Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

189159 / 2013-09-17 - Inny: Fundacja / Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA (Warszawa)

Zakup usług polegających na zapewnieniu kompleksowej realizacji projektu pt. Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców oraz praktyczne wykorzystywanie idei spółdzielczej do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich

Opis zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa realizacja projektu pt. Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców oraz praktyczne wykorzystywanie idei spółdzielczej do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

1. Założenia i cel ogólny projektu:

Ustalenie stanu świadomości rolników i doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w zakresie idei spółdzielczości wiejskiej, w kontekście historycznym oraz aktualnego stopnia ich zainteresowania wprowadzaniem spółdzielczych form do działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich.

2. Cele szczegółowe projektu:

a) Zgromadzenie wiedzy niezbędnej do oceny kompetencji doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w zakresie skutecznej popularyzacji i wsparcia rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich,
b) Ustalenie stopnia przygotowania i określenia stanu gotowości doradców do włączenia się w proces rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich,
c) Zgromadzenie wiedzy niezbędnej do ustalenia stopnia zainteresowania rolników spółdzielczymi formami działalności gospodarczej i społecznej.
W celu realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zorganizuje Biuro Projektu, zwane dalej Biurem, odpowiedzialne za całość prac związanych z realizacją przedmiotu zamówienia.

W celu sprawnego funkcjonowania Biura Wykonawca zapewni:
a) zespół składający się z osób zapewniających prawidłową i terminową realizację usług,
b) minimum jeden numer telefonu stacjonarnego, numer telefonu komórkowego, numer faksu oraz adres mailowy i korespondencyjny,
c) organizację pracy, która umożliwi łatwy kontakt z przedstawicielami Biura Zamawiającemu i uczestnikom seminariów warsztatowych i seminarium podsumowującego badanie. Czas odpowiedzi na zapytanie mailowe nie może przekroczyć dwóch dni roboczych.

Przedstawiciele Biura będą ściśle współpracować z Zamawiającym i na bieżąco dostarczać wszelkich informacji o realizacji przedmiotu zamówienia.

W celu realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zapewni Zespół badawczy składający się co najmniej z 7 ekspertów, w tym:
- 1 z tytułem doktora habilitowanego i z minimum 8 letnim doświadczeniem w prowadzeniu badań dotyczących rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w realizacji co najmniej 3 projektów badawczych w okresie ostatnich 3 lat,
- 3 z tytułem doktora i z minimum 5 letnim doświadczeniem w prowadzeniu badań dotyczących rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w realizacji co najmniej 2 projektów badawczych w okresie ostatnich 3 lat.
- 3 z tytułem doktora i z minimum 3 letnim doświadczeniem w realizacji szkoleń w zakresie rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w realizacji co najmniej 5 szkoleń w okresie ostatnich 3 lat.
Wykonawca przedstawi Zamawiającemu skład Zespołu badawczego oraz CV jego członków, najpóźniej w terminie 3 dni od dnia zawarcia umowy.

Do podstawowych zadań Zespołu badawczego należy:
opracowanie raportu metodologicznego, testowanie narzędzi (pilotaż), opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką wywiadu telefonicznego, opracowanie zasad rekrutacji doradców do przeprowadzenia badań audytoryjnych i wyłonienie grupy co najmniej 150 doradców, prowadzenie konsultacji indywidualnych oraz grupowych na forum intranetowym, doradztwa eksperckiego, a także wirtualnej dyskusji z wszystkimi uczestnikami - czat, opracowanie 3 pakietów samokształceniowych dla doradców, przeprowadzenie ankiety audytoryjnej, opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką ankiety audytoryjnej, przeprowadzenie 6 zogniskowanych wywiadów grupowych, opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką zogniskowany wywiad grupowy, opracowanie raportu podsumowującego.

3. Na realizację projektu złożą się następujące działania:

1) Opracowanie raportu metodologicznego - raport będzie zawierał: opis problematyki badania; cel i zakres badania; szczegółowe pytania badawcze; szczegółowy opis metod i technik badawczych; opis organizacji procesu badawczego; szczegółowy harmonogram realizacji badania; narzędzia do realizacji badania, w tym: opracowanie kwestionariusza wywiadu telefonicznego, opracowanie ankiety audytoryjnej, opracowanie scenariusza zogniskowanego wywiadu grupowego (fokus), które umożliwią realizację celu projektu oraz dadzą odpowiedź na postawione pytania badawcze.
Pytania badawcze:
1. Czy doradcy zatrudnieni w Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego (WODR) posiadają kompetencje niezbędne do skutecznej popularyzacji i wsparcia rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich?
2. W jakim stopniu doradcy zatrudnieni w WODR są gotowi włączyć się w proces rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich?
3. Czy rolnicy poosiadają wiedzę na temat spółdzielczości, jej zasad, podstaw prawnych i zadań?
4. Czy rolnicy są gotowi do podejmowania działalności gospodarczej w formie spółdzielni?
5. Jakie są główne bariery w rozwoju spółdzielczości wśród rolników?

Wykonawca przekaże Zamawiającemu raport metodologiczny badania w terminie 7 dni od zawarcia umowy, w wersji elektronicznej i papierowej w 3 egz. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do raportu w terminie 7 dni od jego otrzymania. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie w terminie 3 dni.
Okładka oraz strona tytułowa raportu musi zostać oznaczona przez Wykonawcę stałą i trwałą wizualizacją logotypów i sloganów wskazanych w Załączniku nr 6 do SIWZ.

2) Wywiady telefoniczne z doradcami rolnymi. Celem wywiadów będzie zgromadzenie wiedzy niezbędnej do określenia stanu świadomości doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w zakresie idei spółdzielczości wiejskiej, w kontekście historycznym oraz aktualnego stopnia ich zainteresowania wprowadzaniem spółdzielczych form do działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich, a także oceny kompetencji w zakresie skutecznej popularyzacji i wsparcia rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej.
W ramach powyższego zadania Wykonawca zapewni:
- opracowanie bazy teleadresowej z zastosowaniem techniki doboru reprezentatywnej próby,
- opracowanie kwestionariusza wywiadu telefonicznego i testowanie narzędzia (pilotaż),
- przeprowadzenie badania techniką wywiadu telefonicznego wśród 1 000 doradców, zwrot na poziomie co najmniej 70%.
- opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką wywiadu telefonicznego.


