Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

27299 / 2013-02-19 - Administracja samorzÄ…dowa / Gmina DÄ…bie (DÄ…bie)

Rozbudowa remizy strażackiej OSP w Szczawnie, Gmina Dąbie, woj. lubuskie.

Opis zamówienia

Rozbudowa budynku remizy - dobudowa garażu na samochód pożarniczy i dobudowa wieży suszarniczej na węże gaśnicze, oraz umieszczenie na wieży syreny alarmowej . W ramach zagospodarowania działki projektuje się drogi utwardzone (kostka Polbruk 8.00x8.00 cm) na podłożu betonowym - dojazd do nowego garażu. Ogrodzenie działki i bramę wjazdową projektuje się w perspektywie wykonać z elementów kowalskich (ozdobnych). Projektuje się uporządkowanie zieleni wysokiej i niskiej przez jej podcięcie i pielęgnację.
Przedmiotem opracowania jest rozbudowa (wzniesionego w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku) budynku remizy strażackiej w Szczawnie. Rozbudowa polegać ma na dobudowie do istniejącego budynku remizy - garażu na nowy samochód pożarniczy, oraz budowie wieży -suszarni na węże gaśnicze. Na poddaszu wieży - suszarni przewiduje się montaż syreny sygnałowej. W ramach modernizacji garażu istniejącego- zamierza się wymianę dwuskrzydłowej bramy garażowej na nową typu kurtynowego z naświetlem.
A. Dane o terenie i branża budowlana
2.1. Zabudowa działki

Działka Nr 593/14 zabudowana budynkiem parterowym mieszczącym remizę OSP w Szczawnie. Powierzchnia działki ok. 3640 m². Na działce urządzone jest boisko sportowe o nawierzchni asfaltowej oraz droga asfaltowa - dojazd do garażu straży pożarnej. Powierzchnia utwardzonego boiska - ok. 940 m² i podjazdu do garażu - ok. 136 m². Powierzchnia zabudowy istniejącego budynku remizy - 356.5 m².
2.2. Uzbrojenie działki
instalacja wody - z własnego ujęcia,
instalacja kanalizacyjna - do zbiornika bezodpływowego na sąsiedniej działce 593/15
instalacja elektryczna niskiego napięcia siły i światła - przyłącze z sieci elektrycznej
wsi Szczawno.
2.3. Konfiguracja terenu i zieleń istniejąca
Teren płaski, częściowo utwardzony z lekkim spadkiem w kierunku południowym . Działka zadrzewiona pojedynczymi drzewami od strony południowej i zachodniej. Działkę również porastają dziko krzewy, od strony południowej nadające się do ewentualnej adaptacji.
2.4. Warunki gruntowo wodne w poziomie posadowienia
Na podstawie dokonanych odkrywek gruntu do głębokości 1.5 m poniżej poziomu terenu stwierdzono występowanie gruntów sypkich o średnim stopniu zagęszczenia.
Ustabilizowany poziom wody gruntowej - do głębokości 1.5 m poniżej poziomu terenu nie występuje. Grunt w poziomie posadowienia - piaski średnie i drobne z nieznacznymi przewarstwieniami gliniastymi. Nośność gruntu w poziomie posadowienia określa się makroskopowo - graniczny opór podłoża gruntowego qf=0.12÷0.14 MPa.
2.5. Zjazd z drogi powiatowej nr.dz 508/1 - istniejący o nawierzchni bitumicznej
2.6 Projektowane przyłącze wodociągowe - z sieci wodociągowej wsi Szczawno.
2.7. Odprowadzenie ścieków - do istniejącego zbiornika ścieków bezodpływowego
2.8. Osłona śmietnikowa - typowa w/g karty katalogowej w załączeniu
2.9. Ogrodzenie - pozostaje istniejące
3.0 Stan techniczny i funkcja istniejącego budynku remizy.
Budynek remizy strażackiej w Szczawnie wybudowany został w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Budynek jest wzniesiony w technologii tradycyjnej, nie podpiwniczony posiada jedną kondygnację nadziemną.
3.1. Fundamenty budynku - ławy fundamentowe żelbetowe - stan techniczny dobry . Nie stwierdzono w trakcie oględzin zarysowań ani pęknięć, świadczących o złym stanie ław fundamentowych lub ich osiadaniu.
3. 2. Mury konstrukcyjne - z cegły ceramicznej pełnej , bloczków betonowych i kratówki K-2 na zaprawie cementowo - wapiennej. W trakcie szczegółowych oględzin budynku nie zauważono konstrukcyjnych pęknięć ,ani zarysowań ścian. Stan techniczny ścian konstrukcyjnych określa się jako dobry.
3.3. Stropodach -z płyt warstwowych na konstrukcji stalowej z kształtowników walcowanych. W trakcie dokonanych oględzin nie stwierdzono przecieków dachu i uszkodzeń płyt. Stan techniczny stropodachu określa się jako dobry.
3.4. Instalacje w budynku - Budynek wyposażony jest w instalacje:
- wodociągową - zasilanie z własnego ujęcia,
- kanalizacyjną - odprowadzenie do zbiornika bezodpływowego na działce 593/15,
- instalację elektryczną siły i światła - zasilaną z sieci elektrycznej wsi Szczawno.
Stan techniczny instalacji w budynku określa się jako dobry.
3.5. Dane techniczno eksploatacyjne istniejącego budynku- budynek wolnostojący
- powierzchnia zabudowy - 364.10 m², powierzchnia użytkowa 308.90 m²
- kubatura - 1864.58 m, długość budynku- 23.01 m, szerokość- 15.76 m
- funkcja użytkowa - budynek strażnicy OSP z garażem na samochód pożarniczy
- rok budowy - ok .1995
4. Projektowana rozbudowa budynku remizy OSP w Szczawnie
Po rozpatrzeniu projektu koncepcyjnego rozbudowy (przedłożono w dwóch wersjach) Inwestor przyjął wersję drugą - dobudowę garażu na samochód pożarniczy i wieży do suszenia węży gaśniczych. Projekt rozbudowy zawarty jest w projektach budowlano- wykonawczych.
4.1. Dobudowa garażu
Wymiary projektowanej dobudowy w rzucie 5.00 m x 11.95 m Wysokość średnia w świetle
H= 4.70 m.
Konstrukcja projektowanej dobudowy :
4.1.1 Fundamenty żelbetowe wylewane na gruncie - ławy żelbetowe o szer. 70cm i
grubości 30 cm z Betonu B20 zbrojone stalą fi10mm (34GS) i stalą fi6 - St0S (strzemiona co 30 cm). Poziom posadowienia - 80 cm poniżej poziomu terenu. Fundamenty pod filarki 60cm x25 cm wykonać w kształcie stóp fundamentowych (wciętych w odsadzki ław fundamentowych istniejącego budynku ) i całkowicie oddylatowanych od konstrukcji fundamentów istniejącego budynku remizy. Dylatację wykonać z warstwy pionowej papy na lepiku.
4.1.2 Mury konstrukcyjne z cegły ceramicznej pełnej kl. 15 MPa na zaprawie cem-wap. marki 3 MPa . Nadproża L19 prefabrykowane żelbetowe . Wieńce żelbetowe z betonu B20 zbrojone stalą 34GS. Filarki pod wieńcem W3 kotwić do muru istniejącego budynku remizy. Nadproże wieniec nad bramą - wylewany żelbetowy z betonu B-20 zbrojony stalą 34GS.
4.1.3. Stropodach - z płyt warstwowych KINGSPAN typ KS 1000 FF grubości D=115mm i d=80mm ułożonych na konstrukcji z dwuteowników I 160mm. Szczegóły połączeń jak w części graficznej niniejszego projektu.
4.1.4 Okna - projektuje się o wymiarach zestawczych 180 /90 cm z PCV (można
wykorzystać okna z demontażu
4.1.5 Brama garażowa - projektuje się bramę zamykaną mechanicznie -systemu kurtynowego z naświetlami ( jak w załączonym prospekcie - lub równoważną). Przy okazji rozbudowy -zaleca się wymianę bramy garażowej w istniejącym garażu -również na bramę systemu kurtynowego.
4.1.6. Z uwagi na zapewnienie właściwej temperatury wewnętrznej w garażu - (wynikającej z potrzeby stałej gotowości do wyjazdu) , ściany zewnętrzne garażu należy ocieplić warstwą styropianu grub. min. 10 cm, a bramy kurtynowe zamontować w wersji ocieplonej. Boksy garażowe przewidziane są do podgrzewania elektrycznego w czasie mrozów tak , aby temperatura wewnątrz pomieszczenia nie spadła poniżej 0ºC.
4.2. Dobudowa wieży suszarniczej na węże gaśnicze. Drugim elementem rozbudowy budynku remizy jest dobudowa wieży suszarniczej na węże gaśnicze. Projektowana konstrukcja wieży murowana z cegły ceramicznej oddylatowana całkowicie od pozostałych budynków.
4.2.1 Fundamenty - ławy żelbetowe wylewane na gruncie z betonu B20 zbrojone stalą 34GS i St0S oddylatowane od ław sąsiedniej zabudowy.
4.2.2. Ściany zewnętrzne - murowane z cegły ceramicznej pełnej Klasy 15 MPa na zaprawie cement- wapiennej marki 3MPa. W narożniku wieży zamocowano klamry włazowe co 35 cm celem umożliwienia konserwacji syreny alarmowej zainstalowanej na projektowanym stropie żelbetowym. Wieńce żelbetowe projektuje się co 195 cm .
4.2.3. Strop żelbetowy - wylewany z betonu B20 zbrojony stalą fi10mm 34GS na poziomie 10.90 m z włazem i klapą włazową.
4.2.3 Dach na wieży dwuspadowy o konstrukcji drewnianej kryty blachą dachówko-podobną
5. Roboty adaptacyjne

