Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

161436 / 2012-05-18 - Administracja samorządowa / Miasto Poznań (Poznań)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 161436

Data publikacji: 2012-05-18

Nazwa: Miasto Poznań

Ulica: Plac Kolegiacki 17

Numer domu: 17

Miejscowość: Poznań

Kod pocztowy: 61-841

Województwo / kraj: wielkopolskie

Numer telefonu: 61 8785210

Numer faxu: 61 878 50 85

Regon: 63125782200000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Doradztwo prawne w ramach projektu-System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Świadczenie doradztwa prawnego dla Komisji Przetargowej powołanej do wyboru partnera prywatnego dla realizacji Kontraktu nr 1 w ramach projektu -System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania polegającego na: weryfikacji memorandum inwestycyjnego w zakresie zgodnym ze zaktualizowanym studium wykonalności wraz z przygotowaniem V tury dialogu konkurencyjnego na bazie dotychczasowych tur dialogu konkurencyjnego z partnerami prywatnymi wraz z opracowaniem wniosków i rekomendacji dla Prezydenta Miasta Poznania w zakresie niezbędnym do opracowania końcowej wersji umowy PPP oraz SIWZ dla Kontraktu nr 1 realizowanego w ramach projektu System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania.

Kody CPV: 791100005

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: a;

