53765 / 2012-03-07 - Administracja samorzÄ…dowa / Gmina Lublin (Lublin)
sporządzenie akustycznej mapy Lublina w granicach administracyjnych miasta.
Opis zamówienia
1.1 Zakres zamówienia obejmuje
1.1.1. Sporządzenie mapy akustycznej dla miasta Lublin, w jego granicach administracyjnych, która spełnia wymagania określone w art. 118 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 roku, Nr 25, poz. 150), dyrektywie Wspólnoty Europejskiej 2002 49 WE z dnia 25 czerwca 2002 r., odnoszącej się do oceny zarządzania poziomem hałasu w środowisku, rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 października 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na mapach akustycznych oraz ich układu i sposobu prezentacji, rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2007r., Nr 120, poz.826), rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2010r. w sprawie sposobu ustalania wartości wskaźnika hałasu LDWN (Dz. U. z 2010r., Nr 215, poz.1414)
1.1.1.1. Mapa akustyczna powinna być wykonana w układzie współrzędnych PUWG2000. W przypadku wykorzystania danych wejściowych w innych układach odniesienia, Wykonawca dokona ich konwersji do układu PUWG2000.
1.1.1.2. Mapa akustyczna powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami metodycznymi:
a) Dla hałasu drogowego metoda francuska NBPB-Routes-96 (SETRA-CERTU-LCPC-CSTB) oraz francuska norma XPS 31-133, zgodnie z Dyrektywą 2002 49 WE, przy założeniu walidacji pomiarami hałasu w terenie,
b) Dla hałasu szynowego holenderska krajowa metoda obliczania opublikowana w Reken-en Meetvoorschrift Railverkeerslawaai 1996. Ministerie Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, 20 listopada 1996r., dopuszczalne wykorzystanie pomocniczo normy niemieckiej Schall03, przy założeniu walidacji pomiarami hałasu w terenie
c) Dla hałasu przemysłowego zgodnie z normą ISO 9613-2:2002 Akustyka - Tłumienie dźwięku podczas propagacji w przestrzeni otwartej. Ogólna metoda obliczania, przy założeniu walidacji pomiarami hałasu w terenie. Dodatkowo Wykonawca uwzględni zalecenia zawarte w Wytycznych opracowania map akustycznych opracowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (Warszawa, 2011r.).
1.1.2. Mapa akustyczna, jako mapa strategiczna ma być sporządzona metodami obliczeniowo - pomiarowymi z wykorzystaniem środowiska oprogramowania LimA firmy Bruel & Kjaer, które Zamawiający udostępni Wykonawcy, oraz odpowiedniego systemu relacyjnych baz danych (warstw tematycznych)
1.1.3. Wykonawca zobowiązany jest do przeszkolenia w siedzibie zamawiającego 2 osób w zakresie tworzenia, aktualizacji i zarządzania mapą akustyczną
1.1.4. Mapa akustyczna, powinna stanowić podstawowe źródło danych wykorzystywanych dla celów:
a). informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem
b). opracowania danych do państwowego monitoringu środowiska
c). tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem.
1.1.5. Sporządzenie dokumentacji opracowania, które zawierać będzie min. opis zastosowanych metod, omówienie testów sprawdzających obejmujących w szczególności walidację metody, jak również instrukcje eksploatacji i aktualizacji mapy.
1.1.6. Na podstawie danych akustycznych uzyskanych z pomiarów poziomu dźwięku w 22 wytypowanych przez Zamawiającego punktach referencyjnych, wykonać należy kalibrację sporządzonej mapy akustycznej, oraz transfer wyników pomiarów do oprogramowania LimA, celem automatycznej kalibracji modelu obliczeniowego.
Pomiary weryfikacyjne poziomu hałasu w środowisku zobowiązane jest wykonać laboratorium posiadające certyfikat wdrożonego systemu jakości lub certyfikat akredytacji. Kopię dokumentu potwierdzającego udzielenie akredytacji tj. certyfikat wdrożonego systemu jakości lub certyfikat akredytacji Wykonawca przedstawi Zamawiającemu najpóźniej do terminu wykonania zamówienia.
1.1.7. Wykonane warstwy tematyczne należy skonfigurować na serwerze UM Lublin i sprzęcie komputerowym w Wydziale Ochrony Środowiska, tak aby możliwa była ich wizualizacja i edycja. Sporządzona mapa akustyczna w postaci elektronicznej, musi być wykonana w formatach SHP i DXF oraz jako pliki BNA.
1.1.8 Przygotowanie informacji internetowej umożliwiającej prezentację mapy akustycznej jako informacji dla społeczeństwa , która zostanie zamieszczona na portalu UM Lublin.
1.1.9. Przygotowanie koncepcji zarządzania hałasem środowiskowym miasta Lublin uwzględniającej wzajemne powiązania pomiędzy wartościami zmierzonymi a wartościami obliczonymi wskaźników akustycznych.
1.1.10. Sporządzona mapa akustyczna obejmować będzie warstwy tematyczne, które będą się odnosić do hałasu:
a) drogowego
b) kolejowego
c) przemysłowego
Dla każdej z warstw tematycznych w ramach zamówienia należy wykonać dwie mapy z zastosowaniem wskaźników hałasu poziomu dzienno-wieczorno-nocnego, oraz poziomu długookresowego nocnego.
1.2. Mapa o której mowa, powinna zawierać część opisową i cześć graficzną
1.2.1. część opisowa mapy, wykorzystanej do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska zawiera:
A. Informacje wprowadzające:
1) dane identyfikacyjne (nazwa, adres, kontakt) jednostki odpowiedzialnej za realizację mapy i podmiotu wykonującego mapę
2) charakterystykę obszaru, który podlega ocenie, w tym:
-ogólny opis terenu, który objęty zostanie mapą, ilustrowany fotograficznie, z danymi statystycznymi (położenie, powierzchnia, liczba mieszkańców)
-identyfikację źródeł hałasu oraz charakterystykę opisową, parametry funkcjonalne, kody krajowe i międzynarodowe dróg i ich odcinków oraz linii kolejowych i ich odcinków.
