Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

69926 / 2012-03-07 - Administracja rzÄ…dowa terenowa / Regionalny ZarzÄ…d Gospodarki Wodnej w Szczecinie (Szczecin)

Analiza ekonomiczna korzystania z wód dla obszaru RZGW Szczecin.

Opis zamówienia

1. Opis przedmiotu zamówienia:
Celem pracy jest aktualizacja i weryfikacja obliczeń dotyczących analiz ekonomicznych korzystania z wód w Regionie Wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego (RWDOiPZ), niezbędnych dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). Zgodnie z art. 92 ust. 3 ppkt 3) ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r., Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) i w powiązaniu z § 5 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2006 r. z w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 126, poz. 878), opracowanie przedmiotowych analiz należy do zadań Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wyniki zadania zostaną wykorzystane - zgodnie z art. 113 ust.2 pkt 6) ) ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r., Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) - do aktualizacji analiz ekonomicznych związanych z korzystaniem z wód dla obszaru dorzecza Odry.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia.
1) Praca obejmuje opracowanie niżej wymienionych zagadnień:
a. Rozdział I: Charakterystyka ekonomiczno-gospodarcza RWDOiPZ.
b. Rozdział II: Metodyka wykonania pracy, źródła danych i informacji.
c. Rozdział III: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w sektorze komunalnym.
d. Rozdział IV: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w sektorze rolniczym.
e. Rozdział V: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w sektorze przemysłowym.
f. Rozdział VI: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w pozostałych formach korzystania z wód
(żegluga, hydroenergetyka, zarządzanie ryzykiem powodziowym).
g. Rozdział VII: Prognoza kształtowania się cen, opłat i kosztów usług wodnych w perspektywie do
2021.
h. Rozdział VIII: Koszty środowiskowe i zasobowe.
i. Rozdział IX: Ekonomiczna analiza zwrotu kosztów dla poszczególnych sektorów.
j. Rozdział X: Analiza zmian rozpatrywanych czynników, związków w odniesieniu do analiz
ekonomicznych korzystania z wód w RWDOiPZ, przeprowadzonych w I cyklu
planistycznym (2007 r.).
2) W ramach poszczególnych wyżej wymienionych rozdziałów powinny zostać opracowane
co najmniej poniższe zagadnienia:
a. Rozdział I: Analiza danych charakteryzujących obszar RZGW w Szczecinie, w tym danych administracyjnych, hydrograficznych, demograficznych i dotyczących użytkowania powierzchni ziemi. Analizę należy przeprowadzić w oparciu o aktualne dane pozyskane z Głównego Urzędu Statystycznego, Banku Danych Lokalnych oraz Corine Land Cover.
b. Rozdział II: Przedstawienie metodyk zastosowanych przez Wykonawcę w opracowaniu w odniesieniu do poszczególnych sektorów. Przyjęte podejście powinno być zgodne z zatwierdzonymi przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej dokumentami metodycznymi, tj. Przeglądem funkcjonujących metodyk i weryfikacją podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód oraz Przeglądem funkcjonujących metodyk oraz weryfikacją podejścia do szacowania kosztów środowiskowych i zasobowych.
c. Rozdział III musi obejmować:
a) Identyfikację podmiotów świadczących usługi w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków wraz z przeprowadzeniem ankietyzacji.
b) Analizę finansowej stopy zwrotu kosztów u poszczególnych operatorów oraz ich podzbiorów dzielonych wg kryterium formy prawnej oraz wielkości.
Jako stopień zwrotu ankiet niezbędnych do przeprowadzenia analizy ekonomicznej w sektorze komunalnym należy przyjąć co najmniej 50 ankiet z kompletem danych do bezpośredniego wykorzystania oraz dodatkowo ankiety pochodzące od kluczowych operatorów wodno - ściekowych z obszaru działania RZGW w Szczecinie tj.:
ZWiK Sp. z o.o. , ul. Golisza 10, 71- 682 Szczecin;
Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o. o., ul. I Brygady Legionów 8-10,
72-100 Goleniów,
PUWIS Nowogard, ul.700 - lecia 14/2, 72 - 200 Nowogard,
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., ul. Artyleryjska 33, 78 - 100 Kołobrzeg,
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu, ul.Kołłątaja 4; 72-600 Świnoujście
Regionalne Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Białogardzie ul. Ustronie Miejskie 1; 78-200 Białogard
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Koszalinie ul. Wojska Polskiego 14; 75-711 Koszalin
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Torzymiu ul. Świebodzińska 12, 66-235 Torzym.
W przypadku kiedy liczba kompletnych ankiet nie jest wystarczająca do zapewnienia miarodajności badań Wykonawca zastosuje procedurę uzupełniania pojedynczych brakujących danych dla konkretnego operatora zgodnie z wytycznymi zawartymi w opracowaniu Uszczegółowienie zapisów wykazu zadań i działań dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce w latach 2006-2010 w zakresie koniecznych do przeprowadza analiz ekonomicznych.
c) Analizę wpływu dotacji operacyjnych, udzielanych przez gminę na cenę za pobór wody i zrzuty ścieków.
d) Analizę związku pomiędzy wysokością opłat za korzystanie ze środowiska a ceną usług.
e) Analizę wpływu prawidłowych odpisów amortyzacyjnych, podatku od nieruchomości i opłat za użyczenie na koszty.
f) Analizę związku pomiędzy formą własności a cenami usług.
g) Analizę związku pomiędzy formą własności a wielkością amortyzacji.
h) Analizę związku pomiędzy wielkością operatora a cenami usług.
i) Próbę określenia związków między wymienionymi w punktach f)-h) w modelu wieloparametrowym.
j) Analizę subsydiów krzyżowych pomiędzy gospodarstwami domowymi a innymi odbiorcami usług wodno-ściekowych, przy uwzględnieniu różnic w świadczeniu tych usług (zróżnicowanie opłat za korzystanie ze środowiska).
k) Określenie subsydiów krzyżowych w całym procesie dostawy wody, odbioru
i oczyszczania ścieków w gospodarce komunalnej. Identyfikacja jawnych
i ukrytych subwencji w gospodarce komunalnej (dotacja do działalności operatora, brak podatku od nieruchomości w kategorii budowle itp.)
l) Weryfikację przy pomocy testu istotności statystycznej wpływu wyspecyfikowanych w punktach b)-k) cech na ceny.
m) Analizę wyspecyfikowanych w punktach od b)-j) działań w określonych przez Wykonawcę obszarach opracowań analiz ekonomicznych, których liczba (nie więcej niż 3) i zasięg wyznaczony zostanie na podstawie liczby zwrotu ankiet zapewniających miarodajność badań w tych obszarach z uwzględnieniem podziału hydrograficznego i z uwzględnieniem granicy Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry.
n) Analizę działań z punktu c. w układzie dla całego obszaru działania RZGW
w Szczecinie.
Powyższą analizę należy oprzeć na danych z roku 2010 uzyskanych poprzez ankietyzację operatorów usług wodno-ściekowych na obszarze działania RZGW
w Szczecinie. Ankietyzację przeprowadzić należy z zastosowaniem zatwierdzonego przez KZGW wzoru ankiety (AO - ankieta dla operatorów). Wykonawca przekaże wyłonionemu w postępowaniu Wykonawcy - zgromadzone w 2007 roku i zaktualizowane w 2011 roku - bazy danych adresowych operatorów prowadzących działalność na obszarze działania RZGW w Szczecinie oraz ww. wzór ankiety.
Formatem prezentowanych wyników mają być: wartości średnie ważone i mediany w poszczególnych podgrupach obliczeniowych
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formatce pliku Excel i przekazane Zamawiającemu. Formatkę do wprowadzania danych Zamawiający przekaże wyłonionemu w postępowaniu Wykonawcy.
d. Rozdział IV: Obliczenia finansowej stopy zwrotu kosztów korzystania z wód
w sektorze rolniczym w oparciu o dane statystyczne w zakresie działań melioracji podstawowych i szczegółowych (formularz RRW-10). Działanie to wymagać będzie konwersji danych statystycznych dostępnych w układzie województw na układ zlewniowy w odniesieniu do całego obszaru RZGW w Szczecinie.
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formacie plików Excel i przekazane Zamawiającemu.
e. Rozdział V: Określenie stopnia zwrotu kosztów w przemyśle poprzez identyfikację subwencji udzielonych zakładom przemysłowym. W niniejszym rozdziale Wykonawca zawrze szczegółowe informacje w zakresie charakterystyki omawianego sektora oraz dokona analizy finansowej stopy zwrotu kosztów usług wodnych w tym sektorze w ujęciu dla całego obszaru RZGW Szczecin.
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formacie plików Excel i przekazane Zamawiającemu.
