Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

224681 / 2012-10-23 - Inny: Instytut badawczy / Instytut Lotnictwa (Warszawa)

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 224681

Data publikacji: 2012-10-23

Nazwa: Instytut Lotnictwa

Ulica: al. Krakowska 110/114

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 02-256

Województwo / kraj: mazowieckie

Numer telefonu: 022 8460011

Numer faxu: 022 8466567

Adres strony internetowej:
www.ilot.edu.pl (zakładka: przetargi i ogłoszenia)

Regon: 00003737400000

Typ ogłoszenia: ZP-408

Rodzaj zamawiającego: Inny: Instytut badawczy

Inny rodzaj zamawiającego: Instytut badawczy

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Dostawa wyspecjalizowanego układ hydraulicznego smarowania obiektu testowego

Rodzaj zamówienia: D

Przedmiot zamówienia:
Dostarczenie, wyspecjalizowanego układu hydraulicznego smarowania obiektu testowego, zgodnie z ofertą złożoną dnia 03.10.2012r.

Kody CPV:
421131500 (Układy smarowania olejem)

szacunkowa_wart_zam: Tak

Kod trybu postepowania: WR

zamowienie_pprawna_hid: c;

zamowienie_pprawna: art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a

zamowienie_uzasadnienie:
Zgodnie z treścią art. 67 ust. 1 pkt.1 lit. a ustawy pzp zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki jeżeli dostawy mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę, z przyczyn technicznych
o obiektywnym charakterze.
Instytut Lotnictwa w ramach prowadzonej działalności i współpracy międzynarodowej, realizuje prace projektowe i badawcze w obszarze badań i analiz zespołów łożyskowych, uszczelniaczowych oraz układów zabierakowych oleju hydraulicznego stosowanych na wałach obrotowych.
Z uwagi na fakt iż łożyska stosowane w przemyśle lotniczym w silnikach turbinowych muszą spełniać rygorystyczne wymagania, niezbędne jest aby w fazie projektowania, budowy prototypów jak i testów dołożyć wszelkich starań aby powstały produkt cechował się najwyższą jakością i bezpieczeństwem. Warunki eksploatacji łożysk w przemyśle lotniczym daleko odbiegają od ogólnych warunków przyjętych w odniesieniu do łożysk przemysłowych. Wysokie temperatury pracy, niezawodność, niskie opory toczenia a przede wszystkim obroty sięgające 45 000 obr / min powodują iż niemożliwym staje się zakup gotowych łożysk a także brak jest zaplecza badawczego aby takie łożyska przebadać.
W związku z realizowanymi zagadnieniami rozpoczęto analizę rynku pod kątem możliwości realizacji badań projektowanych podzespołów. Analiza wykazała iż niedostępne są obecnie stanowiska spełniające wymagania projektu. Nie możliwe jest wykonanie projektowanych badań w laboratoriach zewnętrznych. Parametry procesów badawczych oferowane przez inne laboratoria nie spełniają wymagań prób. Po przeprowadzeniu analizy dostępnych technologii badawczych podjęto decyzję o budowie wysoko wyspecjalizowanego laboratorium badawczego mogącego jednocześnie realizować próby dynamiczne i trwałościowe łożysk przy symulacji parametrów pracy silników turbinowych, próby zabieraków oleju oraz próby wyspecjalizowanych uszczelnień stosowanych na wysokoobrotowych wałach. Wszystkie zakładane próby powinny mieć możliwość realizacji na nominalnym stanowisku badawczym bez konieczności przebudowy jego stałych elementów składowych.
Jednym z kluczowych elementów projektowanego stanowiska jest wyspecjalizowany układ smarowania obiektu testowego lotniczym olejem hydraulicznym. Układ ten jest układem nietypowym ze względu na zastosowanie olejów hydraulicznych lotniczych które charakteryzują się własnościami korozyjnymi w stosunku do standardowych materiałów konstrukcyjnych oraz właściwościami trawiącymi w stosunku do miedzi i stopów brązu. Z uwagi na laboratoryjny charakter budowanego stanowiska niedopuszczalne jest zanieczyszczanie medium (oleju hydraulicznego) wypłukiwanymi składnikami urządzeń stosowanych w układzie dostarczającym olej do smarowania obiektu testowego. Urządzenia stosowane w układzie dostarczającym olej do głowicy testowej będą MIL-PRF-7808 - Oil (Type I) Grade 3 & 4
MIL-PRF-23699 - Oil (Type II) Standard, CI and HTS
Ponadto wymagane temperatury pracy oleju hydraulicznego używanego do testów łożysk osiągają 150°C podczas gdy temperatury klasycznych olejów hydraulicznych nie powinny przekraczać 90°C. Pociąga to za sobą wymagania nie spotykane w klasycznych układach hydrauliki przemysłowej.
W związku z wymaganiami dotyczącymi czystości oleju na poziomie 3 µm oraz czystości stosowanych materiałów na elementy systemu niezbędne jest zaprojektowanie układu od podstaw z uwzględnieniem wszystkich postawionych wymagań.
W rezultacie niezbędne okazało się zastosowanie układu zbudowanego głównie ze stali kwasoodpornych w gatunku AISI316 oraz AISI304. W związku z tym 90% elementów składowych stykających się z olejem w układzie olejenia będą stykały się z materiałami obojętnymi chemicznie.
W skład projektowanego układu będą wchodziły między innymi:
specjalnie zaprojektowany zbiornik oleju z wbudowanym separatorem statycznym oddzielającym olej od gazu
zespół pompowy pracujący na elementach ze stali kwasoodpornych przy niskich lepkościach medium
zespoły filtracyjne do których obudowy będą musiały być wykonane ze stali kwasoodpornych
zespoły kolektorów zasilających i zbiorczych wykonanych na specjalne zamówienie ze stali kwasoodpornych oraz zintegrowane w stanowisko badawcze
wyspecjalizowany układ pomiaru masowego oleju spływającego z głowicy testowej wykonany na specjalne zamówienie ze stali kwasoodpornych
zmodyfikowane układy chłodzenia dostosowane do pracy z agresywnymi olejami
zmodyfikowane elementy grzejne dostosowane do zabudowy w wykonanych na zamówienie zbiornikach olejowych
specjalnie zaprojektowane oraz wykonane na specjalne zamówienie elementy łączące poszczególne zespoły układu hydraulicznego, elementy łączące wykonane ze stali kwasoodpornej
Jedyną firmą która podjęła rozmowy w obszarze wykonania elementów układu hydraulicznego na specjalne zamówienie ze stali nierdzewnych była firma Hydroservis-24h. Firma ta dysponuje niezbędnym warsztatem technicznym w którym może obrabiać materiały typoszeregu AISI316 i AISI304. Doświadczenie zdobyte przy dotychczasowych realizacjach oraz doświadczona kadra gwarantują realizację trudnych technicznie zagadnień. Z wyspecjalizowanych układów realizowanych na specjalne zamówienie można wyliczyć np. układ do pomiaru masowego oleju odsysanego z głowicy testowej lub specjalnie zaprojektowany zbiornik oleju z funkcją statycznego separatora olejowo - gazowego, dodatkowo kolektory zbiorcze i zasilające zintegrowane ze stanowiskiem oraz szereg złączy i elementów mocujących także specjalnie wykonywanych. Reasumując firma Hydroservis-24h podjęła rozmowy oraz zgodziła się jako jedyna wykonać wyspecjalizowane układy hydrauliczne na specjalne zamówienie.
Ze względu na niekonwencjonalny charakter elementów składowych oraz w oparciu o przeprowadzone badania rynku wynika, iż jedyną firmą zdolną dostarczyć system smarowania spełniający wszystkie wymagania laboratorium badania łożysk oraz gwarantująca wykonanie wszystkich elementów na specjalne zamówienie oraz zdolną wykonać integrację całego systemu w jednym zadaniu wraz z zapewnieniem kompleksowej obsługi gwarancyjnej i pogwarancyjnej jest firma Hydroservis-24h z siedzibą w 05-503 Góra Kalwaria, Ul. Rybie 19c.

Nazwa wykonawcy: Hydroservis 24H

Adres pocztowy wykonawcy: ul.Rybie 19c

Miejscowość: Góra Kalwaria

Kod pocztowy: 05-503

ID województwa: 6

Województwo / kraj: mazowieckie

Podobne przetargi

229709 / 2012-10-30 - Inny: Instytut badawczy

Instytut Lotnictwa - Warszawa (mazowieckie)
CPV: 421131500 (Układy smarowania olejem)
Dostawa wyspecjalizowanego układ hydraulicznego smarowania obiektu testowego.