Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

37804 / 2011-03-07 - Administracja samorządowa / Województwo Śląskie (Katowice)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 37804

Data publikacji: 2011-03-07

Nazwa: Województwo Śląskie

Ulica: ul. Ligonia 46

Numer domu: 46

Miejscowość: Katowice

Kod pocztowy: 40-037

Województwo / kraj: śląskie

Numer telefonu: 32 2078562

Numer faxu: 32 2078578

Adres strony internetowej: www.slaskie.pl

Regon: 27628463800000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Roboty budowlane dodatkowe do Kontraktu Nr 2374/IW/2009 z dnia 29 lipca 2009 r. (umowa podstawowa) o roboty budowlane zadania Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie

Rodzaj zamówienia: B

Przedmiot zamówienia:
1. Rozbiórka 2 rzędów istniejącej trybuny zachodniej oraz poszerzenie promenady. 2. Roboty dodatkowe w VIP-boksach. 3. Wykonanie przedłużonych żelbetowych pali prefabrykowanych pod trybunę zachodnią. 4. Roboty w obrębie wyburzonych boksów żużlowych. 5. Dodatkowe ilości stali, akcesoriów i betonu w prefabrykatach oraz zastosowanie zamiennych podkładek typu Calenberg. 6. Wykonanie fundamentu stacji trafo i rozdzielni SN.
7. Zwiększenie wysokości słupów oraz roboty wyburzeniowe i murarskie trybuny wschodniej. 8. Naprawa dylatacji płyt schodkowych trybuny wschodniej. 9. Zmiana kolorystyki korytek kablowych. 10. Przejścia instalacyjne w konstrukcji istniejącej trybuny wschodniej. 11. Roboty wyburzeniowe i odtworzeniowe pod funkcje dla AWF.
12. Roboty wyburzeniowe w miejscach kolizyjnych z nowoprojektowaną ścianą oporową, wykonanie dodatkowych ścian oporowych. 13. Montaż płyt rewizyjnych zakończenia kanalizacji promenady trybuny zachodniej.
14. Dozbrojenie otworów studni kanalizacji deszczowej w płycie promenady zachodniej. 5. Demontaż masztów oświetleniowych. 16. Dodatkowe roboty makroniwelacyjne i ziemne pod trybuną zachodnią. 17. Dodatkowe zbrojenie fundamentów, belek i rusztów dodatkowe ilości betonu dla trybuny zachodniej. 18. Uzupełnienie zasypów piaskiem pod promenadą.

Kody CPV:
452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: i;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 5