-uwarunkowania akustyczne, jakie wynikają z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jak i innych dokumentów prawa miejscowego, a także z pozostałych dokumentów planistycznych, w tym opracowań ekofizjograficznych
-informacje dotyczące sposobu użytkowania gruntów w obszarze miasta
3) charakterystykę systemów danych przestrzennych oraz narzędzi do ich stosowania, w tym:
-nazwę systemów
-oprogramowanie i formaty plików
-skalę dokładności w metrach
-procent powierzchni obszaru, który podlega analizie i objęty jest tymi systemami
-datę ostatniej aktualizacji
4) podstawowe metody wykorzystywane do opracowania mapy akustycznej, w tym:
-nazwy metod referencyjnych a jeśli zastosowano metody inne niż referencyjne ich szczegółową charakterystykę
- nazwę, autora (producenta, numer licencji z informacją komu została wydana) oprogramowania używanego do wykonania obliczeń akustycznych
5) wykorzystane bazy danych wejściowych:
-nazwy baz, lokalizację, dysponenta lub właściciela
-oprogramowanie baz, formaty plików
- zakres danych w bazach, które wykorzystywane będą do opracowania mapy akustycznej
- warunki dostępu do baz, adres internetowy oraz ewentualne ograniczenia i koszty o ile nie są to bazy publiczne.
6) zestawienie wyników pomiarów wykonanych dla potrzeb mapy akustycznej lub wykonanych w innym celu, a wykorzystywanych w opracowaniu mapy:
-rodzaj wyników
-wykonawcę pomiarów, dysponenta wyników
-zestawienie wyników pomiarów wykonanych dla potrzeb realizacji mapy
-zestawienie wyników pomiarów wykonanych dla potrzeb kalibracji modelu
-miejsce przechowywania wyników i warunki dostępu do bazy wyników, w tym adres internetowy oraz ewentualne ograniczenia i koszty, o ile nie są to bazy publiczne, w przypadku pomiarów innych, lecz także wykorzystanych do opracowania mapy.
B. Wynikowe zestawienie tabelaryczne, wykresy i inny materiał ilustracyjny, w tym dokumentacja fotograficzna obejmujące:
1) szacunkową liczbę lokali mieszkalnych i osób je zamieszkujących, z dokładnością do stu, które narażone są na hałas oceniany wskaźnikiem LDWN, wyznaczonym na wysokości 4 m nad poziomem terenu, przy najbardziej narażonej na hałas elewacji w każdym z przedziałów:
* 55-60 dB
* 60-65 dB
* 65-70 dB
* 70-75 dB
* powyżej 75 dB
2) szacunkową liczbę lokali mieszkalnych z liczbą osób w nich zamieszkujących gdzie:
-zastosowano przegrody zewnętrzne o podwyższonej izolacyjności akustycznej jako rozwiązanie ochronne w odniesieniu do hałasu w środowisku, z jednoczesnym zastosowaniem na tyle cichych urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, że nie eliminują one efektów podwyższenia tej izolacyjności
-mają tzw. względnie cicha elewację, przy której wartość wskaźnika LDWN na wysokości 4 m nad poziomem terenu oraz w odległości 2 m przed elewacją jest ponad 20 dB niższa niż najwyższa wartość wskaźnika L DWN przy elewacji najbardziej eksponowanej na hałas.
Należy określić względnie cichą elewacje osobno dla hałasu drogowego, szynowego i przemysłowego.
3)szacunkową liczbę lokali mieszkalnych oraz osób, w nich zamieszkałych (z dokładnością do stu) które narażone są na hałas oceniany wskaźnikiem LN, wyznaczonym na wysokości 4m nad poziomem terenu , przy najbardziej narażonej na hałas elewacji w każdym z przedziałów:
* 50-55 dB
* 55-60 dB
* 60-65 dB
* 65-70 dB
* powyżej 70 dB,
oddzielnie dla hałasu od ruchu kołowego, szynowego, źródeł przemysłowych
4) szacunkową liczbę lokali mieszkalnych wraz z liczbą osób w nich zamieszkujących:
- w których zastosowano przegrody zewnętrzne o podwyższonej izolacyjności akustycznej, jako rozwiązanie ochronne w odniesieniu do hałasu w środowisku, z jednoczesnym zastosowaniem na tyle cichych wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, że nie eliminują one efektów podwyższenia tej izolacyjności, dla wskaźnika LN
-mających względnie cichą elewację, przy której wartość wskaźnika LN , na wysokości 4 m nad poziomem terenu oraz w odległości 2m przed elewacją jest ponad 20 dB niższa niż najwyższa wartość wskaźnika LN przy elewacji najbardziej eksponowanej na hałas.
Względnie cichą elewację określa się osobno dla hałasu drogowego, szynowego i przemysłowego.
5) osobno dla poszczególnych rodzajów źródeł określić powierzchnie obszarów w km², eksponowanych na:
-hałas oceniany wskaźnikiem LDWN w przedziałach:
* 55-60 dB
* 60-65 dB
* 65-70 dB
* 70-75 dB
* powyżej 75 dB
osobno dla hałasu od ruchu kołowego, szynowego i źródeł przemysłowych.
-hałas oceniany wskaźnikami LN w przedziałach poziomów dźwięku:
*50-55 dB
*55-60 dB
*60-65 dB
*65-70 dB
* powyżej 70 dB
oddzielnie dla hałasu od ruchu kołowego, szynowego oraz źródeł przemysłowych.
6) Osobno dla poszczególnych rodzajów hałasu dokonać analizy trendów zmian stanu akustycznego środowiska.
C. Podsumowanie i wnioski z uzyskanych wyników, zestawione tabelarycznie i uzupełnione wykresami oraz diagramami.
1.2.2. Zakres danych części opisowej mapy akustycznej sporządzonej w celu jej wykorzystywania do tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem powinien obejmować taki sam zakres danych, jaki ujęty zostanie na mapach sporządzonych w celu ich wykorzystania do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska oraz dodatkowo:
A. Informacje wprowadzające:
1) informacje i analizy uprzednio wykonanych map akustycznych
2) informacje o uprzednio opracowanych i wdrożonych programach ochrony przed hałasem w szczególności:
- obszar objęty programem,
-rodzaj i źródła hałasu,
-nazwę i rodzaj programu (lokalny lub ponadlokalny)
-rok opracowania.
