Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

84096 / 2013-03-01 - Administracja samorzÄ…dowa / Powiatowy UrzÄ…d Pracy dla Powiatu NowosÄ…deckiego (Nowy SÄ…cz)

KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII. Nr postępowania: DOR-271-9/13

Opis zamówienia

I. Cel i czas realizacji szkolenia
1. Zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia dla 18 osób bezrobotnych w ramach projektu pn.: Twoja decyzja - nasza pomoc współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Działanie 7.2 Poddziałanie 7.2.1.
2. Celem szkolenia jest nabycie przez kursantów wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do pracy na stanowisku kucharza małej gastronomii z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi.
3. Czas trwania szkolenia wynosi: 34 dni robocze licząc od daty rozpoczęcia szkolenia, w tym egzamin wewnętrzny przeprowadzony przez komisję powołaną przez Wykonawcę, który powinien odbyć się w przedostatnim dniu szkolenia. Ostatni dzień szkolenia przeznaczony jest na zakończenie szkolenia.
4. Zamawiający wymaga, aby liczba godzin szkoleniowych w każdym dniu szkolenia wynosiła 6 godzin zegarowych, z wyjątkiem warsztatów z psychologiem (3 dni po 5 godzin zegarowych).
5. Intensywność zajęć: codziennie w dni robocze od poniedziałku do piątku, przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu.
6. Zajęcia teoretyczno -zawodowe i warsztatowe nie mogą trwać dłużej niż do godz. 1600, natomiast zajęcia praktyczne w placówkach gastronomicznych nie dłużej niż do godziny 2000.
7. Planowany termin rozpoczęcia szkolenia: do 7 dni od podpisania umowy.
8. Na wypadek gdyby osoby przeznaczone do programu szkolenia, z przyczyn, na które Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności zrezygnowały z udziału w szkoleniu przed datą zawarcia umowy, Zamawiający zastrzega sobie prawo do zawarcia umowy dla mniejszej ilości osób bez poniesienia skutków finansowych z tego tytułu.

II. Zakres tematyczny szkolenia
1. Liczba godzin szkoleniowych dla każdego uczestnika szkolenia wynosi: 189 godzin zegarowych, w tym:
1.1. Moduł I - warsztaty z psychologiem obejmujące 15 godzin zegarowych (3 dni po 5 godz.),
1.2. Moduł II - zajęcia teoretyczno - zawodowe na stanowisku kucharza małej gastronomii - 24 godziny zegarowe,
1.3. Moduł III - organizowanie imprez okolicznościowych (catering) - 12 godzin zegarowych zajęć teoretyczno - zawodowych,
1.4. Moduł IV - carving - rzeźbienie w owocach i warzywach - 18 godzin zajęć warsztatowych, 1.5. Moduł V - obsługa kasy fiskalnej - 18 godzin zegarowych zajęć warsztatowych,
1.6. Moduł VI - obsługa konsumenta przez pracownika gastronomii - 18 godzin zegarowych zajęć teoretyczno - zawodowych i warsztatowych,
1.7. Moduł VII - zajęcia praktyczne w zakładach gastronomicznych, stołówkach, restauracjach, firmach cateringowych, które potencjalnie mogą zatrudnić absolwentów szkolenia - 84 godziny zegarowe.
2. Zamawiający wymaga, aby warsztaty z psychologiem realizowane były jako pierwsze, a Moduł VII (zajęcia praktyczne) jako ostatnie.
III. Miejsce realizacji szkolenia
1. W przypadku realizacji zajęć na terenie Powiatu Nowosądeckiego Wykonawca zabezpieczy we własnym zakresie dojazd uczestników szkolenia z Nowego Sącza do Ośrodka Szkoleniowego oraz powrót do Nowego Sącza w każdym dniu szkolenia.
2. W przypadku realizacji zajęć szkoleniowych z zakwaterowaniem poza Nowym Sączem lub Powiatem Nowosądeckim Wykonawca we własnym zakresie zapewni:
a) Dojazd wszystkim uczestnikom szkolenia z Nowego Sącza do Ośrodka Szkoleniowego i z Ośrodka Szkoleniowego do Nowego Sącza. Przewidywany transport powinien obejmować dojazd w poniedziałek rano i powrót w piątek po zajęciach w każdym tygodniu zajęć. Maksymalny czas dojazdu na szkolenie z Nowego Sącza do miejsca odbywania zajęć oraz powrót z miejsca odbywania zajęć do Nowego Sącza nie powinien przekraczać 3 godzin zegarowych.
b) Codzienny dojazd uczestników szkolenia z miejsca zakwaterowania do miejsca odbywania zajęć w sytuacji, gdy miejsce zakwaterowania uczestników będzie inne niż miejsce odbywania zajęć.
c) Pełne wyżywienie oraz zakwaterowanie wszystkim uczestnikom szkolenia.
IV. Dokumenty i oświadczenia, które Wykonawca jest zobowiązany przedłożyć Zamawiającemu do zatwierdzenia najpóźniej na trzy dni przed podpisaniem umowy:
1. Program szkolenia (załącznik nr 2 do Umowy), który powinien być opracowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. z 2010r. Nr 177 poz. 1193 z późn. zm.) i zawierać co najmniej następujące zagadnienia:
a) nazwę i zakres szkolenia,
b) czas trwania i sposób organizacji szkolenia,
c) wymagania wstępne dla uczestników szkolenia,
d) cele szkolenia,
e) plan nauczania określający tematy zajęć edukacyjnych oraz ich wymiar, z uwzględnieniem części teoretycznej i części praktycznej,
f) opis treści szkolenia w zakresie poszczególnych zajęć edukacyjnych,
g) wykaz literatury oraz niezbędnych środków i materiałów dydaktycznych,
h) sposób sprawdzenia efektów szkolenia - przewidziane sprawdziany i egzaminy.
2. Harmonogram zajęć szkoleniowych (załącznik nr 3 do Umowy), który powinien zawierać:
a) datę (poszczególne dni szkolenia),
b) czas trwania zajęć (od godz. do godz.; z podziałem na grupy - dot. Modułu V),
c) liczbę godzin zegarowych,
d) tematykę zajęć,
e) miejsce realizacji szkolenia,
f) imię i nazwisko osoby prowadzącej zajęcia w każdym dniu szkolenia,
g) ilość godzin w danym miesiącu.
3. Kserokopię Akredytacji Kuratorium Oświaty zgodnej z przedmiotem zamówienia w przypadku posiadania stosownego dokumentu.
4. Kserokopię Certyfikatu Jakości Usług ISO w przypadku posiadania stosownego dokumentu.
5. Kserokopię dokumentów potwierdzających kwalifikacje kadry dydaktycznej (świadectwa/dyplomy ukończenia szkoły), która będzie uczestniczyć w prowadzeniu zajęć szkoleniowych w poszczególnych modułach, potwierdzone za zgodność z oryginałem.
6. Oświadczenie Wykonawcy o posiadaniu przez osoby/osobę wskazane/wskazaną do realizacji szkolenia doświadczenia zawodowego oraz doświadczenia w realizacji określonej liczby szkoleń zgodnie z wymogami zawartymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
7. Wskazanie koordynatora organizacyjnego odpowiedzialnego za nadzór wewnętrzny nad zamówieniem (imię i nazwisko koordynatora, stanowisko, telefon kontaktowy, fax, e- mail).
Osoba/y te będą odpowiedzialne za opiekę i kontakt z uczestnikami szkolenia oraz za prawidłową realizację zawartej umowy i bezpośredni kontakt z Zamawiającym.
Należy uwzględnić wynagrodzenie dla tej osoby/osób w kosztach szkolenia.
8. Wzór zaświadczeń i certyfikatu potwierdzających ukończenie szkolenia.
9. Wzór ankiety dla absolwentów szkolenia służącej do oceny szkolenia.
10. Ewentualnie dokumenty potwierdzające upoważnienie do reprezentowania osoby do podpisania umowy.
V. Pozostałe warunki realizacji przedmiotu zamówienia:
1. Wykonawca w dniu rozpoczęcia szkolenia przekaże wszystkim uczestnikom szkolenia harmonogram zajęć szkoleniowych oraz zapozna uczestników szkolenia z programem szkolenia.
2. Wykonawca przedstawi Zamawiającemu do zatwierdzenia szczegółowy harmonogram zajęć praktycznych (załącznik nr 4 do Umowy) najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem zajęć praktycznych, zawierający:
a) datę (poszczególne dni zajęć praktycznych),
b) czas trwania zajęć praktycznych (od godz. do godz.),
c) liczbę godzin zegarowych,
d) wykaz osób odbywających praktykę w danym miejscu,
e) tematykę zajęć,
f) miejsce realizacji zajęć praktycznych (dokładny adres),
g) imiona i nazwiska opiekunów stanowiskowych w poszczególnych miejscach praktyk.
3. Program szkolenia powinien:
a) gwarantować uczestnikom szkolenia solidne i profesjonalne przygotowanie do testów/egzaminów i do wykonywania pracy w zawodzie: kucharz małej gastronomii,
b) uwzględniać zróżnicowany poziom umiejętności i wiedzy uczestników szkolenia,
c) wykorzystywać standardy kwalifikacji zawodowych i modułowe programy szkoleń zawodowych, dostępne na stronie internetowej www.standardyiszkolenia.praca.gov.pl oraz być zgodny z wymogami określonymi w rozporządzeniu MEN z dnia 11.01.2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 17.02.2012, poz. 186).
4. Program szkolenia powinien obejmować następujące moduły tematyczne:
4.1. Moduł I - warsztaty z psychologiem obejmujący 15 godzin zegarowych (3 dni po 5 godz.) zawierający takie zagadnienia jak:
a) stres i samoocena,
b) asertywność i samopoznanie,
c) motywacja i automotywacja,
d) pozytywne myślenie.