zamowienie_uzasadnienie:
Ad 1. Na etapie prac projektowych ze względu na czynny obiekt nie było możliwości dokonania wierceń geologicznych w rejonie istniejącej trybuny zachodniej, przyjęto więc, że trybuna posadowiona jest na gruncie stanowiącym nasyp budowlany, a więc o odpowiedniej gęstości. Grunt ten okazał się wg zleconej przez Wykonawcę opinii geologicznej potwierdzonej przez Projektanta nieprzydatny do tego celu ze względu na trudnozagęszczalność.
Ze względu na podłoże nie zapewniające uzyskania odpowiednich, przyjętych w projekcie podstawowym wartości wytrzymałościowych, zaistniała konieczność opracowania nowej konstrukcji promenady i dopasowania jej do istniejących elementów trybuny zachodniej, co w konsekwencji wymusiło dodatkowe, nieprzewidziane w dokumentacji podstawowej rozbiórki elementów istniejącej trybuny. Proces doprojektowania nowych elementów do
istniejącej konstrukcji trybuny zachodniej był ściśle powiązany z procesem optymalizacji proponowanych rozwiązań projektowych na styku starego i nowego w zależności od zastanej sytuacji na budowie, po wykonaniu prac rozbiórkowych, zarówno w kontekście wykonawczym, jak i eksploatacyjnym, co z kolei prowadziło do uszczegółowienia i zróżnicowania niektórych elementów struktury i wcześniej proponowanych rozwiązań. W tym przypadku w sposób indywidualny rozwiązano pojawiające się problemy wykonawcze dla zapewnienia odpowiedniego dopasowania nowej promenady do istniejącej struktury. Zmiany w projekcie promenady zrodziły roboty dodatkowe nie objęte kontraktem. Prawidłowe wykonanie nowej trybuny zachodniej będącej obok zadaszenia stadionu głównym elementem zamówienia podstawowego, uzależnione jest od wykonania promenady (a więc także koniecznych robót dodatkowych promenady) będącej elementem nowej trybuny.
Ad 2. Projektant w ramach nadzoru autorskiego zdecydował o wykonaniu szalunków ze styropianu w miejsce przewidzianych w PW architektury wypełnień z betonu lekkiego oraz o wykończeniu górnej powierzchni płyt VIP-boksów poprzez utwardzenie powierzchniowe i zatarcie na gładko. Powodem wprowadzonych zmian była wprowadzona wcześniej optymalizacja rozwiązań konstrukcyjnych. W przedmiarach robót będących podstawą oferty przetargowej Wykonawcy, a więc także Kontraktu, występują jedynie szalunki Peri Multiflex, brak natomiast w przedmiarze szalunków ze styropianu. Wykończenia górnej powierzchni płyt VIP-boksów nie przewidziano w projekcie podstawowym i przedmiarze. 18 szt. belek stalowych (kątowników) BK.5 w rejonie VIP-boksów nie objęto przedmiarem robót będącym podstawą oferty Wykonawcy i Kontraktu. Kontrakt przewiduje rozliczenie Wykonawcy wg rzeczywistego obmiaru wykonanych robót, jednak ze względu na fakt, że rzeczywisty obmiar spowoduje zwiększenie ceny kontraktowej, roboty te należy traktować, jako dodatkowe. Prawidłowe wykonanie tych robót wymaga dostosowania technologii do decyzji projektanta. Roboty te warunkują wykonanie robót podstawowych kontraktu - robót wykończeniowych w VIP-boksach.
Ad 3. W dokumentacji projektowej i przedmiarze robót, a więc w ofercie przetargowej Wykonawcy będącej podstawą ceny kontraktowej, założono długość typową pali prefabrykowanych 14 m. Wg Specyfikacji Technicznej pale te powinny być osadzone na skale. Na etapie prac projektowych nie było możliwe precyzyjne ustalenie poziomu występowania skały we wszystkich punktach przewidzianych do wbicia pali (ok. 1100 pali). W rzeczywistości okazało się, że 327 pali musi być dłuższych, stąd konieczne było ich przedłużenie przez zastosowanie odpowiednich złączek.
Roboty te są niezbędne do prawidłowego wykonania (zgodnie z STWiORB) pali pod fundamenty nowej trybuny zachodniej, a wykonanie zamówienia podstawowego, którego jednym z podstawowych elementów jest nowa trybuna, jest uzależnione od wykonania w/w robót dodatkowych.