3) efekty wynikające z podejmowanych uprzednio działań w zakresie ochrony środowiska w odniesieniu do opracowanych jak i wdrożonych programów ochrony przed hałasem oraz działań o charakterze lokalnym:
-obszar, źródło
-przedsięwzięcia infrastrukturalne, w tym budowa obwodnic
-rozwiązania techniczne z uwzględnieniem zmiany nawierzchni oraz zastosowania ekranów akustycznych
-środki planistyczne, w tym obszary ograniczonego użytkowania, strefy przemysłowe
-środki ekonomiczne ograniczenia hałasu
-przepisy prawa miejscowego
4) analizy pod kątem możliwości wpływu na klimat akustyczny, zamierzeń inwestycyjnych aktualnych i przewidywanych w najbliższym czasie, dla obszarów działań lub efektów zarządców źródeł hałasu, może to w szczególności obejmować analizę rozwiązań wariantowych.
5) analizy kosztów i korzyści
B. prezentacja i podsumowanie wyników części opisowej powinny zostać uzupełnione o:
1) wyniki analiz rozkładu hałasu przy elewacjach budynków, przeprowadzonych na różnych wysokościach
2) oszacowania liczby ludności zamieszkałej na obszarach:
- na których zrealizowano przedsięwzięcia w zakresie ochrony środowiska przed hałasem
- na których przewiduje się realizację przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska przed hałasem
3) oszacowanie efektów zrealizowanych przedsięwzięć w zakresie zwalczania hałasu, oraz przewidywanych efektów przedsięwzięć
4) identyfikację obszarów, które powinny zostać ustanowione jako obszary ciche w aglomeracji
C. podsumowanie i wnioski powinny zostać uzupełnione o wnioski wynikające z analiz i oszacowań opisanych w pkt. b, ppkt 1- 4, oraz zestawione tabelarycznie i uzupełniane diagramami i wykresami.
1.2.3. Szczegółowy zakres danych ujętych na mapach akustycznych oraz ich układ i sposób prezentacji w celu ich wykorzystywania do informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem, w części opisowej powinien zawierać:
A. Syntezę wprowadzenia zawierającą:
1) nazwę, adres, kontakt, jednostki odpowiedzialnej za realizację mapy i podmiotu wykonującego.
2) charakterystykę obszaru podlegającego ocenie
3) identyfikację i charakterystykę źródeł hałasu
4) informację o aktualnych poziomach dopuszczalnych z odniesieniem ich wartości do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a w przypadku jego braku do innych dokumentów planistycznych, w tym opracowań ekofizjograficznych i studiów zagospodarowania przestrzennego
5) wyjaśnienie ważniejszych terminów specjalistycznych jak, oraz ogólne, poglądowe wyjaśnienie relacji między skalą logarytmiczną (decybele) a liniową.
1.2.4. Zakres danych części graficznej mapy, wykorzystanej do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska obejmuje mapy opracowane osobno dla każdego rozpatrywanego rodzaju źródła hałasu oraz osobno dla stosowanych wskaźników oceny LDWN , LN , określonych na wysokości 4 m, a w szczególności:
1) mapę emisyjną
2) mapę imisyjną w postaci linii równego poziomu dźwięku lub obszarów oznaczonych kolorem
3) mapę wrażliwości hałasowej obszarów
4) mapę terenów zagrożonych hałasem, ujmująca przekroczenia dopuszczalnych poziomów dźwięku w przedziałach przekroczeń:
- 0-5 dB
- 5-10 dB
- 10-15 dB
- 15-20 dB
- powyżej 20 dB
5) mapę pokazującą liczbę osób eksponowanych na hałas, która stanowić będzie wynik nałożenia informacji z mapy imisyjnej oraz rozkładu liczby osób mieszkających na obszarach w przedziałach poziomów:
- 50-55 dB
- 55-60 dB
- 60-65 dB
- 65-70 dB
- powyżej 70 dB
6) kolorystyka obszarów w poszczególnych przedziałach poziomów dźwięku powinna być zgodna z wymaganiami normy PN-ISO 1996-2:1999
3.2.5. Zakres danych części graficznej mapy akustycznej, wykorzystanej do tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem powinien zawierać taki sam zakres danych, jaki ujęty zostanie na mapach sporządzonych w celu ich wykorzystania do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska oraz dodatkowo:
1) rozkład przestrzenny wartości wskaźnika M, określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 października 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać program ochrony środowiska przed hałasem (Dz. U. Nr 179, poz. 1498)
2) zestaw map pokazujących efekty zastosowania przedsięwzięć ochrony środowiska przed hałasem.
3) zestaw map prognostycznych, które mogą obejmować tylko wycinek obszaru objętego mapą akustyczną, które odnosić będą się do wpływu na klimat akustyczny aktualnych i przewidywanych w najbliższym czasie zamierzeń inwestycyjnych.
4) mapy zawierające proponowane kierunki zmian zagospodarowania przestrzennego, wynikające z potrzeb ochrony przed hałasem, w szczególności oznaczone mają być na nich proponowane obszary ciche w aglomeracji.
1.2.6. Część graficzna mapy akustycznej, wykorzystanej do informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem powinna obejmować:
1) mapy emisyjne
2) mapy wrażliwości hałasowej obszarów
3) mapę terenów zagrożonych hałasem, która ujmować będzie przekroczenia dopuszczalnych poziomów dźwięku w przedziałach:
- obszar, w którym brak jest przekroczenia dopuszczalnego poziomu (oznaczony zielonym kolorem)
- powyżej 10-20 dB (obszar oznaczony kolorem czerwonym)
- powyżej 20 dB (obszar oznaczony kolorem ciemnobrunatnym)
4) mapę imisyjną, która zwierać będzie linie równego poziomu dźwięku, lub rozróżnione kolorem obszary w przedziałach:
dla poziomu LDWN
- 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 75 dB
Dla poziomu LN
- 50-55 dB
- powyżej 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 70 dB
Kolory którymi oznaczone będą obszary na mapie imisyjnej muszą być zgodne z wymaganiami normy PN-ISO 1996-2:1999
5) na mapie powinny zostać naniesione nazwy ważniejszych ulic oraz znaki kartograficzne oznaczające budynki użyteczności publicznej.
