Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

292526 / 2012-08-08 - / Nadleśnictwo Baligród (Baligród)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie 1 z dnia 2012-08-07 pod pozycją 170983. Zobacz ogłoszenie 170983 / 2012-08-07 - Inny: paÅ„stwowa jednostka organizacyjna nie posiadajÄ…ca osobowoÅ›ci prawnej.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 292526

Data publikacji: 2012-08-08

Nazwa: Nadleśnictwo Baligród

Ulica: ul. Balów 14

Numer domu: 14

Miejscowość: Baligród

Kod pocztowy: 38-606

Województwo / kraj: podkarpackie

Numer telefonu: 013 4684015

Regon: 37001447828001

Typ ogłoszenia: ZP-406

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 170983

Data wydania biuletynu: 2012-08-07

Ogłoszenie dotyczy: 0

Przedmiot zamówienia: Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia

Miejsce składania: II.1.3

Przed wprowadzeniem zmainy:
3.1.Przedmiotem niniejszego zamówienia jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem w imieniu Zamawiającego niezbędnych w tym zakresie uzgodnień, decyzji i pozwoleń formalnoprawnych w zakresie przebudowy dróg leśnych:

- RABE droga leśna nr 10 i 10a, o numerze inw. 242/342 w km 0+000 - 4+800

- BUKOWIEC - BUKOWIEC droga leśna nr 41, o numerach inw. 242/419, 242/642 w km 0+000 - 5.+500 i 0+000 - 1+900
Zamawiający informuje, że droga leśna nr 10 i 10a Rabe przebiega przez obszary NATURA 2000.

Sporządzona dokumentacja będzie służyć Zamawiającemu do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane i musi odpowiadać wymogom określonym w art. 31 Pzp.

3.2. Miejscem realizacji zamówienia jest Leśnictwo Karolów oraz Leśnictwo Bukowiec:
Szczegółową lokalizacje zawiera załącznik nr 7 do SIWZ.

3.3. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia:

3.3.1. Wstępne założenia projektowe obejmują:
Inwestycja związana z przebudową drogi obejmować będzie:
- odwodnienie korpusu poprzez udrożnienie rowów przydrożnych,
- wymianę lub naprawę istniejących zniszczonych przepustów pod drogą i na zjazdach,
- wykonanie dwóch warstw podbudowy,
- wykonanie nawierzchni,
- pojedyncze powierzchniowe utrwalenie nawierzchni z podwójnym posypaniem grysem,
- wykonanie poboczy

Pojedyncze powierzchniowe utrwalenie z podwójnym rozłożeniem grysu jest zabiegiem utrzymaniowym polegającym na kolejnym rozłożeniu:
-warstwy lepiszcza,
-warstwy kruszywa o wąskiej frakcji,
-drugiej warstwy drobniejszego kruszywa.

a) szerokość jezdni 3,5 m z poboczami 0,75 m, zmiana szerokości jezdni powinna być wykonana na prostej przejściowej, długość prostej przejściowej wynosi:
- 30 m dla promieni R mniejszych lub równych 40 m,
- 25 m dla promieni R większych niż 40 m.

b) niweleta jezdni może składać się z odcinków o stałym pochyleniu, krzywych wypukłych lub krzywych wklęsłych. Niweleta drogi powinna być możliwie dopasowana do ukształtowania terenu, a wiec prowadzona w zasadzie po poziomie terenu, z zachowaniem jednak dopuszczalnych pochyleń podłużnych i dopuszczanych łuków pionowych. Projektując niweletę drogi spełnić należy następujące wymagania:
- rzędne niwelety jezdni powinny być dopasowane do poziomu krzyżujących się z nią dróg, trwałych urządzeń ziemnych i podziemnych; należy również uwzględnić poziom szlaków zrywkowych, składnic,
- niweleta robót ziemnych powinna być wzniesiona co najmniej 1,0 m nad przeciętny poziom
wody gruntowej,
- niweleta nawierzchni nad przepustem powinna być wzniesiona najmniej 0,5 m nad jego wierzchem, by zapobiec nadmiernemu jego obciążeniu,
- należy dążyć do minimalizowania ilości robót ziemnych i bilansowania mas ziemnych z zachowaniem jak najmniejszych przerzutów gruntu.
Nasypy (wysokości ponad 0,5 m) stosuje się głównie na przekroczeniach cieków i debr. Wykopy stosuje się wyjątkowo, głównie w miejscach przekroczenia dużych wzniesień i łączenia dróg leśnych z innymi drogami przechodzącymi w wykopie. Na drogach stokowych wyznacza się niweletę osi całej drogi (wraz ze składnicą przyzrębową) na poziomie zerowym tzn. w miejscu przejścia przekroju poprzecznego z wykopu w odkład).

