Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

49508 / 2009-03-04 - Administracja samorządowa / Urząd Miejski (Dzierzgoń)

Zaprojektowanie, wykonanie i montaż systemów solarnych dla 294 budynków jednorodzinnych na terenie miasta i gminy Dzierzgoń, w ramach programu Słoneczne dachy dla Gminy Dzierzgoń

Opis zamówienia

3.3.1 Zaprojektowanie, wykonanie i montaż kompletnych systemów solarnych dla wskazanych 294 budynków jednorodzinnych na terenie miasta i gminy Dzierzgoń, zawierających w sobie n/w grupy elementów i zespołów technicznych:
1)kolektory słoneczne, wraz z osprzętem do ich montażu,
2)kompletne zespoły pompowo-sterownicze (ZPS),
3)podgrzewacze wody, zespoły przyłączeniowe podgrzewaczy, płyn solarny, izolacje.
3.3.2 Stosownie do istniejących indywidualnych uwarunkowań lokalnych, dla każdego ze wskazanych do montażu systemów solarnych budynków mieszkalnych, w składzie każdego z przedmiotowych systemów, winny znaleźć się co najmniej następujące elementy:
1)Kolektor słoneczny - z wysokoselektywnym pokryciem absorbera. Kolektor winien być przystosowany do montażu w odpowiednich uchwytach dachowych lub na konstrukcji wolnostojącej, ewentualnie również do zabudowy - jako pokrycie połaci dachowej.
2)Profil maskujący kolektor - służący do zakrycia przerw pomiędzy kolektorami wchodzącymi w skład baterii, wpływający jednocześnie na poprawę estetyki oraz stanowiący osłonę dla izolacji śrubunków itp.
3)Zestaw przyłączeniowy kolektorów słonecznych (ZPKS) - zestaw pozwalający na kompletny montaż i połączenie dwóch lub więcej kolektorów, z rurami instalacyjnymi o średnicy 18 mm. W skład zestawu dla dwóch kolektorów winny wchodzić co najmniej: śrubunek - szt. 2, obudowa czujnika z odpowietrznikiem - szt. 1, korek - szt. 2, przyłącze elastyczne - szt. 2, złączka 18 mm - szt.2, komplet uszczelek.
4)Zespół pompowo-sterowniczy (ZPS) - przeznaczony do instalacji z kolektorami słonecznymi i służący do wymuszenia oraz regulacji przepływu nośnika ciepła w obiegu hydraulicznym kolektorów i podgrzewacza c.w.u. W skład zespołu wchodzą co najmniej: pompa obiegowa, separator powietrza, przepływomierz, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny, zawory odcinające, manometr, dwa termometry oraz sterownik elektroniczny z trzema czujnikami pomiaru temperatury.
5)Zespół naczynia przeponowego (ZNP) - przeznaczony do kompensacji zmian objętości nośnika ciepła w instalacji pod wpływem temperatury. Dodatkowo w stanach awaryjnych, winien przejmować nośnik ciepła z kolektorów i przez to zabezpieczać przed niepożądanym otwarciem zaworu bezpieczeństwa. W skład zespołu wchodzą co najmniej: naczynie przeponowe, wąż przyłączeniowy, uchwyt naścienny. Zespół winien być przeznaczony także do instalacji z dwoma, trzema lub czterema kolektorami słonecznymi.
6)Pompa ręczna - służąca do napełnienia instalacji i wytworzenia wymaganego nadciśnienia. Winna być dostarczona w komplecie z uchwytem, pozwalającym na zawieszenie zbiornika pompy pod zaworem bezpieczeństwa.
7)Izolacja termiczna rur (np. otulina typu Armaflex lub równoważna) - przeznaczona do izolacji rurociągu przebiegającego na zewnątrz (alternatywnie także wewnątrz) budynku, łączącego kolektory słoneczne z zespołem pompowo-sterowniczym oraz rur łączących podgrzewacze. Winna być wykonana z elastycznego materiału o wysokim współczynniku oporu przeciw dyfuzji pary wodnej oraz niskiej przewodności cieplnej. Oparta na bazie kauczuku syntetycznego, winna być odporna na temperaturę max czynnika 1050C przy pracy ciągłej. Otuliny winny być dostarczane w odcinkach standardowych (np. o długości 2 m), o odpowiednich grubościach oraz w ilościach gwarantujących należytą izolację wszystkich rurociągów, występujących w danym systemie solarnym.
8)Płyn solarny (pojemnik 20 kg) - stanowiący wodny roztwór czystego nietoksycznego glikolu propylenowego, posiadający w składzie zestaw inhibitorów gwarantujących doskonałe właściwości przeciwkorozyjne, umożliwiające eksploatację instalacji w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Temperatura krystalizacji winna wynosić co najmniej minus 250C.
9)Zestaw przyłączeniowy podgrzewacza (ZPP-A) - przeznaczony do połączenia zespołu pompowo-sterowniczego z podgrzewaczem. Winien składać się co najmniej z następujących elementów: kompletu przyłączy elastycznych do zbiornika, zespołu zaworu spustowego do napełniania instalacji, obudowy czujnika temperatury.