6) Podsumowanie danych i informacji opracowanych w ramach mapy akustycznej wykorzystywanej do informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem powinny być wykonane w formie tabelarycznej, w układzie określonym tabelą zamieszczoną w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 października 2007 roku, w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na mapach akustycznych oraz ich układu i sposobu prezentacji (Dz. U. Nr 187, poz. 1340)
7) Należy wykonać wykresy dotyczące stanu akustycznego środowiska, dla przedziałów wartości:
wskaźnika LDWN:
- 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 70-75 dB
- powyżej 75 dB
wskaźnika LN
- 50-55 dB
- 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 70 dB
zawierające dane:
- liczbę mieszkańców eksponowanych na hałas
-liczbę lokali mieszkalnych eksponowanych na hałas
-powierzchnię terenu eksponowaną na hałas
-liczbę osób narażonych na hałas przekraczający dopuszczalne poziomy
8) Podsumowanie mapy powinno zawierać wnioski i interpretację prezentowanego stanu. Należy uwzględnić w szczególności wpływ aktualnego stanu akustycznego środowiska, opisywanego mapą, na klimat akustyczny mieszkańców oraz plany działań i możliwości realizacji przedsięwzięć w zakresie ochrony przed hałasem.
Na wszystkich sporządzonych przez Wykonawcę mapach hałasu, zaznaczyć należy nazwy ulic miasta.
Numer biuletynu: 1
Pozycja w biuletynie: 53765
Data publikacji: 2012-03-07
Nazwa: Gmina Lublin
Ulica: Pl. Króla Władysława Łokietka 1
Numer domu: 1
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-109
Województwo / kraj: lubelskie
Numer telefonu: 81 4663000
Numer faxu: 81 4663001
Adres strony internetowej: www.bip.lublin.eu
Regon: 43101951400000
Typ ogłoszenia: ZP-400
Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak
Ogłoszenie dotyczy: 1
Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa
Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
sporządzenie akustycznej mapy Lublina w granicach administracyjnych miasta.
Rodzaj zamówienia: U
Przedmiot zamówienia:
1.1 Zakres zamówienia obejmuje
1.1.1. Sporządzenie mapy akustycznej dla miasta Lublin, w jego granicach administracyjnych, która spełnia wymagania określone w art. 118 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 roku, Nr 25, poz. 150), dyrektywie Wspólnoty Europejskiej 2002 49 WE z dnia 25 czerwca 2002 r., odnoszącej się do oceny zarządzania poziomem hałasu w środowisku, rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 października 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na mapach akustycznych oraz ich układu i sposobu prezentacji, rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2007r., Nr 120, poz.826), rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2010r. w sprawie sposobu ustalania wartości wskaźnika hałasu LDWN (Dz. U. z 2010r., Nr 215, poz.1414)
1.1.1.1. Mapa akustyczna powinna być wykonana w układzie współrzędnych PUWG2000. W przypadku wykorzystania danych wejściowych w innych układach odniesienia, Wykonawca dokona ich konwersji do układu PUWG2000.
1.1.1.2. Mapa akustyczna powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami metodycznymi:
a) Dla hałasu drogowego metoda francuska NBPB-Routes-96 (SETRA-CERTU-LCPC-CSTB) oraz francuska norma XPS 31-133, zgodnie z Dyrektywą 2002 49 WE, przy założeniu walidacji pomiarami hałasu w terenie,
b) Dla hałasu szynowego holenderska krajowa metoda obliczania opublikowana w Reken-en Meetvoorschrift Railverkeerslawaai 1996. Ministerie Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, 20 listopada 1996r., dopuszczalne wykorzystanie pomocniczo normy niemieckiej Schall03, przy założeniu walidacji pomiarami hałasu w terenie
c) Dla hałasu przemysłowego zgodnie z normą ISO 9613-2:2002 Akustyka - Tłumienie dźwięku podczas propagacji w przestrzeni otwartej. Ogólna metoda obliczania, przy założeniu walidacji pomiarami hałasu w terenie. Dodatkowo Wykonawca uwzględni zalecenia zawarte w Wytycznych opracowania map akustycznych opracowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (Warszawa, 2011r.).
1.1.2. Mapa akustyczna, jako mapa strategiczna ma być sporządzona metodami obliczeniowo - pomiarowymi z wykorzystaniem środowiska oprogramowania LimA firmy Bruel & Kjaer, które Zamawiający udostępni Wykonawcy, oraz odpowiedniego systemu relacyjnych baz danych (warstw tematycznych)
1.1.3. Wykonawca zobowiązany jest do przeszkolenia w siedzibie zamawiającego 2 osób w zakresie tworzenia, aktualizacji i zarządzania mapą akustyczną
1.1.4. Mapa akustyczna, powinna stanowić podstawowe źródło danych wykorzystywanych dla celów:
a). informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem
b). opracowania danych do państwowego monitoringu środowiska
c). tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem.
1.1.5. Sporządzenie dokumentacji opracowania, które zawierać będzie min. opis zastosowanych metod, omówienie testów sprawdzających obejmujących w szczególności walidację metody, jak również instrukcje eksploatacji i aktualizacji mapy.
1.1.6. Na podstawie danych akustycznych uzyskanych z pomiarów poziomu dźwięku w 22 wytypowanych przez Zamawiającego punktach referencyjnych, wykonać należy kalibrację sporządzonej mapy akustycznej, oraz transfer wyników pomiarów do oprogramowania LimA, celem automatycznej kalibracji modelu obliczeniowego.