Zamawiający wymaga, aby zajęcia szkoleniowe w I module poprowadziła osoba/y posiadająca/e co najmniej wykształcenie wyższe kierunkowe - psychologia oraz prowadziła/li co najmniej 3 warsztaty o tożsamej tematyce zawartej w module.
4.2. Moduł II - zajęcia teoretyczno - zawodowe niezbędne w pracy na stanowisku: kucharz małej gastronomii, obejmujący 24 godziny zegarowe, zawierający co najmniej następujące zagadnienia teoretyczno-zawodowe:
a) podstawowe normy i przepisy obowiązujące w gospodarce żywnościowej,
b) charakterystyka pracy w placówkach gastronomicznych,
c) organizacja stanowiska i miejsca pracy zgodnie z zasadami BHP, czynności porządkowe w kuchni,
d) wizerunek zawodowy kucharza, zasady komunikacji zawodowej, współpraca w zespole,
e) przestrzeganie przepisów sanitarnych BHP i ppoż. oraz sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w zakładach żywienia zbiorowego,
f) receptury gastronomiczne - przepisy kulinarne,
g) obsługa narzędzi, maszyn i urządzeń, które stanowią wyposażenie placówek gastronomicznych,
h) stosowanie zasad prawidłowego żywienia,
i) charakterystyka procesów technologicznych,
j) planowanie i organizowanie pracy własnej i innych,
k) zestawianie potraw w posiłki - śniadanie, obiad, kolacja,
l) planowanie posiłków i układanie prostego menu w małej gastronomii,
m) dokonywanie oceny jakościowej surowców, półproduktów i gotowych potraw,
n) trendy w zakresie sporządzania receptur potraw i posługiwanie się nimi podczas wykonywania potraw,
o) zastosowanie nowoczesnych form przygotowania potraw dla obniżenia ich kosztów tworzenia,
p) kultura osobista i etyka zawodowa na stanowisku kucharza małej gastronomii,
r) prawa konsumenta i klienta.

Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ II posiadała/y: wykształcenie wyższe zawodowe lub magisterskie lub podyplomowe kierunkowe zgodne z tematyką szkolenia oraz prowadziła/y co najmniej 5 szkoleń o tożsamej tematyce zawartej w module.

4.3. Moduł III - teoretyczno - zawodowy z zakresu cateringu obejmujący 12 godzin zegarowych, zawierający co najmniej następujące zagadnienia:
a) organizacja usługi cateringowej zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
(przepisy prawa dotyczące prowadzenia zakładów zbiorowego żywienia),
b) charakterystykę cateringu jako gałęzi usług gastronomicznych - zakładanie placówki gastronomicznej, otwarcie własnej działalności gospodarczej,
c) marketing i reklama, konkurencyjność i profesjonalizm jako element usług cateringowych,
d) savoir - vivre, elementy autoprezentacji w kontakcie z klientem,
e) organizacja, planowanie i przeprowadzenie usług cateringowych w tym m.in.: bankietów, konferencji, szkoleń, imprez okolicznościowych, wesel, komunii, imprez plenerowych, firmowych,
f) aranżacje i prezentacje potraw,
g) projektowanie i organizacja imprez,
h) opracowywanie cen i kosztorysów usług cateringowych oraz ich rozliczanie,
i) monitorowanie realizowanej usługi cateringowej,
j) współpraca z innymi branżami w wykonaniu usług cateringowych,
k) zasady sporządzania dań zasadniczych, przechowywanie, wydawanie i dystrybucja potraw,
l) dobór napojów alkoholowych do potraw, zasady sporządzania i serwowania napojów zimnych,
m) zasady przewozu wyrobów kulinarnych,
n) wyposażenie firmy cateringowej,
o) promocja usług cateringowych,
p) pomysły na rozwijanie i usprawnienie oferty,
r) etyka i kultura zawodowa.

Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ III posiadała/y: wykształcenie co najmniej średnie gastronomiczne, minimum 3 lata stażu pracy w firmie cateringowej przy organizacji przyjęć oraz prowadziła/y co najmniej 3 szkolenia o tożsamej tematyce zawartej w module.

4.4. Moduł IV - carving - zajęcia warsztatowe z rzeźbienia w owocach i warzywach - obejmujący 18 godzin zegarowych, który powinien zawierać co najmniej:
a) narzędzia do carvingu: typy, rodzaje, sposoby używania i konserwacji, sposoby zabezpieczania i pielęgnacji wyrzeźbionych prac,
b) podstawowe techniki stosowane przy przygotowywaniu dekoracji z warzyw i owoców,
c) rzeźbienie w warzywach i owocach - carving,
d) zajęcia warsztatowe z tworzenia dekoracji sztuki carvingu poprzez łączenie pojedynczych rzeźb (tworzenie kompozycji przestrzennej).

W celu realizacji części warsztatowej, Wykonawca zapewni każdemu uczestnikowi szkolenia indywidualne stanowisko pracy oraz wskazane poniżej produkty w odpowiedniej ilości tj.:
- akcesoria do carvingu - deski do krojenia, nożyki, wycinarki do spirali, nożyki do wycinania rowków, łyżki do wycinania kulek, dłutka, wykałaczki, miski,
- niezbędne owoce i warzywa do przygotowania dekoracji potraw - carving o odpowiedniej jakości i ilości zapewniającej solidną naukę.
Zamawiający wymaga, aby podczas odbywania zajęć z Modułu IV Wykonawca zapewnił dla każdego uczestnika kolorowy fartuch kuchenny, który przejdzie na własność kursanta za potwierdzeniem odbioru (potwierdzenie z datą odbioru).

Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ IV posiadała/y: wykształcenie co najmniej średnie, minimum 3 lata doświadczenia zawodowego związanego z tematyką zawartą w module oraz prowadziła/y co najmniej 3 szkolenia o tematyce zawartej w module

4.5. Moduł V - obsługa kasy fiskalnej obejmujący 18 godzin zegarowych, który powinien zawierać następujące zagadnienia:
a) budowa oraz rodzaje stosowanych kas fiskalnych,
b) programowanie kas fiskalnych,
c) praktyczna obsługa urządzeń fiskalnych (paragon, raport dobowy i raport okresowy),
d) błędy obsługi kasy fiskalnej i sposoby ich rozwiązywania,
e) wymiana rolki papieru.
Zamawiający wymaga, aby Wykonawca zapewnił podczas zajęć z obsługi kasy fiskalnej możliwość nabycia praktycznych umiejętności z obsługi czytników kart płatniczych (opis rynku kart płatniczych i zasady działania kart płatniczych, rodzaje transakcji kartami płatniczymi, zabezpieczanie kart i procedury weryfikacyjne, wykonywanie transakcji kartami płatniczymi, budowa terminala/PINpada).