3) Ankieta audytoryjna wśród rolników, przeprowadzona przez doradców rolnych

A. Przygotowanie doradców do prowadzenia badań techniką ankiety audytoryjnej wśród rolników, w tym:
- opracowanie zasad rekrutacji doradców do przeprowadzenia badań audytoryjnych i wyłonienie grupy co najmniej 150 doradców,
- przeprowadzenie, w 3 grupach po minimum 50 doradców, 7 dniowych seminariów warsztatowych za pośrednictwem platformy intranetowej.
W ramach realizacji tego zadania Wykonawca zapewni:
a. Opracowanie 3 pakietów samokształceniowych dla doradców o objętości minimum 10 stron formatu A4 każdy:
- Spółdzielnia jako forma organizacyjna stosowana w działalności gospodarczej
i społecznej - wprowadzenie do problematyki
[zakres tematyczny: przedspółdzielcze formy gospodarowania w perspektywie historycznej; zarys historii ruchu spółdzielczego w Polsce na tle Europy; podstawowe cele i formy spółdzielczości; podstawy prawne tworzenia i funkcjonowania spółdzielni; podstawowe modele (systemy) spółdzielczej metody gospodarowania; znaczenie spółdzielczości dla rozwoju obszarów wiejskich];
- Istota i zakres badań społecznych z zastosowaniem techniki ankiety audytoryjnej [zakres tematyczny: przedmiot badań społecznych; metody badań społecznych; techniki stosowane w badaniach społecznych; grupy docelowe i modele prób reprezentatywnych; błąd pomiaru i jego znaczenie dla wyników badania; definiowanie pojęć i opracowanie pytań do kwestionariusza; ankieta audytoryjna - zastosowanie w badaniach społecznych; wykorzystanie wyników badań techniką ankiety audytoryjnej w raportach z badań];
- Metodyka postępowania badacza realizującego badanie techniką ankiety audytoryjnej [zakres tematyczny: etapy procesu badawczego; budowa kwestionariusza do badań audytoryjnych; rodzaje pytań; narzędzia pomocnicze dla ankietera; wady i zalety ankiety audytoryjnej; przygotowanie się ankietera do badania; realizacja badania - rekrutacja uczestników badania, miejsce prowadzenia badania, czas trwania sesji audytoryjnej; rola ankietera w badaniu audytoryjnym; zakres czynności w przygotowaniu i przeprowadzeniu sesji audytoryjnej oraz sprawozdawczości; zagrożenia w badaniach audytoryjnych i sposoby radzenia sobie z nimi ankietera].
b. Udostępnienie, w pierwszym dniu seminarium, trzech pakietów samokształceniowych o tematyce opisanej powyżej (zapoznanie się uczestnika z jednym pakietem oraz przyswojenie wiedzy i jej zrozumienie wymaga 4 godzin lekcyjnych).
c. Uruchomione w pierwszym dniu seminarium, wraz z udostępnieniem pakietów samokształceniowych, forum internetowego.
Na forum będą prowadzone konsultacje indywidualne i grupowe oraz doradztwo eksperckie. Konsultacje indywidualne będą prowadzone za pośrednictwem internetu (intranet i e-mail), każdy uczestnik seminarium internetowego, który zadeklaruje udział w prowadzeniu badań audytoryjnych będzie miał przydzielonego eksperta lub specjalistę do współpracy. Ekspert lub specjalista będzie odpowiedzialny za właściwe przygotowanie doradcy do zorganizowania i przeprowadzenia sesji audytoryjnej.
Konsultacje będzie prowadziło 3 ekspertów z Zespołu badawczego - autorów pakietów samokształceniowych oraz dodatkowo 7 specjalistów posiadających wykształcenie ekonomiczne, rolnicze (lub pokrewne) lub humanistyczne (socjologia, psychologia, pedagogika, politologia lub zarządzanie), posiadających tytuł magistra i minimum 5 letnie doświadczenie w prowadzeniu działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
Jedna ze wskazanych powyżej osób będzie pełniła rolę moderatora forum.
W seminarium internetowym będzie uczestniczyć co najmniej 150 doradców, którzy podejmą się przeprowadzenia badań audytoryjnych. Jeden ekspert lub specjalista będzie prowadził konsultacje z 15 doradcami, konsultacje będą prowadzone w trakcie seminarium, od daty udostępnienia modułów samokształceniowych i uruchomienia forum, przez 7 dni, do daty czatu.
Moderowanie dyskusji i wsparcie doradcze na forum internetowym będzie polegało na tym, że autorzy pakietów samokształceniowych oraz moderator forum będą inicjować wątki problemowe i zachęcać uczestników seminarium internetowego do podejmowania dyskusji oraz stawiania pytań, na które eksperci i specjaliści będą udzielać odpowiedzi. Forum będzie dostępne przez 7 dni.
d. Czat z uczestnikami seminarium. W siódmym dniu od udostepnienia pakietów samokształceniowych oraz uruchomienia forum internetowego odbędzie się czat z uczestnikami seminarium według schematu:
- otwarcie i wprowadzenie do zagadnienia -moderator,
- zwięzłe (około ½ znormalizowanej strony tekstu) streszczenia pakietów samokształceniowych - eksperci (autorzy pakietów),
- zwięzłe podsumowanie dyskusji na forum internetowym - moderator,
- wypowiedzi i pytania uczestników seminarium oraz odpowiedzi moderatora i ekspertów (autorów pakietów samokształceniowych),
- posumowanie seminarium.
Moderowanie czatu - uczestnikami czatu będą zalogowani uczestnicy seminarium
internetowego. Czat będzie trwał 90 minut (2 godz. lekcyjne) i będzie moderowany przez ekspertów (autorów pakietów), w realnym czasie uczestnicy będą prowadzić rozmowę na tematy związane z problematyką pakietów samokształceniowych oraz z przygotowaniem i przeprowadzeniem sesji audytoryjnej.

Administrowanie platformą intranetową: każdy uczestnik seminarium internetowego
otrzyma indywidualny login i hasło do zalogowania się na platformie intranetowej, przez
co będzie miał dostęp do pakietów samokształceniowych, moderowanego forum i czatu, a także testu zaliczeniowego.

B. Przeprowadzenie ankiety audytoryjnej - badanie co najmniej 2 250 rolników.
Przeprowadzenie 150 badań obejmujących łącznie około 2 250 rolników. Badania zostaną przeprowadzone przez doradców na spotkaniach szkoleniowych lub informacyjnych albo przy okazji innych wydarzeń z udziałem rolników w grupach po około 15 rolników. Grupą docelową są rolnicy - właściciele (współmałżonkowie właścicieli oraz pełnoletni domownicy) gospodarstw rolnych o areale gruntów minimum 1 ha i nie więcej niż 100 ha.
W ramach tego zadania Wykonawca zapewni:
- opracowanie ankiety i jej testowanie (pilotaż) w co najmniej 2 grupach po co najmniej 10 osób,
- przeprowadzenie 150 badań (omówienie ankiety, odpowiedź na pytania rolników podczas wypełniania ankiety, zebranie wypełnionych ankiet, weryfikacja formalna),
- opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką ankiety audytoryjnej.

4) Przeprowadzenie zogniskowanych wywiadów grupowych. W celu uzyskania pogłębionej wiedzy umożliwiającej pełniejszą odpowiedz na pytania badawcze, zostaną przeprowadzone badania uzupełniające metodą jakościową z wykorzystaniem techniki zogniskowanego wywiadu grupowego z doradcami, w co najmniej 6 Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego z całego kraju.
W ramach tego zadania Wykonawca zapewni:
- przeprowadzenie 6 zogniskowanych wywiadów grupowych,
- opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką zogniskowany wywiad grupowy.
Dla zachowania reprezentatywności badania, zogniskowane wywiady grupowe zostaną przeprowadzone według zasady: po jednym badaniu w dwóch województwach o średniej wielkości gospodarstw rolnych do 6 ha, po jednym badaniu w dwóch województwach o średniej wielkości gospodarstw rolnych od 7 ha do 11 ha i po jednym badaniu w dwóch województwach o średniej wielkości gospodarstw rolnych powyżej 11 ha.