Pomiary weryfikacyjne poziomu hałasu w środowisku zobowiązane jest wykonać laboratorium posiadające certyfikat wdrożonego systemu jakości lub certyfikat akredytacji. Kopię dokumentu potwierdzającego udzielenie akredytacji tj. certyfikat wdrożonego systemu jakości lub certyfikat akredytacji Wykonawca przedstawi Zamawiającemu najpóźniej do terminu wykonania zamówienia.
1.1.7. Wykonane warstwy tematyczne należy skonfigurować na serwerze UM Lublin i sprzęcie komputerowym w Wydziale Ochrony Środowiska, tak aby możliwa była ich wizualizacja i edycja. Sporządzona mapa akustyczna w postaci elektronicznej, musi być wykonana w formatach SHP i DXF oraz jako pliki BNA.
1.1.8 Przygotowanie informacji internetowej umożliwiającej prezentację mapy akustycznej jako informacji dla społeczeństwa , która zostanie zamieszczona na portalu UM Lublin.
1.1.9. Przygotowanie koncepcji zarządzania hałasem środowiskowym miasta Lublin uwzględniającej wzajemne powiązania pomiędzy wartościami zmierzonymi a wartościami obliczonymi wskaźników akustycznych.
1.1.10. Sporządzona mapa akustyczna obejmować będzie warstwy tematyczne, które będą się odnosić do hałasu:
a) drogowego
b) kolejowego
c) przemysłowego
Dla każdej z warstw tematycznych w ramach zamówienia należy wykonać dwie mapy z zastosowaniem wskaźników hałasu poziomu dzienno-wieczorno-nocnego, oraz poziomu długookresowego nocnego.
1.2. Mapa o której mowa, powinna zawierać część opisową i cześć graficzną
1.2.1. część opisowa mapy, wykorzystanej do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska zawiera:
A. Informacje wprowadzające:
1) dane identyfikacyjne (nazwa, adres, kontakt) jednostki odpowiedzialnej za realizację mapy i podmiotu wykonującego mapę
2) charakterystykę obszaru, który podlega ocenie, w tym:
-ogólny opis terenu, który objęty zostanie mapą, ilustrowany fotograficznie, z danymi statystycznymi (położenie, powierzchnia, liczba mieszkańców)
-identyfikację źródeł hałasu oraz charakterystykę opisową, parametry funkcjonalne, kody krajowe i międzynarodowe dróg i ich odcinków oraz linii kolejowych i ich odcinków.
-uwarunkowania akustyczne, jakie wynikają z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jak i innych dokumentów prawa miejscowego, a także z pozostałych dokumentów planistycznych, w tym opracowań ekofizjograficznych
-informacje dotyczące sposobu użytkowania gruntów w obszarze miasta
3) charakterystykę systemów danych przestrzennych oraz narzędzi do ich stosowania, w tym:
-nazwę systemów
-oprogramowanie i formaty plików
-skalę dokładności w metrach
-procent powierzchni obszaru, który podlega analizie i objęty jest tymi systemami
-datę ostatniej aktualizacji
4) podstawowe metody wykorzystywane do opracowania mapy akustycznej, w tym:
-nazwy metod referencyjnych a jeśli zastosowano metody inne niż referencyjne ich szczegółową charakterystykę
- nazwę, autora (producenta, numer licencji z informacją komu została wydana) oprogramowania używanego do wykonania obliczeń akustycznych
5) wykorzystane bazy danych wejściowych:
-nazwy baz, lokalizację, dysponenta lub właściciela
-oprogramowanie baz, formaty plików
- zakres danych w bazach, które wykorzystywane będą do opracowania mapy akustycznej
- warunki dostępu do baz, adres internetowy oraz ewentualne ograniczenia i koszty o ile nie są to bazy publiczne.
6) zestawienie wyników pomiarów wykonanych dla potrzeb mapy akustycznej lub wykonanych w innym celu, a wykorzystywanych w opracowaniu mapy:
-rodzaj wyników
-wykonawcę pomiarów, dysponenta wyników
-zestawienie wyników pomiarów wykonanych dla potrzeb realizacji mapy
-zestawienie wyników pomiarów wykonanych dla potrzeb kalibracji modelu
-miejsce przechowywania wyników i warunki dostępu do bazy wyników, w tym adres internetowy oraz ewentualne ograniczenia i koszty, o ile nie są to bazy publiczne, w przypadku pomiarów innych, lecz także wykorzystanych do opracowania mapy.
B. Wynikowe zestawienie tabelaryczne, wykresy i inny materiał ilustracyjny, w tym dokumentacja fotograficzna obejmujące:
1) szacunkową liczbę lokali mieszkalnych i osób je zamieszkujących, z dokładnością do stu, które narażone są na hałas oceniany wskaźnikiem LDWN, wyznaczonym na wysokości 4 m nad poziomem terenu, przy najbardziej narażonej na hałas elewacji w każdym z przedziałów:
* 55-60 dB
* 60-65 dB
* 65-70 dB
* 70-75 dB
* powyżej 75 dB
2) szacunkową liczbę lokali mieszkalnych z liczbą osób w nich zamieszkujących gdzie:
-zastosowano przegrody zewnętrzne o podwyższonej izolacyjności akustycznej jako rozwiązanie ochronne w odniesieniu do hałasu w środowisku, z jednoczesnym zastosowaniem na tyle cichych urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, że nie eliminują one efektów podwyższenia tej izolacyjności
-mają tzw. względnie cicha elewację, przy której wartość wskaźnika LDWN na wysokości 4 m nad poziomem terenu oraz w odległości 2 m przed elewacją jest ponad 20 dB niższa niż najwyższa wartość wskaźnika L DWN przy elewacji najbardziej eksponowanej na hałas.
Należy określić względnie cichą elewacje osobno dla hałasu drogowego, szynowego i przemysłowego.
