Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

97132 / 2014-03-21 - Administracja samorzÄ…dowa / Miasto Katowice (Katowice)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 97132

Data publikacji: 2014-03-21

Nazwa: Miasto Katowice

Ulica: ul. Młyńska 4

Numer domu: 4

Miejscowość: Katowice

Kod pocztowy: 40-098

Województwo / kraj: śląskie

Numer telefonu: 32 2593302

Numer faxu: 32 2593303

Adres strony internetowej: www.katowice.eu

Typ ogłoszenia: ZP-404

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Konkurs rzeźbiarko- architektoniczny na opracowanie projektu pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla Seniora w Katowicach

Przedmiot zamówienia:
I. 1. Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora w Katowicach i wyłonienie najwłaściwszego rozwiązania do zrealizowania w wyznaczonej lokalizacji w oparciu o Uchwałę Rady Miasta Katowice w sprawie wzniesienia pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora.
2. Celem konkursu jest przeprowadzenie możliwie szerokiej konfrontacji twórczych pomysłów dotyczących projektu pomnika.
Pomnik ma przywracać pamięć jednego z najznamienitszych polskich patriotów XX wieku, wielkiego Ślązaka i przesłanie jego dzieła oraz wartości, których był niezłomnym wyrazicielem, otwartości i solidarności z innymi narodami, zachowania własnej tożsamości w zgodzie z postawą tolerancji. Wartości niezbędnych do godnego i harmonijnego współżycia z innymi narodami we współczesnym świecie. Pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla winien stać się również symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej.
II. LOKALIZACJA I OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO
1. Lokalizacja pomnika.
Przewiduje się lokalizację pomnika w centrum Katowic, na placu przed Spodkiem, którego ramy przestrzenne określają: dominanta budynku Spodka, będącego ikoną architektoniczną miasta, Rondo Ziętka na skrzyżowaniu Alei Wojciecha Korfantego i Roździeńskiego, dawne budynki DOKP oraz zamykający układ, będący w trakcie budowy, kompleks Międzynarodowego Centrum Kongresowe. W związku z tą realizacją plac zyskuje nowe ukształtowanie i wartość przestrzenną. Od przejść podziemia Ronda łagodnie wznosząca się płaszczyzna placu znajduje swoja kontynuację w ciągu pieszym poprowadzonym kaskadowymi schodami na zieloną przełęcz poprzez dach Centrum. Promenada ta stanowi podkreślenie i wyeksponowanie jako wartości urbanistycznej śladu dawnej drogi do Bogucic, najstarszej osady miasta. Na wprost, poprzez wejście główne wydrążone w bryle budynku - plac znajduje swoją kontynuację w przestrzeni foyer Centrum Kongresowego, a po jego południowej stronie, wzdłuż Al. Roździeńskiego, kładką pieszą nad ul. Olimpijską w kierunku Muzeum Śląskiego. Wielopłaszczyznowa, strukturalna płaszczyzna tej części placu, o przenikających się fakturach i zieleni stanowi w tym kontekście wyjątkowo atrakcyjną przestrzeń publiczną. W tej kameralnej części placu przewiduje się bezpośrednią lokalizację założenia pomnikowego (zał. nr II).
Jego usytuowanie i rozwiązanie powinno w znaczący sposób wpisać się w dyspozycję przestrzenną głównego wejścia, zielonej doliny i rozwiązania placu przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
2. Opis stanu istniejącego
Obiekty Spodka i MCK tworzące oprawę architektoniczną placu stanowią o jego wyjątkowych walorach. Należy również pamiętać, że po drugiej stronie Al. Roździeńskiego rysuje się bastion ze znakomitym pomnikiem Powstańców Śląskich G. Zemły i W. Zabłockiego, a w niedalekim sąsiedztwie MCK znajdują się zespoły NOSPR i Muzeum Śląskiego.