zamowienie_pprawna: art. 5 ust. 1a

zamowienie_uzasadnienie:
Stosownie do treści art. 5 ust. 1a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych Dz.U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm. zwaną dalej ustawą Pzp, Zamawiający udzielając zamówienia publicznego na usługi o charakterze niepriorytetowym wymienione
w załączniku 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 28 stycznia 2010 r. w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowym i niepriorytetowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 12, poz. 68), może wszcząć postępowanie w trybie zamówienia z wolnej ręki także w innych uzasadnionych przypadkach niż te, które wskazane zostały w art. 67 ust. 1 ustawy Pzp, w szczególności jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować co najmniej jedną z następujących okoliczności:
-naruszeniem zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków;
-naruszeniem zasad dokonywania wydatków w wysokości i w terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań;
-poniesieniem straty w mieniu publicznym;
-uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań.
Możliwość skorzystania przez Zamawiającego z uprawnień jakie przyznaje art. 5 ust. 1a ustawy PZP, została zatem uzależniona od zaistnienia szczególnych przesłanek powodujących, iż skorzystanie z trybów zapewniających konkurencyjność byłoby z jakiś względów mniej korzystne od udzielenia zamówienia w trybie szczególnym bądź w niektórych przypadkach utrudnione.
Główna przesłanką dla wyboru zlecenia z wolnej ręki dla w.w. zlecenia są względy celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków, czego obiektywnie stwierdzając nie można byłoby osiągnąć stosując inne konkurencyjne procedury.
Celem przedmiotowego zamówienia jest otrzymanie przez władze Miasta Poznania jednolitych rekomendacji odnośnie ostatecznych zapisów umowy ppp a także SIWZ, które najlepiej zabezpieczą interesy Miasta Poznania. Zasadne jest zatem aby rekomendacje te wynikały ze wszystkich spotkań i rozmów z partnerami prywatnymi przeprowadzonych w dotychczasowych turach dialogu konkurencyjnego, oraz ze zweryfikowanych założeń studium wykonalności. Środki przeznaczone na to zadanie zostaną wydane najbardziej efektywnie jeżeli jego wykonanie zostanie powierzone zespołowi doradców prawnych prowadzących dialog konkurencyjny dotychczas na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Doradcy prawni kancelarii Domański Zakrzewski Palinka (powołani przez Prezydenta Miasta Poznania jako eksperci komisji przetargowej) od początku postępowania brali udział w procedurze przetargowej - dialogu konkurencyjnym - na wybór partnera prywatnego. Działania te prowadzili w ramach udzielonego zlecenia w trybie przetargu nieograniczonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Dodatkowo na zlecenie Miasta Poznania zweryfikowali studium wykonalności zgodnie z uwagami ekspertów Komisji Europejskiej działających w ramach inicjatywy JASPERS. Obecnie w związku z ze zmianami w studium wykonalności oraz wnioskami partnerów prywatnych biorących udział w dialogu konkurencyjnym istnieje potrzeba przeprowadzenia jeszcze jednej tury dialogu w celu doprecyzowania stanowisk oraz wypracowania rekomendacji dla Miasta i przygotowania projektów dokumentów zapraszających wykonawców do składania ofert (m.in. umowa ppp i SIWZ).
Powierzenie przygotowania rekomendacji odnośnie ostatecznych zapisów umowy ppp i SIWZ pozwoli na sfinalizowanie prac i zamknięcie etapu dialogu konkurencyjnego przez te samą grupę doradców.
W przypadku udzielenia przedmiotowego zamówienia innym podmiotom lub zastosowania innego trybu udzielenia zamówienia niż zamówienie z wolnej ręki, niemożliwe byłoby przekazanie innym podmiotom posiadanej przez dotychczasowych doradców wiedzy unikatowej - jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce z finansowaniem hybrydowym - pozyskanej podczas ponad półrocznej pracy i 4 rundach spotkań z partnerami prywatnymi biorącymi udział w dialogu. Kończąc rozpoczęty dialog doradcy będą mieli szansę, wziąć odpowiedzialność za przygotowany projekt co jest bardzo ważne dla Miasta Poznania zwłaszcza w świetle możliwości utraty dofinansowania. Dialog konkurencyjny toczy się przy udziale ww. doradców już od października 2011 r. Planowana V tura dialogu jest ostatnią, finalizującą tą część procedury przetargowej. Udział ww. doradców w tej V turze pozwoli na zamknięcie tego etapu toczącego się postępowania.
Reasumując udzielając zamówienia w trybie konkurencyjnym narażamy się na:
-z uwagi na unikatowość projektu nie pozyskanie doradców z wiedza taką jak dotychczasowi (wiedza pozyskana podczas dialogu),
-możliwość zaprzepaszczenia know-how dotychczasowych doradców,
-rozmycie odpowiedzialności za opracowanie końcowych dokumentów,
-znaczne wydłużenie procedury dialogu konkurencyjnego (konieczność wdrożenia nowych doradców w zakres projektu oraz konieczność pozyskania niezbędnej wiedzy dot. postępowania),
-znaczne większe koszty zadania z uwagi na koszty spotkań, koszty dłuższej pracy doradców niezbędny na zapoznanie się z dotychczasowym dorobkiem projektu,
-rozszerzenie kręgu osób posiadających wiedzę poufną o projekcie.

Ww. zagrożenia wskazują, że zlecając z wolnej ręki dotychczasowym doradcom zadanie pomocy prawnej dla komisji przetargowej do wyboru partnera prywatnego dla realizacji Kontraktu nr 1 w ramach projektu System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania będzie jak najbardziej celowym, oszczędnym i efektywnym wydatkowaniem środków budżetowych, a dodatkowym efektem będzie zachowanie dotychczasowych założeń terminowych zawartych w harmonogramie prac Komisji Przetargowej.

Nazwa wykonawcy: Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka Sp. k.

Adres pocztowy wykonawcy: Rondo ONZ 1

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 00-124

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Podobne przetargi

296138 / 2011-09-20 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Poznań - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 791100005 ()
Weryfikacja i aktualizacja Studium Wykonalności dla projektu pn. System Gospodarki Odpadami dla m.Poznania.

312290 / 2011-09-29 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Poznań - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 791100005 ()
Weryfikacja i aktualizacja Studium Wykonalności dla projektu pn. System Gospodarki Odpadami dla m.Poznania

228102 / 2012-06-29 - Administracja samorzÄ…dowa

Miasto Poznań - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 791100005 ()
Doradztwo prawne w ramach projektu - System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania