Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

37449 / 2015-03-17 - Uczelnia publiczna / Uniwersytet Jagielloński (Kraków)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 37449

Data publikacji: 2015-03-17

Nazwa: Uniwersytet Jagielloński

Ulica: ul. Gołębia 24

Numer domu: 24

Miejscowość: Kraków

Kod pocztowy: 31-007

Województwo / kraj: małopolskie

Numer telefonu: 012 4324450

Numer faxu: 012 4324451

Adres strony internetowej: www.uj.edu.pl

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Uczelnia publiczna

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
wyłonienie Wykonawcy kompleksowej usługi dostępu sieci komputerowej UJ do zasobów sieci PIONIER i innych, za pośrednictwem MSK, dla jednostek UJ. Nr sprawy: CRZP/UJ/72/2015

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
1. Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie Wykonawcy kompleksowej usługi dostępu sieci komputerowej Uniwersytetu Jagiellońskiego do zasobów sieci PIONIER, a poprzez tą sieć do Europejskiej Sieci Naukowej GEANT i do usług realizowanych w tych sieciach dla europejskiego środowiska naukowego oraz do sieci Internet, za pośrednictwem Miejskiej Sieci Komputerowej, dla jednostek Uniwersytetu Jagiellońskiego.
1.1. Zakres zamówienia obejmuje w szczególności:
1.1.1 Zapewnienie Zamawiającemu dostępu do sieci naukowej PIONIER, a poprzez nią także do Europejskiej Sieci Naukowej GEANT oraz do Internetu (z protokołem IPv4 i IPv6), wraz z dostępem do usług udzielania certyfikatów kwalifikowanych dla WWW i poczty elektronicznej, udostępnianych w ramach sieci PIONIER, oraz zapewnienie dostępu do usług platformy obsługi nauki PLATON, a w tym między innymi:
1.1.1.1 Wideokonferencje - usługi wysokiej jakości połączeń wideokonferencyjnych umożliwiające ich rezerwację, przeprowadzanie, strumieniowanie oraz nagrywanie wideokonferencji. W ramach usługi dostępne są połączenia wielostronne oraz dostęp do sali wideokonferencyjnej u Wykonawcy oraz w salach innych członków Konsorcjum PIONIER
1.1.1.2 Powszechna Archiwizacja - rozproszony system archiwizacji danych
1.1.1.3 Eduroam - możliwość podłączenia wewnętrznej sieci bezprzewodowej Zamawiającego z wykorzystaniem standardu 802.1x i serwera uwierzytelniającego Zamawiającego do hierarchicznego systemu autoryzacji umożliwiającego roaming pomiędzy bezprzewodowymi sieciami naukowymi w kraju i na świecie
1.1.2 Zapewnienie dostępu do centrów KDM (Komputery Dużej Mocy)
1.1.3 Dostęp świadczony winien być poprzez bezpośrednie przyłącza lub kanały teletransmisji do węzła przy ul. Reymonta 4 dla następujących lokalizacji Zamawiającego:
1.1.3.1 Reymonta 4 - bezpośrednie przyłącze do sieci PIONIER w technologii 10 GigaEthernet o przepływności gwarantowanej min. 2 Gb/s wraz z połączeniem zapasowym prowadzonym inną trasą, o takiej samej przepustowości
1.1.3.2 ul. Lubicz 46 - łącze w technologii FastEthernet z gwarantowaną przepływnością 50 Mb/s
1.1.3.3 Rynek Gł. 34 - łącze w technologii FastEthernet z gwarantowaną przepływnością 50 Mb/s
1.1.3.4 III Kampus (Pychowice):
1.1.3.4.1 Kanał podstawowy w technologii 10 GigaEthernet z przepływnością gwarantowaną min. 2 Gb/s
1.1.3.4.2 Kanał zapasowy prowadzony inną trasą w trybie automatycznego przełączania o takiej samej przepływności
1.1.3.5 ul. Westerplatte 10 - łącze w technologii GigaEthernet z gwarantowaną przepływnością 50 Mb/s (połączenie tunelowane przez VLAN do lokalizacji przy ul. Reymonta 4)
1.1.3.6 ul. Grodzka 52 - łącze w technologii GigaEthernet z gwarantowaną przepływnością 500 Mb/s
1.1.3.7 ul. Gołębia 24 - łącze 10Gb/s z gwarantowaną przepływnością 500 Mb/s wraz z połączeniem zapasowym prowadzonym inną trasą
1.1.3.8 ul. Batorego 12 - łącze w technologii radiowej z gwarantowaną przepływnością 10 Mb/s
1.1.3.9 Rynek Główny 34 - trzy kanały teletransmisyjne w technologii GigaEthernet z gwarantowaną przepływnością 30 Mb/s każdy wraz z połączeniami zapasowymi
1.1.3.10 ul. Piastowska 26 - łącze w technologii GigaEthernet z gwarantowaną przepływnością 50 Mb/s wraz z połączeniem zapasowym.

