Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

212256 / 2013-06-03 - Administracja samorządowa / Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Lesznie (Leszno)

Sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji :
BUDOWA ZBIORNIKA WODNEGO MIEJSKA GÓRKA

Opis zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko służącego prze-prowadzeniu oceny oddziaływania inwestycji Budowa zbiornika wodnego Miejska Górka na środowisko , w zakresie zgodnym z art. 66 ustawy z 3.10.2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2000r. nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Powyższe opracowanie należy wykonać w 5 egz. w wersji papierowej , 3 egz. w wersji elektronicznej na nośniku CD
I.Zakres zamówienia obejmuje:
1.Opis planowanego przedsięwzięcia.
-charakterystykę całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w fazie budowy i eksploatacji lub użytkowania
-główne cechy charakterystyczne procesów produkcyjnych
-przewidywane rodzaje i ilości zanieczyszczeń, wynikające z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia
2.Opis elementów przyrodniczych środowiska objętych zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym elementów środowiska objętych ochroną na podstawie ustawy z dnia 16.04.2004r, o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm. ) oraz opis ewentualnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na w/w elementy środowiska.
3.Opis istniejących w sąsiedztwie lub w bezpośrednim zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
4.Opis przewidywanych skutków dla środowiska w przypadku niepodejmowania przedsięwzięcia.
5.Opis analizowanych wariantów wraz z uzasadnieniem ich wyboru, w tym:
-wariantu proponowanego przez wnioskodawcę
-racjonalnego wariantu alternatywnego
-wariantu najkorzystniejszego dla środowiska.
Należy dokonać szczegółowej analizy wariantów planowanego przedsięwzięcia , w tym wariantu polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia.
6.Określenie przewidywanego oddziaływania na środowisko analizowanych wariantów, w tym także w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, a także możliwego trans granicznego oddziaływania na środowisko.
7.Uzasadnienie proponowanego przez wykonawcę wariantu, ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, w szczególności na:
-ludzi, rośliny, zwierzęta, grzyby, siedliska przyrodnicze, wodę i powietrze
-powierzchnię ziemi, z uwzględnieniem ruchów masowych ziemi, klimat i krajobraz
-dobra materialne
-zabytki i krajobraz kulturowy, objęte istniejącą dokumentacją, w szczególności rejestrem lub ewidencją zabytków
-wzajemne oddziaływanie między powyższymi elementami.
8.Opis metod prognozowania zastosowanych przez wnioskodawcę oraz opis przewidywanych znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na środowisko , obejmujący bezpośrednie , pośrednie , wtórne , skumulowane , krótko - , średnio - i długoterminowe , stałe i chwilowe oddziaływania na środowisko , wynikające z:
-istnienia przedsięwzięcia
-wykorzystywania zasobów środowiska
-emisji.
9.opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko , w szczególności na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru.
10.jeżeli planowane przedsięwzięcie jest związane z użyciem instalacji, porównanie proponowanej technologii z technologią spełniającą wymagania, o których mowa w art. 143 ustawy z 27.04.2001r. - Prawo ochrony środowiska.
11.Wskazanie, czy dla planowanego przedsięwzięcia jest konieczne ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania w rozumieniu przepisów ustawy z 27.04.2001r.Prawo ochrony środowiska , oraz określenie granic takiego obszaru, ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymagań technicznych dotyczących obiektów budowlanych i sposobów korzystania z nich
12.Przedstawienie zagadnień w formie graficznej.
13.Przedstawienie zagadnień w formie kartograficznej w skali odpowiadającej przedmiotowi i szczegółowości analizowanych w raporcie zagadnień oraz umożliwiającej kompleksowe przedstawienie przeprowadzonych analiz oddziaływania przedsięwzięć na środowisko.
14.Analizę możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem
15.Przedstawienie propozycji monitoringu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na etapie jego budowy i eksploatacji lub użytkowania , w szczególności na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru
16.Wskazanie trudności wynikających z niedostatków techniki lub luk we współczesnej wiedzy, jakie napotkano , opracowując raport.
17.Streszczenie w języku niespecjalistycznym informacji zawartych w raporcie, w odniesieniu do każdego elementu raportu.
18.Nazwisko osoby lub osób sporządzających raport.
19.Źródła informacji stanowiące podstawę do sporządzenia raportu.
Raport w szczególności powinien odnieść się do poniższych zagadnień:
1.W zakresie gospodarki wodno-ściekowej:
1)Opisać przedmiotowe przedsięwzięcie, sposób jego funkcjonowania oraz przedstawić zakres prac budowlanych planowanych do realizacji na przedmiotowym zbiorniku.
Projekt planowanej inwestycji z uwzględnieniem wszystkich przewidzianych do realizacji obiektów należy przedstawić również na załączniku graficznym.
2)Przedstawić załącznik graficzny obrazujący obecne linie brzegowe rzeki i zbiornika, linie brzegowe po wy-budowaniu zbiornika oraz linie brzegowe planowanego zbiornika przy zwykłym i maksymalnym piętrzeniu.
3)Porównać zdolności retencyjne istniejącego zbiornika oraz zbiornika po wybudowaniu.
4)Przeanalizować i opisać w jaki sposób budowa zbiornika wpłynie na jakość wód , które będą w nim retencjonowane.
5)Przeanalizować, czy jest możliwa awaria, w wyniku której dojdzie do przerwania obwałowania zbiornika. W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę przewidzieć i opisać skutki takiej awarii, w tym czas trwania i straty spowodowane ww. zdarzeniem. Na załączniku graficznym proszę zaznaczyć zasięg ewentualnego zalewu powstałego wyniku ww. awarii.
6)Przedstawić informacje wskazujące, że tereny dla których ochrony przeciwpowodziowej ma zostać utworzony przedmiotowy zbiornik stanowią obszar zagrożony powodziami, w jaki sposób realizowana będzie funkcja przeciwpowodziowa planowanej inwestycji.
7)Wskazać, jakie prace będą prowadzone podczas eksploatacji zbiornika, związane np.: z usuwaniem osadów, wycinką szuwarów, natlenianiem zbiornia czyszczeniem czaszy zbiornika itp. Przeanalizować, w jakim stopniu proces eutrofizacji będzie oddziaływał na wody w ww. zbiorniku.
8)Opisać obecny stan ekologiczny wód rzeki Dąbrocznia zasilającej zbiornik i stan wód istniejącego zbiornika. Przedstawić działania, mające na celu ochronę i poprawę jakości tych wód.
9)Przedstawić wpływ nowo budowanych i przebudowywanych budowli wpustowo-spustowych na gospodarkę wodami na rzece i w zbiorniku.
10)Realizację przedsięwzięcia odnieść do przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 86, póz. 579).
11)Odnieść się do art. 81 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, póz. 1227 ze zm.) i wyjaśnić, czy przedmiotowe przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry, zatwierdzonym na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 22 lutego
2011 r. przez Prezesa Rady Ministrów. Odpowiedź szczegółowo uzasadnić, odwołując się do zapisów ww. dokumentu oraz przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2012, póz. 145).
12)Przedstawić bilans wód planowanego zbiornika wodnego, z uwzględnieniem minimalnych i maksymalnych przepływów, w tym przepływu nienaruszalnego (z podaniem sposobu jego wyznaczenia), zmian przepływu w poszczególnych miesiącach roku, parowania oraz przewidywanych rozbiorów wody, w tym w szczególności na cele rolnicze.
13)Przeanalizować i opisać oddziaływanie zbiornika na przepływ w rzece Dąbroczni oraz na obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód oraz ujęcia wód
podziemnych.
14)Przedstawić informację o oddziaływaniu na dobra materialne należące do osób
trzecich, z określeniem skali oddziaływania, jego zasięgu oraz sposobów zapobiegania lub minimalizacji oddziaływania.
15)Przedstawić informacje na temat stanu gospodarki wodno-ściekowej w obszarze
oddziaływania zbiornika.
16)Przeanalizować i porównać jakość wód rzeki Dąbroczni z przewidywaną jakością
wód planowanego zbiornika Miejska Górka po realizacji inwestycji, w tym w związku
