Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

110734 / 2014-04-02 - Inny: Instytucja kultury / Muzeum Historii Żydów Polskich (Warszawa)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 110734

Data publikacji: 2014-04-02

Nazwa: Muzeum Historii Żydów Polskich

Ulica: ul. Anielewicza 6

Numer domu: 6

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 00-157

Województwo / kraj: mazowieckie

Numer telefonu: 22 4710300

Numer faxu: 22 4710398

Regon: 14031376200000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Inny: Instytucja kultury

Inny rodzaj zamawiającego: Instytucja kultury

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Napisanie wewnętrznego podręcznika z zakresu metodologii historii mówionej dla Muzeum Historii Żydów Polskich, postępowanie nr ADM.271.27.2014

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest napisanie wewnętrznego podręcznika z zakresu metodologii historii mówionej dla Muzeum Historii Żydów Polskich

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: e;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. c

zamowienie_uzasadnienie:
Podstawą udzielenia zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki jest art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.), zgodnie z którym zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności w przypadku udzielania zamówienia w zakresie działalności twórczej lub artystycznej

Przedmiotem zamówienia jest napisanie wewnętrznego podręcznika z zakresu metodologii historii mówionej dla Muzeum Historii Żydów Polskich.
Z uwagi na fakt udzielania zamówienia publicznego w zakresie działalności twórczej i artystycznej, którego zakres jest specyficzny, uznać należy, iż skorzystanie z przedmiotowego trybu jest w pełni uzasadnione, gdyż w tym konkretny przypadku istnieje tylko jeden wykonawca, który pozwoli osiągnąć zamawiającemu oczekiwany cel i efekt, jaki związany jest z realizacją tego zamówienia. Natomiast niezaprzeczalne ograniczenie konkurencji poprzez zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki i zaproszenie do negocjacji tylko wybranego jednego wykonawcy spowodowane jest specyfiką jego twórczej i artystycznej działalności. Dorobek artystyczny i doświadczenie wybranego wykonawcy oraz jego renoma dają zamawiającemu rękojmię stworzenia i otrzymania niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju dzieła.
Uzyskanie zamierzonego rezultatu jest możliwe wyłącznie przez udzielenie zamówienia konkretnemu wykonawcy, który łącząc swoje kompetencje i posiadając wyjątkową pozycję na rynku stworzy dzieło spełniające wymagania Zamawiającego. O możliwości zastosowania trybu niekonkurencyjnego decydują więc szczególne, istotne dla Zamawiającego cechy twórcy tj.: pozycja, renoma i walory twórczości dzieł.
W ramach realizacji zadania Sąsiedzi świadkowie. Przedmioty, ludzie, opowieści w latach 2014-2016 pracownicy muzeum mają do wykonania 215 wywiadów z różnymi grupami świadków historii: Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata Ocalonymi przez SprawiedliwychRatującymi bez odznaczeń członkami rodzin osób ratowanych i ratujących (35 wywiadów), muzealnymi Darczyńcami, którzy przekazali na rzecz muzealnej kolekcji obiekty (60 wywiadów) oraz z grupą 120 świadków historii na którą składają się polscy Żydzi, którzy wyjeżdżali z Polski w różnych okresach swojego życia w XX wieku (grupa roboczo nazwana Żydzi emigranci), polscy Żydzi mieszkający współcześnie w Polsce oraz grupa Polaków będących świadkami życia żydowskiego w Polsce w XX wieku.
W Muzeum Historii Żydów Polskich istnieje potrzeba ustalenia założeń strategicznych dotyczących realizacji wywiadów ze świadkami historii oraz ustalenia wytycznych metodologicznych, według których te wywiady są realizowane - tak, aby przedsięwzięte projekty historii mówionej były wobec siebie komplementarne a zasady ich realizacji zapisane w jednym, programowym dokumencie.
W związku z powyższym, do opracowania wewnętrznego podręcznik z zakresu metodologii historii mówionej konieczne jest zatrudnić autorów, którzy mają doświadczenie w kontakcie z różnymi osobami, zwłaszcza ze świadkami historii, ludźmi starszymi, posiadają wiedzę o problematyce żydowskiej i o samej działalności Muzeum
Powyższe wskazuje, że oczekiwany rezultat jest możliwy wyłącznie przez udzielenie zamówienia temu konkretnemu wykonawcy.
Muzeum Historii Żydów Polskich planuje udzielić zamówienia 2 Paniom tj.: Dr Joannie Wawrzyniak i dr Dobrochnie Kałwa ponieważ wspólne doświadczenie dorobek wykonawcy wskazuje oczekiwany rezultat jest możliwy wyłącznie przez udzielenie zamówienia temu konkretnemu wykonawcy.
