Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

36019 / 2015-03-13 - Administracja samorządowa / Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (Poznań)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 36019

Data publikacji: 2015-03-13

Nazwa: Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu

Ulica: ul. Matejki 59

Numer domu: 59

Miejscowość: Poznań

Kod pocztowy: 60-770

Województwo / kraj: wielkopolskie

Numer telefonu: 61 834 6148

Numer faxu: 61 834 61 47

Adres strony internetowej: www.ztm.poznan.pl

Regon: 30097351000000

Typ ogłoszenia: ZP-407

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Rodzaj zamówienia: U

Kod trybu postepowania: KU

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wybór operatora zarządzającego całym obiektem węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera

Przedmiot zamówienia:
Postępowanie prowadzone na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 2009 roku o koncesji na roboty budowlane lub usługi, (Dz.U. z dnia 5 lutego 2009 r. Nr 19, poz. 101 ze zm.), zwanej dalej Ustawą o koncesji, którego przedmiotem jest udzielenie przez Miasto Poznań (zwane dalej Koncesjodawcą) koncesji:
1) na pełnienie funkcji operatora zarządzającego obiektem - nowo przebudowanym Rondem Kaponiera,
2) na roboty budowlane polegające na wykonaniu prac wykończeniowych i instalacyjnych obejmujących powierzchnie/lokale komercyjne oraz parkingi wraz z dostawą i montażem niezbędnych urządzeń i wyposażenia.

Węzeł przesiadkowy Rondo Kaponiera zlokalizowany jest w Poznaniu u zbiegu ulic Franklina Roosevelta, Zwierzynieckiej i Św. Marcin. Obiekt stanowi centralny punkt
w sieci komunikacji miejskiej dziennej (głównie tramwajowej) oraz nocnej i jest drugim największym w Poznaniu węzłem komunikacyjnym transportu zbiorowego. Obecnie trwa realizacja inwestycji pod nazwą Przebudowa węzła komunikacyjnego Ronda Kaponiera, której zakończenie zostało zaplanowane na listopad 2015 roku. W efekcie przebudowy węzeł przesiadkowy Rondo Kaponiera będzie miał trzy poziomy (0, -1 i -2), a ich łączna powierzchnia wynosiła będzie ok. 23.000 m². W obrębie obiektu zlokalizowane będą powierzchnie komercyjne (w stanie deweloperskim) z przeznaczeniem na cele usługowe, handlowe i gastronomiczne:
- poziom -1 - powierzchnia łączna ok. 680 m², podzielona na 4 lokale,
- poziom -2 - powierzchnia łączna ok. 960 m², podzielona na 12 lokali,
a także dwupoziomowy parking zlokalizowany od strony ul. Franklina Roosevelta (po jej wschodniej stronie), o łącznej powierzchni ok. 8.800 m², na 248 miejsc parkingowych.
Koncesja obejmowała będzie również poziom 0 obiektu tj. powierzchnię ok. 5.600 m2 zlokalizowaną wokół węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera, obejmującą platformy przystankowe położone na ul. Franklina Roosevelta i Moście Uniwersyteckim, wejścia na poziom -1 usytuowane wokół Ronda, a także ciągi komunikacyjne łączące platformę przystankową z parkingiem zlokalizowanym na poziomie -1 i -2.
Poza powierzchnią komercyjną w obiekcie znajdowała się będzie także powierzchnia służąca do komunikacji ogólnej, w tym przejścia podziemne dostosowane do komunikacji dla osób niepełnosprawnych (schody ruchome - 11 sztuk oraz windy - 11 sztuk), a także powierzchnia techniczna, sanitarna oraz perony PST (Poznański Szybki Tramwaj).
Na poziomie -2 obiektu zlokalizowane są zabytkowe fortyfikacje zwane Kaponierą Kolejową - powierzchnia nie jest ogólnie dostępna - odgrodzona szklaną szybą.
Do zadań Koncesjonariusza należeć będzie pełnienie funkcji operatora zarządzającego całym obiektem węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera. Głównym zadaniem Koncesjonariusza będzie efektywne i kompleksowe zarządzanie obiektem, w tym jego komercjalizacja rozumiana jako pozyskanie najemców (dzierżawców) poszczególnych powierzchni komercyjnych, a nadto stałe zarządzanie całym obiektem (zarządzanie techniczne, eksploatacyjne oraz komercyjne), z zastrzeżeniem braku możliwości zmiany sposobu wykorzystania i przeznaczenia poszczególnych powierzchni obiektu bez zgody Koncesjodawcy.
Koncesjonariusz będzie świadczył usługi na rzecz Miasta Poznania w imieniu własnym i na własne ryzyko.
Przedmiotem koncesji będzie również wykonanie robót wykończeniowych i instalacyjnych dotyczących powierzchni/lokali komercyjnych obiektu w celu dostosowania ich do potrzeb przyszłych najemców. Koncesjonariusz może zlecić wykonanie w/w prac podwykonawcy, pozostawić w gestii przyszłych najemców lub wykonać siłami własnymi. W zakresie powierzonych osobom trzecim prac, Koncesjonariusz ponosi odpowiedzialność jak za działania własne. Przedmiotem koncesji będzie również wyposażenie parkingów w punkty poboru opłat, bramki wjazdowe/wyjazdowe, a całość obiektu w monitoring.

