346754 / 2015-12-17 - Inny: Instytut badawczy / Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (Warszawa)
Numer biuletynu: 1
Pozycja w biuletynie: 346754
Data publikacji: 2015-12-17
Nazwa: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych
Ulica: ul. Wólczyńska 133
Numer domu: 133
Miejscowość: Warszawa
Kod pocztowy: 01-919
Województwo / kraj: mazowieckie
Numer telefonu: 022 8353041 w. 407
Regon: 00003902500000
Typ ogłoszenia: ZP-408
Rodzaj zamawiającego: Inny: Instytut badawczy
Inny rodzaj zamawiającego: Instytut badawczy
Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Dostawa specjalistycznego urządzenia do badań nad łączeniem światłowodów fotonicznych
Rodzaj zamówienia: D
Przedmiot zamówienia:
Dostawa specjalistycznego urządzenia do badań nad łączeniem światłowodów fotonicznych (3sae LDS)
szacunkowa_wart_zam: Tak
Kod trybu postepowania: WR
zamowienie_pprawna_hid: c;
zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a
zamowienie_uzasadnienie:
Strukturyzowana optyka światłowodowa to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi badań w obszarze optoelektroniki i fotoniki. Zakład Szkieł ITME posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wytwarzaniu światłowodów mikrostrukturalnych, w ostatnim czasie poszarzając zakres badań naukowych o światłowody nanostrukturyzowane. Zespół Zakładu Szkieł posiada własne laboratoria technologiczne umożliwiające syntezę szkieł wieloskładnikowych oraz własne laboratorium technologiczne wytwarzania światłowodów mikro- i nano-strukturalnych. Prowadzenie badań nad zaawansowanymi, całkowicie-światłowodowymi układami do nieliniowego przetwarzania częstotliwości wymaga bardzo subtelnych narzędzi do obróbki termicznej włókien szklanych o wymiarach charakterystycznych rzędu kilkudziesięciu nanometrów. Skompilowanie struktury światłowodów nie jest jedyną trudnością. Obróbka włókien ze szkieł wieloskładnikowych wymaga bardzo wysokiej precyzji kontroli temperatury procesu oraz kontroli przestrzennej oddziaływania temperatury na przetwarzane włókna światłowodowe. Istotą problemu jest konieczność jednoczesnego przetwarzania (łączenia, pocieniania) włókien światłowodowych o różnych temperaturach charakterystycznych. Problem ten eliminuje zastosowanie do światłowodów wytwarzanych w ITME większości dostępnych na rynku, standardowych spawarek światłowodowych przeznaczonych do obróbki światłowodów ze szkieł krzemionkowych. Standardowe spawarki światłowodowe nie umożliwiają bowiem doboru temperatur pracy (temperatury łuku spawającego lub innego elementu) w zakresie umożliwiającym obróbkę światłowodów ze szkieł niskotopliwych.
Urządzenie LDS produkcji firmy 3sae (USA) jest jedynym, które spełnia wymagania Zakładu Szkieł ITME, które koncentrują się na możliwości łączenia światłowodów ze szkieł wieloskładnikowych, o różnych temperaturach charakterystycznych, łączenia światłowodów ze szkieł wieloskładnikowych ze światłowodami ze szkieł krzemionkowych oraz na możliwości pocieniania światłowodów ze szkieł wieloskładnikowych. Wśród istniejących na rynku rozwiązań można wskazać niektóre urządzenia firmy Vytran (USA, obecnie część firmy Thorlabs) z serii Glass Processor, które pozwalają na obróbkę światłowodów mikrostrukturalnych, a rozwiązania techniczne tych urządzeń są zasadniczo odmienne od tych, przyjętych przez firmę 3sae w serii spawarek LDS.
