Informacje o przetargach publicznych.
Site Search

5890 / 2014-01-07 - / Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (Krotoszyn)

Ogłoszenie zawiera informacje aktualizacyjne dotyczące publikacji w biuletynie 1 z dnia 2013-12-30 pod pozycją 538784. Zobacz ogłoszenie 538784 / 2013-12-30 - Samodzielny publiczny zakÅ‚ad opieki zdrowotnej.

Numer biuletynu: 1

Pozycja w biuletynie: 5890

Data publikacji: 2014-01-07

Nazwa: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Ulica: ul. Młyńska 2

Numer domu: 2

Miejscowość: Krotoszyn

Kod pocztowy: 63-700

Województwo / kraj: wielkopolskie

Numer telefonu: 062 5880390 w. 253

Numer faxu: 062 5880402

Adres strony internetowej: www.spzoz.krotoszyn.pl

Regon: 00031022628200

Typ ogłoszenia: ZP-406

Numer biuletynu: 1

Numer pozycji: 538784

Data wydania biuletynu: 2013-12-30

Ogłoszenie dotyczy: 0

Przedmiot zamówienia: Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia

Miejsce składania: ZAŁĄCZNIK

dodac:
WYJAŚNIENIE DO SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
Dotyczy: przetargu nieograniczonego na dostawę drobnego sprzętu
i szkła laboratoryjnego dla SPZOZ Krotoszyn
Nr sprawy: RZP-V/1/41/13

Zamawiający na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy prawo zamówień publicznych wyjaśnia siwz.

Zapytania do Formularza cenowego:
1. PAKIET NR 1 poz. 2, 3
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zaoferowanie nakłuwaczy, które nie są nakłuwaczami w kształcie litery T igłowy?
Opis przedmiotu zamówienia poprzez określenie nakłuwacza jako w kształcie litery T igłowy narusza zasady uczciwej konkurencji, ponieważ sugeruje produkt konkretnego producenta - firmy HTL-Strefa i eliminuje produkty równoważne, jak choćby nakłuwacze automatyczne, które posiadają np. boczny mechanizm spustowy czy inny kształt.
Nakłuwacz z bocznym przyciskiem zwalniającym igłę jest równie bezpieczny dla użytkownika i pacjenta jak nakłuwacz w kształcie litery T igłowy z górnym przyciskiem zwalniającym igłę, a przy tym ergonomiczny i łatwy w użyciu. Dodatkową zaletą bocznego umieszczenia przycisku jest zniwelowanie siły nacisku osoby pobierającej krew, dzięki czemu penetracja skóry jest szybka, ale zarazem delikatna i co za tym idzie, zdecydowanie mniej bolesna dla pacjenta. W nakłuwaczach tego typu rzeczywista głębokość wkłucia jest jednoznaczna z głębokością gwarantowaną przez producenta dla danego typu nakłuwacza, ale jednocześnie mniejsza niż przy nakłuwaczach z naciskiem górnym (nakłuwacz w kształcie litery T igłowy), gdzie zależy ona w dużej mierze od siły przyłożenia nakłuwacza przez osobę pobierającą oraz sam moment nacisku z góry, przy zwalnianiu igły.
Zatem dopuszczenie nakłuwaczy innych niż w kształcie litery T igłowy jest dla Zamawiającego korzystne, bowiem doprowadzi do złożenia ofert na produkty nowoczesne, a przy tym w bardzo korzystnej cenie, co leży w interesie publicznym.
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy jak w SIWZ.

