Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

358958 / 2014-10-29 - Podmiot prawa publicznego / "Uzdrowisko Świnoujście" S.A. (Świnoujście)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie z dnia pod pozycją . Zobacz ogłoszenie / - .

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 358958

Data publikacji: 2014-10-29

Nazwa: "Uzdrowisko Świnoujście" S.A.

Ulica: ul. Nowowiejskiego 2

Numer domu: 2

Miejscowość: Świnoujście

Kod pocztowy: 72-600

Województwo / kraj: zachodniopomorskie

Numer telefonu: 091 3213760

Numer faxu: 091 3212314

Adres strony internetowej: www.uzdrowisko.pl

Regon: 00028826000000

Typ ogłoszenia: ZP-403

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Czy zamówienie było ogłoszone w BZP: Nie

Czy w BZP zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie: Nie

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Podmiot prawa publicznego

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Przebudowa Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej Admirał I wraz z zagospodarowaniem terenu i instalacjami zewnętrznymi w Świnoujściu przy ul. Żeromskiego 13

Rodzaj zamówienia: B

Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót dodatkowych dla inwestycji pn. Przebudowa Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej Admirał I wraz z zagospodarowaniem terenu i instalacjami zewnętrznymi w Świnoujściu przy ul. Żeromskiego 13.

Kody CPV:
452627008 (Przebudowa budynków)

Kod trybu postepowania: WR

Czy zamówienie dotyczy programu UE: Nie

Nazwa wykonawcy: Kielart Konserwacja Zabytków Sp.z o.o.

Adres pocztowy wykonawcy: Ul. Kłodna 30

Miejscowość: Szczecin

Kod pocztowy: 70-535

ID województwa: 15

Województwo / kraj: zachodniopomorskie

Data udzielenie zamówienia: 19/09/2014

Liczba ofert: 1

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 168904,47

Cena wybranej oferty: 207752,50

Cena minimalna: 207752,50

Cena maksymalna: 207752,50

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

zal_pprawna_hid: i;

Postępowanie prowadzone jest w trybie zapytanie o cenę na podstawie art.: art. 67 ust. 1 pkt 5

