Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

115869 / 2014-05-29 - Inny: państwowa osoba prawna / Pieniński Park Narodowy (Krościenko nad Dunajcem)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie 1 z dnia 2014-04-14 pod pozycją 81689. Zobacz ogłoszenie 81689 / 2014-04-14 - Inny: paÅ„stwowa osoba prawna.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 115869

Data publikacji: 2014-05-29

Nazwa: Pieniński Park Narodowy

Ulica: ul. Jagiellońska 107

Numer domu: 107

Miejscowość: Krościenko nad Dunajcem

Kod pocztowy: 34-450

Województwo / kraj: małopolskie

Numer telefonu: 18 2625601

Regon: 12245667100000

Typ ogłoszenia: ZP-403

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 81689

Data wydania biuletynu: 2014-04-14

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Czy zamówienie było ogłoszone w BZP: Tak

Rok ogłoszenia: 2014

Pozycja ogłoszenia: 81689

Czy w BZP zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie: Nie

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Inny: państwowa osoba prawna

Inny rodzaj zamawiającego: państwowa osoba prawna

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Przeprowadzenie monitoringu skuteczności działań ochronnych realizowanych w ramach projektu (LIFE Pieniny PL)

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Prace z zakresu monitoringu wybranych zabiegów ochrony czynnej w PPN zostały podzielone na 7 kategorii:
1. Monitoring skuteczności zabiegów na wykupionych łąkach i procesów przyrodniczych w wykupionych ekosystemach leśnych
2. Monitoring skuteczności zabiegów na murawach
3. Monitoring efektów związanych z remontem szlaków - erozja gleby
4. Monitoring efektów związanych z remontem szlaków - regeneracja roślinności
5. Monitoring efektów zabiegów ochronnych w siedlisku pszonaka pienińskiego
6. Monitoring skuteczności usuwania gatunków inwazyjnych
7. Monitoring płazów

IV. SZCZEGÓŁOWY OPIS ZADAŃ

1. Monitoring skuteczności zabiegów na wykupionych łąkach i procesów przyrodniczych w wykupionych ekosystemach leśnych
Monitoring ekosystemów łąkowych służy sprawdzeniu skuteczności podejmowanych działań ochronnych zmierzających do zapobiegania pogarszaniu się stanu zbiorowisk łąkowych na skutek zaprzestania użytkowania. W ekosystemach leśnych monitoring pozwoli określić na bieżąco czy zaniechanie gospodarczego wykorzystania lasu przynosi zaplanowany skutek w postaci przywracania niezakłóconych spontanicznych procesów przyrodniczych. Monitoring będzie prowadzony przez cały czas trwania projektu, na wszystkich sukcesywnie wykupywanych powierzchniach.

Założeniem projektu jest wykup około 40 ha gruntów prywatnych (w tym 24 ha łąk i 16 ha lasów) w okresie IV kwartał 2013 - II kwartał 2017. Zakładamy, że w każdym roku zakupionych będzie średnio 15 kompleksów (działek lub grup działek) o średniej wielkości około 0,3 ha (rozpiętość wielkości poszczególnych kompleksów może wahać się od kilku arów do około 1,5 ha).
Wykupy realizowane są na bieżąco. W danym roku zabiegami obejmowane są wykupy z II połowy roku poprzedniego i I połowy roku bieżącego. Monitoringiem stanu wyjściowego obejmowane są działki planowane do objęcia zabiegami w danym roku. Dla przykładu: wykupy z II połowy 2013 roku i I połowy 2014 roku obejmowane są po raz pierwszy zabiegami w roku 2014 i nazwane są dalej dla uproszczenia wykupami 2014 roku, wykupy z II połowy roku 2014 i I połowy roku 2015 nazwane są dalej wykupami 2015 roku itd.

1.1. Monitoring roślinności łąkowej
Szacuje się, że w czasie trwania projektu pełną dokumentację (zgodnie z metodyką GIOŚ, z inwentaryzacją gatunków chronionych i inwazyjnych) trzeba wykonać na 8 działkach o powierzchni co najmniej 0,2-0,3 ha (wyboru działek dokona Zamawiający), około 15 inwentaryzacji i ocen uproszczonych (ocena ekspercka wskaźników i parametrów oraz uzasadnienie przy ocenach U1 i U2 + inwentaryzacja gatunków chronionych i inwazyjnych) na działkach o powierzchni co najmniej 0,1 ha oraz około 20 inwentaryzacji (tylko gatunki chronione i inwazyjne) na działkach o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha.
Udział poszczególnych rodzajów inwentaryzacji w poszczególnych latach będzie uzależniony od wielkości i rodzaju wykupów w danym roku.

Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
Każdorazowo, po wykupieniu gruntów, przed odkrzaczaniem i koszeniem łąk, muraw lub młak, należy przeprowadzić inwentaryzację siedlisk Natura 2000 oraz cennych gatunków flory i bioty (gatunki specjalnego zainteresowania, chronione, zagrożone), zinwentaryzować inwazyjne gatunki roślin obcego pochodzenia, wykonać dokumentację fotograficzną.

Monitoring efektów działań ochronnych.
Badania należy powtórzyć w kolejnych latach realizacji projektu (w pierwszym i trzecim roku po rozpoczęciu zabiegów), jako monitoring efektów działań ochronnych. W przypadku roślin obcego pochodzenia monitoring w kolejnych latach należy wykonać tuż przed podjęciem działań usuwania odrostów (w ten sposób będzie można ocenić skuteczność zabiegów prowadzonych w poprzednim roku);
Wskaźniki monitorowania:
a) liczba gatunków roślin objętych prawną ochroną lub gatunków inwazyjnych obcego pochodzenia;
b) liczba osobników, kęp osobników lub powierzchnia (m2) zajmowana przez gatunki roślin objęte prawną ochroną lub gatunków inwazyjnych obcego pochodzenia;
c) stan zdrowotny roślin (bardzo zły, zły, dobry, bardzo dobry) objętych prawną ochroną
d) stan zachowania siedliska przyrodniczego (ocena wskaźników i parametrów zgodnie z metodyką GIOŚ);
Prace terenowe należy zakończyć do 15 lipca każdego roku, co umożliwi wykonanie zabiegów ochronnych.

Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić , opracować i przedstawić w postaci raportów:
4 raporty wstępne (4 lata realizacji wykupów średnio po 6 ha/rok)
4 raporty z oceną efektów: 3 raporty w latach 2015-2017 (w pierwszym roku po zabiegach - dla wykupów 2014-2016 r.), 1 raport w 2017 r. (w trzecim roku po zabiegach - dla wykupów 2014 r.)
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL.

1.2. Monitoring roślinności leśnej
Szacuje się, że w czasie trwania projektu pełną dokumentację (zgodnie z metodyką GIOŚ z inwentaryzacją gatunków chronionych i inwazyjnych) trzeba wykonać na 4 działkach o powierzchni co najmniej 0,5 ha (wyboru działek dokona Zamawiający), około 10 inwentaryzacji i ocen uproszczonych (ocena ekspercka wskaźników i parametrów oraz uzasadnienie przy ocenach U1 i U2 + inwentaryzacja gatunków chronionych i inwazyjnych) na działkach o powierzchni co najmniej 0,2 ha oraz około 15 inwentaryzacji (tylko gatunki chronione i inwazyjne) na działkach o powierzchni mniejszej niż 0,2 ha.

Łączna liczba inwentaryzacji w całym projekcie i udział poszczególnych rodzajów inwentaryzacji w kolejnych latach będzie uzależniony od wielkości i rodzaju wykupów.

Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
Każdorazowo, po wykupieniu gruntów należy przeprowadzić inwentaryzację siedlisk Natura 2000 (wraz z ich oceną uwzględniającą opis martwego drewna stojącego i leżącego) oraz cennych gatunków flory i bioty (gatunki specjalnego zainteresowania, chronione, zagrożone), zinwentaryzować inwazyjne gatunki roślin obcego pochodzenia, wykonać dokumentację fotograficzną wnętrza lasu

Monitoring zmian po zaprzestaniu użytkowania.
Badania należy powtórzyć w kolejnych latach realizacji projektu (w pierwszym i trzecim roku po wykupie), jako monitoring tempa i kierunku zachodzących zmian po zaprzestaniu gospodarczego wykorzystania. W przypadku roślin obcego pochodzenia monitoring w kolejnych latach należy wykonać tuż przed podjęciem działań usuwania odrostów (w ten sposób będzie można ocenić skuteczność zabiegów prowadzonych w poprzednim roku). W kolejnych nawrotach należy dokonać ponownego oszacowania ilości martwego drewna stojącego i leżącego.
Wskaźniki monitorowania:
a) liczba gatunków roślin objętych prawną ochroną lub gatunków inwazyjnych obcego pochodzenia;
b) liczba osobników, kęp osobników lub powierzchnia (m2) zajmowana przez gatunki roślin objęte prawną ochroną lub gatunków inwazyjnych obcego pochodzenia;
c) stan zdrowotny roślin (bardzo zły, zły, dobry, bardzo dobry) objętych prawną ochroną
d) stan zachowania siedliska przyrodniczego (ocena wskaźników i parametrów zgodnie z metodyką GIOŚ);