Ad 4. Dostępna w trakcie projektowania dokumentacja archiwalna nie zawierała kompletnej dokumentacji powykonawczej istniejących boksów żużlowych. Dopiero po dokonaniu zgodnie z dokumentacją zadania rozbiórki istniejących boksów żużlowych możliwe było zaprojektowanie elementów konstrukcji uzupełnienia trybun i połączenia elementów konstrukcji nowoprojektowanych z istniejącymi. Proces dobudowywania nowych elementów do istniejącej konstrukcji jest ściśle powiązany z procesem optymalizacji proponowanych rozwiązań projektowych na styku starego i nowego w zależności od zastanej sytuacji na budowie, po wykonaniu wcześniej planowanych prac rozbiórkowych, zarówno w kontekście wykonawczym , jak i eksploatacyjnym, co z kolei musi prowadzić do uszczegółowienia i zróżnicowania niektórych elementów struktury i wcześniej proponowanych rozwiązań. W tym przypadku w sposób indywidualny rozwiązywano pojawiające się problemy wykonawcze dla zapewnienia odpowiedniego dopasowania elementów nowych do już istniejącej struktury. Wykonanie tych robót jest niezbędne dla prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego obejmującego w miejscu boksów żużlowych wykonanie trybun i schodów na trybuny oraz warunkuje wykonanie zamówienia podstawowego, którego elementem są trybuny stadionu.
Ad 5. Na etapie prac projektowych ze względu na czynny obiekt nie było możliwości dokonania wierceń geologicznych w rejonie istniejącej trybuny zachodniej, przyjęto więc, że trybuna posadowiona jest na gruncie stanowiącym nasyp budowlany, a więc o odpowiedniej gęstości. Postępując zgodnie z zaleceniami specyfikacji technicznej, Wykonawca zlecił dodatkowe badania gruntu, dokładnie w miejscach palowania / fundamentowania. Badania te wykazały, że grunt ten nie spełnia założeń projektowych. Na podstawie dokładnych badań geologicznych opracowany został nowy, zoptymalizowany projekt palowania pod fundamenty Trybuny Zachodniej. Spowodowało to przeprojektowanie fundamentów pod słupy Trybuny Zachodniej, a w następstwie w ramach dalszej optymalizacji dozbrojenie całej konstrukcji trybuny, mające na celu zniwelowanie późniejszego ugięcia konstrukcji. W procesie zatwierdzania przez Projektanta rysunków warsztatowych prefabrykatów nastąpiła dalsza optymalizacja projektowanej struktury, zarówno w kontekście wykonawczym , jak i eksploatacyjnym, co z kolei prowadziło do uszczegółowienia i zróżnicowania niektórych elementów struktury. W ramach optymalizacji projektowej przesunięto całą konstrukcję trybuny zachodniej o ok. 2 cm na zewnątrz. Spowodowało to zmianę punktów załamań konstrukcji. Po zmianach projektowych dopasowujących do nowej geometrii załamań, zmniejszono wysokości belek, co spowodowało odpowiednie do tych zmian dozbrojenie. Wykonanie tych robót jest niezbędne dla prawidłowego wykonania prefabrykatów pod budowę nowej trybuny zachodniej oraz warunkuje wykonanie zamówienia podstawowego, którego zasadniczym elementem jest nowa trybuna zachodnia.
Ad 6. Na etapie projektowania możliwe było jedynie wydanie wytycznych dla fundamentu, bowiem nie była znana
struktura podłoża w miejscu lokalizacji stacji. Fundament nie został w tej sytuacji objęty kontraktem. Zaprojektowanie fundamentu możliwe było dopiero po wykonaniu robót rozbiórkowych w kubaturze trybuny wschodniej. Proces doprojektowania nowych elementów do istniejącej konstrukcji był możliwy dopiero po wykonaniu prac rozbiórkowych i ściśle powiązany z procesem optymalizacji proponowanych rozwiązań projektowych na styku starego i nowego w zależności od zastanej sytuacji na budowie. W tym przypadku w sposób indywidualny rozwiązano pojawiające się problemy wykonawcze dla zapewnienia odpowiedniego dopasowania elementów nowych do istniejącej struktury.
Dla prawidłowego wykonania montażu stacji trafo i rozdzielni SN niezbędne jest wykonanie w/w robót dodatkowych. Warunkuje to wykonanie stacji trafo i rozdzielni SN, będących elementami zamówienia podstawowego.
