Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

181379 / 2012-08-22 - Uczelnia publiczna / Uniwersytet Jagielloński (Kraków)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 181379

Data publikacji: 2012-08-22

Nazwa: Uniwersytet Jagielloński

Ulica: ul. Gołębia 24

Numer domu: 24

Miejscowość: Kraków

Kod pocztowy: 31-007

Województwo / kraj: małopolskie

Numer telefonu: 012 4324450

Numer faxu: 012 4324451

Adres strony internetowej: www.uj.edu.pl

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Uczelnia publiczna

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/453/2012

Rodzaj zamówienia: D

Przedmiot zamówienia:
1. Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG.
1.1 Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego (NCPS) Solaris jest laboratorium promieniowania synchrotronowego powstającym jako jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadaniem laboratorium będzie udostępnianie wiązek promieniowania z zakresu od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego do celów badawczych. Głównym urządzeniem laboratorium będzie synchrotron elektronowy wybudowany na podstawie dokumentacji przygotowanej i udostępnionej przez Max IV Laboratory działające przy Uniwersytecie w Lundzie w Szwecji. Solaris będzie repliką budowanego w Lund synchrotronu Max IV 1,5 GeV. Dokumentacja przewiduje rozpędzanie elektronów w akceleratorze liniowym a następnie iniekcję (wstrzykiwanie) do pierścienia akumulacyjnego.
1.2 Przedmiotem zamówienia jest wykonanie, pomiary sprawdzające i dostawa dwóch (2) magnesów septum typu SM1A oraz SM1B, siedmiu (7) magnesów korekcyjnych typu D, a także dziesięciu (10) magnesów korekcyjnych typu E. Zamówienie obejmuje wykonanie i dostawę identycznych magnesów, jak te, które będą dostarczone dla Synchrotronu Max IV.

Kody CPV:
316300001 (Magnesy)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
385000000 (Aparatura kontrolna i badawcza)

szacunkowa_wart_zam: Nie

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: c;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a