Największe dopuszczalne pochylenie podłużne niwelety wynosi 12%.
Na drogach o pochyleniu niwelety ponad 6% na długości ponad 500 m należy stosować spoczniki o pochyleniu do 4%.
W miejscu spoczników należy sytuować mijanki. Pochyleń ponad 6% nie należy stosować na
łukach poziomych o promieniu 40-300 m, a pochyleń ponad 4% na łukach o promieniu do 40 m.
Na drogach gruntowych wzniesienia w kierunku przeciwnym do kierunku transportu drewna nie powinny być większe niż 4%, zaś na drogach twardych nie większe niż 7%. Minimalne pochylenie podłużne niwelety wynosi 0,2% na drogach z nawierzchni twardej, i 0,4% na drogach gruntowych profilowanych. Mniejsze pochylenia dopuszcza się na odcinkach dróg prowadzonych w nasypach i w innych przypadkach, gdy nie jest wymagane odwodnienie rowami.

c) pochylenie poprzeczne gruntowego pobocza na odcinku prostym lub na odcinku krzywoliniowym o pochyleniu poprzecznym jezdni jak na odcinku prostym powinno wynosić 6%. Pochylenie poprzeczne gruntowego pobocza na odcinku krzywoliniowym o pochyleniu poprzecznym jezdni innym niż na odcinku prostym powinno wynosić:
- o 2% do 3% więcej niż pochylenie jezdni, jeżeli jest to pobocze po wewnętrznej stronie łuku,
- tyle co pochylenie jezdni - jeżeli jest to pobocze po zewnętrznej stronie łuku.

d) pochylenie skarp wykopów 1:n nie powinno być większe niż pochylenie bezpieczne wg normy BN-72/8932-01

e) mijanki o szerokości co najmniej 3 m i długości 23 m, położone w odległości nie większej niż 300 m od siebie, z zapewnieniem z nich wzajemnej widoczności. Szerokość jezdni wraz z mijanką powinna wynosić min. 6,0 m. Na łukach mijanki poszerza się tak, jak pasy ruchu

f) maksymalne pochylenie powierzchni placów składowych nie powinno przekroczyć 7%; konstrukcja nawierzchni placów składowych:
o 30cm - warstwa podbudowy
o 10cm - nawierzchnia

g) zjazdy - szerokość jezdni zjazdów - 3,0m; obustronne pobocza gruntowe po 0,75m; wyokrąglenie krawędzi zjazdów na przecięciu z krawędzią jezdni dróg promieniem: min. 5,0m dla zjazdów ze szlaków zrywkowych; 3,0m dla pozostałych zjazdów.

3.4. Szczegółowy zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje wykonanie następujących opracowań dla przebudowy dróg :

a) wykonanie projektu budowlanego i/lub wykonawczego drogi leśnej - część opisowa i rysunkowa (plan sytuacyjno -wysokościowy w skali 1:500; profil drogi; przekroje typowe; przekroje poprzeczne maksymalnie co 40 m i w punktach charakterystycznych projektowanej drogi) - opracowane w oparciu o sporządzony cyfrowy model powierzchni istniejącego terenu.
b) dokumentację geologiczno - inżynierską; (badania geologiczne niezbędne do określenia konstrukcji nawierzchni), projekt winien uwzględniać uzyskanie nośności konstrukcji nawierzchni drogi dla pojazdów transportu leśnego
c) wykonanie przedmiaru robót - wszystkie branże;
d) wykonanie mapy w skali 1:500 w wersji cyfrowej (dwg .dxf) wraz z geodezyjnymi pomiarami uzupełniającymi (przekroje poprzeczne minimum co 30m);
e) wykonanie Specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych;
f) wykonanie kosztorysu inwestorskiego oraz kosztorysu ofertowego (wszystkie branże);
g) profilu podłużnego projektowanej drogi i rowów wraz z projektowanymi spadkami podłużnymi oraz projekt poprzeczny;
h) uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych w imieniu Zamawiającego (pełnomocnictwo), celem przeprowadzenia prac budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623);

3. Całość dokumentacji projektowej Wykonawca przedłoży Zamawiającemu w wersji elektronicznej - (nośnik CD, format zapisu w jakim zostały wykonane oraz w .pdf) - oraz w wersji papierowej w ilości 3 egzemplarzy
4.Zamawiający zastrzega sobie prawo uzgadniania projektu tj. co najmniej dwukrotne spotkanie Wykonawcy (Projektanta) z przedstawicielem Nadleśnictwa celem konsultacji rozwiązań projektowych. Spotkania odbywać się będą w biurze Nadleśnictwa.
5.Strony zobowiązane są, każda w swoim zakresie, do współdziałania przy wykonywaniu niniejszej umowy

3.5. Dodatkowe wymagania dotyczące wykonania przedmiotu zamówienia:
1) Zorganizowania przed rozpoczęciem prac terenowych spotkania z upoważnionymi przedstawicielami Zamawiającego, w celu uzgodnienia na gruncie podstawowych założeń projektowych dla każdego obiektu i zapoznanie się z dokumentacją Zamawiającego
2) Przedłożenia w terminie do 30 dni od dnia podpisania umowy do uzgodnienia Zamawiającemu opracowanych wstępnych koncepcji rozwiązań projektowych.
3) Wykonania dokumentacji projektowej opracowanej w oparciu o zatwierdzoną przez Zamawiającego koncepcję projektową wraz z uzyskaniem wymaganych prawem administracyjnym wszystkich decyzji, pozwoleń, opinii oraz zaświadczeń i uzgodnień.
4) Zastosowania w projekcie rozwiązań standardowych, skutkujących optymalizacją kosztów budowy i eksploatacji obiektów oraz wpływających na ocenę efektywności ekonomicznej i ekologicznej przedsięwzięcia oraz rozwiązanie wg poradnika technicznego Drogi leśne
5) Wykonania przedmiotu umowy zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej, normami i przepisami w zakresie projektowania zgodnie z obowiązującymi aktualnymi przepisami prawa w tym zakresie z należytą starannością, przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
6) Sporządzenia opracowań projektowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno - użytkowego (Dz. U. z 2004 r., Nr 202, poz. 2072).
7) Informowania Zamawiającego o wszelkich trudnościach związanych z realizacją przedmiotu umowy oraz do pisemnego uzgadniania z Zamawiającym wszelkich zmian dotyczących uzgodnionych terminów.
8) W przypadku stwierdzenia przez organ wydający pozwolenie na budowę lub przyjmującego zgłoszenie budowlane błędów w dokumentacji projektowej, Wykonawca ma obowiązek poprawić na własny koszt wskazane przez organ błędy w terminie do 7 dni roboczych od momentu otrzymania zawiadomienia.
9) W dokumentacji projektowej zabrania się opisywania materiałów i urządzeń za pomocą znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu i Wykonawca nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy lub równoważny.
10) W przypadkach, o których mowa pkt. 9, Wykonawca sporządza szczegółowy opis, w jaki sposób równoważność może być zweryfikowana przez Zamawiającego.
11) Wykonawca będzie wykonywał przedmiot umowy samodzielnie lub przy pomocy podwykonawców w zakresie wskazanym w swojej ofercie przetargowej.
12) Udzielić odpowiedzi - w przypadku wpłynięcia zapytania dot. treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w postępowaniu na roboty budowlane, wówczas gdy zapytanie dotyczyć będzie dokumentacji projektowej
13) Wykonać projekt zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2012r. poz. 462),
3.6. Zamawiający wymaga udzielenia gwarancji na wykonane usługi okres 3 lata licząc od dnia odbioru przedmiotu zamówienia.

3.7. Oznaczenie CPV:
71242000-6 - Przygotowanie przedsięwzięcia i projektu, oszacowanie kosztów 71320000-7 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71322000-1 - Usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
3.8. Zamawiający nie dopuszcza składanie ofert częściowych

3.9. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych.