Kody CPV:
324121108 (Sieć internetowa)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
642161107 (Elektroniczne usługi elektronicznej wymiany danych)

Kod CPV trzeciej częsci zamówienia:
727200003 (Usługi w zakresie rozległej sieci komputerowej)

szacunkowa_wart_zam: Nie

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: c;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a

zamowienie_uzasadnienie:
Zamawiający ma możliwość skorzystania z trybu udzielenia zamówienia publicznego z wolnej ręki mimo, iż tryb ten stanowi odstępstwo od zasady konkurencyjności i może być stosowany jedynie w przypadkach szczególnych, wyraźnie i enumeratywnie wyliczonych przez ustawodawcę.
Jednym z takich przypadków jest sytuacja, gdy przedmiotem zamówienia są dostawy, usługi lub roboty budowlane, które mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę między innymi z powodu zaistnienia przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku niniejszego zamówienia, którego zakres obejmuje świadczenie kompleksu usług internetowych poprzez szerokopasmową Krakowską Miejską Sieć Komputerową MAN, w okresie czterech lat od podpisania umowy, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdyż z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze usługę można uzyskać wyłącznie od jednego Wykonawcy.
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej (ACK Cyfronet AGH) w Krakowie jest jednostką, która ma na swoim stanie i zarządza Krakowską Miejską Siecią Komputerową (MAN). Sieć ta była budowana od początku lat dziewięćdziesiątych głównie ze środków Komitetu Badań Naukowych za pośrednictwem tzw. /jednostki wiodącej/, w przypadku Krakowa był to ACK Cyfronet AGH. Udział środków własnych ze strony akademickich był najpierw symboliczny. Pod koniec lat 90-tych KBN nie był w stanie pokryć wszystkich kosztów i część kosztów utrzymania sieci MAN w Krakowie (oraz w innych dużych polskich miastach) została przeniesiona na użytkowników końcowych. Wartość opłat ze strony użytkowników naukowo-akademickich była ustalana i zatwierdzana poprzez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa i Radę Użytkowników ACK Cyfronetu.
ACK Cyfronet AGH jest jedynym operatorem świadczącym usługi internetowe na terenie województwa małopolskiego zapewniającym dostęp do paneuropejskiej sieci naukowo-badawczej GÉANT. Finansowanie łączności z siecią naukową GEANT realizowane jest z dotacji MNISW przyznawanej Poznańskiemu Centrum Superkomputerowo-Sieciowemu jako operatorowi sieci PIONIER, które poprzez miejskie sieci akademickie udostępnia GÉANT jednostkom akademickim. Zatem tylko sieć MAN, której operatorem jest ACK Cyfronet AGH umożliwia dostęp do wymienionych sieci naukowych w lokalizacjach wskazanych przez Zamawiającego. Połączenia są realizowane poprzez tory światłowodowe w technologiach dających duże szybkości transmisji. Sieć MAN łączy z sobą poszczególne lokalne sieci komputerowe poszczególnych jednostek umożliwiając ich integracje oraz zapewnia dużą liczbę usług sieciowych:
1. Umożliwia połączenia szerokopasmowe pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami danej instytucji (tzw. kampusów). Uniwersytet Jagielloński (bez liczenia Collegium Medicum) ma, co najmniej siedem takich lokalizacji.
2. Centralne urządzenia sieciowe w poszczególnych lokalizacjach zapewniają dostęp szerokopasmowy pomiędzy sieciami lokalnymi i kampusowymi. Są one najczęściej własnością ACK Cyfronet-u AGH.
3. Uczelnie krakowskie poprzez MAN i ACK Cyfronet są wpięte do ogólnopolskiej akademickiej szerokopasmowej sieci komputerowej PIONIER (dawna nazwa POL-34/155) pracującej w tej chwili z szybkościami rzędu 10Gb/s. Sieć ta jest zamknięta dla ruch komercyjnego i jest podłączona do szerokopasmowych naukowych europejskich sieci komputerowych GEANT (dawniej TEN-155) oraz do światowej sieci Internetu.
4. Poprzez sieć MAN uczelnie mają bardzo szybki dostęp do centrów Komputerów Dużej Mocy zainstalowanych w sieci PIONIER, a w szczególności do tych zainstalowanych w ACK Cyfronet AGH. Budowa i utrzymanie tych central z założenia jest finansowane praktycznie całkowicie z dotacji centralnych. Dostęp i wykorzystywanie mocy obliczeniowej jest finansowane także przez takie dotacje. Centrum zostało wyposażone w szereg komputerów dużej mocy wraz z odpowiednim oprogramowaniem.
5. Poprzez szybki dostęp do ośrodków akademickich Europy i świata umożliwia dostęp do szeregu innych usług sieciowych (np. bazy danych, bazy biblioteczne itp.) powstałych dla potrzeb naukowo-badawczych. Między innymi umożliwia to realizację szeregu ogólnopolskich i międzynarodowych programów badawczych, w tym i takich, gdzie wymiana olbrzymia ilość wymienianych danych wymaga stosowania najszybszych sieci szerokopasmowych (ponad 100Mb/s). Dodatkowo poprzez sieci MAN są dostępne systemy biblioteczne np w Krakowie systemu VTLS (serwery są zlokalizowane w Bibliotece Jagiellońskiej UJ oraz w ACK Cyfronecie).