z ewentualnymi wahaniami zwierciadła wody (np. na skutek poboru wody na cele
rolnicze), a także w związku z planowanym przeznaczeniem zbiornika na cele
rekreacyjne.
17)Określić sposób, ilość oraz terminy poboru wody na cele rolnicze z planowanego
zbiornika.
18)Opisać sposób zapewnienia przepływu w rzece Dąbroczni w czasie budowy
planowanego zbiornika.
19)Przedstawić rozwiązania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej ukierunkowane na ochronę wód rzeki Dąbroczni na etapie realizacji przedsięwzięcia.
2.W zakresie hydrogeologii:
1)Przedstawić opis budowy geologicznej i hydrogeologicznej w obrębie oddziaływania zbiornika uwzględniając ewentualne ujęcia wody (głębsza budowa geologiczne) oraz przedstawić związki hydrauliczne wód gruntowych z wodami powierzchniowymi (obszary drenażu i zasilania, poziomy wodonośne, GZWP, ujęcia wody wraz ze strefami ochronnymi).
2)Przedstawić sposoby monitoringu wód powierzchniowych i podziemnych na obszarze planowanej inwestycji uwzględniając punkty pomiarowe.
3)Przedstawić opis oddziaływania zbiornika na tereny przyległe, w tym przedstawić
informacje odnośnie wystąpienia ewentualnych podtopień w stosunku do stanu
aktualnego, wraz z ich zaznaczeniem na załączniku graficznym.
4)Przedstawić wpływ planowanej inwestycji na istniejące warunki wodne poniżej
zbiornika.
5)Opisać wpływ oddziaływania zbiornika przy normalnym poziomie piętrzenia (NPP) i
maksymalnym poziomie piętrzenia(Max PP) i przedstawić wymagane informacje
w formie graficznej.
6)Opisać zagrożenia wynikające z budowy oraz eksploatacji zbiornika z uwzględnieniem erozji wgłębnej, spływu substancji biogennych z terenów przyległych do zbiornika, kolmatacji zbiornika.
7)Opisać technologię prowadzenia prac budowlanych, przedstawić zagrożenia dla środowiska gruntowo-wodnego na etapie realizacji oraz podać rozwiązania
minimalizujące oddziaływanie przedsięwzięcia.
8)Przedstawić informacje na temat przewidywanego czasu napełnienia zbiornika oraz sporzą-dzić bilans wodny obrazujący w sposób szczegółowy obliczenia i założenia dotyczące czasu napełnienia zbiornika.
3.W zakresie gospodarki odpadami:
1)Przedstawić rodzaje, szacunkowe ilości oraz sposoby zagospodarowania odpadów
poszczególnych rodzajów, które mogą powstać na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia z uwzględnieniem ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012r. (Dz.U. z 2013 r. póz. 21).
2)W przypadku magazynowania odpadów, w szczególności niebezpiecznych, wskazać rozwiązania chroniące środowisko gruntowo-wodne przed jego zanieczyszczeniem.
3)Wskazać sposoby zapobiegania powstawaniu odpadów, ograniczania ich ilości i ich negatywnego oddziaływania na środowisko.
4.W zakresie ochrony przyrody:
1) Opisać elementy przyrodnicze środowiska objęte zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, w szczególności elementy objęte ochrona na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, póz. 1220 ze zm.). Opis ten powinien zawierać informacje o występowaniu na obszarze objętym oddziaływaniem gatunków grzybów (w tym porostów), roślin i zwie-rząt objętych ochroną. Konieczne jest przedstawienie występowania stwierdzonych ga-tunków chronionych i siedlisk na załącznikach graficznych. Opisać metody i materiały wykorzystanych przy sporządzeniu opisu elementów przyrodniczych oraz w ocenie wpływu przedsięwzięcia na te elementy.
2)Uzasadnić proponowany wariant ze wskazaniem jego oddziaływania na: grzyby, rośliny i zwierzęta chronione oraz siedliska przyrodnicze (przed i po zastosowaniu środków minimalizujących).
3)Przedstawić propozycje działań mających na celu zapobieganie lub ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko przyrodnicze. W przypadku planów przeniesienia gatunków chronionych w inne miejsca (np. małże, rośliny), podać jednoznacznie miejsce, termin i sposób przeniesienia oraz zaproponowanie, w przypadku roślin, środków zaradczych minimalizujących i zapobiegających ich nie przyjęciu się (obumieraniu). Przedstawić również środki minimalizujące negatywny wpływ przedsięwzięcia na środowisko na etapie realizacji, ze szczególnym uwzględnieniem płazów i zwierząt wodnych.