Szczegółowy opis przedmiotu koncesji, jak również szczegółowy opis udostępnianej Koncesjonariuszowi infrastruktury oraz projekt umowy koncesji, zostaną ostatecznie ustalone po przeprowadzeniu negocjacji z zainteresowanymi podmiotami i przekazane im wraz z Opisem Warunków Koncesji.

Zgodnie z założeniami Koncesjodawcy wykonywanie przedmiotu koncesji powinno odbywać się za wynagrodzeniem w postaci prawa do eksploatacji przedmiotu koncesji, w tym pobierania pożytków. Jednocześnie Koncesjodawca dopuszcza możliwość ustalenia wynagrodzenia dla Koncesjonariusza również w postaci dodatkowych płatności, a decyzja w tym zakresie zostanie podjęta po przeprowadzeniu negocjacji. Ewentualna płatność Koncesjodawcy na rzecz Koncesjonariusza nie będzie jednak prowadziła do odzyskania całości związanych z wykonywaniem koncesji nakładów poniesionych przez Koncesjonariusza, a Koncesjonariusz ponosić będzie w zasadniczej części ryzyko ekonomiczne wykonywania koncesji.

Zawarcie umowy koncesji planowane jest na III/IV kwartał 2015 roku.
Umowa zostanie zawarta na okres od 5 do 10 lat. Umowa określała będzie okoliczności, powodujące skrócenie lub wydłużenie terminu jej obowiązywania.

Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 70332200-9, 45400000-1

Szacunkowa wartość zamówienia bez VAT: 3.000.000 zł

Opis potrzeb dla DK:
Zadaniem Koncesjonariusza będzie utrzymanie i zarządzanie obiektem węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera. Ryzyka związane z dostępnością i popytem wykonywania przedmiotu koncesji będzie ponosił Koncesjonariusz. Po upływie czasu trwania umowy koncesji Koncesjonariusz zwróci Koncesjodawcy obiekt stanowiący przedmiot wykonywanej koncesji na warunkach określonych w umowie koncesji.
W ramach koncesji Koncesjodawca oczekuje od Koncesjonariusza w szczególności:
1) zarządzania (komercyjnego) węzłem przesiadkowym Rondo Kaponiera, które ma zagwarantować optymalne wykorzystanie do celów komercyjnych powierzchni znajdujących się w obiekcie, polegające w szczególności na:
a) pozyskiwaniu najemców (dzierżawców) oraz utrzymywaniu wszelkich kontaktów zarówno z najemcami (dzierżawcami), jaki i użytkownikami węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera;
b) prowadzeniu działalności z wykorzystaniem węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera zgodnie z zasadami gospodarności oraz dobrego zarządzania;
c) planowaniu, wdrażaniu, koordynowaniu i nadzorowaniu wszystkich spraw związanych z kreowaniem wizerunku obiektu w Polsce i poza jej granicami oraz innych działań promocyjnych dotyczących obiektu;
d) zarządzaniu powierzchnią reklamową węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera;

