19861 / 2013-02-07 - Inny: państwowa jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej / Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Miłomłyn (Miłomłyn)
Wykonanie usług z zakresu gospodarki leśnej, w leśnictwie Kaczory i Zwierzewo, związanych z budową odcinka drogi ekspresowej S-7
Opis zamówienia
1. Przedmiotem zamówienia jest:
Wykonanie usług z zakresu gospodarki leśnej w 2013 roku, tj. pozyskania i zrywki drewna, melioracji agrotechnicznych wraz z pracami towarzyszącymi. Przewiduje się do pozyskania i zrywki drewno w ilości szacunkowej 6650 m3. Usługa będzie wykonywana na terenie dwóch leśnictw; leśnictwa Kaczory i Zwierzewo i związana jest z usunięciem drzewostanów pod budowę odcinka drogi ekspresowej S-7.
Określenie wartości zamówienia dokonano na podstawie szacunków brakarskich i wniosków gospodarczych leśniczych w oparciu o Katalogi Norm Czasu dla Prac Leśnych (Zarządzenie Nr 99 z dnia 21 listopada 2003 r. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych) i o stawki jednostkowe wykonania w latach poprzednich. Sposób wykonania poszczególnych części zamówienia oraz ich zakres został opisany w Katalogach Norm Czasu dla Prac Leśnych, wprowadzonych Zarządzeniem Nr 99 z dnia 21 listopada 2003 r. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, oraz poniżej:
Przedmiotem zamówienia jest pozyskanie i zrywka drewna we wskazane miejsca, melioracje agrotechniczne wraz z pracami towarzyszącymi. Wszelkie prace na powierzchniach przewidzianych do pozyskania drewna będą prowadzone w terminie do 15.03.2013r. i później od 15.08.2013r. do końca grudnia 2013r. W terminie od 15.03.2013r. do 15.08.2013r. nie będą prowadzone prace związane z pozyskaniem i zrywką drewna. W tym terminie (tj. od 15.03.2013r. do 15.08.2013r.) będą mogły być wykonywane jedynie prace związane z melioracjami agrotechnicznymi na działkach gdzie usunięto już drzewostan. MELIORACJE AGROTECHNICZNE będą polegały na:
- znoszeniu i układaniu w stosy pozostałości pozrębowych do rozdrobnienia,
- wynoszeniu i układaniu, w miejscu wskazanym przez Zamawiającego, pozostałości pozrębowych w postaci chrustu i gałęzi,
- wycinaniu podszytu i podrostów w cięciach rębnych , znoszeniu i układaniu w stosy niewymiarowe z pozostawieniem na powierzchni zrębowej,
- wynoszeniu wyciętych podszytów poza działkę roboczą do rozdrobienia lub zrębkowania.
PRZEZ POZYSKANIE ROZUMIE SIĘ:
- pozyskanie drewna przy użyciu pilarki i pomocniczych narzędzi ręcznych, w zakres którego wchodzi: przygotowanie stanowiska roboczego łącznie z usunięciem przeszkadzających krzewów i odrośli (zgodnie z Instrukcją BHP), ścięcie drzewa przy pomocy technik i narzędzi ręcznych opisanych w Instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej. Wyrób sortymentów drzewnych: okrzesywanie, przerzynka, wymiary (i odchyłki) wg PN-92-D- 95017, PN-92-D-02002, PN-92-D-95008, PN-91-D-95018, PN-91-D-95019, PN-D-9500:2002 oraz szczegółowych instrukcji Zamawiającego oraz Zarządzeń Dyrektora Generalnego i Regionalnego Lasów Państwowych. Niedopuszczalne opalenie sortymentów drzewnych.
- Alternatywnie pozyskanie, ścinka drewna, okrzesywanie, manipulacja maszynami wielooperacyjnymi typu harwester. Pozostały opis jak w pozycji - POZYSKANIE DREWNA. Wysokość pni zgodna z wymogami BHP. Opis zrywki jak w pozycji - ZRYWKA POZYSKANEGO DREWNA.
- ZRYWKA POZYSKANEGO DREWNA - pozyskanie drewna jest integralnie związane ze zrywką. Przez zrywkę rozumie się zerwanie pozyskanego drewna z miejsca jego wyrobienia do miejsca składowania, szlakami operacyjnymi wskazanymi przez Zamawiającego. Obejmuje ułożenie zerwanego drewna stosowego w stosy regularne lub nieregularne (o tym jakie będą stosy decyduje Zamawiający), na legarach, o wymiarach i w miejscu wskazanym przez Zamawiającego. Drewno dłużycowe zmygłowane na legarach wg wskazań Zamawiającego. Zakaz opierania drewna o drzewa stojące. Wymagany specjalistyczny sprzęt do zrywki drewna, co najmniej półpodwieszonej. Niedopuszczalne uszkadzanie drzew żywych na powierzchniach sąsiadujących z działkami zrębowymi. Zrywka odbywa się niezwłocznie po pozyskaniu drewna.
- ŚCINKA DRZEW TRUDNYCH: usunięcie drzew stanowiących zagrożenie dla ludzi, zwierząt, budowli, komunikacji, zlokalizowanych w sąsiedztwie budynków, budowli, linii energetycznych i szlaków komunikacyjnych. Usunięcie z pomocą specjalistycznych technik (łącznie ze zmianą organizacji ruchu, przebywania osób) i sprzętu drzew (z zastosowaniem bloczka kierunkowego i ściągacza linowego lub ciągnika wyposażonego we wciągarkę). UWAGA - Zgodnie z § 6 Instrukcji BHP przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej przy ww pracach stosuje się nadzór bezpośredni. Zgodnie z § 68 ww instrukcji zabrania się ścinki i obalania drzew znajdujących się w zasięgu linii i urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych, szlaków komunikacyjnych i budynków bez porozumienia z właścicielem lub dysponentem tych linii lub urządzeń. Prace te muszą być wykonywane pod bezpośrednim nadzorem osób upoważnionych przez właściciela lub dysponenta tych obiektów.
2. DODATKOWE WARUNKI DOTYCZĄCE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA.
WARUNKI WYKONYWANIA I FINANSOWANIA ZADANIA:
a) Realizacja przedmiotu zamówienia będzie następowała sukcesywnie. Terminy i kolejność wykonania poszczególnych prac określone zostaną w zleceniach prac do wykonania, sporządzanych przez właściwych terytorialnie leśniczych. Odbiór usług określonych w zleceniu nastąpi w terminie 3 dni od dnia zgłoszenia wykonania usługi. Za termin wykonania usługi przyjmuje się termin zgłoszenia jej do odbioru pod warunkiem odbioru usług w terminie jw. Protokół odbioru robót jest podstawą do wystawienia faktury za wykonaną przez Wykonawcę usługę. Zamawiający dopuszcza redukcję zadań do wykonania będących przedmiotem zamówienia, oraz odstąpienie od wykonania niektórych prac. W takim przypadku wynagrodzenie zostanie obliczone na podstawie stawek jednostkowych zawartych w Formularzu cenowym oferty Wykonawcy. W przypadku redukcji bądź odstąpienia od wykonania zadań, Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego za rzeczywiście wykonaną pracę. Zamawiający dopuszcza zwiększenie zakresu niektórych zadań do wykonania, wynagrodzenie w takim przypadku będzie obliczane w oparciu o stawki jednostkowe zaproponowane w Formularzu cenowym oferty Wykonawcy, z uwzględnieniem ilości rzeczywiście wykonanych. Sumaryczna wielkość wynagrodzenia całkowitego nie może przekroczyć wartości całkowitej umowy.
b) Zamawiający informuje iż przy wykonaniu prac z zakresu pozyskania drewna ręcznie (całkowity wyrób drewna przy użyciu pilarki CWDPN) oraz mechanicznie (pozyskanie harwesterem) stosowana będzie ta sama stawka jednostkowa za pozyskanie drewna wyrażona w złotych za 1 rh (roboczogodzina w pozyskaniu drewna na m3 przy użyciu pilarki i pomocniczych narzędzi ręcznych - kod czynności CWDPN) uwidoczniona w Formularzu cenowym.
c) Wykonawca zobowiązany jest do realizacji usług zgodnie z obowiązującymi w PGL LP szczegółowymi uregulowaniami:
- Zasady hodowli Lasu - wprowadzone zarządzeniem Nr 53 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r.
- Instrukcja Ochrony lasu - wprowadzone zarządzeniem Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 listopada 2011 r.
- Instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej - wprowadzona zarządzeniem Nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 20 kwietnia 2012 r.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U Nr 161, poz. 1141),
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz. U. Nr 58, poz.405),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 (Dz. U. Nr 109, poz. 719),
- Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu wprowadzona zarządzeniem Nr 54 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r.
- Zasady, kryteria i standardy zrównoważonej gospodarki leśnej FSC oraz PEFC
- PN-92-D-02002 Surowiec drzewny. Podział, terminologia i symbole; PN-92-D-95008 Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe liściaste. Wspólne wymagania i badania; PN-92-D-95017 Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe iglaste; Wspólne wymagania i badania; PN-91-D-95018 Surowiec drzewny. Drewno średniowymiarowe. Wspólne wymagania i badania; PN-91-D-95019 Surowiec drzewny. Drewno małowymiarowe; PN-D-95000:2002. Surowiec drzewny. Pomiar, określanie miąższości i cechownie.
- Inne zarządzenia Dyrektora Generalnego i Regionalnego Lasów Państwowych dotyczące warunków technicznych stosowanych w klasyfikacji surowca drzewnego w Polsce.
d) Wykonawca zobowiązany jest do stosowania odpowiedniego dla danego stanowiska pracy wyposażenia osobistego pracowników ZUL (odzież robocza, kamizelki odblaskowe koloru jaskrawego, środki ochrony osobistej) zgodnie z art. 237 §1 Kodeksu Pracy oraz Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U. 161 poz. 1141 z 2006 r.)
e) Wykonawca zobowiązany jest do posiadania środków pomocy doraźnej, środków ochrony p. poż. oraz poinstruowania swoich pracowników o podstawowych zasadach użycia i udzielania pomocy doraźnej. Fakt udzielenia pracownikom instruktażu w tym zakresie powinien być odnotowany w dokumentach Wykonawcy.
f) Wykonawca stosować będzie przy pozyskaniu drewna olej biodegradowalny do smarowania pił łańcuchowych w pilarkach oraz innych maszynach i urządzeniach w jakich olej taki jest dopuszczalny do stosowania.
Wykonawca zobowiązany jest do udostępnienia zamawiającemu pobrania próbek stosowanego oleju biodegradowalnego, celem przekazania ich do badań laboratoryjnych obejmujących:
- badania biodegradacji,
- sprawdzenie parametrów zawartych w karcie charakterystyki preparatu niebezpiecznego.
Koszty badań laboratoryjnych pokryją:
- Zamawiający - jeżeli olej posiada parametry zgodne z normami,
- Wykonawca - jeżeli badany olej posiada parametry niezgodne z normami.
g) Wykonawca zobowiązany jest do wyposażenia pracujących w lesie maszyn i ciągników w odpowiednie maty absorbujące paliwo, olej i wykorzystywania w momencie rozlania lub wycieków oraz zapoznać pracowników z metodami likwidacji zanieczyszczeń środowiska substancjami ropopochodnymi.
h) Wykonawca zobowiązany jest do stosowania odpowiednich mat absorbujących rozlane paliwo, olej podczas uzupełniania stanu - nalewania - w pilarkach, wymaga się posiadania i używania przez pilarzy kanistrów z bezpiecznymi, sprawnymi końcówkami, uniemożliwiającymi rozlanie oleju i mieszanki paliwowej podczas tankowania pilarki.
i) Wykonawca zobowiązany jest do kontroli jakości sprzętu pracującego w lesie w tym sprzętu dostępnego u podwykonawcy.
j) Każdorazowo przed rozpoczęciem prac oznakowanie pola roboczego tablicami informacyjno-ostrzegawczymi.
k) Wyznaczenie na każdej powierzchni roboczej stanowiska, na którym będzie uzupełniane paliwo lub wymieniane oleje w maszynach.
l) Realizacja przedmiotu zamówienia nie może powodować uszkodzeń drzew stojących. Jako uszkodzenia rozumie się zdarcie kory na fragmencie drzewa i odsłonięcie łyka, miazgi lub drewna. Spowodowanie uszkodzeń na powierzchni będącej w sąsiedztwie działki roboczej, w ilości powyżej:
a) 10 szt. na 1ha drzew w drzewostanie IV lub wyższej klasy wieku,
b) 15 szt. na 1ha drzew w drzewostanie III klasy wieku,
c) 30 szt. na 1ha drzew w drzewostanie II lub niższej klasy wieku,
daje zamawiającemu prawo do naliczenia kar umownych w wysokości 20 zł za każde uszkodzone drzewo powyżej liczb wymienionych w punktach lit. a, b, c.
m) Wykonawca jest zobowiązany do uprzątnięcia śmieci z powierzchni, na której wykonywana jest usługa;
n) Wykonawca zobowiązany jest bezwzględnie przestrzegać zasady, że na powierzchniach roboczych, na których prowadzi się ścinkę, obalanie i wyróbkę drewna pilarką, musi przebywać co najmniej dwóch pracowników, mających możliwość kontaktowania się. W żadnym przypadku nie może to być osoba przypadkowa lub członek rodziny, którzy nie uczestniczą w procesie pracy.
o) Wykonawcy wiadomym jest, że przy pracach leśnych stosuje się nadzór bezpośredni, polegający na stałym kontakcie osoby uprawnionej z pracownikiem powierzonym jej nadzorowi oraz nadzór doraźny, polegający na okresowym kontakcie osoby nadzorującej z pracownikami, - co najmniej 1 raz pod koniec zmiany roboczej i że ten nadzór sprawuje Wykonawca.
p) Ścinka drzew i wyróbka drewna mogą być wykonywane pod nadzorem doraźnym, z wyjątkiem przypadków, kiedy obowiązkowo powinien być sprawowany nadzór stały.
q) Nadzór stały jest obowiązkowy w przypadkach określonych w Instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej - wprowadzonej zarządzeniem Nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 20 kwietnia 2012 r.
r) Właściwy leśniczy lub podleśniczy nie pełni nadzoru stałego lub doraźnego w czasie pracy, egzekwuje jedynie realizację warunków umowy. Ma jednak prawo wstrzymać prace, które zagrażają bezpieczeństwu osób znajdujących się na powierzchni.
s) Zamawiający zastrzega sobie możliwość wstrzymania realizacji przedmiotu umowy w przypadku prowadzenia prac na powierzchni leśnej niezgodnie z obowiązującymi przepisami BHP lub w sposób niezgodny z przekazanymi Wykonawcy instrukcjami technologicznymi obowiązującymi w PGL LP, bądź w przypadku nie przestrzegania postanowień niniejszej umowy.
t) W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia warunków BHP osobami uprawnionymi do natychmiastowego wstrzymania wykonywania przedmiotu umowy są pracownicy Służby Leśnej zamawiającego lub pracownicy RDLP , po okazaniu przez nich legitymacji służbowej.
u) Podstawą do natychmiastowego wstrzymania wykonywania przedmiotu umowy jest wystąpienie zagrożenia dla życia lub zdrowia osób przebywających w obrębie powierzchni, na której realizowany jest przedmiot umowy, stworzenie przez wykonujących usługę zagrożenia pożarem lub inną katastrofą ekologiczną.
v) Trzykrotne wstrzymanie prac przez Zamawiającego z powodu rażącego naruszenia warunków BHP uprawnia Zamawiającego do odstąpienia od umowy z winy Wykonawcy.
w) W przypadku, jeżeli w jednym miejscu wykonywane będą prace przez co najmniej dwóch Wykonawców - pracodawców, strony umowy obowiązane są wyznaczyć koordynatora w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w trybie art. 208 Kodeksu pracy .
x) Niedopuszczalnym jest, aby Wykonawca w miejscu swojej pracy dopuszczał osoby trzecie do samowyrobu drewna.
y) Wykonawca i Zamawiający będą respektować prawa i obowiązki określone zasadami współdziałania w zakresie BHP i przepisów o ochronie przeciwpożarowej.
z) Wykonawca zobowiązuje się do wykonywania zleconych prac zgodnie z procesem
technologicznym określonym w zleceniu przez Zamawiającego.
aa) Wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom.
bb) Wykonawca w ofercie wskaże, które części zamówienia zamierza powierzyć podwykonawcom.
Numer biuletynu: 1
Pozycja w biuletynie: 19861
Data publikacji: 2013-02-07
Nazwa:
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Miłomłyn
Ulica: ul. Nadleśna 9
Numer domu: 9
Miejscowość: Miłomłyn
Kod pocztowy: 14-140
Województwo / kraj: warmińsko-mazurskie
Numer telefonu: 089 6473056, 6413027
Numer faxu: 089 6473221
Regon: 51054965900000
Typ ogłoszenia: ZP-400
Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak
Ogłoszenie dotyczy: 1
Rodzaj zamawiającego:
Inny: państwowa jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej
Inny rodzaj zamawiającego:
państwowa jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej
Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wykonanie usług z zakresu gospodarki leśnej, w leśnictwie Kaczory i Zwierzewo, związanych z budową odcinka drogi ekspresowej S-7
Rodzaj zamówienia: U
Przedmiot zamówienia:
1. Przedmiotem zamówienia jest:
Wykonanie usług z zakresu gospodarki leśnej w 2013 roku, tj. pozyskania i zrywki drewna, melioracji agrotechnicznych wraz z pracami towarzyszącymi. Przewiduje się do pozyskania i zrywki drewno w ilości szacunkowej 6650 m3. Usługa będzie wykonywana na terenie dwóch leśnictw; leśnictwa Kaczory i Zwierzewo i związana jest z usunięciem drzewostanów pod budowę odcinka drogi ekspresowej S-7.
Określenie wartości zamówienia dokonano na podstawie szacunków brakarskich i wniosków gospodarczych leśniczych w oparciu o Katalogi Norm Czasu dla Prac Leśnych (Zarządzenie Nr 99 z dnia 21 listopada 2003 r. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych) i o stawki jednostkowe wykonania w latach poprzednich. Sposób wykonania poszczególnych części zamówienia oraz ich zakres został opisany w Katalogach Norm Czasu dla Prac Leśnych, wprowadzonych Zarządzeniem Nr 99 z dnia 21 listopada 2003 r. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, oraz poniżej:
Przedmiotem zamówienia jest pozyskanie i zrywka drewna we wskazane miejsca, melioracje agrotechniczne wraz z pracami towarzyszącymi. Wszelkie prace na powierzchniach przewidzianych do pozyskania drewna będą prowadzone w terminie do 15.03.2013r. i później od 15.08.2013r. do końca grudnia 2013r. W terminie od 15.03.2013r. do 15.08.2013r. nie będą prowadzone prace związane z pozyskaniem i zrywką drewna. W tym terminie (tj. od 15.03.2013r. do 15.08.2013r.) będą mogły być wykonywane jedynie prace związane z melioracjami agrotechnicznymi na działkach gdzie usunięto już drzewostan. MELIORACJE AGROTECHNICZNE będą polegały na:
- znoszeniu i układaniu w stosy pozostałości pozrębowych do rozdrobnienia,
- wynoszeniu i układaniu, w miejscu wskazanym przez Zamawiającego, pozostałości pozrębowych w postaci chrustu i gałęzi,
- wycinaniu podszytu i podrostów w cięciach rębnych , znoszeniu i układaniu w stosy niewymiarowe z pozostawieniem na powierzchni zrębowej,
- wynoszeniu wyciętych podszytów poza działkę roboczą do rozdrobienia lub zrębkowania.
PRZEZ POZYSKANIE ROZUMIE SIĘ:
- pozyskanie drewna przy użyciu pilarki i pomocniczych narzędzi ręcznych, w zakres którego wchodzi: przygotowanie stanowiska roboczego łącznie z usunięciem przeszkadzających krzewów i odrośli (zgodnie z Instrukcją BHP), ścięcie drzewa przy pomocy technik i narzędzi ręcznych opisanych w Instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej. Wyrób sortymentów drzewnych: okrzesywanie, przerzynka, wymiary (i odchyłki) wg PN-92-D- 95017, PN-92-D-02002, PN-92-D-95008, PN-91-D-95018, PN-91-D-95019, PN-D-9500:2002 oraz szczegółowych instrukcji Zamawiającego oraz Zarządzeń Dyrektora Generalnego i Regionalnego Lasów Państwowych. Niedopuszczalne opalenie sortymentów drzewnych.
- Alternatywnie pozyskanie, ścinka drewna, okrzesywanie, manipulacja maszynami wielooperacyjnymi typu harwester. Pozostały opis jak w pozycji - POZYSKANIE DREWNA. Wysokość pni zgodna z wymogami BHP. Opis zrywki jak w pozycji - ZRYWKA POZYSKANEGO DREWNA.
- ZRYWKA POZYSKANEGO DREWNA - pozyskanie drewna jest integralnie związane ze zrywką. Przez zrywkę rozumie się zerwanie pozyskanego drewna z miejsca jego wyrobienia do miejsca składowania, szlakami operacyjnymi wskazanymi przez Zamawiającego. Obejmuje ułożenie zerwanego drewna stosowego w stosy regularne lub nieregularne (o tym jakie będą stosy decyduje Zamawiający), na legarach, o wymiarach i w miejscu wskazanym przez Zamawiającego. Drewno dłużycowe zmygłowane na legarach wg wskazań Zamawiającego. Zakaz opierania drewna o drzewa stojące. Wymagany specjalistyczny sprzęt do zrywki drewna, co najmniej półpodwieszonej. Niedopuszczalne uszkadzanie drzew żywych na powierzchniach sąsiadujących z działkami zrębowymi. Zrywka odbywa się niezwłocznie po pozyskaniu drewna.
- ŚCINKA DRZEW TRUDNYCH: usunięcie drzew stanowiących zagrożenie dla ludzi, zwierząt, budowli, komunikacji, zlokalizowanych w sąsiedztwie budynków, budowli, linii energetycznych i szlaków komunikacyjnych. Usunięcie z pomocą specjalistycznych technik (łącznie ze zmianą organizacji ruchu, przebywania osób) i sprzętu drzew (z zastosowaniem bloczka kierunkowego i ściągacza linowego lub ciągnika wyposażonego we wciągarkę). UWAGA - Zgodnie z § 6 Instrukcji BHP przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej przy ww pracach stosuje się nadzór bezpośredni. Zgodnie z § 68 ww instrukcji zabrania się ścinki i obalania drzew znajdujących się w zasięgu linii i urządzeń energetycznych, telekomunikacyjnych, szlaków komunikacyjnych i budynków bez porozumienia z właścicielem lub dysponentem tych linii lub urządzeń. Prace te muszą być wykonywane pod bezpośrednim nadzorem osób upoważnionych przez właściciela lub dysponenta tych obiektów.
2. DODATKOWE WARUNKI DOTYCZĄCE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA.
WARUNKI WYKONYWANIA I FINANSOWANIA ZADANIA:
a) Realizacja przedmiotu zamówienia będzie następowała sukcesywnie. Terminy i kolejność wykonania poszczególnych prac określone zostaną w zleceniach prac do wykonania, sporządzanych przez właściwych terytorialnie leśniczych. Odbiór usług określonych w zleceniu nastąpi w terminie 3 dni od dnia zgłoszenia wykonania usługi. Za termin wykonania usługi przyjmuje się termin zgłoszenia jej do odbioru pod warunkiem odbioru usług w terminie jw. Protokół odbioru robót jest podstawą do wystawienia faktury za wykonaną przez Wykonawcę usługę. Zamawiający dopuszcza redukcję zadań do wykonania będących przedmiotem zamówienia, oraz odstąpienie od wykonania niektórych prac. W takim przypadku wynagrodzenie zostanie obliczone na podstawie stawek jednostkowych zawartych w Formularzu cenowym oferty Wykonawcy. W przypadku redukcji bądź odstąpienia od wykonania zadań, Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego za rzeczywiście wykonaną pracę. Zamawiający dopuszcza zwiększenie zakresu niektórych zadań do wykonania, wynagrodzenie w takim przypadku będzie obliczane w oparciu o stawki jednostkowe zaproponowane w Formularzu cenowym oferty Wykonawcy, z uwzględnieniem ilości rzeczywiście wykonanych. Sumaryczna wielkość wynagrodzenia całkowitego nie może przekroczyć wartości całkowitej umowy.
b) Zamawiający informuje iż przy wykonaniu prac z zakresu pozyskania drewna ręcznie (całkowity wyrób drewna przy użyciu pilarki CWDPN) oraz mechanicznie (pozyskanie harwesterem) stosowana będzie ta sama stawka jednostkowa za pozyskanie drewna wyrażona w złotych za 1 rh (roboczogodzina w pozyskaniu drewna na m3 przy użyciu pilarki i pomocniczych narzędzi ręcznych - kod czynności CWDPN) uwidoczniona w Formularzu cenowym.
c) Wykonawca zobowiązany jest do realizacji usług zgodnie z obowiązującymi w PGL LP szczegółowymi uregulowaniami:
- Zasady hodowli Lasu - wprowadzone zarządzeniem Nr 53 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r.
- Instrukcja Ochrony lasu - wprowadzone zarządzeniem Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 listopada 2011 r.
- Instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej - wprowadzona zarządzeniem Nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 20 kwietnia 2012 r.
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U Nr 161, poz. 1141),
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów (Dz. U. Nr 58, poz.405),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 (Dz. U. Nr 109, poz. 719),
- Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu wprowadzona zarządzeniem Nr 54 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2011 r.
- Zasady, kryteria i standardy zrównoważonej gospodarki leśnej FSC oraz PEFC
- PN-92-D-02002 Surowiec drzewny. Podział, terminologia i symbole; PN-92-D-95008 Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe liściaste. Wspólne wymagania i badania; PN-92-D-95017 Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe iglaste; Wspólne wymagania i badania; PN-91-D-95018 Surowiec drzewny. Drewno średniowymiarowe. Wspólne wymagania i badania; PN-91-D-95019 Surowiec drzewny. Drewno małowymiarowe; PN-D-95000:2002. Surowiec drzewny. Pomiar, określanie miąższości i cechownie.
- Inne zarządzenia Dyrektora Generalnego i Regionalnego Lasów Państwowych dotyczące warunków technicznych stosowanych w klasyfikacji surowca drzewnego w Polsce.
d) Wykonawca zobowiązany jest do stosowania odpowiedniego dla danego stanowiska pracy wyposażenia osobistego pracowników ZUL (odzież robocza, kamizelki odblaskowe koloru jaskrawego, środki ochrony osobistej) zgodnie z art. 237 §1 Kodeksu Pracy oraz Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U. 161 poz. 1141 z 2006 r.)
e) Wykonawca zobowiązany jest do posiadania środków pomocy doraźnej, środków ochrony p. poż. oraz poinstruowania swoich pracowników o podstawowych zasadach użycia i udzielania pomocy doraźnej. Fakt udzielenia pracownikom instruktażu w tym zakresie powinien być odnotowany w dokumentach Wykonawcy.
f) Wykonawca stosować będzie przy pozyskaniu drewna olej biodegradowalny do smarowania pił łańcuchowych w pilarkach oraz innych maszynach i urządzeniach w jakich olej taki jest dopuszczalny do stosowania.
Wykonawca zobowiązany jest do udostępnienia zamawiającemu pobrania próbek stosowanego oleju biodegradowalnego, celem przekazania ich do badań laboratoryjnych obejmujących:
- badania biodegradacji,
- sprawdzenie parametrów zawartych w karcie charakterystyki preparatu niebezpiecznego.
Koszty badań laboratoryjnych pokryją:
- Zamawiający - jeżeli olej posiada parametry zgodne z normami,
- Wykonawca - jeżeli badany olej posiada parametry niezgodne z normami.
g) Wykonawca zobowiązany jest do wyposażenia pracujących w lesie maszyn i ciągników w odpowiednie maty absorbujące paliwo, olej i wykorzystywania w momencie rozlania lub wycieków oraz zapoznać pracowników z metodami likwidacji zanieczyszczeń środowiska substancjami ropopochodnymi.
h) Wykonawca zobowiązany jest do stosowania odpowiednich mat absorbujących rozlane paliwo, olej podczas uzupełniania stanu - nalewania - w pilarkach, wymaga się posiadania i używania przez pilarzy kanistrów z bezpiecznymi, sprawnymi końcówkami, uniemożliwiającymi rozlanie oleju i mieszanki paliwowej podczas tankowania pilarki.
i) Wykonawca zobowiązany jest do kontroli jakości sprzętu pracującego w lesie w tym sprzętu dostępnego u podwykonawcy.
j) Każdorazowo przed rozpoczęciem prac oznakowanie pola roboczego tablicami informacyjno-ostrzegawczymi.
k) Wyznaczenie na każdej powierzchni roboczej stanowiska, na którym będzie uzupełniane paliwo lub wymieniane oleje w maszynach.
l) Realizacja przedmiotu zamówienia nie może powodować uszkodzeń drzew stojących. Jako uszkodzenia rozumie się zdarcie kory na fragmencie drzewa i odsłonięcie łyka, miazgi lub drewna. Spowodowanie uszkodzeń na powierzchni będącej w sąsiedztwie działki roboczej, w ilości powyżej:
a) 10 szt. na 1ha drzew w drzewostanie IV lub wyższej klasy wieku,
b) 15 szt. na 1ha drzew w drzewostanie III klasy wieku,
c) 30 szt. na 1ha drzew w drzewostanie II lub niższej klasy wieku,
daje zamawiającemu prawo do naliczenia kar umownych w wysokości 20 zł za każde uszkodzone drzewo powyżej liczb wymienionych w punktach lit. a, b, c.
m) Wykonawca jest zobowiązany do uprzątnięcia śmieci z powierzchni, na której wykonywana jest usługa;
n) Wykonawca zobowiązany jest bezwzględnie przestrzegać zasady, że na powierzchniach roboczych, na których prowadzi się ścinkę, obalanie i wyróbkę drewna pilarką, musi przebywać co najmniej dwóch pracowników, mających możliwość kontaktowania się. W żadnym przypadku nie może to być osoba przypadkowa lub członek rodziny, którzy nie uczestniczą w procesie pracy.
o) Wykonawcy wiadomym jest, że przy pracach leśnych stosuje się nadzór bezpośredni, polegający na stałym kontakcie osoby uprawnionej z pracownikiem powierzonym jej nadzorowi oraz nadzór doraźny, polegający na okresowym kontakcie osoby nadzorującej z pracownikami, - co najmniej 1 raz pod koniec zmiany roboczej i że ten nadzór sprawuje Wykonawca.
p) Ścinka drzew i wyróbka drewna mogą być wykonywane pod nadzorem doraźnym, z wyjątkiem przypadków, kiedy obowiązkowo powinien być sprawowany nadzór stały.
q) Nadzór stały jest obowiązkowy w przypadkach określonych w Instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej - wprowadzonej zarządzeniem Nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 20 kwietnia 2012 r.
r) Właściwy leśniczy lub podleśniczy nie pełni nadzoru stałego lub doraźnego w czasie pracy, egzekwuje jedynie realizację warunków umowy. Ma jednak prawo wstrzymać prace, które zagrażają bezpieczeństwu osób znajdujących się na powierzchni.
s) Zamawiający zastrzega sobie możliwość wstrzymania realizacji przedmiotu umowy w przypadku prowadzenia prac na powierzchni leśnej niezgodnie z obowiązującymi przepisami BHP lub w sposób niezgodny z przekazanymi Wykonawcy instrukcjami technologicznymi obowiązującymi w PGL LP, bądź w przypadku nie przestrzegania postanowień niniejszej umowy.
t) W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia warunków BHP osobami uprawnionymi do natychmiastowego wstrzymania wykonywania przedmiotu umowy są pracownicy Służby Leśnej zamawiającego lub pracownicy RDLP , po okazaniu przez nich legitymacji służbowej.
u) Podstawą do natychmiastowego wstrzymania wykonywania przedmiotu umowy jest wystąpienie zagrożenia dla życia lub zdrowia osób przebywających w obrębie powierzchni, na której realizowany jest przedmiot umowy, stworzenie przez wykonujących usługę zagrożenia pożarem lub inną katastrofą ekologiczną.
v) Trzykrotne wstrzymanie prac przez Zamawiającego z powodu rażącego naruszenia warunków BHP uprawnia Zamawiającego do odstąpienia od umowy z winy Wykonawcy.
w) W przypadku, jeżeli w jednym miejscu wykonywane będą prace przez co najmniej dwóch Wykonawców - pracodawców, strony umowy obowiązane są wyznaczyć koordynatora w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w trybie art. 208 Kodeksu pracy .
x) Niedopuszczalnym jest, aby Wykonawca w miejscu swojej pracy dopuszczał osoby trzecie do samowyrobu drewna.
y) Wykonawca i Zamawiający będą respektować prawa i obowiązki określone zasadami współdziałania w zakresie BHP i przepisów o ochronie przeciwpożarowej.
z) Wykonawca zobowiązuje się do wykonywania zleconych prac zgodnie z procesem
technologicznym określonym w zleceniu przez Zamawiającego.
aa) Wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom.
bb) Wykonawca w ofercie wskaże, które części zamówienia zamierza powierzyć podwykonawcom.
Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie
Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie
Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Tak
Określenie zamówień uzupełniających:
Zamawiający informuje, iż przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających w trybie z wolnej ręki, których wartość nie przekroczy 50% wartości zamówienia podstawowego, na zasadach określonych w art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych
Czas: D
Data zakończenia: 31/12/2013
Informacja na temat wadium:
1. Zamawiający będzie wymagał na etapie składania ofert (nie wniosków) wniesienia wadium w wysokości:
- 3 000,00 zł
Zaliczka: Nie
Uprawnienia:
Powyższy warunek wykonawca spełni składając oświadczenie z art. 22 ust. 1 pkt. 1 ustawy - załącznik nr 1b. Powyższy załącznik należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem. Ocena spełnienia warunku dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach i oświadczeniach
Wiedza i doświadczenie:
Warunek ten zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca przedłoży wykaz wykonanych usług z zakresu gospodarki leśnej w okresie 3 lat przed upływem terminu składania wniosków, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, przy czym ich wartość nie może być mniejsza niż 250 000,00 zł netto. Do wykazu należy dołączyć dokumenty potwierdzające, że usługi te zostały wykonane należycie (listy referencyjne, protokoły odbioru, faktury). Warunek zostanie spełniony jeżeli wykonawca złoży załącznik nr 2. Powyższy załącznik należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem. Ocena spełnienia warunku dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach i oświadczeniach.
Potencjał techniczny:
Zamawiający wymaga potencjału technicznego w ilości co najmniej:
- 2 ciągniki zrywkowe z osprzętem do prac leśnych ( z zastrzeżeniem, iż obowiązującą metodą zrywki będzie zrywka półpodwieszona lub podwieszona),
- przyczepa samozaładowcza z dźwigiem hydraulicznym - 1 sztuka,
- ciągnik zrywkowy typu skider - 1 sztuka.
Warunek zostanie spełniony jeżeli Wykonawca złoży załącznik nr 1b. Powyższy załącznik należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem. Ocena spełnienia warunku dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach i oświadczeniach.
Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak
Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak
Oświadczenie wykluczenia nr 3: Tak
Oświadczenie wykluczenia nr 4: Tak
Oświadczenie wykluczenia nr 5: Tak
Oświadczenie wykluczenia nr 6: Tak
Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak
Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak
Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak
Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak
III.7 osoby niepełnosprawne: Nie
Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
Zamawiający wymaga następującego zaplecza kadrowego:
- 4 pilarzy,
- 2 zrywkarzy,
- 1 robotnika leśnego
a w przypadku pozyskania drewna przy użyciu harwesterów, odpowiednia liczba operatorów tych maszyn, dostosowana do ilości harwesterów.
Warunek zostanie spełniony jeżeli Wykonawca złoży załącznik nr 1b. Powyższy załącznik należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem. Ocena spełnienia warunku dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach i oświadczeniach.
Sytuacja ekonomiczna:
Powyższy warunek wykonawca spełni składając oświadczenie z art. 22 ust. 1 pkt. 1 ustawy - załącznik nr 1b. Powyższy załącznik należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem. Ocena spełnienia warunku dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach i oświadczeniach.
Kod trybu postepowania: PO
Liczba wykonawców: 20
Warunki wyboru wykonawców:
Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełnią warunki udziału w postępowaniu będzie większa niż 20, Zamawiający zaprosi do składania ofert Wykonawców, których sumaryczna wartość wykonanych w ostatnich 3 latach usług, będzie największa. Wartość usług, których należytość wykonania nie będzie potwierdzona przez zleceniodawcę, nie będzie brana pod uwagę.
Czy zmiana umowy: Tak
Zmiana umowy:
1. Zamawiający przewiduje możliwości dokonania zmiany postanowień umowy zgodnie z art. 144 ustawy w zależności od stopnia zaawansowania prac, warunków atmosferycznych, terenowych, załamania rynku drzewnego, pożarów leśnych czy gradacji szkodników owadzich wpływających na rozmiar wykonywanych prac przez: - odstąpienie od wykonania niektórych prac, zmniejszenie wykonania zadań będących przedmiotem zamówienia a tym samym wartości zamówienia, wynagrodzenie będzie obliczane w oparciu o stawki jednostkowe zaproponowane w Formularzu cenowym oferty, z uwzględnieniem ilości rzeczywiście wykonanych. Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego za rzeczywiście wykonaną część umowy, - zwiększenie zakresu niektórych zadań do wykonania, wynagrodzenie będzie obliczane w oparciu o stawki jednostkowe zaproponowane w Formularzu cenowym oferty, z uwzględnieniem ilości rzeczywiście wykonanych. Sumaryczna wielkość wynagrodzenia całkowitego nie może przekroczyć wartości całkowitej umowy, - zmiany technologii (sposób wykonania) zadań, - odstąpienie od wykonania melioracji agrotechnicznych (w całości lub w części) w przypadku sprzedania odpadów pozrębowych w postaci chrustu i gałęzi z przeznaczeniem do zrębkowania - cena netto określona w umowie pozostaje niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy. Jeżeli w okresie obowiązywania umowy nastąpi zmiana stawki podatku od towarów i usług (VAT), od chwili zmiany podatku w nowej stawce będzie doliczany do dotychczasowych cen netto, bez konieczności zmiany umowy. Strony przyjmują zasadę, że należny podatek VAT naliczony zostanie do cen netto w fakturze zgodnie z obowiązującym prawem w dniu wystawienia faktur. Z tytułu zmniejszenia rozmiaru wykonywanych zadań bądź odstąpienia od wykonania niektórych w całości lub części, Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Umowa zostanie zawarta na podstawie złożonej oferty wykonawcy.
2. Zamawiający przewiduje możliwość zmiany postanowień umowy zgodnie z art. 144 ustawy, polegającą na zmianie terminu realizacji przedmiotu umowy w poniższych przypadkach:
a) Zmiany spowodowane warunkami atmosferycznymi i biologicznymi, w szczególności:
- klęski żywiołowe,
- warunki atmosferyczne uniemożliwiające prowadzenie prac,
- huragany, trąby powietrzne, wichury, burze z wyładowaniami atmosferycznymi, pożary, upadek meteorytu, katastrofy statków powietrznych, powodzie, gradacje owadów oraz brak zbytu drewna itp.
b) Zmiany będące następstwem okoliczności leżących po stronie Zamawiającego, w szczególności wstrzymanie robót przez Zamawiającego,
c) Inne przyczyny zewnętrzne niezależne od Zamawiającego oraz wykonawcy skutkujące niemożliwością prowadzenia prac, w tym ogłoszenie stanu wyjątkowego, wojennego lub też powszechnej mobilizacji Polskich Sił Zbrojnych, protesty organizacji ekologicznych, decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz innych organów zwierzchnich.
W przypadku wystąpienia którejkolwiek z okoliczności wymienionych w pkt. a) - c) termin wykonania umowy może ulec odpowiedniemu przedłużeniu, o czas niezbędny do zakończenia wykonania jej przedmiotu w sposób należyty. W takim przypadku strony zobowiązują się do wspólnego określenia nowego terminu realizacji przedmiotu umowy.
3. Zamawiający przewiduje możliwość zmiany przedmiotu umowy zgodnie z art. 144 ustawy w stosunku do treści oferty na podstawie, której dokonano wyboru wykonawcy, polegającej na zmianie zakresu wykonania części zamówienia przez podwykonawcę.
4. Zamawiający dopuszcza redukcję zakresu wykonania prac objętych zamówieniem, oraz odstąpieniem od wykonania niektórych prac. Redukcja prac do wykonania nie przekraczająca w okresie obowiązywania umowy 40% wartości umowy, nie oznacza zmiany umowy.
Kod kryterium cenowe: B
Znaczenie kryterium 1: 95
Nazwa kryterium 2: Termin płatności
Znaczenie kryterium 2: 5
Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie
Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Nadleśnictwo Miłomłyn, ul. Nadleśna 9, 14-140 Miłomłyn (zostanie wręczona wraz z zaproszeniem do składania ofert)
Data składania wniosków, ofert: 18/02/2013
Godzina składania wniosków, ofert: 10:00
Miejsce składania:
sekretariat Nadleśnictwa Miłomłyn - pokój nr 1. OTWARCIE WNIOSKÓW 18.02.2013 r. o godz. 10:30
On: O
Termin związania ofertą, liczba dni: 30
Informacje dodatkowe:
1. Wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym, pod rygorem nieważności, muszą być sporządzone na piśmie w języku polskim. Wykonawca zamieści dokumenty w nieprzejrzystej i szczelnie zamkniętej kopercie w sposób uniemożliwiający jej otwarcie bez naruszenia ewentualnych zabezpieczeń, która będzie posiadać oznaczenia: Nadleśnictwo Miłomłyn, ul. Nadleśna 9, 14-140 Miłomłyn. Wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym - Wykonanie usług z zakresu gospodarki leśnej, w leśnictwie Kaczory i Zwierzewo, związanych z budową odcinka drogi ekspresowej S-7. Nie otwierać przed dniem 18.02.2013 r. przed godz. 10.30. Poza oznaczeniem podanym powyżej, koperta będzie posiadać nazwę i adres Wykonawcy
2. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie (np. konsorcjum):
a) ponoszą solidarną odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania,
b) Wykonawcy występujący wspólnie muszą ustanowić pełnomocnika (lidera) do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu o udzielenie przedmiotowego zamówienia publicznego oraz do zawarcia umowy w sprawie przedmiotowego zamówienia,
c) pełnomocnictwo musi mieć formę pisemną: fakt ustanowienia pełnomocnika musi wynikać z załączonych do wniosku dokumentów, wszelka korespondencja prowadzona będzie z pełnomocnikiem.
3. Każdy z Wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie musi oddzielnie udokumentować, że nie podlega wykluczeniu z postępowania o zamówienie publiczne, warunki udziału w postępowaniu Wykonawcy mogą spełniać wspólnie.
4. Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić Zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia (załącznik nr 3).
5. Jeżeli z uzasadnionej przyczyny Wykonawca nie może przedstawić dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej wymaganych przez Zamawiającego, może przedstawić inny dokument, który w wystarczający sposób potwierdza spełnienie opisanego przez Zamawiającego warunku.
6. Zamawiający wezwie Wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez Zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w Sekcji III.3 w Sekcji III.4 niniejszego Ogłoszenia lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez Zamawiającego oświadczenia i dokumenty zawierające błędy lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie, chyba, że mimo ich złożenia wniosek Wykonawcy podlega wykluczeniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania. Złożone na wezwanie Zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnienie przez Wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, nie później niż w dniu, w którym upłyną termin składania wniosków. Zamawiający wezwie także, w wyznaczonym przez siebie terminie, do złożenia wyjaśnień dotyczących oświadczeń i dokumentów, o których mowa w Sekcji III.3 i Sekcji III.4 niniejszego Ogłoszenia.
7. Podane przez Zamawiającego wymagania dotyczące dysponowania osobami i sprzętem niezbędnym do realizacji zamówienia są niezbędnym minimum w ocenie Zamawiającego, a Wykonawca sam winien określić czy takie siły i środki wystarczą do pełnego zrealizowania zadania.
8. SIWZ nie jest udostępniony na stronie internetowej, Wykonawcy otrzymują SIWZ wraz z zaproszeniem do składania oferty.
9. Przed zawarciem umowy Wykonawca, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą przedstawi Zamawiającemu polisę ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej (OC) w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, na cały okres obowiązywania umowy na kwotę minimum złożonej oferty brutto.
10. W przypadku podmiotów występujących wspólnie ubezpieczenie OC obowiązany jest przedstawić każdy podmiot.
11. Zamawiający, zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, wymaga wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 3 % oferowanej wartości brutto oferty. Zabezpieczenie może być wniesione w dowolnej formie określonej w ustawie, przy czym zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu musi znaleźć się na rachunku bankowym zamawiającego najpóźniej w dniu podpisania umowy. Zabezpieczenie zostanie zwrócone w terminie 30 dni po wykonaniu zamówienia i po uznaniu przez Zamawiającego za należycie wykonane (art. 151 ustawy).
12. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu.
13. Zamawiający przy realizacji zamówienia nie przewiduje zatrudnienia osób, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy.
14. Skrócenie terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu i termin składania ofert zostały dokonane na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych na skutek zakwalifikowania przedmiotowych usług do kategorii 27 (usługi o charakterze niepriorytetowym).
15. Nie przewiduje się podpisania umowy ramowej.
16. Wykonawcy przysługują środki ochrony prawnej wymienione w dziale VI ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. z 2010 r., Nr 113 poz. 759) jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.
17. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.
18. Odwołanie powinno spełniać wymogi ustawowe, wskazywać czynność lub zaniechanie czynności zamawiającego, której zarzuca się niezgodność z przepisami ustawy, zawierać zwięzłe przedstawienie zarzutów, określać żądanie oraz wskazywać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania.
19. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
20. Odwołanie wnosi się w terminach określonych w art. 182 ustawy Prawo zamówień publicznych, tj.:
a) w terminie 5 dni od daty przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia - jeżeli zostały przesłane w sposób określony w art. 27 ust.2 ustawy, albo w terminie 10 dni - jeżeli zostały przesłane w inny sposób,
b) jeśli odwołanie dotyczy treści ogłoszenia o zamówieniu, a jeżeli jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, także wobec postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia - w terminie 5 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w BZP lub zamieszczenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej
c) jeśli odwołanie dotyczy czynności innych niż określone w p. a) i b) - w terminie 5 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia
oraz w innych przypadkach i terminach wskazanych w ustawie.
21. Na orzeczenie Izby w przedmiocie odwołania stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu okręgowego właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania zamawiającego, na zasadach określonych w ustawie.
22. W pozostałym zakresie zastosowanie mają przepisy Działu VI ustawy Prawo zamówień publicznych.
Czy unieważnienie postępowania: Nie
Oświadczenie nr 3: Tak
inne_dokumenty:
1. WNIOSEK o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
2. ZAŁĄCZNIK NR 1a - Oświadczenie Wykonawcy o braku podstaw do wykluczenia z postępowania o zamówienie publiczne. Powyższy załącznik należy złożyć w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem.
Kody CPV:
772000002 (Usługi leśnictwa)
Podobne przetargi
99847 / 2010-04-27 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Skomentno w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
284813 / 2008-10-25 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej w leśnictwie Grabnik w Nadleśnictwie Ełk w 2008 roku
298671 / 2010-10-22 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Prostki w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
72566 / 2011-04-11 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Lelkowo - Lelkowo (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Etap I: usługi leśne obejmujące wykonanie zrębu, ścinki, wyrobu i zrywki drewna w lesie gminnym w Głębocku
225381 / 2011-08-23 - Inny: państwowa jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej
Nadleśnictwo Pisz - Pisz (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zadania dodatkowe z zakresu ochrony lasu w 2011 roku w Nadleśnictwie Pisz.
292086 / 2011-09-16 - Inny: Państwowe Gospodarstwo Leśne LP
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Zaporowo - Płoskinia (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
ZBIÓR NASION
175015 / 2010-07-02 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Grabnik w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
135670 / 2013-04-08 - Inny: Państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Nowe Ramuki - Olsztyn (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Prace gospodarcze na szkółce leśnej Pluski na terenie Nadleśnictwa Nowe Ramuki
w 2013 roku.
374912 / 2014-11-14 - Inny: inna państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej
Nadleśnictwo Górowo Iławeckie - Górowo Iławeckie (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Usługi leśne w Nadleśnictwie Górowo Iławeckie w leśnictwach Dęby, Gaworowo, Jagodowo, Stejno, Zięby - zamówienie uzupełniające
307342 / 2010-09-27 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Grabnik w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
164893 / 2010-06-24 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej w leśnictwie Zaborowo w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
90982 / 2016-04-15 - Inny: 21 Wojskowy Oddzial Gospodarczy
21 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Elblągu - Elbląg (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Realizacja urzÄ…dzania lasu w 2016 r.
158417 / 2009-09-17 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Nowa Wieś w Nadleśnictwie Ełk w 2009 roku
307062 / 2010-09-27 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Miluki w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
378074 / 2014-11-18 - Inny: Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadl. Stare Jabłonki
Nadleśnictwo Stare Jabłonki - Stare Jabłonki (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Dodatkowe pozyskanie i zrywka drewna w Nadleśnictwie Stare Jabłonki w roku 2014.
282182 / 2010-09-08 - Inny: Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych
Nadleśnictwo Wichrowo - Dobre Miasto (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Usługi z zakresu gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Wichrowo w 2010 roku
30723 / 2010-02-15 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Kalinowo w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
99829 / 2010-04-27 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Lipiny w Nadleśnictwie Ełk w 2010 roku
351306 / 2010-10-29 - Inny: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Zaporowo - Płoskinia (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Pozyskanie i zrwyka drewna w leśnictwie Borek - zamówienie uzupełniające
158865 / 2009-09-17 - Inny: PGL LP Nadleśnictwo Ełk
Nadleśnictwo Ełk w Mrozach - Ełk 3 (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające z wolnej ręki na usługi z zakresu gospodarki leśnej
w leśnictwie Prostki w Nadleśnictwie Ełk w 2009 roku
165424 / 2015-07-03 - Inny: Państwowa jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej PGL LP
Nadleśnictwo Mrągowo - Mrągowo (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Uzupełniające zabezpieczanie upraw przed zwierzyną
w 3 obrębach Nadleśnictwa Mrągowo
439664 / 2013-10-29 - Inny: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Nadleśnictwo Jagiełek - Olsztynek (warmińsko-mazurskie)
CPV: 772000002 (Usługi leśnictwa)
Zamówienie uzupełniające na usługi leśne w Nadleśnictwie Jagiełek w 2013 r. - pakiet II