6. ACK Cyfronet jako /jednostka wiodąca/ w Krakowie dla KBN miał wyłączne prawo na korzystanie z dotacji na budowę sieci MAN, Centrów Komputerów Dużej Mocy oraz na realizację szeregu dużych projektów (np. współuczestnictwo w projekcie PIONIER, projektach o charakterze gridowym i inne). Takie podejście umożliwiało efektywne wykorzystanie niezbyt dużych środków KBN. Ponieważ i tak środków ze strony KBN jest zbyt mało w stosunku do potrzeb, więc budżet ACK Cyfronet jest uzupełniany poprzez umowy pomiędzy ACK Cyfronetem i użytkownikami (tj. uczelniami), tak aby zbilansował się. Z punktu widzenia tych opłat, są one znacznie nisze niż opłaty cennikowe operatorów komercyjnych (TPNET, NASK, Crowley, itd.), za sam dostęp do Internetu. Operatorzy komercyjni nie dają dostępu do akademickich centrów komputerów dużej mocy, ani do akademickich sieci internetowych Europy i USA.
7. ACK Cyfronet jest jedynym właścicielem sporego majątku w postaci torów światłowodowych, urządzeń sieciowych, komputerów itd., które zostały zakupione w z funduszy budżetu centralnego przeznaczanych dla środowiska naukowego Krakowa. W imieniu całego tego środowiska ACK Cyfronet administruje tym majątkiem.
8. W ramach przedmiotu zamówienia Zamawiający oczekuje również dostępu do udostępnianych za pośrednictwem sieci PIONIER usług takich jak: usługi platformy obsługi nauki PLATON obejmujące wideokonferencje, archiwizację, eduroam, usługa udzielania certyfikatów kwalifikowanych dla usług WWW i poczty elektronicznej.
9. ACK Cyfronet AGH w ramach swej działalności udostępnia środowisku naukowemu moc obliczeniową, zasoby pamięci dyskowych i taśmowych w ramach Centrów Komputerów Dużej Mocy, wykorzystywanych w zaawansowanych badaniach naukowych prowadzonych przez uczelnie, w tym Uniwersytet Jagielloński.
W konsekwencji uznać należy, iż na terenie Krakowa i Małopolski ACK Cyfronet jest w tej chwili jedynym możliwym dostawcą oferującym wszystkie powyższe usługi, które należy traktować kompleksowo. Nie ma innej szerokopasmowej sieci MAN w Krakowie o takich parametrach, która mogłaby zastąpić sieć będącą w dyspozycji ACK Cyfronet AGH.
Ponadto nie można zmienić dostawcy usług internetowych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego bez drastycznej utraty obecnego spektrum tych usług i utraty dorobku ostatnich ponad 10 lat inwestycji w tej dziedzinie. TP SA, który również świadczy pewne usługi internetowe, ale, dla tzw. /komercji/ nie jest w stanie zastąpić ACK Cyfronet AGH z powodu konieczności wybudowania nowej sieci MAN, zakupu nowych urządzeń dostępowych i na koniec z powodu przeszkód prawnych na bezpośredni szerokopasmowy dostępu do akademickich sieci komputerowych Polski, Europy i świata.
Zaznaczyć należy, iż zamawiający w oparciu o przedstawiony powyżej stan faktyczny uzyskiwał zgodę Prezesa UZP na zatwierdzenie tego trybu i zawarcie umów na trzy lata, wyrażoną w decyzjach nr ZT/18004/01 z dnia 17 grudnia 2001r. oraz decyzji nr ZT/305/05 z dnia 24.01.2005. Również w 2008 roku zawarto umowę z ACK Cyfronetem w trybie z wolnej reki.
Dlatego też, stwierdzić jednoznacznie należy, iż przedmiotowe usługi może świadczyć w wymaganym zakresie jedynie powołane specjalnie w tym celu Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej im, S.Staszica w Krakowie przy ul. Nawojki 11.
Za zastosowaniem powyższego trybu postępowania, przemawia spełnienie przesłanki przewidzianej w art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a powołanej ustawy, a w szczególności fakt, iż przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług, które ze względu na opisane wyżej okoliczności, parametry i właściwości, tj. przyczyny techniczne o obiektywnym charakterze, można uzyskać wyłącznie od jedynego Wykonawcy, który może świadczyć wnioskowany zakres zamówienia.
Zdaniem Zamawiającego zastosowanie w opisanej sytuacji trybu zamówienia z wolnej ręki w żadnej mierze nie narusza zasad udzielania zamówień publicznych, w szczególności zasady uczciwej konkurencji i pełnego dostępu do zamówienia, gdyż z opisanych wyżej przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze istnieje wyłącznie jeden, wskazany, Wykonawca zamówienia i niemożliwym jest przeprowadzenie postępowania w jakimkolwiek z konkurencyjnych trybów.
Mając na uwadze powyższe należy bezsprzecznie stwierdzić, iż zostały spełnione przesłanki z art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy Prawo zamówień publicznych, a tym samym wybór trybu jest w pełni uzasadniony i zasługuje w całości na uwzględnienie.