Dr Joanna Wawrzyniak jest socjologiem i historykiem; związana z Międzyzakładową Pracownią Pamięci Społecznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała książki: Buntownicy. Polskie lata 70. i 80 (Warszawa 2011, współautorka z Anką Grupińską) oraz ZBoWiD i pamięć drugiej wojny światowej: 1949-1969 (Warszawa 2009). Jej dotychczasowe badania dotyczyły polityki i aktorów pamięci w powojennej Polsce, miejskich muzeów historycznych oraz historii mówionej opozycji demokratycznej i prywatyzacji. Interesuje się także związkami pomiędzy historią a pamięcią oraz historią polskiego pamięcioznawstwa. Autorka licznych recenzji z zakresu projektów historii mówionej publikowanych w East European Politics and Societies, Museum Management and Curatorship, olish Sociological Review, ualitative Sociology Review, Kwartalniku Historycznym, Roczniku Antropologii Historii. Wraz z Małgorzatą Pakier (SWPS) prowadzi program Genealogies of Memory in Central and Eastern Europe http:genealogies.enrs.eu w Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Od 2006 roku dr Joanna Wawrzyniak jest współpracownikiem Ośrodka KARTA - najważniejszego w Polsce i jednego z czołowych w Europie i na świecie ośrodka skupiającego wokół siebie teoretyków i praktyków historii mówionej. W ramach współpracy z KARTĄ była współautorką i koordynatorką jednego z ważniejszych projektów edukacyjnych Pamiętanie Peerelu. Opowieści o wspólnych i indywidualnych sposobach na system: 1956-1989. Podczas trwania projektu w latach 2006-2011 wraz z Anką Grupińską i zespołem kilkunastu pracowników, przeprowadziła i zarchiwizowała ponad 150 wielogodzinnych (w pełni transkrybowanych) wywiadów biograficznych z opozycjonistami lat 1956-1989. Podczas projektu ukazała się pod jej redakcją seria publikacji przeznaczona dla edukatorów: Marzec 1968, Poznań: Czerwiec 1956, Byliśmy studentami w latach 70. ubiegłego wieku, Drugi obieg: 1976-1989, 1989: Koniec Peerelu.
Obecnie pracuje nad anglojęzycznymi publikacjami, w których porusza zagadnienia polskiej pamięci zbiorowej w kontekście II wojny światowej oraz kwestię prezentowania historii II wojny światowej w europejskich muzeach: Veterans, Victims and the Memory of the Second World War in Poland: 1949-1969 dla wydawnictwa Peter Lang, Enemy on Display: Identity, Memory and the Second World War in European Museums oraz European Memory: Eastern Perspective w wydawnictwie Berghahn Books.
Wyróżniona stypendium naukowym tygodnika Polityka dla młodych naukowców, nagrodami rektora UW za rozprawę doktorską i projekt Genealogies of Memory. Pracuje nad projektem habilitacji organizowanym wspólnie przez Imre Kertesz Kolleg i Friedrich Schiller University w Jenie pt.: Theorizing Memory in the Suburb of Europe. Polish Intellectuals Western Encounters.
Druga współautorka zamawianego podręcznika dr Dobrochna Kałwa jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 2001-2012 była adiunktem w Instytucie Historii UJ. Jej zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na temacie historii kobiet i ich migracji w XIX i XX wieku oraz historii mówionej i metodologii historii mówionej. W latach 2008-2013 pełniła funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. Nauczała na wielu prestiżowych uczelniach wyższych w Europie - w zasadzie zawsze były to programy obejmujące historię kobiet i historię mówioną oraz jej metodologię - na Universität Erfurt, Halle Universität, na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim.
Dr Dobrochna Kałwa była stypendystką Fundacji Lanckorońskich (Londyn 1999), Fulbrighta (2009) i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas, Universität Leipzig (2008). Od 2012 roku jest adiunktem w Zakładzie Dydaktyki Instytutu Historycznego UW i jako teoretyk i praktyk metodologii historii mówionej kształci kolejne pokolenia studentów UW w duchu wykorzystywania w warsztacie badawczym relacji świadków historii.
Autorka licznych artykułów i referatów z zakresu historii mówionej i pamięcioznawstwa w kontekście II wojny światowej, m.in.: Relacje świadków historii jako źródło legitymizacji wiedzy historycznej - konflikty pamięci a oral history podczas konferencji Pamięć - Pogranicze - Oral history (Szczecin 2013), In search of new meanings: Autobiographical strategies of local party-members in Poland. The oral history case study (konferencja Memory of Everyday Collaboration with the Communist Regimes in Eastern Europe, Budapeszt 2013), Memory, oblivion, and oral history - the Polish case podczas 4 miedzynarodowej konferencji UNESCO Memory of the World Program (Warszawa 2011), Alltagsgeschichte, Oral History and other Approaches to Come to Terms with the Past in Poland podczas konferencji Everyday Life in Transnational Perspective: Alltagsgeschichte Revisited (Erfurt Universität 2008), Recollecting Private Past and Forgetting Public Memory: Discursive Subversion of Oral History Testimonies podczas konferencji Oral History. The Art of Dialogue (Kraków 2007).
