Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

293357 / 2008-10-31 - Administracja samorządowa / Gmina Międzyzdroje (Międzyzdroje)

Rekultywacja nieczynnego składowiska odpadów komunalnych w Międzyzdrojach.

Opis zamówienia

Celem planowanej inwestycji jest rekultywacja nieczynnego składowiska odpadów komunalnych w Międzyzdrojach, powiat kamieński, woj. Zachodniopomorskie.
Składowisko komunalne w Międzyzdrojach zlokalizowane jest na południowo -zachodnich peryferiach miasta , przy ulicy Nowomyśliwskiej (wjazd od ulicy Polnej ).Składowisko usytuowane zostało na terenie bagienno - torfowym odwodnionym przez rowy w kierunku kanału Stary Zdrój (zlewnia jeziora Wicko Małe).
Obiekt zlokalizowany został w sąsiedztwie:
-od strony wschodniej : pasa ogródków działkowych , oczyszczalni ścieków i terenu intensywnych upraw warzywnych (odległość od granicy Wolińskiego Parku Narodowego wynosi 600 m),
- od strony południowej: bezpośrednio linii kolejowej do Świnoujścia,
- od strony zachodniej: lasu sosnowego z domieszką brzozy,
- od strony północnej: zabudowy mieszkalnej Międzyzdrojów (posesje indywidualnych właścicieli, obiekty wczasowo - turystyczne, zabudowa usługowo - rzemieślnicza).
Wykonane w czerwcu 2004 r. pomiary określiły objętość złożonych na nim odpadów na 231.327 m3. Wysokość składowania odpadów jest zróżnicowana , w części zachodniej i środkowej dochodzi do 8-10 m powyżej powierzchni terenu.
Składowisko nie posiada żadnych zabezpieczeń przed infiltracją zanieczyszczonych odcieków z podłoża . Od południa teren sąsiadujący ze składowiskiem okresowo, przy wysokim poziomie wód gruntowych jest podtapiany.
Celem planowanej rekultywacji jest ograniczenie szkodliwego oddziaływania składowiska na tereny przyległe oraz wody podziemne i powierzchniowe. Przewiduje się podjęcie działań mających na celu :
- ograniczenie szkodliwego oddziaływania powstającego gazu składowiskowego,
- ograniczenia infiltracji odcieków ze składowiska do wód podziemnych i powierzchniowych.
Przewiduje się , że działania te oprócz ograniczenia szkodliwych oddziaływań umożliwią zagospodarowanie terenu składowiska, które po zakończeniu rekultywacji stanowić będzie teren zielony.
Pierwszym etapem prac rekultywacyjnych jest przeprowadzenie prac związanych z odpowiednim ukształtowaniem powierzchni wierzchowiny składowiska, a następnie jego uszczelnieniem.
Ukształtowanie powierzchni wierzchowiny składowiska polegać będzie na:
- usunięciu z terenu składowiska roślinności zielnej, samosiejek krzewów i drzew,
- ukształtowaniu powierzchni i skarp składowiska w sposób umożliwiający swobodny spływ wód opadowych poza teren składowiska (nachylenia góry wierzchowiny 7 -46 % nachylenie skarp 1;3).
Przed przystąpieniem do robót ziemnych należy z terenu wierzchowiny i skarp nieczynnego składowiska usunąć porastającą tam roślinność zielną oraz samosiejki krzewów i niewielkich drzew. Zakłada się natomiast zachowanie szpaleru drzew (topoli) rosnących w północno - wschodnich narożniku składowiska (w pobliżu obecnego wjazdu). Jednak w przypadku gdyby w ramach prac rekultywacyjnych zachodziła konieczność usunięcia tych drzew wykonawca zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na ich wycinkę.
Na ukształtowanej zgodnie z przewidywanym kształtem zostaną następujące warstwy uszczelniające jego powierzchnię:
- warstwa wyrównawcza z materiału intertnego grubości 0,20 m,
- warstwa uszczelniająca wykonana z gruntu słaboprzepuszczalnego (glina piaszczysta)
o współczynniku filtracji 10 -7 m/s grubości 0,60 m z zagęszczeniem,
- warstwa drenażowa z materiału filtracyjnego o współczynniku filtracji większym niż 10 -5 m/s grubości 0,10 m.
-warstwa glebotwórcza o grubości 0,60 m.
Powierzchnia terenu przeznaczona do rekultywacji - 3,4 ha.
Wykonana warstwa uszczelniająca wierzchowinę składowiska ma dwojakie zadania.
Z jednej strony ograniczać będzie emisję biogazu całą powierzchnią składowiska a z drugiej strony wyeliminuje wyeliminuje dopływ wód opadowych i roztopowych w głąb składowiska.
Ponadto warstwa ta wraz z okrywką z humusu stanowić będzie podłoże dla rekultywacji biologicznej . Proponowane warstwy zabezpieczają teren składowiska przed erozją wodną i wietrzną oraz umożliwiają powstanie trwałej pokrywy roślinnej zgodnie z zapisami & 17 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji , budowy , eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów.
Aby przystosować teren składowiska do przewidywanego zagospodarowania niezbędne jest również ujęcie i odprowadzenie powstającego gazu składowiskowego.
Wskutek rozkładu materii organicznej znajdującej się z zdeponowanych na składowisku odpadach powstaje gaz składowiskowy. Skład gazu jest zróżnicowany przy czym główne składniki to: metan, dwutlenek węgla, azot i wodór. Gaz może stanowić zagrożenie przeciwpożarowe oraz zagrożenie dla rozwoju systemu korzeniowego roślin.
Warunkiem powstania gazu jest szczelne podłoże składowiska oraz beztlenowe warunki rozkładu materii organicznej.
Ze względu na niewielką ilość odpadów jakie były w tym miejscu zdeponowane oraz zaprzestanie eksploatacji składowiska w 2002 r. należy przypuszczać , że nastąpił już w dużej mierze rozkład materii organicznej znajdującej się w odpadach zgromadzonych na składowisku w Międzyzdrojach. Tym samym emisja gazu składowiskowego może być ograniczona.
Dla ujęcia i odprowadzenia powstającego ewentualne gazu składowiskowego przewiduje się wykonanie na nieczynnym składowisku instalacji odgazowania składającej się
ze studni odgazowania zagłębionych w odpadach , rozmieszczonych w miejscach gzie miąższość odpadów jest największa.