Prace terenowe należy zakończyć do 31 lipca każdego, a informację o obecności gatunków inwazyjnych należy niezwłocznie przekazać Zamawiającemu, co umożliwi wykonanie zabiegów ochronnych w danym roku (usuwanie gatunków inwazyjnych).


Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić, opracować i przedstawić w postaci raportów:
4 raporty wstępne (4 lata realizacji wykupów średnio po 4 ha/rok)
4 raporty z oceną efektów: 3 raporty w latach 2015-2017 (w pierwszym roku po zabiegach usuwania gatunków inwazyjnych - dla wykupów 2014-2016 r.), 1 raport w 2017 r. (w trzecim roku po zabiegach - dla wykupów 2014 r.)
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL.

1.3. Przygotowanie i wygłoszenie referatu na konferencji
Wyniki monitoringu roślinności łąkowej i leśnej należy zaprezentować w formie referatu (prezentacji) na Konferencji kończącej projekt, która odbędzie się w III kwartale 2017 roku.
Dodatkowo przebieg i wyniki monitoringu roślinności łąkowej należy opracować i przygotować w formie artykułu naukowego z przeznaczeniem do publikacji w recenzowanym czasopiśmie wydawanym przez PPN: Pieniny - Przyroda i Człowiek lub Monografie Pienińskie.

2. Monitoring skuteczności zabiegów na murawach
Monitoring jest niezbędny, aby określić tempo i kierunki regeneracji roślinności murawowej oraz tempo odrastania wyciętych krzewów. Zebranie tych danych jest niezbędne do sprawdzenia czy zastosowany sposób usuwania krzewów jest efektywny i czy działania przynoszą zaplanowany skutek.

Monitoring będzie prowadzony na wszystkich powierzchniach (łącznie 8 ha) przeznaczonych do odkrzaczenia, zlokalizowanych w rejonach:
- zabieg planowany na 2014 rok: Cyrlowa Skałka (0,5 ha), Nowa Góra (0,5 ha), Upszar (1,4 ha), Macelowa Góra (1,8 ha)
- zabieg planowany na 2015 rok: piargi pod Trzema Koronami (3,8 ha)

Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
Przed przystąpieniem do zabiegów usuwania krzewów z muraw, należy na wybranych transektach, za pomocą odbiornika GPS, określić lokalizację bujnych krzewów o wysokości powyżej 0,5 m z pomiarem średnicy ich koron ocieniających rośliny murawowe. Dodatkowo w miejscu planowanej wycinki i usunięcia krzewów należy wykonać zdjęcie fitosocjologiczne. Dodatkowo należy wykonać również dokumentację fotograficzną;

Monitoring efektów działań ochronnych.
W pierwszym i trzecim roku po rozpoczęciu zabiegów nastąpi kontrola kęp poddanych zabiegom ochronnym (powtórne określenie średnicy i stanu kęp - obumieranie, odrastanie, wielopędowość). W miejscu wycinki i usunięcia krzewów wykonane zostaną zdjęcia fitosocjologiczne.

Wskaźniki monitorowania:
a) pomiar lokalizacji i średnicy koron krzewów powyżej 0,5 m wysokości, ocieniających rośliny murawowe;
b) zdjęcia fitosocjologiczne.

Prace terenowe należy zakończyć do 31 sierpnia każdego, co umożliwi wykonanie zabiegów ochronnych.

Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić w udostępnionych formularzach, opracować i przedstawić w postaci raportów:
1 raporty wstępny
2 raporty z oceną efektów (w pierwszym i trzecim roku (dla zabiegów z 2015 w drugim roku) po rozpoczęciu zabiegów).
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL.

Przygotowanie i wygłoszenie referatu na konferencji.
Wyniki monitoringu należy zaprezentować w formie referatu (prezentacji) na Konferencji kończącej projekt, która odbędzie się w III kwartale 2017 roku.