f. Rozdział VI: Analiza zwrotu kosztów w pozostałych formach korzystania z wód - zgodnie z wcześniejszymi opracowaniami analiz ekonomicznych w Polsce - dotyczyć powinna hydroenergetyki, żeglugi i zarządzania ryzykiem powodziowym z uwagi na ich znaczące oddziaływanie na wody.
Biorąc pod uwagę powyższe, rozdział obejmować powinien:
a) w zakresie hydroenergetyki - identyfikację, a następnie weryfikację umów partycypacyjnych na poszczególnych obiektach (zbiorniki i zapory);
b) w zakresie żeglugi - zestawienie kosztów zewidencjonowanych na podstawie obowiązku prowadzenia sprawozdawczości wynikającej z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie prowadzenia ewidencji wydatków ponoszonych na śródlądowe drogi wodne i ich strukturę oraz przychodów wniesionych przez użytkowników tych dróg (w postaci opłat za śluzowanie, należności za przewóz towarów, pasażerów, spław drewna i żeglugę pustych statków). Przeprowadzenie analizy celowości i ewentualnej miarodajności analizy dla tej formy korzystania z wód.
c) w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym - analizę przesłanek zawartych w dokumencie metodycznym Przegląd funkcjonujących metodyk i weryfikacją podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód.
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formacie plików Excel i przekazane Zamawiającemu.
g. Rozdział VII: Opracowanie długoterminowych prognoz (do 2021 r.) dotyczących zaopatrzenia i zapotrzebowania na wodę na obszarze RWDOiPZ w podziale na poszczególne sektory użytkowników, w oparciu o prognozy demograficzne, istniejące polityki i strategie rozwoju regionu oraz poszczególnych sektorów gospodarki, przewidywane efekty stosowanych regulacji prawnych i politykę ekologiczną.
h. Rozdział VIII: Aktualizacja i weryfikacja kosztów środowiskowych i zasobowych polegać ma na
opracowaniu:
a) aktualizacji kosztów środowiskowych - w oparciu o już przyjęte metodyki (wskaźnik wyceny warunkowej) - obejmującej korektę dochodów rozporządzalnych oraz zmiany jakości wód powierzchniowych utożsamiane ze stopniem wdrożenia Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Ocena kosztów musi być wykonana z uwzględnieniem struktury odpowiedzialności za obniżenie jakości wód powierzchniowych pomiędzy sektorami. Dla sektora rolniczego, Wykonawca wykona próbę określenia kosztów środowiskowych dodatkowo w oparciu o dane nt. inwestycji na rzecz cross-compliance na obszarach wyznaczonych jako Obszary Szczególnie Narażone na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych (OSN) w RWDOiPZ. Zamawiający przekaże wyłonionemu w toku postępowania Wykonawcy dane w zakresie lokalizacji i przebiegu granic OSN wraz ze stosownymi Rozporządzeniami Dyrektora RZGW w Szczecinie. W przypadku braku możliwości lub zasadności zastosowania tych danych Wykonawca przedstawi problemy i trudności zidentyfikowane w trakcie prowadzonych obliczeń.
b) aktualizacji kosztów zasobowych zgodnie z przyjętą metodyką. Dodatkowo, Wykonawca wykona próbę pilotażową określenia deficytu ilościowego zasobów wodnych w oparciu o posiadane przez Zamawiającego opracowanie: Bilans dynamiczny dla potrzeb sformułowania ograniczeń ilościowych i jakościowych w warunkach korzystania z wód zlewni rzeki Tywy. Oszacowanie kosztów jednostkowych korzyści utraconych w wyniku zidentyfikowanego deficytu wody, należy przeprowadzić rozdzielnie dla poszczególnych sektorów. W przypadku negatywnego wyniku przeprowadzonej próby, Wykonawca przedstawi problemy i trudności zidentyfikowane w trakcie prowadzonych obliczeń.
i. Rozdział IX: Analiza stopy zwrotu kosztów na poziomie ekonomicznym musi być wykonana dla poszczególnych sektorów w oparciu o wyniki uzyskane w Rozdziale VIII pkt a) i b).¬¬
Dla sektora komunalnego analizę ekonomicznej stopy zwrotu kosztów korzystania z wód Wykonawca dokona w układzie wyznaczonych obszarów opracowań analiz ekonomicznych i w układzie dla całego obszaru RZGW w Szczecinie. Dla pozostałych sektorów - w ujęciu dla całego obszaru działania RZGW w Szczecinie.
j. Rozdział X: Analiza dotyczyć powinna porównania obecnej i przyjętej w 2007 r. próby badawczej, oceny reprezentatywności próby (minimum obecnej) i porównania zmian mierzonych cech, korelacji oraz innych istotnych elementów.
3) Wszystkie analizy powinny być prowadzone zgodnie z wytycznymi zawartymi w poniższych opracowaniach:
a. Przegląd funkcjonujących metodyk i weryfikacja podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód, dr hab.inż. Krzysztof Berbera, prof.UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Kraków 2011 r.;
b. Przegląd funkcjonujących metodyk oraz weryfikacja podejścia do szacowania kosztów środowiskowych i zasobowych, dr hab. inż. Krzysztof Berbera, prof. UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, sfinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kraków 2011 r.;
4) Wykonawca dokona, na potrzeby analiz ekonomicznych dla sektora komunalnego, wyznaczenia obszarów opracowań analiz ekonomicznych, których liczba (nie więcej niż 3) i zasięg wyznaczony zostanie na podstawie liczby zwrotu ankiet zapewniających miarodajność badań w tych obszarach z uwzględnieniem podziału hydrograficznego i z uwzględnieniem granicy Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry.
5) Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizach danych powinny być wykonane w formacie plików Excel, w tym dla sektora komunalnego w Formatce do wprowadzania danych i przekazane Zamawiającemu nieodpłatnie.
6) Przy realizacji zamówienia wskazane jest uwzględnienie m.in. następujących opracowań:
a. Uszczegółowienie zapisów wykazu zadań i działań dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce w latach 2006-2010 w zakresie koniecznych do przeprowadza analiz ekonomicznych, Instytut Ekonomii Środowiska, raport na zlecenie KZGW, Kraków 2006;
b. Oszacowanie kosztów środowiskowych i zasobowych, wykonano na zlecenie KZGW, Instytut Ekonomii Środowiska, K. Berbeka, Kraków, grudzień 2007;
c. Analiza polityki opłat za wodę. Raport wykonany na zlecenie: Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, K. Berbeka, Kraków, kwiecień 2009;
d. Podręcznik grupy WATECO (Economics and the Environment);
e. Koszty i korzyści wdrożenia w Polsce Dyrektywy 91/271/EWD w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych, A. Markowska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych, Warszawa 2004;
f. Koncepcja polityki przestrzennego zagospodarowania kraju 2030,
g. II Polityka ekologiczna Państwa, Rada Ministrów, Warszawa, czerwiec 2000,
h. Polityka ekologiczna Państwa na lata 2009-2012 z perspektywą do roku 2016, Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2008,
i. Strategia Rozwoju województwa zachodniopomorskiego do roku 2020, Szczecin, grudzień 2005,
j. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa zachodniopomorskiego,
k. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa lubuskiego,
l. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego.
m. Plan gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry, Monitor Polski Nr 40 z 2011 r. poz.45,
n. Program wodno-środowiskowy kraju,
o. Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015,
p. Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK -16.12.2003),
q. Aktualizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (AKPOŚK 2009 - 02.03.2010),
r. Aktualizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (AKPOŚK 2010 - 01.02.2011),
s. Program wyposażenia aglomeracji poniżej 2000 RLM w oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacji sanitarnej (marzec 2007),
t. Program wyposażenia przemysłu rolno-spożywczego o wielkości nie mniejszej niż 4000 RLM, odprowadzających ścieki bezpośrednio do wód, w urządzenia zapewniające wymagane przez polskie prawo standardy ochrony wód (luty 2007),
u. Program ochrony środowiska województwa zachodniopomorskiego na lata 2012 - 2015 z perspektywą do 2019 roku,
v. Program ochrony środowiska województwa lubuskiego na lata 2012 - 2015 z perspektywą do 2019 roku,
w. Program ochrony środowiska województwa pomorskiego na lata 2012 - 2015 z perspektywą do 2019 roku,
x. Atlas hydrogeologiczny Polski 1:500 000;
y. Mapa Podziału Hydrograficznego Kraju (MPHP), 2010 r.
3. Wymagania dotyczące zespołu realizującego zamówienie.
Wykonawca zapewni w składzie zespołu realizującego zamówienie - oprócz osób spełniających warunek tj. Eksperta wiodącego i Eksperta ds. ekonomii - udział osób o następujących kwalifikacjach:
1) Ekspert ds. zasobów wód powierzchniowych - osoba posiadająca wykształcenie wyższe magisterskie, posiadająca staż pracy w instytucjach lub przedsiębiorstwach, których działalność związana jest z gospodarką wodną, inżynierią środowiska lub ochroną środowiska oraz mogąca się wykazać wykonaniem w ciągu ostatnich 3 lat minimum jednego opracowania o charakterze badawczym lub studialnym, dotyczącego zasobów wód powierzchniowych.
2) Ekspert ds. zasobów wód podziemnych - osoba posiadająca wykształcenie wyższe magisterskie w zakresie hydrogeologii, ochrony środowiska lub gospodarki wodnej, posiadająca staż pracy w instytucjach lub przedsiębiorstwach, których działalność związana jest z gospodarką wodną, inżynierią środowiska lub ochroną środowiska oraz mogącą się wykazać wykonaniem w ciągu ostatnich 3 lat minimum jednego opracowania o charakterze badawczym lub studialnym, dotyczącego zasobów wód podziemnych.
3) Specjalista ds. informatyki, budowy baz danych i GIS - osoba posiadająca wykształcenie wyższe, z minimum 2-letnim doświadczeniem w zakresie użytkowania baz danych i obsługi oprogramowania specjalistycznego służącego opracowywaniu warstw informacyjnych GIS.
4. Kontrola postępu realizacji zamówienia.
1) Wykonawca zobowiązany jest do udziału w spotkaniach konsultacyjnych z Zamawiającym.
2) Zamawiający wymaga co najmniej 2 spotkań konsultacyjnych, których przedmiot oraz termin zostanie określony przez Zamawiającego po wyłonieniu Wykonawcy.
3) Wykonawca zobowiązany jest do uwzględnienia ewentualnych uwag Zamawiającego. Uwagi te przedstawiane będą Wykonawcy w formie pisemnej w terminie ustalonym na spotkaniu konsultacyjnym lub w terminie 6 dni roboczych po przedłożeniu przez Wykonawcę uzgodnionego zakresu opracowania.
5. Odbiór pracy
1) Termin realizacji zamówienia: do 31.08.2012 r.
2) Odbiór i podpisanie protokołu zdawczo - odbiorczego stwierdzającego ten odbiór przez Zamawiającego nastąpi w terminie 12 dni od dnia zaoferowania Zamawiającemu do odbioru wykonanej Analizy ekonomicznej.
3) Ewentualne uwagi Zamawiającego przedstawiane będą Wykonawcy w formie pisemnej w ciągu 5 dni roboczych po przedłożeniu pracy do odbioru. Wykonawca musi uwzględnić uwagi Zamawiającego w ciągu 5 dni od ich otrzymania.
6. Forma zakończenia pracy .
1) Wyniki opracowania przedstawione zostaną Zamawiającemu w formie wydruku (wersja papierowa) oraz w formie elektronicznej: tekstowej i graficznej (wersja numeryczna).
W wersji papierowej, zawierającej wydruk części tekstowej w ilości - 2 egzemplarze.
W wersji numerycznej na płytach CD/DVD, zawierających całość opracowania (część tekstowa i graficzna), stanowiącej załącznik do wydruku w ilości - 3 egzemplarze;
2) Wykonawca zobowiązany jest do wykonania Syntezy pracy zawierającej: przedstawienie celu i zakresu pracy, opis otrzymanych wyników oraz podsumowanie - w formie wydruku w ilości 2 egzemplarze. W formie elektronicznej Synteza zostanie dołączona do wersji numerycznej opracowania.
3) Wymagania techniczne przygotowania części tekstowej:
a. opis, komentarze, inny tekst (w formacie .doc lub .docx Microsoft Office Word),
b. zestawienia tabelaryczne (w formacie .xls lub .xlsx Microsoft Office Excel).
4) Wymagania techniczne przygotowania części graficznej:
Projekty map zostaną wykonane przy pomocy oprogramowania GIS zgodnego z Arc GIS firmy ESRI, w formacje Esri .mxd w wersji 10, w układzie PUGW 1992.
5) Na stronie tytułowej każdego z ww. wydruków oraz na każdej płycie CD/DVD zawierającej opracowanie Wykonawca umieści logo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z napisem Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodnie z aktualną Instrukcją oznakowania przedsięwzięć dofinansowywanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz logo Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
7. Materiały, które Zamawiający udostępni Wykonawcy wyłonionemu w postępowaniu
1) Opracowania merytoryczne z zakresu analiz ekonomicznych korzystania z wód:
a. Wytyczne i rekomendacje dla procesu planowania według Ramowej Dyrektywy Wodnej, Ministerstwo Środowiska, 2006;
b. Wytyczne do przeprowadzenia analiz ekonomicznych w regionach wodnych dla potrzeb planów gospodarowania wodami, R. Miłaszewski, T. Walczykiewicz, Warszawa-Kraków, marzec 2004;
c. Wytyczne do przeprowadzenia analiz ekonomicznych w regionach wodnych dla potrzeb planów gospodarowania wodami, Wersja druga, B. Więzik, wrzesień 2005;
d. Koncepcja bazy danych w zakresie kosztów środowiskowych ochrony wód na przykładzie pilotowej zlewni Narwi. Wersja 1.1, R. Miłaszewski, Warszawa-Białystok, czerwiec 2006;
e. Uszczegółowienie zapisów wykazu zadań i działań dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce w latach 2006 -2010 w zakresie koniecznych do przeprowadzenia analiz ekonomicznych. Instytut Ekonomii Środowiska, raport na zlecenie KZGW, Kraków 2006;
f. Analiza polityki opłat za wodę. Raport wykonany na zlecenie: Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, K. Berbeka, Kraków, kwiecień 2009;
g. Analizy ekonomiczne korzystania z wód na obszarach dorzeczy w Polsce. Raport wykonany na zlecenie: Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, K.Berbeka, Kraków, kwiecień 2009;
h. Oszacowanie kosztów środowiskowych i zasobowych, wykonano na zlecenie KZGW, Instytut Ekonomii Środowiska, K. Berbeka, Kraków, grudzień 2007;
i. Analiza ekonomiczna korzystania z wód uwzględniająca sektor komunalny, przemysłowy i rolniczy wraz z określeniem stopnia zwrotu kosztów usług wodnych w regionie wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska Zakład Technicznych Usług Komunalnych, praca wykonana na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Szczecin, grudzień 2007 r.;
j. Przegląd funkcjonujących metodyk i weryfikacja podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód, dr hab.inż. Krzysztof Berbera, prof.UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Kraków, 2011 r.;
k. Przegląd funkcjonujących metodyk oraz weryfikacja podejścia do szacowania kosztów środowiskowych i zasobowych, dr hab. inż. Krzysztof Berbera, prof. UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, sfinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kraków, 2011 r.;
2) Bilans dynamiczny dla potrzeb sformułowania ograniczeń ilościowych i jakościowych w warunkach korzystania z wód zlewni rzeki Tywy, BRAIN S.C., praca wykonana na zlecenie RZGW w Szczecinie, sfinansowana w budżetu własnego, Kraków, 2011 r.;
3) Bazy danych, formularze:
a. Bazy danych adresowych operatorów prowadzących działalność na obszarze działania
RZGW w Szczecinie;
b. Wzór ankiety dla operatorów usług wodno-ściekowych;
c. Formatka pliku Excel do wprowadzania danych.
4) Zbiory danych przestrzennych:
a. Warstwa w formacie pliku shape granice RZGW w Szczecinie;
b. Warstwa w formacie pliku shape województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, pomorskiego;
c. Warstwa w formacie pliku shape granice gmin;
d. Warstwa w formacie pliku shape granice powiatów;
e. Warstwa w formacie pliku shape granice dorzeczy;
f. Warstwa w formacie pliku shape granica Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry;
g. Warstwa w formacie pliku shape Corine Land Cover.
8. Warunki przekazania Wykonawcy dokumentów i danych
1) Wszelkie inne dane niezbędne dla realizacji opracowania, Wykonawca jest zobowiązany pozyskać we własnym zakresie i na własny koszt.
2) Dokumenty i dane przekazane Wykonawcy przez Zamawiającego mogą być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby realizacji niniejszego zamówienia.
3) Dokumenty i dane nie mogą być wykorzystane przez Wykonawcę do innych celów niż niniejsze zamówienie.
4) Dokumenty i dane nie mogą być przekazywane lub udostępnione przez Wykonawcę osobom trzecim.
5) Wszelkie dokumenty oraz dane przekazane Wykonawcy przez Zamawiającego, jak również dane zebrane lub opracowane przez Wykonawcę w ramach realizacji niniejszego zamówienia stanowią własność Zamawiającego.
6) W przypadku otrzymania od Zamawiającego danych w wersji elektronicznej Wykonawca zobowiązuje się do usunięcia wszelkich kopii otrzymanych danych z pamięci komputerów i innych nośników magnetycznych i optycznych, oraz zwrotu otrzymanych kopii danych do Zamawiającego. W przypadku sporządzenia kopii wersji papierowej, Wykonawca zobowiązuje się do ich zniszczenia w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie.
7) W przypadku otrzymania danych w wersji papierowej Wykonawca zobowiązuje się do ich zwrotu, bezzwłocznie po wykorzystaniu (jednak nie później niż w dniu przekazania opracowania do odbioru tj. nie później niż w dniu 31.08.2012 r.).

