Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

179687 / 2013-09-06 - Administracja rządowa terenowa / Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (Gdańsk)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 179687

Data publikacji: 2013-09-06

Nazwa: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Ulica: ul. Franciszka Rogaczewskiego 9/19

Numer domu: 9/19

Miejscowość: Gdańsk

Kod pocztowy: 80-804

Województwo / kraj: pomorskie

Numer telefonu: 58 326 18 88

Numer faxu: 58 326 18 89

Adres strony internetowej: www.gdansk.rzgw.gov.pl

Regon: 19053664100000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Administracja rządowa terenowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Przebudowa ujścia Wisły - roboty budowlane. Zamówienie dodatkowe.

Rodzaj zamówienia: B

Przedmiot zamówienia:
Zamówienie dodatkowe do umowy podstawowej na zadanie: Przebudowa ujścia Wisły - roboty budowlane.

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: i;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 5

zamowienie_uzasadnienie:
Uzasadnienie prawne:
art. 67 ust. 1 pkt 5 - w przypadku udzielania dotychczasowemu Wykonawcy usług zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50 procent wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli:
a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub
b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego.
Uzasadnienie faktyczne
W trakcie prowadzenia robót budowlanych w ramach zadania Przebudowa ujścia Wisły - roboty budowlane, z przyczyn niezależnych od Zamawiającego, zaistniała nieprzewidywalna sytuacja,
z której zaistnieniem związana jest konieczność wykonania zamówienia dodatkowego. Sytuacja dotyczy prowadzenia robót na odcinku kierownicy wschodniej i umocnienia brzegu w ujściu Wisły. W czasie wykonywania prac zgodnie z dokumentacją projektową okazało się, że w celu prawidłowego posadowienia prefabrykatów zamykających typ 7 i typ 8, które na odcinku 600 mb stanowią element kierownicy wschodniej i umocnienia brzegu w ujściu Wisły, należy wykonać dodatkową podbudowę z mieszanki kruszywa łamanego oraz celem uzyskania właściwego podparcia płyt zamykających te prefabrykaty, przekruszyć część kamienia (pochodzącego z wydobycia z korpusu kierownicy z miejsca, w których mają być posadowione prefabrykaty). Funkcją kierownic jest koncentracja nurtu rzeki oraz odsuwanie powstałego w ujściu stożka usypowego w głąb Zatoki. Koncentracja nurtu rzeki jest bezwzględnym warunkiem osiągnięcia odpowiednich jej głębokości, determinujących wpłynięcie lodołamaczy w ujście od strony Zatoki Gdańskiej i podjęcie akcji lodołamania, którą zawsze prowadzi się od ujścia rzeki w jej górę. Taki sposób prowadzenia akcji lodołamania gwarantuje swobodny spływ do Zatoki kry, zapobiegając jednocześnie powstawaniu zatorów ze spływającej kry, a także bezpieczeństwo pracy jednostek uczestniczących w akacji łamania lodu.
Zagrożeniem powodziowym od Wisły, przy powstających zatorach lodowych, objętych jest blisko ćwierć miliona osób, w szczególności miasta: Gdańsk, Nowy Dwór Gdański, Elbląg oraz wiele mniejszych miejscowości. Występowanie powodzi grozić może także klęską ekologiczną w przypadku zalania np. Rafinerii w Gdańsku, hałdy fosfogipsów, oczyszczalni ścieków, stacji benzynowych oraz innych obiektów przemysłowych.
Dokumentacja projektowa nie zakładała wykonania dodatkowej podbudowy z kruszywa łamanego pod prefabrykaty typ 7 i typ 8 oraz podbudowy z przekruszonego kamienia pod płyty zamykające te prefabrykaty. Na etapie opracowywania dokumentacji projektant nie mógł przewidzieć konieczności wykonania tych prac. Dopiero w trakcie realizacji robót, w trudnych warunkach atmosferycznych i hydrologicznych, po ułożeniu 16 prefabrykatów, po upływie kilku dni zauważalne było pogłębianie się klawiszowania, tj. osiadania prefabrykatów powodujących powstawanie szczelin pomiędzy nimi oraz nierówny poziom krawędzi (potwierdzone pomiarami geodezyjnymi wykonanymi 10 i 16 lipca 2013r.).