3. Monitoring efektów związanych z remontem szlaków
Monitoring będzie służył do określenia tempa i kierunków regeneracji roślinności wzdłuż wyremontowanych szlaków oraz zweryfikowania czy zastosowana technologia remontu nawierzchni i zastosowanych zabezpieczeń przynoszą zaplanowany skutek.
Monitoring będzie prowadzony wzdłuż remontowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 1260 m i łącznej szerokości 15 m, wzdłuż osi szlaku:
a) szlak zielony (Kras - Sosnów, na odcinku 320 mb) - remont w roku 2016
b) szlak niebieski (Istebki - Kurnikówka, na odcinku 300 mb) - remont w roku 2015
c) szlak niebieski (Zamkowa Góra - Kosarzyska, na odcinku 300 mb) - remont w roku 2015
d) szlak niebieski (Kosarzyska - Polana Pieniny, na odcinku 340 mb) - remont w roku 2014.

3.1. Monitoring erozji gleby
Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
Przed przystąpieniem do prac remontowych należy przeprowadzić ocenę stanu wyjściowego poprzez inwentaryzację zjawisk erozyjnych, wykonanie dokumentacji fotograficznej;

Monitoring efektów działań ochronnych.
Należy przeprowadzić oceny stopnia zmniejszenia procesów erozyjnych, wykonanie dokumentacji fotograficznej, w pierwszym, drugim lub trzecim roku po wykonaniu remontu;

Wskaźniki monitorowania erozji gleby:
a) rozdeptywanie - lokalizacja i rozmiar (szerokość, długość, powierzchnia),
b) głębokość i długość wcięć w nawierzchni szlaku,
c) zniszczenia korzeni drzew.

Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić, opracować i przedstawić w postaci raportów:
1 raport wstępny - inwentaryzacja zniszczeń (2014 r.)
1 raport z oceną efektów (2017 r. - w pierwszym, drugim lub trzecim roku po wykonaniu remontu).
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL.

3.2. Monitoring sukcesji roślinności wzdłuż remontowanych szlaków
Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
Przed przystąpieniem do prac remontowych należy przeprowadzić ocenę stanu wyjściowego poprzez kartowanie zniszczeń roślinności, wykonanie dokumentacji fotograficznej;

Monitoring efektów działań ochronnych.
Należy przeprowadzić ocenę postępu regeneracji pokrywy roślinnej w pierwszym i drugim lub trzecim roku po wykonaniu remontu poprzez kartowanie roślinności wzdłuż każdego z remontowanych odcinków szlaków, łącznie na 8 transektach, w miejscach o najbardziej zniszczonej pokrywie glebowej, wykonanie dokumentacji fotograficznej.

Wskaźniki monitorowania regeneracji pokrywy roślinnej:
a) liczba gatunków roślin występujących wzdłuż remontowanych odcinków szlaków;
b) liczba osobników, kęp osobników lub powierzchnia (w m2) zajmowana przez gatunki roślin wzdłuż remontowanych odcinków szlaków;
c) stan zdrowotny roślin (bardzo zły, zły, dobry, bardzo dobry) wzdłuż remontowanych odcinków szlaków;
d) stan zachowania siedliska przyrodniczego (ocena wskaźników i parametrów);

Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić, opracować i przedstawić w postaci raportów:
1 raport wstępny - inwentaryzacja zniszczeń (2014 r.)
2 raporty z oceną efektów - w pierwszym (4 odcinki) i trzecim roku (dla remontów z 2015 drugim roku) po wykonaniu remontu (3 odcinki)
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL.

3.3. Przygotowanie i wygłoszenie referatu na konferencji
Wyniki monitoringu erozji gleby i regeneracji roślinności należy zaprezentować w formie referatu (prezentacji) na Konferencji kończącej projekt, która odbędzie się w III kwartale 2017 roku.

4. Monitoring efektów zabiegów ochronnych w siedlisku pszonaka pienińskiego
Monitoring jest niezbędny do określenia optymalnych warunków dla rozwoju pszonaka oraz możliwość zasiedlania przez niego nowo powstałych siedlisk oraz tempa regeneracji roślinności murawowej. Zebrane dane pozwolą zweryfikować czy zastosowany sposób usuwania krzewów jest efektywny i czy działania przynoszą zaplanowany skutek.

Monitoring, oparty na wskaźnikach ujętych w opublikowanych wytycznych (Perzanowska J. (red.) 2010.Monitoring gatunków roślin. Przewodnik metodyczny. Część I. GIOŚ, Warszawa) wykonany zostanie w miejscach przeznaczonych do objęcia zabiegami odkrzaczania oraz u podnóża przeznaczonych do zabezpieczania murów zamkowych Zamku Czorsztyn. Prace remontowe planowane są na 2014 rok, odkrzaczanie na IV kwartał 2014 r. i 2015 r.

4.1. Monitoring pszonaka pienińskiego
Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
Przed przystąpieniem do zabiegów usuwania krzewów z muraw oraz przed pracami w obrębie murów zamkowych należy przeprowadzić inwentaryzację stanowisk pszonaka pienińskiego oraz ocenę stanu jego populacji i siedliska zgodnie z w/w metodyką. Należy również wykonać szczegółową dokumentację fotograficzną;

Monitoring efektów działań ochronnych.
Badania należy powtórzyć w kolejnych latach realizacji projektu (w pierwszym i trzecim roku po rozpoczęciu zabiegów), jako monitoring efektów działań ochronnych. Kontrolę należy przeprowadzić wg analogicznej metody jak przy kontroli zerowej. W miejscach, w których wysiewane będą nasiona należy skontrolować pojawianie się siewek.

Wskaźniki monitorowania:
a) liczba osobników generatywnych zaobserwowanych w obrębie wzgórza zamkowego w Czorsztynie (w tym w miejscach objętych zabiegami);
b) stan zdrowotny roślin (bardzo zły, zły, dobry, bardzo dobry),
c) obfitość owocowania,
d) obecność siewek w miejscu dosiewania nasion;
e) stan zachowania siedliska gatunku (ocena wskaźników i parametrów),

Prace terenowe należy zakończyć do 31 sierpnia każdego, co umożliwi wykonanie zabiegów ochronnych.

Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić, opracować i przedstawić w postaci raportów:
1 raport wstępny
2 raporty z oceną efektów (w pierwszym i trzecim roku (dla zabiegów z 2015 drugim roku) po rozpoczęciu zabiegów).
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL.
4.2. Przygotowanie i wygłoszenie referatu na konferencji
Wyniki monitoringu należy zaprezentować w formie referatu (prezentacji) na Konferencji kończącej projekt, która odbędzie się w III kwartale 2017 roku.

4.3. Towarzyszące zabiegi ochronne - zbiór i wysiewanie nasion pszonaka pienińskiego:
Zbiór i wysianie nasion pszonaka pienińskiego (pochodzących z hodowli w ogródku skalnym przy Dyrekcji PPN) w miejscach z odsłoniętą glebą. Udokumentowanie miejsc wysiania i liczby wysianych nasion. Zabieg należy wykonać po zakończeniu kolejnych etapów zabiegów ochronnych.

5. Monitoring skuteczności usuwania gatunków inwazyjnych
Monitoring pozwoli określić tempo odrastania usuniętych roślin inwazyjnych. Zebrane dane pozwolą zweryfikować czy zastosowana metodyka usuwania jest w warunkach pienińskich efektywna (termin wykonania i częstość nawrotów) i czy działania przynoszą zaplanowany skutek. Nie ma wypracowanej w pełni skutecznej metody zwalczania tych gatunków, co w przypadku obszaru Pieniny jest tym bardziej skomplikowane, gdyż położenie stanowisk nad wodą w przełomowym odcinku Dunajca uniemożliwia zastosowanie metod chemicznych.

Szczegółowym monitoringiem należy objąć dwa inwazyjne gatunki roślin obcego pochodzenia (rdestowiec ostrokończysty i sachaliński) w przełomie Dunajca.

5.1. Monitoring gatunków inwazyjnych
Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
Przed przystąpieniem do zabiegów usuwania gatunków inwazyjnych należy zinwentaryzować wszystkie
stanowiska tych gatunków z określeniem ich liczebności i wykonać dokumentację fotograficzną;

Monitoring efektów działań ochronnych.
Badania należy powtarzać w kolejnych latach realizacji projektu (w pierwszym i trzecim roku po rozpoczęciu zabiegów), jako monitoring efektów działań ochronnych. W kolejnych latach monitoring należy wykonać tuż przed podjęciem działań usuwania odrostów (w ten sposób będzie można ocenić skuteczność zabiegów prowadzonych w poprzednim roku).