5.Wskazać lokalizację i opisać organizacje miejsc w których lokalizowane będą zaplecza budowy, bazy materiałowo-surowcowe, place postojowe pojazdów i maszyn budowlanych, miejsca tankowania pojazdów i maszyn budowlanych; opisać rozwiązania mające na celu minimalizowanie oddziaływania tych miejsc na stan środowiska gruntowo-wodnego. Przedstawić załącznik graficzny obrazujący drogi dojazdowe do miejsca realizacji przedsięwzięcia, miejsca przeznaczone pod składowanie materiałów budowlanych, parkowanie sprzętu budowlanego i zaplecza socjalnego dla pracowników budowy.
6.Przedstawić załączniki graficzne (plany, mapy i przekroje techniczne) obrazujące m.in. planowany zbiornik wodny, budowę budowli planowanych do realizacji w ramach przedmiotowej inwestycji.
7.Dokonać szczegółowej analizy wariantów planowanego przedsięwzięcia, w tym:
wariantu proponowanego przez wnioskodawcę, racjonalnego wariantu alternatywnego oraz wariantu najkorzystniejszego dla środowiska (np. budowy zbiornika z wyspa).

II.Wykonawca zobowiązuje się do:
- wykonania w wyznaczonym terminie stosownych uzupełnień i wyjaśnień do raportu oraz wniesienia do treści raportu wszystkich uwag i poprawek zgłoszonych w trakcie trwania procedury przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - dla danego przedsięwzięcia ( jeżeli zaistnieje taka konieczność).

Inwestor jest w posiadaniu następujących dokumentów, które udostępni Wykonawcy po podpisaniu umowy:
-Postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z Poznania z 9 maja 2013r. nakładające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko.
-Koncepcji programowo-przestrzennej z 2011r.
-Opinii o warunkach gruntowo-wodnych z 2008r.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 212256

Data publikacji: 2013-06-03

Nazwa:
Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Lesznie

Ulica: ul. Śniadeckich 5

Numer domu: 5

Miejscowość: Leszno

Kod pocztowy: 64-100

Województwo / kraj: wielkopolskie

Numer telefonu: 065 5295640

Numer faxu: 065 5295671

Adres strony internetowej: www.wzmiuw.pl

Regon: 00658640000410

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji :
BUDOWA ZBIORNIKA WODNEGO MIEJSKA GÓRKA