Budowa wieży spowodowała konieczność przebudowy wyjścia ewakuacyjnego z sali zebrań. Istniejące wyjście (po wyjęciu stolarki) należy zamurować i wykuć nowy otwór drzwiowy na wyjście ewakuacyjne, z wykonaniem nadproża i przebudową schodów i pochylni dla niepełnosprawnych. Szczegół F w części graficznej.
Projektowane otwory okienne w wieży wykonać żaluzjami z aluminium (regulowanymi w ramach z kątownika ) produkcji Metal -plast w Bielsku lub innymi o podobnych parametrach użytkowych
Uwaga: Syrenę alarmową ustawić na sprężystych podkładkach tłumiących z uwagi na drgania dynamiczne mogące uszkodzić konstrukcję stropu. (Rezonans mechaniczny).

6. Dane techniczne budynku remizy po przebudowie
a)Powierzchnia zabudowy: budynek istniejący- 364.10 m², dobudowa garażu - 59.75 m²
dobudowa wieży - 10.50 m² Razem P 434,35 m²
b) Powierzchnia zabudowy: - budynek istniejący - 308.90 m², dobudowa garażu - 53.77 m², dobudowa wieży - 7.50 m² Razem P 370.17 m²
c) Kubatura: budynek istniejący - 1864.58 m³, dobudowa garażu - 280.83 m³, dobudowa wieży - 122,64 m³, Razem V 2268.05 m³.