Zamawiający wymaga, aby osoby prowadzące Moduł V (co najmniej 2 z uwagi na podział kursantów na dwie grupy) posiadały co najmniej wykształcenie średnie oraz ukończone szkolenia z zakresu obsługi i programowania kas fiskalnych potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem oraz prowadziły co najmniej 5 szkoleń o tożsamej tematyce zawartej w module.

Każdy uczestnik winien mieć zapewniony indywidualny dostęp do kasy fiskalnej na zasadzie 1 osoba - 1 stanowisko.

4.6. Moduł VI - obsługa konsumenta przez pracownika gastronomii - 18 godzin zegarowych zajęć teoretyczno-zawodowych i warsztatowych, który powinien zawierać co najmniej następujące zagadnienia:
a) przestrzeganie zasad bhp, p.poż. w sali konsumenckiej
b) wykazywanie kultury osobistej i przestrzeganie etyki zawodowej
c) wyposażenie i obsługa sprzętu kelnerskiego w części konsumenckiej i ekspedycyjnej
d) przygotowanie poprzedzające obsługę
e) przygotowanie sali konsumenckiej, zasady nakrywania stołu
f) obsługiwanie w sali konsumenckiej (komunikacja sala - kuchnia)
g) noszenie zastawy (techniki noszenia talerzy, naczyń, tac)
h) serwowanie potraw, karty menu - waga znajomości karty menu i alkoholi, podawanie kart, doradzanie przy wyborze potraw, napojów itd.
i) wydawanie śniadań
j) przygotowanie potraw w obecności konsumenta
k) serwowanie napojów alkoholowych
l) organizacja przyjęć okolicznościowych
m) postępowanie w przypadku reklamacji i zażaleń
n) zbieranie zastawy stołowej po konsumpcji
o) dobór alkoholu do potraw (otwieranie wina, temperatury podawania win, rodzaje kieliszków, podstawowa wiedza o winach)
p) ćwiczenia praktyczne z obsługi ekspresu ciśnieniowego (podstawowe wiadomości o kawie, rodzaje napojów kawowych)
r) obsługa gości przy stole, wystawianie rachunków.
s) prawidłowe nakrycie stołu - odpowiedni dobór zastawy stołowej do różnych potraw i napojów,
dekoracja i nakrycie stołu - dobór kolorystyki i stylu nakryć stołowych w zależności od rodzaju imprezy (motywu przewodniego ), kwiaty, świece itd.,
zasady zagospodarowania przestrzeni na stole,
nauka artystycznego składania serwetek papierowych, materiałowych, flizelinowych.

Wymagane jest, aby zajęcia z w/w modułu miały charakter aktywny, wymagający zaangażowania wszystkich uczestników szkolenia. W trakcie przebiegu zajęć warsztatowych powinny być wykorzystywane wykłady, pokazy, prezentacje, ćwiczenia praktyczne - symulacja obsługi konsumenta przez pracownika gastronomii - obsługa kelnerska.
Zamawiający wymaga aby Wykonawca stworzył do w/w Modułu symulacyjną salę szkoleniową zaimprowizowaną na salę restauracyjną z odpowiednim wyposażeniem.
Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ VI posiadała/y: wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe kierunkowe, minimum 3 lata doświadczenia zawodowego związanego z tematyką zawartą w module oraz prowadziła/y co najmniej 3 szkolenia o tożsamej tematyce zawartej w module.

W symulacyjnej sali restauracyjnej Wykonawca zapewni każdemu uczestnikowi szkolenia indywidualne stanowisko pracy oraz wskazane poniżej produkty w odpowiedniej ilości tj.:
- stoły,
- obrusy (białe i kolorowe), skertingi - falbany do stołów bankietowych,
- kolorowe tiule, organze, satyny do dekoracji stołu,
- kolorowe serwetki papierowe - minimum 3 paczki dla jednego uczestnika,
- kolorowe serwetki gastronomiczne ząbkowane,
- serwetki materiałowe (lniane, nakrochmalone, wyprasowane o wymiarze 40 x 40 cm) - minimum 5 szt. dla uczestnika,
- serwetki flizelinowe - minimum 2 paczki dla uczestnika,
- kolorowe wstążki do przewiązania serwetek,
- tace kelnerskie (np. okrągłe, prostokątne, antypoślizgowe) - minimum 1 szt. dla uczestnika,
- zastawy obiadowe (tj. talerze: głębokie, płytkie, deserowe; bulionówki; wazy na zupę; cukierniczki; przyprawniki, sosjerki, salaterki),
- zestaw sztućców (tj. łyżki, widelce, widelczyki do ciasta, noże, łyżeczki, nalewki),
- szklanki, filiżanki do kawy, herbaty, kieliszki na wino białe i czerwone, szklanki na whisky, szampanówki, kieliszki na wódkę/likier, klosze na ciasto, dzbanki, patery i półmiski na zimną zastawę (lustro), termosy konferencyjne, podgrzewacz do potraw,
- podkładki papierowe pod filiżanki, ciasta (ażurowe),
- ozdoby na stół np. konfetti,
- kompozycje kwiatowe sztuczne i żywe, wazony, lampiony, serwetniki, świeczniki i świece,
- ekspres ciśnieniowy (kawa, mleko, szklanki do kawy latte i innej),
- otwieracz do wina/korkociąg tzw. TRYBUSZON,
- schładzacz do wina,
- wzorcowe karty menu,
- wózek kelnerski,
- butelki z różnych alkoholi
oraz inne niezbędne narzędzia i produkty gwarantujące odpowiedni poziom szkolenia.
4.7. Moduł VII - praktyczny - obejmujący 84 godziny zegarowe zajęć praktycznych w zakładach gastronomicznych, stołówkach, restauracjach, firmach cateringowych, które potencjalnie mogą zatrudnić absolwentów szkolenia.
Do każdej placówki gastronomicznej powinny być przydzielone nie więcej niż 2 osoby.
Moduł praktyczny powinien zawierać następujące zagadnienia:
1) przygotowywanie stanowiska pracy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) przestrzeganie higieny osobistej i higieny produkcji,
3) porządkowanie stanowiska pracy,
4) techniki mycia naczyń i urządzeń kuchennych,
5) usuwanie odpadów,
6) pobieranie surowców i półproduktów do produkcji kulinarnej,
7) zabezpieczenie surowców, półproduktów i wyrobów gotowych przed zepsuciem w/g instrukcji kuchennych,
8) prowadzenie obróbki wstępnej surowców - ręcznej, mechanicznej, termicznej w/g instrukcji kuchennych,
9) obróbka wstępna produktów - mięs, warzyw, nabiału,
10) obróbka termiczna produktów,
11) przygotowywanie potraw gorących, zimnych, na wynos,
12) porcjowanie, dekoracja - carving, wydawanie potraw,
13) sporządzanie przystawek, przekąsek, zup, deserów,
14) sporządzanie dań wegetariańskich,
15) sporządzanie dań mięsnych - wieprzowina, wołowina, drób,
16) sporządzanie mięs peklowanych, pieczonych,
17) sporządzanie potraw z ryb,
18) sporządzanie potraw mlecznych,
19) wykonywanie surówek, sałatek jako potrawa samodzielna i dodatek do dań,
20) sporządzanie farszów, kremów, past,
21) sporządzanie zup i dodatków do zup,
22) sporządzanie potraw z kasz, mąki, ryżu,
23) sporządzanie prostych deserów i wyrobów z ciast cukierniczych na przyjęcia okolicznościowe,
24) sporządzanie napojów zimnych i gorących,
25) wykończanie, porcjowanie, dekorowanie i estetyczne wydawanie wykonanych potraw i napojów
26) posługiwanie się narzędziami, maszynami i urządzeniami przy przygotowywaniu potraw i napojów,
27) obsługa klienta, obsługa kasy fiskalnej.