5) Raport podsumowujący
Opracowanie raportu podsumowującego zawierającego: streszczenie raportu; wprowadzenie do tematyki; opis metodologii zastosowanej w badaniu; wyniki badań - wywiady telefoniczne z doradcami; wyniki badań - ankieta audytoryjna badanie rolników; wyniki badań - zogniskowane wywiady grupowe z doradcami; uogólnienia z badań technikami: wywiad telefoniczny, ankieta audytoryjna, zogniskowane wywiady grupowe; podsumowanie, wnioski i rekomendacje; spis tabel i rysunków; spis wykresów.
Wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia recenzji naukowej raportu podsumowującego. Recenzent będzie posiadał tytuł profesora i doświadczenie w realizacji projektów naukowych z zakresu rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich, socjologii wsi.
Wykonawca przekaże Zamawiającemu raport podsumowujący badania w terminie 8 tygodni od dnia zawarcia umowy, w wersji elektronicznej i papierowej w 3 egz. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do raportu w terminie 7 dni od jego otrzymania. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie w terminie 3 dni.
Okładka oraz strona tytułowa raportu musi zostać oznaczona przez Wykonawcę stałą i trwałą wizualizacją logotypów i sloganów wskazanych w Załączniku nr 6 do SIWZ.

6) Kompleksowa organizacja dwudniowego seminarium podsumowującego badanie zgodnie z programem ramowym, w tym:

W trakcie seminarium zostaną przedstawione wyniki badań oraz zaprezentowane wykłady, a także zostanie przeprowadzony panel ekspertów połączony z dyskusją moderowaną na temat: Rola doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich.
Seminarium zostanie zorganizowane w województwie małopolskim.
- Zapewnienie prelegentów:
- Paneliści - 2 osoby (minimum z tytułem doktora, posiadające wykształcenie ekonomiczne, rolnicze lub humanistyczne - socjologia, psychologia, pedagogika lub zarządzanie i z 5 latnim doświadczeniem w pracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w minimum 2 badaniach związanych z obszarami wiejskimi),
- Wykładowcy - 3 osoby (minimum z tytułem doktora, posiadające wykształcenie ekonomiczne, rolnicze lub humanistyczne - socjologia, psychologia, pedagogika lub zarządzanie i z 5 latnim doświadczeniem w zakresie rozwoju obszarów wiejskich).
- Nabór co najmniej 60 uczestników spośród przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w rozwój spółdzielczości na obszarach wiejskich, w tym m.in.: doradców WODR zajmujących się rozwojem przedsiębiorczości z wykorzystaniem idei spółdzielczości czy organizacji pozarządowych.
- Zakwaterowanie - 2 noclegi ze śniadaniem w pokojach jedno i dwuosobowych, z osobnym węzłem sanitarnym, w obiekcie o standardzie trzygwiazdkowym lub równoważnym, dla 60 osób. Zakwaterowanie będzie zapewnione w miejscu gdzie odbędzie się seminarium podsumowujące badanie.
- Wyżywienie dla 60 uczestników:
- 2 x obiad składający się minimalnie z dwóch dań gorących, w tym zupa i drugie danie oraz napój zimny,
- 2 x kolacja w tym przekąska gorąca i przystawki zimne oraz napoje zimne i gorące,serwis kawowy (4 podania składające się minimalnie z zapewnienia ciastek oraz napoi zimnych - woda, soki i gorących - kawy, herbaty).
Wyżywienie będzie zapewnione w miejscu gdzie odbędzie się seminarium podsumowujące badanie.
- Sala na seminarium dla minimum 60 osób. (wyposażona w sprzęt audiowizualny 2 mikrofony, nagłośnienie, flipcharty). Sala musi zostać oznakowana logotypami i sloganami wskazanymi w załączniku nr 6 zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl.
- Przygotowanie zestawów seminaryjnych dla wszystkich uczestników seminarium (teczka, notes, długopis, wydruk materiałów seminaryjnych)
- długopis, z zachowaniem poniższych wymagań:
- długopis plastikowy w kolorze białym
- wyposażony w niebieski wkład
- wymiary: min. 140 mm x 10 mm x 10 mm
- notes, z zachowaniem poniższych wymagań:
- notes minimum 45 - kartkowy w kratkę
- papier offset 80g/m²
- full kolor jednostronnie
- klejony na górnej krawędzi
- z tyłu twarda kartonowa oprawa
- format A5 (210 mm x 148 mm)
- teczka, z zachowaniem poniższych wymagań:
- teczka tekturowa w kolorze białym
- gładka
- format A4
- karton 300 g/m²
- zadruk 4+0 CMYK
- powierzchnia laminowana
- opracowanie materiałów seminaryjnych (minimum 50 stron w formacie A4, zadruk 1 +1 czarny, oprawa po dłużej krawędzi).
Minimalna zawartość materiałów seminaryjnych:
1) Wprowadzenie do problematyki wykorzystania idei spółdzielczości w rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich - opracowanie teoretyczne;
2) Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców WODR - omówienie wyników badań, opatrzone komentarzem;
3) Teoretyczne podstawy metodyki doradczej w zakresie wsparcia procesów rozwoju spółdzielczych form gospodarowania - streszczenie wykładu;
4) Funkcjonowanie różnych form działalności spółdzielczej na obszarach wiejskich - prezentacja studium przypadku.
Zestawy seminaryjne zawierać będą stałą i trwałą wizualizacje logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 do SIWZ zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl, przy czym długopisy zostaną opatrzone jedynie logotypami. Ponadto materiały seminaryjne zawierać będą informacje zawarte w załączniku nr 7 do SIWZ.

- Program seminarium
Wykonawca przekaże Zamawiającemu szczegółowy program seminarium przygotowany zgodnie z poniższym ramowym programem, najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem seminarium. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do programu w terminie 4 dni od jego otrzymania. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie w terminie 3 dni.

Dzień pierwszy:
- Przykłady dobrych praktyk funkcjonowania różnych form działalności spółdzielczej na obszarach wiejskich - min. 3 przykłady
- Zainteresowanie doradców i rolników rozwojem spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej - wykład prezentujący wyniki badań;
- Rola doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich - panel ekspertów połączony z dyskusją moderowaną;
- Społeczne i ekonomiczne bariery w rozwoju spółdzielczości na wsi - wykład.

Dzień drugi:
- Teoretyczne podstawy metodyki doradczej w zakresie wsparcia procesów rozwoju spółdzielczych form gospodarowania - wykład;
- Doświadczenia doradców w promowaniu i wspieraniu rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w oparciu o spółdzielcze formy - dyskusja moderowana.
Program zawierać będzie stałą i trwałą wizualizacje logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl
Wszystkie powstałe w ramach seminarium prezentacje/abstrakty zawierać będą stałą i trwałą wizualizacje logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl
7) Opracowanie i wydrukowanie publikacji obejmującej wyniki badań w formie książki (format B5; objętość co najmniej 180 str.; oprawa klejona; okładka karton, zadruk 4 + 0; druk środków 1 + 1; nakład 340 egz., 160 stron znormalizowanego tekstu).

Zapewnienie zespołu redakcyjnego, minimum 2 osoby, w tym 1 z tytułem doktora habilitowanego i doświadczeniem w redakcji naukowej co najmniej 2 publikacji w ostatnich 3 latach oraz 1 z tytułem doktora i doświadczeniem w redakcji naukowej co najmniej 1 publikacji w ostatnich 3 latach.