Zadaniem studni odgazowania będzie ujęcie gazu z głębszych warstw odpadów o odprowadzenie go do atmosfery. Na studniach tych przewiduje się zastosowanie biofiltrów ograniczających uciążliwość zapachową składowiska . Przewiduje się zamontowanie na etapie rekultywacji 6 studni odgazowania. Rozmieszczenie studni przedstawiono na mapie sytuacyjno - wysokościowej składowiska w skali 1 : 500.
Przewiduje się wykonanie 6 odwiertów w odpadach z jednoczesnym wprowadzeniem ruru PE Ø 315 mm, na głębokość min 0,6 m poniżej spągu odpadów. Następnie przewiduje się wypełnienie wnętrza rury kolumną tłuczniową warstwami grub. 0,5 m z jednoczesnym unoszeniem rury, pozostawiając końcowy odcinek rury długości min. 1,10 m. od projektowanej powierzchni składowiska po uformowaniu warstwy rekultywacyjnej. Górną część rury na długości 0,50 m przewidziano wypełnić mieszaniną torfu i kompostu tworzącej tzw. biofiltr eliminujący uciążliwości zapachowe gazu.
Każda studnia zakończona będzie betonowym stożkiem Ø 500 mm Nr 3264931820 WAVIN , na którym ułożona będzie betonowa pokrywa Ø 510mm Nr 3264931840 WAVIN z otworami Ø 25 mm.
Istotnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłowość wykonania studni odgazowania jest ich termin wykonania. Do budowy studni można przystąpić dopiero po wyrównaniu powierzchni składowiska, jego zagęszczeniu oraz po wykonaniu warstwy wyrównawczej z materiału internego.
Dla ujęcia i odprowadzenia wód opadowych składający się z rowu opaskowego otwartego nr 7, rurociągu A-7, koryta żelbetowego wraz z rurociągiem. Odwodnieniem objęto obszar 4,0ha. Łączna długość urządzeń odwadniających dookoła terenu składowiska wynosi ok. 800 m.
Od strony wschodniej, południowej i zachodniej wody spływające ze zrekultywowanej wierzchowiny i skarp odbierane będą przez otwarty rów opaskowy nr 7. Projektowana szerokość dna rowu wynosi 0,60 m, nachylenie skarp rowu przyjęto 1:1,5. Umocnienie stopy
Skarp przewidziano opaską faszynową Ø 20 cm. Odcinek rowu Nr 7 , który przebiega przez grunt organiczny (torf w sąsiedztwie składowiska ) zastosowano umocowanie jak wyżej lecz z rozpórką 2 x1/2 Ø 10-12 cm montowanej na palach Ø 12-15 cm długości 2 m. Ponadto przewiduje się umocnienie skarpy darniną o szerokości 0,50 m z przybiciem kołkami a powyżej obsiew mieszanką traw.
Od strony północno - wschodniej, gdzie warunki terenowe nie pozwalają na wykonanie rowu przewidziano odwodnienie za pomocą rurociągu drenarskiego z PCV o średnicy Ø 200 mm o długości 78 m. Ze względu, że na tym odcinku trasa rurociągu przebiega przez grunt torfowy, zostanie on ułożony na łatach drewnianych z obsybką żwirową. Poza terenem składowiska rurociąg perforowany zostanie zmieniony na rurociąg szczelny o długości 79 m, którego wylot będzie do rowu nr 7 przy ulicy Polnej.
Od strony północnej składowiska w celu ujęcia spływu wód z wierzchowiny i skarp przewidziano koryto z prefabrykatów żelbetowych (stosowanych w drogownictwie) o długości 128 m, które przy pomocy rurociągu Ø 200 mm długości 7 m połączone będzie w północno - zachodnim narożniku składowiska z rowem opaskowym nr 7. Przebieg projektowanego koryta przedstawiono na załączniku rysunkowym nr 2A, natomiast na załączniku nr 2B pokazano szczegółowy przebieg koryta oraz lokalizację studni wzdłuż granicy działki 488. Na tym odcinku, koryto i studnię należy lokalizować na terenie działki 487/29, bez wchodzenia na teren działki nr 488.
W celu zapewnienia prawidłowego spływu wód opadowych z terenu zrekultywowanego składowiska oraz terenów przyległych projektowany system odwodnienia wierzchowiny i skarp zrekultywowanego składowiska połączony będzie z istniejącym rowem melioracji szczegółowej nr 7, przebiegającym w odległości 80 m w kierunku północnym .
Ze względu na stan techniczny rowu (zasypanie fragmentu, zarośnięcie, niewystarczająca głębokość) projekt przewiduje kompleksową odbudowę tego rowu. Odbudowa obejmie rów na odcinku od terenu składowiska (północno -zachodni narożnik) aż do ujścia do kanału Stary Zdrój na długości 620m.
W ramach odbudowy rowu przewiduje się przebudowę istniejących dwóch przepustów na drogach lokalnych (droga dojazdowa do terenu składowiska oraz wjazd na teren działek 487/20,487/48. W projekcie przewidziano dwa przepusty Ø 0,6 m typu D-2.
W ramach odwodnienia zrekultywowanego składowiska przewidziano także również przebudowę istniejącego przepustu pod ulicą Nowomyśliwską w ciągu drogi wojewódzkiej nr 102. W projekcie uwzględniono założenia projektowe przebudowy tego przepustu, która została wykonana w ramach przeprowadzonej przebudowy drogi nr 102.
Po uformowaniu wierzchowiny i wykonaniu rekultywacji technicznej można przystąpić do etapu rekultywacji biologicznej.
Na etapie sporządzenia projektu przewiduje się przeprowadzenie rekultywacji biologicznej wstępnej, polegającej na związaniu trwałej warstwy roślinnej i nadaniu podłożu walorów podkładu pod roślinność krzaczastą.
Podstawowym celem rekultywacji biologicznej jest doprowadzenie do zadarniania czaszy utworzonej w wyniku rekultywacji technicznej mieszanką roślin trawiastych i motylkowych.
Dla użyźnienia terenu rekultywowanego i wzmożenia procesów glebotwórczych w pierwszym etapie rekultywacji należy wprowadzić roślinnośc pionierską, tzn. trawy i rośliny motylkowe . Rośliny nasilają parowanie wody pomniejszając spływ wód zarówno powierzchniowy jak wgłębny. Szczególnie zaleca się stosowanie mieszanek wielogatunkowych traw z dodatkiem roślin motylkowych.
Dla planowanego zamierzenia wydana jest Decyzja Nr 52/2008 z dnia 13.02.2008 r. znak: Boś/WB.7351-128/2007 Starosty Kamieńskiego zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę dla Gminy Międzyzdroje rekultywacji nieczynnego składowiska odpadów komunalnych wraz z projektowanym zagospodarowaniem terenu przy ulicy Nowomyśliwskiej w Międzyzdrojach , zlokalizowanego w działkach 487/29, 469, 487/19, 487/14, 487/31.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 293357