Pracownie (kuchnie) do zajęć praktycznych, gdzie uczestnicy będą odbywać praktykę powinny być wyposażone w sprzęt gastronomiczny oraz spełniać wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Wykonawca musi zapewnić odpowiednią ilość produktów żywnościowych oraz sprzęt, przybory gastronomiczne narzędzia i urządzenia gastronomiczne o stanie technicznym zapewniającym odpowiedni poziom kursu.
Każdy uczestnik szkolenia powinien mieć dostęp do samodzielnego stanowiska pracy.
Zamawiający wymaga, aby opiekunowie stanowiskowi w placówkach gastronomicznych posiadali wykształcenie: co najmniej zasadnicze zawodowe i co najmniej 5 lat stażu pracy w zawodzie związanym z tematyką szkolenia zawartą w module.
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarto w załączniku nr 1 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 84096

Data publikacji: 2013-03-01

Nazwa:
Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego

Ulica: ul. Nawojowska 118

Numer domu: 118

Miejscowość: Nowy Sącz

Kod pocztowy: 33-300

Województwo / kraj: małopolskie

Numer telefonu: 018 4400808

Numer faxu: 018 4400808

Adres strony internetowej: www.pup.powiat-ns.pl

Regon: 12024173600000

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Adres internetowy dynamicznego systemu zakupów: nie dotyczy

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
KUCHARZ MAŁEJ GASTRONOMII. Nr postępowania: DOR-271-9/13

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
I. Cel i czas realizacji szkolenia
1. Zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia dla 18 osób bezrobotnych w ramach projektu pn.: Twoja decyzja - nasza pomoc współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Działanie 7.2 Poddziałanie 7.2.1.
2. Celem szkolenia jest nabycie przez kursantów wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do pracy na stanowisku kucharza małej gastronomii z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi.
3. Czas trwania szkolenia wynosi: 34 dni robocze licząc od daty rozpoczęcia szkolenia, w tym egzamin wewnętrzny przeprowadzony przez komisję powołaną przez Wykonawcę, który powinien odbyć się w przedostatnim dniu szkolenia. Ostatni dzień szkolenia przeznaczony jest na zakończenie szkolenia.
4. Zamawiający wymaga, aby liczba godzin szkoleniowych w każdym dniu szkolenia wynosiła 6 godzin zegarowych, z wyjątkiem warsztatów z psychologiem (3 dni po 5 godzin zegarowych).
5. Intensywność zajęć: codziennie w dni robocze od poniedziałku do piątku, przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu.
6. Zajęcia teoretyczno -zawodowe i warsztatowe nie mogą trwać dłużej niż do godz. 1600, natomiast zajęcia praktyczne w placówkach gastronomicznych nie dłużej niż do godziny 2000.
7. Planowany termin rozpoczęcia szkolenia: do 7 dni od podpisania umowy.
8. Na wypadek gdyby osoby przeznaczone do programu szkolenia, z przyczyn, na które Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności zrezygnowały z udziału w szkoleniu przed datą zawarcia umowy, Zamawiający zastrzega sobie prawo do zawarcia umowy dla mniejszej ilości osób bez poniesienia skutków finansowych z tego tytułu.

II. Zakres tematyczny szkolenia
1. Liczba godzin szkoleniowych dla każdego uczestnika szkolenia wynosi: 189 godzin zegarowych, w tym:
1.1. Moduł I - warsztaty z psychologiem obejmujące 15 godzin zegarowych (3 dni po 5 godz.),
1.2. Moduł II - zajęcia teoretyczno - zawodowe na stanowisku kucharza małej gastronomii - 24 godziny zegarowe,
1.3. Moduł III - organizowanie imprez okolicznościowych (catering) - 12 godzin zegarowych zajęć teoretyczno - zawodowych,
1.4. Moduł IV - carving - rzeźbienie w owocach i warzywach - 18 godzin zajęć warsztatowych, 1.5. Moduł V - obsługa kasy fiskalnej - 18 godzin zegarowych zajęć warsztatowych,
1.6. Moduł VI - obsługa konsumenta przez pracownika gastronomii - 18 godzin zegarowych zajęć teoretyczno - zawodowych i warsztatowych,
1.7. Moduł VII - zajęcia praktyczne w zakładach gastronomicznych, stołówkach, restauracjach, firmach cateringowych, które potencjalnie mogą zatrudnić absolwentów szkolenia - 84 godziny zegarowe.
2. Zamawiający wymaga, aby warsztaty z psychologiem realizowane były jako pierwsze, a Moduł VII (zajęcia praktyczne) jako ostatnie.
III. Miejsce realizacji szkolenia
1. W przypadku realizacji zajęć na terenie Powiatu Nowosądeckiego Wykonawca zabezpieczy we własnym zakresie dojazd uczestników szkolenia z Nowego Sącza do Ośrodka Szkoleniowego oraz powrót do Nowego Sącza w każdym dniu szkolenia.
2. W przypadku realizacji zajęć szkoleniowych z zakwaterowaniem poza Nowym Sączem lub Powiatem Nowosądeckim Wykonawca we własnym zakresie zapewni:
a) Dojazd wszystkim uczestnikom szkolenia z Nowego Sącza do Ośrodka Szkoleniowego i z Ośrodka Szkoleniowego do Nowego Sącza. Przewidywany transport powinien obejmować dojazd w poniedziałek rano i powrót w piątek po zajęciach w każdym tygodniu zajęć. Maksymalny czas dojazdu na szkolenie z Nowego Sącza do miejsca odbywania zajęć oraz powrót z miejsca odbywania zajęć do Nowego Sącza nie powinien przekraczać 3 godzin zegarowych.
b) Codzienny dojazd uczestników szkolenia z miejsca zakwaterowania do miejsca odbywania zajęć w sytuacji, gdy miejsce zakwaterowania uczestników będzie inne niż miejsce odbywania zajęć.
c) Pełne wyżywienie oraz zakwaterowanie wszystkim uczestnikom szkolenia.
IV. Dokumenty i oświadczenia, które Wykonawca jest zobowiązany przedłożyć Zamawiającemu do zatwierdzenia najpóźniej na trzy dni przed podpisaniem umowy:
1. Program szkolenia (załącznik nr 2 do Umowy), który powinien być opracowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. z 2010r. Nr 177 poz. 1193 z późn. zm.) i zawierać co najmniej następujące zagadnienia:
a) nazwę i zakres szkolenia,
b) czas trwania i sposób organizacji szkolenia,
c) wymagania wstępne dla uczestników szkolenia,
d) cele szkolenia,
e) plan nauczania określający tematy zajęć edukacyjnych oraz ich wymiar, z uwzględnieniem części teoretycznej i części praktycznej,
f) opis treści szkolenia w zakresie poszczególnych zajęć edukacyjnych,
g) wykaz literatury oraz niezbędnych środków i materiałów dydaktycznych,
h) sposób sprawdzenia efektów szkolenia - przewidziane sprawdziany i egzaminy.
2. Harmonogram zajęć szkoleniowych (załącznik nr 3 do Umowy), który powinien zawierać:
a) datę (poszczególne dni szkolenia),
b) czas trwania zajęć (od godz. do godz.; z podziałem na grupy - dot. Modułu V),
c) liczbę godzin zegarowych,
d) tematykę zajęć,
e) miejsce realizacji szkolenia,
f) imię i nazwisko osoby prowadzącej zajęcia w każdym dniu szkolenia,
g) ilość godzin w danym miesiącu.
3. Kserokopię Akredytacji Kuratorium Oświaty zgodnej z przedmiotem zamówienia w przypadku posiadania stosownego dokumentu.
4. Kserokopię Certyfikatu Jakości Usług ISO w przypadku posiadania stosownego dokumentu.
5. Kserokopię dokumentów potwierdzających kwalifikacje kadry dydaktycznej (świadectwa/dyplomy ukończenia szkoły), która będzie uczestniczyć w prowadzeniu zajęć szkoleniowych w poszczególnych modułach, potwierdzone za zgodność z oryginałem.
6. Oświadczenie Wykonawcy o posiadaniu przez osoby/osobę wskazane/wskazaną do realizacji szkolenia doświadczenia zawodowego oraz doświadczenia w realizacji określonej liczby szkoleń zgodnie z wymogami zawartymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
7. Wskazanie koordynatora organizacyjnego odpowiedzialnego za nadzór wewnętrzny nad zamówieniem (imię i nazwisko koordynatora, stanowisko, telefon kontaktowy, fax, e- mail).
Osoba/y te będą odpowiedzialne za opiekę i kontakt z uczestnikami szkolenia oraz za prawidłową realizację zawartej umowy i bezpośredni kontakt z Zamawiającym.
Należy uwzględnić wynagrodzenie dla tej osoby/osób w kosztach szkolenia.
8. Wzór zaświadczeń i certyfikatu potwierdzających ukończenie szkolenia.
9. Wzór ankiety dla absolwentów szkolenia służącej do oceny szkolenia.
10. Ewentualnie dokumenty potwierdzające upoważnienie do reprezentowania osoby do podpisania umowy.
V. Pozostałe warunki realizacji przedmiotu zamówienia:
1. Wykonawca w dniu rozpoczęcia szkolenia przekaże wszystkim uczestnikom szkolenia harmonogram zajęć szkoleniowych oraz zapozna uczestników szkolenia z programem szkolenia.
2. Wykonawca przedstawi Zamawiającemu do zatwierdzenia szczegółowy harmonogram zajęć praktycznych (załącznik nr 4 do Umowy) najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem zajęć praktycznych, zawierający:
a) datę (poszczególne dni zajęć praktycznych),
b) czas trwania zajęć praktycznych (od godz. do godz.),
c) liczbę godzin zegarowych,
d) wykaz osób odbywających praktykę w danym miejscu,
e) tematykę zajęć,
f) miejsce realizacji zajęć praktycznych (dokładny adres),
g) imiona i nazwiska opiekunów stanowiskowych w poszczególnych miejscach praktyk.
3. Program szkolenia powinien:
a) gwarantować uczestnikom szkolenia solidne i profesjonalne przygotowanie do testów/egzaminów i do wykonywania pracy w zawodzie: kucharz małej gastronomii,
b) uwzględniać zróżnicowany poziom umiejętności i wiedzy uczestników szkolenia,
c) wykorzystywać standardy kwalifikacji zawodowych i modułowe programy szkoleń zawodowych, dostępne na stronie internetowej www.standardyiszkolenia.praca.gov.pl oraz być zgodny z wymogami określonymi w rozporządzeniu MEN z dnia 11.01.2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 17.02.2012, poz. 186).
4. Program szkolenia powinien obejmować następujące moduły tematyczne:
4.1. Moduł I - warsztaty z psychologiem obejmujący 15 godzin zegarowych (3 dni po 5 godz.) zawierający takie zagadnienia jak:
a) stres i samoocena,
b) asertywność i samopoznanie,
c) motywacja i automotywacja,
d) pozytywne myślenie.

