Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

82934 / 2016-04-08 - Administracja samorządowa / Zarząd Dróg Wojewódzkich (Olsztyn)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 82934

Data publikacji: 2016-04-08

Nazwa: Zarząd Dróg Wojewódzkich

Ulica: ul. Pstrowskiego 28b

Numer domu: 28b

Miejscowość: Olsztyn

Kod pocztowy: 10-602

Województwo / kraj: warmińsko-mazurskie

Numer telefonu: 089 5346265 w. 22

Numer faxu: 089 5399876

Adres strony internetowej: www.zdw.olsztyn.pl

Regon: 51075125000000

Typ ogłoszenia: ZP-405

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 171378

Data wydania biuletynu: 2015-07-09

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Czy zamówienie było ogłoszone w BZP: Tak

Rok ogłoszenia: 2015

Pozycja ogłoszenia: 171378

Czy w BZP zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie: Tak

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

nazwa_konkursu:
Opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące w koronie drogi - BUFORSTRADA.

Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem konkursu jest: Opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące w koronie drogi - BUFORSTRADA.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenie w drzewo rosnące w koronie drogi oraz chroniącego drzewo przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w wyniku najechania na nie.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie administruje siecią dróg wojewódzkich o łącznej długości 1.869,564 km i obejmuje swoim zakresem działania obszar województwa warmińsko-mazurskiego - za wyjątkiem miast na prawach powiatu (Olsztyn i Elbląg). Na mocy porozumienia pomiędzy Starostą Kętrzyńskim
a Zarządem Województwa ZDW w Olsztynie zarządza również 438 km dróg powiatowych.
Szacuje się, że około 70 % tych dróg porośniętych jest drzewami. Zadrzewienia przydrożne przez stulecia sadzone były nie tylko dla ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów praktycznych, dawały bowiem cień, wyznaczały drogę. Przez ten czas stopniowo zmieniała się ich funkcja dla człowieka, jednak niezmiennie stanowią one ważny element przyrody i krajobrazu regionu.
Bezsprzecznym jest, że aleje stanowią dziedzictwo Warmii i Mazur, są kluczowym elementem krajobrazu regionu, świadkami jego historii. Aleje stanowią również unikatowe ekosystemy oraz ostoje bioróżnorodności.
Jednak aleje to również istotne utrudnienie w ruchu drogowym, a także przeszkoda w bieżącym utrzymaniu dróg oraz prowadzeniu inwestycji. W tym kontekście aleje są poważnym ograniczeniem dla rozwoju gospodarczego regionu. Zachowując je w istniejącym kształcie, ogranicza się tym samym parametry pojazdów (wysokość, szerokość, ciężar) korzystających z tych dróg.
Z informacji podanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że jednym z istotnych zagrożeń w otoczeniu polskich dróg, potęgującym skutki wypadków, są drzewa, które rokrocznie przyczyniają się do śmierci kilkuset osób.
Wypadki związane z najechaniem na drzewo stanowią bardzo poważny problem w województwie warmińsko-mazurskim. Wiąże się to z charakterem dróg naszego regionu. W przeważającej części drogi przebiegają trasą dawnych traktów, które były wysadzane drzewami. Po wybudowaniu utwardzonych dróg, często drzewa znalazły się bezpośrednio przy krawędzi w odległości mniejszej niż 1,5 metra. Taka lokalizacja drzew w rejonie dróg, bez zachowania nawet minimalnej strefy bezpieczeństwa, wolnej od przeszkód powoduje w sytuacji najmniejszego błędu kierowcy, usterki pojazdu lub złego stanu nawierzchni, wypadek z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia ofiary śmiertelnej lub ciężko rannej.
Drzewa rosnące przy krawędzi jezdni wpływają w wielu przypadkach negatywnie na zachowania uczestników ruchu drogowego, co prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia wypadków drogowych:
-zawężają skrajnię drogi zmuszając do zjazdu na przeciwny pas ruchu, co przyczynić się może do zderzenia czołowego z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku,
-ograniczają widoczność na skrzyżowaniach i zjazdach, co może spowodować zderzenia boczne,
-zasłaniają znaki drogowe powodując nieczytelność i nierozpoznawalność warunków drogowych przez kierowców,
-nie pozostawiają miejsca dla ruchu pieszego, wymuszając poruszanie się pieszego po jezdni, co stwarza zagrożenie wystąpienia wypadków związanych z najechaniem na pieszych,
-zasłaniają widoczność na przejściach dla pieszych powodując zagrożenie wyjścia pieszego przed jadący pojazd,
-powodują szkody w infrastrukturze drogowej
Mimo, że do wypadków w ruchu drogowym najczęściej dochodzi z winy człowieka system transportu drogowego powinien ograniczać do minimum następstwa ludzkich błędów tak aby uniknąć ich najbardziej tragicznych skutków - śmierci lub ciężkich obrażeń (za KRBRD).
Tylko w 2014 r. na drogach w województwie warmińsko-mazurskim wskutek najechania na drzewo zginęło 48 osób, a liczba ta utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat.
Najechanie na drzewo, poza najtragiczniejszymi skutkami dla użytkownika drogi, nie pozostaje bez wpływu również dla samego drzewa. Uszkodzenia mechaniczne drzew wpływają z kolei niekorzystnie na ich kondycję. Mogą wpływać na zachwianie statyki i przez to powodować zagrożenie ludzi i mienia.
Tkanki leżące bezpośrednio pod korą stanowią dla drzewa drogi transportu wody z korzeni do liści oraz drogę asymilatów z liści do korzeni, czyli substancji, które odżywiają drzewo i bez których jego rozwój nie jest możliwy. Obicie kory, spowodowane na przykład uderzeniem lub otarciem pnia przez pojazd, nie jest widoczne, powoduje natomiast powstanie rany przez przerwanie tras przewodzenia. Przerwanie ciągłości komórek lub ich zmiażdżenie upośledza z kolei procesy przewodzenia, co wpływa negatywnie na kondycję drzewa. Uszkodzona kora z czasem odpada, a rana często przekształca się w próchniejący ubytek. Drzewa takie stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla użytkowników dróg.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz w szczególności utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę wypadków śmiertelnych i kolizji w wyniku najechania na drzewo, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ogłasza konkurs na znalezienie innowacyjnego rozwiązania technicznego, technologicznego, bądź systemu rozwiązań, które przyczyni się do zminimalizowania skutków uderzeń w drzewo, rosnące w koronie drogi oraz, w ramach nagrody tj. zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki autora wybranej pracy konkursowej, wykonanie projektu technicznego oraz prototypu rozwiązania będącego przedmiotem konkursu - BUFORSTRADA.
Przedmiotem konkursu jest więc opracowanie takiego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego, które połączy niezbędne właściwości fizyczne i ekonomiczne, zapewniając tym samym skuteczność jego działania.
Kod CPV - 34.99.60.00-5