Ad 7. Na etapie projektowania nie była dostępna archiwalna dokumentacja powykonawcza trybuny wschodniej. Uszczegółowienie rozwiązań projektowych możliwe było dopiero po wykonaniu robót rozbiórkowych w kubaturze trybuny wschodniej. Proces doprojektowania nowych elementów do istniejącej konstrukcji był możliwy dopiero po wykonaniu prac rozbiórkowych i ściśle powiązany z procesem optymalizacji proponowanych rozwiązań projektowych na styku starego i nowego w zależności od zastanej sytuacji na budowie. W tym przypadku w sposób indywidualny rozwiązano pojawiające się problemy wykonawcze dla zapewnienia odpowiedniego dopasowania elementów nowych do istniejącej struktury. Uszczegółowienie to zrodziło w/w roboty dodatkowe nieobjęte kontraktem.
Dla prawidłowego wykonania modernizacji trybuny wschodniej niezbędne jest wykonanie w/w robót dodatkowych. Warunkuje to wykonanie robót podstawowych modernizacji trybuny wschodniej.
Ad 8. Wizja lokalna wykazała nieszczelności nieszczelności w dylatacjach trybuny wschodniej powodujące zacieki do wewnątrz kubatury trybuny, co uniemożliwia wykonywanie prac wykończeniowych w budynku trybuny wschodniej objętych dokumentacją projektową kontraktu. W sytuacji wystąpienia podczas robót wykończeniowych opadów deszczu nastąpiłoby zniszczenie wykonanych robót. Ponadto, mimo projektowanego zadaszenia trybuny, przy niekorzystnym wietrze nastąpiłoby zmywanie trybun i zalewanie wykończonych na gotowo pomieszczeń. Konieczna jest więc naprawa dylatacji trybuny schodkowej nieobjęta kontraktem. Dla prawidłowego wykonania modernizacji trybuny wschodniej niezbędne jest wykonanie w/w robót dodatkowych. Warunkuje to wykonanie robót podstawowych modernizacji trybuny wschodniej.
Ad 9. W dokumentacji projektowej, a więc i ofercie wykonawcy będącej podstawą ceny kontraktowej, zostały przyjęte ocynkowane korytka kablowe. Po ostatecznej decyzji Zamawiającego w sprawie kolorystyki poszczególnych elementów stadionu (biała konstrukcja stalowa zadaszenia) Projektant dokonał analizy widoczności korytek, a ponieważ będą one widoczne i ocynkowane wyróżniałyby się na tle białej konstrukcji - podjął decyzję o pomalowaniu korytek na biało.
Dla prawidłowego wykonania zadaszenia stadionu niezbędne jest więc pomalowanie korytek na kolor biały. Wykonanie tych prac warunkuje wykonanie montażu korytek na konstrukcji zadaszenia, bowiem po zmontowaniu konstrukcji malowanie nie będzie możliwe. Montaż konstrukcji stalowej zadaszenia (podstawowe roboty kontraktu) uzależniony jest od wykonania w/w robót dodatkowych.
Ad 10. Na etapie projektowania nie była dostępna archiwalna dokumentacja powykonawcza istniejącej trybuny wschodniej, tak więc rozwiązania projektowe w zakresie przebić pod instalacje mogły być obarczone błędem. Prowadzenie nowoprojektowanych instalacji w istniejącym budynku trybuny wschodniej spowodowało konieczność dostosowania się do zastanej sytuacji i rozwiązania zaistniałych kolizji związanych z różnicami wysokościowymi w stosunku do projektu poprzez wykonanie dodatkowych przebić nieujętych w projekcie. Wykonanie dodatkowych przebić jest niezbędne dla prawidłowego wykonania instalacji stanowiących element kontraktu i warunkuje wykonanie tych instalacji.
Ad 11. Dokumentacja projektowa będąca podstawą kontraktu została sporządzona dla stadionu spełniającego wymogi UEFA dla rozegrania na nim meczów EURO 2012. Pomieszczenie z basenem na poziomie 00 w istniejącym budynku trybuny wschodniej było zaprojektowane jako pomieszczenie techniczne. W związku z decyzją UEFA wyłączającą Stadion Śląski z rozgrywek EURO 2012 decyzją Zamawiającego pomieszczenie to przeznaczone będzie dla Akademii Wychowania Fizycznego. Konieczne jest dla nowej funkcji wyburzenie basenu i schodów oraz wykonanie stropu w miejscu wyburzeń. Wykonanie wyburzeń i odtworzenie stropu jest niezbędne dla prawidłowego wykonania robót podstawowych kontraktu, jakimi są roboty wykończeniowe pomieszczeń modernizowanej trybuny wschodniej i warunkują wykonanie tych robót.