B. Branża elektryczna

1. Przedmiotem opracowania jest projekt budowlany i wykonawczy elektryczny w zakresie instalacji elektrycznej w rozbudowie ist. budynku Remizy Strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnie Gm. Dąbie na dz. 593/14 i 593/15. Rozbudowa dotyczy dobu- dowy dodatkowego garażu na nowy samochód pożarniczy , oraz budowie wieży -suszarni na węże gaśnicze. Na poddaszu wieży przewiduje się montaż syreny pożarowej i wciągarki do węży. Ponadto projekt obejmuje zabudowę sterowania syreną oraz powiadamianie SMS-em członków ochotników Straży Pożarnej w Szczawnie.

2. Zakres opracowania obejmuje:
Zasilanie rozbudowy, Pomiar energii elektrycznej, Wewnętrzna linia zasilającą, Tablica bezpiecznikowa TB, System powiadamiania, Zasilanie systemu powiadamiania DSP-52BS, Syrena alarmowa i sterowanie, Obwody oświetlenia i gniazd 230V i wciągarki do węży, Zasilanie napędu bramy garażowej, Obwody siłowe 3x400V.
3. Charakterystyka elektroenergetyczna
napięcie zasilania 3x380V/220V, system instalacji TN-S, moc zainstalowana rozbudowy Pi = 7000W, moc obliczeniowa rozbudowy Pz = 5600W, wsp. zapotrzebowania - kz = 0,8, współczynnik mocy cosfi = 0,97, Układ sieci TN-S,
zabezpieczenie wlz dla rozbudowy S-303B25A.
4. Opis rozwiązań projektowanych
4.1. Zasilanie rozbudowy
Zasilanie planowanego garażu i wieży strażackiej wykonać z istniejącej rozdzielni znajdującej się w ist. części budynku Remizy. Ze względu na wystarczającą moc przyłączeniową określoną w umowie na dostawę energii z ENEA Operator Sp. z o.o. RD Krosno Odrzańskie wynoszącą 32kW , to pomimo dodatkowego przyłączenia zasilania rozbudowy ,nie zachodzi potrzeba wystąpienia o zwiększenie tej mocy. W ist. rozdzielni należy dobudować dodatkowo zabezpieczenie obwodu wlz do Proj. tablicy TB.
4.2 Pomiar energii elektrycznej
Pomiar energii elektrycznej odbywać się będzie dotychczasowym układem pomiarowym znajdującym się obok istniejącej rozdzielni wewnątrz budynku Remizy Strażackiej.
4.3 Wewnętrzna linia zasilająca
W ist. rozdzielni zabudować na szynie TH dodatkowy wyłącznik nadmiarowo-prądowy
S-303B25A. Z zabezpieczenia S-303B25A wyprowadzić przewodem YDY 5x6mm2 wewnętrzną linię zasilającą (wlz) , która zasilić Proj. rozdzielnię TB w pomieszczeniu planowanego garażu (rys. E1).
4.4. Tablica bezpiecznikowa TB
W pomieszczeniu garażu jak pokazano na rys. E1 projektuje się zabudowę natynkowej tablicy bezpiecznikowej TB typu RN 1x18 IP55 (Legrand) Tablicę TB należy zabudować na ścianie 1,5m nad ziemią .W tablicy TB zabudować wyłączniki nadmiarowo-prądowe typu S 303 i S 301, jako zabezpieczenia linii zasilających obwody oświetlenia , gniazd wtykowych, urządzeń syreny strażackiej , wciągarki do węży i zasilania Stacji obiektowej typu DPS-52BS . Dla obwodów gniazd wtykowych zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy P304/25A/30mA zgodnie ze schematem na rys. E3. W tablicy TB wydzielić zaciski N i PE - układ TN-S
Tablicę TB podłączyć Proj. linią wlz YDY 5x6mm2 p.t. do zacisków dobudowanego wyłącznika nadmiarowo prądowego S-303 B25A w ist. rozdzielni wewnątrz Remizy Strażackiej.
4.5 System sterowania syreną i powiadamiania
Projektuje się zastosowanie zintegrowanego systemu alarmowania i ochrony ludności w oparciu o produkty firmy JAREX Sp. z o.o. z Legnicy lub równoważne.
Zastosowano system sterowania syreną alarmową za pomocą stacji obiektowej typu DSP-52BS z modułem powiadamiania GSM typu DTG53.
Stacje obiektową z systemem powiadamiania GSM zamocować w pobliżu tablicy TB i zasilić 3x400V z tej tablicy. Na szynie TH tablicy TB zainstalować stycznik DILM -17 (MELLER) oraz czujnik kontroli faz DKF-03.. Ponadto na poddaszu wieży zamontować antenę BS 150 połączona kablem RG58 DPS-52BS.
4.6. Syrena alarmowa i sterowanie
Stycznik DILM 17 i czujnik kontroli faz DKF-03 są elementami wykonawczymi sterowania syreną alarmową, sterowanymi ze stacji obiektowej DSP-52BS. Zastosowano typową syrenę alarmową strażacką typu wirnikowego SAD z silnikiem o mocy 3000W.
Syrenę alarmową zabudować na stropie pod dachem wieży strażackiej i zasilić przewodem YDY5x2,5mm2 w RL22 n.t. ze stycznika DILM 17 w tablicy TB. Przy drzwiach wjazdowych do Garaży zainstalować przycisk zewnętrzny typu dzwonek (rys. E2 ) do ręcznego uruchamiania syreny.
4.7. Obwody oświetlenia i gniazd 230V i wciągarki do węży
W pomieszczeniu garażu wykonać oświetlenie oprawami jarzeniowymi typu
OPK 2x36W IP54 . W wieży strażackiej zainstalować jedna nad drugą 5szt opraw żarówkowych ściennych np. typu LENA 60W IP54 w odległości co 2m.
Na zewnątrz nad drzwiami wykonać oświetlenie oprawą żarówkową 100W IP54 wg wyboru Inwestora.
Instalację oświetleniową wykonać zgodnie z planem na rys. E2 ,przewodem
YDY 3x1,5mm2 p.t. w pomieszczeniu garażu i YDY 3x1,5mm2 w RL22 n.t. w pomieszczeniu wieży strażackiej. Łączniki instalacyjne p.t. instalować 1,4m nad posadzką.
Gniazda wtykowe 230V instalować zgodnie z planem instalacji na rys. E 1 i zasilić przewodem YDY 3x2,5mm2 p.t. w pomieszczeniu garażu i YDY 3x2,5mm2 w RL22 n.t. w pomieszczeniu wieży strażackiej. Stosować wyłącznie gniazda ze stykiem ochronnym.
Gniazda instalować 1,4m nad podłogą. Stosować wyłącznie gniazda w wykonaniu szczelnym IP44.
Bezpośrednio pod stropem zamocować wciągarkę do węży np. typy TUV 125/250 /230V o mocy 1000W. Wciągarkę zasilić z tablicy TB przewodem YDY 5x2.5mm2 w RL22 n.t. zgodnie ze schematem na rys. E3. Sterowanie pracą wciągarki odbywać się będzie za pomocą kassety sterującej na giętkim przewodzie, stanowiącej wyposażenie fabryczne.
4.8 Zasilanie napędu bramy garażowej
W pobliżu bramy w Proj. garażu i bramy w ist. garażu wykonąć wypusty na zasilanie
elektryczne bram. Montaż zasilania mechanizmów bram i ich sterowania wykona serwis instalujący bramy.
4.9. Obwody siłowe 3x400V
Z tablicy TB wydzielić obwód gniazda siłowego 3x400V/16A 3L+N+PE do
zasilania ewentualnych dodatkowych urządzeń 3-fazowych . Gniazdo 3x400V zainstalować w garażu .
Gniazdo instalować 1,4m nad podłogą w miejscu jak pokazano na rys. E1.
Zasilanie gniazd 3x400V/16A wykonać z tablicy TB przewodem YDY 5x2,5mm2 p.t.
5. Ochrona od porażeń
Jako ochronę podstawową stosować odpowiednie izolacje i odległości.
Zastosować wyłącznie przewody z izolacją min. 750V dla obwodów 230V i min. 1000V dla obwodów 3x400V. Jako ochronę dodatkowa projektuje się samoczynne szybkie wyłączenie w ukł. TN-S
z zastosowaniem wyłącznika różnicowo-prądowego P404/25A/30mA dla wszystkich obwodów gniazd wtykowych i siłowych.
6. Uwagi końcowe
Wszystkie prace instalacyjne wykonać zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie
przepisami i normami. Stosować typowe metody montażu instalacji elektrycznych.
Uwzględnić wymagania PN-IEC 60364 oraz warunki wykonywania i odbioru robót budowlano-montażowych tom V. Prace instalatorskie winna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia w zakresie prac montażowych (Grupa E). Po wykonaniu instalacji sporządzić odpowiednie pomiary rezystancji izolacji obwodów, działania ochron p. porażeniowych ,uziemień i połączeń wyrównawczych.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 27299

Data publikacji: 2013-02-19

Nazwa: Gmina Dąbie

Ulica: ul. Szeroka 4

Numer domu: 4

Miejscowość: Dąbie

Kod pocztowy: 66-615

Województwo / kraj: lubuskie

Numer telefonu: 068 3835148

Numer faxu: 068 3832148

Adres strony internetowej: www.bip.dabie.pl

Regon: 00053938300000

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Rozbudowa remizy strażackiej OSP w Szczawnie, Gmina Dąbie, woj. lubuskie.

Rodzaj zamówienia: B

Przedmiot zamówienia:
Rozbudowa budynku remizy - dobudowa garażu na samochód pożarniczy i dobudowa wieży suszarniczej na węże gaśnicze, oraz umieszczenie na wieży syreny alarmowej . W ramach zagospodarowania działki projektuje się drogi utwardzone (kostka Polbruk 8.00x8.00 cm) na podłożu betonowym - dojazd do nowego garażu. Ogrodzenie działki i bramę wjazdową projektuje się w perspektywie wykonać z elementów kowalskich (ozdobnych). Projektuje się uporządkowanie zieleni wysokiej i niskiej przez jej podcięcie i pielęgnację.
Przedmiotem opracowania jest rozbudowa (wzniesionego w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku) budynku remizy strażackiej w Szczawnie. Rozbudowa polegać ma na dobudowie do istniejącego budynku remizy - garażu na nowy samochód pożarniczy, oraz budowie wieży -suszarni na węże gaśnicze. Na poddaszu wieży - suszarni przewiduje się montaż syreny sygnałowej. W ramach modernizacji garażu istniejącego- zamierza się wymianę dwuskrzydłowej bramy garażowej na nową typu kurtynowego z naświetlem.
A. Dane o terenie i branża budowlana
2.1. Zabudowa działki