Uzasadnienia wyboru trybu:
W miesiącu marcu i kwietniu 2014r. Wykonawca w trakcie prac rozbiórkowych realizowanych
w ramach umowy podstawowej nr ZP/UŚ/PA/01/2014 z dnia 27.01.2014 r. wykonał we wszystkich pomieszczeniach budynku Admirał I prace demontażowe i odkrywki przewidziane umową i dokumentacją projektową. Niemniej dopiero w miesiącach maj, czerwiec i lipiec ze względu na kolejność wykonywania prac, możliwość montażu rusztowań zewnętrznych po wykonaniu zewnętrznych robót ziemnych i warunki atmosferyczne Wykonawca był w stanie wykazać rzeczywisty stan techniczny kolejnych elementów, których stan techniczny uniemożliwiał ich dalsze wykorzystanie.
Wykonawca wypełniając zobowiązanie należytego wykonania przedmiotu umowy oraz bezawaryjnej eksploatacji w okresie gwarancji wraz z Nadzorem Inwestorskim stwierdził konieczność wykonania niezbędnych robót dodatkowych celem przywrócenia poprawnego stanu technicznego w poniżej wymienionych elementach budynku Admirał I:
a) odsłoniętych po zbiciu tynków zewnętrznych osłabionych elementach ścian zewnętrznych budynku z powodu niskiej trwałości partii cegły zastosowanej do budowy budynku,
b) odsłoniętych po rozebraniu elementów konstrukcji dachu, zamkniętych do tej pory przestrzeni pod wieżyczkami dachowymi i pokrycia wieżyczek z blachy cynkowej zdegradowanego wieloletnią eksploatacją bez konserwacji oraz brakiem właściwej wentylacji i izolacji termicznej,
c) odsłoniętych po rozebraniu stropów drewnianych I i II piętra i przestrzeni międzystropowych zwietrzałych i spękanych belek nośnych i miejsc ich podparcia oraz uszkodzonej mieszanej konstrukcji stropów wspartych licznymi wymianami drewnianymi, które zabudowano zapewne w początkowym okresie eksploatacji obiektu, kiedy to posiadał on inne przeznaczenie użytkowe,
d) odsłoniętych po rozebraniu poszycia dachu brakujących odciągów attyk zwięczających ściany zewnętrzne budynku, które prawdopodobnie zostały usunięte podczas wcześniej nieprawidłowo prowadzonych napraw pokrycia dachu,
e) odsłoniętych po przygotowaniu do montażu podłóg elementów konstrukcyjnych stropu nad II piętrem, którego konstrukcja ze względu na brak właściwej wentylacji poddasza i szczelności dachu uległa degradacji i znacznemu osłabieniu nośności elementów drewnianych,
f) odsłoniętych i rozkutych miejscach mocowania balkonów zewnętrznych, których długoletnia eksploatacja bez konserwacji doprowadziła do znacznej lub pełnej korozji stalowych elementów wsporczych, pierwotnie całkowicie zabetonowanych zapewne podczas szczątkowych prac naprawczych powierzchni balkonów w postaci układania posadzek ceramicznych,
g) odsłoniętych podczas robót ziemnych w zakresie łącznika budynku towarzyszącego fundamentów budynku Admirał I od strony wschodniej, których stan wykazał braki w zakresie izolacji przeciwwodnej oraz znaczące ubytki konstrukcji, których przyczyną była wieloletnia eksploatacja obiektu przez wymaganej izolacji przeciwwodnej oraz izolacji termicznej.
Budynek Admirał I do 28.12.2013r. był w ciągłej i nieprzerwanej eksploatacji. Realizowano w nim świadczenia na rzecz pacjentów kierowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w trakcie następujących po sobie trzytygodniowych turnusach zgodnie z ustawowym wymogiem ciągłości realizacji świadczeń w rodzaju: sanatoryjne lecznictwo uzdrowiskowe.
W 2010 r., kiedy był opracowywany projekt budowlano - wykonawczy dotyczący budynku Admirał I z uwagi na pobyt w/w gości Projektant nie był w stanie dokonać jakichkolwiek odkrywek dotyczących zarówno podłóg, ścian jak i sufitów. Dostęp do zakrytych elementów konstrukcyjnych opisanych w punktach od a) do g) był niemożliwy do uzyskania.
Pracownicy Działu Technicznego od 2010 r. do momentu wyłonienia w przetargu Wykonawcy, w trakcie wykonywanych drobnych prac remontowych ścian, sufitów oraz podłóg, takich jak wymiana wykładzin, wymiana elementów sanitarnych łazienek oraz malowanie pomieszczeń na w/w budynku nigdy nie stwierdzili stanów awaryjnych elementów konstrukcji dachu, stropów lub balkonów budynku.
Nie odnotowano zawilgocenia lub spękania innych elementów budynku, co świadczyłyby o złym stanie technicznym lub konieczności dokonania odkrywek na obiekcie.

W związku ze zgłoszonym przez Wykonawcę i potwierdzonym przez Nadzór Inwestorski złym stanem technicznym odsłoniętych elementów konstrukcyjnych Zamawiający wraz z Nadzorem Inwestorskim oraz Projektantem w obecności Wykonawcy dokonali wizji lokalnej wszystkich pomieszczeń budynku Admirał I oraz oceny zewnętrznych elementów fundamentów, ścian, balkonów i dachu.
Stwierdzono następujące fakty opisane w protokołach konieczności na wykonanie robót dodatkowych nie przewidzianych w Umowie:

Protokół konieczności nr 8 z dn. 04.09.2014 r.:

Stwierdzono zły stan techniczny wskazanych na zdjęciach i rysunkach fragmentów elewacji. Remont budynku Admirał I zakończony w 1994 r. swoim zakresem nie obejmował prac związanych z naprawą elewacji, ponieważ przeprowadzone w tym czasie zewnętrzne oględziny nie wskazywały na potrzebę jej remontu. Jednocześnie na etapie przygotowywania projektu przebudowy w/w obiektu w 2010 r. Projektant wraz z Konstruktorem dokonali wstępnych oględzin elementów zewnętrznych w tym elewacji oraz oceny jej stanu technicznego. Niestety dopiero na etapie wykonawczym po zamontowaniu rusztowania elewacyjnego i wykonaniu robót rozbiórkowych polegających na skuciu tynku i zdjęciu obróbek blacharskich Wykonawca w obecności Projektanta i Nadzoru Inwestorskiego Zamawiającego stwierdził, że zużycie poszczególnych elementów zakrytych jest większe niż można byłoby tego oczekiwać od w/w budynku a duża części fragmentów ścian elewacji w znacznym stopniu uległa trwałym uszkodzeniom. Przeprowadzona inwentaryzacja pokazała, że należy niezwłocznie rozebrać zniszczone fragmenty ścian elewacji, przemurować je oraz wzmocnić pudrujące sie cegły preparatem Remmers KSE 300 a także zszyć ściany prętami stalowymi i uzupełnić gładzią cementową rolki z cegły.