Zawartość merytoryczna publikacji:
- wstęp,
- Historyczne i społeczno-gospodarcze uwarunkowania rozwoju spółdzielczości na polskiej wsi - artykuł naukowy,
- Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców - wyniki badań,
- Wsparcie procesów rozwoju spółdzielczych form gospodarowania na obszarach wiejskich - artykuł naukowy
- Innowacyjne wykorzystanie idei spółdzielczej dla rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich - opis trzech studiów przypadku (dobre praktyki),
- Rekomendacje do metodyki doradczej w zakresie wsparcia rozwoju spółdzielczości na wsi
- artykuł metodyczny.

Wykonawca zapewni redakcję techniczną, korektę, opracowanie graficzne publikacji.
Publikacja będzie posiadała numer ISBN
Publikacja na okładce i stronie tytułowej zawierać będzie stałą i trwałą wizualizację logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 do SIWZ zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl. Publikacja na stronie redakcyjnej zawierać będzie informacje zawarte w załączniku nr 7 do SIWZ.
Wykonawca przekaże Zamawiającemu elektroniczną wersję publikacji w terminie 70 dni od zawarcia umowy. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do publikacji w terminie 4 dni od daty otrzymania publikacji. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie i niezwłocznie.
Wykonawca zapewni dystrybucję publikacji zgodnie z listą dystrybucyjną wskazaną w załączniku nr 8 do SIWZ.

Wykonawca przekaże Zamawiającemu informacje do zamieszczenia na portalu KSOW:
- informację o seminarium, zawierającą krótkie omówienie wyników badania najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem seminarium,
- merytoryczną relację z seminarium wraz z min. 10 zdjęciami, najpóźniej na 3 dni od jego zakończenia.

Projekt zostanie zrealizowany w terminie do 31 grudnia 2013 r.


Pozostałe warunki dotyczące realizacji przedmiotu zamówienia zawiera wzór umowy, stanowiący załącznik nr 9 do SIWZ.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 189159

Data publikacji: 2013-09-17

Nazwa: Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA

Ulica: ul. Wspólna 30

Numer domu: 30

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 00-930

Województwo / kraj: mazowieckie

Numer telefonu: 22 623 19 23

Numer faxu: 22 623 19 09

Adres strony internetowej: www.fapa.com.pl

Regon: 01156286700000

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Inny: Fundacja

Inny rodzaj zamawiającego: Fundacja

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Zakup usług polegających na zapewnieniu kompleksowej realizacji projektu pt. Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców oraz praktyczne wykorzystywanie idei spółdzielczej do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest kompleksowa realizacja projektu pt. Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców oraz praktyczne wykorzystywanie idei spółdzielczej do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

1. Założenia i cel ogólny projektu:

Ustalenie stanu świadomości rolników i doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w zakresie idei spółdzielczości wiejskiej, w kontekście historycznym oraz aktualnego stopnia ich zainteresowania wprowadzaniem spółdzielczych form do działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich.

2. Cele szczegółowe projektu:

a) Zgromadzenie wiedzy niezbędnej do oceny kompetencji doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w zakresie skutecznej popularyzacji i wsparcia rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich,
b) Ustalenie stopnia przygotowania i określenia stanu gotowości doradców do włączenia się w proces rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich,
c) Zgromadzenie wiedzy niezbędnej do ustalenia stopnia zainteresowania rolników spółdzielczymi formami działalności gospodarczej i społecznej.
W celu realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zorganizuje Biuro Projektu, zwane dalej Biurem, odpowiedzialne za całość prac związanych z realizacją przedmiotu zamówienia.

W celu sprawnego funkcjonowania Biura Wykonawca zapewni:
a) zespół składający się z osób zapewniających prawidłową i terminową realizację usług,
b) minimum jeden numer telefonu stacjonarnego, numer telefonu komórkowego, numer faksu oraz adres mailowy i korespondencyjny,
c) organizację pracy, która umożliwi łatwy kontakt z przedstawicielami Biura Zamawiającemu i uczestnikom seminariów warsztatowych i seminarium podsumowującego badanie. Czas odpowiedzi na zapytanie mailowe nie może przekroczyć dwóch dni roboczych.

Przedstawiciele Biura będą ściśle współpracować z Zamawiającym i na bieżąco dostarczać wszelkich informacji o realizacji przedmiotu zamówienia.

W celu realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zapewni Zespół badawczy składający się co najmniej z 7 ekspertów, w tym:
- 1 z tytułem doktora habilitowanego i z minimum 8 letnim doświadczeniem w prowadzeniu badań dotyczących rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w realizacji co najmniej 3 projektów badawczych w okresie ostatnich 3 lat,
- 3 z tytułem doktora i z minimum 5 letnim doświadczeniem w prowadzeniu badań dotyczących rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w realizacji co najmniej 2 projektów badawczych w okresie ostatnich 3 lat.
- 3 z tytułem doktora i z minimum 3 letnim doświadczeniem w realizacji szkoleń w zakresie rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w realizacji co najmniej 5 szkoleń w okresie ostatnich 3 lat.
Wykonawca przedstawi Zamawiającemu skład Zespołu badawczego oraz CV jego członków, najpóźniej w terminie 3 dni od dnia zawarcia umowy.

Do podstawowych zadań Zespołu badawczego należy:
opracowanie raportu metodologicznego, testowanie narzędzi (pilotaż), opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką wywiadu telefonicznego, opracowanie zasad rekrutacji doradców do przeprowadzenia badań audytoryjnych i wyłonienie grupy co najmniej 150 doradców, prowadzenie konsultacji indywidualnych oraz grupowych na forum intranetowym, doradztwa eksperckiego, a także wirtualnej dyskusji z wszystkimi uczestnikami - czat, opracowanie 3 pakietów samokształceniowych dla doradców, przeprowadzenie ankiety audytoryjnej, opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką ankiety audytoryjnej, przeprowadzenie 6 zogniskowanych wywiadów grupowych, opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką zogniskowany wywiad grupowy, opracowanie raportu podsumowującego.

3. Na realizację projektu złożą się następujące działania:

1) Opracowanie raportu metodologicznego - raport będzie zawierał: opis problematyki badania; cel i zakres badania; szczegółowe pytania badawcze; szczegółowy opis metod i technik badawczych; opis organizacji procesu badawczego; szczegółowy harmonogram realizacji badania; narzędzia do realizacji badania, w tym: opracowanie kwestionariusza wywiadu telefonicznego, opracowanie ankiety audytoryjnej, opracowanie scenariusza zogniskowanego wywiadu grupowego (fokus), które umożliwią realizację celu projektu oraz dadzą odpowiedź na postawione pytania badawcze.
Pytania badawcze:
1. Czy doradcy zatrudnieni w Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego (WODR) posiadają kompetencje niezbędne do skutecznej popularyzacji i wsparcia rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich?
2. W jakim stopniu doradcy zatrudnieni w WODR są gotowi włączyć się w proces rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich?
3. Czy rolnicy poosiadają wiedzę na temat spółdzielczości, jej zasad, podstaw prawnych i zadań?
4. Czy rolnicy są gotowi do podejmowania działalności gospodarczej w formie spółdzielni?
5. Jakie są główne bariery w rozwoju spółdzielczości wśród rolników?