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko służącego prze-prowadzeniu oceny oddziaływania inwestycji Budowa zbiornika wodnego Miejska Górka na środowisko , w zakresie zgodnym z art. 66 ustawy z 3.10.2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2000r. nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Powyższe opracowanie należy wykonać w 5 egz. w wersji papierowej , 3 egz. w wersji elektronicznej na nośniku CD
I.Zakres zamówienia obejmuje:
1.Opis planowanego przedsięwzięcia.
-charakterystykę całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w fazie budowy i eksploatacji lub użytkowania
-główne cechy charakterystyczne procesów produkcyjnych
-przewidywane rodzaje i ilości zanieczyszczeń, wynikające z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia
2.Opis elementów przyrodniczych środowiska objętych zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym elementów środowiska objętych ochroną na podstawie ustawy z dnia 16.04.2004r, o ochronie przyrody (Dz.U. z 2009r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm. ) oraz opis ewentualnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na w/w elementy środowiska.
3.Opis istniejących w sąsiedztwie lub w bezpośrednim zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
4.Opis przewidywanych skutków dla środowiska w przypadku niepodejmowania przedsięwzięcia.
5.Opis analizowanych wariantów wraz z uzasadnieniem ich wyboru, w tym:
-wariantu proponowanego przez wnioskodawcę
-racjonalnego wariantu alternatywnego
-wariantu najkorzystniejszego dla środowiska.
Należy dokonać szczegółowej analizy wariantów planowanego przedsięwzięcia , w tym wariantu polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia.
6.Określenie przewidywanego oddziaływania na środowisko analizowanych wariantów, w tym także w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, a także możliwego trans granicznego oddziaływania na środowisko.
7.Uzasadnienie proponowanego przez wykonawcę wariantu, ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, w szczególności na:
-ludzi, rośliny, zwierzęta, grzyby, siedliska przyrodnicze, wodę i powietrze
-powierzchnię ziemi, z uwzględnieniem ruchów masowych ziemi, klimat i krajobraz
-dobra materialne
-zabytki i krajobraz kulturowy, objęte istniejącą dokumentacją, w szczególności rejestrem lub ewidencją zabytków
-wzajemne oddziaływanie między powyższymi elementami.
8.Opis metod prognozowania zastosowanych przez wnioskodawcę oraz opis przewidywanych znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na środowisko , obejmujący bezpośrednie , pośrednie , wtórne , skumulowane , krótko - , średnio - i długoterminowe , stałe i chwilowe oddziaływania na środowisko , wynikające z:
-istnienia przedsięwzięcia
-wykorzystywania zasobów środowiska
-emisji.
9.opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko , w szczególności na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru.
10.jeżeli planowane przedsięwzięcie jest związane z użyciem instalacji, porównanie proponowanej technologii z technologią spełniającą wymagania, o których mowa w art. 143 ustawy z 27.04.2001r. - Prawo ochrony środowiska.
11.Wskazanie, czy dla planowanego przedsięwzięcia jest konieczne ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania w rozumieniu przepisów ustawy z 27.04.2001r.Prawo ochrony środowiska , oraz określenie granic takiego obszaru, ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymagań technicznych dotyczących obiektów budowlanych i sposobów korzystania z nich
12.Przedstawienie zagadnień w formie graficznej.
13.Przedstawienie zagadnień w formie kartograficznej w skali odpowiadającej przedmiotowi i szczegółowości analizowanych w raporcie zagadnień oraz umożliwiającej kompleksowe przedstawienie przeprowadzonych analiz oddziaływania przedsięwzięć na środowisko.
14.Analizę możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem
15.Przedstawienie propozycji monitoringu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na etapie jego budowy i eksploatacji lub użytkowania , w szczególności na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru
16.Wskazanie trudności wynikających z niedostatków techniki lub luk we współczesnej wiedzy, jakie napotkano , opracowując raport.
17.Streszczenie w języku niespecjalistycznym informacji zawartych w raporcie, w odniesieniu do każdego elementu raportu.
18.Nazwisko osoby lub osób sporządzających raport.
19.Źródła informacji stanowiące podstawę do sporządzenia raportu.
Raport w szczególności powinien odnieść się do poniższych zagadnień:
1.W zakresie gospodarki wodno-ściekowej:
1)Opisać przedmiotowe przedsięwzięcie, sposób jego funkcjonowania oraz przedstawić zakres prac budowlanych planowanych do realizacji na przedmiotowym zbiorniku.
Projekt planowanej inwestycji z uwzględnieniem wszystkich przewidzianych do realizacji obiektów należy przedstawić również na załączniku graficznym.
2)Przedstawić załącznik graficzny obrazujący obecne linie brzegowe rzeki i zbiornika, linie brzegowe po wy-budowaniu zbiornika oraz linie brzegowe planowanego zbiornika przy zwykłym i maksymalnym piętrzeniu.
3)Porównać zdolności retencyjne istniejącego zbiornika oraz zbiornika po wybudowaniu.
4)Przeanalizować i opisać w jaki sposób budowa zbiornika wpłynie na jakość wód , które będą w nim retencjonowane.
5)Przeanalizować, czy jest możliwa awaria, w wyniku której dojdzie do przerwania obwałowania zbiornika. W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę przewidzieć i opisać skutki takiej awarii, w tym czas trwania i straty spowodowane ww. zdarzeniem. Na załączniku graficznym proszę zaznaczyć zasięg ewentualnego zalewu powstałego wyniku ww. awarii.
6)Przedstawić informacje wskazujące, że tereny dla których ochrony przeciwpowodziowej ma zostać utworzony przedmiotowy zbiornik stanowią obszar zagrożony powodziami, w jaki sposób realizowana będzie funkcja przeciwpowodziowa planowanej inwestycji.
7)Wskazać, jakie prace będą prowadzone podczas eksploatacji zbiornika, związane np.: z usuwaniem osadów, wycinką szuwarów, natlenianiem zbiornia czyszczeniem czaszy zbiornika itp. Przeanalizować, w jakim stopniu proces eutrofizacji będzie oddziaływał na wody w ww. zbiorniku.