zamowienie_uzasadnienie:
Uniwersytet Jagielloński realizuje Projekt pod nazwą /Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla celów badawczych (etap I)/ w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 2.1 Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym, na podstawie umowy Nr POIG.02.01.00-12-213/09 z dnia 9 kwietnia 2010 roku zawartej pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a UJ. Celem projektu jest zbudowanie źródła promieniowania synchrotronowego o energii 1.5 GeV i związanego z nim centrum badań. Należy zauważyć, iż w Polsce nie było do tej pory budowane analogiczne urządzenie naukowe (synchrotron) o tak zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, w związku z czym niezbędne jest skorzystanie z doświadczeń jednostek posiadających doświadczenie w zakresie konstruowania i wykorzystywania takich urządzeń.
Dnia 30 października 2009 roku Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet w Lund podpisały Memorandum of Understanding, które stanowi podwaliny dla współpracy pomiędzy MAX-Lab, jednostką tej Uczelni a UJ, w zakresie badań nad promieniowaniem synchrotronowym. Porozumienie to ma na celu rozwój ścisłej współpracy akademickiej i badawczo-rozwojowej w zakresie techniki i fizyki akceleratorów, rozwoju i budowy synchrotronowych źródeł promieniowania oraz zastosowania promieniowania synchrotronowego. Strony, jako jednostki naukowe i uczelnie wyższe, zamierzają utrzymywać i pogłębiać współpracę naukowo-badawczą i wymianę doświadczeń. Na uwagę zasługuje fakt, iż MAX-Lab posiada wieloletnie doświadczenie i rozporządza szczegółową wiedzą (know-how) odnośnie projektowania, konstruowania, wykonywania, montażu, uruchamiania i eksploatacji synchrotronowych źródeł promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronów). Aktualnie w Lund z powodzeniem działają trzy źródła promieniowania synchrotronowego zaprojektowane przez ekspertów z MAX-Lab. MAX-Lab opracował i przetestował w swoim ośrodku unikalne podejście do budowy źródeł promieniowania synchrotronowego. Nowa technologia polega na zastąpieniu w pierścieniu akumulującym konwencjonalnych magnesów zakrzywiających, sekstupolowych i korygujących przez odpowiadający układ magnesów zintegrowanych w jednym bloku żelaza. Technologia zintegrowanych magnesów opracowana w MAX-Lab wnosi szereg istotnych korzyści na wielu polach. Zastosowanie technologii zintegrowanych magnesów umożliwia zbudowanie w ramach tego samego budżetu znacznie lepszego źródła promieniowania synchrotronowego w porównaniu z technologią konwencjonalną. W konsekwencji MAX-Lab realizuje obecnie budowę nowego ośrodka promieniowania elektromagnetycznego (Projekt MAX-Lab IV) w celu zastąpienia istniejącej infrastruktury przez dwa nowe synchrotrony o energiach 3 GeV i 1.5 GeV zbudowane w ww. nowej technologii.
Wraz z podpisaniem ww. Memorandum of Understanding, Uniwersytet Jagielloński zdecydował tym samym o wykorzystaniu technologii zintegrowanych magnesów do budowy polskiego synchrotronu. Rozwiązanie to nigdy i nigdzie na świecie, poza Lund nie zostało zastosowane, a wypracowany Know-how podlega tzw. ochronie faktycznej. Ponieważ jedynym podmiotem, który posiada wiedzę w zakresie implementacji technologii magnesów zintegrowanych w budowie synchrotronu jest Uniwersytet w Lund (MAX-Lab), wybór tego rozwiązania technologicznego skutkował koniecznością ustalenia, możliwie jak najszybciej po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu ze środków POIG, szczegółowych zasad współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Lund a Uniwersytetem Jagiellońskim.
Dlatego też, w dniu 21 grudnia 2010 r. Uniwersytet Jagielloński i MAX-Lab, działające w strukturach Uniwersytetu w Lund, podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy Narodowego Centrum Promienia Elektromagnetycznego w Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem wykonania urządzenia i instalacji synchrotronu. Celem tej umowy jest wykorzystanie wyjątkowych szans wynikających z jednakowych celów oraz przystających harmonogramów projektów realizowanych przez MAX-Lab i UJ. Obie Strony przewidują istotne korzyści z synergii wynikającej z faktu budowy dwóch, praktycznie identycznych synchrotronów o energii 1.5 GeV, w takich kluczowych dziedzinach jak projekt, dokumentacja, zakupy aparatury, możliwość wspólnego wykorzystania zasobów ludzkich itp. MAX-Lab wspiera UJ poprzez udostępnienie Know-how, wdrożenie opartej na Know-how technologii, nadzór oraz udzielenie niezbędnej pomocy technicznej, przy wykorzystaniu tożsamości technicznej urządzeń tworzonych na potrzeby MAX-Lab oraz UJ, która umożliwia sprawne przeprowadzenie budowy i montażu w Polsce oraz późniejszą eksploatację Synchrotronu. Natomiast UJ wspiera projekt MAX-Lab poprzez udostępnienie swych zasobów ludzkich i swej niezależnej ekspertyzy w celu stworzenia obopólnych korzyści z synergii wynikającej z pobytu pracowników UJ w MAX-Lab i ich udziału w pracach koniecznych dla powstania obu synchrotronów o energii 1.5 GeV.
Podstawowym założeniem podpisanej umowy oraz warunkiem sukcesu projektu jest zachowanie tożsamości technologicznej kluczowych systemów synchrotronu, w szczególności poprzez zakup i montaż identycznych komponentów urządzenia.
W związku z powyższym w ramach podpisanej umowy o współpracy, MAX-Lab zobowiązał się m.in. do uwzględniania w przeprowadzanych przez siebie postępowaniach na dostawę poszczególnych elementów urządzenia, opcji ewentualnych dostaw na rzecz Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz przekazywania w tym celu kopii dokumentacji z przeprowadzonych postępowań. Natomiast, dla realizacji założonych celów i należytej realizacji całości projektu oraz wykonania zobowiązań w zakresie wzajemnej współpracy, UJ zobowiązał się również do zamawiania elementów synchrotronu, co do których niezbędnym jest zachowanie tożsamości technologicznej, u tych samych Wykonawców, u których MAX-Lab dokonuje swoich zamówień.
Przedmiotem niniejszego zamówienia jest wykonanie oraz dostawa dwóch (2) magnesów septum typu SM1A oraz SM1B, siedmiu (7) magnesów korekcyjnych typu D, a także dziesięciu (10) magnesów korekcyjnych typu E.
Elektromagnesy dipolowe zakrzywiające wiązkę elektronową, typu septum i korektory będą zainstalowane w Akceleratorze liniowym synchrotronu Solaris. Ich działanie polega na odchyleniu toru elektronu w jednorodnym polu magnetycznym. Pomimo tej samej zasady działania pełnią one różne role w procesie przyspieszania pakietów elektronów i ich przenoszenia do pierścienia akumulacyjnego.
Elektromagnesy dipolowe typu septum posiadają dwa kanały próżniowe, którymi może przebiegać wiązka elektronowa. Dla pierwszego z omawianych septów - SM1A znajdującego się na końcu głównego odcinka akceleratora liniowego, w jednym z kanałów panuje pole magnetyczne zaginające tor elektronów w kierunku magnesu dipolowego DIE znajdującego się na początku linii transferowej. Kąt zagięcia toru jest niewielki i wiązka musi by ponownie ugięta w magnesie dipolowym, ponieważ możliwe do wytworzenia w pierwszym kanale septum natężenie indukcji magnetycznej jest ograniczone poprzez żądanie całkowitego wytłumienia pola w znajdującym się obok drugim kanale. Przelot pakietu elektronów przez drugi kanał septum nie może być zakłócony. Dla drugiego z septów - SM1B znajdującego się na końcu linii transferowej, wiązka wychodząca z dipola DIF przechodzi następnie przez kanał z polem magnetycznym i jest kierowana do pierścienia akumulacyjnego. Ekranowany kanał septum jest częścią pierścienia akumulacyjnego i musi zapewniać niezakłócony przelot zgromadzonym w nim pakietom elektronów.
Wymaganie niezakłóconej propagacji wiązki przez ekranowany kanał stanowi podstawową cechę magnesów typu septum. Obok wymaganej wysokiej dokładności wykonania jarzm i konieczności spełnienia wysokich wymagań związanych z warunkami próżniowymi, jego spełnienie stanowi największą trudność przy budowie tego rodzaju magnesów.
Całkowite ekranowanie pola magnetycznego w kanale dryfowym septum nie jest możliwe, pole resztkowe może osiągać wartości do rzędu 10-5T i mieć unikalny rozkład wynikający z dokładności wykonania i montażu elementów magnesu przede wszystkim biegunów. Nieuniknione ale mieszczące się w granicach zadanej dokładności odstępstwa od idealnych profili zadanych w projekcie technicznym są charakterystyczne dla wybranej procedury wykonawczej elektromagnesu. Są one niepowtarzalne przez dwóch różnych wykonawców, a nawet przy zastosowaniu różnych maszyn. Jak wspomniano efektywny kierunek i emitancja wiązki kierowanej do linii transferowej lub pierścieni akumulacyjnego są wynikiem działania sprzężonych magnesów septum i dipolowego odpowiednio SM1A i DIE na początku linii transferowej lub DIF i SM1B na końcu. Warunki ich pracy , to znaczy geometryczna pozycję i orientację oraz prąd wzbudzenia zadaje się w ten sposób aby zminimalizować uboczny, niepożądany wpływa niedokładności wykonania na na propagację pakietu elektronów. Takie ustawienie jest unikalne i stanowi istotne i trudne zadanie przy uruchamianiu synchrotronu. Będzie ono wymagało współpracy z zespołem bliźniaczego synchrotronu Max IV 1,5 GeV. Ze względu na duże znaczenie tej współpracy, dla powodzenia obu projektów, zapewnienie przez wytwórcę identyczności elektromagnesów dla synchrotronu Solaris z tymi dla Max IV - 1.5 GeV jest wymaganiem zapisanym w umowie zakupu elektromagnesów przez Max IV Laboratory. Ta współpraca będzie możliwa jedynie przy zachowaniu identyczności obu akceleratorów. Z tego powodu konieczne jest zamówienie omawianych elektromagnesów u tego samego wykonawcy i wykonanie ich w tej samej serii produkcyjnej co elektromagnesy dla Max IV Laboratory.
Magnesy korekcyjne typu COE i COD będą stosowane w głównym odcinku akceleratora liniowego oraz w linii transferowej dla wykonywania niewielkich zmian przebiegu wiązki elektronowej. Uzyskuje się je poprzez ugięcie wiązki w płaszczyźnie poziomej lub pionowej w niewielkim dokładnie zadanym jednorodnym polu magnetycznym zorientowanym pionowo lub poziomo. Z powodu małej wartości indukcji pola wytwarzanego przez korektory bardzo istotne jest dokładne jego określenie. Pole określone jest nie tylko wykonaniem jarzm i uzwojenia magnesu, ale także jego pozycją i orientacja geometryczną w akceleratorze. Położenie magnesu w płaszczyźnie poprzecznej do wiązki jest określone przez dokładność wykonania jarzma i uzwojenia a także uchwytów do sadowienia magnesu na przewodzie próżniowym akceleratora. Przy wytwarzaniu wszystkich tych elementów jest istotna wysoka dokładność mechaniczna. Występujące odstępstwa od projektu mają charakter unikalny i charakterystycznych dla danego wytwórcy. To sprawia, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest wybór tego samego wykonawcy i wykonanie omawianych magnesów w jednej serii razem z magnesami dostarczanymi dla Max IV Laboratory.