Wskaźniki monitorowania:
a) liczba gatunków inwazyjnych obcego pochodzenia;
b) liczba stanowisk gatunków inwazyjnych obcego pochodzenia
c) liczba osobników (pędów), liczb kęp lub powierzchnia (w m2) zajmowana przez gatunki inwazyjne obcego pochodzenia;

Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić, opracować i przedstawić w postaci raportów:
1 raport wstępny
2 raporty z oceną efektów (w pierwszym i trzecim roku po rozpoczęciu zabiegów).
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL.

5.2. Przygotowanie i wygłoszenie referatu na konferencji
Wyniki monitoringu należy zaprezentować w formie referatu (prezentacji) na Konferencji kończącej projekt, która odbędzie się w III kwartale 2017 roku.
Dodatkowo przebieg i wyniki monitoringu należy opracować i przygotować w formie artykułu naukowego z przeznaczeniem do publikacji w recenzowanym czasopiśmie wydawanym przez PPN: Pieniny - Przyroda i Człowiek lub Monografie Pienińskie.
5.3. Towarzyszące zabiegi ochronne - usuwanie pędów rdestowca
Działanie będzie polegało na usuwaniu rdestowca ostrokończystego i sachalińskiego (Reynoutria japonica, R.sachalinensis), jako szczególnie uciążliwych, inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia. Gatunki te występują na kilku stanowiskach na brzegu rzeki Dunajec. Usuwanie będzie polegało na ręcznym wyrywaniu pędów, trzykrotnie w sezonie wegetacyjnym. Pozyskaną w ten sposób biomasę należy wywieźć łodziami flisackimi poza obręb przełomu Dunajca. Zostanie ona przewieziona w sąsiedztwo dyrekcji PPN, gdzie zostanie wysuszona i zutylizowana w sposób uniemożliwiający rozmnażanie wegetatywne.
Koszt wynajęcia łodzi flisackiej (3 x w ciągu sezonu) oraz transportu biomasy z przystani flisackiej do dyrekcji PPN pokrywa Zamawiający. Zamawiający udostępni informacje na temat dotychczasowych lokalizacji w/w gatunków.
Planowany termin przeprowadzenia zabiegów od II kw. 2014 r. do III kw. 2017 r.

6. Monitoring płazów
Monitoring ma na celu sprawdzenie skuteczności zastosowanej metody zabezpieczenia oczek wodnych stanowiących miejsca rozrodu płazów oraz ocenę sposobu ochrony płazów przez stworzenie nowego miejsca rozrodu.

Monitoring będzie polegał na określeniu składu gatunkowego i ilościowego płazów zasiedlających miejsca rozrodu w obrębie polany Majerz, w tym w nowo wykonanym oczku wodnym. W sezonie od kwietnia do lipca wykonane zostaną 4 kontrole, tak aby uchwycić wszystkie gatunki przystępujące do rozrodu. W trakcie kontroli oceniony zostanie również stan miejsc rozrodu (stopień rozdeptania przez owce - stan zerowy, stan poziomu wody, itp.).

Monitoring stanu wyjściowego - stan 0.
W 2014 roku na polanie Majerz wykonane zostaną 4 kontrole miejsc rozrodu płazów. Odnotowane zostaną zaobserwowane gatunki oraz oceniony zostanie stan zachowania oczek wodnych.

Monitoring efektów działań ochronnych.
W kolejnych latach kontrole należy powtórzyć na wszystkich stanowiskach objętych kontrolą w 2014 r.

Wskaźniki monitorowania:
a) liczba stwierdzonych gatunków płazów
b) liczba zaobserwowanych osobników w trakcie kontroli
Po wykonaniu monitoringu wyniki należy zestawić, opracować i przedstawić w postaci raportów:
1 raport wstępny
3 raporty z oceną efektów w kolejnych latach (sukcesywnie w miarę wykonania prac).
Podsumowanie całości wyników należy zestawić w formie syntetycznego raportu naukowego, który zostanie przekazany uczestnikom Konferencji naukowej kończącej projekt LIFE Pieniny PL

Kod trybu postepowania: PN

Czy zamówienie dotyczy programu UE: Tak

nazwa programu UE:
Zamówienie jest realizowane w ramach projektu LIFE Pieniny PL pn. Natura w mozaice - ochrona gatunków i siedlisk w obszarze Pieniny, współfinansowanego przez instrument finansowy LIFE+ Wspólnoty Europejskiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Pieniński Park Narodowy

