Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

122489 / 2015-08-18 - Administracja samorzÄ…dowa / UrzÄ…d Gminy Grudusk (Grudusk)

Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku

Opis zamówienia

3.2. Określenie wielkości i zakresu zamówienia:

SCENARIUSZ WYSTAWY - FAKTORIA HANDLOWA
1. TŁO HISTORYCZNE
Okolice Gruduska zasiedlone były już w okresie neolitu /ok. 5 000 - 3 000 lat p. n. e/ o czym świadczą liczne siekierki kamienne znajdowane na polach wokół osady. Nasilenie osadnictwa przypadło na I - II w. n. e. Znane są liczne stanowiska kultury przeworskiej /strażników szlaku bursztynowego/, głównie cmentarzyska, na których bogato wyposażone groby świadczyły o zamożności mieszkańców korzystających na ożywionej wymianie handlowej.
W okresie monarchii wczesnopiastowskiej powstał, pod koniec X lub w początkach XI w., gród /pierwsza wzmianka o Grudusku - 1065 r./, będący ważnym elementem obronnym granicy prusko-mazowieckiej. Funkcjonował on do lat 20. XIII w. kiedy został spalony, zapewne w



trakcie kolejnego najazdu Prusów. Gród nie został odbudowany z uwagi na opanowanie ziem północnych przez Krzyżaków sprowadzonych przez Konrada Mazowieckiego.
Grudusk był ważnym ośrodkiem dalekosiężnej i lokalnej wymiany handlowej. Krzyżowały się tu szlaki ze wschodu /Ruś/, południa /Bizancjum, kraje arabskie/ i północy /Prusowie/. Przeniesienie szlaków handlowych w średniowieczu spowodowało stopniowy upadek znaczenia miejscowości.

2. IDEA PROJEKTU I WYSTAWY
Skansen będzie prezentował typowe zajęcia i życie mieszkańców osady podgrodowej z okresu wczesnego średniowiecza /XI-XII w./.
Zbudowane zostały 3 chaty i 1 budynek główny pełniący rolę zaplecza obsługi ruchu turystycznego i jednocześnie małego muzeum z jedną salą ekspozycyjną.
Dominującym elementem skansenu jest grodzisko, którego wykorzysta- nie i zagospodarowanie stanowić będzie odrębny projekt.
Skansen i jego działalność winien pełnić rolę edukacyjną, nie tylko dla turystów, ale także dla uczniów szkół z regionu ciechanowskiego.

Wystawa - Faktoria handlowa, będzie miała charakter popularno- naukowy ze znaczącymi elementami inscenizacji historycznej pod tytułem - Audiencja u komesa gruduskiego grodu.
W części naukowej prezentowane będą zabytki z różnych okresów historycznych, od neolitu po wczesne średniowiecze, znalezione w trakcie badań archeologicznych lub przypadkowo w Grudusku i okolicach.
Inscenizacja ukaże zajęcia ludności i problemy pogranicznej, handlowej osady:
- wymianę handlową reprezentować będą: postać kupca z Rusi, z typowym wyposażeniem kupca-wojownika oraz imitacje różnych towarów;
- handel niewolnikami - to postać młodej kobiety - niewolnicy. Na jej przykładzie będzie można pokazać elementy stroju kobiecego i typowe ozdoby;
- konflikty wojenne - reprezentuje postać pruskiego wojownika, który przybył w poselstwie do komesa grodu. Tu pokazane zostanie wyposażenie wojenne;
- komes grodu, czyli zarządzający, z nominacji księcia, dowódca drużyny wojów i administrator okręgu grodowego. Pokazany zostanie ubiór możnowładcy i jednocześnie uzbrojenie wojownika polskiego.

Wzmocnieniem oddziaływania poznawczego będzie pokaz multimedialny, prezentujący dzieje Gruduska i historię konfliktu polsko - pruskiego, od nieudanej misji św. Wojciecha /Bolesław Chrobry - XI w./ aż do wymordowania Prusów przez Krzyżaków /XIII w./.

Ze względów technicznych i zweryfikowanych założeń merytorycznych nastąpiła zmiana nazewnictwa i funkcji niektórych obiektów:
Chata Ścibora - to obecnie Recepcja / Muzeum - funkcja bez zmian;
Chata Rogownika - to obecnie Dom Rybaka - zmienione wyposażenie;
Chata Kowala - to obecnie Dom Kowala - funkcja bez zmian;
Chata Garncarza - to obecnie Dom Garncarza - funkcja bez zmian;
Nazwy te będą używane w dalszej części opracowania - Tablice 3, 19. /wszystkie wymienione w niniejszym opisie Tablice stanowią załącznik Nr 8 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia/.




Wygląd skansenu z zaznaczeniem funkcji obiektów prezentowany jest na fotografiach i symulacjach komputerowych - Tablice 1 - 9.
Wygląd sali ekspozycyjnej /zdjęcia/ - Tablice 10 - 13.
Zmodyfikowane projekty techniczne Recepcja / Muzeum - Tablice 14 - 18.

3. OPIS WYSTAWY FAKTORIA HANDLOWA

A. WARUNKI TECHNICZNE ADAPTACJI SALI EKSPOZYCYJNEJ
Nazewnictwo i plan sali z podanymi wymiarami - Tablica 16, 20.
Powierzchnia wystawiennicza 74,9 m ².
Oświetlenie - 6 prostokątnych okien /105/113 cm/, liczne punkty świetlne w kształcie stylizowanych pochodni /10 szt./ oraz plafony oświetlenia górnego wmontowane w belki stropowe.

Wystawa dzieli się na dwie części: naukową i inscenizacyjną. Wymagają one różnego rodzaju oświetlenia. Część naukowa - /gabloty/ powinna być jasna a zabytki dobrze eksponowane.
Część inscenizacyjna - /postacie/ to lekki półmrok /jak to bywało w pomieszczeniach średniowiecznych/. Istotne elementy inscenizacji zostaną podkreślone światłem punktowym.

Warunki inscenizacji wymagają także podjęcia prac montażowych polegających na wybudowaniu tzw. podgórka, gdzie będą pomieszczone paki towarów.

B. WYKAZ DZIALAŃ TECHNICZNYCH
Montaż podgórka - na trzech belkach stropowych, nad ścianą S należy wybudować podest drewniany, na którym będą złożone różnorodne towary. Podest 3 x 9 m, wykonany z litej deski podłogowej /sosna/, metodą na wpust. Grubość deski 30 mm.
Tablice 20, 21, 22.
Zbudowanie solidnej drabiny - / na modę średniowieczną, bez użycia gwoździ - analogie - Tabl. 41, 49/. Drabina powinna być przesuwana, z zaczepami u góry. Stałe usytuowanie drabiny - Tabl. 22.
Demontaż części oświetlenia bocznego - Tablica 23.
Zamontowanie niezależnego, od oświetlenia górnego, zapalanego oddzielnie, oświetlenia punktowego nad częścią naukową i inscenizacyjną. Przewiduje się 20 reflektorków halogenowych. Zaleca się nieużywanie oświetlenia górnego w trakcie ekspozycji muzealnej.
Przesłonięcie wszystkich okien na sali łatwo wyjmowanymi blendami drewnianymi z naciągniętym płótnem brązowym lub ciemnobeżowym. Jedno okno na ścianie S, pod ekranem do rzutnika, powinno być przesłonięte materiałem nieprześwitującym -Tabl. 23
W celu uzyskania nastroju i pozorów autentyczności drzwi wyjściowe powinny być przesłonięte łatwo rozsuwalną, grubą kotarą /ciemny materiał, miękki, dobrze układający się/ - Tabl. 23.

C. CZĘŚĆ NAUKOWA
Pod ścianą W usytuowane zostaną 3 gabloty płaskie i 2 gabloty wysokie. Będą w nich eksponowane będą zabytki ilustrujące dzieje Gruduska i okolic. W niektórych wypadkach zaistnieje konieczność wykonania kopii, najlepiej metodą D3, /dotyczy to zabytków, które nie będą mogły być wypożyczone do skansenu z uwagi na uwarunkowania prawne/.
Typ gablot - produkowane przez firmę Chris, lub zamienniki o identycznych parametrach.