Wykonawca przekaże Zamawiającemu raport metodologiczny badania w terminie 7 dni od zawarcia umowy, w wersji elektronicznej i papierowej w 3 egz. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do raportu w terminie 7 dni od jego otrzymania. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie w terminie 3 dni.
Okładka oraz strona tytułowa raportu musi zostać oznaczona przez Wykonawcę stałą i trwałą wizualizacją logotypów i sloganów wskazanych w Załączniku nr 6 do SIWZ.

2) Wywiady telefoniczne z doradcami rolnymi. Celem wywiadów będzie zgromadzenie wiedzy niezbędnej do określenia stanu świadomości doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w zakresie idei spółdzielczości wiejskiej, w kontekście historycznym oraz aktualnego stopnia ich zainteresowania wprowadzaniem spółdzielczych form do działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich, a także oceny kompetencji w zakresie skutecznej popularyzacji i wsparcia rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej.
W ramach powyższego zadania Wykonawca zapewni:
- opracowanie bazy teleadresowej z zastosowaniem techniki doboru reprezentatywnej próby,
- opracowanie kwestionariusza wywiadu telefonicznego i testowanie narzędzia (pilotaż),
- przeprowadzenie badania techniką wywiadu telefonicznego wśród 1 000 doradców, zwrot na poziomie co najmniej 70%.
- opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką wywiadu telefonicznego.


3) Ankieta audytoryjna wśród rolników, przeprowadzona przez doradców rolnych

A. Przygotowanie doradców do prowadzenia badań techniką ankiety audytoryjnej wśród rolników, w tym:
- opracowanie zasad rekrutacji doradców do przeprowadzenia badań audytoryjnych i wyłonienie grupy co najmniej 150 doradców,
- przeprowadzenie, w 3 grupach po minimum 50 doradców, 7 dniowych seminariów warsztatowych za pośrednictwem platformy intranetowej.
W ramach realizacji tego zadania Wykonawca zapewni:
a. Opracowanie 3 pakietów samokształceniowych dla doradców o objętości minimum 10 stron formatu A4 każdy:
- Spółdzielnia jako forma organizacyjna stosowana w działalności gospodarczej
i społecznej - wprowadzenie do problematyki
[zakres tematyczny: przedspółdzielcze formy gospodarowania w perspektywie historycznej; zarys historii ruchu spółdzielczego w Polsce na tle Europy; podstawowe cele i formy spółdzielczości; podstawy prawne tworzenia i funkcjonowania spółdzielni; podstawowe modele (systemy) spółdzielczej metody gospodarowania; znaczenie spółdzielczości dla rozwoju obszarów wiejskich];
- Istota i zakres badań społecznych z zastosowaniem techniki ankiety audytoryjnej [zakres tematyczny: przedmiot badań społecznych; metody badań społecznych; techniki stosowane w badaniach społecznych; grupy docelowe i modele prób reprezentatywnych; błąd pomiaru i jego znaczenie dla wyników badania; definiowanie pojęć i opracowanie pytań do kwestionariusza; ankieta audytoryjna - zastosowanie w badaniach społecznych; wykorzystanie wyników badań techniką ankiety audytoryjnej w raportach z badań];
- Metodyka postępowania badacza realizującego badanie techniką ankiety audytoryjnej [zakres tematyczny: etapy procesu badawczego; budowa kwestionariusza do badań audytoryjnych; rodzaje pytań; narzędzia pomocnicze dla ankietera; wady i zalety ankiety audytoryjnej; przygotowanie się ankietera do badania; realizacja badania - rekrutacja uczestników badania, miejsce prowadzenia badania, czas trwania sesji audytoryjnej; rola ankietera w badaniu audytoryjnym; zakres czynności w przygotowaniu i przeprowadzeniu sesji audytoryjnej oraz sprawozdawczości; zagrożenia w badaniach audytoryjnych i sposoby radzenia sobie z nimi ankietera].
b. Udostępnienie, w pierwszym dniu seminarium, trzech pakietów samokształceniowych o tematyce opisanej powyżej (zapoznanie się uczestnika z jednym pakietem oraz przyswojenie wiedzy i jej zrozumienie wymaga 4 godzin lekcyjnych).
c. Uruchomione w pierwszym dniu seminarium, wraz z udostępnieniem pakietów samokształceniowych, forum internetowego.
Na forum będą prowadzone konsultacje indywidualne i grupowe oraz doradztwo eksperckie. Konsultacje indywidualne będą prowadzone za pośrednictwem internetu (intranet i e-mail), każdy uczestnik seminarium internetowego, który zadeklaruje udział w prowadzeniu badań audytoryjnych będzie miał przydzielonego eksperta lub specjalistę do współpracy. Ekspert lub specjalista będzie odpowiedzialny za właściwe przygotowanie doradcy do zorganizowania i przeprowadzenia sesji audytoryjnej.
Konsultacje będzie prowadziło 3 ekspertów z Zespołu badawczego - autorów pakietów samokształceniowych oraz dodatkowo 7 specjalistów posiadających wykształcenie ekonomiczne, rolnicze (lub pokrewne) lub humanistyczne (socjologia, psychologia, pedagogika, politologia lub zarządzanie), posiadających tytuł magistra i minimum 5 letnie doświadczenie w prowadzeniu działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
Jedna ze wskazanych powyżej osób będzie pełniła rolę moderatora forum.
W seminarium internetowym będzie uczestniczyć co najmniej 150 doradców, którzy podejmą się przeprowadzenia badań audytoryjnych. Jeden ekspert lub specjalista będzie prowadził konsultacje z 15 doradcami, konsultacje będą prowadzone w trakcie seminarium, od daty udostępnienia modułów samokształceniowych i uruchomienia forum, przez 7 dni, do daty czatu.
Moderowanie dyskusji i wsparcie doradcze na forum internetowym będzie polegało na tym, że autorzy pakietów samokształceniowych oraz moderator forum będą inicjować wątki problemowe i zachęcać uczestników seminarium internetowego do podejmowania dyskusji oraz stawiania pytań, na które eksperci i specjaliści będą udzielać odpowiedzi. Forum będzie dostępne przez 7 dni.
d. Czat z uczestnikami seminarium. W siódmym dniu od udostepnienia pakietów samokształceniowych oraz uruchomienia forum internetowego odbędzie się czat z uczestnikami seminarium według schematu:
- otwarcie i wprowadzenie do zagadnienia -moderator,
- zwięzłe (około ½ znormalizowanej strony tekstu) streszczenia pakietów samokształceniowych - eksperci (autorzy pakietów),
- zwięzłe podsumowanie dyskusji na forum internetowym - moderator,
- wypowiedzi i pytania uczestników seminarium oraz odpowiedzi moderatora i ekspertów (autorów pakietów samokształceniowych),
- posumowanie seminarium.
Moderowanie czatu - uczestnikami czatu będą zalogowani uczestnicy seminarium
internetowego. Czat będzie trwał 90 minut (2 godz. lekcyjne) i będzie moderowany przez ekspertów (autorów pakietów), w realnym czasie uczestnicy będą prowadzić rozmowę na tematy związane z problematyką pakietów samokształceniowych oraz z przygotowaniem i przeprowadzeniem sesji audytoryjnej.

Administrowanie platformą intranetową: każdy uczestnik seminarium internetowego
otrzyma indywidualny login i hasło do zalogowania się na platformie intranetowej, przez
co będzie miał dostęp do pakietów samokształceniowych, moderowanego forum i czatu, a także testu zaliczeniowego.