Opublikowała m.in.: artykuły: Historia mówiona w krajach postkomunistycznych: Rekonesans (Kultura i Historia 2010), Die besten Tagen meines Lebens... Der Alltag In den Staatlichen Landwirtschafts-betrieben aus Sicht der oral history,w tomie Geschlechterbeziehungen in Ostmitteleuropa nach dem Zweiten Weltkrieg. Soziale Praxis und Konstruktionen von Geschlechterbildern. Vorträge der Tagung des Collegium Carolinum in Bad Wiessee vom 17. bis 20. November 2005 (Monachium 2008), Kozetka historyka: oral history w badaniach życia prywatnego w tomie Rodzina - prywatność - intymność (Warszawa 2005).
Autorka monografii Kobieta aktywna w Polsce międzywojennej. Dylematy środowisk kobiecych, (nagroda w roku 2012 od Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego), współautorka m.in. Obyczaje w Polsce (nagroda Książka Roku Pióro Fredry w roku 2004, nagroda za książkę akademicką Atena w 2005 roku), Migration als Ressource. Zur Pendelmigration polnischer Frauen in Privathaushalte der Bundesrepublik (2009).
Biorąc pod uwagę wybitne doświadczenie obu badaczek w dziedzinie historii mówionej stanowią one razem idealną całość, dzięki której możliwe jest stworzenie podręcznika spełniającego wymagania Zamawiającego. Zamawiający wybierając Wykonawcę ocenia nie tylko dorobek naukowy obu historyczek - ale również ich doświadczenie w pracy dydaktycznej ze studentami i przy tworzeniu kolejnych publikacji z zakresu historii mówionej.
Środowisko historyków wdrażających w swoich badaniach metodologię historii mówionej w Polsce jej bardzo wąskie, przy czym większość badaczy albo jest jedynie teoretykami tej metodologii albo przede wszystkim praktykami, którzy wywiady wykorzystują do swoich konkretnych celów edukacyjnych, dydaktycznych, naukowych, popularno-naukowych, dziennikarskich. W tym kontekście ważne jest dodać, że obie historyczki nie są związane z jakimikolwiek instytucjami więzami lojalnościowymi, a jako naukowcy wykładający na różnych uczelniach, uczestniczący w różnych projektach, posiadają one niespotykane u innych naukowców spektrum doświadczeń w dziedzinie prowadzenia projektów historii mówionej.
Dzięki socjologicznemu przygotowaniu dr Joanny Wawrzyniak możliwe jest również połączenie w zamawianym podręczniku dwóch sposobów realizowania historii mówionej - historycznego i socjologicznego - co znacznie wpłynie na jego jakość i wszechstronność użycia przy różnych grupach świadków historii. W dotychczasowej bowiem praktyce w realizowanych w Muzeum Historii Żydów Polskich wywiadach ze świadkami historii korzystano zarówno z warsztatu historyka, jak i badacza specjalizującego się w naukach społecznych - co jest istotne ze względu na osiągnięcie jak najpełniejszych informacyjnie wywiadów, w których często ważniejsze od odtwarzania faktów z historii jest przekazywanie zindywidualizowanej wiedzy na temat rzeczywistości społecznej danego okresu historycznego.
Nieocenione przy realizacji zamówienia będą również doświadczenia dr Dobrochny Kałwy w interpretacji historii kobiet, a zwłaszcza historii kobiet podczas drugiej wojny światowej, poprzez pryzmat teorii feministycznych i gender studies. Duża część bowiem nagrywanych w Muzeum Historii Żydów Polskich świadków historii to kobiety - których doświadczenia wymagają specjalnej metody biorącej pod uwagę kobiece doświadczenie wojny, w tym Zagłady. Także praca dr Joanny Wawrzyniak przy tworzeniu serii podręczników dydaktycznych dla Ośrodka KARTA jest tutaj istotna - dzięki niej szykowany podręcznik metodologiczny będzie przystępny i klarowany w wywodzie.
Wszystkie opisane powyżej cechy obu badaczek czynią je twórczyniami unikatowymi, które jako jedyne w środowisku badaczy historii mówionej będą w stanie stworzyć zamawiany podręcznik spełniający oczekiwania Zamawiającego.
Mając na uwadze powyższe i uwzględniając przedstawione argumenty i okoliczności faktyczne oraz prawne należy stwierdzić, iż została spełniona przesłanka z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy Prawo zamówień publicznych, a tym samym udzielenie zamówienia po przeprowadzeniu negocjacji w trybie z wolnej ręki jest w pełni uzasadnione i zasługuje w całości na uwzględnienie