8)Opisać obecny stan ekologiczny wód rzeki Dąbrocznia zasilającej zbiornik i stan wód istniejącego zbiornika. Przedstawić działania, mające na celu ochronę i poprawę jakości tych wód.
9)Przedstawić wpływ nowo budowanych i przebudowywanych budowli wpustowo-spustowych na gospodarkę wodami na rzece i w zbiorniku.
10)Realizację przedsięwzięcia odnieść do przepisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 86, póz. 579).
11)Odnieść się do art. 81 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, póz. 1227 ze zm.) i wyjaśnić, czy przedmiotowe przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry, zatwierdzonym na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 22 lutego
2011 r. przez Prezesa Rady Ministrów. Odpowiedź szczegółowo uzasadnić, odwołując się do zapisów ww. dokumentu oraz przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2012, póz. 145).
12)Przedstawić bilans wód planowanego zbiornika wodnego, z uwzględnieniem minimalnych i maksymalnych przepływów, w tym przepływu nienaruszalnego (z podaniem sposobu jego wyznaczenia), zmian przepływu w poszczególnych miesiącach roku, parowania oraz przewidywanych rozbiorów wody, w tym w szczególności na cele rolnicze.
13)Przeanalizować i opisać oddziaływanie zbiornika na przepływ w rzece Dąbroczni oraz na obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód oraz ujęcia wód
podziemnych.
14)Przedstawić informację o oddziaływaniu na dobra materialne należące do osób
trzecich, z określeniem skali oddziaływania, jego zasięgu oraz sposobów zapobiegania lub minimalizacji oddziaływania.
15)Przedstawić informacje na temat stanu gospodarki wodno-ściekowej w obszarze
oddziaływania zbiornika.
16)Przeanalizować i porównać jakość wód rzeki Dąbroczni z przewidywaną jakością
wód planowanego zbiornika Miejska Górka po realizacji inwestycji, w tym w związku
z ewentualnymi wahaniami zwierciadła wody (np. na skutek poboru wody na cele
rolnicze), a także w związku z planowanym przeznaczeniem zbiornika na cele
rekreacyjne.
17)Określić sposób, ilość oraz terminy poboru wody na cele rolnicze z planowanego
zbiornika.
18)Opisać sposób zapewnienia przepływu w rzece Dąbroczni w czasie budowy
planowanego zbiornika.
19)Przedstawić rozwiązania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej ukierunkowane na ochronę wód rzeki Dąbroczni na etapie realizacji przedsięwzięcia.
2.W zakresie hydrogeologii:
1)Przedstawić opis budowy geologicznej i hydrogeologicznej w obrębie oddziaływania zbiornika uwzględniając ewentualne ujęcia wody (głębsza budowa geologiczne) oraz przedstawić związki hydrauliczne wód gruntowych z wodami powierzchniowymi (obszary drenażu i zasilania, poziomy wodonośne, GZWP, ujęcia wody wraz ze strefami ochronnymi).
2)Przedstawić sposoby monitoringu wód powierzchniowych i podziemnych na obszarze planowanej inwestycji uwzględniając punkty pomiarowe.
3)Przedstawić opis oddziaływania zbiornika na tereny przyległe, w tym przedstawić
informacje odnośnie wystąpienia ewentualnych podtopień w stosunku do stanu
aktualnego, wraz z ich zaznaczeniem na załączniku graficznym.
4)Przedstawić wpływ planowanej inwestycji na istniejące warunki wodne poniżej
zbiornika.
5)Opisać wpływ oddziaływania zbiornika przy normalnym poziomie piętrzenia (NPP) i
maksymalnym poziomie piętrzenia(Max PP) i przedstawić wymagane informacje
w formie graficznej.
6)Opisać zagrożenia wynikające z budowy oraz eksploatacji zbiornika z uwzględnieniem erozji wgłębnej, spływu substancji biogennych z terenów przyległych do zbiornika, kolmatacji zbiornika.
7)Opisać technologię prowadzenia prac budowlanych, przedstawić zagrożenia dla środowiska gruntowo-wodnego na etapie realizacji oraz podać rozwiązania
minimalizujące oddziaływanie przedsięwzięcia.
8)Przedstawić informacje na temat przewidywanego czasu napełnienia zbiornika oraz sporzą-dzić bilans wodny obrazujący w sposób szczegółowy obliczenia i założenia dotyczące czasu napełnienia zbiornika.
3.W zakresie gospodarki odpadami:
1)Przedstawić rodzaje, szacunkowe ilości oraz sposoby zagospodarowania odpadów
poszczególnych rodzajów, które mogą powstać na etapie budowy, eksploatacji i likwidacji przedsięwzięcia z uwzględnieniem ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012r. (Dz.U. z 2013 r. póz. 21).
2)W przypadku magazynowania odpadów, w szczególności niebezpiecznych, wskazać rozwiązania chroniące środowisko gruntowo-wodne przed jego zanieczyszczeniem.
3)Wskazać sposoby zapobiegania powstawaniu odpadów, ograniczania ich ilości i ich negatywnego oddziaływania na środowisko.
4.W zakresie ochrony przyrody:
1) Opisać elementy przyrodnicze środowiska objęte zakresem przewidywanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, w szczególności elementy objęte ochrona na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, póz. 1220 ze zm.). Opis ten powinien zawierać informacje o występowaniu na obszarze objętym oddziaływaniem gatunków grzybów (w tym porostów), roślin i zwie-rząt objętych ochroną. Konieczne jest przedstawienie występowania stwierdzonych ga-tunków chronionych i siedlisk na załącznikach graficznych. Opisać metody i materiały wykorzystanych przy sporządzeniu opisu elementów przyrodniczych oraz w ocenie wpływu przedsięwzięcia na te elementy.
2)Uzasadnić proponowany wariant ze wskazaniem jego oddziaływania na: grzyby, rośliny i zwierzęta chronione oraz siedliska przyrodnicze (przed i po zastosowaniu środków minimalizujących).
3)Przedstawić propozycje działań mających na celu zapobieganie lub ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko przyrodnicze. W przypadku planów przeniesienia gatunków chronionych w inne miejsca (np. małże, rośliny), podać jednoznacznie miejsce, termin i sposób przeniesienia oraz zaproponowanie, w przypadku roślin, środków zaradczych minimalizujących i zapobiegających ich nie przyjęciu się (obumieraniu). Przedstawić również środki minimalizujące negatywny wpływ przedsięwzięcia na środowisko na etapie realizacji, ze szczególnym uwzględnieniem płazów i zwierząt wodnych.