3 gabloty płaskie stołowe 60 x 130, wys. 110 cm. Czasza - konstrukcja szkło hartowane, podstawa - konstrukcja metalowa, przeszklona. Nadaje się do klimatyzowania pasywnego żelem Prosob. Oświetlenie części górnej i dolnej. Gabloty uszczelnione i zamykane na kluczyk.
2 witryny szklane 60 x 60, wys. 200 cm. Konstrukcja szkło hartowane, podstawa - konstrukcja metalowa. Nadaje się do klimatyzowania pasywnego żelem Prosob. Oświetlenie części górnej.
Pięć półek szklanych o regulowanym położeniu. Zamontowane uchwyty górne do powieszenia długich przedmiotów np. mieczy. Gabloty uszczelnione i zamykane na kluczyk.
Rozmieszczenie gablot ilustruje Tablica 24.
W narożniku ściany SW projektowane jest umiejscowienie ekranu do rzutnika, na którym będzie wyświetlany, zapętlony pokaz multimedialny.
Ekran projekcyjny elektryczny, sterowany pilotem, Design B2B Partner, 1800 x 18000, format 1:1. Tablica - 23.
Na belce stropowej, nad wejściem zamocowany będzie na specjalnym uchwycie sufitowym projektor. Połączenie z komputerem przez porty podczerwieni. W narożnikach sali planuje się podwieszenie 4 głośników o wysokich parametrach odsłuchu. Dwa głośniki odpowiednio chronione i łatwe do demontażu powinny zostać zamontowane na ścianie zewnętrznej /frontowej/ budynku Recepcja / Muzeum.

D. INSCENIZACJA Audiencja u komesa gruduskiego grodu
Wizualizacja z XI wieku, z elementami strojów X i XII-wiecznych.
Tworzyć ją będą manekiny o wyglądzie naturalnym, z plastycznymi rysami twarzy, rąk i włosów, w strojach szytych wg przedstawionych wzorów. Wizualizację uzupełnią kopie współczesne średniowiecznych sprzętów, przedmiotów i elementów wyposażenia bojowego, oraz atrapy towarów. Pozorów autentyczności dostarczą liczne skóry zwierzęce, raczej naturalne.
Rozmieszczenie postaci pokazane jest na Tablicach 24 i 25.
Trudne połączenie części naukowej ze statycznym widowiskiem historycznym osiągniemy umieszczając w holu, tuż przy drzwiach wejściowych na wystawę, sylwetkę groźnego wojownika pruskiego - Tablica 26. Posłaniec do grododzierżcy Gruduska rozpoczyna naszą opowieść historyczną: Audiencja u komesa gruduskiego grodu.
Stosunkowo niewiele wiemy o wyglądzie i sposobie ubierania się zaginionego ludu Prusów, albowiem Krzyżacy skutecznie zatarli wszystkie ślady, zaś nieliczna ikonografia powiela raczej utarte schematy średniowieczne /np. Prusowie na Drzwiach Gnieźnieńskich są wzorowani na polskich tarczownikach/. Dlatego wojownik pruski będzie kompilacją dwóch rekonstrukcji: sylwetek z Tablicy 26 i wojownika litewskiego z X w. /Litewskie Muzeum Narodowe Stary Arsenał w Wilnie/ - Tablica 27. Zasadnicza postawa i wygląd manekinu to wojownik z prawej strony Tablica 26/. Ubrany w ciemny płaszcz spięty zapinką typu pruskiego, lnianą koszulę koloru białego z rogowymi guzikami, ciemne spodnie i buty skórzane, wysokie typu ruskiego /Tablica 38, 1/. W dłoni dzierży włócznię. U skórzanego pasa, spiętego ozdobną klamrą i z ozdobną końcówką metalową wisi miecz w drewnianej pochwie, nóż bojowy, krzesiwko i sakiewka.
Ponieważ jest to poseł przynależny do kasty możnowładczej strój musi być bogaty. Nie przewiduje się tu replik tarczy ani hełmu, gdyż przybywa on w celach pokojowych, rozwiązać z komesem jakieś zatargi graniczne.
W tle, na ścianie wisi stylizowana mapa plemion pruskich i pogranicza prusko-mazowieckiego - przykładem niech będzie mapa zamieszczona na Tablicy 56. Mapa ta nie może być wierną repliką, musi zawierać ikonograficzne obrazki grodów mazowieckich /w tym Gruduska/.




Uwaga: Wszystkie szczegóły stroju, układ mobilny manekinu, jego wygląd powinien być uzgadniany z konsultantem naukowym przed zamontowaniem na wystawie. Uwaga ta się tyczy także do pozostałych postaci i przedmiotów użytych do ekspozycji a nie uczytelnionych na tablicach ikonograficznych zamieszczonych w scenariuszu.

Nad drzwiami wejściowymi na wystawę wisi napis /stylizowany prymitywny gotyk - patrz moneta gruduska/ wycięty w metalu lub materiale imitującym stary metal: FAKTORIA HANDLOWA
Po wejściu na wystawę, po prawej stronie mamy rzęsiście oświetlony szereg gablot z zabytkami. Na wprost zwiedzającego widać solidną średniowieczną drabinę prowadzącą na podest /podgórek/ na którym spoczywają bele powiązanych towarów /co najmniej 10/, pęki skór - imitacja, tylko brzegi oklejone są skórą / co najmniej 5/ i beczułki /w domyśle z dziegciem, miodem i woskiem - co najmniej 6/.

Uwaga: Turysta zapoznaje się z życiem i zajęciami mieszkańców osady, dowiaduje się o handlu dalekosiężnym /kupiec ruski/ i miejscowym oraz z szeregiem innych realiów życia na wczesnośredniowiecznym Mazowszu /historia walk i najazdów, szczegóły dotyczące ubiorów itp./ z ust przewodnika lub z nagranego tekstu słownego /audycja z efektami dźwiękowymi/. Na życzenie, z krótkim /do 15 min./ filmem edukacyjnym. Powinno się także wydać niewielką broszurę o historii Gruduska, grodu i zwięzły opis wystawy.

Po lewej stronie, w narożniku ścian SE /wzroku widza nie rozpraszają drzwi wyjściowe przesłonięte kotarą/ widać scenę przyjęcia przez komesa kupca z Rusi.
Komes /Tablica 33/ siedzi we władczej pozie /Tablica 34/ na książęcym zydlu /Tablica 43, 3/. Lewa ręka oparta jest o wysoką, dużą skrzynię /100 x 50, wys. 70 cm/ z okuciami i zamkiem, zawierającą rzeczy najcenniejsze /Tablica 43, 1, 2/. Prawa ręka spoczywa na mieczu typu wikińskiego /jak na Tablicy 34/. Postać ubrana jest w niebieskie szaty /bardzo drogie/ i okryta płaszczem tegoż koloru, spiętym srebrną, ozdobną broszą. Pasek skórzany z brązową klamrą i ozdobną końcówką. Przy pasie nieodzowny nożyk w pochewce oraz klucz do skrzyni ze skręcanego żelaznego pręta. Spodnie płócienne, obcisłe koloru zielonego /dokładnie ubiór z Tablicy 33/ . Ciżmy skórzane wytłaczane typu gnieźnieńskiego /Tablica 37/.
Na ścianie S za komesem wisi rozpostarta skóra dużego dzika. W specjalnych uchwytach miecz i 2. szyszaki typu polskiego i ruskiego /Tablica 35 i 32/ i topór normański na długim stylisku. Na centralnym miejscu ozdobny róg do picia typu wikińskiego, ze srebrnym zdobionym obrzeżem. W kącie, w drewnianych uchwytach stoją 3 włócznie o różnych grotach /do uzgodnienia/. Pod ścianą E, na krzyżowym stojaku jest rozpostarta zbroja kolcza, Na ścianie E wisi drewniana tarcza podłużna typu polskiego /Tablica 32/. Pod ścianą atrapa siodła typu Lutomiersk ze strzemionami. Nie uwzględnia się rzędu końskiego /Tablica 36/.
Przed grododzierżcą stoi drewniany stół o blacie z grubych, heblowanych desek /do 50 mm/. Wymiary 200 x 100 cm, wys. standardowa. Pod ścianą E ława przyścienna o wymiarach 200 x 70 cm i wysokości standardowej /Tablica 43, 1/. Przy stole, od strony zewnętrznej 4 zydle dla gości o wymiarach 50 x 50 cm i wysokości standardowej /Tablica 43, 4/. Wszystkie przedmioty drewniane zabejcowane na kolor szary i brązowy.
Na stole leży atrybut władzy - żelazna buławka /Tablica 32 lub podobna/, stoi brązowy dzban i metalowy puchar. Leży także tabliczka woskowa i brązowy stillus. Otwarta skrzyneczka ukazuje pełno srebrnych monet /stylizacja/. Leżą także inne płacidła: związana sztuka sukna, związane skórki wiewiórcze i grzywny żelazne /po 1. z każdego rodzaju/.