Za takim wyborem przemawia również identyczność rozwiązań wybranych dla innych współpracujących z omawianymi elektromagnesami urządzeń, przede wszystkim zasilaczy oraz armatury próżniowej.
W przypadku elektromagnesów dla synchrotronu Solaris podstawowym wymogiem jest zapewnienie działania tych urządzeń w sposób identyczny jak działanie odpowiadających im urządzeń w synchrotronie Max IV - 1,5 GeV. Wobec omówionej unikalności elektromagnesów, w tym przypadku pominięcie procedury przetargowej i wybór tego samego co Max IV Laboratory wykonawcy elektromagnesów w trybie z wolnej ręki, stanowi warunek spełnienia stawianych wymagań. Wykonawca elektromagnesów dla Max IV Laboratory został wybrany w drodze dwuetapowej procedury przetargowej o zasięgu europejskim. Pominięcie przetargu nie naraża NCPS na zwiększone koszty realizacji projektu ponieważ wykorzystane zostaną wszystkie korzyści wynikające z przetargu przeprowadzonego przez Max IV Laboratory, w tym zwiększony zakres zamówienia wynikający z połączenia zamówień dla Max IV Laboratory i NCPS.
W wyniku przeprowadzonych w trybie konkurencyjnym przez Max-Lab postępowań, na wyłonienie wykonawcy przedmiotowych magnesów, w dniach 18 czerwca oraz 13 lipca 2012 r. zawarto odpowiednio 2 umowy z Danfysik A/S z siedzibą w Danii, zawierające również opcje na dostawę przedmiotowych magnesów dla synchrotronu Solaris.
Mając na uwadze powyższe uznać należy bezsprzecznie, iż przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze istnieje wyłącznie jeden Wykonawca, tj. Danfysik A/S z siedzibą w Danii, która może zrealizować zamówienie na dostawę magnesów septum typu SM1A oraz SM1B, a także magnesów korekcyjnych typu D i E, w tym świadczenie usług serwisu gwarancyjnego dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W załączeniu do niniejszego wniosku o uruchomienie postępowania przedstawiam również stanowisko Departamentu Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 10 maja 2010 r., skierowane w odpowiedzi na pisma Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 04.03.2010r. i 06.04.2010r, dotyczące możliwości realizacji zamówień w związku z budową synchrotronu, w trybie negocjacji z wolnej ręki z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze.
Uwzględniając przedstawione argumenty i okoliczności faktyczne oraz prawne uznać należy, iż zostały spełnione przesłanki z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy Prawo zamówień publicznych. Dlatego też, należy udzielić zamówienia w zakresie objętym niniejszym wnioskiem, po przeprowadzeniu negocjacji w trybie z wolnej ręki, jedynemu możliwemu w tym przypadku Wykonawcy, czyli Danfysik A/S z siedzibą w Danii.
Zdaniem Zamawiającego zastosowanie w opisanej sytuacji trybu zamówienia z wolnej ręki w żadnej mierze nie narusza zasad udzielania zamówień publicznych, w szczególności zasady uczciwej konkurencji i pełnego dostępu do zamówienia, gdyż z opisanych wyżej przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze istnieje wyłącznie jeden Wykonawca zamówienia i niemożliwym jest przeprowadzenie postępowania w jakimkolwiek z konkurencyjnych trybów.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż zostały spełnione przesłanki z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy Prawo zamówień publicznych, a tym samym wybór trybu jest w pełni uzasadniony i zasługuje w całości na uwzględnienie.

Nazwa wykonawcy: Danfysik A/S

Adres pocztowy wykonawcy: Gregersensvej 8

Miejscowość: Taastrup

ID województwa: 22

Województwo / kraj: Dania

Podobne przetargi

266907 / 2012-12-17 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 316300001 (Magnesy)
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/719/2012

245755 / 2012-11-21 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 316300001 (Magnesy)
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/719/2012

156619 / 2012-07-18 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 316300001 (Magnesy)
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/353/2012

265121 / 2012-12-13 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 316300001 (Magnesy)
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/453/2012

215281 / 2012-10-09 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 316300001 (Magnesy)
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/454/2012

222323 / 2012-10-18 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 316300001 (Magnesy)
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/353/2012.

175479 / 2012-08-14 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 316300001 (Magnesy)
wyłonienie Wykonawcy dla dostawy elektromagnesów, związanych z realizacją Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych, zlokalizowanego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ w Krakowie, dotycząca projektu współfinansowanego przez UE w ramach POIG. Nr sprawy: CRZP/UJ/454/2012