Zamawiający wymaga, aby zajęcia szkoleniowe w I module poprowadziła osoba/y posiadająca/e co najmniej wykształcenie wyższe kierunkowe - psychologia oraz prowadziła/li co najmniej 3 warsztaty o tożsamej tematyce zawartej w module.
4.2. Moduł II - zajęcia teoretyczno - zawodowe niezbędne w pracy na stanowisku: kucharz małej gastronomii, obejmujący 24 godziny zegarowe, zawierający co najmniej następujące zagadnienia teoretyczno-zawodowe:
a) podstawowe normy i przepisy obowiązujące w gospodarce żywnościowej,
b) charakterystyka pracy w placówkach gastronomicznych,
c) organizacja stanowiska i miejsca pracy zgodnie z zasadami BHP, czynności porządkowe w kuchni,
d) wizerunek zawodowy kucharza, zasady komunikacji zawodowej, współpraca w zespole,
e) przestrzeganie przepisów sanitarnych BHP i ppoż. oraz sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w zakładach żywienia zbiorowego,
f) receptury gastronomiczne - przepisy kulinarne,
g) obsługa narzędzi, maszyn i urządzeń, które stanowią wyposażenie placówek gastronomicznych,
h) stosowanie zasad prawidłowego żywienia,
i) charakterystyka procesów technologicznych,
j) planowanie i organizowanie pracy własnej i innych,
k) zestawianie potraw w posiłki - śniadanie, obiad, kolacja,
l) planowanie posiłków i układanie prostego menu w małej gastronomii,
m) dokonywanie oceny jakościowej surowców, półproduktów i gotowych potraw,
n) trendy w zakresie sporządzania receptur potraw i posługiwanie się nimi podczas wykonywania potraw,
o) zastosowanie nowoczesnych form przygotowania potraw dla obniżenia ich kosztów tworzenia,
p) kultura osobista i etyka zawodowa na stanowisku kucharza małej gastronomii,
r) prawa konsumenta i klienta.

Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ II posiadała/y: wykształcenie wyższe zawodowe lub magisterskie lub podyplomowe kierunkowe zgodne z tematyką szkolenia oraz prowadziła/y co najmniej 5 szkoleń o tożsamej tematyce zawartej w module.

4.3. Moduł III - teoretyczno - zawodowy z zakresu cateringu obejmujący 12 godzin zegarowych, zawierający co najmniej następujące zagadnienia:
a) organizacja usługi cateringowej zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
(przepisy prawa dotyczące prowadzenia zakładów zbiorowego żywienia),
b) charakterystykę cateringu jako gałęzi usług gastronomicznych - zakładanie placówki gastronomicznej, otwarcie własnej działalności gospodarczej,
c) marketing i reklama, konkurencyjność i profesjonalizm jako element usług cateringowych,
d) savoir - vivre, elementy autoprezentacji w kontakcie z klientem,
e) organizacja, planowanie i przeprowadzenie usług cateringowych w tym m.in.: bankietów, konferencji, szkoleń, imprez okolicznościowych, wesel, komunii, imprez plenerowych, firmowych,
f) aranżacje i prezentacje potraw,
g) projektowanie i organizacja imprez,
h) opracowywanie cen i kosztorysów usług cateringowych oraz ich rozliczanie,
i) monitorowanie realizowanej usługi cateringowej,
j) współpraca z innymi branżami w wykonaniu usług cateringowych,
k) zasady sporządzania dań zasadniczych, przechowywanie, wydawanie i dystrybucja potraw,
l) dobór napojów alkoholowych do potraw, zasady sporządzania i serwowania napojów zimnych,
m) zasady przewozu wyrobów kulinarnych,
n) wyposażenie firmy cateringowej,
o) promocja usług cateringowych,
p) pomysły na rozwijanie i usprawnienie oferty,
r) etyka i kultura zawodowa.

Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ III posiadała/y: wykształcenie co najmniej średnie gastronomiczne, minimum 3 lata stażu pracy w firmie cateringowej przy organizacji przyjęć oraz prowadziła/y co najmniej 3 szkolenia o tożsamej tematyce zawartej w module.

4.4. Moduł IV - carving - zajęcia warsztatowe z rzeźbienia w owocach i warzywach - obejmujący 18 godzin zegarowych, który powinien zawierać co najmniej:
a) narzędzia do carvingu: typy, rodzaje, sposoby używania i konserwacji, sposoby zabezpieczania i pielęgnacji wyrzeźbionych prac,
b) podstawowe techniki stosowane przy przygotowywaniu dekoracji z warzyw i owoców,
c) rzeźbienie w warzywach i owocach - carving,
d) zajęcia warsztatowe z tworzenia dekoracji sztuki carvingu poprzez łączenie pojedynczych rzeźb (tworzenie kompozycji przestrzennej).

