Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

202926 / 2013-05-24 - / Akademia Morska w Gdyni (Gdynia)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie 1 z dnia 2013-05-16 pod pozycją 190992. Zobacz ogłoszenie 190992 / 2013-05-16 - Uczelnia publiczna.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 202926

Data publikacji: 2013-05-24

Nazwa: Akademia Morska w Gdyni

Ulica: ul. Morska 81-87

Numer domu: 81-87

Miejscowość: Gdynia

Kod pocztowy: 81-225

Województwo / kraj: pomorskie

Numer telefonu: 58 6901421

Numer faxu: 58 6901226

Adres strony internetowej: www.am.gdynia.pl

Regon: 00014511200000

Typ ogłoszenia: ZP-406

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 190992

Data wydania biuletynu: 2013-05-16

Ogłoszenie dotyczy: 3

Przedmiot zamówienia: Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia

Miejsce składania: ZAŁ I

Przed wprowadzeniem zmainy:
Uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki albo zapytania o cenę
1. Podstawa prawna
Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienie z wolnej ręki na podstawie 67 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.

2. Uzasadnienia wyboru trybu

Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.

Art 67 ust. 1 pkt. 1 lit.a Dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę: a) z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, Uzasadnienie faktyczne: Pomimo sporządzonego planu rejsów dostawy paliwa odbiegają od wcześniej zaplanowanych. 1. nieprzewidziane postoje w portach wynikające z sytuacji wyjątkowych (zła pogoda, konieczność zmiany portu docelowego, pomimo wcześniej zaplanowanej trasy podróży, czy awarii) 2. paliwo tankowane na redach zagranicznych jest paliwem wysokiej jakości i tańsze niż w kraju 3. trudne do zaplanowania zużycie paliwa , zależne od warunków pogodowych Dostawcy paliwa nie są zainteresowani sprzedażą paliwa w takich ilościach (ilości zamawiane na nasze statki są znikome w porównaniu z innymi odbiorcami) w trybie mocno sformalizowanych postępowań o zamówienie publiczne. Przy dużych ruchach cen, a tak bywa w przypadku paliw, jest to istotne, aby cena była z ostatniego dnia, a nawet godziny. Wskazywany jest najtańszy dostawca. Sprostanie wymogom ustawy : ogłoszenia, dokumenty, terminy - jest nierealne i nie przystaje nijak do realiów rynku paliw. Postoje statków w portach zagranicznych są zwykle bardzo krótkie (2-4 dni) , co oznacza brak czasu na uruchomienie procedury konkurencyjnej, czy też stworzenie wymaganych prawem dokumentów. Na przeprowadzenie prostego trybu ZC nie starcza czasu. Zamawiający nie ma możliwości technicznych ani czasowych nabycia paliwa inaczej niż w trybie WR i dlatego na podstawie każdorazowo błyskawicznie przeprowadzonego rozeznania rynku ustala Wykonawcę w ciągu 1 dnia i z nim negocjuje warunki umowy. Przedłużające się często procedury unieruchomiłyby statek w danym porcie na bliżej nieokreślony czas, co naraziłoby Zamawiającego na koszty, a wykonanie zaplanowanych szkoleń studentów, którzy na statkach odbywają swoje praktyki, zostałyby poważnie zagrożone. Przeprowadzona corocznie analiza rynku paliw okrętowych iuwarunkowań technicznych jednoznacznie wskazują , że zaopatrzenie statków w paliwo poprzez zakup na redach i w portach zagranicznych jest rozwiązaniem najkorzystniejszym i jedynym technicznie możliwym Dlatego właśnie Zamawiający występował w poprzednich latach do Prezesa UZP o wydanie
zgody na zakup paliwa w portach zagranicznych w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust1 pkt 1 lit a szczegółowo opisując warunki dostawy. Za każdym razem uzyskiwał stosowną zgodę. Warunki zakupu paliwa od tamtego czasu nie uległy zmianie.

Po wprowadzeniu zmiany:
Uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki albo zapytania o cenę
1. Podstawa prawna
Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienie z wolnej ręki na podstawie 67 ust.1 pkt. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.

2. Uzasadnienia wyboru trybu

Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.

Uzasadnienie prawne:
Art 67 ust.1 pkt. 3.
Zamawiający może udzielić zamówienie z wolnej ręki, jeżeli zachodzi okoliczność:
ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielania zamówienia.

Uzasadnienie faktyczne:
Pomimo sporządzonego planu rejsów dostawy paliwa odbiegają od wcześniej zaplanowanych.
1. nieprzewidziane postoje w portach wynikające z sytuacji wyjątkowych (zła pogoda, konieczność zmiany portu docelowego, pomimo wcześniej zaplanowanej trasy podróży, czy awarii)
2. trudne do zaplanowania zużycie paliwa, zależne od warunków pogodowych.

W związku z warunkami pogodowymi, które spowodowały nadmierne zużycie paliwa (czego Zamawiający nie był w stanie przewidzieć) zmienił się czas i miejsce kolejnego tankowania w odniesieniu do wcześniej planowanego (dostawa zagraniczna).
Przeprowadzona analiza w odniesieniu do miejsca tankowania wykazała, że niezbędne w bieżącym wypadku tankowanie statku odbędzie się w porcie Szczecin z przyczyn technicznych (niewystarczająca ilość paliwa w zbiornikach pozwalająca na tankowanie na redzie Kopenhagi lub Stavanger).
Czas postoju statku w porcie potrzebny do przeprowadzenia postępowania i zastosowania innego trybu przez Zamawiającego był nie wystarczający dlatego dokonano wyboru Wykonawcy z zastosowaniem trybu z wolnej ręki.

Podobne przetargi