3)szacunkową liczbę lokali mieszkalnych oraz osób, w nich zamieszkałych (z dokładnością do stu) które narażone są na hałas oceniany wskaźnikiem LN, wyznaczonym na wysokości 4m nad poziomem terenu , przy najbardziej narażonej na hałas elewacji w każdym z przedziałów:
* 50-55 dB
* 55-60 dB
* 60-65 dB
* 65-70 dB
* powyżej 70 dB,
oddzielnie dla hałasu od ruchu kołowego, szynowego, źródeł przemysłowych
4) szacunkową liczbę lokali mieszkalnych wraz z liczbą osób w nich zamieszkujących:
- w których zastosowano przegrody zewnętrzne o podwyższonej izolacyjności akustycznej, jako rozwiązanie ochronne w odniesieniu do hałasu w środowisku, z jednoczesnym zastosowaniem na tyle cichych wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, że nie eliminują one efektów podwyższenia tej izolacyjności, dla wskaźnika LN
-mających względnie cichą elewację, przy której wartość wskaźnika LN , na wysokości 4 m nad poziomem terenu oraz w odległości 2m przed elewacją jest ponad 20 dB niższa niż najwyższa wartość wskaźnika LN przy elewacji najbardziej eksponowanej na hałas.
Względnie cichą elewację określa się osobno dla hałasu drogowego, szynowego i przemysłowego.
5) osobno dla poszczególnych rodzajów źródeł określić powierzchnie obszarów w km², eksponowanych na:
-hałas oceniany wskaźnikiem LDWN w przedziałach:
* 55-60 dB
* 60-65 dB
* 65-70 dB
* 70-75 dB
* powyżej 75 dB
osobno dla hałasu od ruchu kołowego, szynowego i źródeł przemysłowych.
-hałas oceniany wskaźnikami LN w przedziałach poziomów dźwięku:
*50-55 dB
*55-60 dB
*60-65 dB
*65-70 dB
* powyżej 70 dB
oddzielnie dla hałasu od ruchu kołowego, szynowego oraz źródeł przemysłowych.
6) Osobno dla poszczególnych rodzajów hałasu dokonać analizy trendów zmian stanu akustycznego środowiska.
C. Podsumowanie i wnioski z uzyskanych wyników, zestawione tabelarycznie i uzupełnione wykresami oraz diagramami.
1.2.2. Zakres danych części opisowej mapy akustycznej sporządzonej w celu jej wykorzystywania do tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem powinien obejmować taki sam zakres danych, jaki ujęty zostanie na mapach sporządzonych w celu ich wykorzystania do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska oraz dodatkowo:
A. Informacje wprowadzające:
1) informacje i analizy uprzednio wykonanych map akustycznych
2) informacje o uprzednio opracowanych i wdrożonych programach ochrony przed hałasem w szczególności:
- obszar objęty programem,
-rodzaj i źródła hałasu,
-nazwę i rodzaj programu (lokalny lub ponadlokalny)
-rok opracowania.
3) efekty wynikające z podejmowanych uprzednio działań w zakresie ochrony środowiska w odniesieniu do opracowanych jak i wdrożonych programów ochrony przed hałasem oraz działań o charakterze lokalnym:
-obszar, źródło
-przedsięwzięcia infrastrukturalne, w tym budowa obwodnic
-rozwiązania techniczne z uwzględnieniem zmiany nawierzchni oraz zastosowania ekranów akustycznych
-środki planistyczne, w tym obszary ograniczonego użytkowania, strefy przemysłowe
-środki ekonomiczne ograniczenia hałasu
-przepisy prawa miejscowego
4) analizy pod kątem możliwości wpływu na klimat akustyczny, zamierzeń inwestycyjnych aktualnych i przewidywanych w najbliższym czasie, dla obszarów działań lub efektów zarządców źródeł hałasu, może to w szczególności obejmować analizę rozwiązań wariantowych.
5) analizy kosztów i korzyści
B. prezentacja i podsumowanie wyników części opisowej powinny zostać uzupełnione o:
1) wyniki analiz rozkładu hałasu przy elewacjach budynków, przeprowadzonych na różnych wysokościach
2) oszacowania liczby ludności zamieszkałej na obszarach:
- na których zrealizowano przedsięwzięcia w zakresie ochrony środowiska przed hałasem
- na których przewiduje się realizację przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska przed hałasem
3) oszacowanie efektów zrealizowanych przedsięwzięć w zakresie zwalczania hałasu, oraz przewidywanych efektów przedsięwzięć
4) identyfikację obszarów, które powinny zostać ustanowione jako obszary ciche w aglomeracji
C. podsumowanie i wnioski powinny zostać uzupełnione o wnioski wynikające z analiz i oszacowań opisanych w pkt. b, ppkt 1- 4, oraz zestawione tabelarycznie i uzupełniane diagramami i wykresami.
1.2.3. Szczegółowy zakres danych ujętych na mapach akustycznych oraz ich układ i sposób prezentacji w celu ich wykorzystywania do informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem, w części opisowej powinien zawierać:
A. Syntezę wprowadzenia zawierającą:
1) nazwę, adres, kontakt, jednostki odpowiedzialnej za realizację mapy i podmiotu wykonującego.
2) charakterystykę obszaru podlegającego ocenie
3) identyfikację i charakterystykę źródeł hałasu
4) informację o aktualnych poziomach dopuszczalnych z odniesieniem ich wartości do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a w przypadku jego braku do innych dokumentów planistycznych, w tym opracowań ekofizjograficznych i studiów zagospodarowania przestrzennego
5) wyjaśnienie ważniejszych terminów specjalistycznych jak, oraz ogólne, poglądowe wyjaśnienie relacji między skalą logarytmiczną (decybele) a liniową.