2) zarządzania technicznego (tj. gospodarczego) węzłem przesiadkowym Rondo Kaponiera polegającego na jego utrzymaniu i zachowaniu w niepogorszonym stanie oraz zarządzania w zakresie funkcjonowania obiektu polegającego w szczególności na:
a) prowadzeniu na bieżąco wszelkiej dokumentacji dotyczącej obiektu, w tym książek obiektów budowlanych oraz dokumentacji technicznej nieruchomości wymaganej przez przepisy prawa budowlanego;
b) informowaniu Koncesjodawcy o wszelkich awariach bądź uszkodzeniach na nieruchomości oraz możliwości ich wystąpienia;
c) umożliwianiu i egzekwowaniu usunięcia wad i awarii objętych udzielonymi gwarancjami jakości i rękojmią przez podmioty zobowiązane do ich usunięcia;
d) przygotowywaniu i przeprowadzaniu wszelkich przeglądów serwisowych, pomiarów, badań, konserwacji, napraw, remontów i modernizacji obiektu oraz wszelkich instalacji i urządzeń znajdujących się na terenie obiektu, w tym wynikających z odrębnych przepisów, bądź nadzór nad podmiotami wykonującymi te czynności;
e) organizowaniu usuwania śniegu i lodu z wszystkich powierzchni obiektu;
f) zapewnieniu dostaw mediów;
g) zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania obiektu poprzez zawarcie umów ubezpieczeń oraz zapewnienie ochrony;
h) zatrudnianiu lub w inny sposób zaangażowaniu, opłacaniu, nadzorowaniu
i kierowaniu personelem niezbędnym do prowadzenia, obsługi
i administrowania obiektu;
i) zakupie wszystkich materiałów, narzędzi, sprzętu i zapasów niezbędnych do funkcjonowania obiektu;
j) opłacaniu wszystkich wymaganych prawem podatków i opłat związanych
z funkcjonowaniem obiektu;
3) zarządzania rachunkowością i sprawozdawczością węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera polegającego w szczególności na:

a) corocznym sporządzaniu pisemnej inwentaryzacji wyposażenia węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera i przekazywaniu go Koncesjodawcy;
b) sporządzaniu raportów z działalności węzła przesiadkowego Rondo Kaponiera, obejmujących informacje w zakresie osiągniętych przychodów i poniesionych kosztów związanych z funkcjonowaniem obiektu;
c) prowadzeniu dokumentacji w zakresie rozliczeń z najemcami (dzierżawcami)
i użytkownikami obiektu oraz dokonywaniu windykacji tych płatności;
d) prowadzeniu pełnej i rzetelnej ewidencji kontrahentów (w szczególności najemców/dzierżawców i podwykonawców) oraz personelu pracowniczego;
e) prowadzeniu pełnej i rzetelnej dokumentacji, ksiąg i sprawozdań finansowych dotyczących prowadzonej działalności.

Szczegółowy zakres zadań Koncesjonariusza zostanie ostatecznie doprecyzowany
w Opisie Warunków Koncesji przekazanym kandydatom wraz z zaproszeniem do składania ofert.

Koncesjonariusz będzie odpowiedzialny za wykonanie prac wykończeniowych
i instalacyjnych dotyczących powierzchni komercyjnych obiektu w zakresie umożliwiającym oddanie ich do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Koncesjonariusz będzie zobowiązany do zrealizowania dostawy oraz montażu niezbędnych urządzeń i wyposażenia dla powierzchni komercyjnych obiektu oraz parkingów usytuowanych na terenie obiektu (punkty poboru opłat, bramki wjazdowe, monitoring etc.).
Szczegółowe obowiązki Koncesjonariusza w zakresie robót budowlanych, w tym ostateczny zakres rzeczowy oraz zakres uprawnień kontrolnych Koncesjodawcy określony zostanie w Opisie Warunków Koncesji i umowie koncesji.
Z przedmiotu koncesji wyłączone są 3 (trzy) pomieszczenia zlokalizowane na poziomie -1 o łącznej pow. 128,73 m2, które pozostaną w nieodpłatnej dyspozycji Koncesjodawcy.
Koncesjodawca zastrzega sobie możliwość czasowego nieodpłatnego zajęcia części obiektu niezbędnej do przeprowadzenia realizacji rewitalizacji zabytkowej Kaponiery Kolejowej. Warunki zostaną określone w umowie o koncesji.

termin_wyk:
Zawarcie umowy koncesji planowane jest na III/IV kwartał 2015 roku.
Umowa zostanie zawarta na okres od 5 do 10 lat. Umowa określała będzie okoliczności, powodujące skrócenie lub wydłużenie terminu jej obowiązywania.