Kupiec z Rusi przybył do Gruduska z towarami zmierzając ku ziemiom Prusów po bursztyn, sól, futra. Wiezie ze sobą towary luksusowe /bogate materiały, cienkie płótno na koszule, ruskie ozdoby typu bizantyjskiego, broń, hełmy itp. Wiezie także poszukiwane kamienne pisanki /kolorowo zdobione/, które są z dawna pogańskim symbolem płodności oraz szereg
przęślików tkackich, a szczególnie popularnych z różowego łupku wołyńskiego, gdyż są trwałe i nie tłuką się jak miejscowe gliniane.
Wiezie także niewolnicę, odkupioną od Jaćwingów brankę słowiańską. Liczy, że komes Gruduska odkupi ją i zwróci rodzinie /za sutą opłatą oczywiście/. Branka została porwana niedawno i grabieżcy nie zerwali jej nawet kosztownych ozdób. Została odkupiona za wysoką cenę na pniu i kupiec liczy na znaczny zysk.
Ubiór kupca-wojownika przedstawiony został dokładnie na rysunku /Tablica 28/. Jest to ciepła podbita futrem kurta, przepasana ozdobnym pasem z rzemykami, nożem bojowym i mieczem. Przy pasie krzesiwko i osełka na łańcuszku oraz skórzana sakiewka. Okrągłą drewnianą tarczę i hełm w typie maski dżurdżeńskiej położył przy nodze stołu. Skórzane krótkie trzewiki /Tabl. 38, 2/. Bufiaste spodnie u dołu wzmocnione płóciennymi owijaczami.
Niewolnica - usytuowana będzie z boku, pod ścianą E. Przedstawiona zostanie w jednej z póz poddaństwa /Tablica 29, 3/. Ponieważ jest to kobieta z warstwy wyższej strój jej będzie w tonacji białej. Biała płócienna suknia z kolorowymi /krajka/ obramowaniami, rozpinana w górnej części, długa do kostek. Cienki pasek skórzany z ozdobną klamrą i końcówką. Płaszcz w tonacji ciemnoniebieskiej spięty na ramieniu srebrną zapinką typu wschodniego lub szpilą z okrągłą główką i zawleczką /Tablica 33/. Spodnie płócienne. Na nogach ozdobne, skórzane ciżmy
Głowa bez chusty. Zapleciony warkocz spięty różowym, kamiennym przęślikiem. Włosy koloru blond. We włosy wpięty ozdobny grzebień rogowy. Na głowie kolorowa przepaska wełniana z nanizanymi kabłączkami skroniowymi /5 szt. z jednej strony/. Z drugiej strony głowy masywna srebrna zausznica typu ruskiego /Tablica 31/. Na szyi 2 naszyjniki: duży srebrny z zawieszką i mniejszy z kolorowego szkła /Tablica 30/. Na ręku srebrna bransoleta.
Przed kupcem na stole stoi składana waga szalkowa do ważenia srebra /Tablica 39/. Leżą otwarte zawiniątka z przęślikami /15 sztuk/, pisankami /10 sztuk/ i ozdobami /5 szt./ - Tablice 31, 40. Leży także zwój drogiej materii.
Istotnym elementem wizualizacji historycznej będzie oświetlenie. Całe pomieszczenie ma tonąć w jasnym półmroku /czemu służy przesłonięcie okien blendami/. Źródłem światła w części naukowej będzie własne oświetlenie gablot + oświetlenie punktowe.
W części inscenizacyjnej - pozostawione oświetlenie boczne + oświetlenie punktowe.
Figura woja pruskiego - oświetlenie punktowe, co najmniej trzech reflektorków. Oświetlenie to powinno mieć niezależny włącznik.

WYKAZ KOLEJNYCH DZIAŁAŃ ZMIERZAJĄCYCH DO PODNIESIENIA ATRAKCYJNOŚCI SKANSENU

W związku z wybudowaniem trzech wolnostojących pieców: chlebowego, wędzarni i pieca garncarskiego wykonanych z nietrwałych materiałów tj. gliny wymieszanej ze słomą należy zaprojektować nad nimi zadaszenia nie odbiegające od wyglądu historycznego chat. Posłużą one jako osłona obiektów przed opadami.
Na okres zimowy należy obiekty zabezpieczyć przed zamakaniem i przemarzaniem projektując i wykonując specjalne pokrowce i ocieplenie z folii wodoodpornej. Pokrowce winny być szyte wg wymiarów specyficznych dla danego obiektu.
Wykaz działań i lokalizacja obiektów znajduje się na Tablicy 53.



Nad piecem garncarskim, stojącym u podnóża wału należy wybudować samonośne zadaszenie słupowe/8 słupów/ z kalenicą i dachem dwuspadowym krytym ognioodpornym gontem. Wymiary zadaszenia 6 x 6 m. Wysokość 3 m. Poniżej kalenicy, od strony dziedzińca winien znajdować się otwór dymny, dwuczęściowy, o wymiarach 2 x 2 m.
Otwór ten będzie otwierany w trakcie wypalania naczyń, co spowoduje umożliwienie osiągnięcia wyższych temperatur w palenisku.

Nad piecem chlebowym i wędzarnią usytuowanymi w pobliżu Domu Rybaka należy wybudować samonośne zadaszenie słupowe /8 słupów, z dachem jednospadowym o nachyleniu w kierunku palisady. Dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji, oprócz słupów, będzie wyższa belka konstrukcyjna palisady spinająca słupy na wysokości 2,5 m od powierzchni terenu. W związku z tym wysokość obiektu od strony dziedzińca wyniesie 3 m, a od strony palisady 2,5 m.
Wymiary zadaszenia 5,5 x 5 m. Dach kryty ognioodpornym gontem.
W dachu, nad piecem chlebowym, winien znajdować się otwór dymny o wymiarach 2 x 1 m, otwierany w trakcie pracy pieca.

Nad paleniskiem kowala projektowane jest zadaszenie w postaci dachu jednospadowego / zniżającego się w kierunku dziedzińca/, opartego na 4 słupach i belkach szczytu dachu. Wysokość do 3 m, wymiary 3 x 5 m. Dach kryty słomą.

Nad pracownią garncarza projektowane jest zadaszenie jednospadowe /zniżające się w kierunku dziedzińca/, oparte na 8 słupach i belkach szczytowych budynku. Wysokość do 3 m, wymiary
7 x 5 m. Dach kryty słomą.

W centralnej części dziedzińca planuje się wybudowanie atrapy studni z bali-okrąglaków. Konstrukcja na zrąb, o wysokości 60 cm i wymiarach 1,5 x 1,5 m. W narożnikach /od wewnątrz/ konstrukcja wzmacniana pionowo wbitymi palikami.