5.Wskazać lokalizację i opisać organizacje miejsc w których lokalizowane będą zaplecza budowy, bazy materiałowo-surowcowe, place postojowe pojazdów i maszyn budowlanych, miejsca tankowania pojazdów i maszyn budowlanych; opisać rozwiązania mające na celu minimalizowanie oddziaływania tych miejsc na stan środowiska gruntowo-wodnego. Przedstawić załącznik graficzny obrazujący drogi dojazdowe do miejsca realizacji przedsięwzięcia, miejsca przeznaczone pod składowanie materiałów budowlanych, parkowanie sprzętu budowlanego i zaplecza socjalnego dla pracowników budowy.
6.Przedstawić załączniki graficzne (plany, mapy i przekroje techniczne) obrazujące m.in. planowany zbiornik wodny, budowę budowli planowanych do realizacji w ramach przedmiotowej inwestycji.
7.Dokonać szczegółowej analizy wariantów planowanego przedsięwzięcia, w tym:
wariantu proponowanego przez wnioskodawcę, racjonalnego wariantu alternatywnego oraz wariantu najkorzystniejszego dla środowiska (np. budowy zbiornika z wyspa).

II.Wykonawca zobowiązuje się do:
- wykonania w wyznaczonym terminie stosownych uzupełnień i wyjaśnień do raportu oraz wniesienia do treści raportu wszystkich uwag i poprawek zgłoszonych w trakcie trwania procedury przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - dla danego przedsięwzięcia ( jeżeli zaistnieje taka konieczność).

Inwestor jest w posiadaniu następujących dokumentów, które udostępni Wykonawcy po podpisaniu umowy:
-Postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z Poznania z 9 maja 2013r. nakładające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko.
-Koncepcji programowo-przestrzennej z 2011r.
-Opinii o warunkach gruntowo-wodnych z 2008r.

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy jest dialog: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 30/10/2013

Informacja na temat wadium: Nie dotyczy

Zaliczka: Nie

Wiedza i doświadczenie:
W okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, sporządzili raport o podobnym profilu do przedmiotu zamówienia.

Potencjał techniczny:
Wykonawca dysponuje odpowiednim potencjałem technicznym.

Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
Wykonawca dysponuje osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, zapewniającymi wykonanie przedmiotowej usługi.