opis_war:
W postępowaniu może wziąć udział zainteresowany podmiot w rozumieniu art. 2 pkt 1) Ustawy o koncesji (zwany dalej: Zainteresowanym podmiotem), który spełnia warunki udziału w postępowaniu, dotyczące:
1) zdolności ekonomicznej i finansowej,
2) kwalifikacji technicznych i zawodowych, w tym:
- posiadania niezbędnej wiedzy i doświadczenia,
- dysponowania potencjałem technicznym,
- dysponowania osobami zdolnymi do wykonania przedmiotu koncesji;
3) uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności;
4) niekaralności Zainteresowanego podmiotu albo wspólnika, komplementariusza, członka zarządu Zainteresowanego podmiotu, za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o zawarcie umowy koncesji lub postępowaniem
o udzielenie zamówienia publicznego, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a także za przestępstwo skarbowe lub przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Zainteresowany podmiot, w zakresie spełniania warunków określonych w pkt. 1) - 3) powyżej, może polegać na zdolności innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi powiązań. Zainteresowany podmiot przedstawia w tym celu stosowne zobowiązania tych podmiotów w zakresie realizacji koncesji.

I) Zdolność ekonomiczna i finansowa:
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów w zakresie zdolności ekonomicznej i finansowej.
Warunki odnoszące się do sytuacji ekonomicznej i finansowej Zainteresowanego podmiotu, Koncesjodawca uzna za spełnione gdy Zainteresowany podmiot wykaże, że:
1) posiada środki finansowe i/lub zdolność kredytową w wysokości nie mniejszej niż równowartość 1.000.000,00 zł (słownie: jeden milion złotych).
2) posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej deliktowo - kontraktowej
w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej związanej z przedmiotem koncesji na kwotę nie mniejszą niż 1.000.000,00 zł (słownie: jeden milion złotych).

II) Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów w zakresie kwalifikacji technicznych i zawodowych.
Warunki odnoszące się do kwalifikacji technicznych i zawodowych Koncesjodawca uzna za spełnione gdy Zainteresowany podmiot wykaże, że:
1)w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania wniosków o zawarcie umowy koncesji, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, to w tym okresie, zarządza lub zarządzał, nieprzerwanie przez okres minimum jednego roku, co najmniej jednym budynkiem użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej minimum 2.000 m²,
2)dysponuje co najmniej jedną osobą posiadającą minimum 5 - letnie doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami, która będzie brała udział w realizacji umowy.