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 69926

Data publikacji: 2012-03-07

Nazwa: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie

Ulica: ul. Tama Pomorzańska 13A

Numer domu: 13A

Miejscowość: Szczecin

Kod pocztowy: 70-030

Województwo / kraj: zachodniopomorskie

Numer telefonu: 091 4411200

Numer faxu: 091 4411300

Adres strony internetowej: www.szczecin.rzgw.gov.pl

Regon: 81193272400000

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja rządowa terenowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Analiza ekonomiczna korzystania z wód dla obszaru RZGW Szczecin.

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
1. Opis przedmiotu zamówienia:
Celem pracy jest aktualizacja i weryfikacja obliczeń dotyczących analiz ekonomicznych korzystania z wód w Regionie Wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego (RWDOiPZ), niezbędnych dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). Zgodnie z art. 92 ust. 3 ppkt 3) ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r., Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) i w powiązaniu z § 5 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2006 r. z w sprawie przebiegu granic obszarów dorzeczy i regionów wodnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 126, poz. 878), opracowanie przedmiotowych analiz należy do zadań Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wyniki zadania zostaną wykorzystane - zgodnie z art. 113 ust.2 pkt 6) ) ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r., Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) - do aktualizacji analiz ekonomicznych związanych z korzystaniem z wód dla obszaru dorzecza Odry.
2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia.
1) Praca obejmuje opracowanie niżej wymienionych zagadnień:
a. Rozdział I: Charakterystyka ekonomiczno-gospodarcza RWDOiPZ.
b. Rozdział II: Metodyka wykonania pracy, źródła danych i informacji.
c. Rozdział III: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w sektorze komunalnym.
d. Rozdział IV: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w sektorze rolniczym.
e. Rozdział V: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w sektorze przemysłowym.
f. Rozdział VI: Analiza ekonomiczna korzystania z wód w pozostałych formach korzystania z wód
(żegluga, hydroenergetyka, zarządzanie ryzykiem powodziowym).
g. Rozdział VII: Prognoza kształtowania się cen, opłat i kosztów usług wodnych w perspektywie do
2021.
h. Rozdział VIII: Koszty środowiskowe i zasobowe.
i. Rozdział IX: Ekonomiczna analiza zwrotu kosztów dla poszczególnych sektorów.
j. Rozdział X: Analiza zmian rozpatrywanych czynników, związków w odniesieniu do analiz
ekonomicznych korzystania z wód w RWDOiPZ, przeprowadzonych w I cyklu
planistycznym (2007 r.).
2) W ramach poszczególnych wyżej wymienionych rozdziałów powinny zostać opracowane
co najmniej poniższe zagadnienia:
a. Rozdział I: Analiza danych charakteryzujących obszar RZGW w Szczecinie, w tym danych administracyjnych, hydrograficznych, demograficznych i dotyczących użytkowania powierzchni ziemi. Analizę należy przeprowadzić w oparciu o aktualne dane pozyskane z Głównego Urzędu Statystycznego, Banku Danych Lokalnych oraz Corine Land Cover.
b. Rozdział II: Przedstawienie metodyk zastosowanych przez Wykonawcę w opracowaniu w odniesieniu do poszczególnych sektorów. Przyjęte podejście powinno być zgodne z zatwierdzonymi przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej dokumentami metodycznymi, tj. Przeglądem funkcjonujących metodyk i weryfikacją podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód oraz Przeglądem funkcjonujących metodyk oraz weryfikacją podejścia do szacowania kosztów środowiskowych i zasobowych.
c. Rozdział III musi obejmować:
a) Identyfikację podmiotów świadczących usługi w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków wraz z przeprowadzeniem ankietyzacji.
b) Analizę finansowej stopy zwrotu kosztów u poszczególnych operatorów oraz ich podzbiorów dzielonych wg kryterium formy prawnej oraz wielkości.
Jako stopień zwrotu ankiet niezbędnych do przeprowadzenia analizy ekonomicznej w sektorze komunalnym należy przyjąć co najmniej 50 ankiet z kompletem danych do bezpośredniego wykorzystania oraz dodatkowo ankiety pochodzące od kluczowych operatorów wodno - ściekowych z obszaru działania RZGW w Szczecinie tj.:
ZWiK Sp. z o.o. , ul. Golisza 10, 71- 682 Szczecin;
Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o. o., ul. I Brygady Legionów 8-10,
72-100 Goleniów,
PUWIS Nowogard, ul.700 - lecia 14/2, 72 - 200 Nowogard,
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., ul. Artyleryjska 33, 78 - 100 Kołobrzeg,
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu, ul.Kołłątaja 4; 72-600 Świnoujście
Regionalne Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Białogardzie ul. Ustronie Miejskie 1; 78-200 Białogard
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Koszalinie ul. Wojska Polskiego 14; 75-711 Koszalin
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Torzymiu ul. Świebodzińska 12, 66-235 Torzym.
W przypadku kiedy liczba kompletnych ankiet nie jest wystarczająca do zapewnienia miarodajności badań Wykonawca zastosuje procedurę uzupełniania pojedynczych brakujących danych dla konkretnego operatora zgodnie z wytycznymi zawartymi w opracowaniu Uszczegółowienie zapisów wykazu zadań i działań dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce w latach 2006-2010 w zakresie koniecznych do przeprowadza analiz ekonomicznych.
c) Analizę wpływu dotacji operacyjnych, udzielanych przez gminę na cenę za pobór wody i zrzuty ścieków.
d) Analizę związku pomiędzy wysokością opłat za korzystanie ze środowiska a ceną usług.
e) Analizę wpływu prawidłowych odpisów amortyzacyjnych, podatku od nieruchomości i opłat za użyczenie na koszty.
f) Analizę związku pomiędzy formą własności a cenami usług.
g) Analizę związku pomiędzy formą własności a wielkością amortyzacji.
h) Analizę związku pomiędzy wielkością operatora a cenami usług.
i) Próbę określenia związków między wymienionymi w punktach f)-h) w modelu wieloparametrowym.
j) Analizę subsydiów krzyżowych pomiędzy gospodarstwami domowymi a innymi odbiorcami usług wodno-ściekowych, przy uwzględnieniu różnic w świadczeniu tych usług (zróżnicowanie opłat za korzystanie ze środowiska).
k) Określenie subsydiów krzyżowych w całym procesie dostawy wody, odbioru
i oczyszczania ścieków w gospodarce komunalnej. Identyfikacja jawnych