Obydwa typy urządzeń umożliwiają funkcjonalności, niedostępne w urządzeniach innych producentów, a które są niezbędne do badań nad całkowicie światłowodowymi układami do nieliniowej konwersji częstotliwości, które są prowadzone w Zakładzie Szkieł ITME. Są to zatem:
- możliwość spawania włókien które bardzo różnią się średnicą zewnętrzną między sobą - np 125um z 1mm, a także włókien do soczewek
- możliwość zabezpieczania zakończeń typu End Cup do szklano-powietrznych światłowodów mikrostrukturalnych ze szkieł miękkich,
- wykonywanie bardzo długich i gładkich przewężeń światłowodowych (długość do 15-18cm)
- możliwość zapisu siatek długookresowych
- precyzyjny pomiar średnic włókien i profili przewężeń, oraz wbudowana przycinarka umożliwiająca przycięcie elementu w zadanym miejscu (np w punkcie o zadanej średnicy), bez konieczności delikatnych włókien podczas obróbki na zewnętrzne stanowisko z mikroskopem,
- możliwość wytwarzania sprzęgaczy światłowodowych oraz wiązek światłowodów przy użyciu niestandardowych włókien światłowodowych (z innych szkieł niż szkła krzemionkowe)
- rozbudowane możliwości tworzenia własnego oprogramowania sterującego z wykorzystaniem pakietów takich jak LabView i możliwość pisania własnych procedur wykonywania połączeń światłowodów
- centrowanie w wielu płaszczyznach, w tym także odchylenia pitch & yaw (odchylenie na boki i pochylenie/uniesienie) włókna.
- szeroki zakres ruchu uchwytów i bardzo duża rozdzielczość umożliwiająca precyzyjną obróbkę włókien nanostrukturyzowanych.
Ze względu na zastosowany element termiczny do obróbki włókna światłowodowego, spawarki do przetwarzania światłowodów mikrostrukturalnych można podzielić na dwie kategorie:
- spawarki wyposażone w dwie lub trzy elektrody, pomiędzy którymi dochodzi od wyładowania łukowego a umieszczony pomiędzy elektrodami światłowód lub końce dwóch łączonych światłowodów mogą być przetwarzane termicznie, w celu wykonania precyzyjnego pocienienia lub spawu - jest to rozwiązanie opatentowane przez firmę 3sae i dostępne w spawarce LDS - nazwa handlowa Ring of fire,
- spawarki wyposażone w filament (żarnik) w obrębie którego tworzona jest strefa wysokiej temperatury, w której może być przetwarzany element światłowodowy - jest to rozwiązanie stosowane w spawarkach Vytran.
Obróbka światłowodów ze szkieł wieloskładnikowych przy pomocy układu z żarnikiem (rozwiązanie Vytran) wiąże się z kilkoma ograniczeniami. W trakcie grzania żarnika dochodzi do uwalniania oparów zawierających związki chemiczne tego elementu, które w temperaturze umożliwiającej przetwarzanie termiczne włókna światłowodowego, będą dyfundować do wnętrza światłowodu. Dla światłowodów do zastosowań w optyce nieliniowej (główny nurt badań w optyce światłowodowej w Zakładzie Szkieł ITME) oznacza to zmianę dyspersji chromatycznej przetwarzanego elementu, poprzez zmianę jego dyspersji materiałowej, związanej ze składem chemicznym szkła. Z punktu widzenia optyki nieliniowej, taki element przestaje mieć jakiekolwiek zastosowanie, nawet jeśli wykonane połącznie spawane lub przewężenie nie wnosi istotnych strat wtrąceniowych dla mocy optycznej. Co więcej, szkła wieloskładnikowe są niezmiernie wrażliwe nawet na subtelne zaburzenia składu chemicznego. Mogą one bowiem prowadzić do rekrystalizacji szkła w obrębie połączenia spawanego lub przewężenia, co wnosi straty oraz dramatycznie redukuje stabilność mechaniczną (trwałość) wykonanego elementu. Opcjonalne zastosowanie w spawarkach Vytran żarnika grafitowego ogranicza problem dyfuzji. Niemniej jednak zakres temperatury pracy tego elementu uniemożliwia obróbkę włókien z niektórych szkieł miękkich, wytwarzanych w ITME. Ponadto trwałość żarnika grafitowego jest znacznie mniejsza niż żarników z innych materiałów, co uniemożliwiałoby prowadzenie badań w Zakładzie Szkieł ITME z wykorzystaniem tych elementów z powodów ekonomicznych. Należy zaznaczyć, że żarniki podczas rozgrzewania w powietrzu uległyby natychmiastowemu tlenieniu (zniszczeniu), dlatego do pracy, spawarki żarnikowe Vytran wymagają podłączenia do instalacji z argonem o czystości lepszej niż 99.999%, którą musi zapewnić użytkownik. Jest to bardzo istotne zwiększenie kosztu eksploatacji z porównaniu do urządzenia 3sae LDS, które może pracować w zwykłym powietrzu. Ponadto, Zakład Szkieł ITME nie przewiduje instalacji z argonem o takiej czystości w laboratorium optycznym, do którego trafić ma urządzenie.