Informacja na temat wadium:
Oferent będzie zobowiązany wnieść wadium w wysokości 50.000,00 PLN (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych) przed upływem terminu złożenia oferty. Wadium może zostać wniesione w jednej lub kilku następujących formach:
- pieniężnej (przelewem na rachunek bankowy Koncesjodawcy wskazany w zaproszeniu do składania Ofert),
- poręczenia bankowego,
- gwarancji bankowej,
- gwarancji ubezpieczeniowej,
- poręczeniu udzielanego przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. K. z 2007 r. Nr 42, poz. 275, z 2008 r. Nr 116, poz. 730 i 732 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2010 r. Nr 96, poz. 620).
2. W przypadku składania wadium w formie gwarancji, gwarancja musi być gwarancją nieodwołalną, bezwarunkową i płatną na pierwsze pisemne żądanie Koncesjodawcy, sporządzoną zgodnie z obowiązującym prawem. Winna ona zawierać następujące elementy:
a) nazwę dającego zlecenie (Oferenta), beneficjenta gwarancji (Koncesjodawcy), gwaranta (banku lub instytucji ubezpieczeniowej udzielających gwarancji) oraz wskazanie ich siedzib,
b) określenie wierzytelności, która ma być zabezpieczona gwarancją,
c) kwotę gwarancji,
d) termin ważności gwarancji,
e) zobowiązanie gwaranta do zapłacenia kwoty gwarancji na pierwsze pisemne żądanie Koncesjodawcy zawierające następujące lub analogicznie brzmiące oświadczenie:
Zobowiązujemy się nieodwołalnie i bezwarunkowo wypłacić Państwu/Beneficjentowi całą kwotę zobowiązania na pierwsze pisemne żądanie wraz z oświadczeniem, że: ....................... (nazwa Oferenta) w odpowiedzi na wezwanie, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 18 ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, lub pełnomocnictw, lub w przypadku kiedy nie wywiązał się ze zobowiązań wynikających z poniższych warunków zgodnie z art. 21 w/w ustawy:
- odmówił podpisania umowy koncesji na warunkach określonych w ofercie,
- nie wniósł wymaganej gwarancji należytego wykonania umowy,
- zawarcie umowy koncesji stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie Oferenta.
3. Wadium wnoszone w pieniądzu wpłaca się przelewem na rachunek bankowy Koncesjodawcy wskazany w zaproszeniu do składania ofert, natomiast dokument potwierdzający udzielenie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej załącza się do składanej oferty w oryginale. W przypadku wadium wnoszonego w pieniądzu za skutecznie wniesione Koncesjodawca uzna wadium, które w oznaczonym terminie w dniu otwarcia ofert znajduje się na rachunku Koncesjodawcy. Do oferty należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego wpłatę wadium. W przypadku wnoszenia wadium w innej formie niż pieniężna oryginał dokumentu potwierdzającego wniesienie wadium należy złożyć wraz z ofertą w kopercie, jednakże dokumentu nie należy spinać trwale z ofertą.
4. Jeżeli Oferent, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą, uchyla się od zawarcia umowy, w szczególności przez niezłożenie wymaganych dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu Koncesjodawca zachowuje pobraną od Oferenta uchylającego się od zawarcia umowy kwotę pieniężną
z tytułu wadium.
5. Koncesjodawca zwróci wadium wszystkim oferentom:
a. niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej, z wyjątkiem oferenta, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą.
b. w przypadku odwołania postępowania.
6. Oferentowi, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, Koncesjodawca zwróci wadium niezwłocznie po zawarciu umowy.
7. Koncesjodawca zwróci niezwłocznie wadium na wniosek oferenta, który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert.

Nazwa kryterium 1:
Ocena koncepcji funkcjonowania węzła przesiadkowego Ronda Kaponiera, w tym koncepcji funkcjonowania parkingu

Nazwa kryterium 2: Doświadczenie Koncesjonariusza

Nazwa kryterium 3:
Wysokość płatności oczekiwanej przez Koncesjonariusza od Koncesjodawcy

warunki:
Koncesjodawca uzna ofertę za nieodpowiadającą wymaganiom w przypadku gdy:
1) treść oferty jest niezgodna z Ustawą o koncesji;
2) treść oferty jest niezgodna z treścią Opisu Warunków Koncesji;
3) treść oferty nie spełnia wymagań dla realizacji przedsięwzięcia w trybie koncesji;
4) oferta została złożona przez osoby nienależycie umocowane;
5) oferta została złożona przez podmiot niezaproszony do składania ofert;
6) oferta została złożona po upływie terminu składania ofert;
7) oferta nie została zabezpieczona wymaganym wadium;
8) złożenie oferty stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

odwolanie:
Postępowanie o zawarcie umowy koncesji może zostać odwołane w przypadku:
1) nie złożenia w terminie żadnego wniosku o zawarcie umowy koncesji, albo gdy wszystkie złożone wnioski nie będą spełniać wymagań określonych w ogłoszeniu;
2) gdy wszyscy kandydaci, którzy zostali zaproszeni do negocjacji, nie przystąpili do nich;
3) gdy wszyscy kandydaci, którzy biorą udział w negocjacjach, oświadczyli, że nie złożą oferty (że rezygnują z udziału w postępowaniu);
4) nie złożenia żadnej oferty;
5) gdy żadna ze złożonych ofert nie zostanie dopuszczona do oceny i porównania;
6) gdy Oferent, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą, uchyla się od zawarcia umowy koncesji, w szczególności nie złożył w terminie wskazanym przez Koncesjodawcę dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, a nie będzie zachodziła okoliczność, o której mowa w art. 21 ust. 3 Ustawy o koncesji;
7) wystąpienia okoliczności powodujących, że prowadzenie tego postępowania nie leży w interesie publicznym lub w interesie Koncesjodawcy;
8) gdy postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy koncesji.

Data składania wniosków, ofert: 04/05/2015

Godzina składania wniosków, ofert: 10:30

Miejsce składania:
Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu
ul. Matejki 59
60-770 Poznań
(pok. nr 004)

Podobne przetargi