1.2.4. Zakres danych części graficznej mapy, wykorzystanej do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska obejmuje mapy opracowane osobno dla każdego rozpatrywanego rodzaju źródła hałasu oraz osobno dla stosowanych wskaźników oceny LDWN , LN , określonych na wysokości 4 m, a w szczególności:
1) mapę emisyjną
2) mapę imisyjną w postaci linii równego poziomu dźwięku lub obszarów oznaczonych kolorem
3) mapę wrażliwości hałasowej obszarów
4) mapę terenów zagrożonych hałasem, ujmująca przekroczenia dopuszczalnych poziomów dźwięku w przedziałach przekroczeń:
- 0-5 dB
- 5-10 dB
- 10-15 dB
- 15-20 dB
- powyżej 20 dB
5) mapę pokazującą liczbę osób eksponowanych na hałas, która stanowić będzie wynik nałożenia informacji z mapy imisyjnej oraz rozkładu liczby osób mieszkających na obszarach w przedziałach poziomów:
- 50-55 dB
- 55-60 dB
- 60-65 dB
- 65-70 dB
- powyżej 70 dB
6) kolorystyka obszarów w poszczególnych przedziałach poziomów dźwięku powinna być zgodna z wymaganiami normy PN-ISO 1996-2:1999
3.2.5. Zakres danych części graficznej mapy akustycznej, wykorzystanej do tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem powinien zawierać taki sam zakres danych, jaki ujęty zostanie na mapach sporządzonych w celu ich wykorzystania do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska oraz dodatkowo:
1) rozkład przestrzenny wartości wskaźnika M, określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 października 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać program ochrony środowiska przed hałasem (Dz. U. Nr 179, poz. 1498)
2) zestaw map pokazujących efekty zastosowania przedsięwzięć ochrony środowiska przed hałasem.
3) zestaw map prognostycznych, które mogą obejmować tylko wycinek obszaru objętego mapą akustyczną, które odnosić będą się do wpływu na klimat akustyczny aktualnych i przewidywanych w najbliższym czasie zamierzeń inwestycyjnych.
4) mapy zawierające proponowane kierunki zmian zagospodarowania przestrzennego, wynikające z potrzeb ochrony przed hałasem, w szczególności oznaczone mają być na nich proponowane obszary ciche w aglomeracji.
1.2.6. Część graficzna mapy akustycznej, wykorzystanej do informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem powinna obejmować:
1) mapy emisyjne
2) mapy wrażliwości hałasowej obszarów
3) mapę terenów zagrożonych hałasem, która ujmować będzie przekroczenia dopuszczalnych poziomów dźwięku w przedziałach:
- obszar, w którym brak jest przekroczenia dopuszczalnego poziomu (oznaczony zielonym kolorem)
- powyżej 10-20 dB (obszar oznaczony kolorem czerwonym)
- powyżej 20 dB (obszar oznaczony kolorem ciemnobrunatnym)
4) mapę imisyjną, która zwierać będzie linie równego poziomu dźwięku, lub rozróżnione kolorem obszary w przedziałach:
dla poziomu LDWN
- 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 75 dB
Dla poziomu LN
- 50-55 dB
- powyżej 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 70 dB
Kolory którymi oznaczone będą obszary na mapie imisyjnej muszą być zgodne z wymaganiami normy PN-ISO 1996-2:1999
5) na mapie powinny zostać naniesione nazwy ważniejszych ulic oraz znaki kartograficzne oznaczające budynki użyteczności publicznej.
6) Podsumowanie danych i informacji opracowanych w ramach mapy akustycznej wykorzystywanej do informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem powinny być wykonane w formie tabelarycznej, w układzie określonym tabelą zamieszczoną w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 października 2007 roku, w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na mapach akustycznych oraz ich układu i sposobu prezentacji (Dz. U. Nr 187, poz. 1340)
7) Należy wykonać wykresy dotyczące stanu akustycznego środowiska, dla przedziałów wartości:
wskaźnika LDWN:
- 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 70-75 dB
- powyżej 75 dB
wskaźnika LN
- 50-55 dB
- 55-60 dB
- powyżej 60-65 dB
- powyżej 65-70 dB
- powyżej 70 dB
zawierające dane:
- liczbę mieszkańców eksponowanych na hałas
-liczbę lokali mieszkalnych eksponowanych na hałas
-powierzchnię terenu eksponowaną na hałas
-liczbę osób narażonych na hałas przekraczający dopuszczalne poziomy
8) Podsumowanie mapy powinno zawierać wnioski i interpretację prezentowanego stanu. Należy uwzględnić w szczególności wpływ aktualnego stanu akustycznego środowiska, opisywanego mapą, na klimat akustyczny mieszkańców oraz plany działań i możliwości realizacji przedsięwzięć w zakresie ochrony przed hałasem.
Na wszystkich sporządzonych przez Wykonawcę mapach hałasu, zaznaczyć należy nazwy ulic miasta.
Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie
Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie
Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie
Czas: D
Data zakończenia: 30/11/2012
Informacja na temat wadium: Nie ma wymogu wnoszenia wadium przez wykonawców.
Zaliczka: Nie
Wiedza i doświadczenie:
jako spełniający warunek udziału w postępowaniu zostaną ocenieni wykonawcy którzy wykażą wykonanie minimum 1 usługi w zakresie wykonania map akustycznych, dla miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców dla co najmniej dwóch z trzech rodzajów źródeł hałasu jednocześnie (drogowego, kolejowego, przemysłowego) z wykorzystaniem metod obliczeniowych i pomiarowych oraz w oparciu o przetwarzanie danych z wykorzystaniem technik GIS w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy- w tym okresie, z podaniem ich wartości,przedmiotu, dat wykonania i odbiorców .
Osoby zdolne do zrealizowania zamówienia:
jako spełniający warunek udziału w postępowaniu zostaną ocenieni wykonawcy którzy wykażą dysponowanie osobą/ami posiadającą/ymi doświadczenie:
1. min. 3 lata pracy w zakresie akustyki środowiska, obejmujące sporządzenie min. 1 mapy akustycznej w miastach o ilości mieszkańców powyżej 100 tysięcy, posiadającą wykształcenie wyższe w zakresie akustyki środowiska ( min. 1 osoba),
2. w koordynowaniu prac przy tworzeniu co najmniej jednej mapy hałasu, dla aglomeracji o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., dla co najmniej dwóch z trzech rodzajów źródeł hałasu jednocześnie (drogowego, kolejowego, przemysłowego), z wykorzystaniem metod obliczeniowych i pomiarowych, oraz w oparciu o przetwarzanie danych z wykorzystaniem technik GIS ( min. 1 osoba),
3. min. 3 lata w pomiarach hałasu dla środowiska naturalnego z uwzględnieniem co najmniej dwóch z trzech rodzajów źródeł hałasu jednocześnie (drogowego, kolejowego, przemysłowego) ( min. 1 osoba).