Technologia Ring of Fire, dostępna w trój-elektrodowym elemencie grzewczym spawarki 3sae LDS wykorzystuje efekt wyładowania łukowego do podgrzania przetwarzanego włókna szklanego. Pozwala to na eliminację zjawiska dyfuzji obcych pierwiastków do składu szkła. Wyładowanie w systemie Ring of Fire umożliwia większą kontrolę przestrzenną oraz termiczną oddziaływania na przetwarzane elementy szklane. Pozwala to na obróbkę światłowodów z subtelną mikro- i nano-strukturą wewnętrzną, oraz światłowodów wykonanych z różnych typów szkieł - np. spawanie światłowodów ze szkieł miękkich oraz kwarcowych.
Obróbka wrażliwych termicznie oraz wrażliwych na zanieczyszczenia struktur światłowodowych ze szkieł wieloskładnikowych (szkieł miękkich) wpisuje się w bieżący trend badań naukowych w optyce włóknistej. Poszukuje się tu w szczególności światłowodów oraz układów całkowicie światłowodowych o predeterminowanych właściwościach chromatycznych i nieliniowych, które będą mogły być wykorzystane w zakresie długości fali niedostępnym dla szkieł krzemionkowych (kwarcowych). Jest to zwłaszcza zakres długości fali w średniej podczerwieni, powyżej 3 µm, w który odpowiada częstościom przejść wibracyjnych wielu molekuł i związków chemicznych, ważnych dla nauk o życiu i biotechnologii. Udział grupy badawczej Zamawiającego w tym trendzie badawczym jest w pełni uzasadniony. Obróbka termiczna, w tym łączenie (spawanie) i pocienianie światłowodów z wieloskładnikowych szkieł miękkich, które są wpisane w ten trend badań, wymaga urządzenia o ultra-precyzyjnej kontroli temperatury. Urządzenie to powinno zapewniać niezawodne działanie bez dodatkowych wymagań odnośnie zewnętrznych mediów specjalistycznych, tj. doprowadzenie gazu o bardzo wysokiej czystości.
Wymagania te spełnia jedynie urządzenie 3sae LDS.
Rozmiar fizyczny żarników spawarek Vytran ogranicza średnicę zewnętrzną przetwarzanych włókien do 1800 µm, podczas gdy w spawarce 3sae LDS ograniczenie górne średnicy przetwarzanego elementu wynosi 2500 µm. Urządzenie 3sae umożliwia zatem prowadzenie badań elementów optyki światłowodowej o znacznie bardziej skomplikowanej strukturze wewnętrznej (powierzchnia struktury skaluje się z kwadratem średnicy). Wymaganie odnośnie zwiększenia średnicy oraz komplikacji topologii struktury światłowodu jest zgodne z obecnym trendem badań naukowych w dziedzinie optyki światłowodowej na świecie, w kontekście systemów telekomunikacji nowej generacji, która będzie wykorzystywać wielomodową lub wielordzeniową optykę światłowodową. Uczestnictwo grupy badawczej Zamawiającego w tym trendzie jest w pełni uzasadnione.