Zajęcia ludzi w osadzie wczesnośredniowiecznej bardzo syntetycznie i poglądowo ilustrują Tablice 48 - 51.
Obok Chaty Rybaka należy wybudować kozły do suszenia sieci, suszenia skór, i suszenia lub wędzenia ryb /nad przenośnym paleniskiem/ - Tablica 48

WYKAZ DALSZYCH ELEMENTÓW UZUPEŁNIAJĄCYCH WYPOSAŻENIE CHAT EKSPOZYCYJNYCH

Doposażenie kuchni i czterech stołów biesiadnych
Kryteria dostępu:
- naczynia ceramiczne wykonane w jednej stylistyce dla całego zestawu w technice toczenia z wolnej ręki, wykonane z glin żelazistych występujących w centralnej i północnej Polsce,
- naczynia stołowe częściowo szkliwione szkliwem zielonym transparentnym, posiadającym atest sanitarny,
- naczynia kuchenne muszą posiadać cechy naczyń odpornych na szok termiczny w trakcie gotowania, smażenia, pieczenia,
- wykonawca dokona prezentacji sposobu użytkowania naczyń kuchennych w palenisku ogniskowym i piecowym.





1. Garnek trójnożny do gotowania o objętości 1-3 litrów z uchem taśmowym - 8 sztuk, różne kształty.
2. Patelnie trójnożne o średnicy 12-16 cm z uchem taśmowym - 8 sztuk.
3. Patelnie trójnożne o średnicy 12-16 cm z uchwytem rurkowym - 8 sztuk.
4. Klosze piekarnicze o średnicy ok. 15 cm - 10 kompletów.
5. Kaganki jednoknotowe - 8 sztuk.
6. Misy biesiadne o średnicy 30-35 cm - 8 sztuk.
7. Misy biesiadne o średnicy 20-22 cm - 8 sztuk.
8. Miseczki do konsumpcji o średnicy 15-16 cm - 25 sztuk.
9. Miseczki do konsumpcji o średnicy 10-12 cm - 25 sztuk.
10. Talerzyk miseczkowaty o średnicy 18 czm - 25 sztuk.
11. Puchar do wina - 25 sztuk.
12. Kieliszek do okowity - 25 sztuk.
13. Kufel do piwa bez ucha - 25 sztuk.
14. Garnki stołowe z przykrywką - 1-3 litra - 8 sztuk.
15. Garczek kuchenny do podgrzewania trójnoży 0,5-1 litra - 8 sztuk.
16. Patelnia do pieczenia ryby - 8 sztuk.
17. Dzbany 0,5-1 litra - 8 sztuk.
18. Dzbany 1-3 litra - 8 sztuk.
19. Łyżki drewniane - 25 szt.
20. Koło garncarskie nożne, dwuławkowe, o głowice z nakładką dwutrzpieniową typu angielskiego, koło wykonane z drewna, krąg o średnicy 85 cm - 1 szt. /Wykonawca zapewni 1-dniowy kurs toczenia dla 1 osoby na kole garncarskim celem weryfikacji sprawności technicznej urządzenia/.
21. Komplet drobnych narzędzi do tworzenia ceramiki - 1 kpl.
22. Zamawiający zamawia 6 kpl strojów historycznych uszytych maszynowo z materiału lnianego. Komplet składa się z tuniki, spodni, butów w ilości 3 kpl oraz tuniki, spódnicy i butów w ilości 3 kpl.
23. Uniwersalny termometr do pomiaru temperatury w piecu chlebowym i garncarskim.
24. Trójnóg ognisjkowy wysokości 2 m - 1 szt.
25. Grill /oświadczony w publikacjach archeologicznych/ - 1 szt.
26. Szpikulec do rożna długości 1 m - 10 szt.
27. Świecznik - 4 szt.
28. Świecak - 4 szt.
29. Nożyk /oświadczony w publikacjach archeologicznych/ - 24 szt.
30. Widelec, wielkością i kształtem nawiązujący do nożyka - 24 szt.
31. Widelec stołowy duży do mięs - 4 szt.
32. Nóż stołowy duży do mięs - 4 szt.

WYKONANIE ŚCIEŻEK EDUKACYJNYCH UŁATWIAJĄCYCH ZWIEDZANIE SKANSENU OSOBOM NIEPEŁNOSPFRAWNYM

W celu umożliwienia zwiedzania skansenu osobom niepełnosprawnym projektuje się budowę pomostów z desek grubości 30 mm, łączących poszczególne obiekty, o łącznej powierzchni ok. 307 m2, które należy ułożyć na impregnowanych belkach zatapialnych w grunt aby pomost był na jednym poziomie z gruntem.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 122489

Data publikacji: 2015-08-18

Nazwa: Urząd Gminy Grudusk

Ulica: ul. Ciechanowska 54

Numer domu: 54

Miejscowość: Grudusk

Kod pocztowy: 06-460

Województwo / kraj: mazowieckie

Numer telefonu: 023 6715012, 6715206

Numer faxu: 023 6715012

Adres strony internetowej: www.grudusk.com

Regon: 00054161200000

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
3.2. Określenie wielkości i zakresu zamówienia:

SCENARIUSZ WYSTAWY - FAKTORIA HANDLOWA
1. TŁO HISTORYCZNE
Okolice Gruduska zasiedlone były już w okresie neolitu /ok. 5 000 - 3 000 lat p. n. e/ o czym świadczą liczne siekierki kamienne znajdowane na polach wokół osady. Nasilenie osadnictwa przypadło na I - II w. n. e. Znane są liczne stanowiska kultury przeworskiej /strażników szlaku bursztynowego/, głównie cmentarzyska, na których bogato wyposażone groby świadczyły o zamożności mieszkańców korzystających na ożywionej wymianie handlowej.
W okresie monarchii wczesnopiastowskiej powstał, pod koniec X lub w początkach XI w., gród /pierwsza wzmianka o Grudusku - 1065 r./, będący ważnym elementem obronnym granicy prusko-mazowieckiej. Funkcjonował on do lat 20. XIII w. kiedy został spalony, zapewne w



trakcie kolejnego najazdu Prusów. Gród nie został odbudowany z uwagi na opanowanie ziem północnych przez Krzyżaków sprowadzonych przez Konrada Mazowieckiego.
Grudusk był ważnym ośrodkiem dalekosiężnej i lokalnej wymiany handlowej. Krzyżowały się tu szlaki ze wschodu /Ruś/, południa /Bizancjum, kraje arabskie/ i północy /Prusowie/. Przeniesienie szlaków handlowych w średniowieczu spowodowało stopniowy upadek znaczenia miejscowości.

2. IDEA PROJEKTU I WYSTAWY
Skansen będzie prezentował typowe zajęcia i życie mieszkańców osady podgrodowej z okresu wczesnego średniowiecza /XI-XII w./.
Zbudowane zostały 3 chaty i 1 budynek główny pełniący rolę zaplecza obsługi ruchu turystycznego i jednocześnie małego muzeum z jedną salą ekspozycyjną.
Dominującym elementem skansenu jest grodzisko, którego wykorzysta- nie i zagospodarowanie stanowić będzie odrębny projekt.
Skansen i jego działalność winien pełnić rolę edukacyjną, nie tylko dla turystów, ale także dla uczniów szkół z regionu ciechanowskiego.

Wystawa - Faktoria handlowa, będzie miała charakter popularno- naukowy ze znaczącymi elementami inscenizacji historycznej pod tytułem - Audiencja u komesa gruduskiego grodu.
W części naukowej prezentowane będą zabytki z różnych okresów historycznych, od neolitu po wczesne średniowiecze, znalezione w trakcie badań archeologicznych lub przypadkowo w Grudusku i okolicach.
Inscenizacja ukaże zajęcia ludności i problemy pogranicznej, handlowej osady:
- wymianę handlową reprezentować będą: postać kupca z Rusi, z typowym wyposażeniem kupca-wojownika oraz imitacje różnych towarów;
- handel niewolnikami - to postać młodej kobiety - niewolnicy. Na jej przykładzie będzie można pokazać elementy stroju kobiecego i typowe ozdoby;
- konflikty wojenne - reprezentuje postać pruskiego wojownika, który przybył w poselstwie do komesa grodu. Tu pokazane zostanie wyposażenie wojenne;
- komes grodu, czyli zarządzający, z nominacji księcia, dowódca drużyny wojów i administrator okręgu grodowego. Pokazany zostanie ubiór możnowładcy i jednocześnie uzbrojenie wojownika polskiego.