B. Przeprowadzenie ankiety audytoryjnej - badanie co najmniej 2 250 rolników.
Przeprowadzenie 150 badań obejmujących łącznie około 2 250 rolników. Badania zostaną przeprowadzone przez doradców na spotkaniach szkoleniowych lub informacyjnych albo przy okazji innych wydarzeń z udziałem rolników w grupach po około 15 rolników. Grupą docelową są rolnicy - właściciele (współmałżonkowie właścicieli oraz pełnoletni domownicy) gospodarstw rolnych o areale gruntów minimum 1 ha i nie więcej niż 100 ha.
W ramach tego zadania Wykonawca zapewni:
- opracowanie ankiety i jej testowanie (pilotaż) w co najmniej 2 grupach po co najmniej 10 osób,
- przeprowadzenie 150 badań (omówienie ankiety, odpowiedź na pytania rolników podczas wypełniania ankiety, zebranie wypełnionych ankiet, weryfikacja formalna),
- opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką ankiety audytoryjnej.

4) Przeprowadzenie zogniskowanych wywiadów grupowych. W celu uzyskania pogłębionej wiedzy umożliwiającej pełniejszą odpowiedz na pytania badawcze, zostaną przeprowadzone badania uzupełniające metodą jakościową z wykorzystaniem techniki zogniskowanego wywiadu grupowego z doradcami, w co najmniej 6 Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego z całego kraju.
W ramach tego zadania Wykonawca zapewni:
- przeprowadzenie 6 zogniskowanych wywiadów grupowych,
- opracowanie raportu cząstkowego z badania techniką zogniskowany wywiad grupowy.
Dla zachowania reprezentatywności badania, zogniskowane wywiady grupowe zostaną przeprowadzone według zasady: po jednym badaniu w dwóch województwach o średniej wielkości gospodarstw rolnych do 6 ha, po jednym badaniu w dwóch województwach o średniej wielkości gospodarstw rolnych od 7 ha do 11 ha i po jednym badaniu w dwóch województwach o średniej wielkości gospodarstw rolnych powyżej 11 ha.

5) Raport podsumowujący
Opracowanie raportu podsumowującego zawierającego: streszczenie raportu; wprowadzenie do tematyki; opis metodologii zastosowanej w badaniu; wyniki badań - wywiady telefoniczne z doradcami; wyniki badań - ankieta audytoryjna badanie rolników; wyniki badań - zogniskowane wywiady grupowe z doradcami; uogólnienia z badań technikami: wywiad telefoniczny, ankieta audytoryjna, zogniskowane wywiady grupowe; podsumowanie, wnioski i rekomendacje; spis tabel i rysunków; spis wykresów.
Wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia recenzji naukowej raportu podsumowującego. Recenzent będzie posiadał tytuł profesora i doświadczenie w realizacji projektów naukowych z zakresu rolnictwa, przedsiębiorczości i rozwoju obszarów wiejskich, socjologii wsi.
Wykonawca przekaże Zamawiającemu raport podsumowujący badania w terminie 8 tygodni od dnia zawarcia umowy, w wersji elektronicznej i papierowej w 3 egz. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do raportu w terminie 7 dni od jego otrzymania. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie w terminie 3 dni.
Okładka oraz strona tytułowa raportu musi zostać oznaczona przez Wykonawcę stałą i trwałą wizualizacją logotypów i sloganów wskazanych w Załączniku nr 6 do SIWZ.

6) Kompleksowa organizacja dwudniowego seminarium podsumowującego badanie zgodnie z programem ramowym, w tym:

W trakcie seminarium zostaną przedstawione wyniki badań oraz zaprezentowane wykłady, a także zostanie przeprowadzony panel ekspertów połączony z dyskusją moderowaną na temat: Rola doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich.
Seminarium zostanie zorganizowane w województwie małopolskim.
- Zapewnienie prelegentów:
- Paneliści - 2 osoby (minimum z tytułem doktora, posiadające wykształcenie ekonomiczne, rolnicze lub humanistyczne - socjologia, psychologia, pedagogika lub zarządzanie i z 5 latnim doświadczeniem w pracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz udziałem w minimum 2 badaniach związanych z obszarami wiejskimi),
- Wykładowcy - 3 osoby (minimum z tytułem doktora, posiadające wykształcenie ekonomiczne, rolnicze lub humanistyczne - socjologia, psychologia, pedagogika lub zarządzanie i z 5 latnim doświadczeniem w zakresie rozwoju obszarów wiejskich).
- Nabór co najmniej 60 uczestników spośród przedstawicieli podmiotów zaangażowanych w rozwój spółdzielczości na obszarach wiejskich, w tym m.in.: doradców WODR zajmujących się rozwojem przedsiębiorczości z wykorzystaniem idei spółdzielczości czy organizacji pozarządowych.
- Zakwaterowanie - 2 noclegi ze śniadaniem w pokojach jedno i dwuosobowych, z osobnym węzłem sanitarnym, w obiekcie o standardzie trzygwiazdkowym lub równoważnym, dla 60 osób. Zakwaterowanie będzie zapewnione w miejscu gdzie odbędzie się seminarium podsumowujące badanie.
- Wyżywienie dla 60 uczestników:
- 2 x obiad składający się minimalnie z dwóch dań gorących, w tym zupa i drugie danie oraz napój zimny,
- 2 x kolacja w tym przekąska gorąca i przystawki zimne oraz napoje zimne i gorące,serwis kawowy (4 podania składające się minimalnie z zapewnienia ciastek oraz napoi zimnych - woda, soki i gorących - kawy, herbaty).
Wyżywienie będzie zapewnione w miejscu gdzie odbędzie się seminarium podsumowujące badanie.
- Sala na seminarium dla minimum 60 osób. (wyposażona w sprzęt audiowizualny 2 mikrofony, nagłośnienie, flipcharty). Sala musi zostać oznakowana logotypami i sloganami wskazanymi w załączniku nr 6 zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl.
- Przygotowanie zestawów seminaryjnych dla wszystkich uczestników seminarium (teczka, notes, długopis, wydruk materiałów seminaryjnych)
- długopis, z zachowaniem poniższych wymagań:
- długopis plastikowy w kolorze białym
- wyposażony w niebieski wkład
- wymiary: min. 140 mm x 10 mm x 10 mm
- notes, z zachowaniem poniższych wymagań:
- notes minimum 45 - kartkowy w kratkę
- papier offset 80g/m²
- full kolor jednostronnie
- klejony na górnej krawędzi
- z tyłu twarda kartonowa oprawa
- format A5 (210 mm x 148 mm)
- teczka, z zachowaniem poniższych wymagań:
- teczka tekturowa w kolorze białym
- gładka
- format A4
- karton 300 g/m²
- zadruk 4+0 CMYK
- powierzchnia laminowana
- opracowanie materiałów seminaryjnych (minimum 50 stron w formacie A4, zadruk 1 +1 czarny, oprawa po dłużej krawędzi).
Minimalna zawartość materiałów seminaryjnych:
1) Wprowadzenie do problematyki wykorzystania idei spółdzielczości w rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich - opracowanie teoretyczne;
2) Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców WODR - omówienie wyników badań, opatrzone komentarzem;
3) Teoretyczne podstawy metodyki doradczej w zakresie wsparcia procesów rozwoju spółdzielczych form gospodarowania - streszczenie wykładu;
4) Funkcjonowanie różnych form działalności spółdzielczej na obszarach wiejskich - prezentacja studium przypadku.
Zestawy seminaryjne zawierać będą stałą i trwałą wizualizacje logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 do SIWZ zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl, przy czym długopisy zostaną opatrzone jedynie logotypami. Ponadto materiały seminaryjne zawierać będą informacje zawarte w załączniku nr 7 do SIWZ.