Ad 12. Na etapie projektowania nie była dostępna archiwalna dokumentacja powykonawcza istniejącej trybuny wschodniej, tak więc rozwiązania projektowe precyzyjnie uwzględniały jedynie widoczne elementy konstrukcyjne trybuny. W trakcie robót, po odsłonięciu z zasypu ziemnego istniejących żeber muru oporowego stwierdzono kolizję z nowoprojektowanym murem oporowym. Stwierdzono ponadto konieczność wykonania dodatkowych ilości ścian oporowych nie przewidzianych w przedmiarze robót, z którego wynika cena kontraktowa. Kontrakt zakłada wprawdzie rozliczenie Wykonawcy wg rzeczywistego obmiaru robót, jednak dodatkowe ilości ścian oporowych zwiększają wartość łączną robót objętych kontraktem, tak więc roboty te są robotami dodatkowymi. Wykonanie w/w robót jest niezbędne do prawidłowego wykonania modernizacji trybuny wschodniej i warunkuje wykonanie robót podstawowych modernizacji trybuny.
Ad 13. Na etapie prac projektowych ze względu na czynny obiekt nie było możliwości dokonania wierceń geologicznych w rejonie istniejącej trybuny zachodniej, przyjęto więc, że trybuna posadowiona jest na gruncie stanowiącym nasyp budowlany, a więc o odpowiedniej gęstości. Konstrukcję promenady przyjęto w dokumentacji projektowej do kontraktu dla podłoża grupy G2 - G3 uznając, że materiał budujący nasypy stanowią grunty budowlane, które mogą być wykorzystane do zasypów fundamentów pod słupy trybun i zadaszenia stadionu. Na podstawie dodatkowych badań geologicznych okazało się, że grunt ten jest nieprzydatny do tego celu ze względu na trudnozagęszczalność. W wyniku badań Projektant opracował nową konstrukcję promenady. Do tej nowej konstrukcji konieczne jest dostosowanie rewizji kanalizacji w promenadzie. Wykonanie w/w robót jest niezbędne do prawidłowego wykonania kanalizacji i warunkuje wykonanie robót podstawowych nowej trybuny zachodniej.
Ad 14. Na etapie prac projektowych ze względu na czynny obiekt nie było możliwości dokonania wierceń geologicznych w rejonie istniejącej trybuny zachodniej, przyjęto więc, że trybuna posadowiona jest na gruncie stanowiącym nasyp budowlany, a więc o odpowiedniej gęstości. Konstrukcję promenady przyjęto w dokumentacji projektowej do kontraktu dla podłoża grupy G2 - G3 uznając, że materiał budujący nasypy stanowią grunty budowlane, które mogą być wykorzystane do zasypów fundamentów pod słupy trybun i zadaszenia stadionu. Na podstawie dodatkowych badań geologicznych okazało się, że grunt ten jest nieprzydatny do tego celu ze względu na trudnozagęszczalność. W wyniku badań Projektant opracował nową konstrukcję promenady. Do tej nowej konstrukcji konieczne jest dostosowanie studni kanalizacji deszczowej w promenadzie. Wykonanie w/w robót jest niezbędne do prawidłowego wykonania kanalizacji deszczowej i warunkuje wykonanie robót podstawowych nowej trybuny zachodniej.
Ad 15. Na etapie prac projektowych Projektant nie posiadał archiwalnej dokumentacji powykonawczej 4 masztów oświetleniowych konstrukcji stalowej (2 kratowych i 2 rurowych), przyjęto więc do przedmiaru robót, będącego podstawą oferty przetargowej Wykonawcy i Kontraktu, tonaż tych masztów na podstawie oceny wzrokowej i obliczeń szacunkowych. Po zdemontowaniu masztów stwierdzono, że ciężar zdemontowanych, pociętych i wywiezionych do zbiornicy złomu elementów masztów przewyższa o 200,54 T ciężar wg przedmiaru. Kontrakt zakłada rozliczenie Wykonawcy za rzeczywiście wykonane roboty, jednak w przypadku gdy obmiar rzeczywisty robót przekracza przedmiar kontraktowy, czego nie można było wcześniej przewidzieć, a ich wartość powoduje zwiększenie ceny kontraktowej, konieczne jest wykonanie tych robót na podstawie odrębnej umowy o roboty dodatkowe.
Wykonanie w/w robót jest niezbędne do prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego, bowiem zgodnie z dokumentacją projektową w/w maszty muszą być całkowicie usunięte z terenu budowy i warunkuje wykonanie robót podstawowych, gdyż w miejscu masztów oświetleniowych wykonywane będą inne obiekty zgodnie z dokumentacją projektową Kontraktu.
Ad 16. Z uwagi na technologię wykonywania robót palowych w konkretnych warunkach organizacji robót wystąpiła konieczność obniżenia projektowanej rzędnej makroniwelacji, a także wykonania makroniwelacji w rejonie nie objętym PW makroniwelacji terenu. Kontrakt zakłada rozliczenie Wykonawcy za rzeczywiście wykonane roboty, jednak w przypadku gdy obmiar rzeczywisty robót przekracza przedmiar kontraktowy, czego nie można było wcześniej przewidzieć, a ich wartość powoduje zwiększenie ceny kontraktowej, konieczne jest wykonanie tych robót na podstawie odrębnej umowy o roboty dodatkowe. Wykonanie tych robót jest niezbędne dla prawidłowego wykonania wzmocnienia gruntu pod budowę nowej trybuny zachodniej oraz warunkuje wykonanie zamówienia podstawowego, którego zasadniczym elementem jest nowa trybuna zachodnia.