i ukrytych subwencji w gospodarce komunalnej (dotacja do działalności operatora, brak podatku od nieruchomości w kategorii budowle itp.)
l) Weryfikację przy pomocy testu istotności statystycznej wpływu wyspecyfikowanych w punktach b)-k) cech na ceny.
m) Analizę wyspecyfikowanych w punktach od b)-j) działań w określonych przez Wykonawcę obszarach opracowań analiz ekonomicznych, których liczba (nie więcej niż 3) i zasięg wyznaczony zostanie na podstawie liczby zwrotu ankiet zapewniających miarodajność badań w tych obszarach z uwzględnieniem podziału hydrograficznego i z uwzględnieniem granicy Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry.
n) Analizę działań z punktu c. w układzie dla całego obszaru działania RZGW
w Szczecinie.
Powyższą analizę należy oprzeć na danych z roku 2010 uzyskanych poprzez ankietyzację operatorów usług wodno-ściekowych na obszarze działania RZGW
w Szczecinie. Ankietyzację przeprowadzić należy z zastosowaniem zatwierdzonego przez KZGW wzoru ankiety (AO - ankieta dla operatorów). Wykonawca przekaże wyłonionemu w postępowaniu Wykonawcy - zgromadzone w 2007 roku i zaktualizowane w 2011 roku - bazy danych adresowych operatorów prowadzących działalność na obszarze działania RZGW w Szczecinie oraz ww. wzór ankiety.
Formatem prezentowanych wyników mają być: wartości średnie ważone i mediany w poszczególnych podgrupach obliczeniowych
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formatce pliku Excel i przekazane Zamawiającemu. Formatkę do wprowadzania danych Zamawiający przekaże wyłonionemu w postępowaniu Wykonawcy.
d. Rozdział IV: Obliczenia finansowej stopy zwrotu kosztów korzystania z wód
w sektorze rolniczym w oparciu o dane statystyczne w zakresie działań melioracji podstawowych i szczegółowych (formularz RRW-10). Działanie to wymagać będzie konwersji danych statystycznych dostępnych w układzie województw na układ zlewniowy w odniesieniu do całego obszaru RZGW w Szczecinie.
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formacie plików Excel i przekazane Zamawiającemu.
e. Rozdział V: Określenie stopnia zwrotu kosztów w przemyśle poprzez identyfikację subwencji udzielonych zakładom przemysłowym. W niniejszym rozdziale Wykonawca zawrze szczegółowe informacje w zakresie charakterystyki omawianego sektora oraz dokona analizy finansowej stopy zwrotu kosztów usług wodnych w tym sektorze w ujęciu dla całego obszaru RZGW Szczecin.
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formacie plików Excel i przekazane Zamawiającemu.
f. Rozdział VI: Analiza zwrotu kosztów w pozostałych formach korzystania z wód - zgodnie z wcześniejszymi opracowaniami analiz ekonomicznych w Polsce - dotyczyć powinna hydroenergetyki, żeglugi i zarządzania ryzykiem powodziowym z uwagi na ich znaczące oddziaływanie na wody.
Biorąc pod uwagę powyższe, rozdział obejmować powinien:
a) w zakresie hydroenergetyki - identyfikację, a następnie weryfikację umów partycypacyjnych na poszczególnych obiektach (zbiorniki i zapory);
b) w zakresie żeglugi - zestawienie kosztów zewidencjonowanych na podstawie obowiązku prowadzenia sprawozdawczości wynikającej z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie prowadzenia ewidencji wydatków ponoszonych na śródlądowe drogi wodne i ich strukturę oraz przychodów wniesionych przez użytkowników tych dróg (w postaci opłat za śluzowanie, należności za przewóz towarów, pasażerów, spław drewna i żeglugę pustych statków). Przeprowadzenie analizy celowości i ewentualnej miarodajności analizy dla tej formy korzystania z wód.
c) w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym - analizę przesłanek zawartych w dokumencie metodycznym Przegląd funkcjonujących metodyk i weryfikacją podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód.
Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizie danych powinny być wykonane w formacie plików Excel i przekazane Zamawiającemu.
g. Rozdział VII: Opracowanie długoterminowych prognoz (do 2021 r.) dotyczących zaopatrzenia i zapotrzebowania na wodę na obszarze RWDOiPZ w podziale na poszczególne sektory użytkowników, w oparciu o prognozy demograficzne, istniejące polityki i strategie rozwoju regionu oraz poszczególnych sektorów gospodarki, przewidywane efekty stosowanych regulacji prawnych i politykę ekologiczną.
h. Rozdział VIII: Aktualizacja i weryfikacja kosztów środowiskowych i zasobowych polegać ma na
opracowaniu:
a) aktualizacji kosztów środowiskowych - w oparciu o już przyjęte metodyki (wskaźnik wyceny warunkowej) - obejmującej korektę dochodów rozporządzalnych oraz zmiany jakości wód powierzchniowych utożsamiane ze stopniem wdrożenia Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Ocena kosztów musi być wykonana z uwzględnieniem struktury odpowiedzialności za obniżenie jakości wód powierzchniowych pomiędzy sektorami. Dla sektora rolniczego, Wykonawca wykona próbę określenia kosztów środowiskowych dodatkowo w oparciu o dane nt. inwestycji na rzecz cross-compliance na obszarach wyznaczonych jako Obszary Szczególnie Narażone na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych (OSN) w RWDOiPZ. Zamawiający przekaże wyłonionemu w toku postępowania Wykonawcy dane w zakresie lokalizacji i przebiegu granic OSN wraz ze stosownymi Rozporządzeniami Dyrektora RZGW w Szczecinie. W przypadku braku możliwości lub zasadności zastosowania tych danych Wykonawca przedstawi problemy i trudności zidentyfikowane w trakcie prowadzonych obliczeń.
b) aktualizacji kosztów zasobowych zgodnie z przyjętą metodyką. Dodatkowo, Wykonawca wykona próbę pilotażową określenia deficytu ilościowego zasobów wodnych w oparciu o posiadane przez Zamawiającego opracowanie: Bilans dynamiczny dla potrzeb sformułowania ograniczeń ilościowych i jakościowych w warunkach korzystania z wód zlewni rzeki Tywy. Oszacowanie kosztów jednostkowych korzyści utraconych w wyniku zidentyfikowanego deficytu wody, należy przeprowadzić rozdzielnie dla poszczególnych sektorów. W przypadku negatywnego wyniku przeprowadzonej próby, Wykonawca przedstawi problemy i trudności zidentyfikowane w trakcie prowadzonych obliczeń.
i. Rozdział IX: Analiza stopy zwrotu kosztów na poziomie ekonomicznym musi być wykonana dla poszczególnych sektorów w oparciu o wyniki uzyskane w Rozdziale VIII pkt a) i b).¬¬
Dla sektora komunalnego analizę ekonomicznej stopy zwrotu kosztów korzystania z wód Wykonawca dokona w układzie wyznaczonych obszarów opracowań analiz ekonomicznych i w układzie dla całego obszaru RZGW w Szczecinie. Dla pozostałych sektorów - w ujęciu dla całego obszaru działania RZGW w Szczecinie.