Data publikacji: 2008-10-31

Nazwa: Gmina Międzyzdroje

Ulica: ul. Książąt Pomorskich 5

Numer domu: 5

Miejscowość: Międzyzdroje

Kod pocztowy: 72-500

Numer telefonu: 091 3275652

Numer faxu: 0913275630

Adres strony internetowej: www.miedzyzdroje.pl

Typ ogłoszenia: ZP-400

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Administracja samorządowa

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Rekultywacja nieczynnego składowiska odpadów komunalnych w Międzyzdrojach.

Rodzaj zamówienia: B

Przedmiot zamówienia:
Celem planowanej inwestycji jest rekultywacja nieczynnego składowiska odpadów komunalnych w Międzyzdrojach, powiat kamieński, woj. Zachodniopomorskie.
Składowisko komunalne w Międzyzdrojach zlokalizowane jest na południowo -zachodnich peryferiach miasta , przy ulicy Nowomyśliwskiej (wjazd od ulicy Polnej ).Składowisko usytuowane zostało na terenie bagienno - torfowym odwodnionym przez rowy w kierunku kanału Stary Zdrój (zlewnia jeziora Wicko Małe).
Obiekt zlokalizowany został w sąsiedztwie:
-od strony wschodniej : pasa ogródków działkowych , oczyszczalni ścieków i terenu intensywnych upraw warzywnych (odległość od granicy Wolińskiego Parku Narodowego wynosi 600 m),
- od strony południowej: bezpośrednio linii kolejowej do Świnoujścia,
- od strony zachodniej: lasu sosnowego z domieszką brzozy,
- od strony północnej: zabudowy mieszkalnej Międzyzdrojów (posesje indywidualnych właścicieli, obiekty wczasowo - turystyczne, zabudowa usługowo - rzemieślnicza).
Wykonane w czerwcu 2004 r. pomiary określiły objętość złożonych na nim odpadów na 231.327 m3. Wysokość składowania odpadów jest zróżnicowana , w części zachodniej i środkowej dochodzi do 8-10 m powyżej powierzchni terenu.
Składowisko nie posiada żadnych zabezpieczeń przed infiltracją zanieczyszczonych odcieków z podłoża . Od południa teren sąsiadujący ze składowiskiem okresowo, przy wysokim poziomie wód gruntowych jest podtapiany.
Celem planowanej rekultywacji jest ograniczenie szkodliwego oddziaływania składowiska na tereny przyległe oraz wody podziemne i powierzchniowe. Przewiduje się podjęcie działań mających na celu :
- ograniczenie szkodliwego oddziaływania powstającego gazu składowiskowego,
- ograniczenia infiltracji odcieków ze składowiska do wód podziemnych i powierzchniowych.
Przewiduje się , że działania te oprócz ograniczenia szkodliwych oddziaływań umożliwią zagospodarowanie terenu składowiska, które po zakończeniu rekultywacji stanowić będzie teren zielony.
Pierwszym etapem prac rekultywacyjnych jest przeprowadzenie prac związanych z odpowiednim ukształtowaniem powierzchni wierzchowiny składowiska, a następnie jego uszczelnieniem.
Ukształtowanie powierzchni wierzchowiny składowiska polegać będzie na:
- usunięciu z terenu składowiska roślinności zielnej, samosiejek krzewów i drzew,
- ukształtowaniu powierzchni i skarp składowiska w sposób umożliwiający swobodny spływ wód opadowych poza teren składowiska (nachylenia góry wierzchowiny 7 -46 % nachylenie skarp 1;3).
Przed przystąpieniem do robót ziemnych należy z terenu wierzchowiny i skarp nieczynnego składowiska usunąć porastającą tam roślinność zielną oraz samosiejki krzewów i niewielkich drzew. Zakłada się natomiast zachowanie szpaleru drzew (topoli) rosnących w północno - wschodnich narożniku składowiska (w pobliżu obecnego wjazdu). Jednak w przypadku gdyby w ramach prac rekultywacyjnych zachodziła konieczność usunięcia tych drzew wykonawca zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na ich wycinkę.
Na ukształtowanej zgodnie z przewidywanym kształtem zostaną następujące warstwy uszczelniające jego powierzchnię:
- warstwa wyrównawcza z materiału intertnego grubości 0,20 m,
- warstwa uszczelniająca wykonana z gruntu słaboprzepuszczalnego (glina piaszczysta)
o współczynniku filtracji 10 -7 m/s grubości 0,60 m z zagęszczeniem,
- warstwa drenażowa z materiału filtracyjnego o współczynniku filtracji większym niż 10 -5 m/s grubości 0,10 m.