Wzmocnieniem oddziaływania poznawczego będzie pokaz multimedialny, prezentujący dzieje Gruduska i historię konfliktu polsko - pruskiego, od nieudanej misji św. Wojciecha /Bolesław Chrobry - XI w./ aż do wymordowania Prusów przez Krzyżaków /XIII w./.

Ze względów technicznych i zweryfikowanych założeń merytorycznych nastąpiła zmiana nazewnictwa i funkcji niektórych obiektów:
Chata Ścibora - to obecnie Recepcja / Muzeum - funkcja bez zmian;
Chata Rogownika - to obecnie Dom Rybaka - zmienione wyposażenie;
Chata Kowala - to obecnie Dom Kowala - funkcja bez zmian;
Chata Garncarza - to obecnie Dom Garncarza - funkcja bez zmian;
Nazwy te będą używane w dalszej części opracowania - Tablice 3, 19. /wszystkie wymienione w niniejszym opisie Tablice stanowią załącznik Nr 8 do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia/.




Wygląd skansenu z zaznaczeniem funkcji obiektów prezentowany jest na fotografiach i symulacjach komputerowych - Tablice 1 - 9.
Wygląd sali ekspozycyjnej /zdjęcia/ - Tablice 10 - 13.
Zmodyfikowane projekty techniczne Recepcja / Muzeum - Tablice 14 - 18.

3. OPIS WYSTAWY FAKTORIA HANDLOWA

A. WARUNKI TECHNICZNE ADAPTACJI SALI EKSPOZYCYJNEJ
Nazewnictwo i plan sali z podanymi wymiarami - Tablica 16, 20.
Powierzchnia wystawiennicza 74,9 m ².
Oświetlenie - 6 prostokątnych okien /105/113 cm/, liczne punkty świetlne w kształcie stylizowanych pochodni /10 szt./ oraz plafony oświetlenia górnego wmontowane w belki stropowe.

Wystawa dzieli się na dwie części: naukową i inscenizacyjną. Wymagają one różnego rodzaju oświetlenia. Część naukowa - /gabloty/ powinna być jasna a zabytki dobrze eksponowane.
Część inscenizacyjna - /postacie/ to lekki półmrok /jak to bywało w pomieszczeniach średniowiecznych/. Istotne elementy inscenizacji zostaną podkreślone światłem punktowym.

Warunki inscenizacji wymagają także podjęcia prac montażowych polegających na wybudowaniu tzw. podgórka, gdzie będą pomieszczone paki towarów.

B. WYKAZ DZIALAŃ TECHNICZNYCH
Montaż podgórka - na trzech belkach stropowych, nad ścianą S należy wybudować podest drewniany, na którym będą złożone różnorodne towary. Podest 3 x 9 m, wykonany z litej deski podłogowej /sosna/, metodą na wpust. Grubość deski 30 mm.
Tablice 20, 21, 22.
Zbudowanie solidnej drabiny - / na modę średniowieczną, bez użycia gwoździ - analogie - Tabl. 41, 49/. Drabina powinna być przesuwana, z zaczepami u góry. Stałe usytuowanie drabiny - Tabl. 22.
Demontaż części oświetlenia bocznego - Tablica 23.
Zamontowanie niezależnego, od oświetlenia górnego, zapalanego oddzielnie, oświetlenia punktowego nad częścią naukową i inscenizacyjną. Przewiduje się 20 reflektorków halogenowych. Zaleca się nieużywanie oświetlenia górnego w trakcie ekspozycji muzealnej.
Przesłonięcie wszystkich okien na sali łatwo wyjmowanymi blendami drewnianymi z naciągniętym płótnem brązowym lub ciemnobeżowym. Jedno okno na ścianie S, pod ekranem do rzutnika, powinno być przesłonięte materiałem nieprześwitującym -Tabl. 23
W celu uzyskania nastroju i pozorów autentyczności drzwi wyjściowe powinny być przesłonięte łatwo rozsuwalną, grubą kotarą /ciemny materiał, miękki, dobrze układający się/ - Tabl. 23.

C. CZĘŚĆ NAUKOWA
Pod ścianą W usytuowane zostaną 3 gabloty płaskie i 2 gabloty wysokie. Będą w nich eksponowane będą zabytki ilustrujące dzieje Gruduska i okolic. W niektórych wypadkach zaistnieje konieczność wykonania kopii, najlepiej metodą D3, /dotyczy to zabytków, które nie będą mogły być wypożyczone do skansenu z uwagi na uwarunkowania prawne/.
Typ gablot - produkowane przez firmę Chris, lub zamienniki o identycznych parametrach.




3 gabloty płaskie stołowe 60 x 130, wys. 110 cm. Czasza - konstrukcja szkło hartowane, podstawa - konstrukcja metalowa, przeszklona. Nadaje się do klimatyzowania pasywnego żelem Prosob. Oświetlenie części górnej i dolnej. Gabloty uszczelnione i zamykane na kluczyk.
2 witryny szklane 60 x 60, wys. 200 cm. Konstrukcja szkło hartowane, podstawa - konstrukcja metalowa. Nadaje się do klimatyzowania pasywnego żelem Prosob. Oświetlenie części górnej.
Pięć półek szklanych o regulowanym położeniu. Zamontowane uchwyty górne do powieszenia długich przedmiotów np. mieczy. Gabloty uszczelnione i zamykane na kluczyk.
Rozmieszczenie gablot ilustruje Tablica 24.
W narożniku ściany SW projektowane jest umiejscowienie ekranu do rzutnika, na którym będzie wyświetlany, zapętlony pokaz multimedialny.
Ekran projekcyjny elektryczny, sterowany pilotem, Design B2B Partner, 1800 x 18000, format 1:1. Tablica - 23.
Na belce stropowej, nad wejściem zamocowany będzie na specjalnym uchwycie sufitowym projektor. Połączenie z komputerem przez porty podczerwieni. W narożnikach sali planuje się podwieszenie 4 głośników o wysokich parametrach odsłuchu. Dwa głośniki odpowiednio chronione i łatwe do demontażu powinny zostać zamontowane na ścianie zewnętrznej /frontowej/ budynku Recepcja / Muzeum.

D. INSCENIZACJA Audiencja u komesa gruduskiego grodu
Wizualizacja z XI wieku, z elementami strojów X i XII-wiecznych.
Tworzyć ją będą manekiny o wyglądzie naturalnym, z plastycznymi rysami twarzy, rąk i włosów, w strojach szytych wg przedstawionych wzorów. Wizualizację uzupełnią kopie współczesne średniowiecznych sprzętów, przedmiotów i elementów wyposażenia bojowego, oraz atrapy towarów. Pozorów autentyczności dostarczą liczne skóry zwierzęce, raczej naturalne.
Rozmieszczenie postaci pokazane jest na Tablicach 24 i 25.
Trudne połączenie części naukowej ze statycznym widowiskiem historycznym osiągniemy umieszczając w holu, tuż przy drzwiach wejściowych na wystawę, sylwetkę groźnego wojownika pruskiego - Tablica 26. Posłaniec do grododzierżcy Gruduska rozpoczyna naszą opowieść historyczną: Audiencja u komesa gruduskiego grodu.
Stosunkowo niewiele wiemy o wyglądzie i sposobie ubierania się zaginionego ludu Prusów, albowiem Krzyżacy skutecznie zatarli wszystkie ślady, zaś nieliczna ikonografia powiela raczej utarte schematy średniowieczne /np. Prusowie na Drzwiach Gnieźnieńskich są wzorowani na polskich tarczownikach/. Dlatego wojownik pruski będzie kompilacją dwóch rekonstrukcji: sylwetek z Tablicy 26 i wojownika litewskiego z X w. /Litewskie Muzeum Narodowe Stary Arsenał w Wilnie/ - Tablica 27. Zasadnicza postawa i wygląd manekinu to wojownik z prawej strony Tablica 26/. Ubrany w ciemny płaszcz spięty zapinką typu pruskiego, lnianą koszulę koloru białego z rogowymi guzikami, ciemne spodnie i buty skórzane, wysokie typu ruskiego /Tablica 38, 1/. W dłoni dzierży włócznię. U skórzanego pasa, spiętego ozdobną klamrą i z ozdobną końcówką metalową wisi miecz w drewnianej pochwie, nóż bojowy, krzesiwko i sakiewka.
Ponieważ jest to poseł przynależny do kasty możnowładczej strój musi być bogaty. Nie przewiduje się tu replik tarczy ani hełmu, gdyż przybywa on w celach pokojowych, rozwiązać z komesem jakieś zatargi graniczne.
W tle, na ścianie wisi stylizowana mapa plemion pruskich i pogranicza prusko-mazowieckiego - przykładem niech będzie mapa zamieszczona na Tablicy 56. Mapa ta nie może być wierną repliką, musi zawierać ikonograficzne obrazki grodów mazowieckich /w tym Gruduska/.