j. Rozdział X: Analiza dotyczyć powinna porównania obecnej i przyjętej w 2007 r. próby badawczej, oceny reprezentatywności próby (minimum obecnej) i porównania zmian mierzonych cech, korelacji oraz innych istotnych elementów.
3) Wszystkie analizy powinny być prowadzone zgodnie z wytycznymi zawartymi w poniższych opracowaniach:
a. Przegląd funkcjonujących metodyk i weryfikacja podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód, dr hab.inż. Krzysztof Berbera, prof.UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Kraków 2011 r.;
b. Przegląd funkcjonujących metodyk oraz weryfikacja podejścia do szacowania kosztów środowiskowych i zasobowych, dr hab. inż. Krzysztof Berbera, prof. UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, sfinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kraków 2011 r.;
4) Wykonawca dokona, na potrzeby analiz ekonomicznych dla sektora komunalnego, wyznaczenia obszarów opracowań analiz ekonomicznych, których liczba (nie więcej niż 3) i zasięg wyznaczony zostanie na podstawie liczby zwrotu ankiet zapewniających miarodajność badań w tych obszarach z uwzględnieniem podziału hydrograficznego i z uwzględnieniem granicy Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry.
5) Wszelkie bazy danych powstałe przy gromadzeniu i analizach danych powinny być wykonane w formacie plików Excel, w tym dla sektora komunalnego w Formatce do wprowadzania danych i przekazane Zamawiającemu nieodpłatnie.
6) Przy realizacji zamówienia wskazane jest uwzględnienie m.in. następujących opracowań:
a. Uszczegółowienie zapisów wykazu zadań i działań dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce w latach 2006-2010 w zakresie koniecznych do przeprowadza analiz ekonomicznych, Instytut Ekonomii Środowiska, raport na zlecenie KZGW, Kraków 2006;
b. Oszacowanie kosztów środowiskowych i zasobowych, wykonano na zlecenie KZGW, Instytut Ekonomii Środowiska, K. Berbeka, Kraków, grudzień 2007;
c. Analiza polityki opłat za wodę. Raport wykonany na zlecenie: Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, K. Berbeka, Kraków, kwiecień 2009;
d. Podręcznik grupy WATECO (Economics and the Environment);
e. Koszty i korzyści wdrożenia w Polsce Dyrektywy 91/271/EWD w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych, A. Markowska, Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych, Warszawa 2004;
f. Koncepcja polityki przestrzennego zagospodarowania kraju 2030,
g. II Polityka ekologiczna Państwa, Rada Ministrów, Warszawa, czerwiec 2000,
h. Polityka ekologiczna Państwa na lata 2009-2012 z perspektywą do roku 2016, Ministerstwo Środowiska, Warszawa 2008,
i. Strategia Rozwoju województwa zachodniopomorskiego do roku 2020, Szczecin, grudzień 2005,
j. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa zachodniopomorskiego,
k. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa lubuskiego,
l. Plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego.
m. Plan gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry, Monitor Polski Nr 40 z 2011 r. poz.45,
n. Program wodno-środowiskowy kraju,
o. Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015,
p. Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK -16.12.2003),
q. Aktualizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (AKPOŚK 2009 - 02.03.2010),
r. Aktualizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (AKPOŚK 2010 - 01.02.2011),
s. Program wyposażenia aglomeracji poniżej 2000 RLM w oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacji sanitarnej (marzec 2007),
t. Program wyposażenia przemysłu rolno-spożywczego o wielkości nie mniejszej niż 4000 RLM, odprowadzających ścieki bezpośrednio do wód, w urządzenia zapewniające wymagane przez polskie prawo standardy ochrony wód (luty 2007),
u. Program ochrony środowiska województwa zachodniopomorskiego na lata 2012 - 2015 z perspektywą do 2019 roku,
v. Program ochrony środowiska województwa lubuskiego na lata 2012 - 2015 z perspektywą do 2019 roku,
w. Program ochrony środowiska województwa pomorskiego na lata 2012 - 2015 z perspektywą do 2019 roku,
x. Atlas hydrogeologiczny Polski 1:500 000;
y. Mapa Podziału Hydrograficznego Kraju (MPHP), 2010 r.
3. Wymagania dotyczące zespołu realizującego zamówienie.
Wykonawca zapewni w składzie zespołu realizującego zamówienie - oprócz osób spełniających warunek tj. Eksperta wiodącego i Eksperta ds. ekonomii - udział osób o następujących kwalifikacjach:
1) Ekspert ds. zasobów wód powierzchniowych - osoba posiadająca wykształcenie wyższe magisterskie, posiadająca staż pracy w instytucjach lub przedsiębiorstwach, których działalność związana jest z gospodarką wodną, inżynierią środowiska lub ochroną środowiska oraz mogąca się wykazać wykonaniem w ciągu ostatnich 3 lat minimum jednego opracowania o charakterze badawczym lub studialnym, dotyczącego zasobów wód powierzchniowych.
2) Ekspert ds. zasobów wód podziemnych - osoba posiadająca wykształcenie wyższe magisterskie w zakresie hydrogeologii, ochrony środowiska lub gospodarki wodnej, posiadająca staż pracy w instytucjach lub przedsiębiorstwach, których działalność związana jest z gospodarką wodną, inżynierią środowiska lub ochroną środowiska oraz mogącą się wykazać wykonaniem w ciągu ostatnich 3 lat minimum jednego opracowania o charakterze badawczym lub studialnym, dotyczącego zasobów wód podziemnych.
3) Specjalista ds. informatyki, budowy baz danych i GIS - osoba posiadająca wykształcenie wyższe, z minimum 2-letnim doświadczeniem w zakresie użytkowania baz danych i obsługi oprogramowania specjalistycznego służącego opracowywaniu warstw informacyjnych GIS.
4. Kontrola postępu realizacji zamówienia.
1) Wykonawca zobowiązany jest do udziału w spotkaniach konsultacyjnych z Zamawiającym.
2) Zamawiający wymaga co najmniej 2 spotkań konsultacyjnych, których przedmiot oraz termin zostanie określony przez Zamawiającego po wyłonieniu Wykonawcy.
3) Wykonawca zobowiązany jest do uwzględnienia ewentualnych uwag Zamawiającego. Uwagi te przedstawiane będą Wykonawcy w formie pisemnej w terminie ustalonym na spotkaniu konsultacyjnym lub w terminie 6 dni roboczych po przedłożeniu przez Wykonawcę uzgodnionego zakresu opracowania.
5. Odbiór pracy
1) Termin realizacji zamówienia: do 31.08.2012 r.
2) Odbiór i podpisanie protokołu zdawczo - odbiorczego stwierdzającego ten odbiór przez Zamawiającego nastąpi w terminie 12 dni od dnia zaoferowania Zamawiającemu do odbioru wykonanej Analizy ekonomicznej.
3) Ewentualne uwagi Zamawiającego przedstawiane będą Wykonawcy w formie pisemnej w ciągu 5 dni roboczych po przedłożeniu pracy do odbioru. Wykonawca musi uwzględnić uwagi Zamawiającego w ciągu 5 dni od ich otrzymania.