Działka Nr 593/14 zabudowana budynkiem parterowym mieszczącym remizę OSP w Szczawnie. Powierzchnia działki ok. 3640 m². Na działce urządzone jest boisko sportowe o nawierzchni asfaltowej oraz droga asfaltowa - dojazd do garażu straży pożarnej. Powierzchnia utwardzonego boiska - ok. 940 m² i podjazdu do garażu - ok. 136 m². Powierzchnia zabudowy istniejącego budynku remizy - 356.5 m².
2.2. Uzbrojenie działki
instalacja wody - z własnego ujęcia,
instalacja kanalizacyjna - do zbiornika bezodpływowego na sąsiedniej działce 593/15
instalacja elektryczna niskiego napięcia siły i światła - przyłącze z sieci elektrycznej
wsi Szczawno.
2.3. Konfiguracja terenu i zieleń istniejąca
Teren płaski, częściowo utwardzony z lekkim spadkiem w kierunku południowym . Działka zadrzewiona pojedynczymi drzewami od strony południowej i zachodniej. Działkę również porastają dziko krzewy, od strony południowej nadające się do ewentualnej adaptacji.
2.4. Warunki gruntowo wodne w poziomie posadowienia
Na podstawie dokonanych odkrywek gruntu do głębokości 1.5 m poniżej poziomu terenu stwierdzono występowanie gruntów sypkich o średnim stopniu zagęszczenia.
Ustabilizowany poziom wody gruntowej - do głębokości 1.5 m poniżej poziomu terenu nie występuje. Grunt w poziomie posadowienia - piaski średnie i drobne z nieznacznymi przewarstwieniami gliniastymi. Nośność gruntu w poziomie posadowienia określa się makroskopowo - graniczny opór podłoża gruntowego qf=0.12÷0.14 MPa.
2.5. Zjazd z drogi powiatowej nr.dz 508/1 - istniejący o nawierzchni bitumicznej
2.6 Projektowane przyłącze wodociągowe - z sieci wodociągowej wsi Szczawno.
2.7. Odprowadzenie ścieków - do istniejącego zbiornika ścieków bezodpływowego
2.8. Osłona śmietnikowa - typowa w/g karty katalogowej w załączeniu
2.9. Ogrodzenie - pozostaje istniejące
3.0 Stan techniczny i funkcja istniejącego budynku remizy.
Budynek remizy strażackiej w Szczawnie wybudowany został w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Budynek jest wzniesiony w technologii tradycyjnej, nie podpiwniczony posiada jedną kondygnację nadziemną.
3.1. Fundamenty budynku - ławy fundamentowe żelbetowe - stan techniczny dobry . Nie stwierdzono w trakcie oględzin zarysowań ani pęknięć, świadczących o złym stanie ław fundamentowych lub ich osiadaniu.
3. 2. Mury konstrukcyjne - z cegły ceramicznej pełnej , bloczków betonowych i kratówki K-2 na zaprawie cementowo - wapiennej. W trakcie szczegółowych oględzin budynku nie zauważono konstrukcyjnych pęknięć ,ani zarysowań ścian. Stan techniczny ścian konstrukcyjnych określa się jako dobry.
3.3. Stropodach -z płyt warstwowych na konstrukcji stalowej z kształtowników walcowanych. W trakcie dokonanych oględzin nie stwierdzono przecieków dachu i uszkodzeń płyt. Stan techniczny stropodachu określa się jako dobry.
3.4. Instalacje w budynku - Budynek wyposażony jest w instalacje:
- wodociągową - zasilanie z własnego ujęcia,
- kanalizacyjną - odprowadzenie do zbiornika bezodpływowego na działce 593/15,
- instalację elektryczną siły i światła - zasilaną z sieci elektrycznej wsi Szczawno.
Stan techniczny instalacji w budynku określa się jako dobry.
3.5. Dane techniczno eksploatacyjne istniejącego budynku- budynek wolnostojący
- powierzchnia zabudowy - 364.10 m², powierzchnia użytkowa 308.90 m²
- kubatura - 1864.58 m, długość budynku- 23.01 m, szerokość- 15.76 m
- funkcja użytkowa - budynek strażnicy OSP z garażem na samochód pożarniczy
- rok budowy - ok .1995
4. Projektowana rozbudowa budynku remizy OSP w Szczawnie
Po rozpatrzeniu projektu koncepcyjnego rozbudowy (przedłożono w dwóch wersjach) Inwestor przyjął wersję drugą - dobudowę garażu na samochód pożarniczy i wieży do suszenia węży gaśniczych. Projekt rozbudowy zawarty jest w projektach budowlano- wykonawczych.
4.1. Dobudowa garażu
Wymiary projektowanej dobudowy w rzucie 5.00 m x 11.95 m Wysokość średnia w świetle
H= 4.70 m.
Konstrukcja projektowanej dobudowy :
4.1.1 Fundamenty żelbetowe wylewane na gruncie - ławy żelbetowe o szer. 70cm i
grubości 30 cm z Betonu B20 zbrojone stalą fi10mm (34GS) i stalą fi6 - St0S (strzemiona co 30 cm). Poziom posadowienia - 80 cm poniżej poziomu terenu. Fundamenty pod filarki 60cm x25 cm wykonać w kształcie stóp fundamentowych (wciętych w odsadzki ław fundamentowych istniejącego budynku ) i całkowicie oddylatowanych od konstrukcji fundamentów istniejącego budynku remizy. Dylatację wykonać z warstwy pionowej papy na lepiku.
4.1.2 Mury konstrukcyjne z cegły ceramicznej pełnej kl. 15 MPa na zaprawie cem-wap. marki 3 MPa . Nadproża L19 prefabrykowane żelbetowe . Wieńce żelbetowe z betonu B20 zbrojone stalą 34GS. Filarki pod wieńcem W3 kotwić do muru istniejącego budynku remizy. Nadproże wieniec nad bramą - wylewany żelbetowy z betonu B-20 zbrojony stalą 34GS.
4.1.3. Stropodach - z płyt warstwowych KINGSPAN typ KS 1000 FF grubości D=115mm i d=80mm ułożonych na konstrukcji z dwuteowników I 160mm. Szczegóły połączeń jak w części graficznej niniejszego projektu.
4.1.4 Okna - projektuje się o wymiarach zestawczych 180 /90 cm z PCV (można
wykorzystać okna z demontażu
4.1.5 Brama garażowa - projektuje się bramę zamykaną mechanicznie -systemu kurtynowego z naświetlami ( jak w załączonym prospekcie - lub równoważną). Przy okazji rozbudowy -zaleca się wymianę bramy garażowej w istniejącym garażu -również na bramę systemu kurtynowego.
4.1.6. Z uwagi na zapewnienie właściwej temperatury wewnętrznej w garażu - (wynikającej z potrzeby stałej gotowości do wyjazdu) , ściany zewnętrzne garażu należy ocieplić warstwą styropianu grub. min. 10 cm, a bramy kurtynowe zamontować w wersji ocieplonej. Boksy garażowe przewidziane są do podgrzewania elektrycznego w czasie mrozów tak , aby temperatura wewnątrz pomieszczenia nie spadła poniżej 0ºC.
4.2. Dobudowa wieży suszarniczej na węże gaśnicze. Drugim elementem rozbudowy budynku remizy jest dobudowa wieży suszarniczej na węże gaśnicze. Projektowana konstrukcja wieży murowana z cegły ceramicznej oddylatowana całkowicie od pozostałych budynków.
4.2.1 Fundamenty - ławy żelbetowe wylewane na gruncie z betonu B20 zbrojone stalą 34GS i St0S oddylatowane od ław sąsiedniej zabudowy.
4.2.2. Ściany zewnętrzne - murowane z cegły ceramicznej pełnej Klasy 15 MPa na zaprawie cement- wapiennej marki 3MPa. W narożniku wieży zamocowano klamry włazowe co 35 cm celem umożliwienia konserwacji syreny alarmowej zainstalowanej na projektowanym stropie żelbetowym. Wieńce żelbetowe projektuje się co 195 cm .
4.2.3. Strop żelbetowy - wylewany z betonu B20 zbrojony stalą fi10mm 34GS na poziomie 10.90 m z włazem i klapą włazową.
4.2.3 Dach na wieży dwuspadowy o konstrukcji drewnianej kryty blachą dachówko-podobną
5. Roboty adaptacyjne

Budowa wieży spowodowała konieczność przebudowy wyjścia ewakuacyjnego z sali zebrań. Istniejące wyjście (po wyjęciu stolarki) należy zamurować i wykuć nowy otwór drzwiowy na wyjście ewakuacyjne, z wykonaniem nadproża i przebudową schodów i pochylni dla niepełnosprawnych. Szczegół F w części graficznej.
Projektowane otwory okienne w wieży wykonać żaluzjami z aluminium (regulowanymi w ramach z kątownika ) produkcji Metal -plast w Bielsku lub innymi o podobnych parametrach użytkowych
Uwaga: Syrenę alarmową ustawić na sprężystych podkładkach tłumiących z uwagi na drgania dynamiczne mogące uszkodzić konstrukcję stropu. (Rezonans mechaniczny).

6. Dane techniczne budynku remizy po przebudowie
a)Powierzchnia zabudowy: budynek istniejący- 364.10 m², dobudowa garażu - 59.75 m²
dobudowa wieży - 10.50 m² Razem P 434,35 m²
b) Powierzchnia zabudowy: - budynek istniejący - 308.90 m², dobudowa garażu - 53.77 m², dobudowa wieży - 7.50 m² Razem P 370.17 m²
c) Kubatura: budynek istniejący - 1864.58 m³, dobudowa garażu - 280.83 m³, dobudowa wieży - 122,64 m³, Razem V 2268.05 m³.

B. Branża elektryczna

1. Przedmiotem opracowania jest projekt budowlany i wykonawczy elektryczny w zakresie instalacji elektrycznej w rozbudowie ist. budynku Remizy Strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnie Gm. Dąbie na dz. 593/14 i 593/15. Rozbudowa dotyczy dobu- dowy dodatkowego garażu na nowy samochód pożarniczy , oraz budowie wieży -suszarni na węże gaśnicze. Na poddaszu wieży przewiduje się montaż syreny pożarowej i wciągarki do węży. Ponadto projekt obejmuje zabudowę sterowania syreną oraz powiadamianie SMS-em członków ochotników Straży Pożarnej w Szczawnie.