-warstwa glebotwórcza o grubości 0,60 m.
Powierzchnia terenu przeznaczona do rekultywacji - 3,4 ha.
Wykonana warstwa uszczelniająca wierzchowinę składowiska ma dwojakie zadania.
Z jednej strony ograniczać będzie emisję biogazu całą powierzchnią składowiska a z drugiej strony wyeliminuje wyeliminuje dopływ wód opadowych i roztopowych w głąb składowiska.
Ponadto warstwa ta wraz z okrywką z humusu stanowić będzie podłoże dla rekultywacji biologicznej . Proponowane warstwy zabezpieczają teren składowiska przed erozją wodną i wietrzną oraz umożliwiają powstanie trwałej pokrywy roślinnej zgodnie z zapisami & 17 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji , budowy , eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów.
Aby przystosować teren składowiska do przewidywanego zagospodarowania niezbędne jest również ujęcie i odprowadzenie powstającego gazu składowiskowego.
Wskutek rozkładu materii organicznej znajdującej się z zdeponowanych na składowisku odpadach powstaje gaz składowiskowy. Skład gazu jest zróżnicowany przy czym główne składniki to: metan, dwutlenek węgla, azot i wodór. Gaz może stanowić zagrożenie przeciwpożarowe oraz zagrożenie dla rozwoju systemu korzeniowego roślin.
Warunkiem powstania gazu jest szczelne podłoże składowiska oraz beztlenowe warunki rozkładu materii organicznej.
Ze względu na niewielką ilość odpadów jakie były w tym miejscu zdeponowane oraz zaprzestanie eksploatacji składowiska w 2002 r. należy przypuszczać , że nastąpił już w dużej mierze rozkład materii organicznej znajdującej się w odpadach zgromadzonych na składowisku w Międzyzdrojach. Tym samym emisja gazu składowiskowego może być ograniczona.
Dla ujęcia i odprowadzenia powstającego ewentualne gazu składowiskowego przewiduje się wykonanie na nieczynnym składowisku instalacji odgazowania składającej się
ze studni odgazowania zagłębionych w odpadach , rozmieszczonych w miejscach gzie miąższość odpadów jest największa.
Zadaniem studni odgazowania będzie ujęcie gazu z głębszych warstw odpadów o odprowadzenie go do atmosfery. Na studniach tych przewiduje się zastosowanie biofiltrów ograniczających uciążliwość zapachową składowiska . Przewiduje się zamontowanie na etapie rekultywacji 6 studni odgazowania. Rozmieszczenie studni przedstawiono na mapie sytuacyjno - wysokościowej składowiska w skali 1 : 500.
Przewiduje się wykonanie 6 odwiertów w odpadach z jednoczesnym wprowadzeniem ruru PE Ø 315 mm, na głębokość min 0,6 m poniżej spągu odpadów. Następnie przewiduje się wypełnienie wnętrza rury kolumną tłuczniową warstwami grub. 0,5 m z jednoczesnym unoszeniem rury, pozostawiając końcowy odcinek rury długości min. 1,10 m. od projektowanej powierzchni składowiska po uformowaniu warstwy rekultywacyjnej. Górną część rury na długości 0,50 m przewidziano wypełnić mieszaniną torfu i kompostu tworzącej tzw. biofiltr eliminujący uciążliwości zapachowe gazu.
Każda studnia zakończona będzie betonowym stożkiem Ø 500 mm Nr 3264931820 WAVIN , na którym ułożona będzie betonowa pokrywa Ø 510mm Nr 3264931840 WAVIN z otworami Ø 25 mm.
Istotnym czynnikiem mającym wpływ na prawidłowość wykonania studni odgazowania jest ich termin wykonania. Do budowy studni można przystąpić dopiero po wyrównaniu powierzchni składowiska, jego zagęszczeniu oraz po wykonaniu warstwy wyrównawczej z materiału internego.
Dla ujęcia i odprowadzenia wód opadowych składający się z rowu opaskowego otwartego nr 7, rurociągu A-7, koryta żelbetowego wraz z rurociągiem. Odwodnieniem objęto obszar 4,0ha. Łączna długość urządzeń odwadniających dookoła terenu składowiska wynosi ok. 800 m.
Od strony wschodniej, południowej i zachodniej wody spływające ze zrekultywowanej wierzchowiny i skarp odbierane będą przez otwarty rów opaskowy nr 7. Projektowana szerokość dna rowu wynosi 0,60 m, nachylenie skarp rowu przyjęto 1:1,5. Umocnienie stopy
Skarp przewidziano opaską faszynową Ø 20 cm. Odcinek rowu Nr 7 , który przebiega przez grunt organiczny (torf w sąsiedztwie składowiska ) zastosowano umocowanie jak wyżej lecz z rozpórką 2 x1/2 Ø 10-12 cm montowanej na palach Ø 12-15 cm długości 2 m. Ponadto przewiduje się umocnienie skarpy darniną o szerokości 0,50 m z przybiciem kołkami a powyżej obsiew mieszanką traw.
Od strony północno - wschodniej, gdzie warunki terenowe nie pozwalają na wykonanie rowu przewidziano odwodnienie za pomocą rurociągu drenarskiego z PCV o średnicy Ø 200 mm o długości 78 m. Ze względu, że na tym odcinku trasa rurociągu przebiega przez grunt torfowy, zostanie on ułożony na łatach drewnianych z obsybką żwirową. Poza terenem składowiska rurociąg perforowany zostanie zmieniony na rurociąg szczelny o długości 79 m, którego wylot będzie do rowu nr 7 przy ulicy Polnej.
Od strony północnej składowiska w celu ujęcia spływu wód z wierzchowiny i skarp przewidziano koryto z prefabrykatów żelbetowych (stosowanych w drogownictwie) o długości 128 m, które przy pomocy rurociągu Ø 200 mm długości 7 m połączone będzie w północno - zachodnim narożniku składowiska z rowem opaskowym nr 7. Przebieg projektowanego koryta przedstawiono na załączniku rysunkowym nr 2A, natomiast na załączniku nr 2B pokazano szczegółowy przebieg koryta oraz lokalizację studni wzdłuż granicy działki 488. Na tym odcinku, koryto i studnię należy lokalizować na terenie działki 487/29, bez wchodzenia na teren działki nr 488.
W celu zapewnienia prawidłowego spływu wód opadowych z terenu zrekultywowanego składowiska oraz terenów przyległych projektowany system odwodnienia wierzchowiny i skarp zrekultywowanego składowiska połączony będzie z istniejącym rowem melioracji szczegółowej nr 7, przebiegającym w odległości 80 m w kierunku północnym .
Ze względu na stan techniczny rowu (zasypanie fragmentu, zarośnięcie, niewystarczająca głębokość) projekt przewiduje kompleksową odbudowę tego rowu. Odbudowa obejmie rów na odcinku od terenu składowiska (północno -zachodni narożnik) aż do ujścia do kanału Stary Zdrój na długości 620m.
W ramach odbudowy rowu przewiduje się przebudowę istniejących dwóch przepustów na drogach lokalnych (droga dojazdowa do terenu składowiska oraz wjazd na teren działek 487/20,487/48. W projekcie przewidziano dwa przepusty Ø 0,6 m typu D-2.
W ramach odwodnienia zrekultywowanego składowiska przewidziano także również przebudowę istniejącego przepustu pod ulicą Nowomyśliwską w ciągu drogi wojewódzkiej nr 102. W projekcie uwzględniono założenia projektowe przebudowy tego przepustu, która została wykonana w ramach przeprowadzonej przebudowy drogi nr 102.
Po uformowaniu wierzchowiny i wykonaniu rekultywacji technicznej można przystąpić do etapu rekultywacji biologicznej.
Na etapie sporządzenia projektu przewiduje się przeprowadzenie rekultywacji biologicznej wstępnej, polegającej na związaniu trwałej warstwy roślinnej i nadaniu podłożu walorów podkładu pod roślinność krzaczastą.
Podstawowym celem rekultywacji biologicznej jest doprowadzenie do zadarniania czaszy utworzonej w wyniku rekultywacji technicznej mieszanką roślin trawiastych i motylkowych.
Dla użyźnienia terenu rekultywowanego i wzmożenia procesów glebotwórczych w pierwszym etapie rekultywacji należy wprowadzić roślinnośc pionierską, tzn. trawy i rośliny motylkowe . Rośliny nasilają parowanie wody pomniejszając spływ wód zarówno powierzchniowy jak wgłębny. Szczególnie zaleca się stosowanie mieszanek wielogatunkowych traw z dodatkiem roślin motylkowych.
Dla planowanego zamierzenia wydana jest Decyzja Nr 52/2008 z dnia 13.02.2008 r. znak: Boś/WB.7351-128/2007 Starosty Kamieńskiego zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę dla Gminy Międzyzdroje rekultywacji nieczynnego składowiska odpadów komunalnych wraz z projektowanym zagospodarowaniem terenu przy ulicy Nowomyśliwskiej w Międzyzdrojach , zlokalizowanego w działkach 487/29, 469, 487/19, 487/14, 487/31.