Nazwa wykonawcy:
Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Nawojki 11

Miejscowość: Kraków

Kod pocztowy: 30-950

ID województwa: 5

Województwo / kraj: małopolskie

Podobne przetargi

152781 / 2014-07-14 - Administracja samorzÄ…dowa

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Kraków (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Dostawa symetrycznego łącza internetowego do MCDN ODN w Tarnowie w ramach realizacji projektu LDC - Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej dla Szkół Województwa Małopolskiego

125157 / 2014-06-10 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie - Kraków (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Świadczenie usług połączenia lokalizacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie w sieć szkieletową oraz świadczenie usług dostępu do Internetu dla tej sieci

140951 / 2014-07-01 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie - Kraków (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Świadczenie usług połączenia lokalizacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie w sieć szkieletową oraz świadczenie usług dostępu do Internetu dla tej sieci

507132 / 2012-12-12 - Administracja samorzÄ…dowa

Wójt Gminy - Mszana Dolna (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Dostawa usług dostępu do Internetu na potrzeby projektu o nazwie : e-Integracja- szansą na rozwój społeczności lokalnej

432192 / 2013-10-23 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Izba Celna w Krakowie - Kraków (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Postępowanie o zamówienie publiczne na usługę dostępu do sieci Internet dla potrzeb ogólnopolskich i unijnych systemów informatycznych utrzymywanych i administrowanych w Izbie Celnej w Krakowie.

478994 / 2013-11-22 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Izba Celna w Krakowie - Kraków (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Postępowanie o zamówienie publiczne na usługę dostępu do sieci Internet dla potrzeb ogólnopolskich i unijnych systemów informatycznych utrzymywanych i administrowanych w Izbie Celnej w Krakowie.

17880 / 2013-01-11 - Administracja samorzÄ…dowa

Wójt Gminy - Mszana Dolna (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Dostawa usług dostępu do Internetu na potrzeby projektu o nazwie : e-Integracja- szansą na rozwój społeczności lokalnej

48151 / 2014-03-06 - Administracja samorzÄ…dowa

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Kraków (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
Dostawa symetrycznego łącza internetowego dla Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Sprawa znak: N1-ZP/271/8/2014

47253 / 2015-04-03 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Jagielloński - Kraków (małopolskie)
CPV: 324121108 (Sieć internetowa)
wyłonienie Wykonawcy kompleksowej usługi dostępu sieci komputerowej UJ do zasobów sieci PIONIER i innych, za pośrednictwem MSK, dla jednostek UJ. Nr sprawy: CRZP/UJ/72/2015