2. PAKIET NR 1 poz. 2
Jeśli Zamawiający zgadza się na nakłuwacze o wyżej przytoczonej charakterystyce, to czy oczekuje nakłuwaczy o śr. igły 0,8 czy 0,5 mm?
Odpowiedź:Zamawiający wymaga nakłuwaczy w kształcie litery T o średnicy igły 0,8 mm.
3. PAKIET NR 1 poz. 3
Jeśli Zamawiający zgadza się na nakłuwacze o wyżej przytoczonej charakterystyce, to czy oczekuje nakłuwaczy o śr. igły 0,8, 0,5 czy 0,4 mm?
Odpowiedź:Zamawiający wymaga nakłuwaczy w kształcie litery T o średnicy igły 0,8 mm.
4. PAKIET NR 2 poz. 6
Czy Zamawiający oczekuje końcówek o kolorze żółtym czy bezbarwnych?
Odpowiedź:Zamawiający dopuszcza końcówki o kolorze żółtym lub bezbarwnym.
5. PAKIET NR 2 poz. 7
Czy Zamawiający oczekuje końcówek o kolorze niebieskim czy bezbarwnych?
Odpowiedź:Zamawiający dopuszcza końcówki o kolorze niebieskim lub bezbarwnym.
6. PAKIET NR 3 poz. 1
Czy Zamawiający oczekuje płyt białych czy bezbarwnych?
Odpowiedź:Zamawiający wymaga płyt bezbarwnych (przeźroczystych).
7. PAKIET NR 3 poz. 1
Czy Zamawiający wprowadzi wymóg zaoferowania płyt ze specjalnym rowkiem usztywniającym, dzięki któremu płyta zachowuje swą sztywność, a próbki krwi nie wylewają się z celek nawet podczas trzymania płyty jedną ręką za jej brzeg?
Odpowiedź:Zamawiający wymaga zaoferowania płyt ze specjalnym rowkiem usztywniającym, dzięki któremu płyta zachowuje swą sztywność, a próbki krwi nie wylewają się z celek nawet podczas trzymania płyty jedną ręką za jej brzeg.
8. PAKIET NR 5 poz. 4
Prosimy o odpowiedź, jakiego rodzaju czystości produktu Państwo oczekują tj. szalek aseptycznych czy sterylnych?
Bardzo często pod pojęciem produktów sterylnych oferowane są przez wykonawców produkty nie sterylne o podwyższonym stopniu czystości to znaczy wyprodukowane w warunkach specjalnej czystości. Oznaczane są one jako STERILE A lub Aseptyczne. Dotyczy to na przykład takich produktów jak: szalki, pojemniki na próbki itp. Wyroby te są wystarczające do prowadzenia badań IVD (in vitro), o ile nie mają kontaktów z powłokami ciała człowieka. Nie są to jednak produkty, które przeszły zwalidowany proces sterylizacji z gwarancją uzyskania SAL>=6. Produkty Aseptyczne ( STERILE A) są istotnie tańsze od produktów sterylnych.
Odpowiedź:Treść pytania wskazuje na Pakiet nr 7 poz. 1, a nie Pakiet nr 5 poz. 4 i jeżeli pytanie dotyczy Pakietu nr 7 poz. 1 to Zamawiający postanawia pozostawić zapisy jak w SIWZ.
9. PAKIET NR 5 poz. 4
Zamawiający z pewnością się pomylił i zamiast jednostki mm podał jako jednostkę cm
Odpowiedź:W Pakiecie nr 5 poz. 4 nastąpił błąd, zamiast cm powinny być mm.
10. PAKIET NR 2
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wyłączenie pozycji 6 oraz 7 w Pakiecie nr 2 do osobnego Pakietu? Takie rozwiązanie pozwoliłoby naszej firmie przyłączyć się do przetargu na ww. pozycje i dostarczenie Państwu wysokiej jakości produktów laboratoryjnych w korzystnej cenie.
Odpowiedź:Zamawiający nie wyraża zgody na wydzielenie z Pakietu nr 2 poz. 6 i 7.
Pytania dotyczące treści umowy:
1. Pytanie do paragrafu 1 ust. 3
Z uwagi specjalne ceny oferowane Zamawiającemu przez wykonawców, kalkulowane na podstawie ilości podanych przez Zamawiającego w przetargu, czy Zamawiający nie rozważy możliwości zmiany zapisu na:
w granicach do 20% w stosunku do wartości określonej w umowie?
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
2. Pytanie do paragrafu 2
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dodanie do paragrafu 2 ustępu 4 o treści: Zamawiający będzie składał zamówienia według bieżących potrzeb, przy czym wartość zamówienia jednostkowego nie powinna być mniejsza niż 150 zł netto?
Prośbę motywujemy to tym, że dla zamówień poniżej 150 zł koszty transportu na które składają się m.in: koszty opakowania transportowego, robocizny, koszty wydrukowania listów przewozowych i faktury, koszty dostarczenia towaru przez przewoźnika, są wyższe niż wartość marży uzyskanej ze sprzedaży towaru o takiej wartości.
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
3. Pytanie do paragrafu 3
Wnioskujemy o usunięcie zapisu o dyspozycjach telefonicznych.
Po pierwsze nie wiadomo, jaki zakres dyspozycji Zamawiający ma na myśli czy obejmuje on czynności składania zamówień oraz ewentualnych reklamacji czy też czynności związane z ustalaniem samej dostawy.
Po drugie składanie dyspozycji drogą telefoniczną działa na niekorzyść obu Stron, ponieważ powoduje niepotrzebne nieporozumienia. Pamiętajmy również, iż Ustawa Prawo zamówień publicznych nie dopuszcza formy porozumiewania się telefonicznego, zatem również korespondencja dotycząca umów przetargowych powinna odbywać się drogą pisemną. Wobec powyższego Zamawiający powinien wykreślić, że wzoru umowy, iż składanie dyspozycji będzie następować drogą telefoniczną.
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
4. Pytanie do paragrafu 5 ust. 3
Wnosimy o usunięcie tego zapisu. Jest on mało precyzyjny, co pozostawia dowolność interpretacji. Jako naruszenie umowy można uznać opóźnienie w dostawie, ale i opóźnienie w płatności. Są to mało rażące naruszenia umowy. Czy wobec tego Zamawiający usunie ten ustęp paragrafu 5 lub doprecyzuje go poprzez określenie jakie naruszenia umowy będą powodem uprawniającym do odstąpienia od umowy? Zasadne byłoby chociażby wprowadzenie terminu rażące naruszenie postanowień umowy.
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
5. Pytanie do paragrafu 5 ust. 3
Jeśli Zamawiający nie zgadza się na zmianę zapisów, to prosimy o dodanie terminu wypowiedzenia umowy, który jest powszechnie spotykany przy zapisach precyzujących odstąpienie od umowy.
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
6. Pytanie do paragrafu 8 ust. 2
Czy Zamawiający dopuści zmianę terminu, w którym Wykonawca ma załatwić reklamację na termin realny tj.
-dla reklamacji ilościowych-realny termin rozpatrzenia i załatwienia reklamacji to 5 dni roboczych od chwili jej otrzymania,
-dla reklamacji jakościowych-realny termin rozpatrzenia i załatwienia reklamacji to 7 dni roboczych od chwili otrzymania próbek reklamowanego towaru.
Wykonawca, aby rozpatrzyć reklamację jakościową musi najpierw zbadać zwrócony towar i następnie podjąć decyzję o uznaniu reklamacji. Załatwienie reklamacji wymaga spełnienia określonych procedur, co jest czasochłonne, dlatego też właściwe rozpatrzenie reklamacji i wymiana towaru w ciągu dni jest trudne do wykonania.
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
7. Pytanie do paragrafu 8 ust. 2
Prosimy o dodanie po słowach Wykonawca zobowiązuje się wyrażenia: w przypadku uznania reklamacji. Zgłoszenie wad towaru, które powstały na przykład na skutek niewłaściwego obchodzenia się z nim przez Zamawiającego, z pewnością nie będzie zobowiązujące do wymiany towaru przez Wykonawcę.
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
8. Pytanie do paragrafu 12 ust. 2
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na obniżenie wysokości kary umownej do wysokości 5 % wartości niezrealizowanej części umowy, z uwagi na nieadekwatność jej wysokości do niespełnienia świadczenia umowy?
Wprawdzie nie istnieją przepisy ściśle regulujące wysokości kar umownych, jednak przy ustaleniu wysokości kar Zamawiający powinien opierać się na zasadzie równości i ekwiwalentności, a nadto czynić zadość zasadom współżycia społecznego. Zamawiający nie powinien wykorzystywać swojej dominującej pozycji ustalając wysokość kar umownych. Kary umowne powinny mieć charakter dyscyplinujący w stosunku do Wykonawcy, a nie prowadzić do wzbogacenia się Zamawiającego, a taką funkcję zaczynają pełnić w momencie, gdy okazuje się, iż wartość kary umownej przekracza wartość zapłaty należną Wykonawcy za dostarczony towar. Liczenie kary umownej od wartości całej umowy jest wysoce niesprawiedliwe i narusza w/w zasady z uwagi na fakt, iż wartość ta jest wartością czysto teoretyczną i bardzo często różni się od faktycznej wartości wykonanej umowy. W tym miejscu należy przywołać treść art. 484 § 2 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż w przypadku, gdy zobowiązanie zostało wykonane w znacznej części dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej, to samo dotyczy przypadku, gdy kara jest rażąco wygórowana. Dlatego też w przypadku braku zgody Zamawiającego na zmniejszenie kar umownych w momencie gdy będą one naliczane, Wykonawca będzie zmuszony podjąć odpowiednie kroki prawne celem miarkowania tych kar, a co za tym idzie ochrony swoich interesów.
Dlaczego Wykonawca ma ponosić koszt ewentualnej kary za odstąpienie od umowy liczonej od wartości umowy, jeśli np. wykonał ¾ umowy prawidłowo? Jeśli Zamawiający z winy Wykonawcy odstąpi od umowy na początku jej trwania-Wykonawca zapłaci dużą karę, jeśli pod koniec wykonywania umowy-odpowiednio mniejszą. Jest to sprawiedliwe podejście naliczenia kar za odpowiedni wkład wykonanej pracy.
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na obniżenie wysokości kary umownej do wysokości 5 % wartości niezrealizowanej części umowy, z uwagi na nieadekwatność jej wysokości do niespełnienia świadczenia umowy?
Odpowiedź:Zamawiający postanawia pozostawić zapisy Projektu umowy bez zmian.
Wszelkie wyjaśnienia i zmiany SIWZ stanowią integralną część SIWZ, należy je uwzględnić i zaznaczyć przy sporządzaniu oferty.

Podobne przetargi