W celu realizacji części warsztatowej, Wykonawca zapewni każdemu uczestnikowi szkolenia indywidualne stanowisko pracy oraz wskazane poniżej produkty w odpowiedniej ilości tj.:
- akcesoria do carvingu - deski do krojenia, nożyki, wycinarki do spirali, nożyki do wycinania rowków, łyżki do wycinania kulek, dłutka, wykałaczki, miski,
- niezbędne owoce i warzywa do przygotowania dekoracji potraw - carving o odpowiedniej jakości i ilości zapewniającej solidną naukę.
Zamawiający wymaga, aby podczas odbywania zajęć z Modułu IV Wykonawca zapewnił dla każdego uczestnika kolorowy fartuch kuchenny, który przejdzie na własność kursanta za potwierdzeniem odbioru (potwierdzenie z datą odbioru).

Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ IV posiadała/y: wykształcenie co najmniej średnie, minimum 3 lata doświadczenia zawodowego związanego z tematyką zawartą w module oraz prowadziła/y co najmniej 3 szkolenia o tematyce zawartej w module

4.5. Moduł V - obsługa kasy fiskalnej obejmujący 18 godzin zegarowych, który powinien zawierać następujące zagadnienia:
a) budowa oraz rodzaje stosowanych kas fiskalnych,
b) programowanie kas fiskalnych,
c) praktyczna obsługa urządzeń fiskalnych (paragon, raport dobowy i raport okresowy),
d) błędy obsługi kasy fiskalnej i sposoby ich rozwiązywania,
e) wymiana rolki papieru.
Zamawiający wymaga, aby Wykonawca zapewnił podczas zajęć z obsługi kasy fiskalnej możliwość nabycia praktycznych umiejętności z obsługi czytników kart płatniczych (opis rynku kart płatniczych i zasady działania kart płatniczych, rodzaje transakcji kartami płatniczymi, zabezpieczanie kart i procedury weryfikacyjne, wykonywanie transakcji kartami płatniczymi, budowa terminala/PINpada).

Zamawiający wymaga, aby osoby prowadzące Moduł V (co najmniej 2 z uwagi na podział kursantów na dwie grupy) posiadały co najmniej wykształcenie średnie oraz ukończone szkolenia z zakresu obsługi i programowania kas fiskalnych potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem oraz prowadziły co najmniej 5 szkoleń o tożsamej tematyce zawartej w module.

Każdy uczestnik winien mieć zapewniony indywidualny dostęp do kasy fiskalnej na zasadzie 1 osoba - 1 stanowisko.

4.6. Moduł VI - obsługa konsumenta przez pracownika gastronomii - 18 godzin zegarowych zajęć teoretyczno-zawodowych i warsztatowych, który powinien zawierać co najmniej następujące zagadnienia:
a) przestrzeganie zasad bhp, p.poż. w sali konsumenckiej
b) wykazywanie kultury osobistej i przestrzeganie etyki zawodowej
c) wyposażenie i obsługa sprzętu kelnerskiego w części konsumenckiej i ekspedycyjnej
d) przygotowanie poprzedzające obsługę
e) przygotowanie sali konsumenckiej, zasady nakrywania stołu
f) obsługiwanie w sali konsumenckiej (komunikacja sala - kuchnia)
g) noszenie zastawy (techniki noszenia talerzy, naczyń, tac)
h) serwowanie potraw, karty menu - waga znajomości karty menu i alkoholi, podawanie kart, doradzanie przy wyborze potraw, napojów itd.
i) wydawanie śniadań
j) przygotowanie potraw w obecności konsumenta
k) serwowanie napojów alkoholowych
l) organizacja przyjęć okolicznościowych
m) postępowanie w przypadku reklamacji i zażaleń
n) zbieranie zastawy stołowej po konsumpcji
o) dobór alkoholu do potraw (otwieranie wina, temperatury podawania win, rodzaje kieliszków, podstawowa wiedza o winach)
p) ćwiczenia praktyczne z obsługi ekspresu ciśnieniowego (podstawowe wiadomości o kawie, rodzaje napojów kawowych)
r) obsługa gości przy stole, wystawianie rachunków.
s) prawidłowe nakrycie stołu - odpowiedni dobór zastawy stołowej do różnych potraw i napojów,
dekoracja i nakrycie stołu - dobór kolorystyki i stylu nakryć stołowych w zależności od rodzaju imprezy (motywu przewodniego ), kwiaty, świece itd.,
zasady zagospodarowania przestrzeni na stole,
nauka artystycznego składania serwetek papierowych, materiałowych, flizelinowych.

Wymagane jest, aby zajęcia z w/w modułu miały charakter aktywny, wymagający zaangażowania wszystkich uczestników szkolenia. W trakcie przebiegu zajęć warsztatowych powinny być wykorzystywane wykłady, pokazy, prezentacje, ćwiczenia praktyczne - symulacja obsługi konsumenta przez pracownika gastronomii - obsługa kelnerska.
Zamawiający wymaga aby Wykonawca stworzył do w/w Modułu symulacyjną salę szkoleniową zaimprowizowaną na salę restauracyjną z odpowiednim wyposażeniem.
Zamawiający wymaga, aby osoba/y prowadząca/e MODUŁ VI posiadała/y: wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe kierunkowe, minimum 3 lata doświadczenia zawodowego związanego z tematyką zawartą w module oraz prowadziła/y co najmniej 3 szkolenia o tożsamej tematyce zawartej w module.

W symulacyjnej sali restauracyjnej Wykonawca zapewni każdemu uczestnikowi szkolenia indywidualne stanowisko pracy oraz wskazane poniżej produkty w odpowiedniej ilości tj.:
- stoły,
- obrusy (białe i kolorowe), skertingi - falbany do stołów bankietowych,
- kolorowe tiule, organze, satyny do dekoracji stołu,
- kolorowe serwetki papierowe - minimum 3 paczki dla jednego uczestnika,
- kolorowe serwetki gastronomiczne ząbkowane,
- serwetki materiałowe (lniane, nakrochmalone, wyprasowane o wymiarze 40 x 40 cm) - minimum 5 szt. dla uczestnika,
- serwetki flizelinowe - minimum 2 paczki dla uczestnika,
- kolorowe wstążki do przewiązania serwetek,
- tace kelnerskie (np. okrągłe, prostokątne, antypoślizgowe) - minimum 1 szt. dla uczestnika,
- zastawy obiadowe (tj. talerze: głębokie, płytkie, deserowe; bulionówki; wazy na zupę; cukierniczki; przyprawniki, sosjerki, salaterki),
- zestaw sztućców (tj. łyżki, widelce, widelczyki do ciasta, noże, łyżeczki, nalewki),
- szklanki, filiżanki do kawy, herbaty, kieliszki na wino białe i czerwone, szklanki na whisky, szampanówki, kieliszki na wódkę/likier, klosze na ciasto, dzbanki, patery i półmiski na zimną zastawę (lustro), termosy konferencyjne, podgrzewacz do potraw,
- podkładki papierowe pod filiżanki, ciasta (ażurowe),
- ozdoby na stół np. konfetti,
- kompozycje kwiatowe sztuczne i żywe, wazony, lampiony, serwetniki, świeczniki i świece,
- ekspres ciśnieniowy (kawa, mleko, szklanki do kawy latte i innej),
- otwieracz do wina/korkociąg tzw. TRYBUSZON,
- schładzacz do wina,
- wzorcowe karty menu,
- wózek kelnerski,
- butelki z różnych alkoholi
oraz inne niezbędne narzędzia i produkty gwarantujące odpowiedni poziom szkolenia.
4.7. Moduł VII - praktyczny - obejmujący 84 godziny zegarowe zajęć praktycznych w zakładach gastronomicznych, stołówkach, restauracjach, firmach cateringowych, które potencjalnie mogą zatrudnić absolwentów szkolenia.
Do każdej placówki gastronomicznej powinny być przydzielone nie więcej niż 2 osoby.
Moduł praktyczny powinien zawierać następujące zagadnienia:
1) przygotowywanie stanowiska pracy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) przestrzeganie higieny osobistej i higieny produkcji,
3) porządkowanie stanowiska pracy,
4) techniki mycia naczyń i urządzeń kuchennych,
5) usuwanie odpadów,
6) pobieranie surowców i półproduktów do produkcji kulinarnej,
7) zabezpieczenie surowców, półproduktów i wyrobów gotowych przed zepsuciem w/g instrukcji kuchennych,
8) prowadzenie obróbki wstępnej surowców - ręcznej, mechanicznej, termicznej w/g instrukcji kuchennych,
9) obróbka wstępna produktów - mięs, warzyw, nabiału,
10) obróbka termiczna produktów,
11) przygotowywanie potraw gorących, zimnych, na wynos,
12) porcjowanie, dekoracja - carving, wydawanie potraw,
13) sporządzanie przystawek, przekąsek, zup, deserów,
14) sporządzanie dań wegetariańskich,
15) sporządzanie dań mięsnych - wieprzowina, wołowina, drób,
16) sporządzanie mięs peklowanych, pieczonych,
17) sporządzanie potraw z ryb,
18) sporządzanie potraw mlecznych,
19) wykonywanie surówek, sałatek jako potrawa samodzielna i dodatek do dań,
20) sporządzanie farszów, kremów, past,
21) sporządzanie zup i dodatków do zup,
22) sporządzanie potraw z kasz, mąki, ryżu,
23) sporządzanie prostych deserów i wyrobów z ciast cukierniczych na przyjęcia okolicznościowe,
24) sporządzanie napojów zimnych i gorących,
25) wykończanie, porcjowanie, dekorowanie i estetyczne wydawanie wykonanych potraw i napojów
26) posługiwanie się narzędziami, maszynami i urządzeniami przy przygotowywaniu potraw i napojów,
27) obsługa klienta, obsługa kasy fiskalnej.