Nazwa wykonawcy: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy

Adres pocztowy wykonawcy: Falenty, ul. Aleja Hrabska 3

Miejscowość: Raszyn

Kod pocztowy: 05-090

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Nazwa:
Monitoring skuteczności zabiegów na wykupionych łąkach i procesów przyrodniczych w wykupionych ekosystemach leśnych

Nr częsci: 1

Data udzielenie zamówienia: 12/05/2014

Liczba ofert: 4

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 25500,00

Cena wybranej oferty: 30996,00

Cena minimalna: 30996,00

Cena maksymalna: 24228540,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Nazwa wykonawcy: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy

Adres pocztowy wykonawcy: Falenty, ul. Aleja Hrabska 3

Miejscowość: Raszyn

Kod pocztowy: 05-090

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Nazwa: Monitoring skuteczności zabiegów na murawach

Nr częsci: 2

Data udzielenie zamówienia: 12/05/2014

Liczba ofert: 4

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 6750,00

Cena wybranej oferty: 8610,00

Cena minimalna: 8610,00

Cena maksymalna: 110331,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Nazwa wykonawcy: IGIPZ PAN Stacja Naukowa

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Twarda 51/55

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 00-818

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Nazwa:
Monitoring efektów związanych z remontem szlaków - erozja gleby

Nr częsci: 3

Data udzielenie zamówienia: 09/05/2014

Liczba ofert: 4

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 4750,00

Cena wybranej oferty: 6491,94

Cena minimalna: 6491,94

Cena maksymalna: 53382,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Nazwa wykonawcy: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy

Adres pocztowy wykonawcy: Falenty, ul. Aleja Hrabska 3

Miejscowość: Raszyn

Kod pocztowy: 05-090

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Nazwa:
Monitoring efektów związanych z remontem szlaków - regeneracja roślinności

Nr częsci: 4

Data udzielenie zamówienia: 12/05/2014

Liczba ofert: 3

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 5250,00

Cena wybranej oferty: 7995,00

Cena minimalna: 7995,00

Cena maksymalna: 56457,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Nazwa wykonawcy: ProGea Consulting Piotr Wężyk

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Pachońskiego 9

Miejscowość: Kraków

Kod pocztowy: 31-223

ID województwa: 5

Województwo / kraj: małopolskie

Nazwa:
Monitoring efektów zabiegów ochronnych w siedlisku pszonaka pienińskiego

Nr częsci: 5

Data udzielenie zamówienia: 12/05/2014

Liczba ofert: 4

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 5500,00

Cena wybranej oferty: 6642,00

Cena minimalna: 6642,00

Cena maksymalna: 68265,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Nazwa wykonawcy: Dendrologicznie Maciej Byrczek

Adres pocztowy wykonawcy: Wietrzno 155

Miejscowość: Równe

Kod pocztowy: 38-451

ID województwa: 8

Województwo / kraj: podkarpackie

Nazwa:
Monitoring skuteczności usuwania gatunków inwazyjnych

Nr częsci: 6

Data udzielenie zamówienia: 12/05/2014

Liczba ofert: 5

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 11250,00

Cena wybranej oferty: 7872,00

Cena minimalna: 7872,00

Cena maksymalna: 366540,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Nazwa wykonawcy: Uslugi Ekologiczne Alojzy Przemyski

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Rajska 4

Miejscowość: Sędziszów

Kod pocztowy: 28-340

ID województwa: 12

Województwo / kraj: świętokrzyskie

Nazwa: Monitoring płazów

Nr częsci: 7

Data udzielenie zamówienia: 12/05/2014

Liczba ofert: 4

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 6750,00

Cena wybranej oferty: 7380,00

Cena minimalna: 7380,00

Cena maksymalna: 60147,00

Kod waluty: 1

Waluta (PLN): PLN

Kody CPV:
772315003 (Usługi monitorowania lub oceny lasu)

Podobne przetargi

81689 / 2014-04-14 - Inny: państwowa osoba prawna

Pieniński Park Narodowy - Krościenko nad Dunajcem (małopolskie)
CPV: 772315003 (Usługi monitorowania lub oceny lasu)
Przeprowadzenie monitoringu skuteczności działań ochronnych realizowanych w ramach projektu (LIFE Pieniny PL)