Istniejące podłoże ma strukturę niejednorodną i stanowi je narzut kamienny, zanieczyszczony gruzem betonowo ceglanym, z kamieni o bardzo zróżnicowanych (wielkogabarytowych) rozmiarach, którego pory wypełnione są piaskiem przemieszanym z humusem. Niejednorodność tej struktury jest powodem klawiszowania prefabrykatów (w związku z występowaniem kamieni wielkogabarytowych występujących na poziomie ( 0,6 m, poniżej lustra wody) posadowienia prefabrykatów), powoduje także ich punktowe podparcie na dużych, wystających z podłoża kamieniach. Jako, że znaczna część kamieni z korpusu przekracza średnicę zastępczą 30 cm, określoną w Specyfikacji Technicznej (w tym wiele kamieni o znacznych wymiarach, np. 80x50x30 cm), dlatego też niemożliwe jest uzyskanie na tyle równej powierzchni, by móc układać prefabrykaty z wymaganą tolerancją, zgodnie z technologią założoną w Dokumentacji Projektowej. Zastany stan faktyczny nie był do przewidzenia na etapie przygotowania Dokumentacji Projektowej i na etapie składania oferty w przetargu na wykonanie robót.
Podjęta próba posadowienia prefabrykatów na ceownikach C 200 (rozwiązanie zaakceptowane przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego), które miały stanowić podparcie dla dwóch sąsiadujących elementów i zapobiegać klawiszowaniu, nie spowodowała poprawy sytuacji, gdyż część elementów nie wspierała się na ceowniku a opierała na wielkogabarytowych kamieniach. Atest nurkowy wykazał, że około 70 procent powierzchni dolnej prefabrykatu nie styka się z podłożem - tj. wisi na kamieniach. W związku z powyższym wykonano próbę ułożenia 3 szt. prefabrykatów zamykających typ 7, poprzez posadowienie ich na podbudowie z kruszywa łamanego o grubości warstwy 25 cm, po uprzednim zdjęciu 25 cm warstwy istniejącego korpusu. Uzyskano w ten sposób równe podłoże i stabilne posadowienie prefabrykatów (tj. całkowitą powierzchnię styku prefabrykatu z podłożem). Rozwiązanie to przyniosło oczekiwane wyniki, co zostało potwierdzone pomiarem geodezyjnym i rozwiązanie to zostało zaakceptowane przez projektanta.
Prefabrykaty typ 7 i typ 8 miały być zasypywane (wnętrza) materiałem wybranym z miejsca, w których miały być one posadowione. Na etapie realizacji inwestycji, w trakcie prowadzenia wykopów okazało się, iż wydobyty materiał znacznie odbiega od założonych na etapie projektowania parametrów urobku, jak opisano powyżej. Jako, że znaczna część kamieni z korpusu przekracza średnicę zastępczą 30 cm, określoną w Specyfikacji Technicznej (w tym wiele kamieni o znacznych wymiarach, np. 80x50x30 cm), dlatego też niemożliwe jest uzyskanie odpowiednio zniwelowanej i zagęszczonej płaszczyzny podbudowy pod bezpośrednie posadowienie płyt zamykających oraz dokładne wypełnienie skosu prefabrykatów. Wypełnienie przestrzeni bezpośrednio pod płytami zamykającymi kamieniami wielkogabarytowymi powodowałoby punktowe, nieciągłe i niestabilne podparcie dla tych płyt, co prowadziłoby do zagrożenia pękania lub tąpnięcia płyt. Dlatego też konieczne jest wykonanie podbudowy z przekruszonego wydobytego kamienia do mniejszej frakcji o grubości warstwy 25 cm. Dokładne wypełnienie skosu prefabrykatów, niemożliwe jest przy zastosowaniu kamieni wielkogabarytowych, pomiędzy którymi zostawałoby wiele dużych kawern, co groziłoby możliwością zsypywania się drobniejszych frakcji kruszywa z warstwy tworzącej bezpośrednią podbudowę pod posadowienie płyt zamykających. Powodowałoby to rozluźnienie podbudowy i osłabienie podparcia płyt zamykających, co skutkowałoby niebezpieczeństwem pękania lub tąpnięcia płyt.
Wykonanie zamówienia dotychczasową metodą przy zastosowaniu rozwiązań zaproponowanych w dokumentacji projektowej spowodowałoby, że w okresie zimowym przy dużej ilości kry dochodziłoby do uszkodzenia konstrukcji hydrotechnicznych, co mogłoby skutkować brakiem możliwości prowadzenia akcji lodołamania i tworzeniem się zatorów lodowych, które stwarzałyby zagrożenie powodzią o zasięgu regionalnym. Także sklawiszowane prefabrykaty oraz popękane płyty zamykające stwarzałyby realne zagrożenie dla bezpieczeństwa (zdrowia i życia) osób, które w tym miejscu by przebywały.
Autorem dokumentacji projektowej jest Konsorcjum firm: WUPROHYD Spółka z o.o z Gdyni, Instytut Morski w Gdańsku, Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku (IBW PAN). WUPROHYD jest jedną z nielicznych firm projektowych w Polsce mającą doświadczenie w projektowaniu rozwiązań w środowisku morskim. Rozwiązania techniczne zastosowane w realizacji niniejszego zadania (Przebudowy ujścia Wisły) są rozwiązaniami nowatorskimi i nie były do tej pory stosowane (zarówno same rozwiązania techniczne jak i technologia wykonywania). Rozwiązania te dostosowywane były do trudnego środowiska, w którym budowle mają funkcjonować tj. ujścia Wisły (styk środowiska morskiego oraz ujściowy odcinek rzeki).
Prace objęte zamówieniem dodatkowym to:
1. Wykonanie podbudowy pod prefabrykaty typ 7 i typ 8 na odcinku 600 m Przebudowywanej Kierownicy Wschodniej obejmuje następujące prace (nie wyszczególniono składowych poszczególnych prac, tj. np. sprzęt, czynności dodatkowe, a składające się na pracę główną):
1.1 Wykonanie narzutu z mieszanki kruszywa łamanego (wymieszane frakcje 31,5 ÷ 63,0 mm i 16,0 ÷ 31,5 mm) - o kubaturze 1 295,25 m3.
1.2 Wyrównanie narzutu z mieszanki kruszywa łamanego celem posadowienia prefabrykatów z odpowiednimi tolerancjami - powierzchnia 5 181,00 m2.
2. Podbudowa pod płyty zamykające prefabrykaty typ 7 i typ 8:
2.1 Przekruszenie kamienia celem uzyskania materiału zapewniającego uzyskanie odpowiednio zaniwelowanej i zagęszczonej płaszczyzny pod płyty zamykające oraz wypełnienie skosów prefabrykatów - o kubaturze około 1 100 m3.
Wszystkie prace, ze względu na rozwiązania techniczno-technologiczne, konieczność zachowania ciągłości realizacji inwestycji, braku możliwości wprowadzenia dodatkowego Wykonawcy na plac budowy winny być zrealizowane przez Wykonawcę umowy nr 57 na 2011 z dnia 18.11.2011 r., tj. Korporację Budowlaną DORACO Sp. z o.o. Wykonanie robót objętych zamówieniem dodatkowym jest niezbędne dla zrealizowania zamówienia podstawowego i stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia na etapie sporządzania projektu oraz wykonania dokumentacji projektowo kosztorysowej. Zamawiający dochował wszelkiej staranności na etapie projektowania: wykorzystał wszelkie istniejące informacje archiwalne, wykonał badania geologiczne i badania modelowe. Dysponując takim zakresem wiedzy, na etapie sporządzania dokumentacji projektowej nie był w stanie przewidzieć konieczności wykonania tych robót, które w obecnej sytuacji są niezbędne do wykonania przedmiotu umowy podstawowej. Istniejący stan faktyczny możliwy był do stwierdzenia dopiero po położeniu 16 prefabrykatów.
Zamówienie dodatkowe spełnia przesłanki udzielania w trybie z wolnej ręki, gdyż:
- Udzielone będzie dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych.
- Nie jest ono objęte zamówieniem podstawowym.
- Wartość zamówienia dodatkowego nie przekracza łącznie 50 procent wartości realizowanego zamówienia:
- Wartość zamówienia dodatkowego:
stanowi 3,4 procent wartości umowy podstawowej.
- Jest niezbędne do prawidłowego wykonania realizowanego zamówienia.
- Jego wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej do wcześniej do przewidzenia i: - z przyczyn technicznych i gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów, - wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego.

Nazwa wykonawcy: Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o.

Adres pocztowy wykonawcy: ul. Opacka 12

Miejscowość: Gdańsk

Kod pocztowy: 80-338

ID województwa: 10

Województwo / kraj: pomorskie

Nazwa:
Przebudowa ujścia Wisły - roboty budowlane. Zamówienie dodatkowe.

Nr częsci: 1

Kody CPV:
452440009 (Wodne roboty budowlane)

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
452464007 (Roboty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej)

Kod CPV trzeciej częsci zamówienia:
452460003 (Roboty w zakresie regulacji rzek i kontroli przeciwpowodziowej)

Kod CPV czwartej częsci zamówienia:
452433005 (Roboty budowlane w zakresie opaski brzegowej)

Kod CPV piątej częsci zamówienia:
452471207 (Drogi wodne, z wyjątkiem kanałów)

Kod CPV szóstej częsci zamówienia:
452000009 (Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej)

Podobne przetargi

257381 / 2013-11-29 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Gdańsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Wykonanie robót konserwacyjnych nabrzeża Wistka w Leszkowach, rzeka Wisła km 925+550

39631 / 2015-03-20 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku - SÅ‚upsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Roboty czerpalne na terenach administrowanych przez UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku

283915 / 2013-12-31 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Gdańsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Wykonanie robót konserwacyjnych nabrzeża Wistka w Leszkowach. Zamówienie dodatkowe.

353494 / 2010-11-02 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Gdańsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Remont węzła wodnego Biała Góra na rzece Nogat - usunięcie zniszczeń na jazie i wrotach przeciwpowodziowych

300802 / 2014-09-10 - Administracja samorzÄ…dowa

Wójt Gminy Stary Targ - Stary Targ (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Rekultywacja terenów po byłej żwirowni na działce nr 106/3 obręb Waplewo Wielkie z możliwością eksploatacji złoża

94311 / 2011-03-23 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku - SÅ‚upsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Roboty czerpalno - refulacyjne oraz roboty podczyszczeniowe na terenach administrowanych przez UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku

147031 / 2010-06-08 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku - SÅ‚upsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Budowa systemu ostrób zabezpieczających brzeg morski w Ustroniu Morskim oraz odbudowa zespołu ostróg w Dźwirzynie.

244789 / 2014-11-26 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Gdańsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Przebudowa ujścia Wisły - roboty budowlane Zamówienie dodatkowe - wykonanie dodatkowej podbudowy pod prefabrykaty korpusu kierownicy zachodniej na odcinku 230mb

56595 / 2013-04-15 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku - SÅ‚upsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Roboty czerpalne na terenach administrowanych przez UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku

218271 / 2010-08-12 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Gdańsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Roboty podczyszczeniowo - konserwacyjne w m. Toruń na prawym przyczółku osi przeprawowej TOR T w km 737,9 rz. Wisły

107590 / 2010-04-16 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - Gdańsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Przygotowanie pochylni na Kanale Elbląskim do sezonu żeglugowego w roku 2010/2011 - odmulenie górnego stanowiska Kąty i dolnego stanowiska pochylni Buczyniec.

81185 / 2014-04-14 - Administracja rzÄ…dowa terenowa

UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku - SÅ‚upsk (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Roboty czerpalno-refulacyjne na terenach administrowanych przez UrzÄ…d Morski w SÅ‚upsku

24072 / 2011-02-17 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miejski - Chojnice (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Modernizacja przepustu drogowego na dz. nr 43/5, 40/5, 21/1 w Chojnicach w ramach zadania PorzÄ…dkowanie gospodarki wodami opadowymi zrzucanymi do Strugi Jarcewskiej

2778 / 2014-01-03 - Inny: Jednostka Skarbu Państwa Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Cewice - Cewice (pomorskie)
CPV: 452440009 (Wodne roboty budowlane)
Przebudowa istniejącego rurociągu z rowem na terenie leśnictwa Jeziernik.