- Spodek - hala sportowo widowiskowa stanowi niezaprzeczalną dominantę przestrzenną. Zrealizowany w latach 1964-71 jako realizacja pokonkursowa, projekt M. Gintowta, M. Krasińskiego i W. Zalewskiego jest jednym z pierwszych w skali światowej obiektem ze zrealizowanym dachem w koncepcji tensegrity, który znalazł się w gronie najwybitniejszych dzieł współczesnej architektury polskiej. Z poziomem placu obiekt powiązany jest zespołem schodów terenowych, prowadzących na poziom obwodowego pasa rozrządu ruchu pieszego wokół budynku.
- Międzynarodowe Centrum Kongresowe powstaje również jako realizacja pokonkursowa z 2008 roku (pracownia JEMS architekci). Projekt przewiduje realizację funkcji metropolitalnych - kongresowych, konferencyjnych i wystawowych na rewitalizowanych terenach poprzemysłowych. Autorzy musieli pogodzić poszanowanie zastanych wartości genius loci i integracji projektowanego centrum ze Spodkiem i jego przedpolem - ze stworzeniem nowej, rozpoznawalnej formy architektonicznej o współczesnych rozwiązaniach przestrzennych. Istotne fragmenty projektu zostały załączone w celach informacyjnych w załączniku nr VIII.
3 Uzbrojenie terenu
Informacje o infrastrukturze technicznej przedstawia załącznik nr VII do Regulaminu Konkursu
III. UWARUNKOWANIA MERYTORYCZNE
1.Henryk Sławik i Józef Antall senior - bohaterowie trzech narodów
Henryk Sławik (1894 - 1944), uczestnik powstań śląskich i akcji plebiscytowej, działacz PPS, radny Katowic. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Węgry, gdzie zostaje prezesem Komitetu Obywatelskiego d/s Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech i delegatem rządu RP. We współpracy z delegatem rządu węgierskiego - Józefem Antallem seniorem organizował pomoc dla internowanych wojskowych i pomagał im w wyjazdach do tworzącej się armii, legalizował pobyt i wystawiał uchodźcom dokumenty, które ratowały im życie. Wraz z przedstawicielami węgierskiego kościoła utworzył w Vac, pod pretekstem sierocińca dla dzieci polskich oficerów, sierociniec dla dzieci żydowskich, które ocalały z Holocaustu i zdołały przedostać się na Węgry. W latach 1939-1944 uratował życie tysiącom uchodźców z Polski, wśród których było - wedle źródeł żydowskich - ok. 5 tysięcy Żydów. Po wkroczeniu Niemiec na Węgry Sławik zostaje aresztowany. Torturowany, nie wydaje swojego węgierskiego przyjaciela. Został przewieziony do Mauthausen i tam stracony. Po latach zapomnienia w roku 2010 odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Podczas tej samej uroczystości w Katowicach uhonorowano, również pośmiertnie, Józefa Antalla seniora Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Józef Antall senior (1896 - 1974), wysoki urzędnik węgierskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oddelegowany we wrześniu 1939 roku do opieki nad ponad 100-tysięczną rzeszą uchodźców z Polski. Zaskarbił sobie ich wdzięczność do tego stopnia, że nazywany był Ojczulkiem Polaków. Opiekun i współpracownik Henryka Sławika, jego przyjaciel. Wdzięczny Sławikowi za ocalenie - Sławik mimo tortur nie ujawnił roli Antalla w działaniach wykraczających poza pomoc socjalną - polecił zamieścić na swoim grobie napis POLONIA SEMPER FIDELIS - Polska zawsze wierna.
2.Koncepcja pomnika
Pozostawia się uczestnikom konkursu dowolność wypowiedzi twórczej i swobodę przyjęcia autorskiej konwencji artystycznej. Pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla winien stać się nie tylko przesłaniem do ponadczasowych wartości i symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej ale i znaczącym i wyrazistym elementem zorganizowanej architektonicznie przestrzeni publicznej przedpola Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
3. Wartość realizacji - pomnika - nie powinna przekroczyć kwoty 500 000 zł brutto (słownie: pięćset tysięcy złotych) i nie obejmuje kosztów dostosowania realizowanego zagospodarowania otoczenia Międzynarodowego Centrum Kongresowego do zmian wynikających z pracy konkursowej.

Kody CPV:
923122302 (Usługi świadczone przez rzeźbiarzy)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
712220000 (Usługi architektoniczne w zakresie przestrzeni)

Kod CPV trzeciej częsci zamówienia:
712200006 (Usługi projektowania architektonicznego)

wymagania:
Uczestnikiem Konkursu może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub podmioty te występujące wspólnie, zwane dalej autorem lub zespołem autorskim. Autor - a w przypadku zespołu autorskiego przynajmniej jedna osoba - winna być absolwentem krajowej lub zagranicznej wyższej szkoły sztuk plastycznych lub wydziału architektury.
Przynajmniej jedna osoba będąca członkiem zespołu autorskiego musi posiadać uprawnienia niezbędne do sporządzenia wielobranżowej dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę i pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji.
Uczestnikami Konkursu nie mogą być osoby, które są członkami Sądu Konkursowego oraz osoby, które brały udział w organizowaniu i przygotowaniu Konkursu.
Uczestnik, który ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej winien złożyć dokument lub dokumenty w formie jak określono w § 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać Zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich dokumenty mogą być składane (Dz. U. Z 2013 poz.231).

data_odb: 19/05/2014

godz_odb: 15:30

miejsce_odb:
Do pobrania ze strony- www.pomnikslawikaiantalla.katowice.eu
lub kupienia- koszt 7,66 zł - w UM Katowice Wydz.Inwestycji ul. Warszawska 4, 40-006 Katowice po uprzednim zgłoszeniu tel. 32 2593 615

Data składania wniosków, ofert: 07/04/2014

Godzina składania wniosków, ofert: 15:30

miejsce_skl:
Urząd Miasta Katowice
Wydział Inwestycji
ul. Warszawska 4
40-006 Katowice
pok. 364

termin_konk:
2014-05-19 14:00
Prace konkursowe składa się osobiście, za potwierdzeniem odbioru w obiekcie CENTRUM KULTURY KATOWICE im. Krystyny Bochenek, Plac Sejmu Śląskiego 1, Katowice, sala 411 na ręce sekretarza sądu konkursowego, w godzinach odbioru, (pkt 12.6.1).

miejsce_konk:
Prace przesyłane pocztą lub kurierem należy adresować: CENTRUM KULTURY KATOWICE im. Krystyny Bochenek, Plac Sejmu Śląskiego 1, 40-032 Katowice, sala 411 z adnotacją KONKURS - POMNIK PRYMASA AUGUSTA HLONDA

nagrody:
I nagroda w wysokości 25.000 zl (brutto).
Pierwsza nagroda zostanie przyznana Uczestnikowi konkursu, który w ocenie Sądu konkursowego w sposób najwłaściwszy spełnił kryteria oceny prac.
Autor nagrodzonej pracy zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Przewidywana łączna wysokość nagród i wyróżnień 60.000 zł (brutto).
Rodzaj i wysokość nagród pieniężnych jest uzależniona od oceny pracy dokonanej przez Sąd konkursowy w oparciu o kryteria oceny prac wskazane w Regulaminie.
Sąd konkursowy, w zależności od oceny prac, zastrzega sobie prawo do podziału i ewentualnego ograniczenia rodzaju oraz wysokości nagród i wyróżnień.
Nagrody pieniężne będą wypłacone w terminie do 30 dni od daty zatwierdzenia wyniku konkursu przez Organizatora przelewem na wskazany numer konta bankowego.
I NAGRODA - ZAPROSZENIE DO NEGOCJACJI I PODPISANIE UMOWY
1. Zaproszenie do negocjacji i podpisania umowy
Uczestnik konkursu, który otrzymał nagrodę w postaci zaproszenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej zobowiązany jest do przystąpienia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w miejscu i terminie wskazanym przez Organizatora oraz do podpisania umowy na warunkach określonych w istotnych postanowieniach umowy oraz uzgodnionych w trakcie negocjacji.
2. Organizator zastrzega sobie prawo zobowiązania Uczestnika konkursu, który otrzymał nagrodę w postaci zaproszenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, aby uwzględnił przy sporządzaniu projektu i elementów rzeźbiarskich zalecenia Sądu Konkursowego, wskazane w opinii o sporządzonych pracach.
3. Organizator może nie zawrzeć umowy w razie wystąpienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że realizacja inwestycji nie będzie leżała w interesie publicznym, jeżeli nie można było tego przewidzieć przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia.
Organizator może nie zawrzeć umowy również, jeśli w wyniku negocjacji prowadzonych w trybie zamówienia z wolnej ręki wystąpi jakakolwiek przesłanka skutkująca koniecznością unieważnienia postępowania zgodnie z art. 93 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Uczestnikowi konkursu nie przysługują jakiekolwiek roszczenia w przypadku nie zawarcia umowy przez Organizatora.
4. Zakres szczegółowego opracowania pracy po konkursie.
Umowa dotycząca szczegółowego opracowania pracy po konkursie dotyczyła będzie między innymi:
- opracowania koncepcji uwzględniającej uwagi i zalecenia sądu konkursowego
oraz zamawiającego (w zakresie właściwości tych podmiotów),
- prac rzeźbiarskich (w tym wykonania modeli i rysunków warsztatowych detali w zakresie uwarunkowanym koncepcją, niezbędnych do realizacji rzeźb/instalacji i tablic),
- pełnienia nadzorów autorskich przy realizacji projektu,
- przekazania autorskich praw majątkowych,
- opracowania kompletnej dokumentacji wielobranżowej, której zakres będzie przedmiotem dalszych negocjacji pomiędzy stronami w zależności od przyjętego rozwiązania,
- realizacja pomnika.
5. Termin realizacji umowy.
Termin realizacji całości zamówienia (opracowanie koncepcji uwzględniającej zalecenia sądu konkursowego i zamawiającego, wykonanie prac rzeźbiarskich, dokumentacji projektowej oraz zrealizowanie pomnika ) - 5 miesięcy od dnia podpisania umowy ( zakres realizacji do szczegółowego określenia w umowie).