2. Zakres opracowania obejmuje:
Zasilanie rozbudowy, Pomiar energii elektrycznej, Wewnętrzna linia zasilającą, Tablica bezpiecznikowa TB, System powiadamiania, Zasilanie systemu powiadamiania DSP-52BS, Syrena alarmowa i sterowanie, Obwody oświetlenia i gniazd 230V i wciągarki do węży, Zasilanie napędu bramy garażowej, Obwody siłowe 3x400V.
3. Charakterystyka elektroenergetyczna
napięcie zasilania 3x380V/220V, system instalacji TN-S, moc zainstalowana rozbudowy Pi = 7000W, moc obliczeniowa rozbudowy Pz = 5600W, wsp. zapotrzebowania - kz = 0,8, współczynnik mocy cosfi = 0,97, Układ sieci TN-S,
zabezpieczenie wlz dla rozbudowy S-303B25A.
4. Opis rozwiązań projektowanych
4.1. Zasilanie rozbudowy
Zasilanie planowanego garażu i wieży strażackiej wykonać z istniejącej rozdzielni znajdującej się w ist. części budynku Remizy. Ze względu na wystarczającą moc przyłączeniową określoną w umowie na dostawę energii z ENEA Operator Sp. z o.o. RD Krosno Odrzańskie wynoszącą 32kW , to pomimo dodatkowego przyłączenia zasilania rozbudowy ,nie zachodzi potrzeba wystąpienia o zwiększenie tej mocy. W ist. rozdzielni należy dobudować dodatkowo zabezpieczenie obwodu wlz do Proj. tablicy TB.
4.2 Pomiar energii elektrycznej
Pomiar energii elektrycznej odbywać się będzie dotychczasowym układem pomiarowym znajdującym się obok istniejącej rozdzielni wewnątrz budynku Remizy Strażackiej.
4.3 Wewnętrzna linia zasilająca
W ist. rozdzielni zabudować na szynie TH dodatkowy wyłącznik nadmiarowo-prądowy
S-303B25A. Z zabezpieczenia S-303B25A wyprowadzić przewodem YDY 5x6mm2 wewnętrzną linię zasilającą (wlz) , która zasilić Proj. rozdzielnię TB w pomieszczeniu planowanego garażu (rys. E1).
4.4. Tablica bezpiecznikowa TB
W pomieszczeniu garażu jak pokazano na rys. E1 projektuje się zabudowę natynkowej tablicy bezpiecznikowej TB typu RN 1x18 IP55 (Legrand) Tablicę TB należy zabudować na ścianie 1,5m nad ziemią .W tablicy TB zabudować wyłączniki nadmiarowo-prądowe typu S 303 i S 301, jako zabezpieczenia linii zasilających obwody oświetlenia , gniazd wtykowych, urządzeń syreny strażackiej , wciągarki do węży i zasilania Stacji obiektowej typu DPS-52BS . Dla obwodów gniazd wtykowych zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy P304/25A/30mA zgodnie ze schematem na rys. E3. W tablicy TB wydzielić zaciski N i PE - układ TN-S
Tablicę TB podłączyć Proj. linią wlz YDY 5x6mm2 p.t. do zacisków dobudowanego wyłącznika nadmiarowo prądowego S-303 B25A w ist. rozdzielni wewnątrz Remizy Strażackiej.
4.5 System sterowania syreną i powiadamiania
Projektuje się zastosowanie zintegrowanego systemu alarmowania i ochrony ludności w oparciu o produkty firmy JAREX Sp. z o.o. z Legnicy lub równoważne.
Zastosowano system sterowania syreną alarmową za pomocą stacji obiektowej typu DSP-52BS z modułem powiadamiania GSM typu DTG53.
Stacje obiektową z systemem powiadamiania GSM zamocować w pobliżu tablicy TB i zasilić 3x400V z tej tablicy. Na szynie TH tablicy TB zainstalować stycznik DILM -17 (MELLER) oraz czujnik kontroli faz DKF-03.. Ponadto na poddaszu wieży zamontować antenę BS 150 połączona kablem RG58 DPS-52BS.
4.6. Syrena alarmowa i sterowanie
Stycznik DILM 17 i czujnik kontroli faz DKF-03 są elementami wykonawczymi sterowania syreną alarmową, sterowanymi ze stacji obiektowej DSP-52BS. Zastosowano typową syrenę alarmową strażacką typu wirnikowego SAD z silnikiem o mocy 3000W.
Syrenę alarmową zabudować na stropie pod dachem wieży strażackiej i zasilić przewodem YDY5x2,5mm2 w RL22 n.t. ze stycznika DILM 17 w tablicy TB. Przy drzwiach wjazdowych do Garaży zainstalować przycisk zewnętrzny typu dzwonek (rys. E2 ) do ręcznego uruchamiania syreny.
4.7. Obwody oświetlenia i gniazd 230V i wciągarki do węży
W pomieszczeniu garażu wykonać oświetlenie oprawami jarzeniowymi typu
OPK 2x36W IP54 . W wieży strażackiej zainstalować jedna nad drugą 5szt opraw żarówkowych ściennych np. typu LENA 60W IP54 w odległości co 2m.
Na zewnątrz nad drzwiami wykonać oświetlenie oprawą żarówkową 100W IP54 wg wyboru Inwestora.
Instalację oświetleniową wykonać zgodnie z planem na rys. E2 ,przewodem
YDY 3x1,5mm2 p.t. w pomieszczeniu garażu i YDY 3x1,5mm2 w RL22 n.t. w pomieszczeniu wieży strażackiej. Łączniki instalacyjne p.t. instalować 1,4m nad posadzką.
Gniazda wtykowe 230V instalować zgodnie z planem instalacji na rys. E 1 i zasilić przewodem YDY 3x2,5mm2 p.t. w pomieszczeniu garażu i YDY 3x2,5mm2 w RL22 n.t. w pomieszczeniu wieży strażackiej. Stosować wyłącznie gniazda ze stykiem ochronnym.
Gniazda instalować 1,4m nad podłogą. Stosować wyłącznie gniazda w wykonaniu szczelnym IP44.
Bezpośrednio pod stropem zamocować wciągarkę do węży np. typy TUV 125/250 /230V o mocy 1000W. Wciągarkę zasilić z tablicy TB przewodem YDY 5x2.5mm2 w RL22 n.t. zgodnie ze schematem na rys. E3. Sterowanie pracą wciągarki odbywać się będzie za pomocą kassety sterującej na giętkim przewodzie, stanowiącej wyposażenie fabryczne.
4.8 Zasilanie napędu bramy garażowej
W pobliżu bramy w Proj. garażu i bramy w ist. garażu wykonąć wypusty na zasilanie
elektryczne bram. Montaż zasilania mechanizmów bram i ich sterowania wykona serwis instalujący bramy.
4.9. Obwody siłowe 3x400V
Z tablicy TB wydzielić obwód gniazda siłowego 3x400V/16A 3L+N+PE do
zasilania ewentualnych dodatkowych urządzeń 3-fazowych . Gniazdo 3x400V zainstalować w garażu .
Gniazdo instalować 1,4m nad podłogą w miejscu jak pokazano na rys. E1.
Zasilanie gniazd 3x400V/16A wykonać z tablicy TB przewodem YDY 5x2,5mm2 p.t.
5. Ochrona od porażeń
Jako ochronę podstawową stosować odpowiednie izolacje i odległości.
Zastosować wyłącznie przewody z izolacją min. 750V dla obwodów 230V i min. 1000V dla obwodów 3x400V. Jako ochronę dodatkowa projektuje się samoczynne szybkie wyłączenie w ukł. TN-S
z zastosowaniem wyłącznika różnicowo-prądowego P404/25A/30mA dla wszystkich obwodów gniazd wtykowych i siłowych.
6. Uwagi końcowe
Wszystkie prace instalacyjne wykonać zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie
przepisami i normami. Stosować typowe metody montażu instalacji elektrycznych.
Uwzględnić wymagania PN-IEC 60364 oraz warunki wykonywania i odbioru robót budowlano-montażowych tom V. Prace instalatorskie winna wykonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia w zakresie prac montażowych (Grupa E). Po wykonaniu instalacji sporządzić odpowiednie pomiary rezystancji izolacji obwodów, działania ochron p. porażeniowych ,uziemień i połączeń wyrównawczych.