Kody CPV:
452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)

Czy zamówienie jest podzielone na części: Nie

Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: Nie

Czy przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających: Nie

Czas: D

Data zakończenia: 30/12/2009

Informacja na temat wadium:
Zamawiający wymaga wniesienia wadium
Ustala się wadium dla całości przedmiotu zamówienia w wysokości: 25 000.00 , słownie: dwadzieścia pięć tysięcy zł .

Wykonawca wnosi wadium:

- w pieniądzu, sposób przekazania: przelewem bankowym - BGŻ S.A. OR/SZCZECIN Oddział w Międzyzdrojach 38203000451110000000547180
lub :
-w poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, z tym, że zobowiązanie kasy jest zobowiązaniem pieniężnym,
-w gwarancjach bankowych,
-w gwarancjach ubezpieczeniowych
-w poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz.U. Nr 109, poz. 1158, z p. zm.)
należy w formie nienaruszonego oryginału zdeponować w kasie u Zamawiającego a kopię załączyć do oferty przed upływem terminu składania ofert. Przy czym za termin wniesienia wadium w formie przelewu pieniężnego przyjmuje się termin uznania na rachunku zamawiającego.

W treści gwarancji wadialnej muszą być dokonane następujące stwierdzenia:
1. nazwa i adres zamawiającego
2. oznaczenie numeru postępowania
3. określenie przedmiotu zamówienia
4. nazwę i adres wykonawcy
5. W przypadku jeżeli ofertę składa kilku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie z treści gwarancji musi wynikać :
1/ wykaz wszystkich wykonawców wspólnie składających ofertę,
2/ że gwarant zapłaci wymienioną kwotę w przypadku, jeżeli którykolwiek z wykonawców odmówi podpisania umowy , nie zostanie wniesione zabezpieczenie należytego wykonania umowy lub zawarcie umowy stanie się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie któregokolwiek z wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.
termin ważności .
Wadium należy wnieść przed upływem terminu składania ofert .

opis_war:
1. O udzielenie zamówienie mogą ubiegać się wykonawcy potwierdzający spełnienie warunków:

1.1 Posiadający uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;

1.2 Posiadający niezbędna wiedzę i doświadczenie oraz dysponujący potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia tj.