Nazwa kryterium 1:
artystyczno-ideowe oraz urbanistyczo-architektoniczne

Znaczenie kryterium 1: 90

Nazwa kryterium 2: techniczno-ekonomiczne

Znaczenie kryterium 2: 10

Podobne przetargi

120649 / 2013-06-21 - Inny: SA, w której ponad 50% akcji posiadają jednostki sektora finansów publicznych

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka - Chorzów (śląskie)
CPV: 923122302 (Usługi świadczone przez rzeźbiarzy)
Wykonanie konserwacji technicznej i estetycznej rzeźby Siedząca autorstwa Pana Jacka Sarapaty wraz z odtworzeniem brakującego elementu. - nr sprawy 14/WR/U/AP/13

303016 / 2014-09-11 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Katowice - Katowice (śląskie)
CPV: 923122302 (Usługi świadczone przez rzeźbiarzy)
Zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych w celu realizacji Pomnika Henryka Sławika i Józefa Antala Seniora.

39359 / 2013-03-15 - Inny: Spółka Akcyjna, w której ponad 50% akcji posiadają jednostki sektora finansów publicznych

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. J. Ziętka - Chorzów (śląskie)
CPV: 923122302 (Usługi świadczone przez rzeźbiarzy)
Wykonanie konserwacji technicznej i estetycznej rzeźby Siedząca autorstwa Pana Jacka Sarapaty wraz z odtworzeniem brakującego elementu. - nr sprawy 14/WR/U/AP/13

60031 / 2009-04-08 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Miasto Częstochowa - Częstochowa (śląskie)
CPV: 923122302 (Usługi świadczone przez rzeźbiarzy)
Wykonanie i montaż rzeźby postaci balansującej wraz z liną ekspozycyjną (lokalizacja: Plac w rejonie ulicy Waszyngtona i Pasażu Opolczyka w Częstochowie).

196646 / 2009-06-17 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Miejski - Dąbrowa Górnicza (śląskie)
CPV: 923122302 (Usługi świadczone przez rzeźbiarzy)
Odtworzenie Pomnika Żołnierza Zwycięzcy na Placu Bema w dzielnicy Gołonóg

57096 / 2014-02-18 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Katowice - Katowice (śląskie)
CPV: 923122302 (Usługi świadczone przez rzeźbiarzy)
Konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie projektu pomnika Prymasa Augusta Hlonda w Katowicach