Pracownie (kuchnie) do zajęć praktycznych, gdzie uczestnicy będą odbywać praktykę powinny być wyposażone w sprzęt gastronomiczny oraz spełniać wymagania sanitarno-epidemiologiczne. Wykonawca musi zapewnić odpowiednią ilość produktów żywnościowych oraz sprzęt, przybory gastronomiczne narzędzia i urządzenia gastronomiczne o stanie technicznym zapewniającym odpowiedni poziom kursu.
Każdy uczestnik szkolenia powinien mieć dostęp do samodzielnego stanowiska pracy.
Zamawiający wymaga, aby opiekunowie stanowiskowi w placówkach gastronomicznych posiadali wykształcenie: co najmniej zasadnicze zawodowe i co najmniej 5 lat stażu pracy w zawodzie związanym z tematyką szkolenia zawartą w module.
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarto w załączniku nr 1 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: O

Okres trwania zamówienia w dniach: 34

Kody CPV:
805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)

Informacja na temat wadium:
Z uwagi na wartość przedmiotu zamówienia Zamawiający nie wymaga wniesienia wadium

Zaliczka: Nie

Uprawnienia:
Zamawiający na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu wymaga złożenia oświadczenia w trybie art. 22 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - (oświadczenie to stanowi zał. nr 3 do specyfikacji). Zamawiający żąda zgodnie z Art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia
2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Tekst jednolity: Dz. U. 2008 r. Nr 69 poz. 415 wpisu Wykonawcy do rejestru instytucji szkoleniowych. Zamawiający dokona oceny spełniania warunków zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia na podstawie informacji zawartych w dostarczonym oświadczeniu (Załącznik nr 3 do SIWZ) oraz poprzez sprawdzenia w systemie elektronicznym Syriusz www.ris.praca.gov.pl prowadzonym przez Wojewódzkie Urzędy Pracy czy Wykonawca posiada aktualny na dany rok kalendarzowy wpis do rejestru instytucji szkoleniowych.

Wiedza i doświadczenie:
Zamawiający na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu wymaga złożenia oświadczenia w trybie art. 22 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - (oświadczenie to stanowi zał. nr 3 do specyfikacji).Warunek ten zostanie spełniony jeśli Wykonawca wykaże minimum
1 szkolenie przeprowadzone dla co najmniej 10 osobowej grupy zgodnej z przedmiotem zamówienia.
Załączony wykaz wykonanych w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert szkoleń grupowych dla osób bezrobotnych zgodnych z przedmiotem zamówienia powinien zawierać m.in.: nazwę szkolenia; liczbę przeszkolonych osób bezrobotnych; wartość szkolenia; termin realizacji szkolenia; nazwę i adres zleceniodawcy. Do każdego z zamieszczonych w wykazie szkoleń należy dołączyć kserokopię dokumentów (np. referencji) potwierdzających, że w/w szkolenia zostały wykonane z należytą starannością.

Zamawiający dokona oceny spełniania warunków zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia na podstawie informacji zawartych w dostarczonym oświadczeniu i dokumentach wymaganych w specyfikacji (Załącznik nr 3 i 6 do SIWZ).

Potencjał techniczny:
Zamawiający na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu wymaga złożenia oświadczenia w trybie art. 22 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - (oświadczenie to stanowi zał. nr 3 do specyfikacji). Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocenę spełnienia warunku w postępowaniu Zamawiający przeprowadzi na podstawie załączonego do oferty oświadczenia zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia (Załącznik nr 3 do SIWZ).

Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
Zamawiający na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu wymaga złożenia oświadczenia w trybie art. 22 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - (oświadczenie to stanowi zał. nr 3 do specyfikacji). Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocenę spełnienia warunku w postępowaniu Zamawiający przeprowadzi na podstawie załączonego do oferty oświadczenia zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia (Załącznik nr 3 do SIWZ).

Sytuacja ekonomiczna:
Zamawiający na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu wymaga złożenia oświadczenia w trybie art. 22 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - (oświadczenie to stanowi zał. nr 3 do specyfikacji). Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocenę spełnienia warunku w postępowaniu Zamawiający przeprowadzi na podstawie załączonego do oferty oświadczenia zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia (Załącznik nr 3 do SIWZ).

Oświadczenie nr 3: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 3: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

Dokument potwierdzenia III.5: Tak

Inne dokumenty potwierdzające III.5:
1) Certyfikat jakości usług ISO - oryginał lub kopię poświadczoną (na każdej zapisanej stronie) za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę - w przypadku posiadania stosownego dokumentu,
2) Akredytacja Kuratorium Oświaty zgodna z przedmiotem zamówienia - oryginał lub kopię poświadczoną (na każdej zapisanej stronie) za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę - w przypadku posiadania stosownego dokumentu

inne_dokumenty:
Wykonawca składa listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy Pzp, albo informacja o tym, że nie należy do grupy kapitałowej.

III.7 osoby niepełnosprawne: Nie

Kod trybu postepowania: PN

Czy zmiana umowy: Tak

Zmiana umowy:
1. Umowa może ulec zmianie w przypadku zmniejszenia liczby uczestników szkolenia z przyczyn niezależnych od Zamawiającego i będącego wynikiem:
a) niepodjęcia szkolenia pomimo wcześniejszych deklaracji o uczestnictwie,
b) przerwania uczestnictwa w szkoleniu (podjęcie pracy przez bezrobotnego, choroba, nieusprawiedliwiona rezygnacja ze szkolenia), którego nie można było przewidzieć w dniu zawarcia umowy.
2. Umowa może ulec zmianie w wyniku wystąpienia następujących okoliczności ze strony Wykonawcy:
a) zmiany kadry realizującej szkolenie w wyniku nieprzewidywalnych zdarzeń losowych (np. choroba, śmierć, rozwiązanie stosunku pracy), których nie można było przewidzieć w dniu zawarcia umowy.
3. Zamawiający wyliczy do umowy koszt szkolenia jednej osoby brutto jako iloraz całkowitej ceny brutto za szkolenie przez ilość uczestników szkolenia podanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
4. W sytuacji, gdy liczba osób szkolonych ulegnie zmniejszeniu stosownie do postanowień pkt. 1 b) wynagrodzenie za szkolenie tych osób stanowi sumę kosztów zrealizowanych osobogodzin przez każdą z tych osób.

