Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

77376 / 2016-04-05 - Inny: Instytut Badawczy / Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy (Kraków)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 77376

Data publikacji: 2016-04-05

Nazwa:
Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy

Ulica: ul. Sarego 2

Numer domu: 2

Miejscowość: Kraków

Kod pocztowy: 31-047

Województwo / kraj: małopolskie

Numer telefonu: 666 081 131, 12 357 27 00

Numer faxu: 12 285 65 50

Adres strony internetowej: www.izoo.krakow.pl

Regon: 00007972800000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Inny: Instytut Badawczy

Inny rodzaj zamawiającego: Instytut Badawczy

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Przygotowanie i opisanie materiału biologicznego

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia: Przygotowanie i opisanie materiału biologicznego

Kody CPV: 720000002

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: c;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a

zamowienie_uzasadnienie:
Podstawą zastosowania trybu z wolnej ręki jest szczególny charakter zamówienia. Przedmiot zamówienia z uwagi na względy techniczne powoduje, że może on zostać zrealizowany tylko przez jednego wykonawcę. Udzielenie zamówienia innemu wykonawcy jest niemożliwe i ta okoliczność ma charakter nieprzezwyciężalny.
Rasy rodzime świń (między innymi puławska) są wypierane z rynku przez populacje świń o bardzo wysokiej produkcyjności w odniesieniu do przyrostów masy ciała i zawartości mięsa w tuszy. W obecnych warunkach ekonomicznych, przy małej i zmniejszającej się liczebności świń w hodowli zachowawczej, następuje zmniejszenie zmienności wewnątrz rasowej, a różnorodność genetyczna staje się zagrożona (w wyniku wymuszonej selekcji, wzrostu zinbredowania, a także postępującego dryftu genetycznego). Dlatego konieczne są wszelkie wysiłki dotyczące zachowania tych ras. Poza aktualnie realizowaną ochroną in situ w ramach programów ochrony zasobów genetycznych w gospodarstwach, powinno się również stosować ochronę ex situ poprzez zachowanie materiału biologicznego. Ochrona ex situ jest przeprowadzana z reguły, jako kriokonserwacja zarodków i nasienia. Metoda ta jest uważana za bardzo ważne narzędzie zapobiegające nieodwracalnej utracie ras, a jednocześnie ma wielokierunkowy charakter. Kolekcja materiału biologicznego może posłużyć w przyszłości do odtwarzania rasy, ochrony zasobów genetycznych przed zagrożeniami sanitarnymi, wspierania hodowli ras występujących w małych populacjach oraz zachowania zmienności genetycznej w programach selekcji. Stwarza także możliwość ochrony przed utratą cennego materiału genetycznego w wyniku epidemii i pandemii chorób zwierzęcych.
W Polsce w chwili obecnej jedynym Zespołem pozyskiwania i produkcji zarodków świń (zatwierdzonym przez Główny Inspektorat Weterynaryjny - numer w trakcie nadawania) jest Zespół ET w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o.. Jest to zespół, który poprzez wieloletnią prace naukową nad kriokonserwacją zarodków świń, ma poza wieloletnim doświadczeniem również i dopracowane metody w kriokonserwacji tego materiału. Dlatego też tylko ten podmiot może w prawidłowy sposób przygotować i opisać materiał biologiczny pochodzący od wytypowanych świń.
Mając powyższe na uwadze Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie działając na podstawie art. 67 ust. 1 pkt. 1) lit. a) Ustawy, ma podstawy do wszczęcia postępowania z wolej ręki, zapraszając do negocjacji firmę:
Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o.
55-020 Żerniki Wielkie (poczta Żórawina)
ul. Badawcza 4

Nazwa wykonawcy:
Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o.

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Badawcza 4

Miejscowość: Żerniki Wielkie (poczta Żórawina)

Kod pocztowy: 55-020

ID województwa: 0

Województwo / kraj: dolnośląskie

Podobne przetargi