10)Podgrzewacz c.w.u. - winien być podgrzewaczem emaliowanym, z dwoma wymiennikami przystosowanym do współpracy z kotłem i kolektorami słonecznymi. Winien posiadać dodatkowy króciec, pozwalający na montaż grzałki elektrycznej. Dla dwóch, trzech i czterech kolektorów pojemność takiego podgrzewacza winna wynosić odpowiednio: 250, 300 i 400 litrów. Do współpracy z kolektorami, należy dobrać podgrzewacze dwu-wężownicowe odpowiednio: 250, 300, 400 litrów. Konstrukcja podgrzewacza winna umożliwiać ogrzewanie wody użytkowej przez kilka źródeł ciepła jak np. kocioł c.o., kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym, grzałkę elektryczną.
11)Uchwyty uniwersalne - zestaw uchwytów, umożliwiających montaż kolektorów słonecznych na dachu, służących do zamocowania pojedynczych (lub odpowiednio baterii) kolektorów do połaci dachowej, o odpowiednim nachyleniu i przykrytej różnymi typami pokrycia dachowego (dachówką, blachą, gontem bitumicznym itp.). Wykonane co najmniej z ocynkowanych profili stalowych lub materiałów lepszych pod względem jakości, wytrzymałości i estetyki.
12)Instalacja miedziana - rury instalacyjne o odpowiednich średnicach (uzależnionych od ilości zainstalowanych solarów), w ilościach gwarantujących należytą konstrukcję wszystkich rurociągów, występujących w danym systemie solarnym.
13)Instalacja elektryczna - przewody elektryczne o odpowiednich przekrojach, wraz z niezbędnym osprzętem, w ilościach gwarantujących należytą konstrukcję kompletnej sieci zasilająco-sterowniczej, występującej w danym systemie solarnym.
3.3.3 Zestawienie ilościowe (tabela):
Śr. liczba mieszkańców Ilość domów Przewid ilość kolektorów Ilość kolektorów ogół.
(osoby/jeden dom) (szt.) (szt/dom) (szt.)
1 - 2 18 1 18
3 - 4 123 2 246
5 - 7 141 3 423
powyżej 7 12 4 48
Razem: 294 - 735
3.3.4 Wymagany typ systemów solarnych:
Systemy aktywne, z wymuszonym obiegiem grawitacyjnym, zapewniającym całoroczne dostawy c.w.u., w których do instalacji dostarczana będzie m.in. dodatkowa energia z zewnątrz, do napędu pompy przetłaczającej czynnik roboczy przez kolektor słoneczny, a funkcjonowanie kolektora słonecznego będzie związane z podgrzewaniem przepływającego przez absorber czynnika roboczego, który przenosi i oddaje ciepło w części odbiorczej instalacji grzewczej.
3.3.5 Wymogi techniczne inwestycji:
Warunki techniczne, jakie musi spełniać realizowana inwestycja, są określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), które ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy Prawo budowlane. W wypadku planowanej inwestycji należy wziąć pod uwagę fakt iż będzie ona realizowana na obiektach istniejących, które posiadają już infrastrukturę elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Niewykluczone, że w wielu wypadkach, Wykonawca będzie mieć do czynienia z przestarzałymi rozwiązaniami i konieczna będzie przynajmniej częściowa ich modernizacja tak by spełniały aktualne wymagania. W szczególności należy uwzględnić kwestie opisane poniżej:
1)Pomieszczenia techniczne i gospodarskie:
Pomieszczenia techniczne, w których są zainstalowane urządzenia emitujące hałasy lub drgania, nie mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.
Pomieszczenia techniczne i gospodarcze, powinny być wyposażone w instalacje i urządzenia elektryczne, dostosowane do ich przeznaczenia, zgodnie z wymaganiami Polskich Norm dotyczących tych instalacji i urządzeń.
2)Instalacje zimnej i ciepłej wody:
Instalację wodociągową stanowią układy połączonych przewodów, armatury i urządzeń, służące do zaopatrywania budynków w zimną i ciepłą wodę o określonych parametrach jakościowych.
Instalacja wodociągowa powinna być zaprojektowana i wykonana w sposób zapewniający zaopatrzenie w wodę budynku, zgodnie z jego przeznaczeniem, oraz spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej projektowania instalacji wodociągowych.
Instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody.
Instalacja ciepłej wody powinna być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby ilość energii cieplnej potrzebna do przygotowania tej wody była utrzymywana na racjonalnie niskim poziomie. Urządzenia do przygotowania ciepłej wody instalowane w budynkach powinny odpowiadać wymaganiom określonym w przepisie odrębnym dotyczącym efektywności energetycznej.
W budynkach, w których do przygotowania ciepłej wody korzysta się z instalacji ogrzewczej, należy w okresie przerw w jej działaniu zapewnić inny sposób podgrzewania wody.
Instalacja ciepłej wody powinna mieć zabezpieczenie przed przekroczeniem, dopuszczalnych dla danych instalacji, ciśnienia i temperatury, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej zabezpieczeń instalacji ciepłej wody.
3)Oszczędność energii w systemach grzewczych.
Budynki i ich instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość energii cieplnej, potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.
4)Instalacje elektryczne.
Instalacja i urządzenia elektryczne powinny być wykonane przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń.
3.3.6 Kryteria doboru ilości kolektorów i pojemności zasobnika c.w.u. oraz parametrów urządzeń do ogrzewania wody użytkowej:
1)Temperatura c.w.u. - 45 st.C
2)Temperatura wody zimnej - 12 st.C
3)Ciepło właściwe wody - 4,19 kJ/(kg x K)
4)Zużycie c.w.u. na osobę - od 40 dm3 do 100 dm3/dobę (przec. 60 dm3/dobę)
5)Liczba mieszkańców ogółem - 1.382 osób
6)Liczba budynków ogółem - 294 szt.
7)Ilość energii z 1 m2 pow. czynnej kolektora - minimum 550 kWh/(m2 x a)
8)Sprawność instalacji solarnej - minimum 75%
9)Pow. czynna absorbera (z czarnym chromem) - minimum 1,83 m2
10)Pow. czynna absorbera na 1 mieszkańca - od 0,8 m2 do 1,83 m2
11)Wydajność z 1 m2 kolektora - od 40 dm3 do 60 dm3 wody
12)Uwzględniona rezerwa wody - na 1 ÷ 2 dni bez słońca
13)Montaż kolektorów:
- kąt nachylenia dachu 30÷600 - wystawa południowa lub południowo-zachodnia;
- dachy skośne - kolektory integralną częścią dachu (leżące);
- dachy płaskie - kolektory na stelażach.
Uwaga:
Zaleca się, żeby dla małych instalacji (dla 1 ÷ 7 osób) dobierać układy na średnie lub wysokie zużycie wody. Przy układach większych (powyżej 7 osób) instalacje można dobierać na niskie zużycie wody.
3.3.7 Wytyczne do projektowania i doboru elementów instalacji solarnej:
1)Kąt pochylenia kolektorów słonecznych - optymalny kąt pochylenia zależy od okresu ekspozycji kolektora, który zimą powinien wynosić 60°, a latem 30°. W praktyce jako zalecany przyjmuje się kąt pochylenia około 45°.
2)Kąt azymutu kolektorów słonecznych - azymut nie powinien odbiegać od 0° (kierunek południowy). Nie zawsze jest to możliwe, dlatego dopuszcza się odchylenie od kierunku południowego do 45° (przy czym mniej niekorzystne jest odchylenie w kierunku zachodnim).
3.3.8 Wymagana zawartość opracowania projektowego:
1)Dostosowanie konstrukcyjne systemów solarnych, dla poszczególnych budynków mieszkalnych, wskazanych do montażu tych systemów, w tym rozstrzygnięcia określające miejsce i sposób montażu kolektorów.
2)Schematy technologiczne w/w systemów solarnych, w tym obliczenia potwierdzające osiągnięcie pożądanych efektów, w zakresie zapewnienia odpowiednich ilości i parametrów c.w.u.
3)Dostosowanie instalacji wewnętrznych: wod.- kan, c.w.u., elektrycznych.
4)Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót montażowych oraz ewentualnych prac budowlanych.
5)Zbiorcze zestawienie ogólnych kosztów wykonania zamówienia.
6)Wykonawca przekaże Zamawiającemu opracowania projektowe także w wersji elektronicznej, która będzie odzwierciedleniem wym. dokumentacji w formie papierowej.
7)Opisy w opracowaniach projektowych, dostarczonych w formie elektronicznej, winny być w formatach akceptowanych przez MS Word lub Adobe PDF, natomiast wszystkie rysunki, formy graficzne itp. w formacie TIFF lub JPG.
3.3.9 Dodatkowe informacje szczegółowe, pomocne przy opracowaniu oferty:
Zestawienie kompletu indywidualnych ankiet, zgromadzonych od wszystkich beneficjentów projektu.
3.3.10 Wymagany okres gwarancji na wykonane projekty oraz roboty montażowe (materiały i robociznę), wynosi 72 miesiące (6 lat), od dnia odebrania przez Zamawiającego robót montażowych i podpisania (bez uwag) protokołu końcowego.
3.3.11 Wymogi wynikające z prawidłowej eksploatacji zainstalowanych systemów solarnych:
1)Wykonawca przeprowadzi nieodpłatne przeszkolenie wszystkich użytkowników, pod kątem prawidłowej obsługi i podstawowej bieżącej konserwacji instalacji.
2)Wykonawca zapewni specjalistyczną, nieodpłatną obsługę, w zakresie wykonywanych okresowych przeglądów gwarancyjnych, przez cały okres trwania gwarancji.
3.3.12 Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia ofert częściowych

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 49508

Data publikacji: 2009-03-04

Nazwa: Urząd Miejski

Ulica: Plac Wolności 1

Numer domu: 1

Miejscowość: Dzierzgoń

Kod pocztowy: 82-440

Województwo / kraj: pomorskie

Numer telefonu: 055 2762501 w. 31

Numer faxu: 055 2762257

Adres strony internetowej: www.dzierzgon.pl

Regon: 00052757500000

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Adres internetowy dynamicznego systemu zakupów: nie dotyczy

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Zaprojektowanie, wykonanie i montaż systemów solarnych dla 294 budynków jednorodzinnych na terenie miasta i gminy Dzierzgoń, w ramach programu Słoneczne dachy dla Gminy Dzierzgoń

Rodzaj zamówienia: B

Przedmiot zamówienia:
3.3.1 Zaprojektowanie, wykonanie i montaż kompletnych systemów solarnych dla wskazanych 294 budynków jednorodzinnych na terenie miasta i gminy Dzierzgoń, zawierających w sobie n/w grupy elementów i zespołów technicznych:
1)kolektory słoneczne, wraz z osprzętem do ich montażu,
2)kompletne zespoły pompowo-sterownicze (ZPS),
3)podgrzewacze wody, zespoły przyłączeniowe podgrzewaczy, płyn solarny, izolacje.
3.3.2 Stosownie do istniejących indywidualnych uwarunkowań lokalnych, dla każdego ze wskazanych do montażu systemów solarnych budynków mieszkalnych, w składzie każdego z przedmiotowych systemów, winny znaleźć się co najmniej następujące elementy:
1)Kolektor słoneczny - z wysokoselektywnym pokryciem absorbera. Kolektor winien być przystosowany do montażu w odpowiednich uchwytach dachowych lub na konstrukcji wolnostojącej, ewentualnie również do zabudowy - jako pokrycie połaci dachowej.
2)Profil maskujący kolektor - służący do zakrycia przerw pomiędzy kolektorami wchodzącymi w skład baterii, wpływający jednocześnie na poprawę estetyki oraz stanowiący osłonę dla izolacji śrubunków itp.
3)Zestaw przyłączeniowy kolektorów słonecznych (ZPKS) - zestaw pozwalający na kompletny montaż i połączenie dwóch lub więcej kolektorów, z rurami instalacyjnymi o średnicy 18 mm. W skład zestawu dla dwóch kolektorów winny wchodzić co najmniej: śrubunek - szt. 2, obudowa czujnika z odpowietrznikiem - szt. 1, korek - szt. 2, przyłącze elastyczne - szt. 2, złączka 18 mm - szt.2, komplet uszczelek.
4)Zespół pompowo-sterowniczy (ZPS) - przeznaczony do instalacji z kolektorami słonecznymi i służący do wymuszenia oraz regulacji przepływu nośnika ciepła w obiegu hydraulicznym kolektorów i podgrzewacza c.w.u. W skład zespołu wchodzą co najmniej: pompa obiegowa, separator powietrza, przepływomierz, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny, zawory odcinające, manometr, dwa termometry oraz sterownik elektroniczny z trzema czujnikami pomiaru temperatury.
5)Zespół naczynia przeponowego (ZNP) - przeznaczony do kompensacji zmian objętości nośnika ciepła w instalacji pod wpływem temperatury. Dodatkowo w stanach awaryjnych, winien przejmować nośnik ciepła z kolektorów i przez to zabezpieczać przed niepożądanym otwarciem zaworu bezpieczeństwa. W skład zespołu wchodzą co najmniej: naczynie przeponowe, wąż przyłączeniowy, uchwyt naścienny. Zespół winien być przeznaczony także do instalacji z dwoma, trzema lub czterema kolektorami słonecznymi.
6)Pompa ręczna - służąca do napełnienia instalacji i wytworzenia wymaganego nadciśnienia. Winna być dostarczona w komplecie z uchwytem, pozwalającym na zawieszenie zbiornika pompy pod zaworem bezpieczeństwa.
7)Izolacja termiczna rur (np. otulina typu Armaflex lub równoważna) - przeznaczona do izolacji rurociągu przebiegającego na zewnątrz (alternatywnie także wewnątrz) budynku, łączącego kolektory słoneczne z zespołem pompowo-sterowniczym oraz rur łączących podgrzewacze. Winna być wykonana z elastycznego materiału o wysokim współczynniku oporu przeciw dyfuzji pary wodnej oraz niskiej przewodności cieplnej. Oparta na bazie kauczuku syntetycznego, winna być odporna na temperaturę max czynnika 1050C przy pracy ciągłej. Otuliny winny być dostarczane w odcinkach standardowych (np. o długości 2 m), o odpowiednich grubościach oraz w ilościach gwarantujących należytą izolację wszystkich rurociągów, występujących w danym systemie solarnym.
8)Płyn solarny (pojemnik 20 kg) - stanowiący wodny roztwór czystego nietoksycznego glikolu propylenowego, posiadający w składzie zestaw inhibitorów gwarantujących doskonałe właściwości przeciwkorozyjne, umożliwiające eksploatację instalacji w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Temperatura krystalizacji winna wynosić co najmniej minus 250C.
9)Zestaw przyłączeniowy podgrzewacza (ZPP-A) - przeznaczony do połączenia zespołu pompowo-sterowniczego z podgrzewaczem. Winien składać się co najmniej z następujących elementów: kompletu przyłączy elastycznych do zbiornika, zespołu zaworu spustowego do napełniania instalacji, obudowy czujnika temperatury.
10)Podgrzewacz c.w.u. - winien być podgrzewaczem emaliowanym, z dwoma wymiennikami przystosowanym do współpracy z kotłem i kolektorami słonecznymi. Winien posiadać dodatkowy króciec, pozwalający na montaż grzałki elektrycznej. Dla dwóch, trzech i czterech kolektorów pojemność takiego podgrzewacza winna wynosić odpowiednio: 250, 300 i 400 litrów. Do współpracy z kolektorami, należy dobrać podgrzewacze dwu-wężownicowe odpowiednio: 250, 300, 400 litrów. Konstrukcja podgrzewacza winna umożliwiać ogrzewanie wody użytkowej przez kilka źródeł ciepła jak np. kocioł c.o., kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym, grzałkę elektryczną.
11)Uchwyty uniwersalne - zestaw uchwytów, umożliwiających montaż kolektorów słonecznych na dachu, służących do zamocowania pojedynczych (lub odpowiednio baterii) kolektorów do połaci dachowej, o odpowiednim nachyleniu i przykrytej różnymi typami pokrycia dachowego (dachówką, blachą, gontem bitumicznym itp.). Wykonane co najmniej z ocynkowanych profili stalowych lub materiałów lepszych pod względem jakości, wytrzymałości i estetyki.
12)Instalacja miedziana - rury instalacyjne o odpowiednich średnicach (uzależnionych od ilości zainstalowanych solarów), w ilościach gwarantujących należytą konstrukcję wszystkich rurociągów, występujących w danym systemie solarnym.
13)Instalacja elektryczna - przewody elektryczne o odpowiednich przekrojach, wraz z niezbędnym osprzętem, w ilościach gwarantujących należytą konstrukcję kompletnej sieci zasilająco-sterowniczej, występującej w danym systemie solarnym.
3.3.3 Zestawienie ilościowe (tabela):
Śr. liczba mieszkańców Ilość domów Przewid ilość kolektorów Ilość kolektorów ogół.
(osoby/jeden dom) (szt.) (szt/dom) (szt.)
1 - 2 18 1 18
3 - 4 123 2 246
5 - 7 141 3 423
powyżej 7 12 4 48
Razem: 294 - 735
3.3.4 Wymagany typ systemów solarnych:
Systemy aktywne, z wymuszonym obiegiem grawitacyjnym, zapewniającym całoroczne dostawy c.w.u., w których do instalacji dostarczana będzie m.in. dodatkowa energia z zewnątrz, do napędu pompy przetłaczającej czynnik roboczy przez kolektor słoneczny, a funkcjonowanie kolektora słonecznego będzie związane z podgrzewaniem przepływającego przez absorber czynnika roboczego, który przenosi i oddaje ciepło w części odbiorczej instalacji grzewczej.
3.3.5 Wymogi techniczne inwestycji:
Warunki techniczne, jakie musi spełniać realizowana inwestycja, są określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), które ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy Prawo budowlane. W wypadku planowanej inwestycji należy wziąć pod uwagę fakt iż będzie ona realizowana na obiektach istniejących, które posiadają już infrastrukturę elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Niewykluczone, że w wielu wypadkach, Wykonawca będzie mieć do czynienia z przestarzałymi rozwiązaniami i konieczna będzie przynajmniej częściowa ich modernizacja tak by spełniały aktualne wymagania. W szczególności należy uwzględnić kwestie opisane poniżej:
1)Pomieszczenia techniczne i gospodarskie:
Pomieszczenia techniczne, w których są zainstalowane urządzenia emitujące hałasy lub drgania, nie mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.
Pomieszczenia techniczne i gospodarcze, powinny być wyposażone w instalacje i urządzenia elektryczne, dostosowane do ich przeznaczenia, zgodnie z wymaganiami Polskich Norm dotyczących tych instalacji i urządzeń.
2)Instalacje zimnej i ciepłej wody:
Instalację wodociągową stanowią układy połączonych przewodów, armatury i urządzeń, służące do zaopatrywania budynków w zimną i ciepłą wodę o określonych parametrach jakościowych.
Instalacja wodociągowa powinna być zaprojektowana i wykonana w sposób zapewniający zaopatrzenie w wodę budynku, zgodnie z jego przeznaczeniem, oraz spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej projektowania instalacji wodociągowych.
Instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenia uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody.
Instalacja ciepłej wody powinna być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby ilość energii cieplnej potrzebna do przygotowania tej wody była utrzymywana na racjonalnie niskim poziomie. Urządzenia do przygotowania ciepłej wody instalowane w budynkach powinny odpowiadać wymaganiom określonym w przepisie odrębnym dotyczącym efektywności energetycznej.
W budynkach, w których do przygotowania ciepłej wody korzysta się z instalacji ogrzewczej, należy w okresie przerw w jej działaniu zapewnić inny sposób podgrzewania wody.
Instalacja ciepłej wody powinna mieć zabezpieczenie przed przekroczeniem, dopuszczalnych dla danych instalacji, ciśnienia i temperatury, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej zabezpieczeń instalacji ciepłej wody.
3)Oszczędność energii w systemach grzewczych.
Budynki i ich instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość energii cieplnej, potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.
4)Instalacje elektryczne.
Instalacja i urządzenia elektryczne powinny być wykonane przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń.
3.3.6 Kryteria doboru ilości kolektorów i pojemności zasobnika c.w.u. oraz parametrów urządzeń do ogrzewania wody użytkowej:
1)Temperatura c.w.u. - 45 st.C
2)Temperatura wody zimnej - 12 st.C
3)Ciepło właściwe wody - 4,19 kJ/(kg x K)
4)Zużycie c.w.u. na osobę - od 40 dm3 do 100 dm3/dobę (przec. 60 dm3/dobę)
5)Liczba mieszkańców ogółem - 1.382 osób
6)Liczba budynków ogółem - 294 szt.
7)Ilość energii z 1 m2 pow. czynnej kolektora - minimum 550 kWh/(m2 x a)
8)Sprawność instalacji solarnej - minimum 75%
9)Pow. czynna absorbera (z czarnym chromem) - minimum 1,83 m2
10)Pow. czynna absorbera na 1 mieszkańca - od 0,8 m2 do 1,83 m2
11)Wydajność z 1 m2 kolektora - od 40 dm3 do 60 dm3 wody
12)Uwzględniona rezerwa wody - na 1 ÷ 2 dni bez słońca
13)Montaż kolektorów:
- kąt nachylenia dachu 30÷600 - wystawa południowa lub południowo-zachodnia;
- dachy skośne - kolektory integralną częścią dachu (leżące);
- dachy płaskie - kolektory na stelażach.
Uwaga:
Zaleca się, żeby dla małych instalacji (dla 1 ÷ 7 osób) dobierać układy na średnie lub wysokie zużycie wody. Przy układach większych (powyżej 7 osób) instalacje można dobierać na niskie zużycie wody.
3.3.7 Wytyczne do projektowania i doboru elementów instalacji solarnej:
1)Kąt pochylenia kolektorów słonecznych - optymalny kąt pochylenia zależy od okresu ekspozycji kolektora, który zimą powinien wynosić 60°, a latem 30°. W praktyce jako zalecany przyjmuje się kąt pochylenia około 45°.
2)Kąt azymutu kolektorów słonecznych - azymut nie powinien odbiegać od 0° (kierunek południowy). Nie zawsze jest to możliwe, dlatego dopuszcza się odchylenie od kierunku południowego do 45° (przy czym mniej niekorzystne jest odchylenie w kierunku zachodnim).
3.3.8 Wymagana zawartość opracowania projektowego:
1)Dostosowanie konstrukcyjne systemów solarnych, dla poszczególnych budynków mieszkalnych, wskazanych do montażu tych systemów, w tym rozstrzygnięcia określające miejsce i sposób montażu kolektorów.
2)Schematy technologiczne w/w systemów solarnych, w tym obliczenia potwierdzające osiągnięcie pożądanych efektów, w zakresie zapewnienia odpowiednich ilości i parametrów c.w.u.
3)Dostosowanie instalacji wewnętrznych: wod.- kan, c.w.u., elektrycznych.
4)Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót montażowych oraz ewentualnych prac budowlanych.
5)Zbiorcze zestawienie ogólnych kosztów wykonania zamówienia.
6)Wykonawca przekaże Zamawiającemu opracowania projektowe także w wersji elektronicznej, która będzie odzwierciedleniem wym. dokumentacji w formie papierowej.
7)Opisy w opracowaniach projektowych, dostarczonych w formie elektronicznej, winny być w formatach akceptowanych przez MS Word lub Adobe PDF, natomiast wszystkie rysunki, formy graficzne itp. w formacie TIFF lub JPG.
3.3.9 Dodatkowe informacje szczegółowe, pomocne przy opracowaniu oferty:
Zestawienie kompletu indywidualnych ankiet, zgromadzonych od wszystkich beneficjentów projektu.
3.3.10 Wymagany okres gwarancji na wykonane projekty oraz roboty montażowe (materiały i robociznę), wynosi 72 miesiące (6 lat), od dnia odebrania przez Zamawiającego robót montażowych i podpisania (bez uwag) protokołu końcowego.
3.3.11 Wymogi wynikające z prawidłowej eksploatacji zainstalowanych systemów solarnych:
1)Wykonawca przeprowadzi nieodpłatne przeszkolenie wszystkich użytkowników, pod kątem prawidłowej obsługi i podstawowej bieżącej konserwacji instalacji.
2)Wykonawca zapewni specjalistyczną, nieodpłatną obsługę, w zakresie wykonywanych okresowych przeglądów gwarancyjnych, przez cały okres trwania gwarancji.
3.3.12 Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia ofert częściowych

Kody CPV: 093320005

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 15/10/2009

Informacja na temat wadium:
Dotyczy etapu zaproszenia do składania ofert wstępnych:
1)Przystępując do składania oferty wstępnej w niniejszym postępowaniu, każdy Wykonawca zobowiązany będzie wnieść wadium w wysokości 50.000,00 zł (słownie złotych: pięćdziesiąt tysięcy 00/100).
2)Wadium będzie wymagane w formach przewidzianych w art. 45 ust. 6 ustawy PZP.

opis_war:
6.OPIS WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU, WRAZ Z PODANIEM ICH ZNACZENIA ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW
6.1 O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 pkt. 1-4 ustawy Prawo zamówień publicznych, tj.:
6.1.1 Posiadają uprawnienia do wykonywania określonej w przedmiocie zamówienia działalności lub czynności;
6.1.2 Posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;
6.1.3 Znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia;
6.1.4 Nie podlegają wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 i 2 ustawy - Prawo zamówień publicznych.
6.2 Ocena spełnienia warunków udziału w postępowaniu zostanie dokonana wg formuły spełnia - nie spełnia, w oparciu o informacje zawarte w dokumentach i oświadczeniach (wymaganych przez Zamawiającego i podanych w niniejszym ogłoszeniu) dołączonych do wniosku o dopuszczenie do udziału w negocjacjach z ogłoszeniem.
6.3 Warunkiem dopuszczenia do dalszego etapu w postępowaniu, jest spełnienie wszystkich wyżej wymienionych warunków. Z treści załączonych dokumentów i oświadczeń musi wynikać jednoznacznie, iż Wykonawca wyżej wymienione warunki spełnia.

inf_osw:
7.INFORMACJA O OŚWIADCZENIACH LUB DOKUMENTACH, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIENIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU
7.1 Wykaz oświadczeń lub dokumentów potwierdzających spełnianie warunków w niniejszym postępowaniu:
7.1.1 Oświadczenie Wykonawcy o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust. 1 - Wykonawca składa oświadczenia, których wzór stanowią Załącznik Nr 2 oraz Załącznik Nr 3 do niniejszego ogłoszenia.
7.1.2 W celu potwierdzenia, że Wykonawca posiada uprawnienia do określonej działalności lub czynności:
a)Aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert;
b)Aktualne zaświadczenia właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego, oraz oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzających, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu wystawionych nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
7.1.3 W celu potwierdzenia opisanego przez Zamawiającego warunku posiadania przez Wykonawcę niezbędnej wiedzy i doświadczenia:
a)Wykaz wykonanych robót budowlanych w okresie ostatnich pięciu lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego tj. dniem 04.03.2009r., a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem robotom budowlanym stanowiącym przedmiot zamówienia (projektowanie, wykonanie i montaż systemów solarnych), w tym wykonanie i montaż minimum 50 indywidualnych systemów solarnych w ciągu 12-tu miesięcy, z podaniem ich wartości, przedmiotu oraz daty i miejsca wykonania - wzór stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszego ogłoszenia.
Dla pozycji z w/w wykazu należy załączyć dokumenty (protokoły odbioru, referencje itp.) potwierdzające, że roboty te zostały wykonane należycie.
b)Dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień budowlanych do projektowania przedmiotowych instalacji oraz do kierowania robotami budowlanymi w specjalnościach: 1) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, 2) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych oraz zaświadczenie/zaświadczenia, wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego, potwierdzające wpis danej osoby na listę członków właściwej izby. Na etapie składania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie negocjacji z ogłoszeniem, wystarczającym dokumentem będzie stosowne oświadczenie, złożone przez Wykonawcę.
7.1.4 W celu potwierdzenia opisanego przez Zamawiającego warunku znajdowania się przez Wykonawcę w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia:
a)Polisa, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Na etapie składania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie negocjacji z ogłoszeniem, wystarczającym dokumentem będzie stosowne oświadczenie, złożone przez Wykonawcę.
b)Przy składaniu wniosków przez Wykonawców, wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, Wykonawcy mogą złożyć jedną wspólną polisę potwierdzającą, że wszyscy Wykonawcy są ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Na etapie składania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie negocjacji z ogłoszeniem, wystarczającym dokumentem będzie stosowne oświadczenie, złożone przez każdego z Wykonawców, wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.
7.2 Zamawiający dokona oceny spełniania warunków, na podstawie wymaganych dokumentów
i oświadczeń wymienionych w punktach od 7.1.1 do 7.1.4, w oparciu o zasadę spełnia - nie spełnia.
7.3 W celu przeprowadzenia oceny realnego potencjału Wykonawcy, potwierdzającego możliwość wykonania przedmiotowego zamówienia, Zamawiający oczekuje przedłożenia dodatkowych, wymienionych poniżej informacji:
7.3.1 Łączny czas prowadzonej działalności (w latach), w branży projektowania, wykonywania i montażu systemów solarnych.
7.3.2 Całkowita liczba wykonanych i zamontowanych kompletnych systemów solarnych, na przestrzeni całego okresu prowadzonej działalności w tej branży.
7.3.3 Ogólna wielkość obrotu zrealizowanego w ciągu ostatnich 3-ch lat (w PLN).
7.3.4 Wielkość kadry specjalistycznej, w zestawieniu liczbowym, z podziałem na: inżynierów - specjalistów branżowych, pracowników zespołów monterskich (wg stanu na dzień 28 lutego 2009r.).
7.4 Zamawiający dokona oceny realnego potencjału Wykonawcy, na podstawie wymaganych informacji wymienionych w punktach od 7.3.1 do 7.3.4, zgodnie z kryteriami opisanymi w punkcie 8 niniejszego ogłoszenia.
7.5 Przedmiotowa ocena realnego potencjału, będzie podstawą do wyłonienia Wykonawców, do których zostanie skierowane zaproszenie do składania ofert wstępnych. Zaproszenie otrzymają Wykonawcy sklasyfikowani wg kolejności uzyskanej największej ilości punktów, w liczbie określonej w punkcie 9 niniejszego ogłoszenia.
8. KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW I ICH ZNACZENIE
8.1 Kryterium działalność - znaczenie 5 pkt
KD = (DOB/DN) x 10 (max liczba punktów w ocenianej pozycji)
Gdzie:KD - ilość punktów przyznanych Wykonawcy
DN - najdłuższy czas działalności
DOB - czas działalności w badanym wniosku
8.2 Kryterium ilość kompletnych systemów solarnych - znaczenie 45 pkt
KS = (SOB/SN ) x 30 (max liczba punktów w ocenianej pozycji)
Gdzie: KS - ilość punktów przyznanych Wykonawcy
SN - największa ilość systemów solarnych
SOB - ilość systemów solarnych w badanym wniosku
8.3 Kryterium wielkość obrotu - znaczenie 20 pkt
KO = (OOB/ON ) x 20 (max liczba punktów w ocenianej pozycji)
Gdzie: KO - ilość punktów przyznanych Wykonawcy
ON - największy obrót
OOB - obrót w badanym wniosku
8.4 Kryterium liczba kadry inżynierskiej - znaczenie 5 pkt
KI = (IOB/IN ) x 10 (max liczba punktów w ocenianej pozycji)
Gdzie: KI - ilość punktów przyznanych Wykonawcy
IN - największa liczba kadry inżynierskiej
IOB - liczba kadry inżynierskiej w badanym wniosku
8.5 Kryterium liczba kadry monterskiej - znaczenie 25 pkt
KM = (MOB/MN ) x 10 (max liczba punktów w ocenianej pozycji)
Gdzie: KM - ilość punktów przyznanych Wykonawcy
MN - największa liczba kadry monterskiej
MOB - liczba kadry monterskiej w badanym wniosku
Maksymalna łączna liczba punktów jaką może uzyskać Wykonawca wynosi - 100 pkt.
9. LICZBA WYKONAWCÓW, KTÓRZY ZOSTANĄ ZAPROSZENI DO SKŁADANIA OFERT WSTĘPNYCH
Do składania ofert wstępnych, zostanie zaproszonych maksymalnie trzech Wykonawców

Kod trybu postepowania: NO

Liczba wykonawców: 3

Kod kryterium cenowe: B

Znaczenie kryterium 1: 1

Nazwa kryterium 2: Łączny czas prowadzonej działalności

Znaczenie kryterium 2: 5

Nazwa kryterium 3:
Całkowita liczba wykonanych i zamontowanych kompletnych systemów solarnych

Znaczenie kryterium 3: 45

Nazwa kryterium 4:
Ogólna wielkość obrotu w ciągu ostatnich 3-ch lat

Znaczenie kryterium 4: 20

Nazwa kryterium 5:
Wielkość kadry specjalistycznej - liczba kadry inżynierskiej specj. branżowych

Znaczenie kryterium 5: 5

Nazwa kryterium 6:
Wielkość kadry specjalistycznej - liczba kadry monterskiej

Znaczenie kryterium 6: 24

Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.dzierzgon.samorzady.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Urząd Miejski w Dzierzgoniu
ul. Plac Wolności 1, 82-440 Dzierzgoń, woj. pomorskie

Data składania wniosków, ofert: 12/03/2009

Godzina składania wniosków, ofert: 12:00

Miejsce składania:
Urząd Miejski w Dzierzgoniu, ul. Plac Wolności 1, 82-440 Dzierzgoń, sekretariat - pok. 9

On: on

Termin związania ofertą, data do: 31/03/2009

Informacje dodatkowe:
Dofinansowanie programu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Podobne przetargi

157172 / 2009-05-20 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Miejski - Dzierzgoń (pomorskie)
CPV: 093320005 ()
Zaprojektowanie, wykonanie i montaż systemów solarnych dla 294 budynków jednorodzinnych na terenie miasta i gminy Dzierzgoń, w ramach programu Słoneczne dachy dla Gminy Dzierzgoń

350262 / 2015-12-22 - Administracja samorzÄ…dowa

Wójt Gminy Słupsk - Słupsk (pomorskie)
CPV: 093320005 ()
Zaprojektowanie i realizacja robót budowlanych systemu mikroinstalacji prosumenckich na terenie Gminy Słupsk

380188 / 2013-09-19 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Potęgowo - Potęgowo (pomorskie)
CPV: 093320005 ()
dostawa i montaż oświetlenia na terenie Gminy Potęgowo - kolektory słoneczne

159643 / 2015-11-03 - Administracja samorzÄ…dowa

Wójt Gminy Słupsk - Słupsk (pomorskie)
CPV: 093320005 ()
Zaprojektowanie i realizacja robót budowlanych systemu mikroinstalacji prosumenckich na terenie Gminy Słupsk

328402 / 2013-08-14 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Potęgowo - Potęgowo (pomorskie)
CPV: 093320005 ()
dostawę i montaż oświetlenia na terenie Gminy Potęgowo - kolektory słoneczne

440312 / 2011-12-28 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Sierakowice - Sierakowice (pomorskie)
CPV: 093320005 ()
Wykonanie robót uzupełniających do inwestycji pn. Wykorzystanie energii odnawialnej poprzez zastosowanie instalacji solarnych w gminie Sierakowice. celem poprawy środowiska naturalnego