Kod kryterium cenowe: B

Znaczenie kryterium 1: 60

Nazwa kryterium 2:
Doświadczenie Wykonawcy w realizacji szkoleń dla osób bezrobotnych zgodnych z przedmiotem zamówienia

Znaczenie kryterium 2: 20

Nazwa kryterium 3: Certyfikat jakości usług ISO

Znaczenie kryterium 3: 10

Nazwa kryterium 4:
Akredytacja Kuratorium Oświaty zgodna z przedmiotem zamówienia

Znaczenie kryterium 4: 10

Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.pup.powiat-ns.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, ul. Nawojowska 118, 33-300 Nowy Sącz

Data składania wniosków, ofert: 12/03/2013

Godzina składania wniosków, ofert: 08:00

Miejsce składania:
Ofertę należy złożyć w siedzibie Zamawiającego w Nowym Sączu przy ul. Nawojowskiej 118, na dzienniku podawczym.

On: O

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Informacje dodatkowe:
w ramach projektu pn.: Twoja decyzja - nasza pomoc współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet VII Działanie 7.2 Poddziałanie 7.2.1.

Czy unieważnienie postępowania: Nie

Podobne przetargi

12626 / 2011-01-25 - Inny: samorzÄ…dowa osoba prawna

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie - Tarnów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Usługa wykładowa szkolenia zawodowego na kursie <B>Instruktor</B> dla osób prowadzących zajęcia na szkoleniach do uzyskania prawa jazdy.

288746 / 2013-07-23 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Trzciana - Trzciana (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W TRZCIANIE OGŁASZA PRZETARG NIEOGRANICZONY NA KOMPLEKSOWĄ RELAIZACJĘ USŁUG SZKOLENIOWYCH W RAMACH PROJEKTU SYSTEMOWEGO PT. AKTYWIZACJA SPOŁECZNO ZAWODOWA W GMINIE TRZCIANA REALIZOWANEGO W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI, PRIORYTET VII DZIAŁANIE 7.1. PODDZIAŁANIE 7.1.1. ROZWÓJ I UPOWSZECHNIENIE AKTYWNEJ INTEGRACJI PRZEZ OŚRODKI POMOCY SPOŁECZNEJ, WSPÓŁFINANSOWANEGO PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO

22962 / 2010-01-26 - Inny: samorzÄ…dowa osoba prawna

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie - Tarnów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
<BR> Przeprowadzenie zajęć wykładowych i instruktorskich w ramach kursów i szkoleń zawodowych oraz w zakresie bezpieczeństwa

315269 / 2011-12-01 - Administracja samorzÄ…dowa

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Kraków (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
zorganizowanie i przeprowadzenie kursu/szkolenia barmańskiego zakończonego stosownym egzaminem i certyfikatem potwierdzającym podniesienie kwalifikacji dla nauczycieli szkół zawodowych w Małopolsce. znak sprawy MSD- ZP/271/23/2011

26791 / 2013-02-19 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego - Chrzanów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
PRZEPROWADZENIE KURSÓW ZAWODOWYCH OFEROWANYCH UCZNIOM ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNO USŁUGOWYCH W TRZEBINI W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE

20115 / 2013-02-07 - Administracja samorzÄ…dowa

Starostwo Powiatowe w Brzesku - Brzesko (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Dostawa laptopów w ramach projektu - Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Brzeskim

417670 / 2013-10-15 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Powiatu Nowotarskiego - Nowy Targ (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Zorganizowanie i przeprowadzenie staży - wizyt zawodoznawczych dla dwóch maksymalnie 10-osobowych grup uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu

234324 / 2012-07-04 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego - Nowy Sącz (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Technolog wewnętrznych robót wykończeniowych w budownictwie. Nr postępowania: DOR-271-28/12.

143000 / 2011-06-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Zespół Ekonomiki Oświaty w Krakowie - Kraków (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
PRZEPROWADZENIE KURSÓW RYSUNKU I MALARSTWA Z WYKORZYSTANIEM RÓŻNYCH TECHNIK I STYLÓW Z ELEMENTAMI RYSUNKU TECHNICZNEGO W RAMACH PROJEKTU PN. MODERNIZACJA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE

53597 / 2014-03-13 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego - Nowy Sącz (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
TECHNOLOG WEWNĘTRZNYCH ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE. Nr postępowania: DOR-271-6/14.

241976 / 2012-07-09 - Inny: samorzÄ…dowa osoba prawna

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie - Tarnów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przeprowadzenie wykładów na kursie przygotowawczym do egzaminu na uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym wg programu opracowanego na podstawie 1 części załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21.10.2009 r.

98797 / 2011-03-28 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Miasta i Gminy - Niepołomice (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przeprowadzenie kursów w ramach projektu ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce,,

177606 / 2013-05-06 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiatowy Urząd Pracy - Brzesko (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie szkoleń dla osób uprawnionych, finansowanych ze środków Funduszu Pracy, które są środkami publicznymi

50967 / 2013-04-05 - Administracja samorzÄ…dowa

Zarząd Powiatu Nowotarskiego - Nowy Targ (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć pozalekcyjnych pn. Kurs obsługi konsumenta

14294 / 2015-01-20 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego - Chrzanów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przedmiotem zamówienia jest organizacja i przeprowadzenie kursu Florysta dla uczniów PCE w Chrzanowie, w SOSW w Chrzanowie oraz ZSECH w Trzebini na terenie powiatu chrzanowskiego

131154 / 2016-05-23 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego - Kraków (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługę szkoleniową pn. Florystyka z elementami dekoratorstwa małych form użytkowych znak sprawy: ZP.2711.27.2016

382116 / 2012-10-04 - Inny: samorzÄ…dowa osoba prawna

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie - Tarnów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przeprowadzenie wykładów na szkoleniu początkowym podstawowym i doskonalącym w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas w ilości 8 godzin wykładów i 3 godzin zajęć praktycznych oraz przeprowadzenie wykładów na szkoleniu specjalistycznym początkowym i doskonalącym w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach w ilości 8 godzin wykładów i 2 godzin zajęć praktycznych

136785 / 2013-07-08 - Administracja samorzÄ…dowa

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Gnojnik (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Organizacja i przeprowadzenie wsparcia w ramach Programu Aktywności Lokalnej dla gminy Czchów dla Uczestników Projektu systemowego Jesteśmy najlepsi współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII, Działania 7.1, Poddziałania 7.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - GOPS w Gnojniku część II

49818 / 2014-02-12 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego - Chrzanów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Organizacja i przeprowadzenie kursu OPERATORA KOPARKO-ŁADOWARKI KL. III WSZYSTKIE TYPY dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.

110965 / 2009-07-14 - Inny: Służba Wiezienna

Zakład Karny - Nowy Sącz (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przeprowadzenie kursów: języka niemieckiego i angielskiego poprzedzonych nauką obsługi komputera dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu

442192 / 2012-11-09 - Administracja samorzÄ…dowa

Powiat Wielicki - Wieliczka (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Zakup usług organizacji kursów: wizaż i stylizacja oraz manicure i stylizacja paznokci w ramach realizacji projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce w roku 2012

226290 / 2013-06-12 - Administracja samorzÄ…dowa

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej - Sucha Beskidzka (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Organizację i przeprowadzenie kursu operatora koparki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu suskiego w ramach projektu pn. Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX Działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

84694 / 2013-03-01 - Inny: publiczna placówka oświatowa

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego - Gorlice (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na kursach spawania metodą MAG oraz kierowców wózków jezdniowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gorlickiego, organizowanych w ramach realizacji Projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolenia zawodowego współfinansowanego ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

125062 / 2012-04-19 - Inny: samorzÄ…dowa osoba prawna

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie - Tarnów (małopolskie)
CPV: 805300008 (Usługi szkolenia zawodowego)
Przeprowadzenie wykładów oraz zajęć praktycznych na kursie podstawowym szkolenia zawodowego w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas oraz wykładów wraz z zajęciami praktycznymi na kursie specjalistycznym w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach.