Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

447814 / 2012-11-13 - Inny: Państwowa Instytucja Kultury / Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w organizacji) (Gdańsk)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie z dnia pod pozycją . Zobacz ogłoszenie / - .

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 447814

Data publikacji: 2012-11-13

Nazwa:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w organizacji)

Ulica: ul. Długa 81-83

Numer domu: 81-83

Miejscowość: Gdańsk

Kod pocztowy: 80-831

Województwo / kraj: pomorskie

Numer telefonu: 58 323 75 20

Numer faxu: 58 323 75 30

Regon: 22071057600000

Typ ogłoszenia: ZP-403

Czy jest obowiązek publikacji w biuletynie: Tak

Czy zamówienie było ogłoszone w BZP: Nie

Czy w BZP zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie: Nie

Ogłoszenie dotyczy: 1

Rodzaj zamawiającego: Inny: Państwowa Instytucja Kultury

Inny rodzaj zamawiającego: Państwowa Instytucja Kultury

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Zaprojektowanie części espozycji stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Rodzaj zamówienia: U

Przedmiot zamówienia:
Zaprojektowanie ekspozycji stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w zakresie projektu ok. 2700 m2 ekspozycji stałej, na które to prace składać się będą:
a. opracowanie dokumentacji projektowo-plastycznej z wykazem eksponatów, nagrań i elementów ekspozycji (wraz z koniecznymi uzgodnieniami, pozwoleniami i sprawdzeniami rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz przepisów prawa powszechnego w tym przepisami technicznymi, leżącymi w obowiązkach Wykonawcy) oraz prace określone w § 2 wzoru umowy, zgodnie z:
- koncepcją programową Muzeum zaprezentowaną przez Zamawiającego w Konkursie na koncepcję ekspozycji stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- koncepcją zaprezentowaną przez Wykonawcę w Konkursie, z zachowaniem w szczególności spójności historycznej, plastycznej i estetycznej, a także funkcjonalnej i technicznej w stosunku do projektu wykonywanego w ramach umowy z dnia 12 kwietnia 2010 roku;
- późniejszymi wskazówkami Zamawiającego; na potrzeby niniejszej Umowy
b. pełnienie obowiązków nadzoru autorskiego szczegółowo opisanych w § 9 wzoru Umowy.
Zaprojektowanie części Wystawy w ramach niniejszej umowy, odnoszące się do projektowanych ok. 2700 m2 powierzchni Wystawy obejmować będzie następujące działy:
a. Sekcję Życie codzienne, zlokalizowaną w tzw. osi głównej i prostopadłej budynku;
b. Sekcję Kącik dziecięcy;
c. Sekcję Wykopaliska archeologiczne na działce Muzeum;
d. Dodatkowe fragmenty sekcji Zbrodnia katyńska, Holokaust i Opór.

Kody CPV:
799300002 (Specjalne usługi projektowe)

Kod trybu postepowania: WR

Czy zamówienie dotyczy programu UE: Nie

Nazwa wykonawcy: NV Tempora SA

Adres pocztowy wykonawcy: Rue de Suisse 29 Brussel

Miejscowość: Bruxelles

ID województwa: 19

Województwo / kraj: Belgia

Data udzielenie zamówienia: 07/11/2012

Liczba ofert: 1

Liczba odrzuconych ofert: 0

Szacunkowa wartość zamówienia: 723528,00

Cena wybranej oferty: 240000,00

Cena minimalna: 240000,00

Cena maksymalna: 240000,00

Kod waluty: 0

Waluta (PLN): EUR

zal_pprawna_hid: e;i;

Postępowanie prowadzone jest w trybie zapytanie o cenę na podstawie art.:
art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. c
art. 67 ust. 1 pkt 5