Firma 3sae, jako jedyna na świecie, oferuje urządzenie niezbędne do realizacji celów naukowo-badawczych grupy Zakładu Szkieł ITME, a w związku z powyższym jedynym z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze dostawcą zdolnym do zrealizowania zamówienia potrzebnego urządzenia jest firma INTERLAB Sp. z o.o. (jedyny i wyłączny przedstawiciel firmy 3sae na Polskę zapewniający realizację zamówienia).
Nazwa wykonawcy: INTERLAB Sp. z o.o.
Adres pocztowy wykonawcy: Kosiarzy 37 paw. 20
Miejscowość: Warszawa
Kod pocztowy: 02-953
ID województwa: 6
Województwo / kraj: mazowieckie
Kody CPV:
386210004 (Aparatura światłowodowa)
Podobne przetargi
60196 / 2014-02-20 - Uczelnia publiczna
Wojskowa Akademia Techniczna - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
STANOWISKO DO WYTWARZANIA SPRZĘGACZY ÅšWIATÅOWODOWYCH
270393 / 2011-10-14 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa zestawu do zarabiania i polerowania złącz światłowodowych z materiałami polerskimi
POSTĘPOWANIE NUMER WEiTI/206/BZP/2011/1035
324388 / 2009-09-18 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Zestaw tłumików optycznych i przełączników optycznych
Postępowanie numer WEITI/183/DZP/2009/1035
150982 / 2012-05-11 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
WEiTI/89/BZP/2012/IRE5 Dostawa modułów optoelektronicznych
277759 / 2011-10-24 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa zestawu modulatorów światłowodowych i free-space POSTĘPOWANIE NUMER WEiTI/195/BZP/2011/1035
373798 / 2009-10-26 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Zestaw wzmacniacza światłowodowego EDFA
Postępowanie numer WEiTI/285/DZP/2009/1035
168011 / 2010-06-28 - Uczelnia publiczna
Wojskowa Akademia Techniczna - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
DOSTAWA PRECYZYJNEJ OBCINARKI ÅšWIATÅOWODOWEJ
209840 / 2015-08-17 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa światłowodowego miernika mocy optycznej oraz regulowanego tłumika przelotowego dla sieci optycznej.
Postępowanie nr WEiTI/154/S/ZP/2015/1030
52879 / 2014-03-13 - Uczelnia publiczna
Wojskowa Akademia Techniczna - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
DOSTAWA SPECJALISTYCZNEGO OKABLOWANIA ÅšWIATÅOWODOWEGO Z OSPRZĘTEM DLA POLIGONOWEGO SYSTEMU MONITORINGU
170993 / 2014-08-07 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa spawarek światłowodowych z kompletem narzędzi do obróbki włókien
Postępowanie nr WEiTI/5/S/BZP/2014/1030
249187 / 2011-09-19 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa zestawu wzmacniaczy półprzewodnikowych SOA POSTĘPOWANIE NUMER WEiTI/220/BZP/2011/1035
140421 / 2011-05-17 - Podmiot prawa publicznego
Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa 3 szt. modułów HP ProCurve 10-GbE SFP+LR Transceiver (J9151A)
414370 / 2012-10-24 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Komenda Główna Policji - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Doposażenie infrastruktury sieci OST 112 w dodatkowe moduÅ‚y oraz urzÄ…dzenia niezbÄ™dne do doÅ‚Ä…czenia lokalizacji PSP oraz PRM, sprawa nr 183/BÅiI/12/MK
56112 / 2014-02-18 - Uczelnia publiczna
Uniwersytet Warszawski - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa urządzenia do spawania światłowodów - nr postępowania WF-37-17/14
90686 / 2015-04-21 - Uczelnia publiczna
Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 386210004 (Aparatura światłowodowa)
Dostawa światłowodowych wzmacniaczy optycznych Postępowanie nr WEiTI/83/S/ZP/2015/1030