W trakcie intensywnej eksploatacji obiektu opisanej na wstępie niniejszej informacji wadliwy stan techniczny elementów objętych protokołem konieczności nr 8 nie uwidocznił się w żaden sposób przed wszczęciem procedury przetargowej. Nie było żadnych oznak zewnętrznych powyżej opisanych wad budynku. Projektant podczas inwentaryzacji budynku oraz w trakcie prac projektowych nie był w stanie stwierdzić w/w wad z powodu braku dokumentacji inwentaryzacyjnej remontów i przebudów prowadzonych w latach poprzednich oraz braku możliwości dokonania prac odkrywkowych w tak szerokim zakresie podczas stałej i intensywnej eksploatacji obiektu.
Roboty objęte protokołem konieczności nr 8 polegające na rozebraniu zniszczonych fragmentów ścian elewacji, przemurowaniu ich oraz wzmocnieniu cegieł preparatem Remmers KSE 300 a także zszyciu ścian prętami stalowymi i uzupełnieniu gładzią cementową rolek z cegły- stanowią nierozerwalną całość z robotami objętymi umową podstawową w zakresie konstrukcji budynku oraz następujących po nich zewnętrznych robót wykończeniowych, a ich wykonanie jest niezbędne do wykonania zamówienia podstawowego.

Protokół konieczności nr 9 z dn. 04.09.2014 r.:

Stwierdzono zły stan techniczny wieżyczek z blachy cynkowej. Remont budynku Admirał I zakończony w 1994 r. swoim zakresem nie obejmował prac związanych z naprawą wieżyczek z blachy cynkowej, ponieważ przeprowadzone w tym czasie zewnętrzne oględziny nie wskazywały na potrzebę ich remontu. Jednocześnie na etapie przygotowywania projektu przebudowy w/w obiektu w 2010 r. Projektant wraz z Konstruktorem dokonali wstępnych oględzin elementów zewnętrznych w tym wieżyczek oraz oceny ich stanu technicznego. Niestety dopiero na etapie wykonawczym po zamontowaniu rusztowania elewacyjnego i oczyszczeniu strumieniowo-ściernym pokrycia wieżyczek Wykonawca w obecności Projektanta i Nadzoru Inwestorskiego Zamawiającego stwierdził znaczne ubytki w pokryciu wieżyczek oraz dużą ilość otworów o średnicy do 1mm, które w znacznym stopniu uległy trwałym uszkodzeniom tzw. korozji biologicznej. Przeprowadzona inwentaryzacja pokazała, że należy niezwłocznie wstawić brakujące warkocze z blachy i uzupełnić brakujące fragmenty iglic wieżyczek oraz uszczelnić pokrycia wieżyczek z użyciem colocynku i wykonać przeciwspadki oraz odwodnienia wieżyczek z blachy.

W trakcie intensywnej eksploatacji obiektu opisanej na wstępie niniejszej informacji wadliwy stan elementów objętych protokołem konieczności nr 9 nie uwidocznił się w żaden sposób przed wszczęciem procedury przetargowej. Nie było żadnych oznak zewnętrznych powyżej opisanych wad budynku.
Projektant podczas inwentaryzacji budynku oraz w trakcie prac projektowych nie był w stanie stwierdzić w/w wad z powodu braku dokumentacji inwentaryzacyjnej remontów i przebudów prowadzonych w latach poprzednich oraz braku możliwości dokonania prac odkrywkowych w tak szerokim zakresie podczas stałej i intensywnej eksploatacji obiektu.
Roboty objęte protokołem konieczności nr 9 polegające na wstawieniu brakujących warkoczy z blachy i uzupełnieniu brakujących fragmentów iglic wieżyczek oraz uszczelnieniu pokrycia wieżyczek z użyciem colocynku i wykonanie przeciwspadków oraz odwodnienia wieżyczek z blachy stanowią nierozerwalną całość z robotami objętymi umową podstawową w zakresie konstrukcji budynku oraz następujących po nich zewnętrznych robót wykończeniowych, a ich wykonanie jest niezbędne do wykonania zamówienia podstawowego.