Sytuacja ekonomiczna:
Wykonawca znajduje się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie przedmiotowych usług.

Oświadczenie nr 4: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak

Oświadczenie wykluczenia nr 8: Tak

Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak

inne_dokumenty:
Oferta - wypełniona i podpisana wg załączonego wzoru formularza oferty.
Upoważnienie do podpisania oferty o ile nie wynika ono z w/w dokumentów.
Oświadczenie, że wykonawca zapoznał się z warunkami przetargu wynikających z SIWZ i nie wnosi do nich zastrzeżeń, uzyskał konieczne i niezbędne informacje do przygotowania niniejszej oferty.
Oświadczenie, że załączony do SIWZ projekt umowy wykonawca akceptuje i zobowiązuje się - jeżeli przetarg wygra - do zawarcia umowy na warunkach, podanych w projekcie umowy, w miejscu i terminie wyznaczonym przez zamawiającego.
Dokument ustalający pełnomocnika podmiotów występujących wspólnie (jeżeli dotyczy).

III.7 osoby niepełnosprawne: Nie

Kod trybu postepowania: PN

Czy zmiana umowy: Tak

Zmiana umowy:
Zamawiający dopuszcza zmianę warunków umownych, a mianowicie:
a)zmiana terminu wykonania umowy wynikająca z przyczyn niezawinionych przez Wykonawcę, tj. działania siły wyższej, szczególnie niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz wydłużających się procedur formalno-prawnych przy wydawaniu decyzji,
b)zmiana terminu płatności za przedmiot zamówienia spowodowana nieterminowym uzyskaniem środków finansowych, z przyczyn niezależnych od Zamawiającego.

Kod kryterium cenowe: A

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.wzmiuw.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Lesznie, 64-100 Leszno, ul. Śniadeckich 5. - I piętro, pok. nr 7.

Data składania wniosków, ofert: 12/06/2013

Godzina składania wniosków, ofert: 09:30

Miejsce składania:
Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Lesznie, 64-100 Leszno, ul. Śniadeckich 5. - I piętro, pok. nr 7.

On: O

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Informacje dodatkowe: nie dotyczy

Czy unieważnienie postępowania: Nie

Kody CPV:
907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)

Podobne przetargi

124755 / 2010-05-17 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)
Wykonanie analizy porealizacyjnej dla inwestycji: Rozbudowa drogi krajowej S11 Kołobrzeg - Poznań-Pleszew-Bytom odcinek: węzeł autostradowy A2 Krzesiny- Kórnik od km 7+451, 47 do km 21+518,48

56957 / 2010-03-16 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)
Analiza porealizacyjna dla inwestycji: Rozbudowa dwujezdniowej drogi krajowej S11 Kołobrzeg-Poznań-Pleszew-Bytom odcinek: węzeł autostradowy A2 Krzesiny - Kórnik od km 7+451,47 do km 21+518,48

178911 / 2010-07-07 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)
Wykonanie analizy porealizacyjnej obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w ciÄ…gu drogi ekspresowej S-11 -etap I od km 393+945 do km 400+000

130296 / 2010-05-14 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)
Wykonanie analizy porealizacyjnej obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w ciÄ…gu drogi ekspresowej S-11 -etap I od km 393+945 do km 400+000

221388 / 2012-06-26 - Administracja samorzÄ…dowa

Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Lesznie - Leszno (wielkopolskie)
CPV: 907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)
Sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji Południowy Kanał Obry regulacja i obwałowanie w km 0+000-38+397 etap I

125821 / 2012-06-06 - Administracja samorzÄ…dowa

Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Lesznie - Leszno (wielkopolskie)
CPV: 907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)
Sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji: Południowy Kanał Obry - regulacja i obwałowanie w km 0+000 - 38+387 etap I

77255 / 2010-04-07 - Administracja rzÄ…dowa centralna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu - Poznań (wielkopolskie)
CPV: 907130008 (Usługi konsultacyjne w zakresie zagadnień dotyczących środowiska)
Wykonanie analizy porealizacyjnej dla inwestycji: Rozbudowa dwujezdniowej drogi krajowej S11 Kołobrzeg-Poznań-Pleszew-Bytom odcinek: węzeł autostradowy A2 Krzesiny - Kórnik od km 7+451,47 do km 21+518,48