Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

184234 / 2009-06-09 - Uczelnia publiczna / Wojskowa Akademia Techniczna (Warszawa)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie 1 z dnia 2009-04-30 pod pozycją 128842. Zobacz ogłoszenie 128842 / 2009-04-30 - Uczelnia publiczna.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 184234

Data publikacji: 2009-06-09

Nazwa: Wojskowa Akademia Techniczna

Ulica: ul. Kaliskiego 2

Numer domu: 2

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 00-908

Województwo / kraj: mazowieckie

Numer telefonu: 022 6837865

Numer faxu: 022 6837977

Adres strony internetowej: www.wat.edu.pl

Regon: 01212290000000

Typ ogłoszenia: ZP-403

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 128842

Data wydania biuletynu: 2009-04-30

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Czy zamówienie było ogłoszone w BZP: Tak

Rok ogłoszenia: 2009

Pozycja ogłoszenia: 128842

Czy w BZP zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie: Nie

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Uczelnia publiczna

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wykonanie ekspertyz dotyczących istniejących i planowanych na świecie systemów wspomagania podejmowania decyzji w medycynie oraz ocen kompatybilności stosowanych w nim standardów,
a także wykonanie projektu i oprogramowania modelu repozytorium wytycznych i ścieżek klinicznych wraz z implementacją testowych modeli ścieżek

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
wykonanie ekspertyz dotyczących istniejących i planowanych na świecie systemy wspomagania podejmowania decyzji w medycynie oraz ocen kompatybilności zastosowanych w nich standardów, a także wykonanie projektu i oprogramowania modelu repozytorium wytycznych i ścieżek klinicznych wraz z implementacją testowych modeli ścieżek.
Celem niniejszego zamówienia jest wsparcie zespołu naukowców Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) oraz ekspertów zewnętrznych wykonujących projekt Modelowanie repozytorium i analiza efektywności informacyjnej wytycznych i ścieżek klinicznych w służbie zdrowia, którego zadaniem jest opracowanie standardów tworzenia i automatycznego udostępniania wytycznych i ścieżek klinicznych oraz opracowanie metod przeniesienia zaleceń standaryzacyjnych do modelu eksperymentalnego repozytorium.
Wytyczna to propozycja postępowania medycznego o udowodnionej lub, co najmniej, uznanej skuteczności leczenia. Wytyczne są wykorzystywane w praktyce medycznej w wielu krajach i stanowią narzędzie pomocne w procesie podejmowania decyzji przez lekarzy i inny personel medyczny, ale dopiero pełna automatyzacja stosowania tych wytycznych w praktyce klinicznej, na przykład w formie ścieżek klinicznych, może przyczynić się do optymalizacji usług świadczonych przez szpitale, zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. Ścieżkę kliniczną należy rozumieć jako znormalizowane podejście do dynamicznego zarządzania złożonym procesem leczenia lub opieki nad pacjentem, w którym w każdym momencie lekarz może zejść z ustalonej ścieżki, zmienić jej przebieg lub przejść do innej gałęzi ścieżki. Ścieżka definiuje szczegółowo niezbędne kroki postępowania (leczenie i pielęgnację pacjenta) rozłożone w czasie.
Informatyczne rozwiązania służące wsparciu lekarza i innego personelu medycznego przy podejmowaniu decyzji medycznych stosowane są w rozwiniętych krajach od wielu lat. Ich użyteczność, zależnie od rozwiązania, jest różna, a ich powszechną wadą jest brak interoperacyjności pomiędzy poszczególnymi systemami oraz brak ich integracji z systemami obsługi leczenia pacjentów typu Electronic Health Record. Bardzo ważnym elementem tego typu systemów jest możliwość korzystania przez nie ze wspólnych, najlepiej narodowych źródeł informacji, aby nie dopuszczać do przekazywania lekarzom informacji nieprawdziwej, pochodzącej z różnych lokalnych zasobów informacyjnych, nie zawsze uaktualnianych na czas.

Etap 1: Wykonanie ekspertyzy dotyczącej systemów wspomagania podejmowania decyzji medycznych w krajach skandynawskich, USA i Kanadzie.
Ekspertyza ma na celu wyspecyfikowanie oraz przeprowadzenie analizy najważniejszych strategii, inicjatyw, projektów i systemów wspomagających podejmowanie decyzji medycznych przez lekarzy w trakcie leczenia pacjentów, powstałych, wykonywanych obecnie lub planowanych do wykonania w najbliższym czasie w krajach skandynawskich, w USA oraz w Kanadzie. Ekspertyza może być rozszerzona przez Wykonawcę również na inne kraje.
Systemy wspomagania podejmowania decyzji medycznych mogą przybierać różną postać oraz wspomagać podejmowanie decyzji na poszczególnych etapach leczenia pacjentów. Szczegółowa analiza takich systemów wykonana w trakcie niniejszej ekspertyzy powinna koncentrować się na systemach oferujących różnego rodzaju funkcjonalności związane z tworzeniem i wykorzystywaniem wytycznych postępowania medycznego oraz ścieżek klinicznych. Celem analizy jest zidentyfikowanie sprawdzonych w praktycznym działaniu klinicznym sposobów wspomagania lekarzy, a następnie zbadanie ich zalet i wad w takim zakresie, który pozwoli określić przydatność stosowania podobnych rozwiązań organizacyjnych w Polsce oraz będzie podstawą do dalszych prac mających na celu określenie przydatności różnych rozwiązań oraz standardów i ich wybór dla modelu repozytorium.

Etap 2: Wykonanie ekspertyzy dotyczącej kompatybilności wybranych po etapie 1 przez zespół projektowy WAT standardów z zakresu systemów wspomagania podejmowania decyzji medycznych z istniejącymi i planowanymi normami i zaleceniami CEN, ISO i UN CEFACT oraz dotyczącej możliwości zastosowania w Polsce opracowanych w Danii ścieżek klinicznych, a także wykonanie usługi przygotowania zestawu ścieżek testowych.
Powyższe prace będą wspierać prace badawcze prowadzone przez zespół projektowy WAT, mające na celu określenie pozytywnych i negatywnych rezultatów dotychczasowych inicjatyw standaryzacyjnych, a także zbadanie rzeczywistego ich przełożenia na implementację wytycznych i ścieżek klinicznych w działających systemach obsługi ochrony zdrowia w różnych krajach, szczególnie tych o najlepiej rozwiniętych systemach eZdrowie.
Ze względu na podejmowanie na świecie wielu niekompatybilnych inicjatyw standaryzacyjnych, niezbędnym jest przeprowadzenie analizy kompatybilności tych standardów z istniejącymi i planowanymi normami CEN i ISO, a także ze standardami i zaleceniami UN CEFACT.
Rynek eZdrowia w Europie jest obecnie zróżnicowany, ale jak wykazuje raport Komisji Europejskiej Ocena stosowania teleinformatyki przez praktykujących lekarzy w Europie z kwietnia 2008 r. istnieje naturalna tendencja do zwiększania zastosowań eZdrowia w praktyce medycznej we wszystkich Krajach Członkowskich. W roku 2007 największy stopień wykorzystywania możliwości eZdrowia zanotowano w Danii i projekt budowy modelu repozytorium wytycznych i ścieżek klinicznych zakłada wykorzystanie do prac badawczych oraz testowych modeli ścieżek klinicznych wybranych z zestawu ścieżek klinicznych przygotowanych w Danii w ramach projektu SFI (SundhedsFagligt Indhold). W ramach tego etapu zostaną przygotowane również testowe ścieżki kliniczne, które będą wykorzystywane w dalszych pracach nad modelem repozytorium.

Etap 3: Usługa projektowania elementów modelu tworzenia ścieżek klinicznych oraz interfejsu z systemem EHR.
W ramach usługi projektowania wykonane zostaną projekty:
- modelu bazy danych repozytorium,
- modelu zasilania repozytorium danymi,
- model modułu tworzenia ścieżek klinicznych,
- modelu interfejsu niewizualnego do systemów EHR.

Etap 4: Usługa programowania elementów modułu tworzenia ścieżek klinicznych według projektu opracowanego w etapie 3.
W ramach usługi programowania wykonane zostanie oprogramowanie umożliwiające realizację:
- modelu bazy danych repozytorium,
- modelu zasilania repozytorium danymi,
- model modułu tworzenia ścieżek klinicznych,
- modelu interfejsu nie wizualnego do systemów EHR.
Oprogramowanie zostanie wykonane na podstawie uaktualnionego przez Zamawiającego projektu modułów wykonanych przez Wykonawcę w Etapie 3 w technologii uzgodnionej pomiędzy Zamawiającym i Wykonawcą.

Wykonawca przenosi na Zamawiającego wszelkie majątkowe prawa autorskie do dostarczonej dokumentacji oraz dostarczonego oprogramowania na polach eksploatacji obejmujących prawo do:
1) trwałego lub czasowego zwielokrotnienia, w całości lub w części, jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie w zakresie, który jest niezbędny do wykonania przez Zamawiającego modelu systemu;
2) dowolnego wykorzystania oraz tłumaczenia, przystosowywania i zmiany układu w ramach działalności Zamawiającego.

Kody CPV: 732000002

Szacunkowa wartość zamówienia: 360000

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Kod trybu postepowania: PN

Czy zamówienie dotyczy programu UE: Nie

Data udzielenie zamówienia: 21/05/2009

Liczba ofert: 1

Nazwa wykonawcy: SYSTEMY KOMPUTEROWE - GŁÓWKA S.A.

Adres pocztowy wykonawcy: Al. Armii Krajowej 336

Miejscowość: Bielsko-Biała

Kod pocztowy: 43-309

ID województwa: 11

Województwo / kraj: śląskie

Cena wybranej oferty: 360000

Cena minimalna: 360000

Cena maksymalna: 360000

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Podobne przetargi

128842 / 2009-04-30 - Uczelnia publiczna

Wojskowa Akademia Techniczna - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 732000002 ()
Wykonanie ekspertyz dotyczących istniejących i planowanych na świecie systemów wspomagania podejmowania decyzji w medycynie oraz ocen kompatybilności stosowanych w nim standardów, a także wykonanie projektu i oprogramowania modelu repozytorium wytycznych i ścieżek klinicznych wraz z implementacją testowych modeli ścieżek