3.10 Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy Pzp, stanowiących nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego i polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego.

3.11 Zamawiający informuje, że nie przewiduje udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówienia.

3.12. Wykonawca ma prawo złożyć tylko jedną ofertę

Zamawiający informuje, że droga leśna nr 10 i 10a Rabe przebiega przez obszary NATURA 2000.

Po wprowadzeniu zmiany:
3.1.Przedmiotem niniejszego zamówienia jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem w imieniu Zamawiającego niezbędnych w tym zakresie uzgodnień, decyzji i pozwoleń formalnoprawnych w zakresie przebudowy dróg leśnych:

- RABE droga leśna nr 10 i 10a, o numerze inw. 242/342 w km 0+000 - 4+800

- BUKOWIEC - BUKOWIEC droga leśna nr 41, o numerach inw. 242/419, 242/642 w km 0+000 - 5.+500 i 0+000 - 1+900
Zamawiający informuje, że droga leśna nr 10 i 10a Rabe oraz droga leśna nr 41 BUKOWIEC - BUKOWIEC przebiega przez obszary NATURA 2000.

Sporządzona dokumentacja będzie służyć Zamawiającemu do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane i musi odpowiadać wymogom określonym w art. 31 Pzp.

3.2. Miejscem realizacji zamówienia jest Leśnictwo Karolów oraz Leśnictwo Bukowiec:
Szczegółową lokalizacje zawiera załącznik nr 7 do SIWZ.

3.3. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia:

3.3.1. Wstępne założenia projektowe obejmują:
Inwestycja związana z przebudową drogi obejmować będzie:
- odwodnienie korpusu poprzez udrożnienie rowów przydrożnych,
- wymianę lub naprawę istniejących zniszczonych przepustów pod drogą i na zjazdach,
- wykonanie dwóch warstw podbudowy,
- wykonanie nawierzchni,
- pojedyncze powierzchniowe utrwalenie nawierzchni z podwójnym posypaniem grysem,
- wykonanie poboczy

Pojedyncze powierzchniowe utrwalenie z podwójnym rozłożeniem grysu jest zabiegiem utrzymaniowym polegającym na kolejnym rozłożeniu:
-warstwy lepiszcza,
-warstwy kruszywa o wąskiej frakcji,
-drugiej warstwy drobniejszego kruszywa.

a) szerokość jezdni 3,5 m z poboczami 0,75 m, zmiana szerokości jezdni powinna być wykonana na prostej przejściowej, długość prostej przejściowej wynosi:
- 30 m dla promieni R mniejszych lub równych 40 m,
- 25 m dla promieni R większych niż 40 m.

b) niweleta jezdni może składać się z odcinków o stałym pochyleniu, krzywych wypukłych lub krzywych wklęsłych. Niweleta drogi powinna być możliwie dopasowana do ukształtowania terenu, a wiec prowadzona w zasadzie po poziomie terenu, z zachowaniem jednak dopuszczalnych pochyleń podłużnych i dopuszczanych łuków pionowych. Projektując niweletę drogi spełnić należy następujące wymagania:
- rzędne niwelety jezdni powinny być dopasowane do poziomu krzyżujących się z nią dróg, trwałych urządzeń ziemnych i podziemnych; należy również uwzględnić poziom szlaków zrywkowych, składnic,
- niweleta robót ziemnych powinna być wzniesiona co najmniej 1,0 m nad przeciętny poziom
wody gruntowej,
- niweleta nawierzchni nad przepustem powinna być wzniesiona najmniej 0,5 m nad jego wierzchem, by zapobiec nadmiernemu jego obciążeniu,
- należy dążyć do minimalizowania ilości robót ziemnych i bilansowania mas ziemnych z zachowaniem jak najmniejszych przerzutów gruntu.
Nasypy (wysokości ponad 0,5 m) stosuje się głównie na przekroczeniach cieków i debr. Wykopy stosuje się wyjątkowo, głównie w miejscach przekroczenia dużych wzniesień i łączenia dróg leśnych z innymi drogami przechodzącymi w wykopie. Na drogach stokowych wyznacza się niweletę osi całej drogi (wraz ze składnicą przyzrębową) na poziomie zerowym tzn. w miejscu przejścia przekroju poprzecznego z wykopu w odkład).

Największe dopuszczalne pochylenie podłużne niwelety wynosi 12%.
Na drogach o pochyleniu niwelety ponad 6% na długości ponad 500 m należy stosować spoczniki o pochyleniu do 4%.
W miejscu spoczników należy sytuować mijanki. Pochyleń ponad 6% nie należy stosować na
łukach poziomych o promieniu 40-300 m, a pochyleń ponad 4% na łukach o promieniu do 40 m.
Na drogach gruntowych wzniesienia w kierunku przeciwnym do kierunku transportu drewna nie powinny być większe niż 4%, zaś na drogach twardych nie większe niż 7%. Minimalne pochylenie podłużne niwelety wynosi 0,2% na drogach z nawierzchni twardej, i 0,4% na drogach gruntowych profilowanych. Mniejsze pochylenia dopuszcza się na odcinkach dróg prowadzonych w nasypach i w innych przypadkach, gdy nie jest wymagane odwodnienie rowami.

c) pochylenie poprzeczne gruntowego pobocza na odcinku prostym lub na odcinku krzywoliniowym o pochyleniu poprzecznym jezdni jak na odcinku prostym powinno wynosić 6%. Pochylenie poprzeczne gruntowego pobocza na odcinku krzywoliniowym o pochyleniu poprzecznym jezdni innym niż na odcinku prostym powinno wynosić:
- o 2% do 3% więcej niż pochylenie jezdni, jeżeli jest to pobocze po wewnętrznej stronie łuku,
- tyle co pochylenie jezdni - jeżeli jest to pobocze po zewnętrznej stronie łuku.

d) pochylenie skarp wykopów 1:n nie powinno być większe niż pochylenie bezpieczne wg normy BN-72/8932-01

e) mijanki o szerokości co najmniej 3 m i długości 23 m, położone w odległości nie większej niż 300 m od siebie, z zapewnieniem z nich wzajemnej widoczności. Szerokość jezdni wraz z mijanką powinna wynosić min. 6,0 m. Na łukach mijanki poszerza się tak, jak pasy ruchu

f) maksymalne pochylenie powierzchni placów składowych nie powinno przekroczyć 7%; konstrukcja nawierzchni placów składowych:
o 30cm - warstwa podbudowy
o 10cm - nawierzchnia

g) zjazdy - szerokość jezdni zjazdów - 3,0m; obustronne pobocza gruntowe po 0,75m; wyokrąglenie krawędzi zjazdów na przecięciu z krawędzią jezdni dróg promieniem: min. 5,0m dla zjazdów ze szlaków zrywkowych; 3,0m dla pozostałych zjazdów.

3.4. Szczegółowy zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje wykonanie następujących opracowań dla przebudowy dróg :

a) wykonanie projektu budowlanego i/lub wykonawczego drogi leśnej - część opisowa i rysunkowa (plan sytuacyjno -wysokościowy w skali 1:500; profil drogi; przekroje typowe; przekroje poprzeczne maksymalnie co 40 m i w punktach charakterystycznych projektowanej drogi) - opracowane w oparciu o sporządzony cyfrowy model powierzchni istniejącego terenu.
b) dokumentację geologiczno - inżynierską; (badania geologiczne niezbędne do określenia konstrukcji nawierzchni), projekt winien uwzględniać uzyskanie nośności konstrukcji nawierzchni drogi dla pojazdów transportu leśnego
c) wykonanie przedmiaru robót - wszystkie branże;
d) wykonanie mapy w skali 1:500 w wersji cyfrowej (dwg .dxf) wraz z geodezyjnymi pomiarami uzupełniającymi (przekroje poprzeczne minimum co 30m);
e) wykonanie Specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych;
f) wykonanie kosztorysu inwestorskiego oraz kosztorysu ofertowego (wszystkie branże);
g) profilu podłużnego projektowanej drogi i rowów wraz z projektowanymi spadkami podłużnymi oraz projekt poprzeczny;
h) uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych w imieniu Zamawiającego (pełnomocnictwo), celem przeprowadzenia prac budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623);