Ad 17. Na etapie prac projektowych ze względu na czynny obiekt nie było możliwości dokonania wierceń geologicznych w rejonie istniejącej trybuny zachodniej, przyjęto więc, że trybuna posadowiona jest na gruncie stanowiącym nasyp budowlany, a więc o odpowiedniej gęstości. Postępując zgodnie z zaleceniami specyfikacji technicznej, Wykonawca zlecił dodatkowe badania gruntu, dokładnie w miejscach palowania / fundamentowania. Badania te wykazały, że grunt ten nie spełnia założeń projektowych. Na podstawie dokładnych badań geologicznych opracowany został nowy, zoptymalizowany projekt palowania pod fundamenty Trybuny Zachodniej. Spowodowało to przeprojektowanie fundamentów pod słupy Trybuny Zachodniej, a w następstwie w ramach dalszej optymalizacji dozbrojenie całej konstrukcji trybuny, mające na celu zniwelowanie późniejszego ugięcia konstrukcji.
Spowodowało to w następstwie przeprojektowanie (dozbrojenie) oczepów, ponieważ zoptymalizowany, zamienny projekt palowania przewidywał znaczną redukcję pali i tak np. na jeden oczep przypadało 6 zamiast 9 pali, jak to było przewidziane w projekcie pierwotnym. W wyniku przeprojektowania zwiększyło się zbrojenie oczepów - po pierwsze w dostosowaniu do redukcji ilości pali pod oczep, a następnie także ze względu na skurcz termiczny. Ponieważ dozbrojenie całej konstrukcji nie zawsze było możliwe w górnej części konstrukcji - ze względu na wysoki wskaźnik wykorzystania przekrojów, szczególnie słupów i konsoli, oraz niemożności powiększenia tych elementów ze względów funkcjonalnych i architektonicznych - dozbrojono także system rusztów rozkładających równomiernie siły (ze słupów na oczepy), oraz same oczepy. Wykonanie tych robót jest niezbędne dla prawidłowego wykonania fundamentów pod budowę nowej trybuny zachodniej oraz warunkuje wykonanie zamówienia podstawowego, którego zasadniczym elementem jest nowa trybuna zachodnia.
Ad 18. Na etapie prac projektowych ze względu na czynny obiekt nie było możliwości dokonania wierceń geologicznych w rejonie istniejącej trybuny zachodniej, przyjęto więc, że trybuna posadowiona jest na gruncie stanowiącym nasyp budowlany, a więc o odpowiedniej gęstości. Grunt ten podczas makroniwelacji (likwidacji skarpy) został spryzmowany i miał służyć do zasypów fundamentów. Postępując zgodnie z zaleceniami specyfikacji technicznej, Wykonawca zlecił dodatkowe badania geologiczne gruntu. W wyniku szczegółowych badań geologicznych okazało się, że planowane obsypy i zasypy fundamentów gruntem rodzimym nie mogą być przeprowadzone ze względu na jego niską jakość i niemożność zagęszczenia. Badania te pokazały, że nie tylko wybrany i spulchniony grunt nie nadaje się do zagęszczania i ponownego wykorzystania, ale także grunt nieruszony w powstałych (przy ewentualnych wykopach miejscowych) pryzmach pomiędzy oczepami nie nadaje się do pozostawienia i zagęszczenia. W tej sytuacji podjęto decyzję o wykonaniu zasypów piaskiem.
Wykonanie tych robót jest niezbędne dla prawidłowego wykonania fundamentów pod budowę nowej trybuny zachodniej oraz warunkuje wykonanie zamówienia podstawowego, którego zasadniczym elementem jest nowa trybuna zachodnia.
Kontrakt podstawowy oparty o Warunki Kontraktowe FIDIC zakłada rozliczenie Wykonawcy za wykonane roboty na podstawie rzeczywistego obmiaru wykonanych robót. Dotyczy to jednak tylko robót opisanych w dokumentacji projektowej przekazanej Wykonawcy jako załącznik do SIWZ w przetargu na realizację zamówienia podstawowego.
Klauzula 12.3 (Wycena) Warunków Szczególnych Kontraktu przewiduje wykonanie robót dodatkowych na podstawie Protokołu Konieczności zatwierdzonego przez Zamawiającego oraz po podpisaniu dodatkowej umowy