Uwaga: Wszystkie szczegóły stroju, układ mobilny manekinu, jego wygląd powinien być uzgadniany z konsultantem naukowym przed zamontowaniem na wystawie. Uwaga ta się tyczy także do pozostałych postaci i przedmiotów użytych do ekspozycji a nie uczytelnionych na tablicach ikonograficznych zamieszczonych w scenariuszu.

Nad drzwiami wejściowymi na wystawę wisi napis /stylizowany prymitywny gotyk - patrz moneta gruduska/ wycięty w metalu lub materiale imitującym stary metal: FAKTORIA HANDLOWA
Po wejściu na wystawę, po prawej stronie mamy rzęsiście oświetlony szereg gablot z zabytkami. Na wprost zwiedzającego widać solidną średniowieczną drabinę prowadzącą na podest /podgórek/ na którym spoczywają bele powiązanych towarów /co najmniej 10/, pęki skór - imitacja, tylko brzegi oklejone są skórą / co najmniej 5/ i beczułki /w domyśle z dziegciem, miodem i woskiem - co najmniej 6/.

Uwaga: Turysta zapoznaje się z życiem i zajęciami mieszkańców osady, dowiaduje się o handlu dalekosiężnym /kupiec ruski/ i miejscowym oraz z szeregiem innych realiów życia na wczesnośredniowiecznym Mazowszu /historia walk i najazdów, szczegóły dotyczące ubiorów itp./ z ust przewodnika lub z nagranego tekstu słownego /audycja z efektami dźwiękowymi/. Na życzenie, z krótkim /do 15 min./ filmem edukacyjnym. Powinno się także wydać niewielką broszurę o historii Gruduska, grodu i zwięzły opis wystawy.

Po lewej stronie, w narożniku ścian SE /wzroku widza nie rozpraszają drzwi wyjściowe przesłonięte kotarą/ widać scenę przyjęcia przez komesa kupca z Rusi.
Komes /Tablica 33/ siedzi we władczej pozie /Tablica 34/ na książęcym zydlu /Tablica 43, 3/. Lewa ręka oparta jest o wysoką, dużą skrzynię /100 x 50, wys. 70 cm/ z okuciami i zamkiem, zawierającą rzeczy najcenniejsze /Tablica 43, 1, 2/. Prawa ręka spoczywa na mieczu typu wikińskiego /jak na Tablicy 34/. Postać ubrana jest w niebieskie szaty /bardzo drogie/ i okryta płaszczem tegoż koloru, spiętym srebrną, ozdobną broszą. Pasek skórzany z brązową klamrą i ozdobną końcówką. Przy pasie nieodzowny nożyk w pochewce oraz klucz do skrzyni ze skręcanego żelaznego pręta. Spodnie płócienne, obcisłe koloru zielonego /dokładnie ubiór z Tablicy 33/ . Ciżmy skórzane wytłaczane typu gnieźnieńskiego /Tablica 37/.
Na ścianie S za komesem wisi rozpostarta skóra dużego dzika. W specjalnych uchwytach miecz i 2. szyszaki typu polskiego i ruskiego /Tablica 35 i 32/ i topór normański na długim stylisku. Na centralnym miejscu ozdobny róg do picia typu wikińskiego, ze srebrnym zdobionym obrzeżem. W kącie, w drewnianych uchwytach stoją 3 włócznie o różnych grotach /do uzgodnienia/. Pod ścianą E, na krzyżowym stojaku jest rozpostarta zbroja kolcza, Na ścianie E wisi drewniana tarcza podłużna typu polskiego /Tablica 32/. Pod ścianą atrapa siodła typu Lutomiersk ze strzemionami. Nie uwzględnia się rzędu końskiego /Tablica 36/.
Przed grododzierżcą stoi drewniany stół o blacie z grubych, heblowanych desek /do 50 mm/. Wymiary 200 x 100 cm, wys. standardowa. Pod ścianą E ława przyścienna o wymiarach 200 x 70 cm i wysokości standardowej /Tablica 43, 1/. Przy stole, od strony zewnętrznej 4 zydle dla gości o wymiarach 50 x 50 cm i wysokości standardowej /Tablica 43, 4/. Wszystkie przedmioty drewniane zabejcowane na kolor szary i brązowy.
Na stole leży atrybut władzy - żelazna buławka /Tablica 32 lub podobna/, stoi brązowy dzban i metalowy puchar. Leży także tabliczka woskowa i brązowy stillus. Otwarta skrzyneczka ukazuje pełno srebrnych monet /stylizacja/. Leżą także inne płacidła: związana sztuka sukna, związane skórki wiewiórcze i grzywny żelazne /po 1. z każdego rodzaju/.



Kupiec z Rusi przybył do Gruduska z towarami zmierzając ku ziemiom Prusów po bursztyn, sól, futra. Wiezie ze sobą towary luksusowe /bogate materiały, cienkie płótno na koszule, ruskie ozdoby typu bizantyjskiego, broń, hełmy itp. Wiezie także poszukiwane kamienne pisanki /kolorowo zdobione/, które są z dawna pogańskim symbolem płodności oraz szereg
przęślików tkackich, a szczególnie popularnych z różowego łupku wołyńskiego, gdyż są trwałe i nie tłuką się jak miejscowe gliniane.
Wiezie także niewolnicę, odkupioną od Jaćwingów brankę słowiańską. Liczy, że komes Gruduska odkupi ją i zwróci rodzinie /za sutą opłatą oczywiście/. Branka została porwana niedawno i grabieżcy nie zerwali jej nawet kosztownych ozdób. Została odkupiona za wysoką cenę na pniu i kupiec liczy na znaczny zysk.
Ubiór kupca-wojownika przedstawiony został dokładnie na rysunku /Tablica 28/. Jest to ciepła podbita futrem kurta, przepasana ozdobnym pasem z rzemykami, nożem bojowym i mieczem. Przy pasie krzesiwko i osełka na łańcuszku oraz skórzana sakiewka. Okrągłą drewnianą tarczę i hełm w typie maski dżurdżeńskiej położył przy nodze stołu. Skórzane krótkie trzewiki /Tabl. 38, 2/. Bufiaste spodnie u dołu wzmocnione płóciennymi owijaczami.
Niewolnica - usytuowana będzie z boku, pod ścianą E. Przedstawiona zostanie w jednej z póz poddaństwa /Tablica 29, 3/. Ponieważ jest to kobieta z warstwy wyższej strój jej będzie w tonacji białej. Biała płócienna suknia z kolorowymi /krajka/ obramowaniami, rozpinana w górnej części, długa do kostek. Cienki pasek skórzany z ozdobną klamrą i końcówką. Płaszcz w tonacji ciemnoniebieskiej spięty na ramieniu srebrną zapinką typu wschodniego lub szpilą z okrągłą główką i zawleczką /Tablica 33/. Spodnie płócienne. Na nogach ozdobne, skórzane ciżmy
Głowa bez chusty. Zapleciony warkocz spięty różowym, kamiennym przęślikiem. Włosy koloru blond. We włosy wpięty ozdobny grzebień rogowy. Na głowie kolorowa przepaska wełniana z nanizanymi kabłączkami skroniowymi /5 szt. z jednej strony/. Z drugiej strony głowy masywna srebrna zausznica typu ruskiego /Tablica 31/. Na szyi 2 naszyjniki: duży srebrny z zawieszką i mniejszy z kolorowego szkła /Tablica 30/. Na ręku srebrna bransoleta.
Przed kupcem na stole stoi składana waga szalkowa do ważenia srebra /Tablica 39/. Leżą otwarte zawiniątka z przęślikami /15 sztuk/, pisankami /10 sztuk/ i ozdobami /5 szt./ - Tablice 31, 40. Leży także zwój drogiej materii.
Istotnym elementem wizualizacji historycznej będzie oświetlenie. Całe pomieszczenie ma tonąć w jasnym półmroku /czemu służy przesłonięcie okien blendami/. Źródłem światła w części naukowej będzie własne oświetlenie gablot + oświetlenie punktowe.
W części inscenizacyjnej - pozostawione oświetlenie boczne + oświetlenie punktowe.
Figura woja pruskiego - oświetlenie punktowe, co najmniej trzech reflektorków. Oświetlenie to powinno mieć niezależny włącznik.