3. Całość dokumentacji projektowej Wykonawca przedłoży Zamawiającemu w wersji elektronicznej - (nośnik CD, format zapisu w jakim zostały wykonane oraz w .pdf) - oraz w wersji papierowej w ilości 3 egzemplarzy
4.Zamawiający zastrzega sobie prawo uzgadniania projektu tj. co najmniej dwukrotne spotkanie Wykonawcy (Projektanta) z przedstawicielem Nadleśnictwa celem konsultacji rozwiązań projektowych. Spotkania odbywać się będą w biurze Nadleśnictwa.
5.Strony zobowiązane są, każda w swoim zakresie, do współdziałania przy wykonywaniu niniejszej umowy

3.5. Dodatkowe wymagania dotyczące wykonania przedmiotu zamówienia:
1) Zorganizowania przed rozpoczęciem prac terenowych spotkania z upoważnionymi przedstawicielami Zamawiającego, w celu uzgodnienia na gruncie podstawowych założeń projektowych dla każdego obiektu i zapoznanie się z dokumentacją Zamawiającego
2) Przedłożenia w terminie do 30 dni od dnia podpisania umowy do uzgodnienia Zamawiającemu opracowanych wstępnych koncepcji rozwiązań projektowych.
3) Wykonania dokumentacji projektowej opracowanej w oparciu o zatwierdzoną przez Zamawiającego koncepcję projektową wraz z uzyskaniem wymaganych prawem administracyjnym wszystkich decyzji, pozwoleń, opinii oraz zaświadczeń i uzgodnień.
4) Zastosowania w projekcie rozwiązań standardowych, skutkujących optymalizacją kosztów budowy i eksploatacji obiektów oraz wpływających na ocenę efektywności ekonomicznej i ekologicznej przedsięwzięcia oraz rozwiązanie wg poradnika technicznego Drogi leśne
5) Wykonania przedmiotu umowy zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej, normami i przepisami w zakresie projektowania zgodnie z obowiązującymi aktualnymi przepisami prawa w tym zakresie z należytą starannością, przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
6) Sporządzenia opracowań projektowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno - użytkowego (Dz. U. z 2004 r., Nr 202, poz. 2072).
7) Informowania Zamawiającego o wszelkich trudnościach związanych z realizacją przedmiotu umowy oraz do pisemnego uzgadniania z Zamawiającym wszelkich zmian dotyczących uzgodnionych terminów.
8) W przypadku stwierdzenia przez organ wydający pozwolenie na budowę lub przyjmującego zgłoszenie budowlane błędów w dokumentacji projektowej, Wykonawca ma obowiązek poprawić na własny koszt wskazane przez organ błędy w terminie do 7 dni roboczych od momentu otrzymania zawiadomienia.
9) W dokumentacji projektowej zabrania się opisywania materiałów i urządzeń za pomocą znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu i Wykonawca nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy lub równoważny.
10) W przypadkach, o których mowa pkt. 9, Wykonawca sporządza szczegółowy opis, w jaki sposób równoważność może być zweryfikowana przez Zamawiającego.
11) Wykonawca będzie wykonywał przedmiot umowy samodzielnie lub przy pomocy podwykonawców w zakresie wskazanym w swojej ofercie przetargowej.
12) Udzielić odpowiedzi - w przypadku wpłynięcia zapytania dot. treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w postępowaniu na roboty budowlane, wówczas gdy zapytanie dotyczyć będzie dokumentacji projektowej
13) Wykonać projekt zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2012r. poz. 462),
3.6. Zamawiający wymaga udzielenia gwarancji na wykonane usługi okres 3 lata licząc od dnia odbioru przedmiotu zamówienia.

3.7. Oznaczenie CPV:
71242000-6 - Przygotowanie przedsięwzięcia i projektu, oszacowanie kosztów 71320000-7 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71322000-1 - Usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
3.8. Zamawiający nie dopuszcza składanie ofert częściowych

3.9. Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych.

3.10 Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy Pzp, stanowiących nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego i polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego.

3.11 Zamawiający informuje, że nie przewiduje udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówienia.

3.12. Wykonawca ma prawo złożyć tylko jedną ofertę

Podobne przetargi