Protokół konieczności nr 10 z dn. 04.09.2014 r.:

Stwierdzono zły stan techniczny zachowanych belek stropowych. Remont budynku Admirał I zakończony w 1994 r. swoim zakresem nie obejmował prac związanych z naprawą belek stropowych, ponieważ przeprowadzone w tym czasie zewnętrzne oględziny nie wskazywały na potrzebę ich remontu. Jednocześnie na etapie przygotowywania projektu przebudowy w/w obiektu w 2010 r. Projektant wraz z Konstruktorem dokonali wstępnych oględzin elementów wewnętrznych w tym belek stropowych oraz oceny ich stanu technicznego. Niestety dopiero na etapie wykonawczym podczas wykonywania prac rozbiórkowych Wykonawca w obecności Projektanta i Nadzoru Inwestorskiego Zamawiającego stwierdził, że jest konieczność przejęcia obciążeń ze stropów podciągami o znacznej rozpiętości ze względu na zły stan techniczny zachowanych belek stropowych. Przeprowadzona inwentaryzacja pokazała, że należy niezwłocznie wykonać wykucia gniazd dla belek stalowych i poduszek pod belki stalowe oraz zamontować podciągi z kształtowników stalowych i obetonować końcówki belek.

W trakcie intensywnej eksploatacji obiektu opisanej na wstępie niniejszej informacji wadliwy stan elementów objętych protokołem konieczności nr 10 nie uwidocznił się w żaden sposób przed wszczęciem procedury przetargowej. Nie było żadnych oznak zewnętrznych powyżej opisanych wad budynku. Projektant podczas inwentaryzacji budynku oraz w trakcie prac projektowych nie był w stanie stwierdzić w/w wad z powodu braku dokumentacji inwentaryzacyjnej remontów i przebudów prowadzonych w latach poprzednich oraz braku możliwości dokonania prac odkrywkowych w tak szerokim zakresie podczas stałej i intensywnej eksploatacji obiektu.
Roboty objęte protokołem konieczności nr 10 polegające na wykonaniu wykuć gniazd dla belek stalowych i poduszek pod belki stalowe oraz zamontowaniu podciągów z kształtowników stalowych i obetonowaniu końcówek belek stanowią nierozerwalną całość z robotami objętymi umową podstawową w zakresie konstrukcji budynku oraz następujących po nich wewnętrznych robót wykończeniowych, a ich wykonanie jest niezbędne do wykonania zamówienia podstawowego.

Protokół konieczności nr 11 z dn. 04.09.2014 r.:

Stwierdzono zły stan techniczny odciągów ścian attykowych. Remont budynku Admirał I zakończony w 1994 r. swoim zakresem nie obejmował prac związanych z naprawą odciągów ścian attykowych, ponieważ przeprowadzone w tym czasie zewnętrzne oględziny nie wskazywały na potrzebę ich remontu. Jednocześnie na etapie przygotowywania projektu przebudowy w/w obiektu w 2010 r. Projektant wraz z Konstruktorem dokonali wstępnych oględzin elementów zewnętrznych w tym odciągów ścian attykowych oraz oceny ich stanu technicznego. Niestety dopiero na etapie wykonawczym po wykonaniu prac rozbiórkowych pokrycia dachowego oraz skucia tynków ścian elewacji Wykonawca w obecności Projektanta i Nadzoru Inwestorskiego Zamawiającego stwierdził, że ściany szczytowe (attyki) były pierwotnie usztywnione odciągami mocowanymi do kalenicy i jest konieczność ich odtworzenia. Przeprowadzona inwentaryzacja pokazała, że należy niezwłocznie wykonać odciągi ścian attykowych z elementów ze stali nierdzewnej (mocowanie w ścianie, odciągi z pręta) oraz uszczelnić przejścia przez kalenicę.

W trakcie intensywnej eksploatacji obiektu opisanej na wstępie niniejszej informacji wadliwy stan elementów objętych protokołem konieczności nr 11 nie uwidocznił się w żaden sposób przed wszczęciem procedury przetargowej. Nie było żadnych oznak zewnętrznych powyżej opisanych wad budynku. Projektant podczas inwentaryzacji budynku oraz w trakcie prac projektowych nie był w stanie stwierdzić w/w wad z powodu braku dokumentacji inwentaryzacyjnej remontów i przebudów prowadzonych w latach poprzednich oraz braku możliwości dokonania prac odkrywkowych w tak szerokim zakresie podczas stałej i intensywnej eksploatacji obiektu.
Roboty objęte protokołem konieczności nr 11 polegające na wykonaniu odciągów ścian attykowych z elementów ze stali nierdzewnej (mocowanie w ścianie, odciągi z pręta) oraz uszczelnieniu przejść przez kalenicę stanowią nierozerwalną całość z robotami objętymi umową podstawową w zakresie konstrukcji budynku oraz następujących po nich zewnętrznych robót wykończeniowych, a ich wykonanie jest niezbędne do wykonania zamówienia podstawowego.

Protokół konieczności nr 12 z dn. 04.09.2014 r.:

Stwierdzono zły stan techniczny belek stropowych stropu nad II piętrem. Remont budynku Admirał I zakończony w 1994 r. swoim zakresem nie obejmował prac związanych z naprawą belek stropowych stropu nad II piętrem, ponieważ przeprowadzone w tym czasie zewnętrzne oględziny nie wskazywały na potrzebę ich remontu. Jednocześnie na etapie przygotowywania projektu przebudowy w/w obiektu w 2010 r. Projektant wraz z Konstruktorem dokonali wstępnych oględzin elementów wewnętrznych w tym belek stropowych stropu nad II piętrem oraz oceny ich stanu technicznego. Niestety dopiero na etapie wykonawczym po wykonaniu prac rozbiórkowych Wykonawca w obecności Projektanta i Nadzoru Inwestorskiego Zamawiającego stwierdził, że jest konieczność wzmocnienia belek stropowych stropu nad II piętrem ze względu na ich zły stan techniczny. Przeprowadzona inwentaryzacja pokazała, że należy niezwłocznie wykonać dwustronnego wzmocnienia belek stropowych oraz wymiany murłat, płatwi, słupów drewnianych i mieczy.

W trakcie intensywnej eksploatacji obiektu opisanej na wstępie niniejszej informacji wadliwy stan elementów objętych protokołem konieczności nr 12 nie uwidocznił się w żaden sposób przed wszczęciem procedury przetargowej. Nie było żadnych oznak zewnętrznych powyżej opisanych wad budynku. Projektant podczas inwentaryzacji budynku oraz w trakcie prac projektowych nie był w stanie stwierdzić w/w wad z powodu braku dokumentacji inwentaryzacyjnej remontów i przebudów prowadzonych w latach poprzednich oraz braku możliwości dokonania prac odkrywkowych w tak szerokim zakresie podczas stałej i intensywnej eksploatacji obiektu.
Roboty objęte protokołem konieczności nr 12 polegające na wykonaniu dwustronnego wzmocnienia belek stropowych oraz wymiany murłat, płatwi, słupów drewnianych i mieczy stanowią nierozerwalną całość z robotami objętymi umową podstawową w zakresie konstrukcji budynku oraz następujących po nich wewnętrznych robót wykończeniowych, a ich wykonanie jest niezbędne do wykonania zamówienia podstawowego.



Protokół konieczności nr 13 z dn. 04.09.2014 r.:

Stwierdzono zły stan techniczny balkonowych belek stropowych. Remont budynku Admirał I zakończony w 1994 r. swoim zakresem nie obejmował prac związanych z naprawą balkonowych belek stropowych, ponieważ przeprowadzone w tym czasie zewnętrzne oględziny nie wskazywały na potrzebę ich remontu. Jednocześnie na etapie przygotowywania projektu przebudowy w/w obiektu w 2010 r. Projektant wraz z Konstruktorem dokonali wstępnych oględzin elementów zewnętrznych w tym balkonowych belek stropowych oraz oceny ich stanu technicznego. Niestety dopiero na etapie wykonawczym po skuciu tynku elewacyjnego i warstw posadzkowych balkonów Wykonawca w obecności Projektanta i Nadzoru Inwestorskiego Zamawiającego stwierdził, że jest konieczność wzmocnienia środników i półek belek stropowych balkonów, które w znacznym stopniu uległy trwałym uszkodzeniom tzw. korozji. Przeprowadzona inwentaryzacja pokazała, że należy niezwłocznie wykonać wzmocnienia półek i środników belek stropowych balkonów poprzez przykręcenie płaskownika ze stali nierdzewnej oraz zamurować gniazda belek.

W trakcie intensywnej eksploatacji obiektu opisanej na wstępie niniejszej informacji wadliwy stan elementów objętych protokołem konieczności nr 13 nie uwidocznił się w żaden sposób przed wszczęciem procedury przetargowej. Nie było żadnych oznak zewnętrznych powyżej opisanych wad budynku. Projektant podczas inwentaryzacji budynku oraz w trakcie prac projektowych nie był w stanie stwierdzić w/w wad z powodu braku dokumentacji inwentaryzacyjnej remontów i przebudów prowadzonych w latach poprzednich oraz braku możliwości dokonania prac odkrywkowych w tak szerokim zakresie podczas stałej i intensywnej eksploatacji obiektu.
Roboty objęte protokołem konieczności nr 13 polegające na wykonaniu wzmocnienia półek i środników belek stropowych balkonów poprzez przykręcenie płaskownika ze stali nierdzewnej oraz zamurowaniu gniazd belek stanowią nierozerwalną całość z robotami objętymi umową podstawową w zakresie konstrukcji budynku oraz następujących po nich wewnętrznych robót wykończeniowych, a ich wykonanie jest niezbędne do wykonania zamówienia podstawowego.

Protokół konieczności nr 14 z dn. 04.09.2014 r.:

Stwierdzono, że istniejąca ściana szczytowa budynku Admirał I ma fundament posadowiony na głębokości 40 cm poniżej posadowienia nowych ław łącznika. Na etapie przygotowywania projektu przebudowy w/w obiektu w 2010 r. Projektant wraz z Konstruktorem dokonali wstępnych oględzin elementów zewnętrznych w tym fundamentu istniejącej ściany szczytowej oraz oceny ich stanu technicznego. Niestety dopiero na etapie wykonawczym podczas prowadzonych prac ziemnych pod nowe ławy fundamentowe Wykonawca w obecności Projektanta i Nadzoru Inwestorskiego Zamawiającego stwierdził, że ze względu na konieczność wykonania nowych ław budynku łącznika jest potrzeba odcinkowego podbicia fundamentu do poziomu posadowienia nowych ław. Przeprowadzona inwentaryzacja pokazała, że należy niezwłocznie wykonać podbicie fundamentu ściany szczytowej budynku Admirał I do głębokości posadowienia nowych ław fundamentowych.

W trakcie intensywnej eksploatacji obiektu opisanej na wstępie niniejszej informacji wadliwy stan elementów objętych protokołem konieczności nr 14 nie uwidocznił się w żaden sposób przed wszczęciem procedury przetargowej. Nie było żadnych oznak zewnętrznych powyżej opisanych wad budynku. Projektant podczas inwentaryzacji budynku oraz w trakcie prac projektowych nie był w stanie stwierdzić w/w wad z powodu braku dokumentacji inwentaryzacyjnej remontów i przebudów prowadzonych w latach poprzednich oraz braku możliwości dokonania prac odkrywkowych w tak szerokim zakresie podczas stałej i intensywnej eksploatacji obiektu.
Roboty objęte protokołem konieczności nr 14 polegające na wykonaniu niezwłocznego podbicia fundamentu ściany szczytowej budynku Admirał I do głębokości posadowienia nowych ław fundamentowych stanowią nierozerwalną całość z robotami objętymi umową podstawową w zakresie konstrukcji budynku oraz następujących po nich wewnętrznych robót wykończeniowych, a ich wykonanie jest niezbędne do wykonania zamówienia podstawowego.


Łączna wartość robót dodatkowych objęta protokołami konieczności nr 8, 9, 10, 11, 12, 13 i 14 nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia w ramach umowy podstawowej.
W związku z wystąpieniem powyżej opisanych faktów stwierdzonych przez Zamawiającego w obecności Projektanta, Nadzoru Inwestorskiego oraz Wykonawcy na budowie, opisanych w Protokołach Konieczności nr 8, 9, 10, 11, 12, 13 i 14 należy jednoznacznie stwierdzić, że zostały spełnione wszystkie warunki o których mowa w art. 67 ust.1, pkt5 lit. b i udzielić zamówienia z wolnej ręki dotychczasowemu Wykonawcy.

Podobne przetargi

114700 / 2012-04-12 - Inny: Jednostka Organizacyjna MON

Rejonowy ZarzÄ…d Infrastruktury - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Roboty budowlane polegające na modernizacji budynku garażowego i budynku warsztatowego na terenie JW.1749 w Szczecinie.

89464 / 2015-04-20 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
WR-3/15 Wykonanie dodatkowych robót uzupełniających w ramach inwestycji pn.: Przebudowa budynku administracyjnego ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń oraz przebudową instalacji zewnętrznych i zagospodarowaniem terenu

347468 / 2013-08-28 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Miasto Szczecin - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Przebudowa pomieszczeń sanitariatów - etap I w budynku Szkoły Podstawowej nr 41 przy ul. Cyryla i Metodego 44 w Szczecinie

150668 / 2009-05-15 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Koszalin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Wykonanie przebudowy pomieszczenia handlowego wraz z dociepleniem części budynku zlokalizowanego w obiekcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie przy Al. Monte Cassino2

248533 / 2008-10-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim - Drawsko Pomorskie (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Przebudowa części budynku po przychodni zdrowia na potrzeby Powiatowego Domu Samopomocy - etap II

223031 / 2012-10-19 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miasta Szczecin - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Przebudowa pomieszczeń toalet w budynku Szkoły Podstawowej nr 41 przy ulicy Cyryla i Metodego 44 w Szczecinie - etap II (toalety męskie, umywalnie męskie i toalety dla niepełnosprawnych na parterze, I piętrze i II piętrze)

143413 / 2012-07-02 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miasta Szczecin - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Przebudowa pomieszczeń toalet w budynku Szkoły Podstawowej nr 41 przy ulicy Cyryla i Metodego 44 w Szczecinie - etap II (toalety męskie, umywalnie męskie i toalety dla niepełnosprawnych na parterze, I piętrze i II piętrze)

253580 / 2008-12-02 - Organ kontroli państwowej lub ochrony prawa, sąd lub trybunał

Sąd Okręgowy - Koszalin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
znak spr. I /SO/16/08 Przebudowa pomieszczenia biurowego na kancelarię tajną w budynku Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, ul. Katedralna 13.

242748 / 2009-07-17 - Inny: Wojskowa Agencja Mieszkaniowa

Wojskowa Agencja Mieszkaniowa Oddział Regionalny w Szczecinie - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Adaptacja pomieszczeń parteru na biura WAM wraz z remontem i modernizacją budynku przy ul. Potulickiej 2 w Szczecinie - zadanie inwestycyjne SZ 448

303316 / 2014-09-11 - Inny: Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa Nr 41 im. Maksymiliana Golisza - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa pożarowego budynku Szkoły Podstawowej Nr 41 przy ulicy Cyryla i Metodego 44 w Szczecinie, polegające na przebudowie klatek schodowych.

382046 / 2014-11-20 - Podmiot prawa publicznego

"Uzdrowisko Świnoujście" S.A. - Świnoujście (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Przebudowa i rozbudowa Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Ogólnoustrojowej Adam i Ewa wraz z zagospodarowaniem terenu i instalacjami zewnętrznymi w Świnoujściu przy ul. Emilii Gierczak 2

7922 / 2015-01-13 - Administracja samorzÄ…dowa

Przedszkole Publiczne Nr 72 - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania części pomieszczeń na poddaszu na sale zajęć przedszkolnych w budynku Przedszkola Publicznego Nr 72 w Szczecinie

145758 / 2015-06-16 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Gryfino - Gryfino (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Poprawa funkcjonalności kuchni przedszkolnej w Przedszkolu nr 4 przy ul. Kościuszki 17 w Gryfinie i Przedszkolu nr 5 przy ul. Żeromskiego 12 w Gryfinie

183441 / 2010-07-12 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Gminy w Bielicach - Bielice (zachodniopomorskie)
CPV: 452627008 (Przebudowa budynków)
Modernizacja i przebudowa świetlicy wiejskiej wraz z wyposażeniem w miejscowości Bielice