WYKAZ KOLEJNYCH DZIAŁAŃ ZMIERZAJĄCYCH DO PODNIESIENIA ATRAKCYJNOŚCI SKANSENU

W związku z wybudowaniem trzech wolnostojących pieców: chlebowego, wędzarni i pieca garncarskiego wykonanych z nietrwałych materiałów tj. gliny wymieszanej ze słomą należy zaprojektować nad nimi zadaszenia nie odbiegające od wyglądu historycznego chat. Posłużą one jako osłona obiektów przed opadami.
Na okres zimowy należy obiekty zabezpieczyć przed zamakaniem i przemarzaniem projektując i wykonując specjalne pokrowce i ocieplenie z folii wodoodpornej. Pokrowce winny być szyte wg wymiarów specyficznych dla danego obiektu.
Wykaz działań i lokalizacja obiektów znajduje się na Tablicy 53.



Nad piecem garncarskim, stojącym u podnóża wału należy wybudować samonośne zadaszenie słupowe/8 słupów/ z kalenicą i dachem dwuspadowym krytym ognioodpornym gontem. Wymiary zadaszenia 6 x 6 m. Wysokość 3 m. Poniżej kalenicy, od strony dziedzińca winien znajdować się otwór dymny, dwuczęściowy, o wymiarach 2 x 2 m.
Otwór ten będzie otwierany w trakcie wypalania naczyń, co spowoduje umożliwienie osiągnięcia wyższych temperatur w palenisku.

Nad piecem chlebowym i wędzarnią usytuowanymi w pobliżu Domu Rybaka należy wybudować samonośne zadaszenie słupowe /8 słupów, z dachem jednospadowym o nachyleniu w kierunku palisady. Dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji, oprócz słupów, będzie wyższa belka konstrukcyjna palisady spinająca słupy na wysokości 2,5 m od powierzchni terenu. W związku z tym wysokość obiektu od strony dziedzińca wyniesie 3 m, a od strony palisady 2,5 m.
Wymiary zadaszenia 5,5 x 5 m. Dach kryty ognioodpornym gontem.
W dachu, nad piecem chlebowym, winien znajdować się otwór dymny o wymiarach 2 x 1 m, otwierany w trakcie pracy pieca.

Nad paleniskiem kowala projektowane jest zadaszenie w postaci dachu jednospadowego / zniżającego się w kierunku dziedzińca/, opartego na 4 słupach i belkach szczytu dachu. Wysokość do 3 m, wymiary 3 x 5 m. Dach kryty słomą.

Nad pracownią garncarza projektowane jest zadaszenie jednospadowe /zniżające się w kierunku dziedzińca/, oparte na 8 słupach i belkach szczytowych budynku. Wysokość do 3 m, wymiary
7 x 5 m. Dach kryty słomą.

W centralnej części dziedzińca planuje się wybudowanie atrapy studni z bali-okrąglaków. Konstrukcja na zrąb, o wysokości 60 cm i wymiarach 1,5 x 1,5 m. W narożnikach /od wewnątrz/ konstrukcja wzmacniana pionowo wbitymi palikami.

Zajęcia ludzi w osadzie wczesnośredniowiecznej bardzo syntetycznie i poglądowo ilustrują Tablice 48 - 51.
Obok Chaty Rybaka należy wybudować kozły do suszenia sieci, suszenia skór, i suszenia lub wędzenia ryb /nad przenośnym paleniskiem/ - Tablica 48

WYKAZ DALSZYCH ELEMENTÓW UZUPEŁNIAJĄCYCH WYPOSAŻENIE CHAT EKSPOZYCYJNYCH

Doposażenie kuchni i czterech stołów biesiadnych
Kryteria dostępu:
- naczynia ceramiczne wykonane w jednej stylistyce dla całego zestawu w technice toczenia z wolnej ręki, wykonane z glin żelazistych występujących w centralnej i północnej Polsce,
- naczynia stołowe częściowo szkliwione szkliwem zielonym transparentnym, posiadającym atest sanitarny,
- naczynia kuchenne muszą posiadać cechy naczyń odpornych na szok termiczny w trakcie gotowania, smażenia, pieczenia,
- wykonawca dokona prezentacji sposobu użytkowania naczyń kuchennych w palenisku ogniskowym i piecowym.





1. Garnek trójnożny do gotowania o objętości 1-3 litrów z uchem taśmowym - 8 sztuk, różne kształty.
2. Patelnie trójnożne o średnicy 12-16 cm z uchem taśmowym - 8 sztuk.
3. Patelnie trójnożne o średnicy 12-16 cm z uchwytem rurkowym - 8 sztuk.
4. Klosze piekarnicze o średnicy ok. 15 cm - 10 kompletów.
5. Kaganki jednoknotowe - 8 sztuk.
6. Misy biesiadne o średnicy 30-35 cm - 8 sztuk.
7. Misy biesiadne o średnicy 20-22 cm - 8 sztuk.
8. Miseczki do konsumpcji o średnicy 15-16 cm - 25 sztuk.
9. Miseczki do konsumpcji o średnicy 10-12 cm - 25 sztuk.
10. Talerzyk miseczkowaty o średnicy 18 czm - 25 sztuk.
11. Puchar do wina - 25 sztuk.
12. Kieliszek do okowity - 25 sztuk.
13. Kufel do piwa bez ucha - 25 sztuk.
14. Garnki stołowe z przykrywką - 1-3 litra - 8 sztuk.
15. Garczek kuchenny do podgrzewania trójnoży 0,5-1 litra - 8 sztuk.
16. Patelnia do pieczenia ryby - 8 sztuk.
17. Dzbany 0,5-1 litra - 8 sztuk.
18. Dzbany 1-3 litra - 8 sztuk.
19. Łyżki drewniane - 25 szt.
20. Koło garncarskie nożne, dwuławkowe, o głowice z nakładką dwutrzpieniową typu angielskiego, koło wykonane z drewna, krąg o średnicy 85 cm - 1 szt. /Wykonawca zapewni 1-dniowy kurs toczenia dla 1 osoby na kole garncarskim celem weryfikacji sprawności technicznej urządzenia/.
21. Komplet drobnych narzędzi do tworzenia ceramiki - 1 kpl.
22. Zamawiający zamawia 6 kpl strojów historycznych uszytych maszynowo z materiału lnianego. Komplet składa się z tuniki, spodni, butów w ilości 3 kpl oraz tuniki, spódnicy i butów w ilości 3 kpl.
23. Uniwersalny termometr do pomiaru temperatury w piecu chlebowym i garncarskim.
24. Trójnóg ognisjkowy wysokości 2 m - 1 szt.
25. Grill /oświadczony w publikacjach archeologicznych/ - 1 szt.
26. Szpikulec do rożna długości 1 m - 10 szt.
27. Świecznik - 4 szt.
28. Świecak - 4 szt.
29. Nożyk /oświadczony w publikacjach archeologicznych/ - 24 szt.
30. Widelec, wielkością i kształtem nawiązujący do nożyka - 24 szt.
31. Widelec stołowy duży do mięs - 4 szt.
32. Nóż stołowy duży do mięs - 4 szt.