Kody CPV:
452623004 (Betonowanie)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
453100003 (Roboty instalacyjne elektryczne)

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 31/07/2013

Zaliczka: Nie

Uprawnienia:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocena wg Oświadczenia.

Wiedza i doświadczenie:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocena wg Oświadczenia.

Potencjał techniczny:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocena wg Oświadczenia.

Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocena wg Oświadczenia.

Sytuacja ekonomiczna:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Ocena wg Oświadczenia.

Oświadczenie nr 7: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 7: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

inne_dokumenty:
A.1) Formularz ofertowy - wypełniony i podpisany przez wykonawcę załącznik nr 1 do SIWZ.
a.4) Wykaz osób do kontaktów z zamawiającym - tel., fax., email, adres do korespondencji.
a.6) Dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień / pełnomocnictw osób składających ofertę, o ile nie wynikają z przepisów prawa lub z przedstawionych dokumentów rejestrowych.
Kosztorys ofertowy.

III.7 osoby niepełnosprawne: Nie

Kod trybu postepowania: PN

Czy zmiana umowy: Tak

Zmiana umowy:
1) terminu wykonania zamówienia, gdy zmiana spowodowana jest okolicznościami, których nie można było przewidzieć w chwili jej zawarcia a w szczególności:
a) warunkami atmosferycznymi,
b) klęskami żywiołowymi, niemożliwymi do przewidzenia warunkami geologicznymi terenu budowy, odmiennymi od przyjętych w dokumentacji projektowej,
2) przyczynami zależnymi od ZAMAWIAJĄCEGO, np. nieterminowe oddanie placu budowy,
3) sposobu spełnienia świadczenia na skutek zmian technologicznych spowodowanych w szczególności następującymi okolicznościami:
a) niedostępność na rynku materiałów lub urządzeń wskazanych w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót spowodowana zaprzestaniem produkcji lub wycofaniem z rynku tych materiałów lub urządzeń;
b)pojawienie się na rynku materiałów lub urządzeń nowszej generacji pozwalających na zaoszczędzenie kosztów realizacji przedmiotu umowy lub kosztów eksploatacji wykonanego
przedmiotu umowy;
c)pojawienie się nowszej technologii wykonania zaprojektowanych robót pozwalającej na zaoszczędzenie czasu realizacji inwestycji lub kosztów wykonywanych prac, jak również kosztów eksploatacji wykonanego przedmiotu umowy;
4) wystąpi konieczność zrealizowania projektu przy zastosowaniu innych rozwiązań technicznych /technologicznych/ niż wskazane w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, w sytuacji, gdyby zastosowanie rozwiązań przewidzianych w projekcie groziło niewykonaniem lub wadliwym wykonaniem przedmiotu umowy, skutkowałoby koniecznością ponoszenia wyższych kosztów eksploatacji obiektu bądź byłoby korzystne dla Zamawiającego ze względów ekonomicznych, ochrony środowiska itp.
5. Jeżeli w toku realizacji wystąpi konieczność wykonania robót dodatkowych, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji, których nie można było wcześniej przewidzieć, gdy z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub gdy wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego to WYKONAWCA zobowiązany jest wykonać te roboty na dodatkowe zamówienie ZAMAWIAJACEGO wg stawek kalkulacyjnych przyjętych w ofercie oraz oferowanych cen sprzętu i materiałów.
Dla materiałów (i ewentualnie sprzętu) niewystępujących w ofercie WYKONAWCY, ceny materiałów (i ewentualnie sprzętu) nie mogą być wyższe niż średnie ceny publikowane w Sekocenbudzie za ostatni miesiąc poprzedzający zlecenie robót dodatkowych. Podstawą do ustalania kosztorysowych nakładów rzeczowych będą odpowiednie Katalogi Nakładów Rzeczowych (KNR-y).

Kod kryterium cenowe: A

Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.bip.dabie.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Gmina Dąbie
Ulica Szeroka 4 66-615 Dąbie
pokój nr 5 u TzSzejbakowskiego Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30

Data składania wniosków, ofert: 07/03/2013

Godzina składania wniosków, ofert: 08:30

Miejsce składania:
W siedzibie zamawiającego: ulica Szeroka 4 66-615 Dąbie, pokój nr 2 (Sekretariat) w budynku Urzędu Gminy Dąbie

On: O

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Czy unieważnienie postępowania: Nie

Podobne przetargi

198033 / 2013-09-27 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina DÄ…bie - DÄ…bie (lubuskie)
CPV: 452623004 (Betonowanie)
: Rozbudowa remizy strażackiej OSP w Szczawnie, Gmina Dąbie, woj. lubuskie

316014 / 2013-08-06 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina DÄ…bie - DÄ…bie (lubuskie)
CPV: 452623004 (Betonowanie)
: Rozbudowa remizy strażackiej OSP w Szczawnie, Gmina Dąbie, woj. lubuskie

349286 / 2013-08-29 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina DÄ…bie - DÄ…bie (lubuskie)
CPV: 452623004 (Betonowanie)
Rozbudowa remizy strażackiej OSP w Szczawnie, Gmina Dąbie, woj. lubuskie