a) wykonawca potwierdzi spełnienie warunku udziału w postępowaniu , jeżeli wykonał co najmniej 3 roboty ziemne z zakresu rekultywacji lub budowy wysypisk, budowy nasypów, wałów, odwodnień , sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w tym jedna w zakresie rekultywacji lub budowy wysypisk oraz jedna o wartość minimum 1 000 000,00 PLN wraz z dokumentami potwierdzającymi , że roboty budowlane zostały należycie wykonane ,

b) dysponuje lub będzie dysponował osobami z następującymi kwalifikacjami:
- uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno - budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń
- uprawnienia budowlane w specjalności sanitarnej co najmniej w zakresie sieci instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń i aktualnymi na dzień składania oferty zaświadczeniami o wpisie do właściwej izby samorządu zawodowego

c) dysponuje lub będzie dysponował niezbędnymi narzędziami i urządzeniami sprzętem min;
- koparka kołowa o poj. Łyżki 0,8 m3,
- koparka gąsienicowa Liebherr o poj. Łyżki 1,2 m3,
- spycharka gąsienicowa ,
- równiarka kołowa ,
- koparko ładowarka kołowa o poj. 1,2 m3 ,
- samochód ciężarowy z HDS o ład . 16 ton,
- samochód ciężarowy o ład. 26 ton,
- ciągnik siodłowy o ład. 26 ton ,
- naczepa niskopodwoziowa o ład. 32 tony,
- zgrzewarka do rur PE elektrooporowa ,
- zgrzewarka do rur PE doczołowa,
- pompa próżniowa o wyd. 200l/min,
- zagęszczarki do gruntu o wyd. 600kg/cm2,
- wiertnica gąsienicowa .

1.3 Znajdujący się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia tj. posiadający
Polisę, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności o wartości minimum 1 000 000, 00 (jeden milion)

1.4 Nie podlegający wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia.

2. Z ubiegania się o zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców, którzy:

2.1 nie spełniają warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne z art. 22 Prawa zamówień publicznych opisanych w ppkt. 1.1 do 1.4.
2.2 podlegają wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 Prawa zamówień publicznych.
2.3 wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania, lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności chyba, że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudnia uczciwej konkurencji.
2.4 złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik prowadzonego postępowania.
2.5 nie złożyli oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków z zastrzeżeniem art. 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych.
2.6 nie wnieśli wadium, w tym również na przedłużony okres związania ofertą, lub nie zgodzili się na przedłużenie okresu związania ofertą.

3. Zamawiający odrzuca ofertę jeżeli:

3.1 jest niezgodną z ustawą lub jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
3.2 jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
3.3 zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia,
3.4 została złożona przez wykonawcę wykluczonego z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub niezaproszonego do składania ofert
3.5 zawiera omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny, których nie można poprawić na podstawie art. 88 Prawa zamówień publicznych, lub błędy w obliczeniu ceny
3.6 wykonawca w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie zgodził się na poprawienie omyłki rachunkowej w obliczeniu ceny
3.7 jest nieważna na podstawie odrębnych przepisów,

4. Ofertę wykonawcy wykluczonego uznaje się za odrzuconą

5. Ocena spełnienia warunków udziału w postępowaniu dokonywana będzie w oparciu o dokumenty złożone przez wykonawcę w niniejszym postępowaniu metodą warunku granicznego - spełnia(niespełna.

inf_osw:
A. Na ofertę składają się następujące dokumenty i załączniki:

a.1) Formularz ofertowy - wypełniony i podpisany przez wykonawcę
a.2) Harmonogram rzeczowo - finansowy
B. W celu potwierdzenia, że wykonawca posiada uprawnienie do wykonywania określonej działalności lub czynności oraz nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 Prawa zamówień publicznych składa następujące dokumenty:
B.1) Aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.
B.2) Dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień(pełnomocnictw osób składających ofertę, o ile nie wynika to z przedstawionych dokumentów rejestrowych.
B.3) Aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające odpowiednio, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
C.W celu potwierdzenia spełnienia warunku posiadania przez wykonawcę niezbędnej wiedzy i doświadczenia oraz dysponowania potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia należy złożyć następujące dokumenty:
c.1) Wykaz wykonanych robót budowlanych w okresie ostatnich pięciu lat przed wszczęciem niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością robotom budowlanym stanowiącym przedmiot zamówienia, z podaniem ich wartości oraz daty i miejsca wykonania wraz z dokumentami potwierdzającymi, że roboty te zostały wykonane należycie -
tj. co najmniej 3 roboty ziemne z zakresu rekultywacji lub budowy wysypisk, budowy nasypów, wałów, odwodnień , sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w tym jedna w zakresie rekultywacji lub budowy wysypisk oraz jedna o wartość minimum 1 000 000,00 PLN
c.2) Wykaz niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń, jakimi dysponuje wykonawca lub będzie dysponował
c.3) Pisemne zobowiązania innych podmiotów do udostępnienia niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń , jeżeli w wykazie , o którym mowa w pkt c2) wykonawca wskazał narzędzia i urządzenia, którymi będzie dysponował,
c.4) Wykaz osób którymi dysponuje lub będzie dysponował wykonawca i które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia , wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności.
c.5)Pisemne zobowiązania innych podmiotów do udostępniania osób zdolnych do wykonania zamówienia, jeżeli w wykazie o którym mowa w pkt c4) wykonawca wskazał osoby, którymi będzie dysponował .
c.5) Dokumenty stwierdzające, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień tj. uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno - budowlanej do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń , uprawnienia budowlane w specjalności sanitarnej co najmniej w zakresie sieci instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń oraz aktualne na dzień składania oferty zaświadczenie o wpisie do właściwej izby samorządu zawodowego