Nazwa wykonawcy:
Dobrochna Kałwa ul. Popiełuszki 11/88, 01-595 Warszawa
Joanna Wawrzyniak Uniwersytet Warszawski ul. Karowa 18 00-927 Warszawa

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Popiełuszki 11/88

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 01-595

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Kody CPV:
923122003 (Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, animatorów kultury oraz pozostałych artystów)

Podobne przetargi

43527 / 2010-02-28 - Inny: państwowa instytucja kultury

Instytut Adama Mickiewicza - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 923122003 (Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, animatorów kultury oraz pozostałych artystów)
Współorganizacja wystawy Symbolizm w Polsce i w Wielkiej Brytanii organizowanej w Tate Britain w Londynie w dniach 14.03 - 21.06.2009

160734 / 2012-05-17 - Inny: Państwowa Instytucja Kultury

Narodowe Centrum Kultury - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 923122003 (Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, animatorów kultury oraz pozostałych artystów)
Kompleksowa organizacja autorskiego Widowiska /Benefis Stan Borys 50/70/ w dniu 22 maja 2012 roku o godzinie 19,00 w Sali kongresowej w Warszawie

245620 / 2015-09-18 - Inny: Państwowa osoba prawna

Polska Organizacja Turystyczna - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 923122003 (Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, animatorów kultury oraz pozostałych artystów)
Opracowanie autorskiego repertuaru i programu wydarzeń artystycznych (wokalnych, muzycznych, tanecznych) w okresie od 21 września do 11 października 2015 r. na scenie oraz w przestrzeni przed Pawilonem Polski na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie

338120 / 2015-12-10 - Inny: SamorzÄ…dowa instytucja kultury

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 923122003 (Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, animatorów kultury oraz pozostałych artystów)
Licencja na produkcję albumu studyjnego zawierającego nagrania z występów polskojęzycznej obsady muzycznej musicalu Mamma Mia!

279694 / 2015-10-20 - Inny: państwowa osoba prawna

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 923122003 (Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, animatorów kultury oraz pozostałych artystów)
Przygotowanie oraz zapewnienie oprawy artystycznej w formie koncertu w czasie wieczornej gali, która planowana jest do organizacji w dniu 14 października 2015 r. w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce

361522 / 2010-11-08 - Administracja samorzÄ…dowa

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 923122003 (Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, animatorów kultury oraz pozostałych artystów)
Usługa autorskiego opracowania i druku albumu promującego dobre praktyki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 realizowany przez Parafię pw. Św. Krzyża w Warszawie