Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

44719 / 2011-02-08 - Administracja rządowa terenowa / Lubuski Urząd Wojewódzki (Gorzów Wielkopolski)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie z dnia pod pozycją . Zobacz ogłoszenie / - .

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 44719

Data publikacji: 2011-02-08

Nazwa: Lubuski Urząd Wojewódzki

Ulica: ul Jagiellończyka 8

Numer domu: 8

Miejscowość: Gorzów Wielkopolski

Kod pocztowy: 66-400

Województwo / kraj: lubuskie

Numer telefonu: 95 7115210

Numer faxu: 95 7115380

Adres strony internetowej: www.wojewodalubuski.pl

Regon: 21046708900000

Typ ogłoszenia: ZP-403

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Czy zamówienie było ogłoszone w BZP: Nie

Czy w BZP zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie: Nie

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja rządowa terenowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Zamówienie publiczne na świadczenie usług prawnych dla Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Świadczenie obsługi prawnej w zakresie realizacji zadań Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi dotyczących ochrony interesów Skarbu Państwa

Kod trybu postepowania: WR

Czy zamówienie dotyczy programu UE: Tak

nazwa programu UE:
EWT POLSKA - SAKSONIA
EWT POLSKA - BRANDENBURGIA

Nazwa wykonawcy: Emilia Jurgiewicz

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Kasprowicza 31/1

Miejscowość: Gorzów Wlkp.

Kod pocztowy: 66-400

ID województwa: 3

Województwo / kraj: lubuskie

Data udzielenie zamówienia: 30/12/2010

Liczba ofert: 1

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 112190,16

Cena wybranej oferty: 21600,00

Cena minimalna: 21600,00

Cena maksymalna: 21600,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

zal_pprawna_hid: b;

Postępowanie prowadzone jest w trybie zapytanie o cenę na podstawie art.: art. 5 ust. 1b

Uzasadnienia wyboru trybu:
Zamawiający wskazuje, iż ze względu na przyczyny o obiektywnym charakterze, uzasadnione jest udzielenie zamówienia publicznego na usługę polegającą na świadczeniu doradztwa prawnego w zakresie zadań Wojewody wynikających
z działania Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi w trybie zamówienia z wolnej ręki, gdyż wymaga tego ochrona ważnych praw i interesów Skarbu Państwa, a przyczyny udzielenia zamówienia w tym trybie są w pełni uzasadnione.

Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi realizuje zadania Wojewody w zakresie rozwoju regionalnego i integracji europejskiej. W szczególności wskazać należy, iż do zakresu działalności Wydziału należy wykonywanie zadań związanych z pełnieniem funkcji Instytucji Pośredniczącej w zarządzaniu Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego oraz we wdrażaniu Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA. W tym zakresie , w związku ze stanem zaawansowania wskazanego programów, Wydział prowadzi przede wszystkim kontrole realizacji zadań oraz trwałości projektów , raportuje o nieprawidłowościach, prowadzi również czynności związane z zamykaniem programów . Wydział prowadzi m.in. postępowania, których przedmiotem jest określenie obowiązku zwrotu kwot uzyskanych jako dofinansowanie projektów , pochodzących z funduszy unijnych w związku ze stwierdzeniem przez Urząd Kontroli Skarbowej naruszenia prawa przez kontrolowanych beneficjentów funduszy . Postępowania te są obecnie w znaczącym stopniu zaawansowania, który wymaga wiedzy i zaangażowania prawnego od początku jego prowadzenia. Ponadto wskazać należy, iż do zadań wydziału należy również podejmowanie decyzji w zakresie zabezpieczeń realizacji projektów w postaci weksli złożonych przez beneficjentów. Decyzje w zakresie ewentualnego dochodzenia zwrotów kwot dofinansowania w oparciu o te papiery wartościowe jak również w zakresie ich zwrotu lub zniszczenia są decyzjami wymagającymi znajomości całego procesu wydatkowania środków pochodzących z funduszy europejskich, a ewentualna niewłaściwa decyzja w tym zakresie mogłaby skutkować brakiem zabezpieczenia zachowania trwałości projektu czy też brakiem możliwości dochodzenia ewentualnych zwrotów w przypadkach wskazanych w umowie oraz przepisach prawa.
Ponadto w ramach pełnienia przez Wojewodę funkcji kontrolera dla programów współpracy transgranicznej 2007-2013 ( tj. Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia i Polska (Województwo Lubuskie) - Saksonia) Wydział przeprowadza kontrole I stopnia , weryfikuje postępy projektów , potwierdza kwalifikowalność i zasadność wydatków zadeklarowanych przez Beneficjentów i wystawia certyfikat / protokół kontroli I stopnia , raportuje o nieprawidłowościach współpracuje z instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie Programu, przygotowuje dla beneficjentów wskazówki dotyczące zasad rozliczania wydatków w ramach projektów , opiniuje zmiany dokumentów dotyczących projektu.
W odniesieniu do realizowanych przez Wydział zadań istotne znaczenie w procesie legalności i celowości podejmowania decyzji i ich ewentualnych konsekwencji, w tym zarówno konsekwencji prawnych jak i finansowych, ma doradztwo prawne, które jest nieodzownym elementem pracy wydziału. Ze względu na specyfikę zadań Wydziału, która jest w skali województwa specyfiką unikalną w interesie Skarbu Państwa i dla zapewnienia jego praw jest , aby doradztwo prawne wykonywane było przez osobę nie tylko o odpowiednich kompetencjach, ale również posiadającą znajomość działania systemu wydatkowania funduszy unijnych, znajomość aktów prawnych w tej dziedzinie. Wadliwa interpretacja przepisów prawa, dokonana w zakresie działalności wydziału bez znajomości aktów prawa unijnego i bez znajomości rozwiązań systemowych może doprowadzić do wadliwego ich zastosowania przez Beneficjentów, a w konsekwencji do zakwestionowania zasadności i zgodności z prawem ich poniesienia przez instytucje odpowiedzialne w systemie kontroli za przeprowadzanie takiej weryfikacji, w tym w skrajnych wypadkach również przez Komisję Europejską. Istota pracy w zakresie doradztwa prawnego w wydziale polega w szczególności na tym, że wydział został wyposażony w zadania o charakterze interdyscyplinarnym, nie zastrzeżone do jednej dziedziny prawa ( w wydziale występują bowiem problemy z zakresu prawa zamówień publicznych, prawa cywilnego, administracyjnego, finansowego, budowlanego czy nawet prawa pracy - w takim zakresie wydawane są opinie prawne co do legalności działań podejmowanych przez Beneficjentów) jak również wymagające ze względu na swój charakter wiedzy prawa unijnego ( w szczególności w zakresie stosunku prawa krajowego do prawa unijnego, pierwszeństwa w tym zakresie danego systemu prawnego, nadrzędności i podrzędności poszczególnych przepisów).
Ponieważ zadania Wydziału wykraczają poza ramy prawa krajowego, a proces potwierdzania kwalifikowalności i zasadności wydatków zadeklarowanych przez Beneficjentów w ramach programów współpracy transgranicznej ma znaczenie międzynarodowe i może wpłynąć na stan wykorzystania funduszy europejskich nie tylko w województwie Lubuskim, ale również
w przygranicznych Landach RFN tj. Brandenburgii i Saksonii niezwykle istotne znaczenie w pracy Wydziału ma doradztwo prawne w tym zakresie. Każda mylna decyzja może bowiem skutkować powstaniem szkody i narazić Skarb Państwa na odpowiedzialność, również przed Komisją Europejską, może również być szkodliwa w kontekście stosunków polsko - niemieckich. Każde nieuprawnione działanie w tej kwestii może w konsekwencji spowodować spowolnienie bądź zahamowanie wydatkowania środków unijnych w województwie.
Równie istotnym jest, aby przygotowane przez Wydział wskazówki dotyczące zasad rozliczania wydatków w ramach projektów oraz opiniowanie zmian dokumentów dotyczących projektu było poparte rzetelną i fachową wiedzą w zakresie doradztwa prawnego, jest bowiem niewątpliwie w interesie Skarbu Państwa, aby wydatkowanie środków unijnych było oparte na odpowiednich podstawach prawnych, a zasady z tym związane jasne i przejrzyste, tak aby nie rodziły ryzyka konieczności uznania przez instytucje zaangażowane we wdrażanie programów ( w tym Komisję Europejską) niekwalifikowalności określonych kosztów poniesionych wcześniej zgodnie z zasadami określonymi przez wydział bez uwzględnienia odpowiedniej wiedzy z zakresu doradztwa prawnego.


