejsce_konk:
Zarząd Dróg Wojewódzkich
ul. Pstrowskiego 28b, 10-602 Olsztyn

nagrody:
1.Nagrodami w konkursie są nagroda główna i dwie pieniężne nagrody dodatkowe:
1)Zaproszenie autorów wybranych prac konkursowych do negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Przedmiotem negocjacji będzie wykonanie, na podstawie złożonej pracy konkursowej, projektu technicznego oraz prototypu rozwiązania/urządzenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, chroniącego użytkowników drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące
w koronie drogi.
Zamawiający w konkursie wybierze jako najlepszych nie więcej niż 5 (pięć) prac konkursowych, które w ramach kryteriów oceny prac konkursowych uzyskają najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich złożonych prac konkursowych.
Zamawiający w terminie nie krótszym niż 15 dni i nie dłuższym niż 30 dni od dnia wyboru najlepszych prac konkursowych zaprosi autorów wybranych prac do negocjacji bez ogłoszenia.
2)Nagroda pieniężna Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w wysokości 5000 zł brutto (słownie: pięć tysięcy złotych).
Nagroda pieniężna zostanie wypłacona autorowi/autorom prac/pracy konkursowej po uzyskaniu dopuszczenia prototypu rozwiązania/urządzenia, stanowiącego przedmiot pracy konkursowej do użytkowania na drogach. Zamawiający zastrzega, że w przypadku nie uzyskania dopuszczenia prototypu rozwiązania/urządzenia, stanowiącego przedmiot pracy konkursowej do użytkowania na drogach nagroda pieniężna nie zostanie wypłacona.
Zamawiający przewiduje, że nagroda pieniężna Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego zostanie wypłacona w terminie 30 dni od dnia przesłania autorom najlepszych prac konkursowych informacji o uzyskaniu dopuszczenia prototypu rozwiązania/urządzenia, stanowiącego przedmiot pracy konkursowej do użytkowania na drogach.
Zamawiający przewiduje, że testy dopuszczające prototyp rozwiązania/urządzenia, stanowiącego przedmiot pracy konkursowej do użytkowania na drogach będą prowadzone w terminie 6 m-cy od dnia przekazania Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Olsztynie przez Wykonawcę prototypu rozwiązania/urządzenia.
3)Nagroda pieniężna Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie w wysokości 5000 zł brutto (słownie: pięć tysięcy złotych).
Nagroda pieniężna zostanie wypłacona autorowi/autorom prac/pracy konkursowej, którego/których rozwiązanie/urządzenie po uzyskaniu dopuszczenia prototypu do użytkowania na drogach
i pozytywnym przejściu testów na drogach, zostanie wybrane do stosowania przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Zamawiający zastrzega, że w przypadku nie wybrania żadnego rozwiązania/urządzenia, stanowiącego przedmiot pracy konkursowej do stosowania na drogach nagroda pieniężna nie zostanie wypłacona.
Zamawiający przewiduje, że nagroda pieniężna Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich zostanie wypłacona w terminie 30 dni od dnia przesłania autorom najlepszych prac konkursowych informacji o wyborze rozwiązania/urządzenia, stanowiącego przedmiot pracy konkursowej do stosowania przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
Zamawiający przewiduje, że testy na drogach rozwiązania/urządzenia, stanowiącego przedmiot pracy konkursowej będą prowadzone w terminie 12 m-cy od dnia uzyskaniu dopuszczenia prototypu do użytkowania na drogach.
2.Zamawiający przewiduje możliwość zmiany powyższych terminów wypłacenia nagród w przypadku przedłużenia czasu niezbędnego na dokonanie negocjacji bez ogłoszenia, przeprowadzenia testów dopuszczających rozwiązanie/urządzenie do użytkowania na drogach i/lub przedłużenia czasu niezbędnego na przeprowadzenie testów na drogach. O zmianie terminów wypłacenia nagród Zamawiający powiadomi uczestników konkursu, których prace zostały wybrane jako najlepsze.

Nazwa kryterium 1:
cena - planowany, łączny koszt wykonania prac brutto

Znaczenie kryterium 1: 50

Nazwa kryterium 2: parametry techniczne

Znaczenie kryterium 2: 40

Nazwa kryterium 3: parametry ekologiczne

Znaczenie kryterium 3: 10

Podobne przetargi

238319 / 2008-09-26 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie - Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
CPV: 349960005 (Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne)
Montaż masztów fotoradarów w ciągu dróg krajowych województwa warmińsko - mazurskiego w 2008r. z podziałem na zadania: Zadanie nr 1 - montaż na drodze krajowej nr 7, Zadanie nr 2 - montaż na drodze krajowej nr 16.

246472 / 2008-11-17 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie - Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
CPV: 349960005 (Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne)
Montaż masztów fotoradarów w ciagu dróg krajowych województwa warminsko - mazurskiego w 2008r. z podziałem na zadania: Zadanie nr 1 - montaż na drodze krajowej nr 7, Zadanie nr 2 - montaż na drodze krajowej nr 16