Uzasadnienia wyboru trybu:
Uzasadnienie faktyczne:
Przedmiotem konkursu, wygranego w 2009 roku przez firmę NV Tempora SA, było zaprojektowanie scenografii całej wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, której powierzchnię Zamawiający określił na około 4000 m kw., zaś łączny budżet jej realizacji na około 14 mln euro. Zarówno szacowana wielkość powierzchni wystawy jak i budżet oparto na szacowanych możliwościach przestrzennych nieruchomości, warunkach geologicznych, warunkach zabudowy tj. jej powierzchni oraz wysokości zabudowy sąsiadujących, średnich powierzchni wystaw tego typu w skali europejskiej. Zamawiający wyszczególnił również szereg zagadnień merytorycznych, które miały zostać uwzględnione w projekcie. Warunki konkursu zostały następnie przywołane w umowie podpisanej z NV Tempora SA dnia 12 kwietnia 2010 roku jako jedna z wytycznych, którymi miano się kierować w dalszych pracach projektowych. Umowa ta ustalała jednocześnie wysokość honorarium Wykonawcy na 950,000 euro oraz określała szczegółowy harmonogram wykonania projektu. Na tej podstawie NV Tempora SA we współpracy z Zamawiającym przystąpiła do tworzenia scenografii wystawy.
Podpisanie w dniu 9 marca 2011 roku umowy na wykonanie projektu budynku Muzeum ze Studiem Architektonicznym KWADRAT, będące efektem przeprowadzonego konkursu oraz postępujące prace projektowe, pojawiające się rozwiązania technologiczne i przestrzenne projektu budynku Muzeum, spowodowały konieczność dostosowania do tegoż projektu, nowego projektu scenografii wystawy głównej. W szczególności, zastosowana w projekcie BP KWADRAT technologia głębokich ścian szczelinowych i korka betonowego umożliwiająca zagłębienie budynku, aż do poziomu -15,68 m ppm, umożliwiły Zamawiającemu osiągnięcie powierzchni wystawy, aż do 6700 m2. Zastosowane w projekcie rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne oraz organizacyjne pozwoliły na maksymalne ograniczenie powierzchni komercyjno-administracyjnych na rzec powierzchni wystawy. W efekcie wielomiesięcznych prac ostateczny projekt wykonawczy gmachu Muzeum został w pełni przystosowany do potrzeb wystawienniczych, zaś układ przestrzenny wystawy głównej wpisany został w plany budowlane budynku. Uwzględniający te zmiany projekt wykonawczy sporządzony przez pracownię Kwadrat przekazano NV Tempora SA dnia 31 marca 2012 roku.
Jak wskazano powyżej, jedną z konsekwencji dostosowania scenografii do projektu architektonicznego stało się zwiększenie powierzchni wystawy głównej z 4000 m kw. do 6700 m kw., tzn. o ok. 67%. Powyższe wynikało również w dużej mierze z konieczności uwzględnienia w planie ekspozycji monumentalnej szczeliny, liczącej ponad 1000 m kw. i rozcinającej całą powierzchnię wystawienniczą na dwie niesymetryczne części. (Stanowi ona bardzo istotny element założenia architektonicznego, który nie mógł ulec przesunięciu z przyczyn konstrukcyjnych).
W wyniku wyżej wskazanych okoliczności zmianie musiały ulec prace nad scenariuszem wystawy głównej uwidaczniając konieczność szerszego, przedstawienia najważniejszych wątków narracji. Dotyczyło to zwłaszcza rozbudowy fragmentów wystawy poświęconych zbrodni katyńskiej (do ok. 250 m kw.), Holokaustowi (400 m kw.) i ruchowi oporu (420 m kw.) a także dodania sekcji Życie codzienne (ok. 1200 m kw.), Kącik dziecięcy (440 m kw.) i Wykopaliska archeologiczne na działce Muzeum (460 m kw.).
W trakcie prowadzenia prac NV Tempora SA sygnalizowała konieczność dostosowania budżetu do powiększonej powierzchni wystawy głównej, która wzrosła o 67% w stosunku do pierwotnych założeń, a dnia 10 maja 2012 r. NV Tempora SA zwróciła uwagę Zamawiającemu na wystąpienie okoliczności, której nie można było przewidzieć na etapie podpisywania Umowy podstawowej, a jednocześnie bez udzielenia dodatkowego zamówienia Wykonawca nie będzie w stanie wykonać zamówienia podstawowego obejmującego zaprojektowanie całej wystawy głównej jako realizacji koncepcji plastyczno-przestrzennej wybranej przez Zamawiającego w trybie przeprowadzonego konkursu.
Po dokonaniu szczegółowej analizy stanu faktycznego oraz prawnego tj. okoliczności wskazanych w art. 67 ustawy prawo zamówień publicznych Zamawiający postanowił o wszczęciu postępowania w trybie z wolnej ręki z udziałem firmy NV Tempora SA, której przedmiotem ma być wykonanie projektu dodatkowych 2700 m kw. wystawy, na który składać się będą sekcje Życie codzienne, Kącik dziecięcy, Wykopaliska archeologiczne na działce Muzeum oraz poszerzenie sekcji Holokaust, Zbrodnia Katyńska i Opór.