Wskazać należy, iż zadania Wydziału mają charakter szczególny w skali Województwa Lubuskiego, wydział posiada bowiem kompetencje i zadania zastrzeżone wyłącznie dla Wojewody,
w tym w szczególności w zakresie wydatkowania środków unijnych, a więc o specyfice, która nie jest powtarzalna w skali województwa. W związku z tym doradztwo prawne w zakresie funkcjonowania wydziału wymaga znajomości szczególnej specyfiki działalności Wojewody w tym zakresie, a ze względu na charakter zadań i szczególną odpowiedzialność Skarbu Państwa do ich realizacji wymagana jest wyspecjalizowana wiedza prawnicza o niszowym charakterze. Specyfika położenia Województwa Lubuskiego przy granicy zachodniej państwa, która statuuje możliwość realizacji programów w zakresie współpracy transgranicznej przy dodatkowym uwzględnieniu faktu zakresu działań Wojewody jako Kontrolera dla tych programów powoduje, że zakres doradztwa prawnego jest tym bardziej wyspecyfikowany i unikatowy .
Wskazać również należy, iż w Wydziale toczą się obecnie postępowania w zakresie określenia ewentualnego obowiązku zwrotu środków uznanych przez inne organy kontroli za wydatki niekwalifikowane.
Biorąc powyższe pod uwagę doradztwo prawne w zakresie pracy wydziału nie ma standardowego charakteru i wymaga szczególnej znajomości przepisów prawa a równocześnie szczególnej wnikliwości, tym bardziej , że zakres aktów prawnych , w oparciu o które wydział wykonuje swoje zadania jest zakresem wysoce specyficznym, bardzo szerokim i wymaga znajomości nie tylko prawa krajowego, ale przede wszystkim prawa europejskiego i wytycznych wydanych przez instytucje zaangażowane w system. Trafność dokonywanych rozstrzygnięć
i opinii prawnych uzależniona jest również w znaczący sposób od znajomości funkcjonowania systemu wydatkowania funduszy unijnych, a doświadczenie w pracy w wydziale ma szczególne znaczenie w tym zakresie. Ponadto wiele spraw jest w takim stopniu zaawansowania, że celowe i zasadne jest zachowanie kontynuacji w zakresie doradztwa prawnego w Wydziale. Biorąc powyższe pod uwagę ze względu na specyficzny charakter i zakres doradztwa prawnego Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi oraz ze względu na szczególną wagę podejmowanych decyzji , mogących mieć wpływ i znaczenie
w szczególności dla beneficjentów środków, ale również dla ewentualnej odpowiedzialności Skarbu Państwa w zakresie wadliwych działań jak i mających charakter transgraniczny, ważne jest aby doradztwo prawne świadczone było przez osobę nie tylko znającą przepisy prawa, ale również znającą specyfikę wydatkowania środków oraz biegle poruszającą się w systemie, znającą zadania poszczególnych instytucji i umiejącą odpowiednio , przy uwzględnieniu przepisów prawa europejskiego zaproponować rozstrzygnięcia, w stanach faktycznych , będących przedmiotem stosownych decyzji Wydziału.
Z uwagi na powyższe udzielenie zamówienia w zakresie objętym wnioskiem pani Emilia Jurgiewicz - radcy prawnemu , która współpracuje obecnie z Wydziałem Zarządzania Funduszami Europejskimi, posiada znaczącą wiedzę na temat problematyki związanej z jego działalnością, doskonale zna system funkcjonowania funduszy unijnych . Jednocześnie posiada doświadczenie z innych dziedzin prawa, w tym w szczególności prawa Unii Europejskiej (a w szczególności rozporządzeń w oparciu o które wydatkowane są środki unijne) prawa cywilnego , prawa zamówień publicznych , dyscypliny finansów publicznych itd. . Jest autorką wielu opinii w tym zakresie, posiada również doświadczenie w zakresie współpracy z Beneficjentami środków. Posiada wiedzę na temat zasad funkcjonowania systemu funduszy pochodzących ze środków Unii Europejskiej , zarówno w zakresie starej perspektywy tj. INTERREG IIIA i ZPORR oraz nowej perspektywy wydatkowania środków pomocowych. Jest absolwentką Europejskiego Uniwersytetu VIADRINA we Frankfurcie nad Odrą , w związku z czym posiada ugruntowaną wiedzę na temat prawa Unii Europejskiej, włada biegle językiem niemieckim, co jest szczególnie przydatne nie tylko przy wykładni przepisów prawa europejskiego ( poprzez porównanie tekstów w obu wersjach językowych, co ze względu na niejednoznaczność określeń jest pomocne przy dokonywaniu wykładni przepisów prawa) , ale również w zakresie zadań wynikających z realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia i Polska (Województwo Lubuskie) - Saksonia.

Kody CPV: 791100080

Podobne przetargi

54587 / 2011-02-16 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Lubuski Urząd Wojewódzki - Gorzów Wielkopolski (lubuskie)
CPV: 791100080 ()
Zamówienie publiczne na świadczenie usług prawnych dla Wojewody Lubuskiego

44733 / 2011-02-08 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Lubuski Urząd Wojewódzki - Gorzów Wielkopolski (lubuskie)
CPV: 791100080 ()
Zamówienie publiczne na świadczenie usług prawnych dla Wojewody oraz Wicewojewody Lubuskiego