D.W celu potwierdzenia spełnienia warunku znajdowania się przez wykonawcę w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia należy złożyć następujące dokumenty:

d.3) Polisa, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności o wartości 1 000 000,00zł (jeden milion)

E. Wykonawca zamieszkały poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

E.1) Zamiast dokumentów, o których mowa w pkt. B.1), B.3) składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
1) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.
2) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.

-Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów wskazanych w niniejszym pkt. E zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania - wystawionych nie wcześniej niż w terminach określonych w niniejszym pkt. E.
F. Dokumenty wymagane w przypadku składania oferty wspólnej:
F.1 Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia, w takim przypadku dla ustanowionego pełnomocnika do oferty należy załączyć pełnomocnictwo do reprezentowania w postępowaniu lub do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy
- Oferta winna zawierać: oświadczenia i dokumenty opisane w pkt B1 , B3 dla każdego partnera z osobna, pozostałe dokumenty składane są wspólnie
H. Postanowienia dotyczące składanych dokumentów
H.1 Wyżej wymienione dokumenty mogą być złożone w formie oryginałów lub kserokopii potwierdzonych za zgodność przez Wykonawcę lub osobę ( osoby uprawnione do podpisania oferty z dopiskiem -za zgodność z oryginałem.
Pełnomocnictwo musi być złożone w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez notariusza.
H.2 Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez wykonawcę

Kod trybu postepowania: PN

Kod kryterium cenowe: A

Czy wykorzystywana będzie aukcja: Nie

Adres strony internetowej specyfikacji i warunków zamówienia: www.bip.miedzyzdroje.pl

Adres uzyskania specyfikacji i warunków zamówienia:
Gmina Międzyzdroje
Ulica Książąt Pomorskich 5
72 -500 Międzyzdroje

Data składania wniosków, ofert: 24/11/2008

Godzina składania wniosków, ofert: 10:00

Miejsce składania:
Gmina Międzyzdroje
Ulica Książąt Pomorskich 5
72 -500 Międzyzdroje
Pokój nr 10 -sekretariat

On: on

Termin związania ofertą, liczba dni: 30

Podobne przetargi

377239 / 2008-12-23 - Administracja samorzÄ…dowa

Gmina Międzyzdroje - Międzyzdroje (##wojewodztwo##)
CPV: 452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)
Rekultywacja nieczynnego składowiska odpadów komunalnych w Międzyzdrojach , nr sprawy: ZP 341/N-25 /2008 .

17334 / 2011-02-04 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Miejski - Iłża (##wojewodztwo##)
CPV: 452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)
Budowa sortowni odpadów komunalnych z częścią socjalną dla obsługi obiektu na gminnym składowisku odpadów w Jedlance Starej

265211 / 2011-10-08 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy - Łomża (##wojewodztwo##)
CPV: 452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)
WYKONANIE ROBÓT ZIEMNYCH I SANITARNYCH NA TERENIE ZAKŁADU PRZETWARZANIA I UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW W RAMACH PROJEKTU BUDOWA SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI DLA MIASTA ŁOMŻA I OKOLICZNYCH GMIN

53948 / 2011-03-24 - Administracja samorzÄ…dowa

Urząd Miejski - Iłża (##wojewodztwo##)
CPV: 452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)
Budowa sortowni odpadów komunalnych z częścią socjalną dla obsługi obiektu na gminnym składowisku odpadów w Jedlance Starej.

297073 / 2010-10-21 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy - Łomża (##wojewodztwo##)
CPV: 452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)
BUDOWA KWATERY SKŁADOWANIA ODPADÓW INNYCH NIŻ NIEBEZPIECZNE I OBOJĘTNYCH ORAZ KWATERY DLA ODPADÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST W RAMACH PROJEKTU BUDOWA SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI DLA MIASTA ŁOMŻA I OKOLICZNYCH GMIN

286187 / 2011-11-02 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy - Łomża (##wojewodztwo##)
CPV: 452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)
Wykonanie robót ziemnych i sanitarnych na terenie Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w ramach projektu Budowa systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla Miasta Łomża i okolicznych gmin

36575 / 2009-02-11 - Administracja samorzÄ…dowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Zakład Budżetowy - Łomża (##wojewodztwo##)
CPV: 452221103 (Roboty budowlane w zakresie składowisk odpadów)
BUDOWA SKŁADOWISKA ODPADÓW WRAZ Z INFRASTRUKTURĄ W RAMACH PROJEKTU BUDOWA SYSTEMU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI DLA MIASTA ŁOMŻA I OKOLICZNYCH GMIN - I ETAP