Przedmiot prac wykonywanych przez Wykonawcę w ramach całej ekspozycji ma charakter niepodzielny i nierozerwalny, z uwagi na konieczność zachowania ciągłości merytorycznej, plastycznej i koncepcyjnej całej wystawy stałej w przyszłej siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Udzielenie niniejszego zamówienia jest niezbędne dla wykonania przez Wykonawcę całości ekspozycji wystawy stałej, a także w celu zachowania jednolitości rozwiązań technicznych, technologicznych wystawy oraz uniknięciem kosztów związanych z opóźnieniami wykonania robót budowlanych, przestojów w wykonaniu wszystkich elementów siedziby Muzeum II Wojny Światowej (z uwagi na jego nierozerwalny związek również z innymi robotami i pracami w ramach wykonania całej inwestycji budowy siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Uzasadnienie prawne:
Zgodnie z art. 67 ust. 5 Ustawy Zamawiający może udzielić zamówienia publicznego z wolnej ręki w przypadku udzielenia zamówienia dotychczasowemu wykonawcy usług zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50 % wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego.
Jak wskazuje się w judykaturze oraz orzecznictwie udzielenie zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki w oparciu o przepis art. 67 ust. 1 pkt. 5 Pzp uzależnione jest od spełnienia kumulatywnie warunków wskazanych w przedmiotowym przepisie, a także od spełnienia jednej z dwóch przesłanek wskazanych w lit. a) i b) wskazanego przepisu tj. odnośnie do zaistniałego stanu faktycznego):
1. zamówienie dodatkowe musi zostać udzielone dotychczasowemu Wykonawcy;
2. zamówienie dodatkowe dotyczy usług;
3. zamówienie dodatkowe nie jest objęte zamówieniem podstawowym;
4. zamówienie dodatkowe nie przekracza łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia;
5. zamówienie dodatkowe jest niezbędne do prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego;
6. wykonanie zamówienia dodatkowego jest efektem sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia
oraz
7. jeżeli z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby niewspółmiernie wysokich kosztów
lub
8. jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego
W wyniku przeprowadzonej analizy prawnej wyżej wskazanych przesłanek pozytywnych w odniesieniu do aktualnego orzecznictwa, oraz poglądów judykatury Zamawiający stwierdza, że udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki jest uzasadnione.
W pierwszej kolejności Zamawiający bezsprzecznie udziela zamówienia dotychczasowemu Wykonawcy. Na etapie podpisania umowy w ramach zamówienia dodatkowego nie nastąpiły żadne przekształcenia podmiotowe po stronie Wykonawcy, tak więc ten fakt nie może budzić wątpliwości. Zamówienie dotyczy wykonania projektu plastycznego wizualizacji i innych elementów wystawy stałej, a więc jego przedmiotem jest usługa.
Zamówienie dodatkowe nie jest ponadto objęte zamówieniem podstawowym, a także nie przekracza 50% wartości zamówienia podstawowego.
Przedmiotem umowy w ramach zamówienia podstawowego jest zaprojektowanie scenografii całej wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej. Jest to usługa w znacznej większości polegająca na realizacji koncepcji przestrzennej, plastycznej, funkcjonalnej i edukacyjnej w skali całej wystawy stałej zawierającej w swej treści różnorodne elementy narracji od genezy konfliktu zbrojnego poprzez jego przebieg, konsekwencje, okres powojenny, aż do rozpadu bloku wschodniego i najważniejszych w tym zakresie wydarzeń historii Polski, Europy i Świata. Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Zamawiającego, wykonanie projektów na dodatkowej, uzyskanej w procesie projektowania budynku powierzchni wystawienniczej stanowi warunek niezbędny spójności, jednolitości, wynikowości poszczególnych sekwencji i elementów narracji całej wystawy. Zamawiający wskazuje, że zaprojektowanie dodatkowych powierzchni na poszczególnych powiększanych i rozbudowywanych elementach wystawy jest elementem niezbędnym dla wykonania całości wystawy stałej, która jest przedmiotem umowy podstawowej. Przeciwny pogląd prowadziłby do wniosku, że dopuszczalnym jest wykonanie wystawy stałej poprzez pozostawienie na części sal wystawowych pustych betonowych powierzchni. Tym samym, w ocenie Zamawiającego wykonanie projektów w ramach zamówienia dodatkowego nie tylko jest niezbędne do prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego, ale również wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego. Zamawiający nie mógł by bowiem stwierdzić że Wykonawca dostarczył mu kompletny projekt plastyczny całej wystawy stałej siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w sytuacji, w której ten zawierałby elementy puste, niezaprojektowane i niezagospodarowane, de facto nie nadające się do publicznej prezentacji.
Jak wskazano w treści uzasadnienia faktycznego, Zamawiający uzyskał informację o zwiększeniu powierzchni wystawy do 6700 m2 dopiero w pod koniec 2011 roku, natomiast informację wiążącą w tym zakresie Wykonawca uzyskał w marcu 2012 roku a więc prawie po 2 latach od podpisania umowy podstawowej. Zamawiający dokładając najwyższej staranności w dniu podpisania umowy z Wykonawcą tj. 12 kwietnia 2010 roku nie mógł zakładać, że w tak trudnych warunkach geologicznych (bliskość rzeki Motławy) oraz na tak ograniczonej powierzchni jaką dysponuje, będzie w stanie, przy zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, uzyskać powierzchnię wystawienniczą na poziomie 6700 m2 (a więc jedną z największych powierzchni na świecie w instytucjach tego typu). Powyższe zaś, w ocenie Zamawiającego potwierdza jego stanowisko, iż okoliczność zwiększenia powierzchni wystawy o 2700 m2 jest efektem sytuacji obiektywnie niemożliwej wcześniej do przewidzenia.
W ocenie Zamawiającego, w zaistniałym stanie faktycznym, zostaje również spełniona przesłanka wynikająca z art. 67 ust. 1 pkt. 5 lit a) Ustawy. W ocenie Zamawiającego bowiem oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby niewspółmiernie wysokich kosztów. Jak bowiem wskazuje się w piśmiennictwie kosztem w rozumieniu wyżej wskazanego przepisu jest nie tylko koszt prowadzonego postępowania przetargowego, ale w szczególności inne koszty jakie obiektywnie mogłyby powstać w wyniku prowadzonego postępowania. W rozpatrywanym przypadku wszczęcie procedury konkurencyjnej mogłoby spowodować przesunięcie terminu wykonania całej inwestycji, co przekładało by się na wzrost kosztów obsługi inwestycji, wzrost kosztu wykonania samych projektów, wzrost kosztów spowodowanych brakiem standaryzacji rozwiązań materiałowych, technicznych i in. Nadto, biorąc pod uwagę złożone w przedmiotowym konkursie prace konkursowe i zawarte w nich ceny należy stwierdzić, że koszt w przeliczeniu na 1 m2 projektowanej powierzchni przy powierzchni stanowiącej przedmiot niniejszego zamówienia wyniósłby ponad 350.000 Euro, przy zakładanych 193.000 Euro netto wynagrodzenia po przeprowadzonych negocjacjach.
W ocenie Zamawiającego, kolejną przesłanką udzielenia zamówienia z wolnej ręki, stanowi art. 67 ust. 1 pkt. 1 lit c) ustawy zgodnie, z którym Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, w przypadku udzielania zamówienia w zakresie działalności twórczej lub artystycznej.
Należy podkreślić, że jak wskazuje się w piśmiennictwie, przesłanka dotycząca zamówień z zakresu działalności twórczej i artystycznej odnosi się do tych zamówień, które cechuje wysoki stopień zindywidualizowania i niepowtarzalności, co przemawia za tym, aby możliwe było udzielenie ich tylko jednemu, konkretnemu wykonawcy. O możliwości zastosowania trybu niekonkurencyjnego decydują wiec szczególne, istotne dla Zamawiającego cechy artysty lub twórcy czy też walory jego twórczości (dzieł).
Chodzi tu o sytuację istnienia swoistego monopolu, a wiec gdy wykonanie określonego dzieła przez innego autora nie przyniosłoby zamierzonego rezultatu.
Biorąc pod uwagę, iż Tempora S.A. jest twórcą części projektu plastycznego Wystawy Stałej, w ocenie Zamawiającego, powoduje, że w zakresie wykonywanej twórczości jest to jedyny Wykonawca, który może wykonać projekt plastyczny wystawy stałej w pozostałym zakresie, z uwagi na jego integralność tematyczną, plastyczną i twórczą.
Na marginesie, Zamawiający podnosi, że w związku z art. 5 ust. 1a Ustawy w przypadku zamówień na usługi o charakterze nie priorytetowym, który stanowi przedmiot niniejszego zamówienia, Zamawiający może wszcząć postępowanie w trybie z wolnej ręki, także w innych przypadkach niż określone w art. 67 ust. 1 ustawy, w szczególności jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować co najmniej jedną z okoliczności wskazanych w tym przepisie. Jak wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 27 kwietnia 2010 roku (sygn. akt KIO 516.10) użycie przez ustawodawcę w art. 5 ust. 1a ustawy Pzp zwrotu w szczególności pozwala w ramach wykładni literalnej uznać, iż katalog okoliczności skutkujących możliwością odstąpienia od stosowania trybów konkurencyjnych nie jest katalogiem zamkniętym i tym samym zbiór uzasadnionych przypadków określonych w art. 62 ust. 1 ustawy Pzp uległ rozszerzeniu o sytuacje, które z przyczyn obiektywnych należałoby uznać za uprawniające do zastosowania trybu niekonkurencyjnego (w tym również trybu negocjacji bez ogłoszenia), a w naszym przypadku zamówienia z wolnej ręki. Tym samym, w ocenie Zamawiającego, inne przyczyny obiektywne, które w ocenie Zamawiającego uzasadniają udzielenie zamówienia z pominięciem procedury konkurencyjnej, stanowią jego podstawę i uzasadnienie faktyczne, a także podstawę uzasadnienia prawnego. W ocenie Zamawiającego wyżej wskazane okoliczności zawarte w uzasadnieniu faktycznym i prawnym powyżej, a więc w szczególności integralność całego zamówienia w skali całej wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, brak możliwości przewidzenia zmiany powierzchni wystawy w tak dużej skali, a także konieczność zachowania jednolitości historycznej i plastycznej Zamawiający jest uprawniony do udzielenia przedmiotowego zamówienia w trybie z wolnej ręki. Zaś przewidywane efekty nieudzielenia zamówienia z wolnej ręki dotychczasowemu Wykonawcy stanowiłyby naruszenie zasad celowego, oszczędnego i efektywnego dokonywania wydatków, co wskazano w opisie stanu faktycznego powyżej.

Podobne przetargi

77354 / 2009-03-25 - Administracja samorzÄ…dowa

UrzÄ…d Miejski - Chojnice (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej dla zadania Przebudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania części strychowych z przeznaczeniem na biura w siedzibie Urzędu Miejskiego na działce nr 1436 przy ul. Stary Rynek 1 w Chojnicach.

228757 / 2009-12-02 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej rozbudowy Archiwum oraz wydzielenia pomieszczenia dla istniejących zbiorników awaryjnego zasilania w wodę obiektów SPSZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/124/09

365610 / 2009-10-20 - Administracja samorzÄ…dowa

Gdyńskie Centrum Innowacji Jednostka Budżetowa - Gdynia (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie koncepcji aranżacji i wyposażenia kompletnego, mobilnego i modułowego stoiska targowego wielorazowego użytku dla Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni

203596 / 2009-06-22 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej systemu sygnalizacji pożarowej w Centralnej Sterylizatorni w SPS ZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/78/09

12061 / 2010-01-18 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie dokuemntacji projektowo-kosztorysowej przebudowy Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w SPSZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/153/09

334904 / 2009-09-28 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej systemu sygnalizacji pożarowej w Centralnej Sterylizatorni w SPS ZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/85/09

33430 / 2009-02-19 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej wymiany dźwigu osobowo-towarowego. Znak sprawy ZP-ZWR/57/08

134261 / 2010-05-25 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla lądowiska śmigłowców ratunkowych SPSZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/168/09

105389 / 2009-07-06 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej systemu sygnalizacji pożarowej w Centralnej Sterylizatorni w SPS ZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/85/09

267702 / 2015-10-09 - Podmiot prawa publicznego

Centrum Nauki Experyment w Gdyni - Gdynia (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
ZAPROJEKTOWANIE, WYKONANIE, DOSTAWA WRAZ Z MONTAŻEM I URUCHOMIENIEM INTERAKTYWNYCH STANOWISK DLA WYSTAWY O TEMATYCE ZDROWOTNEJ.

361414 / 2009-10-15 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej rozbudowy Archiwum oraz wydzielenia pomieszczenia dla istniejących zbiorników awaryjnego zasilania w wodę obiektów SPS ZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/124/09

29260 / 2009-02-16 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla lądowiska śmig lowców Lotniczego Pogotowia ratunkowego zlokalizowanego na terenie SPS ZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-PN/103/08

33462 / 2009-02-19 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Wykonanie projektu zamiennego do dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji Laboratorium Analitycznego w SPS ZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-ZWR/61/08

65067 / 2011-02-25 - Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Lębork (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Wykonanie projektu zamiennego dla zadania Rozbudowa z przebudowa Szpitalnego oddziału Ratunkowego dla SPS ZOZ w Lęborku. Znak sprawy ZP-ZWR/127/10

424934 / 2009-12-10 - Administracja samorzÄ…dowa

Gdyńskie Centrum Innowacji Jednostka Budżetowa - Gdynia (pomorskie)
CPV: 799300002 (Specjalne usługi projektowe)
Zamówienie na wykonanie aranżacji i wyposażenia kompletnego, mobilnego i modułowego stoiska targowego wielorazowego użytku.