Oświadczenie nr 3: Tak
Oświadczenie nr 6: Tak
Oświadczenie wykluczenia nr 1: Tak
Oświadczenie wykluczenia nr 2: Tak
Dokumenty podmiotów zagranicznych: Tak
inne_dokumenty:
1. Formularz ofertowy - w przypadku składania oferty przez podmioty występujące wspólnie należy podać nazwy (firmy) oraz dokładne adresy wszystkich wykonawców składających ofertę wspólną. 2. Oświadczenie o części zamówienia, której wykonanie, wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcom w przypadku powierzenia przez wykonawcę części zamówienia podwykonawcom. 3. Pełnomocnictwo do reprezentowania w postępowaniu albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy, w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia zgodnie z art. 23 ustawy Prawo zamówień publicznych (dotyczy również wspólników spółki cywilnej). 4. Pełnomocnictwo do występowania w imieniu wykonawcy, w przypadku gdy dokumentów składających się na ofertę nie podpisuje osoba uprawniona do reprezentowania wykonawcy lub wykonawca - w przypadku osób fizycznych. 5. W sytuacji, gdy wykonawca polega na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków, zobowiązany jest udowodnić Zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia. 6. Jeżeli w miejscu zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w III.4.3), zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania - wystawionym nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.
III.7 osoby niepełnosprawne: Nie
Kod trybu postepowania: PN
Czy zmiana umowy: Nie
Kod kryterium cenowe: A
Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie
Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.bip.lublin.eu
Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Biuro Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Lublin, Plac Litewski 1, pokój nr 3, po dokonaniu wpłaty 5 zł w kasie UM Lublin ul. Wieniawska 14 lub za zaliczeniem pocztowym (5 zł + koszty przesyłki)
Data składania wniosków, ofert: 15/03/2012
Godzina składania wniosków, ofert: 10:30
Miejsce składania:
Biuro Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Lublin, Plac Litewski 1, pokój nr 3,
On: O
Termin związania ofertą, liczba dni: 30
Informacje dodatkowe:
1.1.Osobami upoważnionymi do kontaktowania się z wykonawcami są:
1.1.1.W zakresie przedmiotu zamówienia: p. Agnieszka Pałka - Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, ul. Zana 38 c, telefon 81 466 26 33.
1.1.2.W zakresie procedury: p. Katarzyna Podkańska- Dziubińska - Biuro Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Lublin, Plac Litewski 1, pokój nr 3, telefon 81 466 30 14.
Czy unieważnienie postępowania: Nie
Kody CPV:
907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
Kod CPV drugiej częsci zamówienia:
796320003 (Szkolenie pracowników)
Podobne przetargi
143781 / 2015-10-01 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie - Lublin (lubelskie)
CPV: 907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
Wykonanie analiz porealizacyjnych w zakresie oceny oddziaływania zrealizowanej inwestycji na jakość powietrza, wody powierzchniowe, klimat akustyczny oraz oceny skuteczności zastosowanych ekranów akustycznych
z podziałem na części
512468 / 2012-12-14 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie - Lublin (lubelskie)
CPV: 907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
Wykonanie analiz akustycznych w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2012 r., poz. 1109) i analiza zaprojektowanych zabezpieczeń akustycznych wraz z ich dostosowaniem do aktualnie obowiązujących przepisów w zakresie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku na inwestycji: Budowa drogi ekspresowej S17 odc. Kurów - Lublin - Piaski.
115987 / 2012-05-24 - Administracja samorzÄ…dowa
Gmina Lublin - Lublin (lubelskie)
CPV: 907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
sporzÄ…dzenie akustycznej mapy Lublina w granicach administracyjnych miasta.
32188 / 2013-01-23 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie - Lublin (lubelskie)
CPV: 907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
Wykonanie analiz akustycznych w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2012 r., poz. 1109) i analiza zaprojektowanych zabezpieczeń akustycznych wraz z ich dostosowaniem do aktualnie obowiązujących przepisów w zakresie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku na inwestycji:Budowa drogi ekspresowej S17 odc. Kurów - Lublin - Piaski
166137 / 2015-11-16 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie - Lublin (lubelskie)
CPV: 907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
Wykonanie analiz porealizacyjnych w zakresie oceny
oddziaływania zrealizowanej inwestycji na jakość powietrza, wody powierzchniowe, klimat akustyczny oraz oceny skuteczności
zastosowanych ekranów akustycznych z podziałem na części.
44516 / 2015-03-02 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie - Lublin (lubelskie)
CPV: 907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
Wykonanie analiz porealizacyjnych w zakresie oceny oddziaływania zrealizowanej inwestycji na klimat akustyczny oraz oceny skuteczności zastosowanych rozwiązań chroniących środowisko z podziałem na zadania:
A. Rozbudowa drogi krajowej nr 17 (12) na odcinku Lublin (węzeł Witosa) - Piaski (początek obwodnicy) w ramach budowy drogi ekspresowej S17 (12) Kurów-Lublin-Piaski,
B. Budowa drogi dojazdowej nr 7
23458 / 2015-02-02 - Administracja rzÄ…dowa centralna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie - Lublin (lubelskie)
CPV: 907421001 (Usługi w zakresie kontroli hałasu)
Wykonanie analiz porealizacyjnych w zakresie oceny oddziaływania
zrealizowanej inwestycji na klimat akustyczny oraz oceny skuteczności
zastosowanych rozwiązań chroniących środowisko z podziałem na zadania:
A. Rozbudowa drogi krajowej nr 17 (12) na odcinku Lublin (węzeł Witosa) - Piaski (początek obwodnicy) w ramach budowy drogi ekspresowej S17 (12) Kurów-Lublin-Piaski,
B. Budowa drogi dojazdowej nr 7