Z kolei w przypadku gdy obmiar rzeczywisty robót przekracza przedmiar kontraktowy, czego nie można było wcześniej przewidzieć, a ich wartość powoduje zwiększenie ceny kontraktowej, konieczne jest wykonanie tych robót na podstawie odrębnej umowy o roboty dodatkowe. Z w/w względów roboty składające się na zamówienie nie zostały objęte Kontraktem, a ich wykonanie jest konieczne dla wykonania robót podstawowych.
Łączna wartość zamówień dodatkowych stanowi 5,63 %, a więc mniej niż 50 % wartości zamówienia podstawowego.
Uzasadnienie prawne:
Okoliczności te wyczerpują wymogi ustawowe (Art. 67 ust 1, pkt 5, lit. b Prawa zamówień publicznych) dla udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki, bowiem dotyczą udzielania dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50 % wartości
realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na
skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia.

Nazwa wykonawcy:
HOCHTIEF Polska SA Warszawa,
HOCHTIEF Construction A.G. Essen, Niemcy,
Mostostal Zabrze Holding SA Zabrze, THERMOSERR Sp. z o.o, Warszawa

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Elbląska 14

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 01-737

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Podobne przetargi

202102 / 2015-08-07 - Administracja samorzÄ…dowa

Prezydent Miasta Piekary Śląskie - Piekary Śląskie (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Remont boiska piłkarskiego z wymianą oświetlenia przy ulicy Olimpijskiej 3 w Piekarach Śląskich

228294 / 2011-08-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Roboty budowlane dodatkowe do Kontraktu Nr 2374/IW/2009 z dnia 29 lipca 2009 r. (umowa podstawowa) o roboty budowlane Zadania Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie

168652 / 2015-07-07 - Inny: gminna spółka prawa handlowego

Tyski Sport S.A. - Tychy (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Realizacja robót dodatkowych dla zadania inwestycyjnego pn. Modernizacja Stadionu Miejskiego wraz z wyposażeniem

422314 / 2011-12-12 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Roboty budowlane dodatkowe do Kontraktu Nr 2374/IW/2009 z dnia 29 lipca 2009 r. (umowa podstawowa) o roboty budowlane Zadania: Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie

344566 / 2010-10-25 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Roboty budowlane dodatkowe do Kontraktu Nr 2374/IW/2009 z dnia 29 lipca 2009 r. (umowa podstawowa) o roboty budowlane zadania Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie

162551 / 2011-06-10 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane dla zadania: Przebudowa zaplecza rozgrzewkowo-treningowego Stadionu Śląskiego w Chorzowie w ramach przedsięwzięcia: Przebudowa Stadionu Śląskiego w Chorzowie, wraz z uzyskaniem w imieniu Zamawiającego pozwolenia na użytkowanie obiektu

347667 / 2008-12-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Miasto - Mysłowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Przebudowa trybun wraz z zadaszeniem w obiekcie sportowym GÓRNIK 09 w Mysłowicach w ramach wymiany istniejącej kubatury.

284307 / 2008-10-24 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Miasto - Mysłowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Przebudowa trybun wraz z zadaszeniem w obiekcie sportowym GÓRNIK 09 w Mysłowicach w ramach wymiany istniejącej kubatury.

46527 / 2011-02-09 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane dla zadania: Przebudowa zaplecza rozgrzewkowo-treningowego Stadionu Śląskiego w Chorzowie w ramach przedsięwzięcia: Przebudowa Stadionu Śląskiego w Chorzowie, wraz z uzyskaniem w imieniu Zamawiającego pozwolenia na użytkowanie obiektu

284734 / 2010-09-09 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Roboty budowlane dodatkowe do Kontraktu Nr 2374/IW/2009 z dnia 29 lipca 2009 r. (umowa podstawowa) o roboty budowlane zadania Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie

56892 / 2012-02-27 - Administracja samorzÄ…dowa

Województwo Śląskie - Katowice (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Roboty budowlane dodatkowe do Kontraktu Nr 2374/IW/2009 z dnia 29 lipca 2009 r. (umowa podstawowa) o roboty budowlane zadania Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie

116685 / 2014-05-30 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Zabrze - Zabrze (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Przebudowa bieżni lekkoatletycznej na stadionie ul. Jaskółcza w Zabrzu. Etap 1

130372 / 2009-04-30 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Miasta Żory - Żory (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Remont trybuny sportowej zlokalizowanej na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Wolności 36A w Żorach.

339599 / 2011-12-21 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu - Pszczyna (śląskie)
CPV: 452122242 (Roboty budowlane związane ze stadionami)
Modernizacja konstrukcji trybun wraz z wymianÄ… siedzisk na Stadionie Miejskim w Pszczynie przy ulicy Bogedaina 22