- Program seminarium
Wykonawca przekaże Zamawiającemu szczegółowy program seminarium przygotowany zgodnie z poniższym ramowym programem, najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem seminarium. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do programu w terminie 4 dni od jego otrzymania. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie w terminie 3 dni.

Dzień pierwszy:
- Przykłady dobrych praktyk funkcjonowania różnych form działalności spółdzielczej na obszarach wiejskich - min. 3 przykłady
- Zainteresowanie doradców i rolników rozwojem spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej - wykład prezentujący wyniki badań;
- Rola doradców publicznych jednostek doradztwa rolniczego w rozwoju spółdzielczych form działalności gospodarczej i społecznej na obszarach wiejskich - panel ekspertów połączony z dyskusją moderowaną;
- Społeczne i ekonomiczne bariery w rozwoju spółdzielczości na wsi - wykład.

Dzień drugi:
- Teoretyczne podstawy metodyki doradczej w zakresie wsparcia procesów rozwoju spółdzielczych form gospodarowania - wykład;
- Doświadczenia doradców w promowaniu i wspieraniu rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w oparciu o spółdzielcze formy - dyskusja moderowana.
Program zawierać będzie stałą i trwałą wizualizacje logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl
Wszystkie powstałe w ramach seminarium prezentacje/abstrakty zawierać będą stałą i trwałą wizualizacje logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl
7) Opracowanie i wydrukowanie publikacji obejmującej wyniki badań w formie książki (format B5; objętość co najmniej 180 str.; oprawa klejona; okładka karton, zadruk 4 + 0; druk środków 1 + 1; nakład 340 egz., 160 stron znormalizowanego tekstu).

Zapewnienie zespołu redakcyjnego, minimum 2 osoby, w tym 1 z tytułem doktora habilitowanego i doświadczeniem w redakcji naukowej co najmniej 2 publikacji w ostatnich 3 latach oraz 1 z tytułem doktora i doświadczeniem w redakcji naukowej co najmniej 1 publikacji w ostatnich 3 latach.

Zawartość merytoryczna publikacji:
- wstęp,
- Historyczne i społeczno-gospodarcze uwarunkowania rozwoju spółdzielczości na polskiej wsi - artykuł naukowy,
- Spółdzielczość w świadomości rolników i doradców - wyniki badań,
- Wsparcie procesów rozwoju spółdzielczych form gospodarowania na obszarach wiejskich - artykuł naukowy
- Innowacyjne wykorzystanie idei spółdzielczej dla rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich - opis trzech studiów przypadku (dobre praktyki),
- Rekomendacje do metodyki doradczej w zakresie wsparcia rozwoju spółdzielczości na wsi
- artykuł metodyczny.

Wykonawca zapewni redakcję techniczną, korektę, opracowanie graficzne publikacji.
Publikacja będzie posiadała numer ISBN
Publikacja na okładce i stronie tytułowej zawierać będzie stałą i trwałą wizualizację logotypów i sloganów wskazanych w załączniku nr 6 do SIWZ zgodnie z Księgą Wizualizacji Znaku PROW dostępną na stronie www.minrol.gov.pl. Publikacja na stronie redakcyjnej zawierać będzie informacje zawarte w załączniku nr 7 do SIWZ.
Wykonawca przekaże Zamawiającemu elektroniczną wersję publikacji w terminie 70 dni od zawarcia umowy. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zgłoszenia uwag do publikacji w terminie 4 dni od daty otrzymania publikacji. Do uwag Wykonawca zobowiązuje się zastosować nieodpłatnie i niezwłocznie.
Wykonawca zapewni dystrybucję publikacji zgodnie z listą dystrybucyjną wskazaną w załączniku nr 8 do SIWZ.

Wykonawca przekaże Zamawiającemu informacje do zamieszczenia na portalu KSOW:
- informację o seminarium, zawierającą krótkie omówienie wyników badania najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem seminarium,
- merytoryczną relację z seminarium wraz z min. 10 zdjęciami, najpóźniej na 3 dni od jego zakończenia.

Projekt zostanie zrealizowany w terminie do 31 grudnia 2013 r.


Pozostałe warunki dotyczące realizacji przedmiotu zamówienia zawiera wzór umowy, stanowiący załącznik nr 9 do SIWZ.

Kody CPV:
730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
799510005 (Usługi w zakresie organizowania seminariów)

Kod CPV trzeciej częsci zamówienia:
923122106 (Usługi świadczone przez autorów)

Kod CPV czwartej częsci zamówienia:
798240006 (Usługi drukowania i dystrybucji)

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy jest dialog: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 31/12/2013

Zaliczka: Nie

Uprawnienia: Oświadczenie

Wiedza i doświadczenie:
Zamawiający uzna warunek ten za spełniony, jeśli Wykonawca wykaże, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy niż 3 lata - w tym okresie, należycie wykonał lub wykonuje:
a) co najmniej 1 (jedną) usługę, o wartości co najmniej 100.000,00 zł (słownie: sto tysięcy złotych 0/100), która polegała na przygotowaniu analiz lub badań społecznych, połączonych z konferencją ogólnopolską, w zakresie rozwoju społeczno - gospodarczego kraju lub rozwoju społeczno - gospodarczego regionu lub rozwoju rolnictwa;
oraz
b) co najmniej 2 (dwie) usługi, o wartości co najmniej 50.000,00 zł każda (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych 0/100), z których każda polegała na organizacji konferencji ogólnopolskiej lub międzynarodowej dotyczącej tematyki rozwoju obszarów wiejskich.
Wykonanie jednej usługi jest równoznaczne z wykonaniem jednej umowy (jednego zamówienia na rzecz jednego Zamawiającego).
Analizy lub badania ewaluacyjne dotyczące pojedynczych operacji - w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności lub rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - nie będą brane pod uwagę.

Potencjał techniczny: Oświadczenie

Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia: Oświadczenie

Sytuacja ekonomiczna: Oświadczenie

Oświadczenie nr 4: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 8: Tak

Dokumenty grupy kapitałowej: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

III.7 osoby niepełnosprawne: Nie

Kod trybu postepowania: PN

Kod kryterium cenowe: A

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.fapa.com.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa

Data składania wniosków, ofert: 26/09/2013

Godzina składania wniosków, ofert: 10:00

Miejsce składania:
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa
sekretariat - pok. 253

On: O

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Informacje dodatkowe:
Schemat III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Czy unieważnienie postępowania: Tak

Podobne przetargi

465912 / 2012-11-22 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejski UrzÄ…d Pracy - PÅ‚ock (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Usługi specjalisty ds. koncepcji z ramienia Partnera (MUP w Płocku) w projekcie innowacyjnym Zielony potencjał subregionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy nr POKL.06.01.01-14-011/11, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1. Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

106203 / 2011-04-04 - Podmiot prawa publicznego

Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
OPRACOWANIE I DOSTARCZENIE STEROWANEGO ZAWORU GAZOWEGO DO DYSSYPATORA ENERGII UDERZEŃ HPA, PNEUMATYCZNEGO ADAPTACYJNEGO DYSSYPATORA ENERGII UDERZEŃ HPA ORAZ ELEKTRONICZNEGO UKŁADU STERUJĄCEGO OTWIERANIEM I ZAMYKANIEM ZAWORU GAZOWEGO DO DYSSYPATORA ENERGII UDERZEŃ HPA

67419 / 2012-03-23 - Inny: instytut badawczy

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - Raszyn (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Usługa badawcza: opracowanie zadania pod nazwą: Ocena transportu zanieczyszczeń w zlewni Narwi dla wybranych scenariuszy gospodarki rolnej w oparciu o modelowanie matematyczne

218572 / 2010-07-21 - Administracja samorzÄ…dowa

Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
WYKONANIE BADAŃ NAUKOWYCH W RAMACH PROJEKTU TRENDY ROZWOJOWE MAZOWSZA Z ZAKRESU SPOŁECZNO-DEMOGRAFICZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU MAZOWSZA

236082 / 2013-06-19 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Główny Urząd Geodezji i Kartografii - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Opracowanie warunków technicznych wykonania kartograficznych opracowań tematycznych w postaci cyfrowych map geomorfologicznych w zakresie, o którym mowa w § 2 pkt 1 lit c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 października 2011 r. w sprawie rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1328)- Numer referencyjny: ZP/BO-4-2500-22/GI-2500-34/2013

288184 / 2015-10-28 - Uczelnia publiczna

Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Materiałowej - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
wykonanie dwóch testowych siatek katalitycznowychwytujących z rdzeniowego drutu PdNi5/PtRh7 o różnym stosunku grubości płaszcza do rdzenia, zamontowanie siatek w jednym z przemysłowych reaktorów utleniania amoniaku i dostarczenie próbek z siatek do Zamawiającego do badań po eksploatacji, oznaczenie sprawy WIM/ZP/16/2015

93431 / 2011-03-23 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Centralna Komisja Egzaminacyjna - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Realizacja zadań naukowo-badawczych i administracyjnych w zespole realizującym projekt Badania uwarunkowań zróżnicowania egzaminów zewnętrznych

192250 / 2013-05-16 - Inny: INSTYTUT BADAWCZY

Instytut Fizjologii i Patologii SÅ‚uchu - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Świadczenia usług w zakresie obsługi komunikacyjno - promocyjnej projektu pt. Opracowanie nowych technologii urządzeń wszczepialnych wspomagających proces słyszenia rogram InnoTech ścieżka IN TECH.

165983 / 2011-06-15 - Inny: instytut badawczy

Instytut Lotnictwa - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
dostawa przecinarki automatycznej z możliwością cięcia ręcznego Doscotom-6 oraz szlifierkopolerki Tegramin-30 z osłoną

73127 / 2016-06-07 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Wybór eksperta ds. audytu podmiotów leczniczych (1 osoba) do realizacji zadania polegającego na opracowaniu szczegółowego wzorca map potrzeb zdrowotnych w ramach projektu pn. Mapy potrzeb zdrowotnych - Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, postępowanie znak: ZZP-159/16

308337 / 2011-11-25 - Inny: instytut badawczy

Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - Raszyn (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Przeprowadzenie badań technologii uprawowych pod kątem nakładów materiałowo-energetycznych na podstawie opracowanych ankiet.

254624 / 2014-07-30 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejski UrzÄ…d Pracy - PÅ‚ock (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Świadczenie usług eksperta z ramienia Partnera 1 (MUP w Płocku) w projekcie innowacyjnym pn.: Zielony potencjał subregionu płockiego szansą rozwoju rynku pracy realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy

132694 / 2014-04-17 - Inny: Jednostka budżetowa podległa MPiPS.

Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Wykonanie usług eksperckich oraz przeprowadzenie szkoleń i seminariów w ramach Projektu /Monitorowanie Losów Dziecka - standard postępowania pracowników socjalnych - narzędzie służące ochronie dzieci przed przemocą w rodzinie/

256371 / 2010-09-17 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Ministerstwo Åšrodowiska , Biuro Dyrektora Generalnego - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Realizacja zadań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z międzynarodowych zobowiązań dotyczących trwałych zanieczyszczeń organicznych.

247507 / 2013-11-21 - Inny: Fundacja

Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Zakup usług polegających na zapewnieniu kompleksowej realizacji projektu: Małe inicjatywy duże sukcesy

10551 / 2013-01-18 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Stołeczne Warszawa - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Usługa badawcza polegająca na wykonaniu analizy porównawczej pięciu branż na terenie Warszawy: ICT, biotechnologie, nanotechnologie, optoelektronika, energetyka, w ramach projektu Warszawa i Mazowsze - Przestrzenią dla transferu wiedzy i rozwoju przedsiębiorczości innowacyjnej realizowanego przez m.st. Warszawa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 1.7 Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego

39794 / 2016-02-23 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
ZZP-67/16,WYBÓR WYKONAWCY (DEMOGRAFA) DO REALIZACJI USŁUGI EKSPERCKIEJ W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ PROJEKTU PN. MAPY POTRZEB ZDROWOTNYCH - BAZA ANALIZ SYSTEMOWYCH I WDROŻENIOWYCH WSPÓŁFINANSOWANEGO PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ

541914 / 2013-12-31 - Inny: Stowarzyszenie

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
postępowania o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego poniżej 200.000 EURO zgodnie art.11 ust.8 w związku z art.39 ustawy P.Z.P. na wykonanie analizy kluczowych czynników rozwojowych w sektorze mięsa wołowego warunkujących stworzenie programów wsparcia. Nr sprawy ZP/11/PZPBM/2013

503388 / 2012-12-11 - Administracja samorzÄ…dowa

Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Wykonanie opracowania w ramach Programu rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego w województwie mazowieckim - z zakresu - Koncepcja rozwoju transportu kolejowego w województwie mazowieckim: Konstrukcja przyszłej oferty przewozowej na poziomie regionalnym i aglomeracyjnym

266612 / 2015-10-08 - Uczelnia publiczna

Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Materiałowej - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
wykonanie dwóch testowych siatek katalitycznowychwytujących z rdzeniowego drutu PdNi5/PtRh7 o różnym stosunku grubości płaszcza do rdzenia, zamontowanie siatek w jednym z przemysłowych reaktorów utleniania amoniaku i dostarczenie próbek z siatek do Zamawiającego do badań po eksploatacji, oznaczenie sprawy WIM/ZP/16/2015

115856 / 2013-03-22 - Podmiot prawa publicznego

Instytut Badań Edukacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Wykonanie ekspertyz dotyczących stosowania zasad zapewniania jakości kwalifikacji w wybranych obszarach. Znak sprawy: IBE/28/M/2013

301976 / 2010-09-22 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Gozdowo - Gozdowo (mazowieckie)
CPV: 730000002 (Usługi badawcze i eksperymentalno-rozwojowe oraz pokrewne usługi doradcze)
Nadzór inwestorski wielobranżowy nad robotami związanymi z realizacją zadania inwestycyjnego pn.: Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i ciśnieniowa wraz z przyłączami w miejscowościach Bonisław, Zbójno i Lelice , Gmina Gozdowo pow. sierpecki