Czy zamówienie dotyczy programu UE: Nie

uczest: 2

Miejsce składania: 1

Nazwa: Rafał Małek

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Krasickiego 1/3

Miejscowość: Radom

Kod pocztowy: 26-600

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Cena wybranej oferty: 5000

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Miejsce składania: 2

Nazwa: OAT Sp. z o.o.

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Mikołaja Kopernika 19/A

Miejscowość: Ożarów Mazowiecki

Kod pocztowy: 05-850

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Cena wybranej oferty: 5000

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Miejsce składania: jhjgkug

Nazwa: uhgkubkj

Adres pocztowy wykonawcy: lknlkn

Miejscowość: l;mn;lkn

Kod pocztowy: 10-065

ID województwa: 1

Województwo / kraj: kujawsko-pomorskie

Cena wybranej oferty: 5000

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Kody CPV:
349960005 (Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne)

Podobne przetargi

238319 / 2008-09-26 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie - Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
CPV: 349960005 (Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne)
Montaż masztów fotoradarów w ciągu dróg krajowych województwa warmińsko - mazurskiego w 2008r. z podziałem na zadania: Zadanie nr 1 - montaż na drodze krajowej nr 7, Zadanie nr 2 - montaż na drodze krajowej nr 16.

246472 / 2008-11-17 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie - Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
CPV: 349960005 (Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne)
Montaż masztów fotoradarów w ciagu dróg krajowych województwa warminsko - mazurskiego w 2008r. z podziałem na zadania: Zadanie nr 1 - montaż na drodze krajowej nr 7, Zadanie nr 2 - montaż na drodze krajowej nr 16

171378 / 2015-07-09 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Dróg Wojewódzkich - Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
CPV: 349960005 (Drogowe urządzenia kontrolne, bezpieczeństwa lub sygnalizacyjne)
Opracowanie koncepcji innowacyjnego rozwiązania bezpieczeństwa ruchu drogowego chroniącego użytkownika drogi przed skutkami uderzenia w drzewo rosnące w koronie drogi - BUFORSTRADA.