6. Forma zakończenia pracy .
1) Wyniki opracowania przedstawione zostaną Zamawiającemu w formie wydruku (wersja papierowa) oraz w formie elektronicznej: tekstowej i graficznej (wersja numeryczna).
W wersji papierowej, zawierającej wydruk części tekstowej w ilości - 2 egzemplarze.
W wersji numerycznej na płytach CD/DVD, zawierających całość opracowania (część tekstowa i graficzna), stanowiącej załącznik do wydruku w ilości - 3 egzemplarze;
2) Wykonawca zobowiązany jest do wykonania Syntezy pracy zawierającej: przedstawienie celu i zakresu pracy, opis otrzymanych wyników oraz podsumowanie - w formie wydruku w ilości 2 egzemplarze. W formie elektronicznej Synteza zostanie dołączona do wersji numerycznej opracowania.
3) Wymagania techniczne przygotowania części tekstowej:
a. opis, komentarze, inny tekst (w formacie .doc lub .docx Microsoft Office Word),
b. zestawienia tabelaryczne (w formacie .xls lub .xlsx Microsoft Office Excel).
4) Wymagania techniczne przygotowania części graficznej:
Projekty map zostaną wykonane przy pomocy oprogramowania GIS zgodnego z Arc GIS firmy ESRI, w formacje Esri .mxd w wersji 10, w układzie PUGW 1992.
5) Na stronie tytułowej każdego z ww. wydruków oraz na każdej płycie CD/DVD zawierającej opracowanie Wykonawca umieści logo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z napisem Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodnie z aktualną Instrukcją oznakowania przedsięwzięć dofinansowywanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz logo Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
7. Materiały, które Zamawiający udostępni Wykonawcy wyłonionemu w postępowaniu
1) Opracowania merytoryczne z zakresu analiz ekonomicznych korzystania z wód:
a. Wytyczne i rekomendacje dla procesu planowania według Ramowej Dyrektywy Wodnej, Ministerstwo Środowiska, 2006;
b. Wytyczne do przeprowadzenia analiz ekonomicznych w regionach wodnych dla potrzeb planów gospodarowania wodami, R. Miłaszewski, T. Walczykiewicz, Warszawa-Kraków, marzec 2004;
c. Wytyczne do przeprowadzenia analiz ekonomicznych w regionach wodnych dla potrzeb planów gospodarowania wodami, Wersja druga, B. Więzik, wrzesień 2005;
d. Koncepcja bazy danych w zakresie kosztów środowiskowych ochrony wód na przykładzie pilotowej zlewni Narwi. Wersja 1.1, R. Miłaszewski, Warszawa-Białystok, czerwiec 2006;
e. Uszczegółowienie zapisów wykazu zadań i działań dla procesu planowania gospodarowania wodami zgodnie z wymaganiami Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce w latach 2006 -2010 w zakresie koniecznych do przeprowadzenia analiz ekonomicznych. Instytut Ekonomii Środowiska, raport na zlecenie KZGW, Kraków 2006;
f. Analiza polityki opłat za wodę. Raport wykonany na zlecenie: Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, K. Berbeka, Kraków, kwiecień 2009;
g. Analizy ekonomiczne korzystania z wód na obszarach dorzeczy w Polsce. Raport wykonany na zlecenie: Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, K.Berbeka, Kraków, kwiecień 2009;
h. Oszacowanie kosztów środowiskowych i zasobowych, wykonano na zlecenie KZGW, Instytut Ekonomii Środowiska, K. Berbeka, Kraków, grudzień 2007;
i. Analiza ekonomiczna korzystania z wód uwzględniająca sektor komunalny, przemysłowy i rolniczy wraz z określeniem stopnia zwrotu kosztów usług wodnych w regionie wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska Zakład Technicznych Usług Komunalnych, praca wykonana na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Szczecin, grudzień 2007 r.;
j. Przegląd funkcjonujących metodyk i weryfikacja podejścia do opracowania analiz ekonomicznych korzystania z wód, dr hab.inż. Krzysztof Berbera, prof.UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Kraków, 2011 r.;
k. Przegląd funkcjonujących metodyk oraz weryfikacja podejścia do szacowania kosztów środowiskowych i zasobowych, dr hab. inż. Krzysztof Berbera, prof. UEK, praca wykonana na zamówienie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, sfinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kraków, 2011 r.;
2) Bilans dynamiczny dla potrzeb sformułowania ograniczeń ilościowych i jakościowych w warunkach korzystania z wód zlewni rzeki Tywy, BRAIN S.C., praca wykonana na zlecenie RZGW w Szczecinie, sfinansowana w budżetu własnego, Kraków, 2011 r.;
3) Bazy danych, formularze:
a. Bazy danych adresowych operatorów prowadzących działalność na obszarze działania
RZGW w Szczecinie;
b. Wzór ankiety dla operatorów usług wodno-ściekowych;
c. Formatka pliku Excel do wprowadzania danych.
4) Zbiory danych przestrzennych:
a. Warstwa w formacie pliku shape granice RZGW w Szczecinie;
b. Warstwa w formacie pliku shape województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, pomorskiego;
c. Warstwa w formacie pliku shape granice gmin;
d. Warstwa w formacie pliku shape granice powiatów;
e. Warstwa w formacie pliku shape granice dorzeczy;
f. Warstwa w formacie pliku shape granica Międzynarodowego Obszaru Dorzecza Odry;
g. Warstwa w formacie pliku shape Corine Land Cover.
8. Warunki przekazania Wykonawcy dokumentów i danych
1) Wszelkie inne dane niezbędne dla realizacji opracowania, Wykonawca jest zobowiązany pozyskać we własnym zakresie i na własny koszt.
2) Dokumenty i dane przekazane Wykonawcy przez Zamawiającego mogą być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby realizacji niniejszego zamówienia.
3) Dokumenty i dane nie mogą być wykorzystane przez Wykonawcę do innych celów niż niniejsze zamówienie.
4) Dokumenty i dane nie mogą być przekazywane lub udostępnione przez Wykonawcę osobom trzecim.
5) Wszelkie dokumenty oraz dane przekazane Wykonawcy przez Zamawiającego, jak również dane zebrane lub opracowane przez Wykonawcę w ramach realizacji niniejszego zamówienia stanowią własność Zamawiającego.
6) W przypadku otrzymania od Zamawiającego danych w wersji elektronicznej Wykonawca zobowiązuje się do usunięcia wszelkich kopii otrzymanych danych z pamięci komputerów i innych nośników magnetycznych i optycznych, oraz zwrotu otrzymanych kopii danych do Zamawiającego. W przypadku sporządzenia kopii wersji papierowej, Wykonawca zobowiązuje się do ich zniszczenia w sposób uniemożliwiający ich odtworzenie.
7) W przypadku otrzymania danych w wersji papierowej Wykonawca zobowiązuje się do ich zwrotu, bezzwłocznie po wykorzystaniu (jednak nie później niż w dniu przekazania opracowania do odbioru tj. nie później niż w dniu 31.08.2012 r.).

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 31/08/2012

Zaliczka: Nie

Uprawnienia:
Zamawiający odstępuje od dokonania opisu sposobu oceny spełnienia powyższego warunku.

Wiedza i doświadczenie:
Zamawiający odstępuje od dokonania opisu sposobu oceny spełnienia powyższego warunku.

Potencjał techniczny:
Zamawiający odstępuje od dokonania opisu sposobu oceny spełnienia powyższego warunku.

Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
Wykonawca musi wykazać że dysponuje lub będzie dysponował w wykonywaniu zamówienia co najmniej dwiema osobami tj:
A. Ekspertem wiodącym - Ekspert ds. ekonomii środowiska, tj. osoba posiadająca co najmniej stopień dr nauk ekonomicznych, posiadająca doświadczenie w opracowywaniu analiz ekonomicznych z zakresu gospodarki wodnej. Potwierdzenie doświadczenia stanowi wykazanie wykonania w okresie ostatnich 3 lat, co najmniej 2 projektów, opracowań badawczych lub studialnych stanowiących bądź zawierających analizę ekonomiczną korzystania z wód opartą na zasadach Ramowej Dyrektywy Wodnej.
Wykonawca powinien udokumentować to poprzez podanie: imienia i nazwiska wskazywanej osoby, informacji o podstawie do dysponowania tą osobą, wykazem projektów lub opracowań jak wyżej, w których brała udział, z podaniem nazw projektów/opracowań badawczych lub studialnych, celu i obszaru dla którego zostały wykonane, dat ich realizacji, odbiorców oraz dokumentów potwierdzających że zostały wykonana należycie np. referencje.
B. Ekspertem ds. ekonomii, tj, osobą posiadającą wykształcenie co najmniej wyższe magisterskie z zakresu ekonomii, posiadającą doświadczenie w pozyskiwaniu, analizie i interpretacji danych statystycznych, a także posiadającą wiedzę i kwalifikacje w zakresie gospodarki komunalnej, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodno-ściekowej, potwierdzone udziałem w co najmniej 2 projektach badawczych lub studialnych z zakresu gospodarki wodnej w ostatnich 3 latach.
Wykonawca powinien udokumentować to poprzez podanie: imienia i nazwiska wskazywanej osoby, informacji o podstawie do dysponowania tą osobą, wykazem projektów, w których brała udział, z podaniem nazw projektów, celu i obszaru dla którego zostały wykonane, dat ich realizacji, odbiorców oraz dokumentów potwierdzających że zostały wykonane należycie np. referencje.
Ocena spełnienia warunku będzie dokonana na zasadzie spełnia/nie spełnia na podstawie potwierdzających go dokumentów.

Sytuacja ekonomiczna:
Zamawiający odstępuje od dokonania opisu sposobu oceny spełnienia powyższego warunku.

Oświadczenie nr 6: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 7: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

inne_dokumenty:
1. Odpowiednie pełnomocnictwa
2. Pisemne zobowiązanie innych podmiotów do udostępnienia osób zdolnych do wykonania zamówienia
3. Wykaz osób zespołu realizującego usługę

III.7 osoby niepełnosprawne: Nie

Kod trybu postepowania: PN

Czy zmiana umowy: Nie

Kod kryterium cenowe: A

Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.szczecin.rzgw.gov.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, ul. Tama Pomorzańska 13A, 70-030 Szczecin, Zespół ds. zamówień pok. nr 128.

Data składania wniosków, ofert: 19/03/2012

Godzina składania wniosków, ofert: 09:00

Miejsce składania:
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, ul. Tama Pomorzańska 13A, 70-030 Szczecin, Zespół ds. zamówień pok. nr 128.

On: O

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Informacje dodatkowe:
Zamówienie finansowane przez: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czy unieważnienie postępowania: Nie

Kody CPV:
793114001 (Usługi badań ekonomicznych)

Podobne przetargi

290829 / 2010-10-18 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Szczeciński - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 793114001 (Usługi badań ekonomicznych)
Wykonanie analizy gender w regionie zachodniopomorskim z zastosowaniem metod ilościowych w ramach projektu Women in net 8 realizowanego w ramach programu INTERREG IVC

84511 / 2009-06-01 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miasta Szczecin - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 793114001 (Usługi badań ekonomicznych)
Dokonanie długoterminowej międzynarodowej oceny ratingowej Miasta Szczecin przez okres dwóch lat

55467 / 2009-03-27 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miasta Szczecin - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 793114001 (Usługi badań ekonomicznych)
Dokonanie długoterminowej międzynarodowej oceny ratingowej Miasta Szczecin przez okres dwóch lat.

55748 / 2011-03-28 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miasta Szczecin - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 793114001 (Usługi badań ekonomicznych)
Dokonanie międzynarodowych ocen ratingowych Miasta Szczecin przez okres czterech lat: długoterminowej oraz krótkoterminowej

259101 / 2010-09-21 - Uczelnia publiczna

Uniwersytet Szczeciński - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 793114001 (Usługi badań ekonomicznych)
Wykonanie analizy gender w regionie zachodniopomorskim z zastosowaniem metod ilościowych w ramach projektu Women in net 8 realizowanego w ramach programu INTERREG IVC

127548 / 2011-05-25 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miasta Szczecin - Szczecin (zachodniopomorskie)
CPV: 793114001 (Usługi badań ekonomicznych)
Dokonanie międzynarodowych ocen ratingowych Miasta Szczecin przez okres czterech lat: długoterminowej oraz krótkoterminowej