WYKONANIE ŚCIEŻEK EDUKACYJNYCH UŁATWIAJĄCYCH ZWIEDZANIE SKANSENU OSOBOM NIEPEŁNOSPFRAWNYM

W celu umożliwienia zwiedzania skansenu osobom niepełnosprawnym projektuje się budowę pomostów z desek grubości 30 mm, łączących poszczególne obiekty, o łącznej powierzchni ok. 307 m2, które należy ułożyć na impregnowanych belkach zatapialnych w grunt aby pomost był na jednym poziomie z gruntem.

Kody CPV: 392000001

Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
983000006 (Różne usługi)

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy jest dialog: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 26/09/2015

Informacja na temat wadium:
Każdy Wykonawca przystępujący do przetargu obowiązany jest wnieść wadium w wysokości 4.000 PLN przed upływem terminu składania ofert.
Wadium może być wnoszone zgodnie z zapisami dotyczącymi form wnoszenia wadium wynikającymi z zapisów art. 45 pkt 6 - Ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Termin ważności wadium nie może być krótszy niż termin związania ofertą, 30 dni od terminu składania ofert
W przypadku, kiedy wadium jest wnoszone w pieniądzu, należy je wpłacić przelewem z dopiskiem: Wadium na przetarg - Zorganizowanie wystawy Faktoria handlowa na grodzisku czesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku.
na następujące konto: Bank Spółdzielczy w Grudusku, konto Nr 07822000040000016920000001, a kopię przelewu potwierdzoną za zgodność z oryginałem załączyć do oferty.
W przypadku wnoszenia wadium w innych formach niż pieniądz należy oryginał dokumentu zabezpieczającego wadium złożyć w siedzibie Zamawiającego - Urząd Gminy ul.Ciechanowska 54, I piętro pokój Nr 4, a kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem załączyć do oferty.
Zamawiający zwraca wadium wszystkim Wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem Wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza.
Wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, Zamawiający zwraca wadium niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia oraz wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami zgodnie z art. 46 ust. 4a i 5 Ustawy -Prawo zamówień publicznych

Zaliczka: Nie

Uprawnienia:
o Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca złoży oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu. Wykonanie niniejszego przedmiotu zamówienia nie wymaga specjalnych uprawnień przez prowadzącego działalność gospodarczą. postępowaniu. Wykonanie niniejszego przedmiotu zamówienia nie wymaga specjalnych uprawnień przez prowadzącego działalność gospodarczą.

Wiedza i doświadczenie:
o Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że posiada minimum 3-letnie doświadczenie zawodowe z zakresu przedmiotu objętego zamówieniem, przedłoży referencje ze wskazaniem współpracy z ośrodkami naukowymi, akademickimi z zakresu rekonstrukcji historycznych oraz przeprowadzania warsztatów z zakresu archeologii doświadczalnej, przedłoży referencje w zakresie doświadczeń w realizacji działań edukacyjnych, warsztatów, pokazów w formie warsztatów, udokumentuje posiadanie wiedzy praktycznej /zdjęcia wykonanych obiektów, referencje/ w zakresie wytwarzania, budowania i przygotowywania replik narzędzi i urządzeń do realizacji działań z zakresu rzemiosła historycznego, przedłoży referencje dokumentujące udział w realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych.

Potencjał techniczny:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca złoży oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu.

Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca złoży oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu.

Sytuacja ekonomiczna:
Zamawiający nie wyznacza szczegółowego warunku w tym zakresie. Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca złoży oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu.

Oświadczenie nr 4: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 3: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 4: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 8: Tak

Dokumenty grupy kapitałowej: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

inne_dokumenty:
1/ Formularz ofertowy 2/ Parafowany projekt umowy 3/ Informacja o powierzeniu wykonania części zamówienia podwykonawcom, o ile Wykonawca zamierza podjąć takie działanie 4/ Referencje dokumentujące : współpracę z ośrodkami naukowymi, akademickimi z zakresu rekonstrukcji historycznych oraz przeprowadzenia warsztatów z zakresu archeologii doświadczalnej, doświadczenia w realizacji działań edukacyjnych, warsztatów, pokazów w formie warsztatów, wytwarzanie, budowanie i przygotowywanie replik narzędzi i urządzeń do realizacji działań z zakresu rzemiosła artystycznego, udział w realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych.

III.7 osoby niepełnosprawne: Nie

Kod trybu postepowania: PN

Czy zmiana umowy: Tak

Zmiana umowy:
Zamawiający przewiduje możliwość istotnej zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy w następujących sytuacjach: Harmonogram i termin realizacji zamówienia może ulec zmianie w następujących sytuacjach: w przypadku wystąpienia usług dodatkowych lub zamiennych, o czas potrzebny na realizacje tych usług, w przypadku wystąpienia warunków atmosferycznych lub innych zdarzeń losowych niezależnych od Wykonawcy nie pozwalających na wykonywanie usług, w przypadku zawieszenia realizacji usług z przyczyn niezależnych od Wykonawcy w przypadku uzyskania zgody Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych na przedłużenie wykonania całości zamówienia. Wynagrodzenie Wykonawcy określone w umowie może ulec zmianom w następujących przypadkach: zmiany przepisów dotyczących płatności za prawidłową realizację zamówienia wykonanie usług zamiennych - o wartość tych prac, rezygnacji z części usług, jeśli taka rezygnacja będzie niezbędna do prawidłowej, realizacji przedmiotu umowy - o wartość niewykonanych prac. Inne zmiany: w zakresie podwykonawstwa za uprzednią zgodą Zamawiającego: powierzenie podwykonawcom innej części realizacji usług niż wskazana w ofercie Wykonawcy, zmiana podwykonawcy na etapie realizacji usług, w przypadku konieczności zmiany zakresu zadania - po uzgodnieniu pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą. Warunki zmian: inicjowanie zmian - na wniosek Wykonawcy lub Zamawiającego, uzasadnienie zmian - prawidłowa realizacja przedmiotu umowy, obniżenie kosztów, zapewnienie optymalnych parametrów technicznych i jakościowych, forma zmian: aneks do umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Kod kryterium cenowe: A

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.grudusk.com

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Urząd Gminy ul.Ciechanowska 54 06-460 Grudusk, I piętro, pokój Nr 4.

Data składania wniosków, ofert: 28/08/2015

Godzina składania wniosków, ofert: 12:00

Miejsce składania:
Urząd Gminy ul.Ciechanowska 54 06-460 Grudusk, I piętro, pokój Nr 4.

On: O

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Informacje dodatkowe:
Zamówienie dotyczy projektu Finansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 Priorytet VI - Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji, Działanie 6.1 Kultura.

Czy unieważnienie postępowania: Tak

Podobne przetargi

136799 / 2015-09-16 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Gminy Grudusk - Grudusk (mazowieckie)
CPV: 392000001 ()
Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku.

139157 / 2015-09-22 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Gminy Grudusk - Grudusk (mazowieckie)
CPV: 392000001 ()
Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku.

124029 / 2015-08-20 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Gminy Grudusk - Grudusk (mazowieckie)
CPV: 392000001 ()
Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku.

130239 / 2015-09-03 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Gminy Grudusk - Grudusk (mazowieckie)
CPV: 392000001 ()
Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku.

143625 / 2015-10-01 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Gminy Grudusk - Grudusk (mazowieckie)
CPV: 392000001 ()
Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku.

143451 / 2015-10-01 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Gminy Grudusk - Grudusk (mazowieckie)
CPV: 392000001 ()
Zorganizowanie wystawy - Faktoria handlowa - na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku, wraz z uzupełnieniem wyposażenia chat ekspozycyjnych w dodatkowe elementy, w ramach realizacji zadania pn.: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego poprzez odtworzenie życia średniowiecznej osady na grodzisku wczesnohistorycznym w Grudusku.